CHINEZENWIJK DE IJZERBEDEVAART ROEMENIË De Russisch Oostduitse besprekingen Gevangenen die repatriëring weigeren Ontsnapte gevangene verwondde vrouw met waterglas DE BRITSE RAKETTEN Geleidelijke weersverbetering Zo Iris als een bloemjn de lente Castellans Bloemen- zeep is eert genot Nog 12.000 man in communistische krijgsgevangenschap KENYA Incident in Straat van Formosa DE VOEDSELSITUATIE IN DE WERELD AGENDA: ös strijd in Indo-China Communistische infiltratie bij Amerikaanse regeringsbureaux Oostduitse commentaar Gewapende recidivist op de vlucht De ramp op de Ionische eilanden NU drie soorten Castella Het beste bed ooit gemaakt! £in Song State department voor uiiwisseling van atoomgegevens De ijzer- en staalindustrie van Pakistan De Sowjet-Unie heeft besloten na 1 Januari 1954 Oost-Duitsland geen herstelbetalingen meer te laten verrichten, aldus is Zater dagavond bekendgemaakt in een communiqué, dat werd uitgege ven door vertegenwoordigers van de Russische en de Oostduitse regeringen na besprekingen in Moskou. De besprekingen werden o.m bijgewoond door premier Malen kof van de Sowjet-Unie en pre mier Grotewohl van Oost-Duits land. Voorts werd o.m. besloten, dat: a. de Sow jet-ondernemingen in Oost-Duitsland zonder betaling zullen worden overgedragen aan Oost-Duitsland, b. de Oostduitse bijdrage aan het onderhoud van Sowjet-troe- pen op Oostduits gebied zullen worden verminderd tot een som, die niet meer bedraagt dan vijf procent van de inkomsten op de Oostduitse begroting. e. Oost-Duitsland zal worden be vrijd van betaling van uitstaande schulden met betrekking tot Rus sische bezettingskosten die sedert 1945 zijn opgelopen en alle ande re na-oorlogse staatsschulden aan de Sowjet-Unie. Ri een protocol, dat na de be sprekingen werd ondertekend, werd verklaard, dat eveneens overeenstemming is bereikt over een aantal vragen met betrek king tot versterking en ontwik keling van economische, cultu rele, wetenschappelijke en tech nische samenwerking tussen bei de landen. In het bijzonder werd genoemd een overeenstemming over levering door de Sowjet- Unie in 1953 van goederen ter waarde van 590 millioen roebel, ojn. levensmiddelen, kolen, ko per, lood, aluminium, katoen e.a., boven de overeengekomen goede ren volgens het lopende handels verdrag. Er zullen „maatregelen worden genomen in vastgestelde orde" Ber vrijlating van Duitse oorlogs misdadigers, veroordeeld wegens .misdrijven gedurende de oorlog. Hiervan zullen zijn uitgezonderd diegenen, die straffen uitzitten wegens bijzonder ernstige mis drijven tegen de vrede en de mensheid. Ter „versterking en verdere ontwikkeling van de vriendschap pelijke betrekkingen" tussen bei de landen zullen de wederzijdse diplomatieke missies tot ambas sades worden verheven en am bassadeurs zullen worden uitge wisseld. Evenals in de Sow jet-nota, die verleden week aan de Westelijke mogendheden over de kwestie- Duitsland werd toegezonden, werd in het communiqué ver klaard, dat in de nabije toekomst een vredesconferentie moet wor den bijeengeroepen en dat deelne ming tussen Oost- en West- Duitsland worden gevormd met als voornaamste taak de voorbe reiding van vrije verkiezingen, aldus het communiqué. De Sow jet-Russische conces sies aan Oost-Duitsland hebben te Washington geen verrassing gewekt. Zij zijn een voortvloeisel van de noodzakelijkheid, waarin de Sowjet-Unie zich bevindt om de regering-Grotewohl, die bij de ongeregeldheden in Juni j.l. zeer veel aan prestige heeft ingeboet te ondersteunen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken in een communi qué aan de pers gezegd. Voorts is het ministerie van mening, dat de aangekondigde maatregelen ook bedoeld zijn om Adenauer, aan de vooravond van de verkiezingen in West-Duits- land, in verlegenheid te brengen. Het officiële Oostduitse pers bureau A.D.N. heeft in een en. kele uren na de terugkeer der Oostduitse legatie uitgegeven bekendmaking onder meer ver klaard dat de Russisch.Oost duitse overeenkomsten „in alle kringen -Van het Oostduitse volk een sinds 1945 ongekende geestdrift hébben gewekt". Uit Washington wordt gemeld dat Amerikaanse beambten de te Moskou gesloten overeen komsten beschouwen als een poging om bij de komende West- duitse verkiezing „de grootst mogelijke moeilijkheden te ver oorzaken". Zij verklaarden echter tezelf- der tijd dat bepalingen dei- overeenkomsten aantonen dat de heersers van het Kremlin hebben ingezien dat het nood zakelijk was maatregelen te ne. men om te voorzien in de zwak heid der Oostduitse economie, welke is gebleken uit de grote reactie der Oostduitsers op het gratis beschikbaar stellen van Amerikaanse levensmiddelen in het gebied langs de sectorgrens met Oost-Berlijn. Voorts acht men in Ameri kaanse kringen de toezegging der Russen, dat enkele Duitse krijgsgevangenen zullen worden teruggezonden, één der veelbe tekenendste kenmerken der overeenkomsten. De Indische staatssecretaris Nehroe, die onlangs Korea be zocht verklaarde, dat de com munisten hebben geklaagd over uitoefening van dwang op en pogingen tot beïnvloeding van Noordkoreaanse en Chinese krijgsgevangenen in geallieerde kampen. Hij meende, dat de Indiërs in Korea zich met „eer en waar digheid" van hun opdracht kwijten. Hij geloofde dat per dag ongeveer 300 gevangenen, die niet gerepatrieerd willen worden, zullen moeten worden ondervraagd, wil men binnen de vastgestelde periode van drie maanden klaar komen. (In de neutrale zone zullen deze ge vangenen, na gesprekken met vertegenwoordigers van hun landen, alsnog van hun besluit kunnen terugkomen). Vrijdag j.l. is uit de rijkswerk- hoofd in scherven. Met het stuk, Omtrent de nieuwe types ra ketten, welke volgens gemelde mededelingen van de minister van bevoorrading, Duncan San dys, ontwikkeld worden, kan nog nader worden gemeld, dat zij in twee soorten te onderscheiden zijn, namelijk de z.g. „straalrui- ters", die een van de grond af gerichte radarstraal volgen, en „doelzoekers" die door een eigen electronisch brein gestuurd wor den. De radarstraal, waarvan bij de „straalruiters" gebruik wordt gemaakt, volgt het te treffen doel automatisch. De „doelzoeker" richt zijn stuurmechanisme op het vijan delijk vliegtuig, zodra hij los van de grond is en wordt zonder ver dere hulp van buitenaf naar zijn doel toe gedreven. In sommige gevallen bevat het stuurmecha nisme van deze raket tienmaal zoveel radiobuizen als een groot televisie-ontvangtoestel. De raketten kunnen opereren ondanks duisternis "of slechte weersomstandigheden. Zij kun nen hun snelheid van 2000 mijl per uur halen dank zij de aan- vangshulp van bijmotoren, die af vallen nadat zij haar werk heb ben gedaan. Men zoekt thans naar een methode om plastic raketomhul seis te maken, teneinde zoveel mogelijk op het gewicht te kun nen besparen, aldus deelde mi nister Sandys mede. Het K.N.M.I. deelt mede: Een herstel van de zomer is nog niet in zicht maar toch zal het weer in de komende dagen wat beter zijn dan het de laat ste tijd is geweest. De nieuwe sceaanstoring volgt een iets noordelijker baan dan zijn voor- ganger en dat betekent, dat de ongunstige invloed van deze depressie niet zo lang zal aan houden. Het belangrijkste re- gengebied van de storing pas seerde Maandagnacht ons land Heden kunnen hier en daar in tiet land buien voorkomen maar de komende dagen wordt het toch geleidelijker zonniger. De temperatuur blijft evenwel aa.n de lage kant omdat voorlopig de aanvoer van koelere ocaan lucht nog voortduurt. Het comité voor de Ijzerbede vaart verklaart in een rond schrijven aan de pers te betreu ren „dat enkele georganiseerde herrieschoppers getracht hebben de traditionele atmosfeer van de bedevaart naar Diksmuide te verstoren". Het comité „keurt de incidenten, die tijdens en na de bedevaart door een paar hon derd provocateurs werden ver wekt, ten strengste af en ver klaart ervan overtuigd te zijn dat de Vlaamse publieke opinie het comité van de Ijzerbede vaart zal steunen om de grote traditie der Ijzerbedevaarten ongeschonden te handhaven". Ook de Vlaamse pers keert zich in het algemeen ten stellig ste tegen de extremisten van de Vlaamse concentratie. Het Volk schrijft o.a. dat de bedevaart inrichting te Norg, waar hij se dert November van het vorig jaar gedetineerd was, ontsnapt de 35-jarige in Vianen geboren recidivist Simon Baggerman, een man die zijn linkerpink mist en een litteken op de bovenlip heeft. Na zijn ontvluchting zocht hij in Amsterdam contact met zijn 22-jarige echtgenote, die hij Za terdagmorgen vrij ernstig mis handelde, waarna hij spoorloos verdween. De Amsterdamse re cherche speurt thans naarstig naar hem en heeft in het officiële verzoek tot opsporing, aanhou ding en voorgeleiding recherche en politie op het hart gedrukt bij de aanhouding de nodige voor zichtigheid te betrachten, aange zien de vluchteling naar men meent te weten van een gewa pend pistool is voorzien. Nadat de man Vrijdag in de hoofdstad was aangekomen on zijn vrouw in haar woning had opgezocht, verlieten zij 's avonds het huis tezamen, aangezien de grond het tweetal wat heet on der de voeten leek. Ze namen hun intrek in een klein hotel in het centrum van de hoofdstad. Zaterdagmorgen kreeg het echt paar in de kamer van dit hotel hooglopende ruzie over een fi nanciële aangelegenheid. In he vige woede ontstoken greep de man een waterglas van de was tafel en sloeg dit op haar achter dat hij in zijn hand nog vasthield bleef hij doorslaan. Met de scher pe kanten van het gebroken glas bracht hij haar nog ettelijke sne den op het voorhoofd, vlak bij haar ogen, toe. Toen hij zijn woede op deze wijze had gekoeld, kreeg hij blijkbaar enig berouw over zijn optreden. Hij bestelde een taxi en bracht zijn vrouw persoonlijk naar het Binnengasthuis, waar ze werd behandeld. Diezelfde middag kon ze weer vertrekken en meldde zich ter bescherming op het bureau War moesstraat van de Amsterdamse politie. Waar de rechercheurs ook zoch ten, de vluchteling kon men niet meer opsporen. Hij was Maan dagmorgen nog niet gevonden. De ganse Zondag werd de jacht voortgezet en wel speciaal in buurten, die men tot die van de Amsterdamse onderwereld mag rekenen. Al spoedig bleek, dat men de man dicht op de hie len zat, doch even nog geraakte de politie op een zijspoor. Er leek een aanwijzing te zijn, dat hij naar Utrecht was gevlucht. Een onderzoek op een bepaald adres aldaar leverde echter niets op. Zelfs verrichtte op speciaal verzoek de plaatselijke politie te Groningen, een huiszoeking, die evenmin succes had. En Zondag nacht was Baggerman nog in vrijheid. Maandagmorgen echter wist de recherche het net zo nauw om hem aan te halen, dat hij zich tenslotte moest overgeven. Hij zal thans voor de officier van justitie worden geleid in verband met ce mishandeling van zijn vrouw en zijn ontvluch ting uit de rijkswerkinrichting. (Advertentie) Volgens officiële cijfers hebben de aardbevingen op de Ionische eilanden 381 doden geëist en 768 gewonden. Honderdduizend wo ningen zijn verwoest en de scha de wordt geschat op honderd-mil- lioen dollar. De regering treft maatregelen voor het onderbren gen van honderdduizend mensen onteerd werd door enkele be treurenswaardige en pijnlijke in cidenten. „Het enige wat de auteurs hiervan hebben bereikt is", aldus het blad, „dat zij nieu we argumenten in handen heb ben gespeeld van de Frans-kil- jons en de linkse pers". Na met voldoening te hebben opgemerkt dat op de IJzervlak- te ministers neerknielden naast politieke delinquenten en leden uit het verzet naast aalmoeze niers, die in Belgische gevange nissen hebben verbleven, drukt ook „De Standaard" er zijn spijt over uit dat „enkele jonge sna ken de godsvrede op de bede vaartwei geschonden hebben en met hun hinderlijk lawaai slechts hehben bewezen dat de heilige zaak van Vlaanderen naar hun opvatting moet wijken voor belangetjes* Enig opzien heeft intussen een artikel gebaard in „La Nation Beige" van de hand van de Katholieke Vlaamse volksverte genwoordiger Maurits Hermans De heer Hermans schrijft hierin o.a.:. „De Ijzerbedevaart is nog slechts een politieke manifesta tie waar de herinnering aan de gesneuvelden van 1914/1918 nog slechts 'n ondergeschikte plaats inneemt". Schrijver stelt vast dat de Vlamingen zich ieder jaar koeler en onverschilliger tonen ten aanzien van de Ijzerbede vaart", omdat zij beseffen dat Castella geeft U de geur van fris se rozen in de nieuwe, heerlijke Castella Bloemenzeep, gepresen teerd in vier zachte, beschaafde tinten. De zeep wordt onverpakt geleverd, zodat U terstond van kleur en geur geniet, voor de verrassend lage prijs van 20 cent per stuk. Thans heeft U dus keuze uit drie voortreffelijke soorten Castella, IEDERE vrouw kan er nu ook op warme dagen zo fris en aantrek kelijk uitzien als een bloem in de lente. Voor degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, is er de overvloedig schuimende Castella Spécial (32 cent). En natuurlijk blijft de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) be schikbaar voor haar talloze aan hangsters. Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken Castella Schoon heidszeep voor slechts 50 cent. Profiteer vooral met spoed van dit bijzonder aanbod. Wanneer U bovendien voor een bescheiden prijs een echte merk- zeep wilt gebruiken met de volle garantie van Castella-kwaliteit, neem er dan de onverpakte Bloe menzeep bij voor slechts 20 cent per stuk! Let op, dat U geen imi taties ontvangt! Ontsnapte gevangene weer in arrest. Na een intensieve jacht van 1% dag op de Vrijdag j.l. uit de rijkswerkinrichting te Norg ont snapte 35-jarige recidivist Simon Baggerman, hebben inspecteur J. Schipper en brigadier J. de Roos van de Amsterdamse re cherche (bureau Warmoesstraat) Maandagmiddag de Vluchteling in de binnenstad van Amster dam op straat weten aan te hou den. Nadat de vrouw bij de recher che om bescherming had ver zocht begon de jacht op de vluchteling. Een opsporingsbericht werd door de radio omgeroepen en op diverse adressen werd een inval gedaan. Zondagmorgen ratelde op het bureau de telefoon en iemand, die anoniem wenste te blijven, gaf een adres op, waar Baggerman aanwezig zou zijn. Het adres was de recherche welbekend. Voor alle zekerheid rukten diverse rechercheurs uit en werd gedaan niet alleen op het opge geven adres, doch ook in perce len, die de recherche meestal in één adem daarmee noemt. Succes bleef echter uit. Als de vluchteling al op een der adres sen was geweest, dan was hij tij dig vertrokken. Het hoofdkwartier van de Ver. Naties in Korea heeft bekend gemaakt, dat de communisten tot nu toe 7820 geallieerde ge vangenen hebben teruggezon den. Naar schatting bevinden zich thans nog ongeveer 12.000 man in communistische krijgs gevangenschap. Het Deense hospitaalschip „Jutlandia" is op zijn thuisreis te Tokio aangekomen. Zaterdag a.s. zal het schip met 3000 sol daten aan boord de terugreis naar West-Europa voortzetten. De Britse bevelhebber in Ke nya, generaal Erskine, heeft of- vp-rep rechercheurs uit ficieel de voorwaarden bekend- celiiktiidie huiszoeking gemaakt, waarop de aanhan- gelijktijdig nuiszoe.King de Mau Mau „ich kun_ nen overgeven. Duizenden vlugschriften met- de voorwaarden zijn per vlieg tuig en langs de weg in de Ki- koejoe reservaten verspreid, ter wijl ook de radio de inhoud van de pamfletten bekend maakte. Volgens kaarten die vervaar digd zijn aan de hand van een studie van de afdeling geografie van het Amerikaanse geografi sche genootschap, krijgt bijna twee derden van de wereldbe volking niet voldoende voedsel, hoewel de wereldproductie bij de uitnodiging om hulde te bren- een behoorlijke verdeling toe- De Roemeense eerste minister, Gheorghioe Dej, heeft in Boe karest verklaard, dat de indu strialisatie van Roemenië ten koste is gegaan van de land bouw, aldus het Roemeense persagentschap. Dej gaf toe, dat de economische politiek der regering tot enkele ernstige fouten had geleid. Om dit voor reed te voorkomen en het ïe- Tenspeil van de arbeiders en aoeren te verbeteren diende een sind gemaakt te worden aan t verwaarlozen van de landbouw en de levensmiddelen- en lichte industrie ontwikkeld te worden teneinde een grote productie te verkrijgen van verbruiksgoede- xen. In een heden ter herdenking ran de 9e verjaardag van Roe- menië's bevrijding, voorzag de Roemeense premier, dat de pro ductie van ruwe olie dit jaar 9 300.000 ton zou bedragen ver geleken met 3.800.000 ton m 47 en in 1955 tot 11 millioen ton zou stijgen. Er waren rijke olie velden ontdekt en reeds in ex ploitatie gebracht in Oltenia, het Westen van Walachije en in het gebied van Pitesti. Volgens Dej zal Roemenië dit jaar 6.100.000 ton steenkool, 750.000 ton staal en 2 millioen ton ce ment voortbrengen. Ter verrui ming van de voedselvoorziening waren particulieren ingescha keld voor de verkoop van groen ten, eieren, gevogelte, vet, inge maakte levensmiddelen en pro ducten van handenarbeid naast de staats- en coöperatieve or ganisaties. gen aan de doden slechts bedrog is en men hen alleen maar te Diksmuide verwacht om mis bruikt te worden voor politieke doeleinden. Naar „Het Laatste Nieuws" meldt heeft de Belgische rijks wacht Zondag bij de Ijzerbede vaart te Diksmuide een gewezen Oostfrontstrijder uit Brussel ge arresteerd. Tijdens de plechtig heid aan de voet van de IJzerto ren droeg deze man de Duitse onderscheidingen, die hem tij dens de oorlog werden toege kend. reikend is. De kaarten geven verder aan, dat in W.-Europa, met uitzondering van Spanje en Italië, voldoende voedsel is. In het Westelijke halfrond zijn de enige landen waar de voedsel positie bevredigend is: de Ver. Staten, Canada, Uruguay en twee derden van Argentinië. Tot de landen in het Verre Oosten, die hun bevolking niet voldoende voedsel kunnen ver schaffen behoren: India, Cey lon, China, Indonesië, Pakistan en de Philippijnen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De roepstem der Pam pa's. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De roepstem der Pam pa's. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Rebecca. De Britse torpedoboot jager „Cockade" heeft Maandag ochtend vroeg in de Straat van Formosa het Britse vrachtschip „Nigelock" ontzet, dat werd aangehouden door een onbe kend oorlogsschip. Dit was het zevende incident in dit gebied sedert het bestand van Korea. Waarnemers menen, dat de Chinese nationalisten pogen al le belangrijke communistische havens op het Chinese vaste land, uitgezonderd, Kanton, te blokkeren. Luidens niet bevestigde te Hongkong ontvangen berichten zou de bemanning van het Pa namese vrachtschip „El Brenon op weg van Hongkong naar Poesan (Zuid-Korea) aan het muiten geslagen zijn en koers hebben gezet naar Formosa. Het Panamese consulaat te Hongkong stelt een onderzoek in. Later werd gemeld dat de tor- pedobootjager „Cockade" een onderzoek instelt naar aanlei ding van een radiobericht vol gens hetwelk het Britse vracht schip „Inchulva" Zondag na be schieting werd aangehouden door twee onbekende jonken nabij de Chinese haven Foet- ®jaa i. i Het 1141 ton metende vracht schip „El Brenon" is later de haven van Kaohsioeng op For mosa binnengelopen. De 54 Chi nese bemanningsleden zouden om gescherming van een Chi nees-nationalistisch patrouille vaartuig hebben verzocht. onbeperkte garantie I Of 01 VMIH& geruisloos HAXET, BEDDEN. EN ST A AIW A R E N F A B RI EK E N TE ZEVENBERGEN In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door De aanvallen van speciale troepen der Franse unie op be langrijke punten aan de Noord kust van Annam, die door de Tietminh-opstandelingen is be ast, duren voort. Zondagochtend werd een aan bral uitgevoerd op de stad Sam Son. 145 km van Hanoi, waar é.E Fransen op krachtige tegen stand van de Vietminh stuitten. Luidens een Frans legerbe- w-ht. sneuvelden bij de gevech- •aen 31 opstandelingen en wer- axn 16 krijgsgevangenen ge- •azaakt. Aan Franse zijde vielen *1 licht gewonden. Voorts werden T jonken en een hoeveelheid 2ÈeMe wapenen, granaten en mijnen buitgemaakt, aldus het communiqué. Een subcommissie uit de Amerikaanse „enaat voor de in terne veiligheid heeft in een rapport bekendgemaakt, dat er nog steeds communistische ge heime agenten werkzaam zijn bij de regeringsbureaux van de Ver. Staten. In het rapport, waaraan een jaar is gewerkt, wordt gezegd, dat sinds het begin van de der tiger jaren, duizenden diploma tieke, politieke, militaire, weten schappelijke en economische ge heimen van de Ver. Staten zijn gestolen door Sowjetrussische agenten of door andere perso nen die nauwe betrekkingen met de communisten onderhou den". De daders hadden eden afgelegd om hun lidmaatschap van de communistische partij te ontkennen, hielpen elkaar aan promotie en beschermden el kander. E. VEEGENS—LATORF. 14) Nadruk verboden. terecht, die naar beneden Zij gingen te midden van een massa winkelende dames de rol trap op. Die roltrap was een in teressant Amerikaans ding. Zij gingen steeds hoger en hadden een gevoel of zij naar de wolken zouden gedragen worden. Moe der dacht, dat de roltrap altijd doorging en verloor bijna haar evenwicht toen zij op de tweede verdieping kwam. „Mijn tas!" Haar tas was op de grond gevallen. Een dame raap te hem voor haar op. „Dank u wel", zei Yiko. Moeder Fong glimlachte vrien delijk tegen de dame. „Waarom zei je „dankuwel' tegen die mevrouw?" „Om haar te bedanken." „O ja." „Je kunt het op verschillende manieren zeggen. Je kunt zeg gen „dank u" of „wel bedanktL Maar meestal zeg je „dankuwel". Zij gingen steeds hoger. Toen zij op de derde verdieping waren kwam Eva op de verkeerde rol trap ging. „Nu ga ik steeds lager. Wat een enig gevoel." Zij volgde een dame in het zwart, die zij dacht dat Flora was. De dame ging steeds verder naar beneden. Plot seling zag Evat dat het Flora niet was. Zij keek om en zag, dat zij alleen was. Zij greep de dame vóór haar bij de arm. Zij was bang en begon te huilen. „Wat is er, kind?" zei de dame Eva brabbelde iets in het Kan- tonees. Moeder! Moeder! Waar bent U?" gilde zij zo hard zij kon. Er bleven mensen staan en er kwam een étagechef bij. Hij verstond haar niet, maar hij begreep, dat zij haar moeder kwijt was. Hij zei haar, dat zij niet moest hui len, maar zij bleef huilen. Eva wees omhoog. De étagechef nam haar mee naar boven. Halverwege de roltrap hoorden zij een vrouwenstem roepen: „Eva! Apwa! Apwa! Eva!" Flora had op de vierde verdie ping gemerkt, dat Eva weg was. Er was een consternatie. De fa milie zakte af naar de derde ver dieping. Yiko ging rondkijken op de derde. Daiko en Flora gin gen naar de tweede. „Apwa! Ap wa!" klonk het tussen de menig te. Flora ging terug naar de der de en toen weer naar beneden. Eva hoorde haar stem van boven, keek op en zag Flora naar bene den komen. „Daar, daar is zij!" Eva wees omhoog. Zij riep Flora en Flora kreeg haar in het oog. Op het portaal van de roltrap kwamen zij bij elkaar. Eva omklemde haar totdat Flora er bijna onder bezweek De étagechef liet Eva in Flora's handen achter en was opgelucht Weer gingen zij naar boven Op de vierde verdieping vond zij de ongerust wachtende moe der. Zij had in angst gezeten, maar zij was boos toen zij Eva weer boven water zag komen. Hier en daar klonken nog de woorden „Apwa! Apwa!" Lang zamerhand kwam de familie weer bij elkaar en het geroep hield op. maar Yiko was er niet. Een paar minuten later kwam Yiko aanzetten met een recher cheur van het warenhuis en hoorde dat zijn zusje terecht was. De rechercheur maakte aanstal ten om weer weg te gaan. „Steekt u eens op," zei Yiko en bood hem een sigaar aan. Hij haalde zijn kaartje te voorschijn. „Ik ben Frederick A. T. Fong, verzekeringsagent." „Graag," zei de rechercheur. Dankuwel", zei Yiko. Zijn stevige handdruk ontmoette de steviger handdruk van de rechercheur, en de familie werd weer aan zichzelf overgelaten. Het plan om allemaal bij el kaar te blijven, werkte niet al te best. Toen de kleren voor de kin deren gekocht waren, wilde Flora met de moeder naar de huis- houdafdeling, maar Yiko wilde de kinderen de speelgoedafdeling laten zien en Tom wilde een paar potloden en gum kopen. Eva durfde nu de vrouwen niet meer loslaten en ging met haar moeder en Flora naar 't souterrain en de vader en Loy gingen ook met hen mee. Er werd afgesproken, dat zij elkaar allemaal in het souterrain zouden terugvinden. Zodra zij in de huishoudafdeling waren, ver loor de moeder al haar weer stand. Zij kon het niet laten een nieuwe theepot te kopen met een dozijn kopjes en schoteltjes. Zij kon het niet laten een dozijn gla zen te kopep, allemaal Ameri kaans fabrikaat. Zij vond het een heerlijk gevoel om nieuwe din gen te kopen. En waar moest vader blijven toen Loy op zijn eigen houtje blauwsel en zeep- vlakken ging kopen en moeder en Flora steeds dieper in haar beurzen tastten? Hij dacht erover een gouden lijst voor het portret van de grootvader te kopen. Waarom met, daar het toch net was of zij een nieuw huis had den? Loy ging met hem mee. (Wordt vervolgd.) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is voor stander van grotere uitwisseling van gegevens over atoomonder zoek met bevriende landen. Het ministerie meent, dat „er geval len zijn, waarin de Ver. Staten wellicht onmiddellijk profijt zou den kunnen hebben van een uit wisseling van gegevens. Dit is verklaard door de Ame rikaanse waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Bedell Smith, in een schrijven aan de voorzitter van de senaatscommis sie voor buitenlandse aangelegen heden, Wiley. Deze laatste had over dit onderwerp inlichtingen gevraagd, naar aanleiding van de groeiende programma's voor atoomonderzoek in landen als Frankrijk, Nederland, Noorwe gen en Canada. Smith schreef, dat een uitwis seling niet noodzakelijkerwijs onthulling van uiterst geheime gegevens zou betekenen. Voorts geloofde het ministerie, dat „het op dit ogenblik voortijdig zou zijn om te pogen plannen te maken voor een algemene onderlinge uitwisseling van gegevens", hoe wel de Ver. Staten en hun bond genoten hiervan wellicht profijt zouden hebben. De vooruitzichten voor interna tionale controle van atoomener gie noemde Smith „vaag", gezien het standpunt van de Sowjet- Unie. Ingenieurs van de Duitse staalfirma Krupp komen binnen kort in Pakistan aan om de ijzer en staalindustrie van dat land op te bouwen. Op grond van een onlangs in Duitsland getekende overeen komst heeft Krupp het recht in Pakistan de mijnbouw te beoefe nen, zo wordt van gezaghebbende zijde te Karatsji meegedeeld. Na een voorlopig onderzoek zijn experts van Krupp tot de con clusie gekomen, dat Pakistan naar schatting jaarlijks 50.000 ton ruw ijzer kan voortbrengen. Met andere Duitse firma's heeft Pakistan overeenkomsten gesloten voor de bouw van ce mentfabrieken en een scheeps werf.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2