Na bloedige onlusten in Marokko thans rust De sjah op weg naar Teheran Verbannen sultan op Corsika aangekomen Verbannen sultan krijgt een kasteel ZON- en MAANSTANDEN Koningin Juliana bezocht de S. L. E. M. te Waalwijk FRANKRIJK EN MAROKKO Capitulatievoorwaarden voor de leiders van de Mau Mau Koningin op het Loo De toestand nog onoverzichtelijk WEERSVERWACHTING HOOG WATER Terechtstelling wegens rituele moord in Basoetland ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2926. Nieuwe sultan in zijn waardigheid bevestigd Ga met Uwtijd mee! Nieuiv middel voor moderne vrouiv! Aanval van McCarthy op Engeland SJAH IN BAGDAD AAN GEKOMEN. Naguib naar Sadoedi Arabië Zuid-Slavië protesteert tegen Roemeense grensschendingen De strijd in Indo-China De toestand op de Ionische eilanden Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pca advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uu! Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In geheel Frans Marokko was het gisteren rustig. In verschei dene delen van het land worden op grote schaal arrestaties ver richt. Zo zijn o.m. aangehouden de pasja van Meknes, een aan hanger van de Istiklal en Ben Jelloen, algemeen secretaris van de democratische onafhankelijks- partij, die met de nationalisti sche Istiklal is verbonden. In berichten uit alle delen van het land wordt gezegd, dat de steun aan de pasja van Mar. rakesj, die het afzetten van de sultan had geëist, steeds toe neemt. Generaal Guillaume, de Fran, se resident-generaal, heeft ver klaard dat de Franse autoritei, ten besloten hadden de sultan af te zetten om oorlog te voor komen. Hij zei dat de Istiklal, waarmee de sultan zich steeds openlijker verbond, een totali taire partij was, die haat tegen buitenlanders aankweekte en tegen alle gezag was. Moh. el Morkri, de 103-jarige grootvizier, heeft de erkenning van de nieuwe heerser bekend- De nieuwe sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Moelay Arafa II is Vrijdagmiddag door de oelama's (Mohammedaanse schriftgeleerden) te Fez in zijn waardigheid bevestigd. Vrijdagmorgen zijn de talrijke inheemse ruiters, die de nacht buiten Rabat hadden" doorge bracht, de stad binnengetrokken. Zij reden door de Arabische en Europese wijk temidden van de bevolking. Voor het paleis van de sultan hebben 2000 ruiters gedefileerd. In de stad was het volkomen rustig. Een duizendtal Marokkaanse hoogwaardigheidsbekleders woon den de inhuldiging bij. De nieu we sultan werd uitgeroepen tot geestelijk en wereldlijk leider van het Franse protectoraat. Ook de viziers van de regering, die de acte van investituur van Ra bat naar Fez hadden gebracht, waren bij de plechtigheid aanwe zig. De acte, die door 350 hoogwaar- gemaakt na een bijeenkomst I digheidsbekleders was onderte- van de „makhzen". ,kend, houdt in, dat de nieuwe Hij zei dat sultan Moh. Ben Joessef niet meer in staat was zijn verplichtingen na te ko men. Daarom had deze regering in overeenstemming met de Franse regering besloten, Moelai Mohammed Ben Arafa tot sul. tan uit te roepen. Op een persconferentie te Ra. bat zei Guillaume, dat er een einde was gekomen aan een 10- jarig tijdvak, waarin de residen- ten.generaal hadden ondervon den, dat samenwerking met de nu verwijderde sultan niet mo gelijk was. In November 1950 was de be weging, die leidde tot de val van Moh. de Vijfde, begonnen. Op een vergadering van de Ma rokkaanse afdeling van de re geringsraad had een van de jongere leden van de Istiklal, de nationalistische beweging. Frankrijk heftig aangevallen. È1 Glawi had de sultan verzocht de jonge nationalisten openlijk te berispen voor hun buitensporig gedrag, hetgeen de vorst had geweigerd. Dat was het begin van de oppositiebeweging, aldus de generaal. De pasja van Marrakesj heeft in een vraaggesprek aan een correspondent van A.F.P. mee gedeeld, dat nu de hinderpaal tussen Frankrijk en Marokko was verdwenen, de Fransen en Marokkanen gezamenlijk kun nen streven naar een en het zelfde doel. De jongste beslissing kon het prestige van Frankrijk en het wederzijds vetrouwen tussen de Fransen en Marokkanen alleen maar versterken. Zij zou weer hoop geven aan degenen, die alle hoop hadden laten varen. sultan door de hoogste religieuze autoriteiten als zodanig wordt erkend. Ook in de grote troonzaal in Rabat, de hoofdstad van Marok ko, werd Vrijdag de opvolging van de sultan officieel afgekon digd. Vandaag wordt de nieuwe vorst in Rabat verwacht. In Marokko is het Vrijdag over al rustig gebleven. De tanks en gevechtswagens, die Donderdag het paleis van de sultan omsin gelden, waren weer teruggetrok ken. In Cassablanca, het bolwerk van de nationalistische Istiklal- beweging, die de afgezette sul tan steunde, was het even rustig als in de andere delen van het land. KWESTIE-MAROKKO IN VEILIGHEIDSRAAD De groep van Arabisch-Azia- tische landen bij de Ver. Naties heeft Vrijdag eenstemmig beslo ten de kwestie-Marokko onmid dellijk" voor de veiligheidsraad te brengen. De voorzitter van deze groep, de Syriër Zei Neddin, die dit meedeelde, voegde hieraan toe, dat een resolutie van de groep over Marokko in voorbereiding is en binnenkort beschikbaar zal komen. Op een persconferentie ver klaarde hij, dat de groep de sul tan en het volk van Marokko in hun strijd voor vrijheid zou blij ven steunen. Zei Neddin trachtte Donderdag tevergeefs de kwestie-Marokko ter sprake te brengen in de poli tieke commissie. De Koningin zal tot het eind van deze maand met de jongste 2 Prinsessen op het Loo verblij ven. De Prins zal de volgende week enige dagen naar het Zou te in België gaan om daar het intern, concours-hippique bij te wonen. Op 31 Augustus zal de gehele koninklijke familie in paleis het Loo verenigd zijn om de ver jaardag van Prinses Wilhelmina gezamenlijk te vieren. (Advertentie). Waarom zou de huisvrouw blij ven tobben met ouderwetse mid delen en methoden, wanneer er allerlei uitgevonden wordt om het haar gemakkelijker te ma ken! Lr.at zij toch gebruik ma ken van de mogelijkheden, die de moderne tijd haar biedt en fris en fleurig blijven ondanks een druk huishouden en mis schien een groot gezin. Laat zij daarom Castella Vaatwas ge bruiken, het nieuwe afwasmid- del van de Castella-fabrieken en zij zal tevreden bij zichzelf vaststellen, dat weer een onder deel van haar huishoudelijke taak veel eenvoudiger en pret tiger is ge worden. Want de da gelijkse afwas is in het actieve schuim van de Castella Vaat was (een lepel geeft teilen vol sop) zo vlug gedaan en haar vaatwerk, kopjes, lepels en vor ken worden, zelfs zonder het tijdrovende afdrogen, zo helder en blinkend schoon, dat zij voortaan vol vreugde dit mo derne af wasmiddel (per pak 25 ct.) trouw zal gebruiken. En dan nog ietsook de narigheid van ruwe „afwashanden" is thans voorbij, want haar han den worden in het Castella- schuim zacht als fluweel en welke moderne huisvrouw zal dat niet op prijs stellen! medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond BUIIG. Nu en dan buien, hier en daar met hagel of onweer, maar ook af en toe opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust nu en dan harde Westelijke wind. Koel weer. ZONDAG 23 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 0.20 12.38 Terneuzen 0.55 1.13 Hansweert 1.35 1.53 Walsoorden 1.45 2.03 MAANDAG 24 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 1.04 1.22 Terneuzen 1.39 1.57 Hansweert 2.19 2.37 Walsoorden 2.29 2.47 Aug. v.m. n.m. 22 5.35 19.50 18.42 1.55 23 5.36 19.48 19.05 3.23 24 5.38 19.46 19.24 4.55 25 5.40 19.44 19.40 6.26 26 5.41 19.41 19.56 7.57 Senator McCarthy heeft Don derdagavond op de jaarlijkse bij eenkomst van het corps mari niers een aanval gedaan op En geland als bondgenoot. De sena tor zeide: „Wij willen geen bondgenoten, die kruipen en zich overgeven bij een dreiging van de vijand of die de schoen zolen van de vijand likken en hem wapenen geven". Hij ver klaarde, dat Engeland er de laat ste tijd op heeft aangedrongen, dat communistisch China in plaats van de regering van Tsjang Kai Sjek lid van de Ver enigde Naties wordt. „Engeland heeft er op gepocht, dat het zijn verschepingen naar communis tisch China uitbreidt, versche pingen met voor de oorlog be langrijk materiaal aan de vijand, die zonen van Engeland zowel als zonen van Amerika heeft ge dood", zo zei McCarthy. De openbare zwembaden ie St. Johns in New Foundland ziin ge sloten daar 87 gevallen van kin derverlamming zfjn geconstateerd. Twee mensen zijn al overleden. De sultan van Marokko, die Donderdag door de Franse rege ring is afgezet, heeft'zijn eerste nacht in ballingschap in de ambtswoning van de gouverneur van Corsica doorgebracht. Sidi Mohammed Ben Joessef en ziji#twee zoons die eveneens uit Marokko zijn verbannen, zijn Donderdagavond met een Dakota van de Franse luchtmacht te Ajaccio aangekomen. Ben Joes sef, die gekleed was in een lang wit gewaad en een donkere bril droeg, liep haastig langs een ere wacht. De gouverneur van Cor sica, Savreux, bracht hem en zijn zoons naar een auto, die onder escorte van motorpolitie en poli tieauto's naar de prefectuur reed. In de loop van de nacht is een tweede vliegtuig uit Rabat met de eerste bagage aangeko men. De gewezen sultan had na genoeg met lege handen de Ma rokkaanse hoofdstad verlaten. Te Ajaccio is verklaard, dat Ben Joessef op Corsica zal blij ven. Hij zou misschien een kasteel krijgen. Het is nog niet bekend, of zijn vrouwen hem in ballingschap zullen volgen. Bij de laatste plechtigheden die Vrijdag aan de graftombe van Mohammed te Mekka door de bedevaartgangers werden ge houden, heeft president Naguib Allah in een gebed verzocht de Marokkanen te wreken. Zijn ge bed werd door vele duizenden mannen en vrouwen, onder wie vele Noord-Afrikanen, herhaald. Naguib had Vrijdagmorgen, voor hij zich naar de graftombe begaf, vernomen, dat de sultan was afgezet. In Cairo verklaarde de sjeik Abdel Latif Deraz, de vice-rector magnificus van de Mohamme daanse universiteit Al Azhar, naar aanleiding van de gebeur tenissen in Marokko: „De kruis tochten duren voort. Het Wes ten zet zijn strijd tegen de Islam voort". Volgens de rector magnificus worden de Mohammedanen in Noord-Afrika door de Fransen, in Egypte, Perzië en Pakistan door de Engelsen vervolgd. De Mohammedanen dienden zich te verenigen en te trachten zich door middel van economische en militaire maatregelen van de be zetting der Westelijke landen „die de vijanden van ons geloof zijn" te bevrijden. Zal sultan slechts voorlopig op Corcisa blijven? Men acht het in Parijse wel ingelichte kringen waarschijn lijk, dat het verblijf van de sul tan van Marokko op Corsica slechts een tijdelijk karakter zal dragen. De sjah van Perzië is Vrijdag ochtend per K.LAI.-vliegtuig uit Rome vertrokken met bestem ming Teheran. Hij was ïn gezelschap van zijn secretaris, een aide-de-camp cn een legertje journalisten, onder wie echter geen Britse. Vier Britse correspondenten kregen kort vóór het vertrek van het vliegtuig van de vliegveldpolitie aanzegging, dat zij niet waren uitgenodigd om de sjah te ver gezellen. De echtgenote van de sjah Soraja, bleef te Rome achter. De K.L.M. Constellation „Til burg" was Donderdagavond om 23 uur van Schiphol naar Rome vertrokken. Het toestel was spe ciaal voor de reis van de sjah gecharterd. Door motorstoring en een kwestie met de vliegveldautori teiten vertrok men zes uur later dan men gedacht had. Dit bete kende dat de sjah Teheran niet meer bij daglicht zou bereiken. Hij zal het vermoedelijk zo rege len, dat hij daar vandaag arri veert. Toen hij aan boord stapte, zei de sjah: „Ik moet toegeven, dat het nieuws over de ontwik kelingen in mijn land een verras sing voor mij was". Er reizen ongeveer 20 journa listen mee. De vier Britse ver slaggevers konden niet mee, om dat zijn geen visa konden krij gen. Perzië en Engeland onder houden namelijk geen diploma tieke betrekkingen. Toen de vorst in het felle licht van de fotolampen over het plat form naar het vliegtuig liep, zei hij tot een Britse journalist; „Het spijt mij, maar u begrijpt waar het om gaat". Een lid van het gevolg verdui delijkte dit door de mededeling, dat de sjah een telegram van de nieuwe Perzische regering had ontvangen, waarin hem was aan geraden geen Britse correspon denten mee te nemen. Een van de redenen, waarom het toestel zo laat vertrok, was de weigering van de K.L.M. om correspondenten aan boord te ne men, die niet beschikken over 'n visum voor Irak. De vorst stond er echter op, dat ook deze jour nalisten hem zouden vergezellen. Na overleg tussen Nederland en Bagdad werd tenslotte bekend gemaakt, dat de betrokkenen de reis alsnog konden meemaken. Gedurende het lange wachten verbleef de sjah in de kleine wachtkamer, waar hij zich on derhield met Italiaanse functio narissen en met de directeur van het vliegveld. De Perzische zaakgelastigde was niet bij het vertrek aan wezig, zoals hij de vorst ook niet ■bij diens aankomst te Rome had begroet. Donderdag had de sjah geweigerd hem te ontvangen. Er is alle reden om aan te nemen, dat de carrière van de zaakge lastigde als geëindigd kan wor den beschouwd. ZAHEDI WAS DUITS GEZIND. Brigade-generaal Maclean, die in de tweede oorlog opdracht had om de Duitsgezinde generaal Zahedi te ontvoeren of zo nodig te doden, heeft Donderdagavond in een radiotoespraak Zahedi ge lukgewenst. Het was ruim tien jaar geleden, dat hij Zahedi een automatisch vuurwapen tussen zijn ribben had geduwd en hem „had uitgenodigd zijn handen omhoog te steken". Maclean is thans een conservatief lid van 't Britse parlement. TOESTAND ROMMELIG. BLIJFT Nadat de Fransen in de 19e eeuw Algerië hadden veroverd, vestigden zij een Frans protec toraat over een groot deel van Marokko. In 1950 had Frankrijk reeds verscheidene Marokkaan se oasen in zijn bezit. Engeland is een tijdlang vast besloten geweest niet toe te staan, dat een sterke of vijandig gezinde mogendheid zich aan de andere zijde van de Straat van Gibraltar vestigde. In 1904 werd er een compro mis tussen Frankrijk en Enge land gesloten, waarbij Frankrijk de Britse heerschappij in Egypte en Engeland de Franse opper macht in Marokko erkende. Bij deze gelegenheid werd de Spaanse aanspraak op een deel van Marokko, 't huidige Spaans- Marokko, erkend. De Duitsers verzetten zich te gen de toeneming van de Fran se invloed in Marokko. Dit ver zet gaf aanleiding tot verschei dene incidenten. Het bekendste was de verschijning van een Duits oorlogsschip voor de ha ven van Agadir in 1911. Frank rijk suste Duitsland door aan Duits-Kameroen grenzend ge bied af te staan. Tegen 1914 was generaal Lyauety er in geslaagd het grootste deel van midden-Ma- rokko te pacificeren. Later zet te hij zijn taak voort, waarbij hij vaak met grote moeilijkhe den had te kampen. De meeste last ondervond hij van de op stand van de rif-leider Abdel Krim van 1924 tot 1926. Bij het begin van de tweede wereldoorlog in 1939 gordde Frans Marokko zich loyaal tot de strijd aan, maar later leed het Franse prestige door de ne derlaag in 1940. Dit prestigeverlies en het de mocratische karakter van de geallieerde oorlogspropaganda moedigde de nationalisten aan volledige onafhankelijkheid te eisen'. De nationalistische beweging ontving veel steun van sultan Sidi Moh. Ben Joessef, die een eenheidsstaat nastreefde en het terugtrekken van de Fransen en Spanjaarden eiste. De Koningin heeft Vrijdagmid dag een officieel bezoek gebracht aan de internationale tentoon stelling „Schoen en Leder, mode 1953". de S.L.E.M. te Waalwijk. Even na half vier arriveerde H. M. op het tentoonstellingsterrein, waar de commissaris der konin gin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, burgemeester J. P. L. M. Teijssen aan de Koningin voorstelde. Bij het betreden van het tentoonstellingsterrein over handigde Ireentje, het vijfjarig dochtertje van de burgemeester, in het bijzijn van haar moeder bloemen aan Koningin Juliana. Ook de leden van het dagelijks bestuur der tentoonstelling wer den aan de Vorstin voorgesteld. Door een haag van verkenners begaf zij zich vervolgens naar het restaurant-paviljoen. Een 25-tal genodigden werd daar aan haar voorgesteld, onder wie de griffier der Staten en leden van Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant en de Waalwijkse kunstschilder Theo van Delft, die vele portret ten van H. M. heeft geschilderd. Koningin Juliana feliciteerde de heer Van Delft met zijn 70ste verjaardag, die hij juist gisteren vierde. De burgemeester van Waalwijk, tevens voorzitter van de interna tionale tentoonstelling, gaf een overzicht van 'de betekenis en groei van de schoen- en lederin dustrie in Waalwijk en omstre ken van 1903 tot 1953. De Konin gin bezocht diverse stands in de expositiehallen. In het restau rant-paviljoen werd daarna thee geserveerd. De Vorstin onder hield zich met enkele leden van ■het hoofdbestuur en enkele bur gemeesters uit de Langstraat. Na de twee laatste expositie hallen te hebben bezocht, waar ook een volledige schoenfabriek in werking was, werd door Rietje Teijssen, een ander dochtertje van de burgemeester, voor elk der Prinsesjes een paar schoen tjes en een tasje aangeboden. Om omstreeks half zes verliet H. M. het tentoonstellingsterrein. Op uitdrukkelijke wens van H. M. is de tentoonstelling tijdens het bezoek geopend geweest, op dat zij zich daar gewoon onder het bezoekend publiek zou kun nen bewegen. Aan de burgemees ter van Waalwijk verklaarde de Koningin versteld te staan over wat men hier had gepresteerd. De Koningin was gekleed in een blauw-grijze robe, rose hoed, stola in dezelfde kleur en metaal leren schoenen (metallise). Ketsjaraz Sadre, gouverneur van Ispahan onder de regering van Mossadeq, is gearresteerd. Hij zal naar Teheran worden ge bracht. Het hoofd van de stam der Gatsjgai, prins Otto Gatsjgai, is uit Teheran gevlucht en zou weer in het gebied van Tsjiraz zijn. Zijn stam kan enkele tienduizen den gewapende mannen mobili seren en bewdont een moeilijk bergachtig gebied. Vrijdagmorgen hebben pant serwagens en militairen in Teheran ingegrepen bij enkele betogingen voor Mossadeq, die in wijken van het centrum door enkele honderden personen op touw werd gezet. De ordetroe pen moesten van hun vuurwape nen gebruik maken. Enkele per sonen werden gewond. Enige winkels in het zuiden van de stad, waarvan de eigena ren van sympathieën voor de communistische Toedeh-partij worden verdacht, zijn geplun derd. De afgezette premier, dr Mos sadeq, bevindt zich thans in de officiersclub te Teheran. Zijn vertrekken grenzen aan die, wel ke voor de sjah zijn gereser veerd. Generaal Zahedi, de nieu we premier, heeft zijn werkver trekken ingericht in het ministe rie van defensie tegenover de officiersclub. Mossadeq, die zich Donderdag avond na een lichte maaltijd niet goed voelde, is onder behande ling van twee dokters gesteld. Hij heeft een morfine-injectie gekregen. De sjah van Perzië >s Vrijdag middag met het K.L.M.-vliegtuig in Bagdad aangekomen. Daar enige journalisten, die als gasten van de sjah de vlucht met de „Tilburg" naar Bagdad zouden meemaken, niet in het bezit waren van de vereiste visa; is er bij het vertrek uit Rome enige vertraging ontstaan. De K.L.M.-autoriteiten hebben deze journalisten onder het oog trach ten te brengen, dat het reizen zonder visum zowel nadeel voor de betrokkenen als voor de ver voermaatschappij zou kunnen opleveren. De journalisten zijn toch met het door de sjah gehuurde K.L. M.-toestel vertrokken en om 12.05 Nederlandse tijd in Bagdad aangekomen. De directie der K.L.M. heeft haar vertegenwoordiger te Bag dad opdracht gegeven alle mede werking te verlenen aan de jour nalisten en haar vertegenwoor diger gemachtigd de „Tilburg" met de journalisten naar Tehe ran te laten doorvliegen. De jongste broer van de sjan, prins Hamid Reza, werd Vrijdag door duizenden inwoners van Teheran toegejuicht, toen hij een bezoek bracht aan het praalgraf van zijn vader. Te Teheran zijn twee eenheden ieder bestaande uit dertig ge vechtswagens, aangekomen uit het gebied langs de Iraakse grens. PERZISCHE AMBASSADEUR TE PARIJS BIEDT ONTSLAG AAN. De Perzische ambassadeur in Parijs, Bagher Kazemi, heeft Vrijdag zijn ontslag aangeboden. Kazemi was pas een maand geleden tot ambassadeur van zijn land in Frankrijk benoemd. Een woordvoerder van de am bassade verklaarde, dat deze stap door de ambassadeur geno men is, naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Perzië, De Egyptische premier, gene raal Naguib, zal zich naar Taif in Saoedi Arabië begeven om daar de jongste gebeurtenissen in Marokko te bespreken met koning Ibn Saoed, aldus is te Cairo uit Saoedi Arabië verno men. Voorts zullen de tjvee staats hoofden de Arabische en Islamie- tische betrekkingen met de Wes terse mogendheden in ogen schouw nemen. Zuid-Slavië heeft in een nota Roemenië beschuldigd van 18 grensschendingen in 20 dagen. In de nota, die werd overhan digd op de Roemeense ambassade te Belgrado, werd verklaard dst deze incidenten kwamen op het ogeMblik dat besprekingen gaan de zijn ter regeling van grensin cidenten tussen beide landen. Speciale troepen van de Fran se marine, gesteund door infan terie, hebben Donderdag een aan val uitgevoerd op het gebied van Kaap Falaise in Noord-Annam, waarbij installaties en opslag plaatsen van de Vietminh-op- standelingen werden vernield. Bij deze tweede overval in 48 uur tijds in dit gebied werden vol gens het Franse legerbericht 18 opstandelingen gedood en 65 ge vangen genomen. den uitgeworpen, waarin de re bellen veiligheid wordt aangebo den als zij zich vrijwillig overge ven. Alleen diegenen onder hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan moord en andere gruwelen, zullen worden vervolgd. Ook beginnen de Britten met een grote voorlichtingscampagne in het door de Kikoejoes bewoon de gebied. Men zal door middel van radio, film, pamfletten en voorlichtingsauto's de Kikoejoes trachten te overtuigen, dat de Mau Mau tot ondergang is ge doemd. Ook zal de inheemsen worden beloofd, dat zonder ver wijl de economische en sociale grieven zullen worden aange pakt, zodra ce noodtoestand voorbij is. Brigade-generaal Cornah, de bevelhebber van de tegen Mau Mau ingezette 70e Oostafrikaan- se brigade, is van commando ont heven, aldus werd te Nairobi vernomen. De gouverneur van Kenia, sir Evelyn Baring, en de opperbevel hebber in Oost-Afrika, generaal sir George Erskine, zullen in 'n grootscheepse actie capitulatie voorwaarden voor de leiders van de Mau Mau bekend maken, al dus werd Vrijdagavond in ge woonlijk welingelichte kringen te* Nairobi vernomen. De actie zou Maandag aanstaande begin nen. Tot deze stap werd, naar ver luidde, besloten, omdat de Britse autoriteiten van Dedan Kimathi, die door Reuter „de beruchtste terrorist van de kolonie" wordt genoemd, en andere leiders van de Mau Mau hadden vernomen, dat zij hun organisaties willen ontbinden en hun activiteit sta ken, indien aanvaardbare capatu- latievoorwaarden zouden worden aangeboden. Boven grote delen van Kenia zullen duizenden pamfletten wor- Bij de aardbevingen op de Griekse Ionische eilanden Cipha- lonia en Ithaka is 90 procent van de dorpen en steden totaal vernield. Meer dan 20.000 huizen liggen in puin. Bij de opruimingswerkzaamhe den worden nog steeds lijken ge vonden. Inmiddels zijn Donderdag reeds 86 geëvacueerden naar de eilanden teruggekeerd. Nog 189 personen hebben repatriëring verzocht. In Maseroe, de hoofdstad van Basoetoland (een Brits protecto raat in Zuid-Afrika), zijn Donder dag. elf inheemsen, onder wie twee vrouwen, door ophanging ter dood gebracht, nadat zij schuldig waren bevonden aan ri- tuële moord. Het doel van de moord was het verkrijgen van „medicijnen" om de oogst van een stamhoofd te verbeteren. In enkele delen van Oost-Duits- land zijn gevallen van kinderver lamming geconstateerd. Hoewel de meeste gevallen niet van ern stige aard zijn, hebben de Oost- Duitse bladen melding gemaakt van een tientj^D

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1