De staatsgreep in Perzië Sultan van Marokko verbannen Castelta-Vaatwas afgezet en W.-Duitsiand en de verkiezingen Sjah o^etl Hossadeq gearresteerd keert terug Waarschuwing van Arabische landen blinkender vaat en zachtere handen! WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN HET SAARGEB1ED De stakingen in Frankrijk De toestand op Ceylon Voor en tegen geleide economie per advertentie Da bedevaart naar de Uier Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953- 8e Jaargang No. 2925- Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pc-t advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags ji uur De Amerikaanse ambassade te Teheran heeft Donderdag beves tigd, dat 't bureau van de Ameri kaanse missie voor technische hulp, Woensdag door de menig te is geplunderd. Alle meubelen en zes auto's zijn gestolen. In tegenstelling tot eerdere berich ten blijkt, dat er geen Ameri kaans personeel aanwezig was. Wel werden 2 Perzische wacht posten mishandeld. Te Teheran is bekendgemaakt, dat de leider van de Perzische delegatie bij de Verenigde Naties, Nasroellah Entezam, tot minis ter van Buitenlandse Zaken zal worden benoemd. Vernomen wordt, dat de door de regering-Mossadeq ontslagen officieren zijn uitgenodigd weer in actieve dienst te treden. Op het plein in Teheran is n voorbijganger, die riep ,,Leve het volk", om het leven gebracht. Radio-Teheran meldde Donder dagavond, dat dr Mossadeq was gearresteerd. Hij werd in het huis van de mi nister van P.T.T., Moazzini, in de voorstad Sjemiran, aangetroffen. Mossadeq was gekleed m witte pyjama en huilde, toen hij oe politie het huis zag binnendrin gen. De ex-premier werd onmid- deliik overgebracht naar de offi ciersclub in Teheran, waar mj bleek, mager en schijnbaar nau welijks dn staat om te lopen, ge neraal Zahedi ontmoette, die zijn regering omver wierp maakt met betonnen versterkin gen, machinegeweernesten en pantserplaten. Van welingelichte zijde is gis teren verklaard, dat de laatste dagen van het bewind van Mos sadeq gekenmerkt werden door een hevige strijd over de kwestie of Perzië een republiek moest worden. Mossadeq en enige van zijn ministers waren hiertegen. Fatemi en drie invloedrijke poli tieke adviseurs van Mossadeq waren voorstanders. Ondanks het aandringen van Fatemi en zijn verzekering dat Mossadeq de eerste president zou zijn, bleef Mossadeq op zijn stuk staan, omdat hij zich jegens de sjah verplicht gevoelde. De sjah redde namelijk zijn leven onder de dictatuur van Reza sjah Pahlevi, zijn vader. DE SJAH KOMT TERUG. Behalve een telegram van het teruggekeerd en heeft een A N.P../verslaggever enkele van zijn belevenissen tijdens de on rustige, dagen in de Iraanse hoofdstad verteld. Maandagnamiddag tegen zes uur geraakte hij met een taxi verzeild in een massale, naar schatting 5 km lange demon stratie van de communistische Tcedehjpartij. De taxi moest stoppen en de chauffeur weiger de verder te gaan. De jurist stapte uit en zocht zijn toe vlucht op een verkeersrotonde. In dichte rijen, op uiterst ge disciplineerde wijze marcherend zag de jurist de stoet, die zich voor de rotonde splitste en daarna weer herenigde, langs zich trekken. De vrouwen in de middelste rijen en de mannen ter bescherming aan de buiten kant hand in hand marcherend. De demonstranten hieven tegen de sjah gerichte leuzen aan en riepen tegen de Nederlander „Go home Yankee", hiermede hun anti-Amerikaanse gezindheid uitend. In de stoet trokken verfploegen voor het neerkalken van leuzen en afbeeldingen per rijwiel mede. Drie kwartier lang zag de jurist dit schouwspel kabinet, dat getekend was door aan. Op de trottoirs stond het De omroeper die het lopende programma onderbrak voor het doen van zijn mededeling, ver klaarde voorts dat dr Moazami, een voormalig voorzitter van de Perzische Tweede Kamer en dr Mossadeqs rechtskundige raad gever, dr Sjajegan, eveneens zijn ^Nader8 wordt gemeld, dat nog een derde aanhanger van Mossa- deq, n.l. de door hem aangestelde minister van Binnenlandse Za ken dr Gholam Hoessein Sadiki gelijktijdig met de gewezen pre mder is gearresteerd. Generaal Zahedi, de nieuwe Perzische premier, had <Jr Mos sadeq 24 uur de tijd gegeven zien over te geven. t+, Hii had Mossadeq, die vluch te toen zijn woning Woensdag door een menigte werd vernield, bevo len zich op het hoofdbureau van politie of bij de militaire gouver neur aan te melden. „Wij zullen dan afwachten wat de natie over zijn lot zal beslissen", zo voegde generaal Zahedi in een radio-uit- zending hieraan toe. Hoewel radio-Teheran Woens dag heeft bericht, dat Mossadeqs minister van Buitenlandse Za ken, Hoessein Fatemi, „ver scheurd" werd door een woeden de menigte, is in berichten van gisteren gezegd, dat de polit.e naar hem zoekt. Van gezaghebbende zijde i= verklaard, dat het aantal doden tengevolge van de ongeregeldhe den van Woensdag, dat als 300 werd opgegeven, groter kan zijn. De meeste doden vielen bij de he vige stormaanval op het bunker huis van het Duitse type, waar in Mossadeq en zijn aanhangeis zich hardnekkig verdedigden. Toen men het bolwerk binnen drong, bleek dat Mossadeq van zijn woning een soort fort had ge- de premier, generaal Zahedi, ont ving de sjah ook 'n boodschap van Bagher Bousjehri, waarin ge zegd werd: „Het trouwe Perzi sche volk wacht geestdriftig op de terugkeer van uwe majesteit". Er is een arts naar het hotel ontboden, omdat koningin Soraja zich tengevolge van de vermoeie nissen en emotie van de laatste dagen onwel gevoelde. Donderdagavond werden tus sen de hofhouding van de sjah van Perzië en de K.L.M. onder handelingen gevoerd-over het hu ren van een KX.M.-toestel, dat de sjah en zijn gezelschap naar Bagdad zou brengen. De sjah is met zijn gevolg met de constellation P.H.-T.D.K. (Amsterdam) van de K.L.M. van Rome naar Bagdad vertrokken NEDERLANDER MAAKTE VOORSPEL MEDE. Een Nederlands jurist, die de vorige week samen met de thans vermoedelijk niet meer in leven zijnde minister van Buitenland se Zaken van Perzië, dr Fatemi. van Schiphol per K.L.M.-vlieg- tuig naar diens land vloog, is met een ander toestel uit het roerige Teheran in ons land De 6 Arabische delegaties bij de V. N. hebben een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd dat de gevolgen van het Franse optreden in Marokko zeer ernstig kunnen zijn. De zes landen hadden reden om te ge loven, dat de toestand snel slechter werd. „Het schijnt dat volgens be trouwbare berichten de Fransen besloten hebben de sultan van Marokko af te zetten omdat de ze zich standvastig heeft be toond bij het uitoefenen van zijn souvereine prerogatieven in overeenstemming met de natio nale aspiraties van zijn volk", aldus de Arabische verklaring. Generaal Augustin Guillaume, kabinet, dat Woensdag de crisis de Franse resident-generaal in in Marokko besproken heeft, v - Marokko heeft zich Donderdag-1 deeld is over de kwestie of de middag naar het keizerlijk paleis sultan, die de onafhankelijkheid publiek in dichte rijen en de balkons aan de huizen waren eveneens vol mensen die allen luid appaludiseerden en juich ten bij het voorbij trekken der demonstranten. Dinsdag, zo vertelde de Neder lander, volgde de vernieling van de beelden van de sjah. Tegen de avond was hij getuige van ongeregeldheden op de Avenue Instanboul, waar hij zag, hoe soldaten met de bajonet op het geweer op het publiek afgingen. De jurist had geen doden of ge wonden zien vallen tijdens deze schermutseling. Het rumoer hield aan tot middernacht. Toen onze landgenoot Woensdagmor gen in alle vroegte naar het vliegveld reed, had hij noch in de binnenstad noch in de bui tenwijken iets van enige onrust of van de op handen zijnde staatsgreep bemerkt. De jurist was bij zijn aan komst op de luchthaven nog niet op de hoogte van berichten volgens welke de Iraanse minis ter van Buitenlandse Zaken, dr Fatemi, met wie hij ook in Per zië nog in contact heeft gestaan op gewelddadige wijze om het leven zou zijn gebracht. Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent te Rabat begeven om sultan Sidi Mohammed Ben Joessoef mede te delen, aldus is officieel ver klaard, dat een „maatregel van verwijdering" is genomen tegen zijn persoon en zijn twee zoons. In Marokko is de avondklok afgekondigd. Sultan Sidi Mohammed zal op Corsica een verblijfplaats krij gen. Toen generaal Guillaume met zijn jongste instructies uit Parijs te Rabat aankwam, werd het pa leis door tanks en gevechtswa gens omsingeld. Alle wegen, die naar het paleis leiden, werden De Franse regering heeft snel maatregelen genomen, terwijl het geschil tussen de sultan en de stamhoofden tot een climax dreigde te komen. Honderden berbers waren Donderdag te paard en te voet op weg naar Rabat. Zij kwam van Casablanca, westelijk van Rabat, Meknes, dat ten oosten van Rabat ligt, en uit het zuiden, uit Marrakesj. De eerste groepen waren nog slechts 10 kilometer van de Marokkaan se residentiestad verwijderd. De stamhoofden hadden hun man nen opdracht gegeven niet ver der te trekken dan de poorten van de stad, waar zij verdere or ders moesten afwachten. Woensdagavond waren nog slechts de pacha's van Casablan ca, Rabat, Fez en Senfrou, en en kele kaids tegen de beweging van de pasja van Marrakesj. Doch gedurende de Donderdagochtend is deze groep tegenstanders sterk verminderd. Op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York hebben de berichten over het af zetten van de sultan van Marok ko in Arabische kringen grote be roering verwekt. De afgevaardigde van Syrië, Narid Zeineddine, verklaarde, dat het nieuws voor hem aanlei ding tot „grote bezorgdheid" is. SULTAN VERTROKKEN. De sultan van Marokko is Donderdagmiddag per vliegtuig uit Rabat vertrokken. van het land voorstaat, moet worden gesteund, dan wel afge- zet. Woensdag zijn in Marokko geen botsingen gemeld. Franse troe pen hebben in de stad Oedja ge zocht naar de leiders van de de monstraties tegen Frankrijk en de pasja, waarbij 'n aantal Euro peanen werd gedood. Abd el Krim is vandaag, zo als altijd, de enige tot wie Frank rijk zich kan wenden om uit de Marokkaanse impasse te komen". Dit heeft een zoon van Emir Abd el Krim tegenover een Franse verslaggever verklaard namens zijn vader, destijds leider van de Rifopstand. Hij zei dat de leiders van de Istiqlal zich slechts door persoonlijke motieven lieten lei- den en dat ook de sultan en de pasja van Marrakesj 't volk met vertegenwoordigen. Alleen Abd el Krim had het vertrouwen van de Noord-Afrikanen. De Emir had geen persoonlijke oogmerken en was bereid elke oprechte Ma- rokkaanse loider te steunen, die in staat was een vrije Frans-Ma rokkaanse samenwerking op voet van gelijkheid te bevorderen. Als Frankrijk echter nog lang zou wachten met zich tot de Emir te wenden, zou een Frans-Marok kaanse oorlog onvermijdelijk zijn. De sultan heeft generaal Guil laume medegedeeld, dat hij geen afstand van de troon wil doen. Volgens A.F.P. zou hieruit blij ken, dat de Franse resident-ge neraal de sultan heeft „verwij derd", maar dat dit niet de „af zetting" van de sutan inhoudt. Volgens politieke deskundigen is de sultan zo goed als afgezet door de oppositiebeweging. Men verwachtte, dat de pasja s en kaids heden een nieuwe sultar. zouden aanwijzen. Men nam als vrijwel vaststaand aan, dat de nieuwe leider der gelovigen, Moe- lai Mohammed ben Arafa, even als de huidige sultan een telg uit de dynastie der Alawïeten, als sultan zal worden aangewezen. OPMARS NAAR RABAX Naar A.F.P. uit Rabat meldt, zijn de stammen uit midden- en Noord-Marokko en uit de vlakten langs de kust een opmars naar Rabat, de zetel van de sultan, be- Drie weken vóór de West- Duitse verkiezingen lijkt Bonn een door politici verlaten hoofd stad. De stad is het onbetwiste domein van dr Adenauer die hier rechtstreeks gekozen zal worden. De politici reizen het land of om zoveel mogelijk redevoeringen per dag te houden. medegedeeld door het K.N.M.i te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. TIJDELIJK buiig. Veel bewolking met op de mees te plaatsen enkele buien, hier en daar met onweer. Matige tot vrij krachtige, maar aan de kust tijdelijk krachtige Zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. ZATERDAG 22 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.49 12.24 1.04 1.14 Aug. v.m. n.m. 21 5.33 19.52 18.11 0.35 22 5.35 19.50 18.42 1.55 23 5.36 19.48 19.05 3.23 24 5.38 19.46 19.24 4.55 25 5.40 19.44 19.40 6.26 26 5.41 19.41 19.56 7.57 De campagne heeft zich tot dusver afgespeeld als een duel tussen de christelijke partij en de socialisten. De overige partijen fungeren min of meer als out siders, ofschoon er natuurlijk enkele zijn die, misschien niet geheel zonder hoop, erop specu leren door de gunst. Dit geldt voornamelijk voor de liberale partij en voor de heterogeen sa mengestelde vluchtelingenpartij van de heer Waldemar Kraft. Maar ieder weet, dat het gezicht van de nieuwe regering in hoofd zaak bepaald zal worden door de wijze, waarop de twee grote partijen uit de strijd zullen ko men. In 1949 hadden zij ieder een derde deel der bevolking achter zich, waarbij de christe- lijken twee procent vóór bleven. Wie de stroom van redevoe ringen, beloften en verguizingen te verwerken heeft, constateert onmiddellijk, dat de strijd tus sen de beide grote groeperingen zich voornamelijk afspeelt om de buitenlandse politiek, waarvan hier zo vaak beweerd is, dat zij buiten de partijenstrijd moet worden geplaatst. De argumenten der politici zijn daarbij sedert lang tamelijk afgezaagd, ook al heeft dr Ade nauer zich in de laatste weken ingespannen om nieuwe argu menten voor de Europese ver dragen in het veld te brengen. De socialisten blijven stokstijf op hun standpunt staan, dat eerst met de Russen dient te worden gepraat, voor enig Eu ropees plan kan worden voltooid. Eerst Duitsland verenigen om daarna Oost-Duitsland te herwin nen, dat is het plan van dr Ade nauer. Van de kiezers wordt verlangd, dat zij zich op 6 Sep tember voor een van deze twee richtingen zullen uitspreken. Geleidelijk komen ook de con troversen op economisch en so ciaal terrein naar voren. De vrije markteconomie die door minister Erhard in de afgelopen vier ja ren in practijk is gebracht, wordt door de regeringspartijen als de grootste trekpleister gebruikt. Zij lijken daarmee een scherp wapen in de hand te hebben, want 't gros der bevolking heeft op enige wijze zijn aandeel ge kregen in de gevolgen van het grote economische herstel. De socialisten trachten dit wa pen bot te maken door te bewe ren, dat alle economische voor uitgang alleen maar te danken is aan de geordende verhoudingen, die door de geldsanering werden geschapen, nog vóór de bonds republiek een eigen economische politiek kon voeren. De Duitse kranten en tijd schriften worden met grote ad vertenties verrijkt, waarin zegen en vloek der vrije economie aan de man wordt gebracht. Sedert lange tijd zingen enkele door in dustrie en handel gevestigde or ganisaties de lof van de vrije economie in annonces, die hele pagina's beslaan en bezweren zij de kiezers er toch voor te zor gen, dat de door prof. Erhard gegeven politieke vrijheden niet teloor zullen gaan. De socialis ten hebben daarin aanleiding gevonden voor bittere klachten als zouden aan de regeringspar tijen propaganda-bedragen ter beschikking staan, die het hon derdvoudige uitmaken van die, waarmee de socialistische cam pagne moet worden gevoerd. Als men de socialistische woordvoer ders zou geloven, zouden in dustriële organisaties aan de re geringspartijen meer dan hon derd millioen mark ter beschik king hebben gesteld. Daartegen over zouden de socialisten zelf hun campagne moeten bekosti gen met een slordig millioen, dat uit verkoop van zegels zou zijn verkregen. De tegenpartij gelooft daar natuurlijk niets van. Zij verwijst naar de indi recte steun, die de socialisten genieten van het West-Duitse vakverbond (D.G.B.) en van de verbruikscoöperaties. Inderdaad is het vakverbond midden in de verkiezingstijd gesprongen met de verklaring, dat de huidige regering geen van haar grote sociale beloften heeft waar ge maakt. Ook de D. G. B. is een advertentiecampagne begonnen, waarin duidelijk voor de socia listen wordt gekozen. Alle grote partijen zouden zulke groot scheepse plannen hebben, maar in Hamburg heeft het gemeente bestuur al gedreigd vliegtuig propagandisten te zullen verba liseren wegens verontreiniging der straten en wegens het schep pen van verkeersgevaren. In vroegere stadia hebben de par tijen onderling er elkaar al van verdacht, dat zij stemmen willen vangen door populair filmhel den, voetballers en boksers op hun lijsten te plaatsen, maar dat is tot nu toe allemaal fabel ge bleken. Hoger in koers dan dit soort volkshelden liggen op het ogenblik generaals, admiraals en dragers van ridderkruisen, die in groten getale op de lijsten ti- gureren. Waarnemers geloven dat het de partijen daarbij meer te doen is om de zwevende stem men van de frontgeneratie te vangen dan wel om militaire experts in de fracties te krijgen. Generaal Augustin Guillaume. de Franse resident-generaal in Marokko, is Woensdagavond uit Parijs naar Rabat teruggekeerd met de laatste instructies van de Franse regering om de crisis in Marokko op te lossen. Verwacht wordt, dat hij een onderhoud met de sultan en met de pasja van Marrakesj zal hebben. Men gelooft, dat generaal Guil laume 'n laatste poging zal doen om de pasja en zijn 350 stam hoofden te doen afzien van di rect optreden tegen de sultan, die zij reeds in zijn religieuze waar digheid hebben getroffen door zijn neef als geestelijke leider te benoemen. De stamhoofden, die zich de „oppositiebeweging" noemen, hebben verklaard, niet meer met de sultan te willen samenwerken. De pasja heeft in een onderhoud met een Frans journalist ver klaard, dat hij geen andere op lossing van de huidige crisis zag dan de liquidatie van de macht van de sultan en van de nationa listische beweging Istiqlal. De sultan en de" Istiqlal hadden slechts één doel: De Franse kolo nisten in Marokko te dwingen het land te verlaten. Het is bekend dat het Franse Bij zijn aankomst te Casablan ca deelde generaal Guillaume mede, dat hij de Franse regering verslag had uitgebracht over de jongste gebeurtenissen in Ma rokko. „Ik wacht op instructies. Ik denk niet dat deze lang zullen uitblijven", aldus de generaal. De resident-generaal deelde voorts mede, dat de sultan zich schriftelijk accoord heeft ver klaard met het Franse hervor mingsplan, doch dat hij de des betreffende uitvoeringsbesluiten nog moet tekenen. Sprekend over het besluit om de censuur weer in te stellen, verklaarde Guillaume, dat zulks noodzakelijk was om het ver spreiden van onjuiste berichten tegen te gaan. Na deze verklaring vertrok de generaal per auto naar Rabat. Onbekenden hebben in de af gelopen nacht stukken steen op de rails geplaatst van de lijn Casablanca—Oedja. Door de te genwoordigheid van geest van de machinist van de eerste trein, die dit traject passeerde, kon worden voorkomen, dat deze trein ontspoorde. gonnen. Volgens geruchten zouden <K pasja van Marrakesj, El Glawi, en zijn zoon overhaast uit Mar rakesj in de richting van Rabai zijn vertrokken. Omstreeks het middaguur v~s- ren de stammen, die zich te voet of te paard naar Rabat begaven, de hoofdstad tot op tien kilome ter genaderd. De opmars, waar aan duizenden stamleden deelne men, schijnt tot dusverre rustig te verlopen. Waarnemers te Rabat zijn er van overtuigd, dat thans het ge schil tussen de sultan van Ma rokko en de pasja van Marrakes; met hun resp. aanhangers zal worden beslist. Uit latere berichten blijkt, dat de pasja van Marrakesj niet op weg is naar Rabat, maar zich naar Casablanca had begeven voor een onderhoud met generaal Guillaume. Na het onderhouc keerde de pasja naar Marrake§, t6ITl£ COMMUNIQUE OVER MAROKKO. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault, heeft iri de ministerraad mededeling gedaan van de Donderdagmorgen van generaal Guillaume, de Franse resident-generaal in Ma rokko, ontvangen inlichtingen, aldus is in een communiqué van de ministerraad medegedeeld. Uit de verstrekte inlichtingen blijkt aldus het communiqué, dat de verzoeningsopdracht van de resi dent-generaal is gestoten op moeilijkheden, die niet dan door de gewapende macht vermindert zouden kunnen worden. Dit scheen de regering een ver schrikkelijk uiterste toe aan de vooravond van een groot Mo hammedaans feest en ten nadele van de aan Frankrijk getrouwen. De resident-generaal heeft order gekregen alle nodige maatregelen te nemen om, onder handhaving van de algemene veiligheid, de toekomst van de troon onbetwist baar te waarborgen, overeen komstig de traditie en volgens de rechten en plichten van de be schermende mogendheid. NIEUWE VORST IN MAROKKO. Moelai Mohammed Ben Arafa is Donderdagavond te Rabat tot enig wettig souverein van Ma rokko uitgeroepen. De Franse hoge commissaris in W.-Duitsland heeft bij de Westduitse staatssecretaris ge protesteerd tegen uitlatingen van prins Hubertus zu Loewen- stein, een candidaat van de Westduitse liberale partij. Deze uitlatingen waren, aldus het protest, „in feite een oproep tot opstand tegen de regering van het Saargebied". Op een persconferentie te Bonn had prins Hubertus o.m. de tekst van een pamflet uitge reikt dat in het geheim in het Saargebied zou moeten worden verspreid en waarin werd ge sproken van een „dictatuur-be- wind" in het Saargebied. De prins is voorzitter van de - sprekers op de Vlaamse oeoe- Dubrie actie" die ijvert Ivoor j vaart r.aar de IJzer, die-Zondag teruggave van het Saargebied a.s. wordt gehoude^Jieef^ een aan Duitsland. Mr A. de Beukelaere, een der De christelijke en de socialis- .voor de bouwbedrijven hebben tische bond van metaalarbeiders een beroep op de andere bonden in Frankrijk hebben hun leden gedaan om met ingang van he- op»eroepen heden en Zaterdag den eveneens het werk voor 43 Dat sommige partijen zich er ook op toeleggen op soortgelijke wijze stemmen te werven onder de zich nog altijd verongelijkt voelende vroegere partijgenoten der nazipartij, is een van de dui delijke verschijnselen in de nu <<nei naar een climax gaande partijenstrijd. te staken wegens de „herhaalde schendingen van het stakings recht en de weigering van de werkgeversbonden om de ge rechtvaardigde eisen van de ar beiders te onderzoeken". De socialistische en katholieke vakbonden hebben hun leden in de metaalindustrie opgeroe- oen, heden voor 48 uur in .sta king te gaan. Men verwacht dat hierdoor het aantal stakers met 600.000 zal toenemen. Een woordvoerder van de so cialistische „Force Ouvrière" noemde het antwoord van de werkgevers in de metaalbedrij ven cp de looneisen der arbei ders ..beledigend". Hoewel er nog onderhandelingen met de minister van Arbeid aan de gang waren, hadden de vak bondsleiders toch besloten, di rect een stakingsparool uit te vaardigen. De katholieke vakverenigingen den eveneens het werk voor uur neer te leggen. Op instigatie van de commu nisten is een 24-uurstaking on der de zeelieden in de Franse havens begonnen. Te Duinker ken legden 500 matrozen en 200 officieren het werk neer. Deze actie wordt gesteund door de havenarbeiders aldaar. Militai ren hebben het werk overgeno men. Ook in Le Havre, Bordeaux en Marseille wordt gestaakt. De noodtoestand, welke een week geleden na ongeregeldhe den over prijsverhogingen op Ceylon werd afgekondigd, zal met ingang van Zondag alleen nog voor de Westelijke kust-,- strook met inbegrip van Co lombo gelden. De voornaamste toegangen tot de hoofdstad worden nog steeds door militairen bewaakt. klacht ingediend tegen „La Li- 'bre Belgique", die hem er van beschuldigd had als soldaat in de eerste wereldoorlog naar .ie Duitsers te zijn overgelopen. Later trok het Brusselse blad die beschuldiging in, maar het handhaafde zijn bewering, dat de Beukelaere pro-Duitse propa ganda onder zijn Vlaamse mede- evangenen zou hebben ge maakt. De Beukelaere eist een schadevergoeding vaci een ha f millioen francs. De burgemeester van Oosten de heeft evenals het vorige jaar bepaald dat autobussen mei bedevaartgangers zijn gemeente niet mogen binnenkomen. De Vlaamse pers protesteert tegea deze maatregel en tegen de actie, die in de Waalse en Brussels- Franse pers tegen de bedevaan wordt gevoerd. De gematigde „Nieuwe Gids" schrijft, dat de pogingen om de bedevaart ver dacht te maken aan de kaak moeten worden gesteld. De bedevaart is geen politieke ma nifestatie, aldus het blad. De Franstalige pers stelt ha rerzijds, dat het politieke karak ter duidelijk is geworden door de eis van sommige Vlaamse groe pen, die aan de IJzer voor am nestie willen demonstreren.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1