Regering-Mossadeq omvergeworpen De pasja van Frankrijk Marrakesj en Mossadeq af Zahedi eerste minister WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Telefoneren met Guam Deens schip in brand bij New Foundiand Eerste-dag-omslagen voor Roode Kruis-postzegel Communistische bijeenkomst ontbonden MOSSADEQ GEVLUCHT FATEMI VERMOORD Record gevestigd in de keuken *4 Aug. n.m. v.m. De hulpverlening aan Griekenland Nieuwe veneisscUes in Tur.asië Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE Z DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2924. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Royalistische ZSS&ZZ ïS midd^ wngeroepen^De royalisten hadden het radiostation ingeno men en alle regeringskantoren bezet. De omroeper deelde mede: „Ik kan tot u spreken door de hulp van de strijdkrachten. De rege ring van Mossadeq is een bewind van opstand en zij is gevallen De luisteraars aan hun toestel len hoorden gerucht van verwar ring in de studio. Kolonel Ali Pahlavon deed op de bevolking van de stad een beroep om op haar qui-vive te blijven. „De rege ring-Mossadeq is verslagen", zo verklaarde hij. De radio deelde verder mede» dat generaal Fazlollah Zahedi eer ste minister zou worden. Zahedi werd door de sjah tot premier benoemd vóór de mislukte actie van Zondag j.l. Kolonel Ali Pahlavon hoorde men na veel geschreeuw in de studio zeggen: „Aan het volk, let goed op: De regering van Mossa deq is verslagen. Beste landgeno ten luister! Ik ben een soldaat en een trouw vaderlander. Een aantal verraders zoals Fatemi (de minister van Buitenlandse Za ken) willen het land aan vreem delingen verkopen. De Perzische royalisten hebben de demagogi sche regering, door middel waay' van Hoessein Fatemi de macht uitoefende, verslagen. Het Perzi sche volk, officieren, leger en po litie hebben de toestand in han den genomen. Zahedi zal zijn functie aanvaarden Er is geen reden tot bezorgdheid. Blijft kalm". Radio-Teheran maakte later be kend, dat dr Mossadeq „gevlucht" is en dat Fatemi, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, „in stukken is gescheurd". Volgens radio-Teheran is aan de sjah, die op het ogenblik in Rome verblijft, een telegram ge zonden van de volgende inhoud. „Het volk heeft de hoofdstad weer kunnen innemen. Wij zien met verlangen naar uw terugkeer uit". Het nieuws van de laatste ge beurtenissen in Perzië werd aan de sjah medegedeeld, terwijl hij met zijn echtgenote in zijn hotel te Rome de lunch gebruikte. Het gezicht van de sjah trok wit weg, toen hij de eerste berichten van radio-Teheran doorlas. Met van opwinding trillende handen pakte hij elk nieuw bericht, dat hem gegeven werd en las dat nauw keurig door. Koningin Soeraja las over zijn schouder mee. Ï.Zou het waar zijn?", riep de sjah uit, terwijl hij de laatste stukjes papier van de telexmachi ne op de grond liet vallen. ,,Wat opwindend", voegde de koningin er aan toe, haar hand op de arm van haar echtgenoot log gend. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Regen in het N. en VV. Half tot zwaar bewolkt met in het W. en N. van het land tijde lijk wat regen of motregen. Ma tige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige zuidelijke tot zuidwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. „Dit is geen opstand", zei de sjah. „Wij hebben nu een wettige redering. Generaal Zahedi is de premier, die ik heb aangewezen De sjah verklaarde, dat in Per zië „iedereen die geen communist is", zijn standpunt steunt. De vorst deelde mee dat hij zijn land had verlaten om bloedver gieten te voorkomen. Hij ontken de de kroonjuwelen te hebben meegenomen. „De kroonjuwelen behoren niet aan mij, maar aan het volk. Ik heb deze reeds lang geleden gegeven, zodat ik vrijwel alles gegeven heb", aldus de sjah. Radio-Teheran zond een ver klaring van generaal Zahedi uit, waarin deze zeide, dat hij de lo nen der arbeiders zou verhogen, vrije geneesmiddelen voor de ar men zou verschaffen en later zijn program in bijzonderheden zou bekendmaken. De legerstaf, welke Mossadeq steunde, is volgens de radio ge vangen genomen. ALLE STEDEN IN AZER BEIDS-IAN IN HANDEN VAN DE SJAH. Radio-Tabriz heeft omgeroepen dat alle steden in de Perzische provincie Azerbeidsjan „in han den der strijdkrachten van de sjah zijn". Azerbeidsjan wordt bewoond door stammen, wier leden vurige aanhangers van de sjah zijn. Het grenst aan de Sowjet-Unie. Een Koerdisch stamhoofd heeft via radio-Tabriz verklaard dat al le door de regering-Mossadeq in de provincie aangestelde ambte naren zijn afgezet. Hij voegde hieraan toe: „De oude vos Mos sadeq moet ter dood worden ge bracht". men'gte schoten. Er zouden min stens dertig doden gevallen zijn. Een viertal door de menigte on dernomen aanvallen zou zijn af geslagen. De staatsgreep heeft zich blik semsnel ontwikkeld. Vroeg in de ochtend waren slechts enkele honderden jongelieden in de straten, die aanvallen pleegden op plaatselijke bureaux en ge bouwen van regeringsgezinde bladen. Tot verwondering van allen reageerde noch de politie noch het leger hierop en weldra koos het publiek de zijde van de monarchistische partijgangers. Alle tegenstand beperkte zich tot het optreden van enkele honder den soldaten, die het huis van de minister-president bewaakten. De monarchisten stelden zich snel in het bezit van het gebouw van radio-Teheran en te twee uur in de middag begon de radio aan het land mede te delen, dat de regering Mossadeq omverge worpen was. In de straten van de hoofdstad liep de menigte met afbeeldingen van de sjah en zijn gemalin. Op de plek van het standbeeld van Reza Sjah, dat in het begin van deze week van zijn voetstuk was losgemaakt, plaatsten de royalis ten grots portretten van de sjah. De auto's in de straten werden verplicht een portret van de sjah en zijn gemalin mee te voeren. Manifestanten hielden de auto's aan en schilderden er lofprijzin gen voor de sjah op. (Advertentie). Veel verbreid euvel bedwongen De meeste huisvrouwen geven er niet veel om, of er ergens in de wereld een snelheidsrecord wordt verbeterd. Auto's, vliegtuigen en hardlopers interesseren haar veel minder dan haar eigen keuken. Maar let op! Ook in de keuken worden tegenwoordig records be reiktrecords van snelheid en gemak. Wij hebben hier het oog op Castella Vaatwas, het nieuwe afwasmiddel, dat in een oogwenk zorgt voor een schone vaat. Een eetlepel Castella Vaatwas geeft teilen vol actief schuim, dat snel alle vet, vuil en aanslag in zich opneemt. Ongelooflijk, zoals alles terstond weer blinkt en flonkert, zelfs zonder afdrogen! En voor de moderne vrouw is er nog een andere, uiterst belangrijke reden om voortaan Castella Vaatwas te gebruiken. Dit moderne middel is namelijk goed en beschermend voor de handen, die na de afwas fluweelzacht aanvoelen. Dat is wel wat anders, dan die akelige „afwashanden", het veel verbreid euvel, waar men nu eindelijk van bevrijd is. VRIJDAG 21 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.43 11.18 11.58 0.08 n.m. 11.21 11.56 12.36 12.46 DE TOESTAND IN TEHERAN. Radio-Teheran maakte Woens dagavond bekend, dat de sjah zich voorbereid om naar Teheran terug te keren. Voorts is vernomen, dat bij de gevechten rond de woning van Mossadeq honderd personen om het leven zijn gekomen. Na een aanval der monarchisten zou het huis in brand staan. Alle sleutelpunten in Teheran zijn bezet door royalisten. Aan 't begin van de avond is Mossadeqs woning na een felle strijd bezet door de troepen van generaal Za hedi. Mossadeq zelf werd niet ge vonden. Naar verluidt ontvlucht te hij zijn woning onder het vuur van de tankbemanningen van Zahedi. Tegen het middaguur werden in de"binnenstad zware straatge vechten gelevérd. De royalisten kregen echter snel de overhand. Achtereenvolgens bezetten zij het telegraafkantoor, de minis teries en het hoofdbureau van politie. Kort daarna werd ook 't gebouw van radio-Teheran bezet en begonnen de aanhangers van de sjah hun berichten om te roepen. Aanhangers van de sjah heb ben in Teheran een theater, dat werd gebruikt door de communis tische partij, in brand gestoken en een Russische winkel ver nield. Volgens een bericht van de Amerikaanse ambassade heerst er in de gehele stad een „vacan- tiestemming" en rijden alle auto s met de lichten aan als teken van overwinning van de sjah op Mos- ScldGQ Verscheidene stamhoofden heb ben via radio-Teheran hun volge lingen opgeroepen trouw te zijn aan de sjah en de nieuwe pre- mier. Volgens de jongste berichten zouden meer dan 300 personen bij de straatgevechten in Teheran zijn omgekomen. Honderden per sonen zouden zijn gewond. Een aantal van de ongeveer 350 soldaten, die Mossadeqs wo ning verdedigden, werd bij de vlucht der verdedigers gestenigd, onder de voet gelopen en gear resteerd. ROYALISTISCHE TROEPEN ZIJN DE TOESTAND MEES TER. AANHANGERS VAN SJAH EN MOSSADEQ SLAAGS. In het centrum van Teheran werd gisteravond slag geleverd tussen politie en troepen, die de s^ah steunen, en Mossadeqs legerpolitie. Aanhangers van de sjah heb ben gebouwen in het stadscen- tium verbrand. Over de hoofden van demonstranten werd met scherp gevuurd. Pcliiie en troepen, die de sjah steunen, hebben het Perzische nar iste' ie van Buitenlandse Za ken en andere strategische pun ten aangevallen. Met ingang van Maandag 7 Sep tember a.s., is op bij de telefoon kantoren bekende tijden, radio- telefonisch verkeer met Guam mogelijk. KINDEREN UIT VLUCHTELINGENKAMPEN DOOR H. M. DE KONINGIN ONTVANGEN. Dinsdag heeft H. M. de Koningin op paleis Soestdijk een aan tal kinderen uit de Duitse vluchtelingenkampen, dat op het ogen blik met vacantie in het Westland is, ontvangen. De Koningin temidden van haar jeugdige gasten in de tuin van het paleis. Foto A-NP- Naar aanleiding van een pers- gesprek, dat hij aan de hoofd redacteur van „Le petit Maro- cain", een te Casablanca ver schijnend blad, heeft toegestaan, heeft de pasja van Marrakesj een nadere verklaring verstrekt, TERUGKEER VAN DE SJAH. Uit gezaghebbende bron te Ro me is vernomen, dat de sjah de Italiaanse regering heeft ge vraagd een militair vliegtuig^ be schikbaar te stellen voor zijn te rugreis naar Teheran. De Itali aanse regering zou echter dit ver zoek niet hebben kunnen inwilli gen, omdat op het ogenblik geen toestel voor een dergelijke vlucht beschikbaar zou zijn. In de omgeving van de sjah is voorts verklaard, dat de vorst in beginsel heeft besloten Donder dagochtend naar Teheran te ver trekken. De sjah zelf verklaarde, dat koningin Soraja niet met hem naar Perzië zal reizen. Zij zou eerst met vacantie gaan naar Noord-ïtalië of Zwitserland. 20 5.31 19.54 17.30 21 5.33 19.52 18.11 0.35 22 5.35 19.50 18.42 1.55 23 5.36 19.48 19.05 3.23 24 5.38 19.46 19.24 4.55 25 5.40 19.44 19.40 6.26 26 5.41 19.41 19.56 7.57 LEVENSBESCHRIJVING VAN FATEMI. Hoessein Fatemi, de voorma lige Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, die Woensdag bij de ongeregeldheden in Tehe ran om het leven is gekomen, is veertig jaar geworden. Hij heeft in Frankrijk rechten gestudeerd. In Februari 1952 werd Fatemi ernstig gewond door een revol verschot, dat door een jeugdige aanhanger van de „getrouwen van de Silam" werd afgevuurd. Fatemi werd van Teheran naar Hamburg vervoerd, waar hij ge heel herstelde. In Augustus van het zelfde jaar keerde hij terug naar Perzië. In October 1952 werd Hoessein Fatemi tot minis ter van Buitenlandse Zaken van Perzië benoemd, welke functie hij tot zijn dood toe bekleedde. Na een kort verblijf in Europa in Augustus 1953 richtte Fatemi zich fel tegen de redevoeringen van Amerikaanse leiders betref fende Perzië. waarin hij verklaart eens en vooral aan Frankrijk zijn woord te hebben gegeven. Het persge- sprek was verkeerd uitgelegd, aldus pasja El Glawie. Hij had de Franse openbare mening ai- leen willen waarschuwen tegen te lang dralen, dat er toe zou kunnen leiden dat de weinig ont wikkelde meerderheid der Ma rokkanen tot extreme actie zou geraken. Volgens de publicatie van „Le petit Marocain" had de pasja een van het paleis van de sultan van Marokko uitgegaan commu niqué een „oproep tot revolutie" genoemd. Het ging minder om een godsdienstige opstand dan wel om een verklaring van de heilige oorlog tegen Frankrijk en de Fransen, aldus had de pas ja volgens het blad omtrent het communiqué van de sultan ge- zead. Verder had El Glawie volgen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Op gironummer 777 van het Nederlandse Roode Kruis is ten behoeve van de hulpverlening aan Griekenland reeds een be drag van 47.257,50 geboekt Dinsdag was 6.669,70 overge schreven. Met de Jupiter" van de K.N. S.M. verzendt het Roode Kruis 1800 dekens, 100 dozen babyvoe ding, 40.000 stukken toiletzeep. 36.000 blikjes melk en 37 grote tenten naar de Griekse haven Piraeus. De K.L.M. zal voor het Roode Kruis nog 20.000 stukken toilet zeep, 140 blikken kininetabletten met 1000 tabletten per blik en 150 pakketten met speelgoed, zeep, andere toiletartikelen, pot loden e.d. voor de jeugdige slachtoffers van de aardbeving verzenden. Deze laatste pakket ten zijn verzorgd door het Haag se Jeugd-Roode Kruis. Het Nederlandse Roode Kruis neemt zich voor zo spoedig mo gelijk nog keukengerei, rijst en andere voedingsmiddelen naar de getroffen gebieden te zenden om de duizenden gezinnen te hel pen, die niet in staat zijn iets voor zichzelf te kopen. De toestand op de Ionisclw eilanden. Op de eilanden in de Ionische Zee herneemt het leven geleide lijk zijn normale loop. De wegen zijn vrijgemaakt en de water en electriciteitsvoorziening als mede de post en telegraafver bindingen zijn hersteld. De Griekse regering heeft een aantal maatregelen genomen om in de dringendste behoeften van de getroffenen te voorzien. Op de 3 eilanden zullen voor raden levensmiddelen, voldoen de voor 5 dagen, worden opge slagen, ter Argostoli wordt een nieuw ziekenhuis ingericht ter vervanging van het verwoeste hospitaal en alle beschikbare tenten zullen naar de getroffer plaatsen worden gezonden om de bevolking een bescherming te geven tegen de komendf herfstregens. Volgens het observatorium van Athene hebben zich in de nacht van Dinsdag op Woens dag 11 nabevingen voorgedaan, w.o. 3 van middelmatige sterkte. verschrikkelijke verantwoorde lijkheid, die haar door de Marok kanen niet werd benijd. „Ik ben sedert veertig jaren de vriend van Frankrijk, omdat ik in dienst van Marokko ben. Thans wil ik Marokko behoeden voor de anar chie en de ondergang. Ik wil aannemen, dat men in Frankrijk zal begrijpen waar de grens ligt van mijn getrouwheid", aldus de pasja. In zijn nadere verklaring van Dinsdag zeide de pasja, dat het ondenkbaar was dat hij ook maar een enkel woord zou kunnen spreken waardoor zijn verknocht heid en onwankelbare trouw aan Frankrijk in twijfel zou worden getrokken. „Mijn doel is altijd geweest en zal altijd blijven: nauwe samenwerking tussen Frankrijk en de gezonde elemen ten van de Marokkaanse bevol king", zo besloot hij. Volgens de correspondent van Reuter in Parijs spitst de toe stand in Marokko zich toe. In het Zuiden van het land zouden stammen, die geleid worden door de Frans-gezinde pasja van Mar veraer r:au vjiawic vuigcuo 3 het verslag gezegd, dat het Ma- -rakesj, bijna openlijk in opstand rokkaanse" volk de sultan on- zijn tegen de sultan. waardig had geoordeeld om nog langer geestelijk leider te zijn en voor hem als zodanig een opvol ger had gekozen. Ging het gees telijke de Marokkanen aan, het tijdelijke was de zorg van de be schermende mogendheid. Het Marokkaanse volk verwachtte beslissingen. I De Franse regering droeg een Volgens Woensdagnamiddag te Parijs uit Teheran ontvangen be richten waren de royalistische troepen de toestand in de Per zische hoofdstad volkomen mees ter. Een geestdriftige menigte verbroederde zich met het leger. In de buurt van Mossadeqs huis werd echter tegenstand geboden door de aan Mossadeq trouw ge bleven strijdkrachten, die op de Br. Mohammed Mossadeq kwam op de voorgrond in 1951, toen hij de nationalisatie van de installa ties der Brits-Perzische oliemaat schappij, geschat op een waarde van milliard gulden, doordreef. Zijn reeds van lange tijd terug daterende strijd met de sjah kwam enkele dagen geleden tot een uitbarsting, toen de sjah na een mislukte poging tot bet ver drijven van Mossadeq zijn land in gezelschap van koningin Soe raja verliet. Mossadeqs familie heeft reeds gedurende twee ge slachten vijandig tegenover de dynastie-Pahlevi gestaan. Mossadeq zelf kwam aan de macht na de moord op generaal Ali Razmara, die de sjah onder steunde. Razmara was gekant tegen nationalisering van de olie, maar de sjah ondertekende toch het decreet ter nationalisering van de olie-industrie. In Juli 1952 trad Mossadeq als minister-president af, omdat de sjah weigerde hem de porte feuille van Oorlog te geven. Vele mensen kwamen bij de toen voorgevallen ongeregeldheden om het leven. Later werd Mossadeq opnieuw premier en hij kreeg grote bijval voor een reorganisa tieprogram. In Februari pleegde de sjah overleg met Mossadeq om de tus sen hen bestaande geschillen over de uitgaven van het hof en het beheer van de kroondomeinen uit de weg te ruimen. Op 28 Februari zond de sjah een brief naar de voorzitter van de Mallis (Tweede Kamer), Aya- toellah Kasjani, waarin hij mee deelde te willen vertrekken. Menigten, die tegen de regering gekant waren, eisten echter dat de sjah in het land zou blijven en stelden Mossadeq verantwoorde lijk voor het besluit van de sjah om te vertrekken. Mossadeq zocht zijn toevlucht in het ge bouw van de Majlis. De sjah deelde toen mede, dat hij van zijn besluit was teruggekomen en in Perzië zou blijven. Een parlementscommissie pro beerde verzoening tussen de sjah en de regering tot stand te bren gen, maar Mossadeq beschuldig de 'in een radiorede op 6 April het hof ervan samenzweringen tegen zijn leven te steunen. In Mei droeg de sjah alle koninklijke bezittingen en het land, dat hij in 1941 van zijn vader had geërfd, over aan de regering. In Juni werd bij het parlement een wetsontwerp ingediend ter beperking van de bevoegdheden van de sjah. Vorige maand eiste Mossadeq ontbinding van het parlement. Hij liet een volks stemming houden en verklaarde dat het resultaat ten gunste van ontbinding van het parlement was. Op 4 Augustus riep de sjah het volk per radio op tot eenheid. Daarna zonden negen afgevaar digden van de oppor.tie ee - :- gram aan de Verenigde Natie waarin zij Mossadeq brandn lie ten als hoofd van een „rebellen- regering". Hii was van plan een „communistisch, dictatoriaal en hardvochtig regiem" te vormen, aldus het telegram. In het afgelopen weekeinde vertrokken de sjah en zijn echt genote met een minimum aan bagage naar Bagdad, vanwaar zij Dinsdag doorvlogen naar Rome. Volgens berichten uit Teheran had de sjah Mossadeq ontslagen en generaal Fazlollah Zahedi, een voormalig minister, in zijn plaats benoemd. Ferzië gaat thans opnieuw moeilijke tijden tegemoet. Het schijnt echter dat Mossadeq voor goed heeft afgedaan Vrijdag zou een verzoening tot stand moeten zijn gebracht, om dat op die dag een groot Moham medaans feest wordt gevierd. Wanneer aanhangers van de sultan en de pasja in de mos keeën voor twee verschillende „leiders der gelovigen" bidden, kunnen er licht ongeregeldheden uitbreken, die op een burgeroor log zouden kunnen uitlopen, ai- dus vreesde men Woensdag te Parijs. Hfet gevaat' van een tussen komst uit Spaans Marokko werd door de Franse autoriteiten niet onmogelijk geacht. De bergbe woners van Spaans Marokko zouden de wapenen kunnen op nemen en de sultan te hulp ko men, „om de eenheid van zijn land te bewaren, en hun geeste lijke leider bij te staan." Volgens zekere berichten heerst er in de Franse regering verschil van mening over of men de sul tan moet steunen of afzetten. De minister van Financiën, Faure, en de minister van Staat, Mitterand, zouden hebben ver klaard, dat zij zouden aftreden indien Frankrijk de sultan niet steunt. Griekse pers betuigt erken telijkheid. Het Griekse dagblad „Eleuthe Ria" heeft zich tot tolk gemaakt van de grote dankbaarheid van het Griekse volk jegens alle lan den, die helpen de nood van de slachtoffers van de aardbevin gen op de Ionische eilanden te lenigen. Het blad schrijft o.m.: „Vreemde volkeren en hun regeringen hebben aan de kloof, welke dezer dagen door de aard bevingen is ontstaan, bloemen van menslievendheid .gelegd. In onze onmetelijke smart is dit nobele gebaar het grootste be wijs, dat de beschaving, waar voor wij strijden, werkelijk be staat". Volgens de Amerikaanse kust wacht is aan boord van het 1419 ton metende Deense s.s. „Elbe Basse" een hevige brand uitgebroken, teen het zich ter hoogte van New Foundiand be vond. Aangezien er gevaar voor een ontploffing bestond verlie ten de 24 leden der bemanning en een vrouwelijke passagier 't vaartuig. Zij zijn opgepikt door het Britse schip „Corner Brook" Ter gelegenheid van de uit gifte van de speciale serie Roo de Kruis-postzegels op 24 Aug. zijn eerste-dag-omslagen ver krijgbaar. Behalve via de post- zegelhandel is het ook mogelijk bij het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis deze omslagen te bestellen. Het Roode Kruis zorgt dan voor doorzending naar de philatelistische dienst der P.T.T. Deze dienst voorziet de omslagen, die beplakt worden met een volledige serie Roode Kruis-postzegels van een bijzon der stempel. Bij de uitgifte van de waters noodzegel zijn indertijd 150.000 eerste-dag-tomslagen afgestem peld. In de afgelopen 36 uur zijn bij een nieuwe reeks verzetsacties in Tunesië acht personen, onder wie een politie-officier, gedood. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd nabij Moknine ten Z. van Sousse een Fransge zinde Tunesiër gedood. Toen de politie de daders achtervolgde, werd zij beschoten. Zij beant woordde het vuur en doodde 2 leden van de nationalistische „nieuwe-grondwetspartij". De po litie en de militairen in het be trokken gebied hebben order ge kregen zonder waarschuwing te schieten op gewapende Tunesiërs. Bij Menzel Temim in het ge bied van Kaap Bon werd Dins dagochtend een politie-officier neergeschoten. Later werd de plaatselijke leider van de „nieuwe-grondwetspartij" gedood. Alle leden van de organisatie zijn bij een razzia door de politie op gepakt. In het uiterste zuiden van het land, bij El Mamma, raakte een groep van vijf verzetsstrijders slaags met de politie. Drie leden van de groep werden gedood en de vierde gewond, terwijl de vijf de wist te ontsnappen. De politie heeft Dinsdagavond een communistische vergadering te Frankfort ontbonden, toen de Westduitse communistische volksvertegenwoordiger Mueller de slachtoffers van de ongere geldheden in Oost-Berlijn en in Oost-Duitsland „provocateurs en agenten" noemde.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1