Korea in de vergadering der V.N. Pa toestand in Marokko De stakingen in Frankrijk De toestand in Perzië Wysjinsky zweeg GRENSINCIDENT IN BERLIJN WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Koningin ontving ontheemde kinderen Laniel ontvangt socialistische fractie Sjah naar Londen vertrokken Nederlandse reiswagen botst in België tegen twee trams Hartjesdag in Amsterdam Communistisch China wordt niet uitgenodigd Eerste dag op giro 777 ƒ26.669,70 Plakkaten tegen Nederlanders Adonis in de V. S. gearresteerd Goede reputatie blijft gehandhaafd AAN DE FRANS—BELGISCHE GRENS. De Griekse aardbevingen THAILAND Frankering bij Auannement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 -=- Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2923. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adre» Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uoc Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 unr De algemene vergadering der Ver. Naties is te New-York bij eengekomen ter bespreking van de toestand in Korea na het slui ten van het bestand. Voorzitter Pearson (Canada) verklaarde in zijn openings woord, dat deze speciale verga dering niet was belegd om de vredesregeling in Korea zelf te bespreken, maar om „het mecha nisme'' te scheppen, waarmee deze regeling zou kunnen wor den uitgewerkt. Hij sprak de hoop uit, dat dit snel zou gebeu ren met „een minimum aan me ningsverschillen en een maximum aan overeenstemming en goede wil". Toen Pearson in zijn rede voorstelde Dinsdag de politieke commissie de ingediende resolu ties, waarin deelnemende landen aan de politieke conferentie wor den voorgesteld, te laten behan delen, keken de afgevaardigden naar Wysjinsky, de Sowjet-gede- legeerde om te zien of hij wilde trachten de kwestie van verte genwoordiging van communis tisch China te berde te brengen. Wysjinsky bleef echter rustig zitten en Pearson, die geen be zwaren vernam, verdaagde daar op de vergadering. Reuter tekent hierbij aan, dat Wysjinsky in de politieke com missie kan eisen, dat communis- tisch-China en Noord-Korea wor den gehoord. Er bestond grote belangstelling voor deze voltallige vergadering, die een der kortste tot op heden was. Pearson, die getuigde van het gevoel van dankbaarheid en opluchting van millioenen in de gehele wereld nu het bloedver gieten is geëindigd, bracht hulde aan de mannen, die in Korea hun leven hadden gegeven, opdat de Aan de grens van de Britse sector van West-Berlijn en de Russische zone is Maandag avond een Britse militair door Russische soldaten gearresteerd. Volgens ooggetuigen trachtten 2 Britten in een jeep hun voer tuig nabij de grens te keren, toen Russische soldaten een schot losten. Eén der Britten wist te ontkomen. De tweede Brit werd aangehouden en de jeep in beslag genomen. De ont vluchte militair verklaarde, dal de jeep bij het keren gedeelte lijk misschien over de grens was geraakt. Hierop had één der Russische wachtposten met zijn machinepistool geschoten. Volgens een Westberlijnse po. litieman was de jeep naar de grens gereden, gedraaid en daarna even achteruit gegaan. De politieman dacht, dat de achterkant van de jeep toen in de Russische sector stond. Op dat ogenblik sprong één van de inzittenden van de jeep uit de wagen en rende van de sector grens vandaan. Daarna hadden de Russen 8 schoten gelost en de jeep over de grens getrokken. Tien minuten later vormden Russische soldaten een lijn langs de sectorgrens. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met slechts op enkele plaatsen een bui. Mati ge, nu en dan vrij krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. DONDERDAG 20 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.19 9.54 10.34 10.44 n.m. 9.55 10.30 11.10 11.20 Aug. v.m. n.m. 19 5.30 19.56 16.36 23.29 20 5.31 19.54 17.30 21 5.33 19.52 18.11 0.35 22 5.35 19.50 18.42 1.55 23 5.36 19.48 19.05 3.23 24 5.38 19.46 19.24 4.55 „aanval zou kunnen worden af geslagen en vrede en orde her steld". Voorts, verwees hij naar de „tragische gebeurtenissen, die in de afgelopen dagen zoveel lijden voor het Griekse volk hebben gebracht". Hij bracht de Griekse afge vaardigde het medeleven van alle leden der vergadering over. De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjoen, ver klaarde enige uren vóór de ver gadering in een communiqué aan de pers, dat de Zuidkoreaanse re gering voornemens is met de Amerikaanse regering en de rest van de vrije wereld samen te wer ken om op „vreedzame wijze een verenigd, onafhankelijk en demo cratisch Korea tot stand te bren gen". Zuid-Korea zal alles doen wat in zijn vermogen ligt om de poli tieke conferentie te doen slagen, aldus deze verklaring. In een exclusief vraaggesprek met het Amerikaanse blad „U. S.- News and World Report" heeft president Rhee van Zuid-Korea opnieuw verklaard, dat zijn land nooit neutralisering van Korea zal aanvaarden. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft Dinsdag een Russisch voorstel tot het uit nodigen van communistisch China en Noord-Korea voor deel neming aan het debat over de po litieke conferentie over Korea verworpen. De afgevaardigde van de Ver- enjgde Staten, Lodge, nam on middellijk stelling tegen het voorstel. „Wij zijn hier om de deelneming onzerzijds vast te stellen", zo zei hij en hij kon niet inzien, waarom de „anderen" 'n stem zouden hebben in bespre kingen van de Verenigde Naties over regelingen betreffende de politieke conferentie. Ook de Australische afgevaar digde, sir Percy Spender, ver klaarde geen redenen te zien cm het voorstel aan te nemen. Het Russische, voorstel werd met 34 tegen 18 stemmen bij 7 onthoudingen verworpen, wat Noord-Korea betrof. Bij het stemmen over het uitnodigen van China werden 34 stemmen vóór en 14 stemmen tegen het voorstel uitgebracht, terwijl 9 afgevaardigden zich van stem ming onthielden. Wysjinsky had verklaard dat het onjuist en onrechtvaardig zou zijn voorbereidingen voor de politieke conferentie over Korea te treffen zonder Noord-Korea en communistisch China. Voorts deelde Wysjinsky nog mede, dat de Sowjet-Unie thans niet het toelaten van communis tisch China tot de Verenigde Na ties zou bespreken, maar dat hij daarop bij de eerstvolgende nor male bijeenkomst weer zal aan dringen. Gift van prinses Wilhelmina. Prinses Wilhelmina heeft voor de hulpverlening aan Grieken land een zeer belangrijk bedrag gestort op het speciale gironum mer van het Nederlandse Roode Kruis. Het Nederlandse Roode Kruis heeft gisteren de eerste stroken van overschrijving op gironum mer 777 ten behoeve van de hulp verlening aan Griekenland ont vangen. In totaal is op deze eerste dag 26.669,70 geboekt. De Koningin heeft gisteren ten paleize Soestdijk omstreeks 25 ontheemde kinderen ontvangen, die afkomstig zijn uit diverse kampen in Duitsland en op het ogenblik hier te lande hun va- cantie doorbrengen. Een deel der kinderen behoort tot een groep, die is ondergebracht bij particu lieren in de gemeente Waterin gen. Anderen behoren tot een groep, die in hét C.J.M.V.-kamp te Leusden verblijft. De ont vangst heeft anderhalf uur ge duurd, waarbij H. M. zich met alle kinderen heeft onderhouden en zich op de hoogte heeft doen stellen van hun ervaringen. Een grote mand fruit, welke door de pleegouders van de Wateringse groep was meegezonden voor de Koningin, is door H. M. ter be schikking gesteld van het kamp te Leusden, waar men uiteraard over minder fruit beschikt dan in het Westland. Ten afscheid hebben de meisjes nog enkele liederen met balalaika-begelei ding ten gehore gebracht. Naar te Casablanca wordt ver nomen, zijn daar Maandag 310 personen aangehouden met het oog op eventuele betogingen. Toen een politieman een schot in de' lucht loste om enige de monstranten uiteen te drijven, werd een 13-jarige jongen, die zich op een plat dak bevond, door de kogel gedood. Generaal Guillame, resident- generaal van Marokko, is Maan dagavond in Parijs aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met de Franse regering over de binnenlandse moeilijkheden in Marokko. Hij verklaarde, dat de natio nalistische beweging, de „Istag- lal" in verscheidene steden en In het bijzonder in Marrakesj en Casablanca ongeregeldheden had veroorzaakt. Bij zijn vertrek uit Marokko was het rustig. Honderden poli tiemannen bewaakten de Euro pese wijk van Casablanca. De sultan van Marokko heeft de gelovigen opgeroepen rustig te blijven. Hij betreurde de bloedige incidenten van het af gelopen weekeinde. De stamhoofden, die de pasja van Marraksje steunen tegen de sultan, hebben in een open brief aan generaal Guillaume gepro- teerd tegen de onlusten, in 't bij zonder te Oejda (Oost-Marokko), waar volgens berichten twintig personen om het leven zijn ge komen. De vertegenwoordiger van de Marokkaanse onafhankelijkheids partij in New-York heeft op een persconferentie verklaard, dat de toestand in Marokko „zoveel slechter" was geworden, dat zijn partij de groep Arabische en Aziatische landen bij de Ver. Naties zou verzoeken in de Vei ligheidsraad om maatregelen te vragen. Ook zou zijn organisatie de Verenigde Staten om tussen komst verzoeken in het huidige conflict tussen „Franse kolonia listen en de sultan". Te Oejda, waar Zondag hevige anti-Franse ongeregeldheden heb ben plaats gevonden, hebben Ma rokkaanse betogers Dinsdag een jeep van de politie aangevallen. De politie opende het vuur, waar door minstens twee Marokkanen om het leven zijn gekomen. De politie in Oejda deelde mede, dat de stad in staat van beleg is. Bijna alle Marokkanen hadden zich in hun huizen opgesloten. Politie en leger patrouilleerde door de straten. Er werd een uit gaansverbod afgekondigd. Aan de muren van verschei dene gebouwen van buitenlandse vertegenwoordigingen in Djakar ta werden Maandag plakkaten aangetroffen, die in de Engelse taal de Nederlanders ervan be schuldigen te infiltreren in de benden van de Darul Islam in Oost- en West-Java door middel van agenten, zoals Smits, Ven der Plasse en Bosch en door voormalige leden van 't K.N.I.L., die zich in de bossen zouden schuilhouden. Het plakkaat zegt, dat de Nederlanders hiermede de nadruk er op willen leggen, dat de Nederlanders hiermede de na druk er op willen leggen, dat Indonesië niet in staat is interne aangelegenheden te regelen en dat zij daarmede willen bereiken, dat de Nederlanders hun positie in Irian kunnen handhaven. De plakkaten zijn ondertekend door „Marhaen Indonesia". De 43-jarige Amerikaan Ha rold Adonis, wiens uitlevering in Mei van dit jaar door de Neder landse regering werd geweigerd, en die daarna vrijwillig naar de Verenigde Staten terugkeerde, is Dinsdag bij aankomst te New York in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd van be lastingontduiking. Adonis reisde met de „Veendam" naar de Ver enigde Staten. (Advertentie.) Moderne, verzorgde vrouw, toch prima huisvrouw De Nederlandse vrouw is over de gehele wereld bekend als een zeer goede en nette huisvrouw en terecht, maar daarvoor is ze dan ook vaak van vroeg tot laat in de weer. Gelukkig komen de moderne wetenschap en tech niek haar in zoverre te hulp, dat er steeds nieuwe methoden en middelen worden uitgevon den om het huishoudelijk werk wat eenvoudiger en minder tijd rovend en vermoeiend te ma ken. Zo is er thans het nieuwe afwasmiddel, de Castella Vaat- was. Duizenden en duizenden huisvrouwen hebben reeds vol blijdschap ondervonden, hoe bij gebruik van dit nieuwste pro duct van de Castella-fabrieken de dagelijkse afwas in een mi nimum van tijd gedaan is, ter wijl zonder enige inspanning en zelfs zonder afdrogen haar glaswerk, borden, kopjes enz. helder en schoon uit het actieve schuim van Castella Vaatwas te voorschijn komen (een lepel geeft teilen vol sop). En dit niet alleen, maar ook zij zal tot haar vreugde constateren, dat haar handen door het schuim van Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) absoluut niet ruw worden, maar integendeel gaaf en zacht als fluweel. Mede dank zij Cas tella Vaatwas kan zij thans zon der nadeel voor haar uiterlijk, haar reputatie van „prima" huisvrouw met geringe moeite handhaven Dinsdagavond was er nog steeds weinig verandering in de toestand in Frankrijk te bespeuren. Wel werden enkele spoorwegarbei ders en employé's van de poste rijen gearresteerd, doch er was geen enkele aanwijzing, dat de maatregelen, die Laniel Maan dagavond afkondigde, reeds zijn ingevoerd. De leiders van de socialistische, Katholieke en communistische vakverbonden staan vrijwel voort durend met elkaar in verbinding. Overal in Frankrijk bleef het vrijwel rustig, zoals het geduren de deze gehele staking nog rus tig is geweest. Bij de spoorwegen was enige verbetering te bemerken. Het aan tal uit Parijs naar de provincie vertrekkende treinen nam toe en er reden weer enkele treinen naar de Parijse voorsteden. Ongeveer de helft van het normale aantal ondergrondse treinen was Dins dag weer in dienst. Ook bij de P. T. T. was de toestand iets gun stiger. Er werd een grotere hoe veelheid briefpost behandeld en meer telefoon- en telegraafver bindingen werden tot stand ge bracht. Het personeel van de gas- en electriciteitsbedrijven was nog steeds in staking. De vuilnisman nen en straatvegers gingen in sommige districten weer aan het De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, dr Fatemi, heeft meegedeeld, dat premier Mossadeq bezig is een re.gent- schapsraad te vormen, nu de sjah zich in het buitenland be vindt. De minister maakte voorts be. kend dat naar aanleiding van de mislukte staatsgreep door de ieizerlijkse garde tot dusverre o.a. 2 generaal-majoors, 6 kolo nels en 6 lagere officieren zijn aangehouden. Inmiddels werd nog steeds gezocht naar de leider van de opstandelingen, gen.-majoor Zaheii, die zich, naar men ver moedt in het heuvelachtige ge bied ten Noorden van de hoofd stad schuil houdt. De generaal die zich op grond van een de creet van de sjah als de wettige eerste minister beschouwt, heeft te Teheran een verklaring laten uitgeven, waarin hij zegt, dat de sjah op zijn verzoek uit veilig heidsoverwegingen tijdelijk het land heeft verlaten. Generaal Zahedi doet een be roep op het kader van het leger om bereid te zijn, ten koste van alles de onafhankelijkheid en de monarchie te verdedigen en ae beginselen van de Islam te bewaren, „die nu worden aange tast door ongelovige communis ten"." In de verklaring wordt dr Mossadeq er van beschuldigd, dat hij zelf Zondagochtend j.l. een staatsgreep heeft gepleegd door zich niet te storen aan het decreet van de sjah, waarbij hij werd vervangen door generaal Zahedi. „Mijn regering", zo 'be sluit de generaal, „heeft beslo ten een einde te maken aan de anarchie, welke door buiten landse elementen is geschapen". Dr Mossadeq heeft in Noord- Perzië in het gebied van de Kas pische Zee de staat van beleg afgekondigd voor de havenstad Pahhelvi en het textielcentrum Resjt. De militaire gouverneur in Te heran heeft een verbod uitge vaardigd voor het houden van betogingen of optochten in de Perzische hoofdstad. In Teheran was de toestand Dinsdag gespannen. Er waren op verscheidene plaatsen bot singen tussen aanhangers van de Pan-Iraanse en de Toedeh- partij. De zetel van de eerstge noemde partij werd door aan hangers van de Toedeh. partij aangevallen en geplunderd. De politie slaagde er in het gebouw te ontzetten en de betogers te verspreiden. Ook ten Zuiden van de hoofdstad kwam het tot ongeregeldheden. De sjah van Perzië is Dinsdag met zijn echtgenote per vlieg tuig uit Bagdad naar Londen ver trokken. Het keizerlijke paar werd ver gezeld door twee adjudanten. De „Argonaut" van de B. O. A. C„ waarmee de reis werd gemaakt, vloog via Jordanië en Rome. Politieke en religeuze leiders, die Maandag te Bagdad door de sjah werden ontvangen, ver klaarden dat de vorst hun had medegedeeld, dat hij uit eigen vrije wil Teheran had verlaten, na dr Mossadeq als eerste minis ter te hebben ontslagen en gene- raal-majoor Zahedi tot diens op volger te hebben benoemd. Gene- raal-majoor Zahedi voerde geen militaire staatsgreep uit, maar trachtte alleen Mossadeq van mijn besluit in kennis te stellen, aldus de sjah, die hieraan toe voegde, dat hij Zahedi nog steeds beschouwt als wettige premier van Perzië. Volgens latere berichten van de Perzische ambassade te Rome zou de sjah waarschijnlijk enige dagen in Italië doorbrengen en daarna naar Zwitserland gaan. De sjah had de Italiaanse re gering om toestemming voor een verblijf van enige dagen in Ita lië verzocht. HOESSEIN MAKKI GEARRESTEERD. Hoessein Makki, voormalig hoofd van de genationaliseerde Perzische olie-industrie, is Dins dag gearresteerd op grond van de bepalingen van de wet op de veiligheid van de staat. Voorts is vernomen, dat de leider van de „Soemka's" (Perzische natio- naal-socialisten), Moetsji Zadeh, Dinsdag uit gevangenschap is ontslagen. werk. Ook de havenarbeiders in Le Havre vatten het werk weer op, maar in Duinkerken bleven hun collega's thuis. In het mijn- gebied was de toestand onveran derd. Op de spoorwegstations in het Saargebied stonden Dinsdag 30 volgeladen kolentreinen en 26 goederentreinen, met in totaal ruim drie duizend wagons, allen bestemd voor Frankrijk. Maar in verband met de staking in Frank rijk nemen de Franse spoorwe gen de wagons niet over. Ook het geldverkeer tussen Frankrijk en het Saargebied is stopgezet. De stakingen in het Parijse vervoersbedrijf werden weer met 24 uur verlengd. De vakbonden zouden Woensdagochtend op nieuw overleg plegen. Het bestuur en de parlementai re fractie van de socialistische partij, kwamen Dinsdagmiddag bijeen om de toestand te bespre ken. Na afloop van deze gemeen schappelijke vergadering werd 'n communiqué uitgegeven, waar in wordt vastgesteld, dat de- re gering door de verklaring van de eerste-minister de stakende arbei ders eigenlijk vooreen ultimatum, zo niet een oorlogsverklaring, heeft geplaatst- De Franse eerste-minister, La niel, heeft Dinsdag een delega tie van de socialistische parle mentaire fractie ontvangen on der leiding van de fractievoor zitter Lussy. Lussy deelde na het onderhoud met de premier aan verslagge vers mede, dat de socialisten zich geheel achter de eisen van de ar beiders stellen en dat hun de houding van de regering in dit opzicht niet doeltreffend en mis schien zelfs gevaarlijk lijkt. Naar Belga uit Rijssel meldt, hebben de douane-beambten bij Armentières de volgende mede deling gedaan: „Wij stellen met leedwezen vast, dat onze staking door de bevolking wordt mis bruikt. Profiterend van het con flict hebben talrijke personen zich naar België begeven en zijn beladen met pakken terugge keerd. Wij delen de bevolking mede, dat onverbiddelijke maatregelen zul len worden genomen, zodra het conflict geëindigd is. MOEILIJKHEDEN VOOR AUTO MOBILISTEN DOOR STAKING. Het is als gevolg van de sta kingen in Frankrijk reeds her haaldelijk voorgekomen dat automobilisten op de terugreis naar Nederland aan de Franse grens hun carnet niet voor uit gang afgetekend kunnen krij gen. Het gevolg daarvan is, dat als zij met ditzelfde carnet naar elders willen reizen, de mogelijk heid bestaat, dat zij door doua nebeambten aan de desbetref fende grens niet worden toege laten omdat in hun carnet het biljet voor uitgang uit Frank rijk nog aanwezig is. Teneinde deze eventuele moei lijkheid te voorkomen raadt de K.N.A.C. automobilisten die on middellijk weer naar andere landen dan de Benelux en Frankrijk moeten reizen en wier carnet dus tengevolge van de staking in Frankrijk niet vol- Zestien gewonden, waaronder verscheidene vrij ernstig. i Een Nederlandse reiswagen is Dinsdagmiddag te Etterbeek in België op een kruispunt in bot sing gekomen met twee trams. Zestien inzittenden van de auto bus werden gewond. De gewonden zijn naar het zie kenhuis van Etterbeek overge bracht. Het schijnt, dat de bestuurder van de reiswagen door een rood stoplicht is gereden. Blijkens latere berichten is het ongeluk beter afgelopen dan op grond van de eerste berichten werd gevreesd. Van de 16 ge wonden moesten slechts vier in het ziekenhuis blijven. De ande ren konden naar Nederland te rugkeren, nadat hun kwetsuren, meest snijwonden tengevolge van gebroken glas, waren verbonden. De toestand van de vier, die nog in het ziekenhuis zijn, geeft geen aanleiding tot ongerustheid. De reiswagen, eigendom van de onderneming Fassbender- Schel- lekens te Schijndel, was gechar terd voor een dagtocht Boxtel Brussel v.v. Op een druk kruis punt in Etterbeek werd de bus tussen twee trams „genomen". Vooral aan. de rechterzijde ter hoogte van de voorste zitplaatsen was de schade groot. Daar werd de bus ingedeukt en braken vele ruiten. De dubbele botsing verwekte grote ontsteltenis onder de va- cantiegangers. Deze hadden de indruk, dat de bestuurder niet voldoende acht op de verkeers lichten had geslagen, waardoor de bus dwars op de tramrails stond, toen aan beide zijden de trams zich in beweging hadden gezet. De inzittenden waren leden en introducé's van de afdeling Box tel van de heemkundige studie kring. gens voorschrift voor uitgang is afgetekend aan, een nieuw car net aan te vragen. Hun die niet direct weer naar het buitenland moeten reizen wordt aanbevolen het document goed te bewaren en af te wach ten tot de normale verbindin gen met Frankrijk hersteld zijn en bekend is op welke wijze een regeling van het stuk moge! ijk is. I.V.V.V. STEUNT FRANSE STAKINGEN. „De stakingen in Frankrijk- het resultaat van eenzijdige rege ringsmaatregelen, hebben de vol ledige sympathie van de vrije vakverenigingen in de gehele we reld", aldus de heer J. H. Olden- broek, secretaris van het interna tionaal verbond van vrije vakver enigingen, in een officiële verkla ring namens het verbond. Hij voegde hieraan toe: „De stakingen hebben geen enkel poli tiek karakter. Zij zijn de arbei ders opgedwongen door de opper vlakkige regeringsmaatregelen, eenzijdig gericht tegen het per soneel in overheidsdienst, welks arbeidsvoorwaarden veel te wen sen laten. Het is duidelijk, dat de arbeiders tot hun actie gekomen zijn ten gevolge van een politiek, die hun nieuwe 'offers tracht op te leggen, terwijl de regering of fers van andere delen der bevol king had moeten eisen en de bui tengewoon moeilijke omstandig heden van de werkende massa had moeten verlichten door een politiek van prijsverlaging. Het I.V.V.V. deelt de mening, det Frankrijk behoefte heeft aan etn economische politiek, die de ver betering van 't levenspeil der ar beiders beoogt en daardoor tevens een verbetering van de Franse economische toestand zou bren gen". De heer Oldenbroek zeide dal de gebeurtenissen opnieuw heb ben aangetoond, dat Frankrijk een machtige vrije vakorganisatie nodig heeft, die tot onafgebroken actie in staat is. Hij deed een de roep op de Franse arbeiders zich aan te sluiten bij de ..Force Ouvrière". CORRESPONDENTIE VOOR FRANKRIJK. Brieven, briefkaarten en lucht postpakketten voor Parijs ed voorsteden kunnen weer werdef. verzonden, echter met dien ver stande, dat met vertraging in de uitreiking rekening dient te wor den gehouden, zo deelt de PTT mede. Brieven, briefkaarten en lucht postpakketten voor overig Frankrijk wordt per vliegtuig naar Parijs verzonden en aldaar bewaard tot doorzending moge lijk is. Verzending van corres pondentie, zoals drukwerken enz. per trein, is voorshands nog uit gesloten. De aardbevingen, die verleden week de Griekse Ionische eilan den hebben geteisterd, hebben volgens officiële ramingen 600 personen het leven gekost; 300 personen werden zwaar en 1500 licht gewond. De bevolking keert in groten getale naar de gehavende dorpen terug om de oogst binnen1 te ha len. De oogst van wijndruiven belooft de beste sedert jaren te worden. Volgens niet-officiële berichten zou de Thailandse politie van plan zijn vliegtuigen en troepen te gebruiken tegen gewapende Chinese benden, die het N.W. van Thailand bij de Birmese grens onveilig maken. Over de indentiteit van de Chinezen is niets bekend gemaakt. Volgens verschillende politieke waar nemers te Bangkok kunnen het nationalistische verzetstroepen, communistische opstandelingen of onafhankelijk opererende ban dieten zijn. De Thailandse pers zegt, dat het „avonturiers uit Joennan" zijn, te vergelijken met de benden, die het bewuste ge bied de afgelopen eeuw geteis terd hebben. De traditionele viering vast „Hartjesdag" in de hoofdstad op de derde Maandag van Augustus heeft ook dit jaar een kalm verloop gehad. Wel ont braken de nodige „fikkies" of te wel straatbrandjes niet, maar nergens waren de baldadighe den van dien aard, dat de po litie handelend moest optreden. Soms laaiden de vuurtjes zo hoog op, dat de brandweer er bij te pas moest komen, maar in de meeste gevallen liet men de zaak rustig uitbranden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1