West-Duitsland en de Sowjet-nota Binnenlands} j nieuws Eric de Noorman en Bor Khan 1 a De hulp aan Griekenland VEILING TERNEUZEN De koninklijke vaartocht op de Waddenzee Castella sterkt en verjongt Uw Luie! Echte merk zeep voor 20 cent. 99 Onderhandelen! Geen nota's meer! Frans antwoord aan Cambodja Het beste bed ooit gemaakt! GEVALLEN VAN TYPHUS IN HENGELO. Gratie voor Sanders DE AARDSCHOKKEN IN GRIEKENLAND. Vacanfiegangsier in Cöstricum vermoord Thans in drie heerlijke soorien 99 Zowel de Westduitse bondskan selier, dr Adenauer, als de socia listische oppositie hebben naar aanleiding van de Kussische nota de mening uitgesproken, dat een verdere voortzetting van brief wisselingen met Moskou thans niet meer doelmatig zou zijn en dat de westelijke mogendheden terstond in onderhandelingen met de Sowjet-Unie moeten treden. Dit sluit echter geenszins in, dat de voorstellen, die in de Sow- jet-nota vervat zijn, van Duitse zijde als aanvaardbare grondslag voor een vredesverdrag worden beschouwd. Adenauer heeft er in besloten kring uitdrukkelijk op gewezen, dat dit naar zijn over tuiging in het geheel niet het ge val is. Een vredesverdrag voor Duitsland in de geest, zoals door de Sowjet-Unie beoogt, zou vol gens hem neerkomen op een neu tralisering van Duitsland. Ander maal heeft Adenauer deze onaan vaardbaar genoemd. Hij duidde haar zelfs aan als ,,een zelfmoord van Duitsland" en uitte de me ning dat een geneutraliseerd Duitsland in betrekkelijk korte tijd geheel en al in het Russische kielzog zou geraken. Adenauer zeide, dat het sluiten van een vredesverdrag zoals door de Russen gewenst, drie gevolgen zou hebben. Duitsland zou geheel alleen worden gelaten zonder af doende middelen om z'n veiligheid te waarborgen, want het aan Duitsland toegedachte beperkte leger was volgens de kanselier geen afdoende beveiliging. Ten tweede zou de Europese integra tie onmogelijk worden gemaakt en dit zou als derde gevolg heb ben het wegvallen van de grond slag van de Amerikaanse politiek in Duitsland. „Met zulk een ont wikkeling kunnen wij ons in geen geval verenigen", aldus Adenau er. De kanselier heeft uit de op merkelijke regie, die door Mos kou is toegepast, de conclusie ge trokken, dat het wezenlijke doel der nota is de positie der Duitse regering bij de aanstaande ver kiezingen te verzwakken. In fei te ziet Adenauer in de voorstel len een herhaling van het reeds op 10 Maart 1952 door de Sowjet- Unie gedane voorstel. Weliswaar willen de Russen Duitsland thans laten meespreken over het vre desverdrag, maar zij houden vast aan het voor Adenauer onaan vaardbare verbod van een mili tair bondgenootschap voor een verenigd Duitsland. Ook de inschakeling van vol gens de kanselier niet-democra- tisch gekozen Oostduitse verte genwoordigers in een apparaat voor geheel Duitsland blijft on aanvaardbaar. De socialistische oppositie in West-Duitsland heeft de nota ter stond aangegrepen om de door haar met steeds meer nadruk ge stelde eis van een onmiddellijke conferentie der „grote vier" over Duitsland te herhalen. „Het gaat de Sowjet-Unie er kennelijk om zo heet het in een voorlopige re actie van de socialistische partij de algemene status van een her enigd Duitsland in grote lijnen vast te leggen, vóórdat zij haar toestemming wil geven aan alge mene verkiezingen, over welker resultaat zij zich generlei illusies maakt". Overigens heeft ook de socialistische partij er op gewe zen, dat de door de Sowjet-Unie voorgestelde procedure, in het bij zonder de inschakeling van de re- gering-Grotewohl, niet met de op vatting der partij in overeenstem ming is. Dit neemt volgens haar niet weg, dat men nu maar op korte termijn met de Russen moet gaan onderhandelen en op houden met propagandistische in slag". De verrassing die Moskou heeft bezorgd door nog vóór het westelijke antwoord op zijn aan bod een nieuwe, thans beperkte conferentie over Duitsland voor te stellen is in Bonn krachtig in geslagen. De Russen hebben nu welis waar op tal van plaatsen in hun nota vast willen houden aan de regelingen van Potsdam, doch zij hebben er uitdrukkelijk aan toe gevoegd, dat ook zij inzien, dat de inmiddels verstreken acht jaren en hun ontwikkeling niet een voudig ongedaan kunnen worden gemaakt. De zonder omwegen uitgespro ken dreiging, dat de Sowjet-rege- ring Ooet-Duitsland niet meer zal loslaten, indien de bondsrepu bliek militair bij het Westen zou worden geïntegreerd, is er, naar men in Bonn opmerkt, kennelijk opgericht nog voor de verkiezin gen nieuwe onenigheid en twijfel in West-Duitsland te zaaien. Men is hier niet geneigd de uit werking van de nota in dit op zicht te onderschatten. Naar van betrouwbare zijde te Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, wordt vernomen, heeft Frankrijk ermee ingestemd onmiddellijk alle bevoegdheden op het gebied van het leger, de politie en de rechtspraak aan Cambodja over te dragen. Dit zou zijn medegedeeld in het Fran se antwoord op de nota van de Cambodjaanse regering van 22 Juli, waarin grotere onafhanke lijkheid werd geëist. Een van de ministers te Pnom Penh, Sam Sary, noemde het Franse antwoord „zeer gunstig", terwijl in een verklaring der re gering wordt gezegd, dat het ant woord in grote lijnen aan het standpunt van Cambodja tege moetkomt. Hoewel Frankrijk bereid zou zijn het gezag over alle strijd krachten aan het Cambodjaanse opperbevel over te dragen, zou het op grond van een overeen komst van 31 Juli voorlopig de leiding behouden over ^operatio nele zones". In de Franse nota wordt verder het voorstel aanvaard om een ge mengde Frans-Cambodjaanse commissie in te stellen, die de overdracht van andere bevoegd heden zal bespreken. De regering van Cambodja is uitgenodigd een delegatie naar Parijs te zenden voor een regeling van de toekom stige betrekkingen met Frank rijk. -• - onbeperkte garantie geruisloos In het R. K. ziekenhuis te Hen gelo worden op het ogenblik 12 jongens verpleegd, die tijdens een vacantieuitstapje typhus hebbgn opgelopen. De gevallen zijn niet van ernstige aard en gevaar voor een epidemie is nagenoeg uitge sloten. De patiënten maken deel uit van een groep van de Katho lieke arbeiders-jeugdbeweging, die per boot een tocht naar Lim burg hebben gemaakt en daarbij ook het buitenland hebben be zocht. Waarschijnlijk hebben zij daar iets gegeten, waardoor zij besmet zijn geworden. De inspecteur van de volksge zondheid en de gemeentelijke ge neeskundige dienst hebben ter stond maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen. DE BALLONVAARTEN BOVEN NEDERLAND. Ballon in de Lek. Over de twee ballonraces, die Zondag voor de eerste maal in Nederland werden gehouden, ver nemen wij nog dat de zes ballons die tegelijk'boven ons land in de lucht waren op drie verschillen de plaatsen?- merkwaardigerwijze naar elkaar toedreven. In Am sterdam startte de 79-jarige aeronaut Cormier. Hij landde in Mijdrecht en voer met een wind uit het noorden. Mevr. "Nini Boes manVisser dreef in haar ballon uit Eenrum met een N.W. wind HA2ET, B E DOEM» EN S T A A IW A R I N F A B R I E K E N TE ZEVENBERGEN De Hongaarse regering heeft de Britse zakenman Edgar San ders, die in Hongarije tot gevan genisstraf is veroordeeld op be schuldiging van spionnage, gratie verleend, aldus heeft Maandag avond radio-Boedapest bekendge maakt. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN." TERNEUZEN. Veiling van 17 Augustus. Per 100 stuks: Sla 3,40--/ 10,10. Per stuk (in centen)Bloemkool A 2837, id. B 20—25, id. C 8—16; Groene komkommers C 1014; Witte komkommers A 13, id. B 12 14, id. 813; Meloenen 4066. Per bos (in centen): Peen 9; Kroten 7. AardappelenBintjes 912. Groenten per kg (in centen): Andijvie 1516; Stoksnijbonen 2344; Princes, bonen 3345; Stokprinc. bonen 25; Pronkbonen 1718; Spitskool 1517; Rode kool 912; Savoye kool 1124; Witte kool 4; Peen 3; Prei 814; Spinazie 5O; Tomaten A 51 59, id. B 54, id. C 41—49, Bonken 53; Uien 25. Appelen: Perzikrode zomerap- pel H grof 22,10—22,60, H I 22,40—22,60, H II ƒ17; K ƒ20 —ƒ20,60, F ƒ8—18,30; Zigeune rin A ƒ27, B/C ƒ26, H I ƒ24— 26,10, H II 22, K 20—22,10, F 17,10. Peren: N.-H. Suikerpeer 35; overige soorten 1730. Pruimen: Enk. Boerewitte 28; Victoria F 9; Washington 1628; Monsieur Hathy 321. Bramen 72. De Italiaanse regering heeft bekendgemaakt, dat een torpedo- bootjager, twee tankers met on geveer 3000 ton water, een mij nenveger, twee landingsvaartui gen en drie hefschroefvliegtuigen zich in de buurt' van het ramp gebied in Griekenland bevinden. Een transportschip van de Ita liaanse marine is Maandagmor gen met brandweerlieden, veld keukens, installaties voor elec- trisch licht, watertanks, tenten, beddegoed, kleren en levensmid delen naar Griekenland vertrok ken. Volgens berichten van Ita liaanse schepen, die reeds aan de hulpactie deelnemen, is door de verwoesting van alle havens het lossen van goederen bijzonder moeilijk. Matrozen van de 8000 ton me tende Britse kruiser „Bermuda" waren gistermorgen nog steeds bezig met het blussen van bran den aan de waterkant van de stad Zante (Zakynthos). Verder landinwaarts is de openbare lees zaal, die vele historische docu menten bevat, door het vuur, dat door de wind werd aangewak kerd, volledig uitgebrand. Zondag is nog een eenheid van het Griekse Roode Kruis te Saint Lazarus, ten N.-W. van Zante, zich waar 1200 daklozen in een kamp bevinden, aangekomen. Men hoopt met veldkeukens de voeding van de vluchtelingen te kunnen verzorgen. De Britse ma rine verlicht 's avonds twee kam pen met zoeklichten. De waterto ren van Zante wordt hersteld. Verder is men bezig met het schoonmaken van de electrische centrale. Zondag is een Grieks landingsvaartuig met levensmid delen van het vasteland in Zante aangekomen. Personeel van het Britse leger en de vloot is bezig met het slechten van gevaarlijke puinhopen in Zante. Ondertussen wordt nog steeds gezocht naar lijken onder het puin. Het seismologisch observato rium te Athene heeft van 7 uur Zondagavond tot 7 uur Maandag morgen 15 na-bevingen geregis treerd, waaronder één krachtige en één van middelmatige sterkte. De 13 overigen waren zwak. Maandagavond is uit Athene gemeld, dat men sinds Zondag avond weer 'n aantal aardschok ken heeft gevoeld. Deze schokken werden officieel beschreven als na-schokken van de aardbeving, die nog wel een jaar kunnen blij ven optreden." In de stad Zante is door deze nieuwe schokken opnieuw brand uitgebroken, waardoor de rijke, historische bibliotheek, die bij de vorige branden door uiterste in spanning kon blijven, opnieuw gevaar loopt. Bij een methodisch onderzoek van de puinhopen in Zante is Maandag een geestelijke, die nog leefde, gered kunnen worden, ter wijl 17 lijken werden geborgen. SLACHTOFFERS EN SCHADE DOOR DE AARDBEVINGEN Generaal Jatrides, die van de Griekse zijde dë leiding heeft van de hulpverlening aan de slacht offers der aardbeving op de Ioni sche eilanden, schat het aantal om het leven gekomenen op 600. Onder de gewonden zijn er 800, die een chirurgisch ingrijpen moeten ondergaan. Hiervan be vinden zich 400 thans in Patras. Jatrides schat het aantal dak loze gezinnen op 30.000. Hij acht een bedrag van 60 millioen dol lar nodig voor het bouwen van nieuwe woningen en 20 millioen voor uitgaven als het verschaf fen van kleding, dekking en le vensmiddelen aan de getroffenen. De Koningin, Prins Bernhard en de prinsesjes Margriet en Marijke, die het afgelopen week einde met het koninklijke jacht „Piet Hein" een vaartocht op de Waddenzee hebben gemaakt, zijn te Muiden aangekomen. Vandaar vertrok het koninklijk gezelschap aanstonds per auto naar Soestdijk. H. M. de Koningin is Maan dagmiddag om half twee met de jongste twee Prinsessen in het paleis Soestdijk teruggekeerd. De Prins was reeds eerder daar gearriveerd. Hij had de terug tocht per vliegtuig gemaakt. Gistermiddag om half drie is in het duinterrein van het P.W.N. tussen Castricum en Bakkum bij een secundair waterpompstation door de heer Van der Plaat, op zichter van het duinterrein, het stoffelijk overschot aangetroffen van de 22-j.arige mej. M. T. uit Amsterdam, die in Castricum haar vacantie doorbracht. Het meisje had verwondingen aan het hoofd, zodat volgens nog niet bevestigde berichten wordt aangenomen, dat zij door een of meer slagen met een hard voor werp op het hoofd vermoord is. De rijkspolitie is de gehele avond bezig geweest met het in stellen van een onderzoek. Het stoffelijk overschot werd ver voerd naar het provinciale zie kenhuis in Castricum. Het slachtoffer droeg een jurk, waarover zij een vest en een kort jasje had. Önder haar jurk trof men nog haar pyjama aan. Dicht bij haar stoffelijk overschot vond men haar fiets terug en boven dien haar koffer met haar kleren. De artsen, die de dood consta teerden, zijn van mening, dat zij in de vroege morgenuren van gis teren is vermoord. Het meisje logeerde in een pen sion aan de Dorpsstraat te Castri cum. over de stad Groningen en lanaae in Drente. De Vos Klootwijk, die in Tege- len was opgestegen, voer naar het noorden. De Duitse ballon vertrok eerst oostwaarts en voer over Duits land, daarna via Eindhoven en Tilburg westwaarts en in het duister via Geertruidenberg naar Bergambacht. Deze ballon kwam in volle duisternis eerst terecht in de Lek. De ballonvaarders gin gen kopje onder; de ballon steeg weer op, maar nogmaals kwam hij tweemaal in de rivier. Daarna sloeg de mand -met de vijf opva renden tegen de palen van een electrische leiding. De ballon maakte een sleepvaart door de bomen en telefoonleidingen en kwam om half twaalf behouden neer in een weiland. Het resultaat voor de inzitten den van deze ballonvaart was: een voetkwetsuur, ontvellingen, veel spierpijn en de eerste prijs, de „Coupe Andries Blitz". In de landingsrace won mevr. Boesman tezamen met de Eelg Albert van der Bemden de eerste prijs door bij drie plaatsen doel- landingen te maken. Een ballon, n.l. die met de Zwitserse bal loncommandant Forrer, zou op stijgen, maar kon niet starten, daar door de grote warmte de scheurbaan voor een deel was opengegaan. IN ZEE VERDRONKEN. Maandagmiddag te omstreeks 15 uur geraakte de negenjarige Wilhelmina Ipenburg, wonende in Den Haag bij het baden in zee in een mui. Zij werd door de stroom meegesleurd. Een politie agent en een burger trachtten haar nog te redden, evenwel zon der resultaat. Het lijkje is een kwartier later ongeveer op dezelf de plaats aangespoeld. Kunstma tige ademhaling mocht niet meer baten. De moeder van het meisje was bij het ongeval aanwezig. GRONINGSE KUSTVAARDER HAD AANVARING. De Groningse kustvaarder Mr Linthorst Homan heeft in het KielHoltenkanaal een aanva ring gehad met een sleepboot. Er ontstond schade zowel boven als onder de waterlijn. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het schip ligt thans in Kiel-Hon- tenau in dok en zal over onge veer twee weken zijn reis kunnen hervatten. VECHTPARTIJ IN AMBONEZENKAMP. In het Ambonezenkamp Beu gelen bij Staphorst is het in de nacht van Zaterdag op Zondag tot een handgemeen gekomen tus sen een aantal Ambonezen, die naar een feestje in Meppel waren geweest 'en enigzins onder in vloed van sterke drank waren en een kampgenoot, die verdacht wordt van sympathie voor een politieke organisatie, waarvan de uit Meppel terugkerende Ambo nezen niets willen weten. Er ontstond een woordenwis- Ad verten tie). BIG MET AAN ELKAAR GEGROEIDE ACHTERPOTEN. Een zeug van de landbouwer Jac. van Balen te Delft heeft het leven geschonken aan een big, waarvan de twee achterpoten aan elkaar zijn gegroeid. Als de broertjes en zusjes over enige weken buiten de moederlijke zorg zullen kunnen, zal deze big een zorgenkind blijven. Moeder zeug schijnt dat in te zien en protes teert luid knorrend tegen al te veel belangstelling voor de „drie poter." seling, die tenslotte in een vecht partij uitliep. Één der uit Mep pel terugkerende Ambonezen gaf zijn kampgenoot enkele klap pen, trok daarna een mes en ver wondde hem aan schouders en gelaat. Het slachtoffer werd naar het diaconessenhuis te Meppel overgebracht. De dader is door de politie gearresteerd. PERSONENAUTO TE WATER. Inzittenden gered. Zaterdagavond omstreeks elf uur is voor perceel Keizers gracht 522 te Amsterdam een personenauto door een verkeerde handeling van de bestuurder te water gereden. De twee inzittenden, de 36-ja- rige reclamechef D. C. H. en zijn echtgenote zijn door een matroos van de koninklijke marine en 2 burgers, die gekleed in het wa ter sprongen, gered. Na in het binnengasthuis te zijn onderzocht konden beiden naar huis terug keren. De auto is door de brand weer op het droge gebracht. EVEN HET HONDJE UITLATEN Op de Overbrakerweg nabij Amsterdam werd Zondagmiddag een wandelaar door een hem tegemoet komende andere wan delaar om vuur verzocht. Terwijl de man aan het verzoek voldeed werd hij aangevallen door de hond, die de ander bij zich had. Deze trok de hond, die aan zijn zoon toebehoorde, terug en werd op zijn beurt door het woedende beest beetgegrepen. Hij liep daar bij zulke ernstige verwondingen op, dat hij naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam moest worden vervoerd. De hond is op het erf van de boerderij van de zoon aan de ketting gelegd. BALDADIGHEID OF WINDSTOOT? Beeld vernield. In het plantsoen van een der binnenplaatsen van het Hilver- sumse raadhuis is een der beeld houwwerken, dat behoort tot de expositie van Vlaamse kunste naars, welke hier wordt gehou den, vernield aangetroffen. Het betreft hier het beeld van een Vlaamse boerin, vervaardigd door de beeldhouwer Geo Vinde- vogel uit Gent, dat in het plant soen naast de expositiezalen een plaats had gekregen. Het was ge maakt uit gips, ongeveer 2 meter groot en werd gevonden met ge broken voeten en hals en gebars ten armen. Hoewel de politie als vermoe delijke oorzaak van de vernieling een windvlaag aangeeft, zijn de organisatoren van mening, dat het hier het werk van vandalen betreft, die het beeld hebben om gestoten. Men koppelt dit aan het feit, dat verscheidene bordjes, die in de omgeving van het ge meentehuis naar de expositie verwijzen, in omgekeerde rich ting werden aangetroffen, terwijl een enkel bord afgerukt in een plantsoen werd aangetroffen. Een onderzoek is nog gaande. Het betrokken beeld was in België verzekerd. Het maakt deel uit van de ruim 50 werken van moderne Vlaamse kunstenaars, die thans in Hilversum worden ge- exposeerd. Deze tentoonstelling werd begin Augustus door de Belgische ambassadeur officieel geopend. Wanneer U voor bescheiden prijs een echte merkzeep wilt gebruiken met de volle garantie van Caetella kwaliteit, neem dan vooral de heerlijke, onver pakte Bloemenzeep. Want de geurige Castella Bloemenzeep, in vier delicate tinten, kost im mers slechts20 cent per stuk. Óastella maakt het thans IEDERE vrouw mogelijk .haar huid jong en gaaf te houden, dank zij de heilzame werking van de drie soorten Castella toiletzeep. Geniet ook op warme zomerdagen eens een keertje extra van het geurige Castella- schuim, dat Uw gelaatshuid ver sterkt en Uw frisse teint be schermt. Heeft Uw huid veel schuim nodig, neem dan de Cas tella Spécial (32 cent). Houdt U meer van de klassieke Castella- zeep, dan neemt U natuurlijk Castella Schoonheidszeep (32 cent). Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken van deze heer lijke zeep voor slechts 50 cent. Profiteer nog heden van dit bij zondere aanbod! Wilt U voor zéér bescheiden prijs toch een echte merkzeep kopen, profiteer dan van de heerlijke onverpakte Bloemen zeep (20 cent) met de zachte tinten en frisse rozengeur. Let er op, dat het merk Castella in de zeep gestempeld is, dan kunt U nooit een imitatie ontvangen. EELG BRACHT AMSTER DAMSE JONGENS OP HET SLECHTE PAD. De 24-jarige Belgische meubel maker Y. M. J. G. B. uit St. Pie- ters Woluwe, een voorstadje van Brussel, is tijdens het afgelopen weekeinde dank zij de oplet tendheid van een automatiek houder uit de Kinkerstraat te Amsterdam met drie jeugdige Amsterdamse jongens in de hoofdstad gearresteerd. Het vier tal werd op heterdaad door de eigenaar betrapt, toen het zich van eetwaren uit de automaat voorzag door daarin nieuwe Bel gische muntstukjes van 50 centi mes (waarde ongeveer 3V2 cent) te werpen. De vriendjes van de Belg wa ren jonge kantoorbedienden uit Amsterdam, die hij het vorig jaar, toen dit drietal een reisje door België maakte, in Brussel had ontmoet: de 17-jarige A. A. B., de 18-jarige S. G. A. i'. en de eveneens 18-jarige A. J. de W. De Belg bracht thans een tegenbezoek aan de jongens in de hoofdstad. Met zijn vieren ston den zij vóór de automaat in de Kinkerstraat en deden zich te goed aan voor hen zeer goedkope eetwaren. Dat de automatiek bij één der muntjes weigerde, werd her_ echter noodlottig. De eigenaar keek van achteren in de geldbakjes en zag enkele Belgische muntjes liggen. Hij stapte naar buiten en trof de jongens met de muntjes aan. Met de Belg zetten zij het onmiddel lijk op een lopen. Een in de win kel aanwezige kennis van de eigenaar zette op zijn rijwiel de achtervolging in en waarschuwde de politie. Het viertal werd daar na vrij spoedig achterhaald. ECHTPAAR DOGR GASVER- STIKKING OVERLEDEN. De Amsterdamse recherche heeft Zondag zonder zekerheid te kunnen krijgen een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop de nacht tevoren een slang is losgeraakt van een gascomfoor in de keuken van perceel le Helmerstraat222 te Amsterdam. Als gevolg daarvan kwamen de 32-jarige kleermaker en zijn 40-jarige echtgenote, die in dit huis woonden, door gas- verstikking om het leven. Ook de in de woning aanwezige hond werd de volgende morgen dood aangetroffen. Het echtpaar was Zaterdag avond uit geweest en te midder nacht teruggekeerd. •A GEVAL VAN GAS VERSTIKKING. In de ouderlijke woning aan de Groenendijk te Rotterdam is Zaterdagnacht de 17-jarige Lijn tje Ketting door gasverstikking om het leven gekomen. Zij sliep op een zolderkamertje, dat door middel van een trapgat in open verbinding stond met de keuken. Daar stond een pan op het gas stel, maar het gas stroomde uit een barst in de gasslang. Door dat het venster in verband met het onweer gesloten was, heeft de zolderkamer zich met gas ge vuld met het gemelde noodlot tige gevolg. OPNIEUW EEN VERKEERS ONGELUK OP MUIDER- STRAATWEG. Weer twee zwaar gewonden. Opnieuw heeft de rijksstraat weg tussen Amsterdam en Mui— den slachtoffers geëist. Bij een gecompliceerd ver keersongeluk op deze drukke weg onder Diemen zijn Maan dagmorgen twee personen, de 55-jarige heer H. W. F. uit Laren, directeur van de handelsmaat schappij „Confido" te Amster dam, en een mevr. B. uit 's-Gra— venhage ernstig gewond. Met grote snelheid rijdende in de richting Amsterdam wilde de heer F. ongeveer 200 meter vóór de Hartveldse brug een perso nenwagen passeren. Volgens oog getuigen week hij niet voldoende uit en reed de personenwagen links achter aan. Daardoor ver loor hij de macht over zijn stuur, reed door de middelste liguster haag de andere zijde van de weg op, botste tegen een trekker met oplegger, die uit de tegenoverge stelde richting kwam, vervolgde zijn ontsporing door de zuidelijke haag en kwam via de berm van de weg tegen de betonnen zij kant van de Hartveldse brug tot stilstand. De twee genoemde inzittenden zaten in de ernstig besciiad gde auto bekneld. De heer F. heeft waarschijnlijk een heupbeenfrac tuur, een hoofdwond en een her senschudding opgelopen. Mevr. B. was eveneens gewond en verkeerde in bewusteloze toe stand. Beiden zijn naar een zie— kenhuis te Amsterdam vervoerd- Hun toestand wordt naar om standigheden redelijk wel ge noemd. De auto is voor nader onder zoek in beslag genomen. De aangereden personenauto en de trekker liepen materiële scha de op, maar de inzittenden ble ven ongedeerd. Deel III: HET LOKKENDE ZWAARD 169. Geen ogenblik verliest Tsacha zijn tegenwoordigheid van geest. Als het mes op hem toesuist, is de pezige nomade een onderdeel van een seconde sneller en door een lenige zij waartse beweging weet hij het wapen op het nippertje te ont wijken. Er verschijnt angst in de ogen van Kohorr. Nimmer nog zag hij zijn mes falen. Dan springt Tsacha op hem toe, het on heilspellende zwaard in de vuist. Radeloos draait de oude nomade zich om doch voor hij zijn heil in de vlucht kan zoeken, slaat Tsacha toe en reutelend zakt Kohorr ineen. Een zangerige toon klinkt zachtjes en klagelijk op uit het wapen, dat nu op een vreemde dreigende manier schijnt te fonkelen. Doch Tsacha schenkt er geen aandacht aan. Na een laatste koude blik op zijn slachtoffer wil Tsacha we'gsluipen als een zwakke stem van de ster vende hem onwillekeurig doet stil staan. „Ook Uw uren zijn geteld, Tsacha, ge zult mij velgen... spoe dig... Ge zijt in de macht \lan Tyr, o Tsacha, zoals een kikker in de macht is van de slang... het is..." Dan breekt de stem eensklaps af en even is het, alsof een ijskoude hand zich als 'n klem om Tsacha's keel legt. De nomade gluurt ter sluiks naar het zwaard, dat fel schittert in zijn trillende handen, met een boosaardige gloed, die hij nog nooit tevoren eraan ontdekte. Doch met een ruk draait hij zich om. „Oude wijvenpraat", gromt hij, de bovenlip optrekkend als een blazende kat. „Een krijger luistert slechts naar de stem van de oor log." Hij lacht geluidloos. „Wij zullen nog menig dansje maken, vriend Tyr. Naar de moerasburcht dan! De bleke jakhals zal zijn laatste strijd te strijden krijgen. Niemand kan Tsacha, de machtige weer staan!" En met een triomfantelijke flik kering in zijn ogen snelt hij voort. APELDGOKNSE POLITIE DEED GOEDE V ANGST Een landbouwer aan het Anke- laarspad te Apeldoorn deed Zater dag aangifte bij de politie, dat een onbekende tijdens een korte afwezigheid van de be., oners de boerderij was binnengedrongen en een bedrag van 105 had medegenomen. Het grootste ge deelte van d.t bedrag was gesto len uit een portefeuille, die zich in de binnenzak van een jas be vond, de rest uit een lade van hef dressoir. Na een uitgebreid onderzoek heeft de Apeldoornse politie gis teren J. van der W. uit Apel doorn gearresteerd, die beroeps halve bij vele mensen aan huis komt. Van der W. bekende na een langdurig verhoor zich niet al leen aan deze diefstal te hebben schuldig gemaakt, maar ook een zestiental andere, die hij sinds Augustus 1952 had gepleegd. Het is niet onmogelijk dat hij ook nog andere misdrijven op zijn kerfstok heeft. I I 1 EEN LATE ONTDEKKING. Van oen onderwijzer aan een Belgische gemeentelijke school, die daar 30 jaar voor de klas ge staan heeft en in die tijd ook zijn militaire dienstplicht trouw heeft vervuld, heeft men plotseling ontdekt, dat hij Nederlander is. Een Kamerlid heeft de minister van Onderwijs gevraagd, of de onderwijzer zijn werk kan blij ven doen in de periode, die voor zijn thans aangevraagde natura lisatie nog zal verlopen en of hij pensioenrechten heeft voor al zijn dienstjaren. Gelukkig voor de onderwijzer antwoordde de minister dat er geen wettelijke bepalingen zijn, die voortzetting van zijn werk zaamheden of toekenning van pensioenrechten over zijn volledi ge diensttijd in de weg staan.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3