De Evangelische kerkdag te Hamburg Jfozees die- m VREUGDE CHINEZENWIJK AGENDA: Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. te Terneuzen Belgische kust overstroomd door vreemdelingen JSTwmSf «11» 55 w-S KJr1 - nach' DE PRIJZEN VOOR VOEDERGRANEN Ontploffing op marmewer te Brooklyn linderen uit vluchtelingen kampen te Soestdijk mmm. De komende politieke conferentie over Korea BRANDEWIJN Politieke kwesties werden niet ontweken TERNEUZEN. AXEL. GOES. HOEK. HULST. ÉlifiP SAS VAN GENT. ZIERIKZEE. ZUIDZANDE. Amerikaans vliegtuig geland in Sowjet-zóne van Duitsland Met een bijeenkomst, waaraan ruim tweehonderdduizend men sen deelnamen, is Zondagmiddag In Hamburg de vijfde kerkdag van de evangelische kerken in Duitsland beëindigd. De kerkdag heeft, aldus de Berlijnse bisschop dr Dibelius In zijn slotrede ge maakt, dat de evangelische ker ken In Duitsland streven naar nieuwe en vrijere vormen voor de verkondiging van het evan gelie. standhouding met onze tegen standers willen, ook wanneer zij voor ons zo griezelig zijn als onze naburen in het Oosten. Wat de Duitse eenheid betreft, moest men !zich afvragen, of het geoorloofd was naar 'n verstand houding met slechts één nabuur te streven ten koste van een ver dere belasting van de verhouding met de andere buur. Niemöllers bekende standpunt heeft ook nu weer levendige dis cussies uitgelokt, waaruit eens te meer bleek welke verdeeld heid er onder de Duitse pro testanten blijft bestaan. Eerstens werd Niemöllers argumentatie, als zou de noodzaak van een Duitse neutralisatie rechtstreeks uit Gods Woord kunnen worden afgeleid, betwist. Tweedens werd zij een miskenning van de realiteit genoemd. Een Oost- Duitse vertegenwoordiger zeide, dat een gesprek met het Oosten in geen geval een erkenning van de daar heersende ideologie in houden. TELEGRAM VAN GROTEVVOHL. De samenstelling der deelne mers aan de vierdaagse bespre kingen was reeds voldoende om aan te tonen, welke de kernpun ten van deze met belangstelling tegemoet geziene kerkelijke ge beurtenis waren. Van de veer tienduizend protestanten, die naar Hamburg waren gekomen, hadden niet minder dan tiendui zend de lange en moeizame reis uit de Sowjetzone gemaakt. Daardoor alleen reeds kreeg de kerkdag het karakter van een illustratie van de positie, welke de evangelische kerk inneemt tegenover de politieke strijd voor een hereniging van Duits land. Het derde deel van de be zoekers behoorde tot de jeugd en daarmee heeft deze kerkdag een krachtige herleving van het kerkelijke leven der protestantse jeugd getoond. Bij het samentreffen van zo vele duizenden protestanten uit Oost- en West-Duitsland moest een behandeling van het grote politieke vraagstuk der Duitse eenheid noodzakelijk tot een hoofdthema van de bijeenkomst worden. KERK EN POLITIEK. Dr Dibelius had uitdrukkelijk opgemerkt, dat de leiding van de kerkdag deze politieke inslag niet wilde ontwijken. Wel heeft men de behandeling der politieke vraagstukken op een niveau ge plaatst, dat met het wezen der kerk in overeenstemming is. In plaats van stelling vóór of tegen partijen te nemen, wilde men veeleer trachten een vergif tiging der sfeer van de politieke discussies rond dit vraagstuk tegen te gaan. Bisschop Dibelius had dan ook gesteld, dat de kerk neft niet met hepaalde politieke partijen kan vereenzelvigen en dat zij iedere protestantse burger in eigen verantwoording zijn po- 'itieke keUze wil laten bepalen, ne kerk moet het bewijs leve ren- dat men verschillende poli tieke overtuigingen kan hebben desondanks gemeenschap met alkaar kan onderhouden'aldus 4e Dibelius. In deze geest had de leiding van de kerkdag de poli- Het afgelopen weekeinde heeft tieke inleidingen opgedragen in België een druk vreemdelin- aan uiteenlopende figuren als de genbezoek gebracht, ten dele een tot de christen-democr. unie be- gevolg van de stakingen in horende Berlijnse journalist Frankrijk. Dat er veel minder Frnst Lemer en de omstreden Franse bezoekers waren dan an- kirknresident van Hessen, ds ders, werd ruimschoots goedge- NTiprnöl'ler maakt door het feit, dat talrijke o-'rootste belangstelling vreemdelingen, die naar Frank- ernk Ds Niemöller, wiens rede rijk hadden willen gaan, hun drmr twintigduizend deelnemers plannen moesten herzien en Bel- werd gevolgd. Niemöller zeide, gië kozen, dat het niet mogelijk was voor in het buitenland. Zijn oproep was in de eerste plaats naar het oosten gericht, maar sloot ook de nog in de westelijke landen ver oordeelde Duitsers in. Bisschop Heckel zeide, dat Duitse families nog regelmatig corresponderen met ruim zestien duizend krijgs gevangenen in Rusland. Over het lot van 85.000 andere gevangenen, die men nog in Rus land vermoedt, was niets bekend. Ds Heckel verklaarde: „Een alge hele oplossing van het vraagstuk der gevangenen en geïnterneer den zou een echte zuivering van de algemene situatie kunneh be tekenen. Zij zou een teken zijn, dat de oostelijke landen zich po litiek niet naar achteren richten maar vooruit willen zien naar een nieuw politiek en menselijk doel. HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Klaar voor actie". Concertgebouw: Tentoon stelling door „de 10 bekenden" HOEK: Gemeentehuis, 10 uur: aanbesteding buowen van 2 X 4 Woningwetwoningen. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Klaar voor actie. Markt, 8 uur: Optreden Ostereichische Bundesbahn Musikkapelle10.15 uur: Bal- champetre. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Don Camillo. De wens een eenzijdige binding te vermijden kwam tot uitdruk king in een telegrafische dankbe tuiging, die de leiding zond aan de Oost-Duitse minister-president Grotewohl. De dank gold het feit, dat de Oostduitse rege ring tienduizend gelovigen een uitreis-visum had gegeven om naar Hamburg te gaan. Vorig jaar had de regering-Grotewohl geen vergunningen voor een be zoek aan de Stuttgartse kerkdag gegeven. Dit jaar nam zij in het kader van de jongste gestes tegenover de kerken een ander standpunt in. In het tweede politieke referaat heeft Ernst Lemmer gewaar schuwd tegen het veld winnen van partijdictatuur in het politie ke leven. Hij protesteerde tegen een beperking van de menings vrijheid door een partij-hiërar chie. Als voorbeeld van politieke intolerantie noemde hij „de wan geest van McCarthy". In het politieke kader paste ook de oproep, die de bisschop van München, ds Heckel, deed ten gunste van een vrijlating van de nog gevangen gehouden Duitsers De vooorbereidingen tot het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in deze gemeente zijn nu zover ge vorderd, dat in de loop van deze week begonnen kan worden met het huisbezoek, waarbij alle in woners van Terneuzen zal wor den gevraagd of zij aan dit voor het gehele Nederlandse volk zo uiterst belangrijke onderzoek willen medewerken door er zich aan te onderwerpen. Het terrein voor de huisbezoekers is reeds enigermate bewerkt door de toe zending, huis aan huis, van de Het leeuwendeel van de drukte de^hetenl ging* van"Duits 1 and een I kreeg de kuststreek te verwer- ahsoluut fuift plan op te stellen, ken, waar ook de Belgische Re? was onvermijdelijk, dat over grote-stadsbewoner gaarne het i ,L, niannen sterke menings- weekeinde van Maria Hemel- 41 u 1 en bestonden Hij stelde vaart doorbrengt. De badplaat- V-e?f nnnffuw op hef standpunt, sen Oostende, Knokke, Blanken- ach opmeuw p naburen" berghe en de Panne konden het dat mledo?moeten worden en bezoek niet meer verwerken en gesproken zo dg zq vloeide het uit tot Den Haan SJ-tT,hrisS niet naar en de kleinere plaatsen. Khi's voorbeeld van het mid- Er was gebrek aan hotel- en Gandhi s voor oeeia zouden I parkeerruimte, zodat menige del van geweld Wanneer wij automobilist zijn wagen de dui- Uiteraard werd ook Brugge overstroomd door vreemdelingen terwijl Antwerpen en Brussel hun deel kregen. In Brugge en aan de kust werden veel Neder landers, Engelsen en Duitsers ge voor TTopwel dé besprekingen met I zien. Antwerpen was meer v de minister van Landbouw om- de Nederlanders gereserveerd trent het vaststellen van de mi nimumprijzen voor voedergra In Heijst werd Zaterdag de tra ditionele processie gehouden, ge volgd door de zeewijding en een IJ B St? ififf i-f hebben^geleid, meent I zeeparade, waaraan werd deelge 1Sm, voo? de Landbouw nomen door ruim honderd vis de Stichting I sersboten, jachten en Belgische marinevaartuigen. Zeebrugge had Zondag zijn „dag der zeelieden", eveneens ge volgd door de wijding der zee en een vlootschouw. Hier zowel als voor Heijst was de Nederlandse marine vertegenwoordigd door het kustw.-escorteschip „Queen reeds te kunnen berichten, dat het in de bedoeling ligt gemid- deld de vergoeding van de zgn. integrale kostprijs te waarbor gen. Daartoe zal worden voorko men, dat buitenlandse voeder- granen op basis van Nederland^ se doorsneekwaliteit in ons land beneden een bepaalde prijs kun- nen worden aangeboden. Men behoeft derhalve niet bevreesd te zijn voor een al te sterke da ling van de prijs van de binnen landse gerst en haver. Boven dien wordt er op gewezen, dat de buitenlandse granen thans nog hogere prijzen noteren dan (New York) heeft zich Zondag fóór de binnenlandse oogst, avond laat een zware ontplof *2iï3 de beursnoteringen wordt fino. voorgedaan. Nabijgelegen Op de marinewerf te Brooklyn .bedongen. Voor de prijsvorming der rog ge worden door de Stichting voor de Landbouw aanvullende maatregelen bepleit. Inmiddels zijn waarborgen ge schapen, waardoor handhaving van de in het vooruitzicht ge stelde richtprijs voor tarwe in voldoende mate is verzekerd. Op het ogenblik verblijft een aantal kinderen uit de Duitse vlnchtelingkampen met vacan- tde in het Westland. De Konin- gm zal hedenochtend een depu- ft&tie van deze kinderen op het paleis Soestdijk ontvangen. it de Provinc Wilhelmina", de Franse marine door kustwachter „Tirailleur". Het Nederlandse orkest der Skymasters luisterde in Oostende- een modeshow op, waaraan werd deelgenomen door de schoon heidskoninginnen van België en Frankrijk. Het mooie weer in België werd onderbroken door een hevig on weer, dat op vele plaatsen werd voorafgegaan door stormachtige windvlagen. Brussel had een ,stof- en zandstorm", Gent zat een uur lang in het donker ten gevolge van storing in het elec- trische net en elders in het land werden talrijke bomen ontwor teld- De verkeerspolitie had bijzon dere maatregelen genomen om verkeersongevallen tegen te gaan na de sombere ervaringen van het weekeinde van 21 Juli. Desondanks, zijn volgens de tot dusver bekende gegevens 13 men sen bij verkeersongelukken om het leven gekomen, 40 zwaar en 39 licht gewond. folder waarin op beknopte wijze uiteengezet wordt waarom dit onderzoek zo belangrijk is en waarom iedereen hieraan moet deelnemen. Wanneer iedereen meewerkt kan de tuberculose in ons land worden uitgeroeid. Het is dus niet alleen Uw eigen belang te weten of U gezond zijt, of genezen of niet gezond, maar het is ons aller belang omdat wanneer pén mens niet aan dit onderzoek deel neemt de mogelijkheid blijft be staan dat U of ieder ander door besmetting tuberculose krijgt. Het is daarom verheugend dat van alle gezindten deze mede werking is toegezegd en dat allen die daartoe werdén aangezocht zich spontaan bereid hebben ver klaard als wijkhoofd of huisbe zoeker op te tredfen- De sluitsteen echter van dit gehele met zoveel' zorg opgezette gebouw van voorbereiding moet zijn dat gij allen U aan dit on derzoek onderwerpt. iriS Het resultaat moet 100 'ft zijn. Het is tevens bekend, dat de kosten van het onderzoek, welke per persoon '1,0(5 bedragen, geen bezwaar behoeven te zijn. Als men niet kan, betalen behoeft men niet te betalen. Het zal ech ter wel zeer worden gewaardeerd wanneer degenen die wél kun nen betalen in de kosten voor hun minder welgestelde mede burgers, waaronder vaak juist grote gezinnen voorkomen, wil- len bijdragen. Dit zou van een juiste opvatting van gemeen schapszin en burgerschap getui gen. Nederland heeft steeds een vooraanstaande plaats ingenomen op het terrejn der volksgezond heid. Mogen de nu volgende we ken aantonen, dat wij hier in Terneuzen, evenals in 1951 van zins zijn aan de gevreesde ziekte de genadeslag toe te brengen. GAT BIJ FLAUWERSINLAAG 200 METER GROTER. Het gat dat onlangs is gesla gen in de zeedijk bij de Flau- wersinlaag op Schouwen is in de nacht van Zaterdag op Zondag tengevolge van het slechte weer ongeveer 20 meter grote gewor den. De er achter liggende in- laagdijk heeft geen verders schade opgelopen. Men werkt nog steeds met man en macht om deze dijk te versterken, dat hij voorlopig als zeewering kan dienen. Zodra men zover is, dat zal naar men hoopt over onge veer 3 weken zijn, zal een aan- vapg worden gemaakt met het dichten van het gat in de zee dijk. Tewaterlating „Pieter S". Naar men ons van de zijde der Terneuzense Scheepsbouwmaat schappij mededeelt, is de tewa terlating van het zeeschip de Pieter S", waarover wij reeds eerder schreven, vastgesteld op 12 uur. hedenmiddag. Benoeming. Met ingang van 1 September a.s. is onze stadgenoot de heer J. Everaert, benoemd tot onder wijzer aan de Corn. Musius- school te Delft. H. B. S. bestaat 40 jaar. Op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 September a.s. zal te Terneuzen het 40-jarig bestaan van de H.B.S. worden herdacht. Een feestcommissie heeft een twee daags programma samengesteld, dat ongetwijfeld veel oud-leer lingen naar Terneuzen zal trek ken. De eerste dag worden er 's morgens diverse sportwed strijden georganiseerd, 's Mid dags is er van 15 tot 16.30 uur een receptie, waarna een toneel voorstelling en een soirée dan sante deze eerste dag besluiten. Op Zaterdag 19 September vermeldt het programma een rondgang met muziek; huldi ging van de heren Westerhof en Schirris; een voetbalwedstrijd tussen Terneuzen en St. Niklaas; een souper en een gezellig sa menzijn voor de jongere en de oudere leerlingen met genodig den. Wij komen te zijner tijd uit voerig op dit jublieum terug. P. TELLEGEN. Erecomité Ooft- en Fruitbouw- tentoonstelling te Groede. De heren C. Hamelink, lid van Gedep. Staten, en Ir P. R. Bou- man, rijksiandbouwconsulcnt, •beiden te Axel, zijn uitgenodigd zitting te nemen in het erecomi té voor de jubileumtentoonstel ling van de Mij voor Ooft- en Fruitbouw, welke in September a.s. te Groede zal worden ge houden. Notarisbenoeming. Bij K. Bl is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Middelburg ter standplaats de gemeente Goes, de heer M. E. J. F. van Dissel, candidaat-notaris, wonende' te Goes, in de plaats van wijlen de heer E. C. van Dissel. De komende feestelijkheden. De feestelijkheden, welke reeds enkele weken in het voornemen lagen, zullen worden gehouden op 28, 29 en 31 Aug. a.s. De be sturen van muziek- en zangver eniging zullen geen moeite spa ren alles zo aantrekkelijk moge lijk te maken. Op Vrijdag 28 Aug. zullen op de markt verschillende attracties aanwezig zijn, alsmede een zaal, waar men zich te goed zal kunnen doen aan verse wafels. Zaterdags zal 's avonds op het marktplein optreden de vereni ging „Mondaccordeola" uit Axel. Aan Maandag 31 Aug., de ver jaardag van prinses Wilhelmina, is speciale aandacht besteed. Men wil n.l. de jeugd geheel inschake len op deze feestdag. Hoewel de financiën der vereni gingen op een laag peil staan, zal men toch alles in het werk stellen om van deze dag een Oranje-dag te maken. Alle schoolkinderen worden uitgenodigd om 2 uur in de Dr Leenhoutsstraat aanwezig te zijn, waar kinderspelen zullen worden gehouden. 's Avonds zal „Crescendo's Kin derkoor" op de muziektent zingen, waarna een optocht met lampions en muziek volgt. Het comité zal in een speciale Oranje-tent ver schillende oranje-artikelen ver krijgbaar stellen. Ter dekking van de kosten zal een verloting wor den gehouden, waarvan de trek king Maandagavond op de markt zal plaats hebben. De uitslag hier van zal in „De Vrije Zeeuw" wor den bekend gemaakt. Het is te hopen, dat de organisa toren succes zullen hebben met deze feestelijke dagen. Motorrijder reed tegen een huis. De motorrijder J. A., die met een matige gang de Graauwse poort passeerde, reed plotseling tegen een woning op. Hevig bloe dend bleef de man liggen. De dokter, die spoedig ter plaatse was, stelde vast dat A het be wustzijn had verloren, terwijl hij nog op zijn motor zat. Het slacht offer had pas enkele dagen ge leden het ziekenhuis verlaten, waar hij nu opnieuw werd opge nomen. Zijn toestand is ernstig. Aanrijding. Ter hoogte van het opslagter rein van Van de Moortels steen houwerij op de Absdaalse weg had een aanrijding plaats, waar bij de wielrijder Bnrm ernstig werd gewond. Op de genoemde plaats kwamen de wielrijders Waterschoot en Burm van de op slagplaats gereden. De heer Burm reed voorop en koos direct de rechterzijde van de weg. Zijn collega bleef even links rijden, toen achter hem een juxewagen naderde. De bestuurder gaf een signaal, waardoor Waterschoot verschrok en nog meer naar links reed. De auto kon niet vlug ge noeg remmen en schoot door, zodat de voorop rijdende Burm tegen de grond geworpen en ern stig gewond werd. In zijn vaart reed de auto ook Waterschoot nog aan, die lichte verwondingen opliep. Burm werd naar het zie kenhuis overgebracht. De rijkspolitie stelt een onder zoek in naar de schuldvraag. Na een kort bezoek aan Aken werd de terugreis aanvaard. De deelnemers kunnen terugzien op een onvergetelijke reis. Uitslag aanbesteding. De aanbesteding voor de bouw van 10 woningwetwoningen aan de Burg. Hoefnagelstraat voor rekening van de gemeente Sas van Gent en ontworpen door het architectenbureau W. de Meijer alhier, had tot uitslag: A. v/d Poel, Lamswaarde 90.400 H. Freyser, Terhole 92.800 Wiemeersch, Axel 93.000 F. Lensen, Axel 93.500 Krieckhaert, Hengstdijk 93.900 De Theye, Terhole 96.000 F. Lambert, Stoppeldijk 96.200 Freyser, St. Jansteen 96.400 Bleyenberg, St. Jansteen 96.450 Mangnus, Boschkapel'le 96.500 4. 4. 4 Zomeruitstapje. Begunstigd door prachtig zo merweer maakte de personeels vereniging van de glas- en fos- faatfabriek haar jaarlijkse een- dagstrip. Dit jaar werd een be zoek gebracht aan Monschau en het Eifeler merenplateau in Duitsland. De reis werd gemaakt met een. 50-persoonsautobus van de Z.V.T.M. 's Morgens om 5 uur werd gestart. Onderweg werd nog een bezoek gebracht aan de stuwdam van de Vesdre in de omgeving van Eupen, de grootste stuwdam van België, 's Middags was men te Mon schau, dat schilderachtig gele gen is tussen het enge dal van de Ruhr met huizen in middel eeuwse typisch Duitse bouw trant, zgn. Fachwerkhuizen. Op de hoogvlakte van de Ho,ge Ve- nes trokken de huizenhoge beu kenhagen voor de boerderijen geplant als windvangers veel belangstelling. Een bezoek aan Schammenauel met het bekende stuwmeer en de Ruhrtalsperre en een prachtig zitje op het ter ras van het hotel Seehof vorm den een welkome, afwisseling in het middagprogramma. Th. Bolsens, Clinge 96.500 v/d Brande, St. Jansteen 96.800 G. Gijsel, Westdorpe 97.000 E. de Nijs, Hulst 98.000 Verstraete, St. Jansteen 98.250 L. Lansu, Clinge 98.500 Fa Voet, Kloosterzande 98.500 Gebr. Claeyssens, Sas van Gent 105.855 De begroting was 87.250. De gunning werd aangehouden. Het Rode Kruis-ziekenhuis. Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis heeft in de afgelopen dagen besprekingen gevoerd met de heer E. von Hof- sten, vertegenwoordiger van het Zweedse Rode Kruis, met de heer M. E. Molander, architect en di recteur van de Zweedse dienst voor ziekenhuisbouw en met de heer W. Ekman, de Zweedse con sul teneinde het project van het ziekenhuis, dat door het Zweedse Rode Kruis zal worden geschon ken en te Zierikzee zal worden gevestigd, te bestuderen. Het ge zelschap heeft een tocht naar Zierikzee gemaakt met vertegen woordigers van het ministerie van Sociale Zaken en van Weder opbouw. De staatssecretaris van Volksgezondheid, dr P. Munten dam, heeft het gezelschap ont vangen. Kermis verschoven. In verband met de tentoon stelling van ooft en tuinbouw te Groede is de Zuidzandse ker mis dit jaar een week verscho ven. De kermis zal thans worden gehouden op Zaterdag 19 en Maandag 21 September 1953. i Herbouw muziektent. De herbouw van de muziek tent is gegund als volgt: Metselwerk, A. J.. van Lare; timmerwerk, A. I- Risseeuw schilderwerk, J. J. Risseeuw; smeedwerk, C. C. Luteijn; elec- tra, A. A. Neufeglise, allen te Zuidzande. De tent wordt gebouwd tus sen de consistoriekamer en het transformatorstation van de P.Z.E.M. Het; wordt een zgn. nis, dus een tent die slechts aan de voorzijde open is. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E VEEGENS—LATORF. 3.) Nadruk verboden. gebouwen werden er door be schadigd. In een ingestort huis zijn volgens het rapport van de politie 5 personen bekneld ge raakt. Na de ontploffing is er brand uitgebroken. De schok is tot kilometers ver in de omtrek gevoeld. Brandweermateriaal, een hijs kraan en ziekenauto's zijn naar de werf vertrokken. De werf is de grootste van zijn soort ter wereld. Een groep technici van de ma rine, die onder het puin werd bedolven, is naar een ziekenhuis overgebracht. Zij zouden naar kortsluiting in de electriciteits- voorziening van een verblijf voor officieren hebben gezocht toen de ontploffing zich voordeed. „Wel, dat is voor de Chinese kranten," antwoordde hij. De Chinezenwijk zou eens zien hoe Frederick, de toegewijde zooh, zijn moeder aan de kust van New York verwelkomde. Dat waren de ogenblikken, die er op aankwa men. De Amerikaanse Indianen die de Mayflower begroetten, wa ren het onderwerp van een histo risch schilderij. „Sei-lo! Sei-lo!" zuchtte de moe der. Het was al erg genoeg, dat haar zoon haar een kus had ge geven, maar nu moest dat schan dalige ogenblik nog openbaar ge maakt en vereeuwigd worden! Het streed tegen alle beginselen van vrouwelijk fatsoen. Vanaf dat ogenblik was er geen vrede meer in het gezelschap in de taxi, totdat Daiko opmerkte, dat Yiko kon zorgen, dat de foto niet in de krant kwam, en allen het er over eens waren, dat hij dat doen moest. Dat was onge veer het ogenblik, dat zij de was serij van Tom Fong bereikten. De dingen zijn altijd anders dan je je voorstelt. Het kleine konij nenhol van een winkeltje aan een dwarsstraat dichtbij de hoek van Third Avenue was een diepe te leurstelling voor Tom en Eva en zelfs voor hun moeder. Maar het was geen konijnenhol. Het was een goudmijn, waarin de vader en Daiko genoeg geld hadden ver diend om hun boerderij in Sun- wei van te kopen. Tom had vi sioenen gehad van een piekfijne winkel, helemaal op zijn Ameri kaans, waar zich honderden Ame rikaanse klanten verdrongen, die allemaal het koeterwaals praat ten, dat Engels was. De winkel in het sousterrain was nu geslo ten. Tom probeerde het uithang bord te lezen. Hij herkende de woorden Tom Fong. De volgende regels kon hij nog niet begrijpen. Zij luidden, „Snel en schoon. Kom en overtuigt U." Flora had dadelijk plezier in Tom gehad. Hij wees op het bord en vroeg aan Flora wat het be tekende. Zij glimlachte alleen maar, want zij kende niet meer dan een paar Kantonese woor den. Yiko antwoordde voor haar. .Overtuigt U, betekent „seong sun", net als geloven. „Wat is geloven?" vroeg Tom, de nieuwe woorden gretig in zich opnemend. „Geloven betekent seong sun". „Waarom staat er dan niet ge loven?" „O, overtuigen is een mooier woord. Overtuigt U klinkt veel mooier dan gelooft het." Het was het eerste Engelse woord, dat Tom in New Yoik leerde. De winkel bevond zich in een oud, grijs huis van drie verdie pingen, dat tussen twee hogere bakstenen gebouwen ingeklemd lag. Een trap leidde van de voor deur, die met een zoemer-instal latie geopend werd, naar een donker portaal. De woning van het gezin lag op de bovenste ver dieping en bestond uit drie ka mers en een zeer ruime keuken die uitkeek op een binnenplaats met een paar waslijnen. De twee kinderen gingen op het dak af zodra zij ontdekten dat daar een trap heen leidde Aan hun linkerkant lagen de achterkanten van de huizen aan de Third Avenue. Door een raam zag Tom een vrouw in het roze in een keuken bezig en in een ander huis, op de vierde verdie ping, keek een meisje uit het raam, met haar hoofd op haar handen geleund. Toch gaf de binnenplaats een gevoel van afgeslotenheid en rust. Hun gedeelte van de bin nenplaats was net als de andere ingesloten door oude, verveloze planken schuttingen. Een schrale iep op de plaats van de rechter buurman zag kans met een paar takken met bladen in het leven te blijven. Van het dak kon Tom vlakbij de bladeren komen en het dak was helemaal van hen. Het was goed en vredig, de zon scheen op de binnenplaats, en Tom was tevreden. (Wordt vervolgd.) Engeland en Amerika zijn het Zondagavond eens geworden over de kwestie der Russische deelne ming aan de komende politieke conferentie voor Korea. Na een vergadering van de.zes tien landen met troepen in Korea is meegedeeld, dat Engeland en Amerika een resolutie zullen steunen, in te dienen door Aus tralië en Nieuw-Zeeland op de algemene vergadering van de V. N., waarin wordt aanbevolen dat de Sowjet-Unie aan de conferen tie deelneemt „mits de andere zijde (de communisten) 't wenst". Van de zijde van de Australi sche en de Nieuw-Zeelandse de legaties is meegedeeld dat de re solutie alleen wordt ingediend met de bedoeling de moeilijk heden te overbruggen die tussen Engeland en Amerika over deze aangelegenheid gerezen zijn. Een Britse zegsman zei dat En geland, Amerika en Frankrijk vóór de resolutie zouden stem men en dat zij vermoedelijk een meerderheid van twee derden zal halen. Een verbindingsvliegtuig van het Amerikaanse leger met twee officieren is in Oost-Duitsland geland, aldus deelde het hoofd kwartier van het Amerikaanse leger in Europa te Heidelberg mede. De officieren, beide kapi teins, zijn nog niet naar de Ame rikaanse zone teruggekeerd. Later werd gemeld, dat de bei de kapiteins Zondag met hun toe stel naar de Amerikaanse zone zijn teruggekeerd. De noodlanding in Oost-Duits land werd uitgevoerd op een ver keersweg ongeveer 10 km ten N. W. van Hof in Beieren. De Russische autoriteiten ver schaften de beide inzittenden, die verklaarden goed behandeld te zijn tijdens hun verblijf van 48 uur in de Sowjet-zone, benzihe om naar West-Duitsland terug te vliegen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2