De ongeregeldheden in Perzië De stakingen In Frankrijk Rede van president Soekarno De ongeregeldheden in Marokko De Russische nota over Duitsland Zal keizerschap worden afgeschaft Brits oorlogsschip ontzet Britse koopvaarder WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Reacties DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2922. ZAL PERZIE HET KEIZER SCHAP AFSCHAFFEN? Waarom het moeilijker maken dan nodig! Radio toespraak door Laniei „Geen Nederl. koloniaal gezag ©ver Nieuw-Guinea' Italiaanse regering beëdigd Frankering bij ALonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuf Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Generaal-majoor Fazoella Za- hedi, leider van de mislukte po ging om de regering-Mossadek omver te werpen, houdt zich schuil in het heuvelgebied ten N. van Teheran. Tientallen zwa re tanks patrouilleerden Maan dagochtend door de straten van Teheran, nadat 100.000 commu nisten en aanhangers van Mossa- deq Zondagavond op het parle- mentsplein de dood van de sjah en de beëindiging van de dynas tie hadden geëist. Er zijn ver scheidene mannen gearresteerd die betrokken zouden zijn ge weest bij de mislukte staats greep van Zaterdag, toen leden van de keizerlijke garde tracht ten Mossadeq te ontvoeren opdat generaal Zahedi zijn plaats als premier zou kunnen innemen. Enkele uren na de staatsgreep werd kolonel Nasiri, commandant van de keizerlijke garde, gearres teerd en waren de jonge sjah en zijn echtgenote per vliegtuig naar het naburige Irak gevlucht. De regering heeft meegedeeld, dat zij de toestand in de hand heeft. Er is een aantal arresta ties verricht. Mossadeq heeft een proclamatie door de radio laten omroepen waarin hij de ontbin ding van het parlement meedeelt. Er zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden „in overeen stemming met de wens van het volk". De Perzische ambassade te Bagdad heeft het Iraakse mini sterie van Buitenlandse Zaken in een mondelinge nota om „inlich tingen over het verblijf te Bag dad van de Perzische keizer" verzocht, aldus heeft een woord voerder van de Perzische ambas sade Zondagavond medegedeeld. Volgens de woordvoerder was de komst van de sjah volkomen „on verwacht" en als een „vlucht'' te beschouwen. Het personeel van de ambassade had zich niet met de sjah in verbinding gesteld en de sjah van zijn kant had even min getracht zich met de Perzi sche ambassadeur in verbinding te stellen. In Bagdad wordt verwacht, dat de Perzische regering na een buitengewone vergadering van het kabinet de Perzische nota zal beantwoorden. In Teheran is het Zondagavond en -nacht rustig geweest. Pant serwagens patrouilleerden door de straten, betogers hebben van de bioscoopdirecties geëist, dat de portretten van de sjah en de ko ningin uit de bioscopen worden verwijderd. Perzische troepen en politie zoeken naar generaal-majoor Fa zoella Zahedi, de leider van de mislukte poging om het bewind van Mossadeq omver te werpen. Radio-Teheran heeft instructies uitgezonden voor de douane en de grenswacht om te beletten, dat generaal Zahedi het land ver laat. De generaal is tevens opge roepen zich binnen 24 uur bij de militaire autoriteiten te melden. Vermoedt wordt, dat generaal Zahedi zich nog steeds schuil houdt in de heuvels ten N. van Teheran, waarheen hij op 21 Juli vluchtte, nadat hij het parle mentsgebouw verlaten had, dat hem tot vrijplaats had gediend. De drie broeders van de sjah zijn onder „bescherming" van de politie gesteld. Het is hun ver boden het keizerlijke paleis te verlaten in afwachting van de benoeming van de regentschaps- raad en een beslissing van deze raad over hun lot. Bladen die Mossadeq steunen hebben Maandag geëist, dat de sjah als „verrader" terecht zal staan. Eén dezer bladen schrijft, dat president Eisenhower de af gelopen week woorden heeft ge sproken, „die een rechtstreekse inmenging in onze binnenlandse zaken" betekenen. „Zaterdag heeft het Perzische volk zich rekenschap kunnen geven van de wijze waarop Eisenhower en Churchill rechtstreeks in de aan gelegenheden van ons land in grepen", aldus het blad. Uit Teheran worden vijf nieu we arrestaties gemeld. De be trokkenen zijn: generaal Batman Guelich, gewezen sous-chef van de generale staf, generaal Tsjei- haini, oud-prefect van politie, kolonel Hamir van de afdeling paspoorten van de prefectuur van politie, kolonel Mansor Poer, commandant van de cavalerie en kolonel Kasrai, lid van de lijf wacht van de sjah. Maandagochtend hebben zich op het Parlementsplein inciden ten voorgedaan. De politie schoot in de lucht en voerde charges uit om betogers te verdrijven, die een standbeeld van wijlen sjah Reza Phalevio van zijn voetstuk hadden losgemaakt en het omver wilden werpen. Zes mensen wer den gewond. In een tuin van de stad werd een standbeeld van de huidige sjah vernield. Commu nisten hebben op klaarlichte dag in de gehele stad in rode letters de woorden „Yankee ga naar huis" geschilderd. In bevoegde kringen te Bagdad is Maandag vernomen, dat de sjah van Perzië niet naar Tehe ran zal terugkeren, tenzij Mossa deq zijn bevel om generaal- majoor Zahedi tot eerste minister te benoemen opvolgt. De sjah heeft volgens deze kringen geen afstand gedaan van de troon en hij is ook niet voor nemens dat te doen, maar hij zal als gast van de regering met zijn echtgenote in Irak blijven. Men acht het mogelijk, dat de sjah later naar Italië zal vertrekken. Voorts werd verklaard, dat ge neraal Zahedi geen staatsgreep had uitgevoerd, maar had ge handeld op orders van de sjah om dr. Mossadeq te ontslaan. Uit Teheran wordt gemeld, dat de minister van Hofzaken, Hoes sein Amini, die Zondag werd ge arresteerd, Maandag in vrijheid is gesteld. Na zijn vrijlatting ver klaarde de minister: „Men heeft erkend, dat ik onschuldig ben". De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, dr Hoessein Fa- temi, heeft Maandag medege deeld dat de Perzische regering de Iraakse autoriteiten een nota heeft doen toekomen, waarin Irak wordt gewaarschuwd „elk onverwacht politiek incident, van welke aard ook tussen twee door vriendschapsbanden verbonden buurstaten te voorkomen". In Londense diplomatieke krin gen acht men het mogelijk, dat Perzië het voorbeeld van Egypte zal volgen en het keizerschap zal afschaffen. Eén ding schijnt volgens deze kringen duidelijk te zijn: premier dr Mossadeq heeft dictatoriale macht verkregen. Hij is thans de onbetwiste heerser van Perzië. Het Britse fregat „Saint Brides Bay" heeft een nationalistisch- Chinees oorlogsvaartuig op de vlucht gejaagd, dat het Britse vrachtschip „Nigelock" op. bracht naar de Pescad-eilanden. Het schip was op weg naar Sjanghai. i Advertentie). Modern middel met nieuice mogelijkheden. Er is geen enkele reden, waar om de huisvrouw geen dankbaar gebruik zou maken van het nieu we afwasmiddel, dat het huis houdelijk werk en speciaal de af was enorm zal verlichten. Want het jongste product van de Cas- tella-fabrieken is een waar won dermiddel. De mogelijkheden, die in Castella Vaatwas liggen be sloten, zullen immers geen en kele huisvrouw onverschillig kunnen laten. In de eerste plaats is de afwas in het actieve schuim van Castella Vaatwas (een lepel geeft teilen vol sop) in een om mezien gedaan en worden borden en glaswerk, lepels, vorken enz. blinkend schoon. Ten tweede is afdrogen thans volkomen over bodig en is de vaak niet al te enthousiaste hulp van echtge noot, kinderen of gasten niet meer nodig en in de derde plaats worden schuim (per pak 25 ct.) zacht als fluweel en is de tijd van ruwe „afwas- handen" voorgoed voorbij. Deze laatste mogelijkheid vooral, keu rig verzorgde handen te hebben, ondanks een grote dagelijkse af was, zal bij iedere huisvrouw zeker in goede aarde vallen. De Franse bevolking, die gis terochtend geen krant kreeg als gevolg van de staking der druk kers, zat aan de radio om het laatste nieuws van de stakings beweging te horen, die nu al meer dan een week het leven ontwricht. De toestand is nog onveranderd. Het onder communistische lei ding staande algemene vakver bond C.G.T., dat de staking in al le sectoren wil voortzetten, heeft de metaalarbeiders in het gebied van Marseille opgeroepen niet aan het werk te gaan. Mogelijk zal dit van invloed zijn op het werk in de Renault-fabrieken te Parijs waar de arbeiders vandaag van vacantie terugkomen. De socialistische en katholieke vakbonden hebben hun leden la ten weten, dat het stakingsparool nog steeds van kracht is wat be treft de spoorwegen, de posterij haar handen in het en, de gas- en electriciteitsbedrij- van Castella Vaatwas ven, de mijnen en enige onderde len van de Parijse vervoersdien sten. In de hoofdstad lopen weer vele ondergrondse treinen, maar de bussen zijn nog niet in het stads beeld teruggekeerd. Ook het dagelijks bestuur van de „Force Ouvrière" is de gehele Soekarno heeft in Djakarta een rede uitgesproken, omringd door leden van de nieuwe rege ring, het parlement en van het diplomatieke corps, zijn hoofd gericht naar het Mer- dekaplein, waar duizenden per sonen waren verzameld. Hij richtte zich tot het Indonesische volk „van Sabang tot Merauke". In een overzicht van de voor gaande periode zeide hij, dat In donesië in zijn leven als natie in de eerste 8 jaren van zijn onaf hankelijkheid getuige is geweest van de dans van goed en kwaad, van winst en verlies, van inspan ningen voor de opbouw, maar ook destructieve krachten". Hij herinnerde aan de totstand- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Weinig verandering in temperatuur. Veranderlijke bewolking met later op de dag hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. WOENSDAG 19 AUGUSTUS. De Franse regering en haar vertegenwoordigers in Marokko zien zich thans geplaatst voor het vraagstuk, een oplossing te vin den voor een situatie, die een burgeroorlog nabij komt en reeds aan minstens 35 Marokkanen en Fransen het leven heeft gekost. De Franse resident-generaal, generaal Guillaume, deed Zon dagavond in een radiorede een beroep op de bevolking van het protectoraat om orde en rust te bewaren. Naar aanleiding van het feit, dat de sultan van Marrakesj en 350 stamhoofden, Moulay Mo hammed ben Arafa, een oom van de sultan, tot geestelijk hoofd van de Marokkaanse Mohamme danen hebben uitgeroepen, een waardigheid, die sultan Moham med ben Joessef bekleedde, heb ben zich in verscheidene steden ongeregeldheden voorgedaan, waarbij nationalistische aanhan gers van de sultan, die de pasja en zijn volgelingen „ketters" noemt, aanvallen deden op zowel blanken als aanhangers van de Fransgezinde pasja. Te Oejda in Oost-Marokko Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.59 8.34 9.14 9.24 n.m. 8.26 9.01 9.41 9.51 Aug. 18 19 5.28 5.30 19.58 19.56 v.m. 15.30 16.36 n.m. 22.40 23.29 raakte nationalisten slaags met rentie legde de nieuwe premier politie en militairen, waardoor tenminste 18 personen, onder wie drie leden van het vreemdelin genlegioen, een Marokkaanse po litieman en drie Joden, het leven lieten en 43 personen werden gewond. In Casablanca, de groot ste stad van Marokko, bezetten Senegaleze- en Marokkaanse sol daten de belangrijkste punten, na ongeregeldheden, waarbij een Franse politieman werd gedood en vele Marokkanen werden ge wond. Tevoren waren bij gevechten in Rabat en Marrakesj zes doden gevallen. De stamhoofden, die de pasja, Si Thami el Glacui, steunen, zeg gen in een verklaring, dat hun koming van de eenheidsstaat, het overwinnen van het „bandietis me van Westerling", de staats greep van sultan Hamid, de op stand van Andi Azis en de po ging tot contra-revolutie van Soumokit. DE KWESTIE VAN DE VEILIGHEID. Vervolgens besprak Soekarno het bendewezen, zeggende: „God in zijn oneindige wijsheid schijnt te hebben bepaald, dat wij rust en orde zullen moeten bekopen met ons eigen bloed en lijden". Hij deed een beroep op het leger, de politie en de bevolking tot het uiterste samen te werken tenein de een einde te maken aan de onveiligheid. „Als woorden niet helpen, la ten het dan onze geweren zijn, die vreesaanjagend tot hen zullen spreken". Het gebrek aan regeringsgezag is, zeide hij, dat hij reeds eerder had verklaard, dat Indonesië niet alleen een morele en politieke crisis onderging, een crisis onder de civiele en militaire organen, die verantwoordelijk zijn voor de rust en orde, maar ook een crisis van het regeringsgezag. „In iedere maatschappij, waar het gezag niet is ingeboren, zullen er altijd elementen naar voren ko men. Zulk een mentaliteit kan men 'thans in verschillende ge bieden van Indonesië vinden ten gevolge van het gebrek aan in geboren gezag, omdat er een ge- zagcrisis heerst, een vacuum, waar gezag zou dienen te be- staan DE BUITENLANDSE BETREKKINGEN. Ten aanzien van de buitenland se betrekkingen zeide Soekarno o.m.: „Wij dienen niet te vergeten de hulp, die wij van de Verenigde Naties hebben ontvangen". „Wij begroeten enthousiast de wapen stilstand in Korea". Een der oorzaken van de wrijving tussen de volkeren, waaraan zo spoedig President Einaudi van Italië mogelijk ei^e moet worden heeft Maandag de nieuwe Ita- gemaakt, is het kolonialisme. De liaan se regering die na een cri- koloniale verhoudingen verwon- iï "n ongevXr twee m»nde„ den de ziel vaneen_™ï BJ! door minister Pella is samenge steld, beëdigd. Premier Pella zal zijn minis ters Woensdag aan het parlement voorstellen. Op een persconfe- streven gesteund wordt door meer dan zeven miilioen mos lems. Zij beschuldigden de sul tan er van, dat zijn gedrag on verenigbaar is met de voorschrif ten van het geloof en zeggen dat het vraagstuk slechts kan wor den opgelost door hem te vervan gen als geestelijk leider. „Het is niet de eerste maal, dat moslem volkeren in verzet komen tegen vorsten, die de weg van de gods dienst hebben verlaten", aldus de verklaring van de stamhoofden, waarin er voorts aan herinnerd wordt, dat om deze reden ook Faroek van Egypte en Amma- noellah van Afghanistan hebben moeten verdwijnen. er de nadruk op, dat het de be doeling is, dat zijn regering slechts ongeveer drie maanden aan het bewind zal blijven. Hij had het kabinet uitsluitend ge vormd om Italië een tijdelijk be stuur te geven na de regerings crisis van negen weken. Pella sprak de hoop uit, dat de poli tieke partijen in deze tijd tot overeenstemming zouden komen en een hechte regering zouden kunnen vormen. In politieke kringen is men van mening, dat het kabinet van Pella mag rekenen op het ver trouwen van het parlement. Vol gens deze kringen zullen slechts de communisten en links-socia listen tegen stemmen. vol van innerlijke conflicten. Men spreekt over koloniale verhou dingen als over een heilige zen ding, het brengen van bescha ving, maar dit zijn slechts namen die de aanslag op de rechten van eer en souvereiniteit van andere volkeren bedekken. De koloniale verhouding blijft een politiek van macht, welke slechts macht en gemak voor zich zelf zoekt. „Wanneer zal het probleem van Indo-China worden opgelost? Wanneer zal de kwestie-Marok- ko worden geregeld, wanneer Malakka en het Suezkanaal? Niet zolang als het kolonialisme en de machtspolitiek nog be staan", aldus Soekarno. De volkeren van Azië haten de blanken niet, maar eisen na een kunstmatige slaap van eeuwen de rechten van alle mensen, van alle volkeren weer op. „De vlam men van de vrijheid hebben onze I ziel ontstoken, in Azië en in Afrika. Het kolonialisme zal ster ven, het imperialisme verdwij nen, maar de vlammen van dit vuur zullen nooit worden gedoofd. Wij zijn de Westerse wereld dankbaar voor alle technische en materiële steun, maar „de mens leeft niet van brood al leen". In het belang van de wereld vrede en van de welvaart in de wereld noemde Soekarno drie zaken; ten eerste: „Kwel ons niet, maar help ons bij het op bouwen van ons land en de maat schappij; ten tweede: Wij ver langen goede broederlijke rela ties aan te knopen en te hand haven met alle volkeren; ten derde: Wij vervolgen de strijd voor de vrijheid in de delen van het moederland, die nog niet vrij zijn en wij zullen steun verlenen aan alle andere landen, die voor hun vrijheid vechten". Als men deze drie zaken overbrengt op de arbeid van Indonesië zelf, dan betekenen zij, aldus Soekarno, het volgende: „Reorganisatie en een zo spoedig mogelijk her stel van de strijdkrachten tot hun eigenlijke taak, verhoging van de levensstandaard, het meer intensief werken aan de opbouw, een spoedige uitvoering van de algemene verkiezingen, het ge zond maken van de financiën, het vervangen van de verhoudin gen tussen Indonesië en Neder land door normale diplomatieke verhoudingen, het meer aan dacht besteden aan de zaak van West-Irian, het doen verdwijnen van de clausules in de RTC- overeenkomsten, die tegen de nationale belangen zijn". „Dit betekent hard werken, maar wij dienen ook hard te werken", al dus Soekarno. „Wij kunnen de historie niet ontlopen. Als de Nederlanders zich tegen de historie willen verzetten door te weigeren hun koloniaal gezag over West-Irian te beëindigen, dan zal de dag komen niemand weet wanneer dat zij door de wagenwielen van de historie zul len worden overreden, maar an derzijds, indien wij ons tegen de historie verzetten, zal ons het zelfde lot treffen. Onze revolutie is nog niét geëindigd, de revolu tie om een einde te maken aan het kolonialisme nog niet en de revolutie voor de opbouw nog niet. Laten de 80 miilioen Indo nesiërs van Sabang en Merauke voorwaarts gaan", aldus Soekar no. nacht bijeengeweest. Na afloop van de vergadering verklaarden kringen van het socialistische vakverbond slechts, dat het con tact met de regering niet was verbroken. Later op de dag zou den afgevaardigden van het ver bond vertegenwoordigers van de metaalbedrijven ontmoeten, die zouden antwoorden op de eisen voor onmiddellijke loonsverho ging- Het aantal treinen, dat Parijs verlaat wordt groter. In de gas- voorziening van de hoofdstad is eveneens een verbetering ingetre den, doordat de gasfabrieken zijn bezet door militaire technici. De grootste electrische centrale van de stad is door de republikeinse garde bezet. De treinverbinding Parijs Brussel is nog steeds niet her steld. Geen enkele trein vertrekt naar of komt aan uit Parijs. Tele fonische verbinding met de Parij se stations bestaat ook niet. De Sabenadienst op Parijs blijft overbelast. Op Le Bourget is het grondpersoneel nog in sta king. DE „FORCE OUVRIERE" VER WIERP REGERINGSVOOR STELLEN. Het bestuur van de Franse vak bond Force Ouvrière heeft Maan dag de voorstellen van de Franse regering tot beëindiging van de staking verworpen en besloten in een brief aan eerste-minister La niei de voorwaarden van de vak bond andermaal uiteen te zetten. De woordvoerder van de vak bond van spoorwegarbeiders zei de na afloop van de vergadering, dat de staking zal voortduren. Men zou zich in verbinding stel len met de leiders van de katho lieke vakbonden om te komen tot een gemeenschappelijk beleid. In kringen, die nauwe betrek kingen onderhouden met de For ce Ouvrière, is vernomen, dat de Dinsdagavond overhandigde brief drie hoofdpunten omvatte: In de eerste plaats de onmid dellijke bijeenroeping van de na tionale raad voor de collectieve arbeidsovereenkomsten om een onderzoek in te stellen naar het huidige peil van de lonen en de eventuele noodzaak van wijzi ging; in de tweede plaats een plech tige belofte van de regering, dat zij geen enkele arbeider voor eert handeling in verband staande met de staking zal vervolgen en, in de derde plaats een reeks af zonderlijke loonsverhogingseisen voor de verschillende takken van de openbare diensten die bij de staking zijn betrokken. Uit dezelfde bron werd verno men, dat de stakingsleiders de re gering hadden verzocht Dinsdag ochtend te antwoorden. RADIOTOESPRAAK DOOB LANIEL. De Franse eerste-minister, La niei, heeft Maandagavond in een radiotoespraak de stakers ver zocht Dinsdag het werk te her vatten. Met degenen die Dinsdag het werk niet hervatten zal niet onderhandeld worden, aldus La niei. Laniel zeide, dat de Franse re gering haar gedragslijn definitief had vastgesteld. De eersteminister sprak de hoop uit, dat de stakingsleiders Maandag nog de opdracht zouder geven het werk te hervatten. Wanneer de eisen van de stakers zullen worden ingewilligd, wilde hij dat met gezond geld doen. Zoals Frankrijk thans leeft kan het alleen door de buitenlandse hulp. Zonder deze hulp zou onze munt reeds lang zijn ingestort, al dus Laniel. Ons land heeft al zijn kracht en al zijn prestige in de wereld no dig, aldus Laniel. Dit prestige hing in grote mate af van de hou ding, die de stakers Dinsdagoch tend zouden aannemcln. Sedert Woensdag had de rege ring met de leiders van de stakin gen van gedachten gewisseld. De ze besprekingen zijn nu afgelfr pen, aldus Laniel. De regering had begrip getoond voorzover dat in overeenstemming was te bren gen met de algemene lijn van haar politiek. de k-apper met het aparte cachet markt 16 - brouwerij str terneuzen moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dusde mooiste permanent. betere toiletartikelen. wegens vacantie gesloten van 24 t/m 31 augustus, daarvóór en daarna steeds gaarne tot uw dienst. De Sowjet-Unie heeft een vre desconferentie over Duitsland, te houden binnen 6 maanden, voorgesteld. In een nota aan de drie Wes telijke mogendheden stelde zij Zondag voor, dat alle betrokken -partijen en ook Duitse vertegen woordigers aan de conferentie deelnemen. De Sowjet-Unie stelt verder voor, dat intussen een voorlopi ge regering voor geheel Duits land wordt gevormd en vrije Duitse verkiezingen worden ge houden. De regering voor geheel Duits land zou moeten worden ge vormd uit leden van de perma nenten van O— en W.-Duitsland en de plaats van de thans be staande regeringen moeten in nemen De fiowjet-Unie heeft een Oostduitse regeringsdelegatie uitgenodigd 20 Augustus naar Moskou te komen voor bespre kingen over „belangrijke kwes ties" die de beide landen aan gaan, aldus het Oostduitse pers bureau A.D.N. De voorlopige regering voor Duitsland, aldus de nota, moet zich bezighouden met de verte genwoordiging- van Duitsland bij het voorbereidende werk aan een vredesverdrag en in inter nationale organisaties. Zij moet er voor zorgen, dat Duitsland niet deelneemt aan coalities en militaire bondgenootschappen, „gericht tegen staten die met hun strijdkrachten hebben deel genomen aan de oorlog tegen 't Duitsland van Hitier". Verder moest de voorlopige regering de vrije werkzaamheid van democratische partijen en organisaties verzekeren en toe treding tot „fascistische, mili taristische en andere lichamen die de zaak van de vrede vijan dig gezind zijn", weigeren. De Sowjet-Unie acht het no dig de uitgaven wegens te le geren van troepen van de vier grote mogendheden op Duits gebied te beperken tot 5 pro cent van het jaarlijks inkomen van O- en W.-Duitsland. De bezetingskosten zouden in geen geval het totale bedrag voor 1949 mogen overschrijden. Verder stelt de Sowjet-Unie voor de schulden, die Duitsland sinds 1945 wegens de bezetting door de Grote Vier buiten Duitslapd heeft gemaakt ver vallen te verklaren. De Sowjet-Unie acht het nood zakelijk Duitsland ingaande 1 Januari 1954 geheel vrij te stel len van herstelbetalingen, als mede van de betaling van na oorlogse schulden aan de Grote Vier, met uitzondering van ver plichtingen krachtens handels verdragen. De voorlopige Duitse regering moest een ontwerp kieswet op stellen, die „het waarlijk demo cratische karakter van verkie zingen voor geheel Duitsland waarborgt", alsmede „de deelne ming van alle democratische organisaties aan de verkiezin gen en het weren van pressie door grote monopolies", aldus de nota. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat uit de Russische nota blijkt-, dat de Russische buitenlandse po litiek, voor zover zij Europa be treft, geen wijziging heeft on dergaan. Met uitzondering van enkele punten van minder be lang, was het plan voor Duits land „dezelfde koek van vroe ger". Ook Westelijke waarnemers te Moskou hebben in de nota nog geen teken van radicale wijzi ging van de Russische politiek ten aanzien van Duitsland kun nen ontdekken. In Franse diplomatieke krin gen heeft de nota geen verras sing gewekt. Men had daar een of andere zet van Moskou ver wacht met het oog op de Duit se verkiezingen van 6 Septem ber. De Russsiche voorwaarden voor eenmaking van Duitsland worden onaanvaardbaar voor het Westen geacht. Ook in gezaghebbende kringen te Washington is men van oor deel, dat de nota weinig nieuwe gezichtspunten oplevert. Met name, zo zegt men, spreekt de Sowjet-Unie zich opnieuw uit voor een geneutraliseerd Duits land, een standpunt dat onaan vaardbaar voor de Ver. Staten is. Voorts is men van mening, dat aan het Russische voorstel propaganda-motieven met het oog op de komende Wetduitse verkiezingen niet vreemd zijn.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1