DE IN VISSERIJDAG BRESKENS HET OPTREDEN VAN NAUMANN lJ.ll de Si*©wlmcl« CHINEZENWIJK Lourdes-pelgrims per trein door stakend Frankrijk AGENDA: Collecten voor Griekenland vóór 1 September Botsing in Tunesië T. b. c. TERNEUZEN. AXEL. VLISSINGEN. IJZENDIJKE. Actie voor een karaa! liiburg-furrihout Hei slachloHeraanlal der Japanse oversïromingen teistert Alabama Bf*jO.52 Russische basis voo? geleide projectielen In een feestelijk en op passende wijze versierd Breskens is onder enorme belangstelling Zaterdag de „Visserijdag 1953" gehouden, waarbij niet alleen het gebouw van de nieuwe vismijn officieel in gebruik werd genomene, doch eveneens werd herdacht het 35-jarig bestaan van de plaatselijke visserijvereniging „Ons Belang". In aanwezigheid van vele auto riteiten, onder wie de wnd Com missaris der Koningin in Zeeland, de heer A. Schout, verscheidene Zee uwsch-Vlaamse burgemees ters en vooraanstaande personen op visserijgebied, o.a. de directeur van het bedrijfschap Visserijpro ducten, drs D. J. van Dijk, open de het lid van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, de heer A. L. S. Lockefeer, tevens voorzitter van de vereniging Zeeuwse visserijbe- langen „Zevibel", de nieuwe vis mijn. De heer Lockefeer wees daarbij op de belangrijke plaats, welke de visserij in Zeeland, een provin cie, die moet vechten om emplooi voor de bevolking te behouden, inneemt. Spr. hoopte, dat handel en visserij elkaar in de nieuwe mijn, die een symbool is van de heropstanding van Breskens en Zeeuwsch-Vlaanderen, zullen ont- moeten. Tevoren had de burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eek- hout, tijdens een kort openings woord de mededeling gedaan, dat de voorzitter van de plaatselijke visserijvereniging, de heer P. de Baare, wegens zijn verdiensten voor de visserij was onderschei den met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oran je Nassau. Na de officiële opening van de vismijn werd een buitengewone algemene vergadering gehouden van „Zevibel", tijdens welke het woord werd gevoerd door de heren C. Menu, directeur van een motorvisserijbedrijf te Oostende, en de voorzitter van de stichting Nederlandse visserij, mr H. J. Kiewiet de Jonge. De voorzitter van „Zevibel", de heer Lockefeer, wees in zijn ope ningswoord op de noodzakelijk heid voor de vissers, eensgezind op te trekken. Hij noemde de mosselkwekerij en de garnalen export specifiek Zeeuwse aange '«genheden en verklaarde, dat de Zieeuwse visserij behoefte aan steun heeft om zich te kunnen uitbreiden en moderniseren. De vorming van de visser speelt daarbij een voorname rol. Even sens noodzakelijk is een wets- germ, waarbij het pachten van percelen door de vissers be schermd wordt. De heer Menu hield hierna een causerie over het onderwerp „Is In de kustvisserij rationalisatie wenselijk en mogelijk?". Na een uitvoerige uiteenzetting kwam spr. tot de conclusie, dat, wil men liet rendement van de kustvisseri; dat de laatste jaren voortdurend terugloopt, weer opvoeren, over gegaan zal moeten worden tot ra üonalisatie. Hierbij zal men van een bepaald modeltype vaartuig gebruik moeten gaan maken, dat zat moeten voldoen aan zekere eisen op het gebied van zeevaar digheid, diepgang en stuwkracht, opdat men in de minste tijd en met de laagste kosten het meeste zal kunnen vangen. Het vistuig zal daarbij eveneens gestandaar diseerd dienen te worden. Geza menlijk inkopen en toezicht van de staat op de motoren zal moe ten voorkomen, dat de kosten te hoog worden. In het bijzonder bij rernieuwing van de schepen zal aandacht aan de rationalisatie dienen te worden besteed. Mr H. J. Kiewiet de Jonge sprak vervolgens over „Het Nederland se visserijschip nog in de bran ding" Hierin legde hij vooral de nadruk op, vertrouwen te hebben in de toekomstmogelijkheden van de Nederlandse visserij. De uitvoercijfers van de Neder landse visserijproducten bedroeg in de jaren 1946, 1949, 1951 en 1952 resp 21, 60, 78 en 95 mil- Jloen gulden. Dit laatste cijfer gaat zes millioen gulden uit bo ven de waarde van de totale Ne- derlandse aanvoer in 1952. Het binnenlands verbruik is daaren tegen de laatste jaren iets ge daald Per hoofd van de bevoking werd in 1949 10,9 kg gebruikt, in 1950 10,2 kg, in 1951 8,7 kg en in 1952 was dit cijfer weer iets ge stegen tot 9,3 kg. Met België staat Nederland onderaan de ranglijst van de bin nenlandse afzet in West-Europa. Een van de landen met de groot ste visafzet is Noorwegen met een jaarlijks verbruik van 53 kg per hoofd van de bevolking. Bij modernisering van ons distribu tie-apparaat en bij een grotere spreiding der soorten van aange voerde visserijproducten moet uitbreiding van de binnenlandse mogelijk zijn, aldus spre- afzet Óndanks de goede mogelijk heden voor de visserij is er meer nodig voor vermeerdering van de welvaart in de visserij. Voor Nederland is dit in de eerste plaats een moderne vloot en een modern distributie-appa raat. Op het ogenblik staat Nederland in beide opzichten bij verschillende West-Europese lan den duidelijk ten achter. Hier was en is reden tot ernstige be zorgdheid. In het licht van hetgeen andere Westeuropese landen reeds spoe dig na de tweede wereldoorlog deden ter verzekering der eigen visserij, was het optreden van de commissie-Tinbergen in ons land aan de late kant, aldus spr. Het rapport van deze commissie werd ruim een jaar geleden gepubli ceerd en nog heeft de regering niet op dit rapport gereageerd. Hoewel er aan 't nationale werk stuk dat in het rapport ligt op gesloten een belangrijke finan cieringsvraagstuk vastzit, betoog de spr. dat hiermede toch geen astronomische getallen gemoeid zijn wanneer men vergelijkingen treft met de totale Nederlandse industriële investeringen in de ja ren 1948—1952, die 7 milliard gul den bedroegen. Het rapport-Tin bergen spreekt schattenderwijze van 45 millioen gulden voor de vloot en 20 millioen gulden voor het distributie-apparaat. Reeds bij de aanvang van de tweede wereldoorlog was onze vissersvloot voor een aanzienlijk deel verouderd, aldus spreker, en zij is ontredderd uit de oorlog voor de dag gekomen. De stich ting van de Nederlandse visserij heeft daarom in het belang van de modernisering van de vloot gëpleit voor bijzondere belasting faciliteiten. De Nederlandse re gering is hier echter niet op in gegaan. In West-Duitsland heeft men deze weg wèl gekozen met het gevolg dat men daar thans prat kan gaan op een sterke en moderne vloot. Wel heeft de Nederlandse rege ring na de bevrijding haar volle aandacht gegeven aan de Neder landse walvisvaartmaatschappij. Is het nu zó, vroeg spr. zich af, dat de walvisvaart voor de toe komstige welvaart van Neder land in betekenis uitgaat boven onze totale visserij? In 'de opbouw en uitbouw van onze visserij ligt een prachtig werkstuk opgesloten, geheel in de lijn van de behoeften van onze nationale economie, die voor alles staat in het teken van werk gelegenheid en daarmede van industrialisatie en uitvoer. Een bewust, kloek en daadkrachtig integraal visserijbeleid is nodig. In dit verband wees spr. er op, dat de stichting reeds geruime tijd pleit voor de oprichting van een visserijbank. Hij besloot met de woorden: „Het Nederlandse visserijschip is nog in de branding. Nog is de veilige economische haven niet bereikt. Zij ligt in het verschiet. Zij zal worden bereikt, mits alle hens aan dek". Bij de haven van het in feest stemming verkerende Breskens werd later op de dag, nadat eerst een feeststoet met praalwagens door de gemeente was getrokken, voor duizenden toeschouwers de eerste opvoering gegeven van het door de Zeeuws-Vlaamse letter kundige mevr. E. J. v. d. Broecke- de Man geschreven en onder haar leiding ingestudeerde openlucht spel „Proficiat Breskiana". Het spel, waaraan onder meer de Breskense vissersvloot mede werking verleende, gaf een beeld van de geschiedenis, de opkomst en de verwoesting en de herrijze nis van de gemeente. In de avonduren werden ver schillende concerten gegeven en werd 'n demonstratie van Zeeuw se- en Noord-Brabantse keurtur- ners gegeven. De dag werd met een vuurwerk besloten. Hoewel tegen de tijd, dat het vuurwerk zou worden ontstoken een onweersbui dit slotstuk van de feestavond dreigde te versto ren, bleef het gelukkig slechts bij enkele regendruppels. Een 3 S. 4.000 toeschouwers woonden het vuurwerk bij. Enige van hen die op een hoop stenen een zitplaats hadden ge kozen, beleefden nog een avon tuurtje, doordat er plotseling be weging in de stenen kwam. Een dame uit Vlissingen werd hier door aan de voet gewond, terwijl een meisje uit Eede ontvellingen aan de benen opliep. Zondag werd wederom onder zeer grote belangstelling een her opvoering van het openluchtspel gegeven, terwijl nogmaals de stoet van praalwagens door de straten trok. Dr. Werner Naumanns verkie- zingstournée is in de socialistisch bestuurde stad Dortmund op een verbod der plaatselijke politie ge stuit. Nadat de naaste medewer ker van Goebbels in de bonds- hoofdstad Bonn en in de univer siteitsstad Goettingen in staat was geweest in zogenaamd be sloten zittingen zijn eerste ver- kiezingsvuur af te steken. De mi nister van Binnenlandse Zaken van het socialistisch geregeerde land Hessen heeft Naumann voor de gehele duur van de verkie zingscampagne een spreekverbod opgelegd. Zijn optreden zou vol gens de minister de openbare or de in gevaar kunnen brengen. Naumann had zijn optreden in Dortmund aangekondigd als zijn eerste openbare rede, waarin hij het buitenlandse prgoram van zijn nieuwe partij, de Duitse rijkspartij, zou ontvouwen. Nau manns optreden vindt namelijk niet rechtstreeks plaats onder de auspiciën van de partij, waarvoor hij als lijsttrekker bij de verkie zingen zal optreden, doch hij spreekt zogenaamd op uitnodi- ginS' 4. J J Men is er van overtuigd, dat de Dortmundse politie door haar ingrijpen de man, die door Hitier als Goebbels' opvolger was aan gewezen, voor een duchtig pak slaag heeft behoed. Het zou nie mand verwonderd hebben, wan neer Naumann in de in meerder heid socialistische mijnwerkers- stad een soortgelijk onthaal zou hebben gekregen als onlangs zijn partijvriend Andreae in Frank fort. Deze, een oud-generaal, werd namelijk met bierflessen uit de zaal gekogeld toen Hij een rede wilde uitspreken onder het mot to: „Afrekening met de collabo rateurs van 1945". Bedoeld waren daarmee diegenen, die in 1945 bereid waren tezamen met de ge allieerden aan het herstel van Duitsland te werken. Naumann en Andreae candideren thans ge zamenlijk op de lijst van de Duit se rijkspartij, waarop trouwens ook Hitiers meest gevierde lucht- held Rudel voorkomt. Rudel, die zijn diensten sedert 1945 aan de Argentijnse president levert, zou op weg naar Duitsland zijn om aan de verkiezingscampagne deel te nemen. Hij werd deze week door Naumann in Bonn voorge steld als een man, wiens naam in de Duitse geschiedenis zou voort leven, wanneer niemand nog aan de huidige machthebbers in Bonn beliefde te denken. Nu Naumann het stuur van de Rijkspartij in handen genomen heeft, zal het uiterst moeilijk val len om haar evenals de vroegere S.R.P. te verbieden. Naumann is namelijk een geslepen politicus. Hij manoeuvreert met uiterste omzichtigheid en zal zich naar het zich laat aanzien geen woord laten ontvallen, waarop een ver bod van zijn partij zou kunnen worden gegrond. Sedert hij in Januari door de Britse bezettingspolitie werd ge arresteerd als verdacht van sa menzwering tegen de veiligheid van de bezettingstroepen, heeft hij onder de millioenen vroegere partijgenoten van Hitier veel aan aanhang gewonnen. Toen Naumann in Bonn ver klaarde, dat zijn behandeling door de Britse politie in wezen geen verschil vormde met de be handeling, die gevangenen van de Russische geheime dienst ple gen te ondergaan, verwierf hij daarmee een stormachtig applaus van de enkele honderden volge lingen, die de zaal bevolkten. Voorts neemt Naumann in zijn redevoeringen voornamelijk dr. Adenauer en de minister van Justitie dr. Dehler op de korrel. Zoals bekend arresteerden de Britten Naumann omdat hij van uit het dorpje Buederich bij Dus- seldorp bezig was contacten te leggen met oudgedienden der nazipartij, met de bedoeling deze op leidende plaatsen in de libe rale partij en de Duitse partij onder te brengen. Doel van zijn streven was deze partijen tot een grote nationale partij samen te voegen en daarmee het bewind in Bonn over te nemen. Het ingrijpen van de Britse be zetting heeft het gelukkige ge volg gehad, dat het in deze par tijen tot een strijd tegen de natio nalistische elementen gekomen is. Ofschoon deze strijd nog geenszins beslist is en met name in de liberale partij nog elemen ten meetellen, die op een samen werking met Naumann hebben aangestuurd, is de stille onder mijning der partij stopgezet. De arrestatie en haar nasleep heeft Naumann gedwongen uit zijn schuilhoek te voorschijn te ko men en zijn acties nu in het openbaar voort te zetten. Hij heeft deze consequentie getrok ken door te candideren voor de Duitse rijkspartij en het behoort tot deze consequentie, dat hij hier en daar in harde botsing zal komen met diegenen, die menen dat het riet aangaat, dat een naaste medewerker van Hitier zich weer in de politieke zaken mengt. De uiterst rechtse „Duitse Rijkspartij" zal een proces tegen de Hessische minister van Binnen landse Zaken Zinnmann begin nen, omdat hij dr Naumann ver boden heeft in Hessen te spreken. De leiding der Duitse Rukspar- tij is van mening dat de in de Westduitse grondwet verankerde vrijheid van meningsuiting even zeer voor Hessen, als voor welk ander deel van West-Duitsland van toepassing is. Drie etmalen later dan zij had den voorzien, zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag om zeven minuten voor twee ruim 400 Ne derlandse pelgrims uit Lourdes in het vaderland teruggekeerd. De stakingen in Frankrijk had den hun vertrek uit de bedevaart plaats vertraagd en zijn er boven dien de oorzaak van geworden, dat zij een avontuurlijke thuis reis hebben gehad. De pelgrims, die doodmoe, vuil en hongerig, na een onafgebro ken treinreis van 48 uren bij ver rassing in Roosendaal arriveer den in allerijl moesten zelfs de nodige ambtenaren en mare chaussee uit bed worden gehaald behoorden tot de bedevaart van de paters Monfortanen uit Berg en Dal. Op 3 Augustus waren zij uit Roosendaal vertrokken. De thuis reis, die in de loop van Dinsdag GESTRANDE REUZENCAISSON NOG NIET OPGEGEVEN. De reuzencaisson, die op 14 Juli j.l. in het Veersegat aan de grond is gelopen, is nog niet op gegeven, zo vernemen wij van of ficiële zijde. Geruchten, dat de caisson zal worden opgeblazen: zijn ongegrond. Een aantal inge nieurs van de rijkswaterstaat zal deze week ter plaatse een nauw keurig onderzoek instellen op welke wijze de reuzencaisson eventueel kan worden vlot ge trokken. Is het resultaat van deze onderzoekingen negatief, dan zal de directie benedenrivieren van de rijkswaterstaat de situatie na der bezien. De reuzencaisson werd met ze ven andere geschonken door de Britse admiraliteit o.m. ten be hoeve van de sluiting van het be ruchte stroomgat bij de Schelp- hoek. Nadat de reuzencaisson in het Veersegat aan de grond was gelopen is de situatie niet gunsti ger geworden. In de caisson ver tonen zich enkele scheuren, waardoor water binnevloeit. Mij. „De Schelde" en de N.V. Nationaal bezit van aandelen der Kon. Mij. „De Schelde" is de al gemene vergadering van aandeel- deelhouders gehouden. De jaar stukken werden onveranderd goedgekeurd en het dividend werd vastgesteld op 6 °/o voor aandelen der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" en 6% °/o voor aande len der N.V. Nationaal bezit. Bij de N.V. „De Schelde" werd mr. L. G. Kortenhorst als com missaris herkozen. De heer J. J. C. van Dijk werd herkozen als lid van de raad van beheer van de N.V. Nationaal bezit en mr. J Kroesse te Rotterdam werd geko zen als lid van dit college. HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, S uur: „Marva's Ahoy". Concertgebouw: Tentoon stelling door „de 10 bekenden" AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Don Camillo". MORGEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Klaar voor actie". Concertgebouw: Tentoon stelling door „de 10 bekenden" HOEK: Gemeentehuis, 10 uur: aanbesteding buowen van 2 X 4 Woningwetwoningen. Uit raam gevallen Zondagmorgen had een doch tertje van de heer A. J. Koster, wonende in de Chrysantstraat, het ongeluk uit het openstaande raam te vallen. De ontboden geneesheer het haar naar het ziekenhuis vervoe ren. Aanrijding. Zaterdagmiddag kwam tijdens de drukke markturen op de hoek Oranjestraat—Weststraat een bus van de „Brabena" van de dienst Breda—Sluiskil, bestuurd door de chauffeur B„ in botsing met een Volkswagen, die uit de Weststraat de Oranjestraat in wilde rijden. De Volkswagen, be stuurd door zekere J„ liep mate riële schade op. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De hengelwedstrijd. Zaterdagavond organiseerde de hengelsportclub „Geduld Over wint Alles" een viswedstrijd voor de jeugd. Een twintigtal amateur- jeugd-hengelaars bekampten el kaar de prijzen. De uitslag van deze sportieve kamp was als volgt: 1. Jaap Geensen met 8 vissen (hengel)2. Wim Scheele 6 (hen gel) 3. Jan van Corand 5 (schep net) 4 Adri de Kort 2 (leefnet) 5. Robbie van Sprew 1 vis (vis lijn)). Alle andere jeugdige hen gelaars ontvingen een troostprijs. Kon. Mij. „De Schelde". Ten kantore van de N.V. Kon. Feestelijke herdenking De R.K. parochie van IJzendij ke herdacht op de feestdag van Maria ten Hemelopneming plech- tig het feit, dat 250 jaar geleden, na vele jaren van geestelijke bij stand verstoken te zijn geweest, de parochie werd heropgericht Een triduum was hieraan vooraf gegaan. In de geheel gevulde en met bloemen versierde kerk droeg pastoor De Grauw, geassisteerd door de paters Doens en Wijffels, I oud-IJzendijkenaren, een solem I nele Hoogmis op. Met een plech tig lof en processie werd de ker kelijke viering besloten. Op de feestvergadering, die avonds in het parochiehuis werd gehouden deelde pastoor De Grauw mede, dat de heer F. Ha- verbeke, die ruim 40 jaar kerk meester is, door de Paus was be giftigd met het ere-kruis Pro Pontifice et Ecclesia wegens de vele verdiensten die de heer Ha- verbeke de parochie heeft ver leend. Onder luide toejuichingen werd hem de onderscheiding op gespeld. De heer J. Comelis hield een le zing over het wel en wee van de parochie door de eeuwen heen. Pater Hermans sprak namens de vijf aanwezige in IJzendijke gebo ren priesters. Laatste spreker was de burgemeester van IJzen dijk, jhr L. van Boninghausen, die wees op het belang van een goede samenwerking tussen ker kelijk en geestelijk gezag. Het ge mengd St Ludgarduskoor uit Gent bracht een aantal Vlaamse volksliederen ten gehore. Zondag vond de meer feestelij ke viering plaats. Na de hoogmis voerden op het kerkplein Jonge Boerinnen uit IJzendijke, Bier vliet, Oostburg, Eede, Aarden burg en Groede reidansen uit. Voor de kinderen waren er at tracties, volksspelen en een film, terwijl 's avonds de groten kon den genieten van een vrolijk pro gramma van K.R.O.-artisten, waaraan medewerkten Truus Koopmans, Fantasio, de gezellige Bietenbouwer, Fred Starewood en Tonny Schifferstein. De directeur van het Neder. Iandse Roode Kruis heeft aan alle afdelingen van het Roode Kruis en aan alle burgemees ters een circulaire gezonden be treffende de hulp voor Grieken land. Hierin wordt gevraagd even tueel voor dit doel te organise ren collecten vóór 1 September a.s. te houden, opdat de hulp zo spoedig mogelijk kan worden verleend. Vrijdag is in Zuid-Tunesië een afdeling van het leger en de gen darmerie bij Medenine in ge vecht geraakt met een groep van zeven Tunesiërs. Vijf van hen werden gedood. De twee andere, waarvan er een gewond was, wis ten te ontkomen. Aan de zijde van de ordetreopen waren twee doden te betreuren. Een van de dodelijk gewonde Tunesiërs ver klaarde vóór zijn dood, dat de groep waarvan hij deel uit maakte. een sjeik met steenwor pen had gedood in de streek van Gabes. De groep beraamde ook aanslagen o.a. in de streek van Medenine. - zou worden aangevangen, kon niet doorgaan. Eerst Donderdag avond om half elf kon men in Lourdes plaats nemen in een Franse trein, die trachten zou België te bereiken. De pelgrims hebben het vooral aan de tussen komst van de Belgische consul in Lourdes te danken gehad, dat juist zij konden profiteren van een van de weinige werkwillige machinisten. Om half twee in de nacht van Donderdag op Vrijdag was het zover, dat de reis kon beginnen. „Nooit heb ik zo-iets angstigs meegemaakt en ik hoop het ook niet meer te beleven," vertelt een jonge vrouw uit Haarlem. „We reden door onveilige signalen en langs open spoorbomen. De ma chinist moest maar zien dat nij geen brokken maakte en bij de grotere knooppunten was het al tijd een spannend moment of de wissels wel goed lagen. Enfin, we zijn er gekomen, al werden er stenen gegooid naar het treinper soneel en al hebben we hier en daar verschrikkelijk lang moeten wachten." In Schaerbeke is het gezelschap de Belgische grens gepasseerd. Het oponthoud daar heeft zó lang geduurd, dat men alle ver bindingen heeft gemist. Maar in Roosendaal vond men een ge opende tweede klasse wachtka mer met veel warme koffie en thee en een groot aantal uit smijters... Met de vroegste treinen konden de reizigers Zondag terugkeren naar hun haardsteden, verspreid over het gehele land. Wanneer de tweede groep van ruim 400 pelgrims zal terugke ren, die eveneens op 3 Augustus ons land verliet, kon niemand vertellen. Met Lourdes heeft men geen enkel contact meer met hen gehad. Bij deze grote groep van pel grims bevonden zich geen zieken. In de „Gazet van Antwerpen" breekt de Vlaamse prof. Van Geertruyen een lans voor het graven van een kanaal tussen Tilburg en Turnhout, een ge dachte waarvan hij zijn Utrechtse ambtgenoot Gerret- son de vader noemt. Van Geertuyen zegt, dat een kanaal Tilburg-Turnhout in al le opzichten nuttig zou zijn. ,Wij hebben steeds het stand punt verdedigd, dat Benelux veel meer moet zijn dan een ge lijkschakeling van het econo mische en financiële beleid van twee staatsgemeenschappen. Het moet tevens een volksaan gelegenheid zijn en de grens streken tussen beide landen, die eeuwenlang bijna volkomen van elkaar werden gescheiden door een „ijzeren gordijn" tot herle ving en nauw contact brengen, aldus de professor, die beoogt, dat het voorgestelde kanaal slechts van de vele initiatieven is, die genomen moeten worden. Zeeuws-Vlaanderen leeft bijna volkomen afgezonderd van Bel- gisch-Vlaanderen. De eenheid van de Scheldemonding dient hersteld te worden door druk kere betrekkingen tussen Zee land en Antwerpen. De Belgische Kempen komen slechts langs grote omwegen in betrekking met het Zuiden van Nederlands-Limburg. Speciaal ook met de binnenvaart is het slecht gesteld. Dat er in de Kempen, Belgisch-Limburg en Noord-Brabant een gemeen schappelijk verlangen naar een kanaal tussen Turnhout en Til burg bestaat, is een verheugend verschijnsel. Men moet uitgaan van de realiteit, dat N-Brabant in het middelpunt van het „Be- nelux-economicum" ligt. De economische raad van Belgisch-Limburg heeft onlangs een motie aangenomen, waarin wordt gezegd dat doortrekking van de 'pnvoltooide Noorder vaart tot aan de Maas en een kanaal Turnhout—Tilburg wei nig kostbare verbindingen zou den opleveren, die niet alleen de aaneensluiting der Belgische en Nederlandse waterwegnetten tot stand zou brengen, maar ook de Belgische Kempen, Noord- Brabant en Nederlands Limburg in hun economische waarde zou herstellen. De recente 'overstromingen in Japan hebben het leven gekost aan 245 personen, terwijl er 310 werden gewond. Er zijn 140 ver misten. Duizenden werden dak loos. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 7) Nadruk verboden. IV. Toen de kleine vrachtboot de haven van New York binnen voer en Tom en Eva het Vrijheidsbeeld zagen, waren de aanblik van deze godin en van de wolkenkrabbers niet nieuw voor hen. Zij hadden deze bouwsels reeds dikwijls op prentbriefkaarten en op het wit te doek gezien, maar nu hadden zij drie dimensies. Je voelde, dat je je vingers er achter zou kun nen steken, wat niet het geval was met een plaatje op een brief kaart. Maar toch bleef er nog iets van die plaatjesachtige indruk bestaan. Het is net of je een film- actrice in werkelijkheid ziet. Zij ziet er uit of zij zó van het doek is gestapt, maar zij praat nog net als zij op het doek doet en je ge looft nog niet, dat zij helemaal echt is. Eva keek en keek naar de wolkenkrabbers alsof zij bang was, dat het droombeeld plotse ling weer zou verdwijnen. Ze keerde zich een paar maal om en keek dan weer, en iedere keer waren de wolkenkrabbers er nog. Op de kade werden zij opgewacht door vader Fong, Daiko en zijn vrouw Flora, Yiko (Frederick A. T. Fong) en oom Chan. Yiko zag er het meest opvallend uit, in een prachtig hardblauw pak met een anjer in zijn knoopsgat. Hij was niet alleen de grootste en dikste van hen allen, hij was ook de gene, die de contanten had ver strekt om het gezin over te laten komen en was daarom in ieder opzicht de „grote broer." Hij had het kleine broertje en zusje nog maar zeven of acht jaar geleden gezien, wat met Daiko niet het geval 'was. Hij was blij, dat hij een man van betekenis was in de Chinezenwijk. Ter ere van deze belangrijke ge- legenheid had hij een zwart vlin derdasje aangedaan. Buiten medeweten van Daiko en zijn vader had Frederick A. T. Fong iets gedaan, waarmede hij de moeder in hevige verlegenheid bracht. Hij had een fotograaf la ten komen. Toen de moeder de loopplank afkwam, gevolgd door de beide kinderen, ging hij haar tegemoet en omhelsde haar innig. Er flit ste een licht... Moeder Fong viel bijna flauw. Na de opgewonden uitroepen en overstelpende vragen en weder zijdse verbazing, toen de twee helften van het gezin na een scheiding van twaalf jaar ver enigd waren, wilde Yiko, dat van deze gedenkwaardige gelegenheid een foto werd gemaakt. De vader en de moeder hoorden eigenlijk te gaan zitten, maar er waren geen stoelen op de kade. Flora, die aan de ene kant naast Daiko stond, glimlachte dapper, maar zij was innerlijk nog erg verlegen. Oom Chan, als een van de drie ouderen, stond met de vader en de moeder in het midden. Hij was in de veertig. Hij had zijn beste Zondagse pak aangetrokken, dat van zwart alpaca was en glom .van ouderdom. De oppervlakte van zijn vooruitstekend, met vet gevuld, gespannen rond buikje glom alsof het van een zeehond was. Zijn donkere ronde hoofd, zijn paar dunne snorharen, zijn glimmende huid en zijn wagge lende loop deden allemaal aan een zeehond denken. Yiko die aan de andere kant achter'Tom en Eva stond, legde zijn uitgespreide handen op de schouders van de kinderen. Met zijn anjer en zijn welwillende glimlach leek het alsof hij zijn kleine broertje en zusje onder onzichtbare vleugels beschermde. De moeder, een vrouw van vijf tig, met een krachtig, vierkant gezicht, was nog niet bekomen van de hartelijke, maar hoogst ongepaste omhelzing van haar zoon. „Ah-Tong, waarom heb je dat portret gemaakt?" zei zij in het Kantonees tegen Frederick, aldus de naam onthullend waarvoor A. T. het geheimzinnige symbool was en waar de eigenaar liever niet over praatte. Hij was Freddy in de dagelijkse omgang, Frede rick in zijn chèqueboekje en Ah Tong voor zijn familieleden. (Wordt vervolgd.) Zeshonderd sterfgevallen per jaar. De Amerikaanse staat Alabama telt 11.500 gevallen van i.b.c., die de overheid bekend zijn. Daarvan zijn er 3000 in 1952 bekend ge worden en men schat, dat er nog 8000 ziektegevallen niet zijn aan gegeven. Elk jaar komen er in deze staat gemiddeld 600 sterfgevallen voor aan t.b.c„ waarvan vele onder de arme bevolking, die niet weten, dat ze de ziekte hebben. Maar al zijn hun gevallen bekend, zijn ze maar weinig beter af, want de staat heeft voor t.b.c.-patiënten maar 720 bedden, waarvan er nog een aantal in wrakke hutten staan, die van uit 1924 dateren. Op zijn minst zijn er nog 1000 bedden nodig. De negers, die de minste weerstand hebben tegen deze ziekte, hebben een zieken huisopname veel dringender no dig dan de blanken, maar een neger wacht gemiddeld een jaar tot hij opgenomen wordt en een blanke zes weken Slechts drie van de acht sana toria van Alabama zijn ingericht voor het verrichten van opera- ties en sommige van deze instel lingen geven de zo dringende du re geneesmiddelen alleen aan pa tiënten, die ervoor kunnen beta len! Er is ook een ziekenhuis, dat 65 bedden telt en geen enkele gediplomeerde verpleegster in dienst heeft. Andere Amerikaanse staten, zoals Pennsylvanië waar de „witte dood" ook hevig heeft ge woed door de talrijke ellendige krotwoningen, heeft de strijd tegen de gevreesde ziekte heel wat energieker aangepakt In 1945 stierven nog 37 mensen van de 100.000 longpatiënten en in 1952 was dit aantal gedaald tot 16. Toch heeft Pennsylvanië nog tweemaal zoveel ziekenhuisbed den nodig dan het thans bezit voor t.b.c.-patiënten. Volgens het gewoonlijk goed- ingelichte Amerikaanse tijd schrift „Aviation Age" heeft de Sowjet-Unie een keten van bases voor het afschieten van geleide projectielen aangelegd, welke van Finland tot de Zwarte Zee en van Archangel tot Noordoost-Si- berië reikt. Van deze bases af kunnen pro jectielen worden gelanceerd op doelen in Wesf-Europa, Alaska en de Verenigde Staten. De voor naamste bases liggen in het ge bied van Riga, aldus het tijd schrift. Het blad voegde hieraan toe, dat in de Sowjet-Unie de Duitse V-l en V-2 verder waren ontwik keld en verbeterd en dat men werkte aan een reusachtig pro- iectiel van 97 ton, dat een vlieg- bereik van 5.600 kilometer zou hebben.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2