Militaire staatsgreep in Perzië mislukt De ongeregeldheden in Marokko De stakingen Frankrijk in De Sowjetnota over Duitsland ZEEPOST WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN De Sjah naar Irak gevlucht Nieuw hoofd der gelovigen uitgeroepen Nederlandse autobus in België gekraakt 40.000 voor het Rampenfonds Nederlands gezin het gezelligste op de wereld De Italiaanse Kabinetscrisis 17 gewonden Aug. v.m. n.m. 17 5.27 20.01 14.19 22.04 18 5.28 19.58 15.30 22.40 19 5.30 19.56 16.36 23.29 20 5.31 19.54 17.30 21 5.33 19.52 18.11 0.35 Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2921. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adzt» Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben aanhangers van de sjah in het leger gepoogd de regering van Mossadeq omver te werpen. Zij deden een aanval op de woning van de eerste minister en zetten de minister van Buiten landse Zaken, Fatemi, gevangen. Bij het aanbreken van de dag hadden de regeringsgetrouwe troepen echter de situatie weer in de hand. De opstandelingen zijn aangehouden en de personen, die door hen waren gevangen geno men, zijn weer bevrijd. De commandant van de garde van de sjah, kolonel Nasiri, trachtte in een aanval met vier vrachtauto's met militairen dr Mossadeq in diens woning gevan gen te nemen. De wacht aldaar sloeg de aanval echter af. Volgens radio-Teheran bevindt kolonel Nasiri zich thans met an dere leiders van de opstand in een gevangenis van het leger te Teheran. Ook de minister voor Hofzaken, Abol Hoessein Amini, bevindt zich in arrest. Naar radio-Teheran verder meedeelde, werd de opstand zon der bloedvergieten onderdrukt. Behalve dr Fatemi zijn ook twee andere hoge regeringsfunctiona rissen enige uren in handen van de opstandelingen geweest. De rebellen poogden ook de chef van de generale staf, generaal Riahi, gevangen te nemen in zijn wo ning. De generaal bevond zich echter op dat tijdstip in zijn hoofdkwartier. Het gebeuren heeft te Teheran geen verrassing gewekt. Waarne mers verwachtten iets dergelijks reeds enige weken. Het commu nistische blad „Sjabast" had zelfs Zaterdagavond alle bijzon derheden van de staatsgreep ge meld, zoals b.v. het feit, dat kolo nel Nassiri de opstand zou leiden. Het blad schreef echter, dat de staatsgreep niet in de nacht van Zaterdag op Zondag, zoals aan vankelijk de bedoeling was, zou worden uitgvoerd, omdat er tech nische moeilijkheden waren. Generaal Zahedi, oud-minister van Binnenlandse Zaken die reeds verscheidene keren is gearres teerd wegens samenzwering te gen Mossadeq, heeft verklaard, dat hij de wettige eerste minister is. In een geheime bijeenkomst in de buurt van Teheran, heeft Zahedi foto-copieën van een kie- zerlijk decreet aan de pers doen toekomen waarin de sjah hem tot eerste minister zou hebben benoemd. Kolonel Nasiri bevindt zich nu in de militaire gevangenis van Teheran. De regering heeft be kend gemaakt, dat een aantal samenzweerders is gearresteerd. Generaal Zahedi, tegen wiens broer Mozayani de vorige maand de doodstraf is geëist wegens zijn aandeel in de moord op de Tehe- raanse politiechef Afsjartoes, heeft verder verklaard, dat indien Mossadeq de wetten en de grond wet van zijn land niet wil eerbie digen, dat te betreuren is. „Wij willen een regering, die zich houdt aan de wetten en de grond wet van het land en aandacht schenkt aan alle landgenoten. Op het ogenblik ben ik de wettige premier en iedere stap, die Mos sadeq durft te doen in naam der wet is verkeerd". Dr. Fatemi heeft op een pers conferentie verklaard, dat niet gezegd kan worden, dat het hof geen deel heeft gehad in het complot. Fatemi voegde er aan toe, dat het onverstandig was te geloven, dat alle officieren en leden van de keizerlijke garde aan het complot deelgenomen hebben zonder dat de autoritei ten van het hof hiervan afwisten. Premier Mossadeq heeft door radio-Teheran bekend laten ma ken, dat het parlement officieel ontbonden is. Hij ging hiertoe over, nadat de sjah klaarblijke- Zaterdagochtend heeft luit.- gen. b. d. P. Alons, in zijn kwali teit van directeur van het natio naal rampenfonds, in Velsen een bedrag van 40.000 gulden in ont vangst genomen. Dit bedrag werd uit de burgerij bijeen gebracht door het geheel of gedeeltelijk afstaan van de restitutie op de gasprijs over 1952, als gevolg van bij het bedrijf gemaakte overwinst. lijk geweigerd had een schrifte lijk verzoek van dr Mossadeq in te willigen om een keizerlijk de creet tot ontbinding van het par lement op grond van het resul taat van de jongste referendum. Verder is door radio-Teheran bekend gemaakt, „dat de verkie zing van het 18de parlement overeenkomstig de wet zal ge schieden, nadat de kieswet is verbeterd en een wetsontwerp, houdende de verdeling van het land in districten, is aangeno men". Volgens kringen, die in nauwe betrekking staan tot generaal Zahedi zou een radiorede gehou den worden, zodra Mossadeq zou zijn afgezet. Mossadeq zou daarin beschuldigd warden van het ma ken van vriendschappelijke ge baren tegenover het communis me. Generaal Zahedi werd in Mei 1951 door Mossadeq tot minister van Binnenlandse Zaken gekozen. Hij trad echter drie maanden la ter af nadat hij beschuldigd was van aanstichting tot ongeregeld heden in Teheran en van pogin gen om de regering omver te werpen. Hij werd in Februari 1953 ge arresteerd en in Maart op vrije voeten gesteld. Later werd hij beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op Afsjartoes. Zahedi zou in het bezit zijn van een tweede decreet van de sjah waarbij dr Mossadek wordt ont slagen, daar zijn referendum over de parlementsontbinding on wettig was. Leden van de Toedeh (commu nistische) partij hebben zich Zondag bij de andere betogers te Teheran geschaard en tegen de sjah gemanifesteerd. Amerikaanse employé's van '1 „punt-vier"-program zijn door hun ambassade gewaarschuwd binnenshuis te blijven. Uit de richting van de Esjrat- kazerne is het geluid van ontplof fingen gehoord. Sjah in Bagdad aangekomen. De sjah van Perzië is Zondag per vliegtuig te Bagdad aangeko men. Op zijn vlucht naar Bagdad werd de sjah slechts vergezeld door koningin Saroja en een aide- de-camp. Zij waren, met de piloot, de enige inzittenden van het vliegtuig, waarmee de reis werd gemaakt. De sjah en zijn gemalin hadden slechts twee volgepakte tassen bij zich en kleren, die onverpakt op de lege stoelen in het vlieg tuig waren gelegd. Na aankomst op het vliegveld van Bagdad moest de sjah een kwartier wachten voor de Iraak- se minister van Buitenlandse Za ken, Kenna, verscheen om hem te verwelkomen. De sjah vroeg de minister verlof om enige da gen in Irak te mogen blijven, al vorens naar Europa door te rei zen. De sjah werd in 1941 door de geallieerde bezettingsmogendhe- den op de troon geplaatst, nadat zijn vader, Reza sjah Pahlevi, tot aftreden was gedwongen. Uit het eerste huwelijk van de sjah met prinses Fawzia van Egypte, dat in 1948 werd ontbon den, is een dochter geboren. Zijn huidige gemalin huwde hij in 1951. Uit dit huwelijk zijn geen kinderen geboren. De regering van Irak heeft de sjah een speciale woning ter be schikking gesteld. De aide-de- camp van de sjah heeft meege deeld, dat de sjah uit Teheran is gevlucht na een mislukte staats greep. Hij had evenwel geen af stand van de troon gedaan. De Zwitserse zaakgelastigde in Irak heeft Zondag zijn regering verzocht om instructies voor het geval de sjah een visum voor Zwitserland zou vragen. Zoals indertijd gemeld, verblijft de tweelingzuster van de sjah, prinses Asjraf, in Zwitserland. Naar uit goede bron te Teheran is vernomen, is premier Mossa deq van plan een regentschaps- raad in te stellen, waarin geen enkel lid van de koninklijke fa milie zitting zal hebben. De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, Fatemi, heeft in een hoofdartikel in het blad „Baktar Emroez" fel de sjah en het hof aangevallen. Hij beschul digde de sjah van intriges en diefstal van staats- en particulie re eigendommen. (Advertentie) Nieuwe vinding draagt daartoe bij Heel veel vrouwen hebben ple zier in haar huishouden: daar door is een Nederlands gezin meestal een gezellig gezin. Maar toch vindt ook de beste huis vrouw die telkens weerkerende vaatwas bar vervelend. Die sta pels vuile borden, lepels en vor kenen dan achteraf nog vaak ontoonbare, ruwe „afwas- handen". Gelukkig neemt een fantastische vinding van de Castella-fabrie- ken het grootste deel van alle af- wasongemak weg. Men overgiet een lepel Castella Vaatwas (25 ct. per pak; U doet er een hele week mee!) met water.en parelend, actief, snel reinigend sop schuimt direct de teil uit. Vuil, vette ran den, aanslagdat alles wordt ogenblikkelijk opgenomen in het wondersop van Castella Vaat was. Voor U het zelf beseft, staat de afwas flonkerend en blinkend gereed om te worden opgeborgen. En voel daarna dan eens Uw handen.... ze zijn soepel en zacht als fluweel. Hand over hand neemt de verbreiding van Castella Vaatwas dan ook toe. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brcuwerijstr. 8 terneuzen wegens vacantie gesloten van 24 t/m 31 augustus, daarvóór en daarna steeds gaarne tot uw dienst. De Italiaanse kabinetsforma teur, Pella, heeft Zaterdag offi cieel de opdracht aanvaard, een nieuw Italiaans kabinet samen te stellen. Bij een bezoek aan het Italiaanse staatshoofd heeft hij een lijst met namen van zijn te vormen kabinet overhandigd. President Einaudi hechtte hier aan zijn goedkeuring. In het nieuwe kabinet zal Pella de functie vervullen van premier, minister van Buitenlandse Zaken en minister van Begroting. Fan- fani zal volgens genoemde lijst minister van Binnenlandse Zaken worden. De portefeuilles voor Fi nanciën en Defensie zullen resp. gaan naar de senatoren Vanoni en Emilio. Nadat de nieuwe premier zijn lijst met namen aan de president van de republiek had overhan digd, verklaarde hij tegenover de pers, dat zijn regering was sa mengesteld met het oog op de speciale taken, die haar wachten, d.w.z. „door en door administra tieve bezigheden". Fundamentele en dringende vraagstukken, zoals het goedkeuren van de begroting, moeten direct worden opgelost. Pella legde bijzonder de nadruk op het „tijdelijke" karakter van zijn kabinet. Heden zullen de nieuwe ministers door de presi dent van Italië worden beëdigd. Pasja's en kaids van Marokko hebben Moeiai Mohammed Ben Arafa tot „imam", dat is hoofd der Marokkaanse gelovigen, uit geroepen. De uitroeping geschiedde door hadji Thamiel Glawie, pasja van Marrakesj, die was vergezeld door sjerief El Katani (sjerief is een titel voor afstammelingen van de oudste kleinzoon van de profeet Mohammed), een Marok kaans godsdienstig leider en één der voornaamste critici van de sultan en twaalf leden van het hoge comité van pasja's en kiads. Zij vond plaats, nadat vier uur lang besprekingen waren ge voerd met de Franse resident-ge neraal Guillaume. Van de beslissing werd mede deling gedaan aan een grote me nigte, die zich buiten het paleis van de pasja van Marrakesj had verzameld. De menigte juichte de genomen beslissingen toe en ging daarna rustig uiteen. Naar verluidt, hebben de Fran se resident-generaal en Vimonr, een vertegenwoordiger van de Franse minister van Buitenland se Zaken Bidault, vergeefs ge poogd de pasja van Marrakesj van deze stap terug te houden. Zij bereikten slechts, dat de pas ja zich bereid verklaarde de be kendmaking niet Vrijdag, zoals hij eerst voornemens was ge weest, doch Zaterdag te doen. De pasja is een krachtig voor stander van vriendschap tussen Frankrijk en Marokko. Hij en zijn De straatvegers hebben Parijs weer 'n ander aanzicht gegeven. Zij hervatten Zaterdagochtend 't werk en begonnen met het op ruimen van het afval, dat zich in de vier dagen, waarin de straatvegers staakten, in de go ten en op de trottoirs had opge hoopt. Arbeidersleiders gaven Zater dagochtend orders om een einue te maken aan enkele stakingen die voor onbepaalde tijd waren afgekondigd. Een groot deel van de spoorwegarbeiders, het perso neel van de gas- en electriciteits- bedrijven, transportarbeiders, postbeambten en mijnwerkers zetten echter ook Zaterdag de staking voort. Vrijdagavond laat drong een groot aantal leden van de veilig heidsdienst in de vijf grote Pa- rijse gasfabrieken door om een aantal stakers die zich in de fa brieken bevonden, te verwijde ren. Ook de douanebeambten her vatten Zaterdag het werk, nadat zij drie dagen lang geen controle aan de grensposten en op de vliegvelden hadden uitgeoefend. De Franse vakbondsleider Jean Jouhaux heeft Zondag premier Laniel een plan voorgelegd om de situatie, die door de stakingen is ontstaan, meester te worden. Het plan is door Laniel en enkele van zijn ministers in studie genomen. Jouhaux heeft medegedeeld, dat hij een methode heeft voorge steld om een gemeenschappelijke basis te vinden voor besprekin gen met de stakingsleiders. Ver der had hij een analyse gegeven van de oorzaken van de stakin gen. Hoewel de stap van Jouhaux geheel van hemzelf is uitgegaan, zijn waarnemers van mening, dat de regering de economische raad, die voor een dergelijk overleg in het leven is geroepen, zou kun nen raadplegen. De 151 leden van deze raad, waarvan Jouhaux voorzitter is, omvat vertegen woordigers van economische en sociale groepen. De Franse minister van Arbeid, Paul Bacon, heeft Zondag verte genwoordigers van de „Force ouvrière" en christelijke vakver enigingen voor de chemische in dustrie ontvangen. Een woordvoerder van de re gering heeft verklaard, dat de toestand aan het stakingsfront nauwelijks is veranderd, hoewel een geringe verbetering valt te constateren bij het Parijse ver voer, de P.T.T. en de spoorwegen. Bij de mijnen is de toestand onge wijzigd. De Amerikaanse ambassade te Moskou heeft Zondag bekendge maakt, dat zij van de Russische regering een nota over Duitsland heeft ontvangen. Het officiële Oostduitse persbu reau A.D.N. heeft Zondagavond de inhoud van de jongste Sowjet nota aan Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten bekendgemaakt. In de nota wordt verklaard: „De Sowjet-Unie acht het noodza kelijk de aandacht van de regerin gen van Frankrijk, Groot-Brittan- nië en de Ver. Staten te vestigen op de abnormale toestand, dat Duitsland acht jaar na het einde van de oorlog in Europa nog geen vredesverdrag heeft, nog ver deeld is in een oostelijk en een westelijk deel, en geen gelijke rechten heeft in zijn betrekkin gen tot andere landen. „Deze toestand is in tegen spraak met de inspanningen van de vredelievende volkeren om vrede in Europa te verzekeren en is tevens strijdig met de rechtma tige nationale belangen van het Duitse volk". PUNTEN UIT DE NOTA. In de jongste Sowjet-nota over Duitsland aan de Westelijke gro te drie worden, in deze volgorde, de volgende punten voorgesteld: 1. Bijeenroeping van een vre desconferentie binnen zes maan den met delegaties van alle be langhebbende parijen, inclusief Duitse afgevaardigden; 2. Vorming van. een voorlopi ge regering voor geheel Duits land en vrije verkiezingen in ge heel Duitsland; 3. De regering voor geheel Duitsland dient gevormd te wor den door afgevaardigden van de Oost- en Westduitse parlementen en de voorlopige regeringt dient de plaats1 in te nemen van de be staande afzonderlijke regeringen voor Oost- en West-Duitsland. Zou dit op het ogenblik moei lijk blijken, dan zou de voorlopige regering kunnen worden ge vormd, terwwijl de regeringen van Oost- en West-Duitsland blij ven bestaan. In dat geval zou de voorlopige regering in het eerste stadium slechts beperkte be voegdheden bezitten, aldus de nota. VREDESCONFERENTIE BINNEN 6 MAANDEN? In de jongste Sowjet-nota over Duitsland zou de Sowjët-Unie de Westelijke mogendheden hebben voorgesteld binnen zes maanden een vredesconferentie over Duitsland te houden, aldus is te Washington door Westelijke di plomaten verklaard. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De da ta, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: m.s. Kota Baroe 27 Aug.); Ned. Nw Guinea: m.s. Pe- leus (11 Sept.); Ned. Antillen: s.s. Waterman (22 Aug.); Surina me: m.s. Bonaire (2 Sept.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Jagersfontein (25 Aug.); Ca nada: s.s. Nieuw Amsterdam (26 Aug.); Zuid-Amerika: m.s. Alber to Dodero (22 Aug.); m.s. Alioth (25 Aug.); Brazilië: m.s. Alioth (25 Aug.); Australië: s.s. Strat- heden (22 Aug.)Nieuw Zeeland: via Engeland (22 en 29 Aug.). volgelingen zeggen dat de sul tan de islam waarvan hij de meest nauwgezette uitvoerder moet zijn heeft geschonden, door de Marokkaanse nationalis tische partij „Is Tiqlal" te steu nen. Met stokken bewapende leden van stammen uit de naburige heuvels stromen bij duizenden de stad Marrakesj binnen. Men meent, dat de bekendma king mede Zaterdag is geschied, omdat de uit Berbers bestaande troepen van de Pasja van Marra kesj ongeduldig werden over het uitblijven er van. Moeilia Mohammed Ben Arafa, neef van de sultan en nieuwe „leider der Marokkaanse gelovi gen" bevindt zich thans, naar verluidt, in het paleis van de pas ja van Marrakesj. Men weet wei nig van hem af. Bekend is, dat hij een sterk voorstander is van handhaving der Frans-Marok kaanse betrekkingen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft te Parijs ver klaard: „Frankrijks rol is die van een bemiddelaar. Wij pogen de breuk tussen de sultan en de pasja van Marrakesj te helen". In de Arabische wijken te Tan- ger zijn de kooplieden Zaterdag morgen in staking gegaan, uit protest tegen de houding van.de pasja van Marrakesj. In Casablanca begaven talloze Marokkanen zich na de bekend making op weg naar Rabat. De politie heeft de taxi's verboden de stad te verlaten. In Temara, dat op een afstand van 13 km van Rabat ligt, gebood de politie alle Marokkanen, die zich naar Rabat wilden begeven, uit te stappen, indien zij niet konden bewijzen dat zij daar woonden. In Fez werden tien Marokka nen, die de winkeliers in de Ara bische wijken poogden te bewe gen hun winkels te sluiten uit protest tegen de maatregelen, die tegen de sultan van Marokko zijn genomen, gearresteerd. Bij demonstraties te Marrakesj zijn twee Franse politiemannen gedood. De demonstraties waren gericht tegen de pasja. Behalve de twee Franse poli tiemannen, die door messteken werden gedood, hebben nog twee Marokkanen het leven verloren bij de demonstraties, terwijl 15 personen werden gewond. De politie was genoodzaakt van haar vuurwapenen gebruik te maken, om de ongeveer 1500 de monstranten uiteen te jagen. 35 Personen werden gearresteerd. Later op de avond was de rust weergekeerd. De politie patrouil leerde met jeeps door de straten van Marrakesj, waar met stok ken gewapende aanhangers van de pasja de wacht voor diens paleis hadden betrokken. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. DROOG WEER. Zonnig en droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen W. en Z. W. Iets hogere middagtempe- raturen dan gisteren. DINSDAG 18 AUGUSTUS. Bij botsingen in de nieuwe Ara, bische wijk van Casablanca wer den acht personen gewond, toen de politie het vuur opende op be togers. Te Oedja in Oost-Marokko zijn bij incidenten tien personen om het leven gekomen. Verklaring van de sultan van Marokko. Sidi Mohammed Ben Joessef, de sultan van Marokko, heeft 'n verklaring aan de pers uitgege ven volgens welke hij de enige souverein van Marokko en zijn enige geestelijke leider is en blijft. De sultan spak verder de hoop uit, dat de Franse regering de huidige toestand zal kunnen oplossen. Volgens de sultan is het on denkbaar, dat de Frans-Marok kaanse broederschap ooit zal kunnen eindigen. Tenslotte zegt de sultan, dat meer dan 350 mil- lioen mohammedanen in hun hart „de ketterij, die Zaterdag door de opstandelingen van Mar rakesj is bedreven", veroordeel de en spoorde hij zijn volk aan. de moed niet te verliezen. DE PASJA VAN MARRAKESJ De 76-jarige pasja van Marra kesj, Si Thamiel Glawie, die een voorname rol speelt bij de jong ste ontwikkelingen in Marokko, is reeds sinds 1900 één der be langrijkste personen in Marok ko. Hij is de zoon van een stam hoofd der Berbers en wist lang zamerhand zijn macht uit te breiden over duizenden Berbers. Glawie was één der eerste stam hoofden in Marokko, diet zich aan de zijde der Fransen schaar den. In 1912 werd hij o p 35- jarige leeftijd als beloning tot pasja van Marrakesj be noemd, waardoor hij plotseling één der invloedrijkste personen in Marokko werd. Gedurende de eerste wereldoot log, toen de Fransen werden ge dwongen het grootste deeJ hun ner troepen uit Marokko naai Europa terug te trekken, vocht de pasja met 8.000 guerillastrij- ders, tezamen met Franse solda ten, tegen Marokkaanse opstan delingen. Tijdens de tweede we reldoorlog weigerde hij Duitse functionarissen te ontvangen en hielp hij met door generaal De Gaulle gezonden Franse agenten bij de voorbereidingen voor dt landingen in Noord-Afrika. Zijn oudste zoon, een officier in hei Franse leger, sneuvelde in 1944 in Cassino. Si Thamiel Glawie is een grom vriend van sir Winston Churchill van wie men vele portretten en buste's in zijn paleis kan vinden. Hij woonde als persoonlijke gast van de Britse premier de kro ningsfeesten van koningin (Eliza beth bij. Strenge orthodoxe moslemieti- sche opvattingen gaan bij de pas ja gepaard met een sterk bewust zijn voor de technische vooruit gang van de twintigste eeuw. In de laatste tijd hebben critici hem er van beschuldigd zijn onderda nen met ijzeren hand te regeren en zware belastingen van hen te eisen, om zijn overdadige hofhou ding te kunnen handhaven. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.57 7.32 8.12 8.22 n.m. 7.14 7.49 8.29 8.39 In de nacht van Vrijdag op Za terdag is een autocar van de ge broeders Seegers uit Maastricht, die een gezelschap der perso neelsvereniging van de dienst wederopbouw en huisvesting di rectie Limburg te Maastricht vervoerde, op de weg tussen Brussel en Leuven, ter hoogte van Kortenberg, in botsing geko men met een Belgische vracht auto. Het Nederlandse gezelschap keerde terug van een bezoek aan Brugge. De Belgische vrachtauto reed geheel links van de weg. Vermoedelijk is de bestuurder door oververmoeidheid de con trole over zijn stuur kwijtgeraakt. De vrijwel .nieuwe Maastrichtse autocar is bij de botsing zeer ern stig beschadigd. De bestuurder, de heer Seegers, kreeg een arm breuk. De Belgische vrachtauto bestuurder werd ernstig gewond. De gewaarschuwde ambulance dienst van Leuven bracht de bei de bestuurders en vijf passagiers naar het ziekenhuis aldaar. Zè hadden glasscherf-verwondingen en kneuzingen opgelopen. Drie hunner konden daarna met het gezelschap terugkeren in reser ve-bussen, die uit Maastricht wa ren vertrokken. Zaterdagmorgen zijn nog 12 an gezelschap na hun thuiskomst op het St Annadal ziekenhuis me disch behandeld. De Nederlandse bus-chauffeurs en één der passagiers, de heer M. uit Meerssen, zijn Zondag uit Leuven naar het Maastrichtse ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is bevredigend. De tweede bus van het excur sie-gezelschap, een wagen van de fa P.B. uit Meerssen, werd door de eerste bus, die bij de bot sing achteruit werd geduwd, eveneens vrij ernstig beschadigd. KONINKLIJKE VAARTOCHT OP DE WADDENZEE. De Koningin, Prins Bernharó en de- Prinsesjes Margriet en Ma rijke hebben dit weekeinde met het koninklijke jacht „Piet Hei?!" een vaartocht op de Waddenzee gemaakt. Prins Bernhard, die Zaterdag het via het Rode Kruis geschon ken barakkenkamp te Hansv^eert heeft geopend is daarna naar het eiland Texel gevlogen, waar hij aan boord van de „Piet Hein" is gegaan. Het ligt in de bedoeling, dat het koninklijk gezin eerst in de loop van vandaag naar Soestdijk dere leden van het "Maastrichts I zal terugkeren.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1