Gemeenteraad van Terneuzen Eric de Noorman en Bof Ehan Uaf Je Srcuiitcte Afscheid van «oude» raad Arrestaties in Egypte Botsing tussen Britten en Egyptenaren 99 DUIVENSPORT RECHTSZAKEN Reacties op de zuiveringen in Noord-Korea Proteststaking in Teheran TERNEUZEN. iiaSiacinse kabinetscrisis AXEL. BRESKENS. RETRANCHEMENT. 99 SLUIS. IJZENDIJKE. Zweedse één-kroon-sciie voor waiersnoodactie In de raadsvergadering welke gisteravond werd gehouden, de laatste van de thans zittende raad, waren alle leden aanwezig. Tegen de gewoonte in ontspon zich een debat over enkele inge komen stukken. Door het R. K. ziekenhuis te Sluiskil was 'n ver zoek om een aanvullende subsidie ingediend, waarop door B. &W. afwijzend was geadviseerd, aan gezien deze kwestie bij de behan deling van de begroting 1953 reeds uitvoerig was behandeld. De heer Weterings betoogde, dat er in een jaar veel kan veran deren en dat het niet direct de be doeling van aanvragers was een aanvullende subsidie te verkrij gen, maar meer een principiële uitspraak van de thans vertrek kende raad, dat bij de nieuwe toe kenning van subsidies aan de zie kenhuizen deze zullen worden verleend op grond van het aan tal ligdagen van Terneuzense pa tiënten en niet geheel willekeu rig. De voorzitter antwoordde hier op, dat in het verzoek wel om 'n aanvullende subsidie wordt ge vraagd en dat op grond daarvan door B. W. afwijzend advies is uitgebracht. Wat de heer Wete rings vraagt, is echter geen kwes tie van een vertrekkende raad maar van een nieuwe. Wel zegde de voorzitter toe bereid te zijn straks uit eigen beweging met 'n voorstel te komen, de subsidiebe rekening anders dan tot nu toe toe te passen, waarmee de heer Weterings voldaan was. Ook de heer Henry voerde nog het woord over deze kwestie en verklaarde, dat zijn fractie straks misschien ook wel bereid zal zijn de subsidiëring naar ligdagen te steunen en dus het tot nu toe in genomen standpunt te wijzigen, maar sprak als zijn mening uit, dat juist deze regeling voor Sluis kil op de duur nadelig zal wor den. Wanneer de Katholieken echter daaraan vasthouden, zal men de zaak opnieuw bekijken. Ook de heer Colsen was het niet eens met een uitgebracht af wijzend advies omtrent een subsi diekwestie. Op zijn Voorstel werd besloten tegen het afwijzend ad vies van B. W. in de bond van Mobilisatieslachtoffers 1914-1918 en de stichting „De Nederlandse Soldaat" een subsidie van 1 cent per inwoner toe te kennen. Vóór stemden de heren Van Breda Vriesman, Van Langevelde, Col sen, Weterings, De Waal, De Feij- ter, Van Riet en Ollebek. Zonder op- of aanmerkingen wer den aangenomen de voorstellen yan B. W.: tot het verlenen van eervol ont- slag aan de heer P. J. Eijke als onderwijzer aan school A, met ingang van 1 Januari 1954 we gens 't bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd; tot het ko pen van enkele perceeltjes grond aan de Dwarsstraat; tot het ver kopen van een terrein aan de Coöp.Melk-en Melkproductencen trale „Vlaanderen" G. A. op het nieuwe industrieterrein aan de Baandijk voor het vestigen van 'n magazijn en kantoorruimte; tot het verstrekken van gelden aan het bestuur van de R. K.-ULO- school voor de aanschaffing van banken; tot het toekennen van de naam „Zuidlandschool" aan de nieuwe openbare school in de Zuidlandpolder. Wel moet bij dit laatste worden aangetekend, dat de heer Van Breda Vriesman in formeerde of men niet een meer in de mond liggende naam kon bedenken, b.v. Beatrixschool. Tot slot stelde de heer Colsen nog voor de Vinkenstraat te Sluiskil om te dopen in minister Lelystraat, omdat Sluiskil aan deze minister zijn brug en dus zijn welvaart te danken heeft. De voorzitter opperde hiertegen practische bezwaren, maar stel de voor de Waterstaat te verzoe ken de brug te Sluiskil minister Lelybrug te noemen en deze naam aan de brug aan te bren gen, waarmee de heer Colsen accoord ging. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer Henry naar de stand van zaken voor wat betreft de aanleg van de nieuwe begraafplaats. De voorzitter antwoordde, dat nog steeds geen oplossing is ge vonden voor wat betreft verla ging van het grondwaterpeil van het aangewezen terrein, maar dat een mogelijke oplossing in zicht is door om het terrein een brede sloot te graven en met de daaruit komende grond het ter rein zelf te verhogen en door ver der een pomp te plaatsen, die het overtollige water kan afvoeren naar de aan te leggen riolering. Aan het eind van de vergade ring wendde de burgemeester zich als volgt tot de raad: Nu de agenda van deze verga dering is afgehandeld, zijn wij aan het eind van de vierjarige zittingsperiode van deze raad en lijkt mij het ogenblik gekomen, dat ik U allen dank zeg voor de medewerking die ons in staat heeft gesteld de plannen ten uit voer te brengen, die moesten die nen tot het bevorderen van de welvaart onzer gemeente. Hoe men over de ontwikkeling van de democratie in de laatste decennia mag denken, zolang aan dit begrip verbonden zijn de open baarheid van de behandeling der publieke zaak en de vrije discus sie daarover, is het een voorrecht voor het algemeen belang te mo gen werken. Wanneer ik dan in vogelvlucht naga wat in die jaren tot stand kwam, is ook nu weer het aange zicht van Terneuzen zeer veran derd. Door de aankoop van gronden in de Noordpolder, in de Zuid landpolder en aan de Baandijk kon de uitbreiding van de kom van Terneuzen verdere voort gang hebben welke tot uiting kwam door de bouw van een klei ne 400 huizen. Op dezelfde wijze werd de woningvoorraad in Sluis kil met een 70-tal woningen ver groot. Bij een dergelijk overzicht blijkt hoezeer wij door de karige toe wijzing van bouwvolume ten ach ter geraken bij de voortgaande aanwas der bevolking, die van 12.929 op 1 Januari 1949 steeg tot 13.946 op heden. Met de verbouwing van de oude Hervormde school werd onderdak gegeven aan de Chr. kleuter school, terwijl de neutrale kleu terschool een nieuw gebouw zag verrijzen. De nieuwe Hervormde school moest worden uitgebreid en op haar oude plaats kreeg de brandweer eindelijk een onder dak, dat naar de eisen van deze tijd kon worden ingericht. De nieuwe openbare school is in aanbouw en zal nog dit jaar ge reed komen, waardoor tevens ruimte vrijkomt voor de Gerefor meerde gemeenteschool, waartoe Uw raad medewerking heeft ver leend. Met meer animo werd mede werking verleend aan de oprich ting van een b.l.o.-school en een R.K.-school en deelgenomen aan een regeling voor de oprichting van een schoolartsendienst, waar bij wij de komende jaren onze schoolarts, dr. Pels, zeer zullen missen. Gemeenschappelijke regelingen hadden overigens niet Uw gunst, al moet ik de geboden en overi gens weinig gemotiveerde critiek op de centrale dienst in hoofd zaak wijten aan de onwilligheid om ter behartiging van een be lang dat verder gaat dan de eigen rechtskring, iets te willen losla ten van de eigengerechtigheid. Maar laat ik dit netelig terrein verlaten om U in herinnering te brengen dat wij in de afgelopen periode ook de onthulling moch ten beleven van ons monument aan de Westsluis, een gebeurte nis die niet het minst door de medewerking van Prins Bernhard met gulden letters in onze anna len blijft aangetekend. Met grote dankbaarheid moge hier worden herdacht hoe Ter neuzen bij de vloedgolf van 1 Februari j.l. gespaard bleef en vergeleken bij de slagen waar door onze provincie elders ge troffen werd, slechts geringe en dan nog alleen materiële schade had te lijden. Het is niet om in mineur te eindigen, maar omdat naast een zonnekant ook schaduwen ver schijnen, dat ik hier dus moet herinneren aan de vergeefse po ging om de oude bewaarschool voor de gemeente te verkrijgen als werkcentrum voor ons maat schappelijk werk. Hier moeten dan nog in algemener verband genoemd worden de opheffing van de vrije veren en van het personenvervoer per trein naar St. Niklaas. En daar er nu een maal bij alle menselijk werk ook fouten worden gemaakt mogen wij niet al te zeer treuren, dat de veemarkt meer de indruk gaat maken van een weideplaats voor het vee dan van een verzamel punt voor de veehandel. De heren Van Breda Vriesman en Hol hebben slechts kort aan Uw beraadslagingen kunnen deelnemen. Toch niet zó kort of zij hebben voldoende blijk kunnen geven dat het belang van Ter neuzen hun ter harte ging. Ik mag hen daarvoor dank brengen en de hoop uitspreken, dat zij aan de raad van Terneuzen een aan gename herinnering zullen mee nemen. Een apart woord wil ik spre ken tot de heer Colsen, die ge meend heeft met het oog op zijn leeftijd zich niet meer beschik baar te moeten stellen. Mijnheer Colsen, met U neemt de veteraan van de raad afscheid en uw raadlidmaatschap strekt zich uit over een zó lange ter mijn, dat het mij niet mogelijk'!» uit eigen ervaring te mogen ge tuigen. Uw naam is in de loop van die jaren een begrip gewor den en wanneer mij in de burge meesterskring wel eens gevraagd werd hoe het met mijn collega van Sluiskil ging, kon ik daarop gelukkig altoos antwoorden, dat het met de heer Colsen zeer goed ging en dat wij het best konden vinden en ik heb steeds 'de indruk gehad, na de oorlog nog meer dan daarvoor, dat dat gevoelen we derzijds was. U heeft daar in die ruim 30 jaren zoveel zien groei en, dat de Colsen van dertig jaar geleden het Sluiskil van heden niet zou herkennen. Ik wil mij niet verliezen in be spiegelingen omtrent de toe komst, maar ik ben overtuigd, dat de toekomstige agenda's van deze raad vaak onderwerpen zul len vermelden, waarbij mijn oog naar uw plaats zal gaan in de vterwachting, dat de heer Colsen het woord zal verlangen. De waardering voor uw stre ven in het belang van de ge meente Terneuzen is destijds op volmaakte wijze tot uiting ge bracht bij de toekenning van het ridderkruis der Oranje Nassau- orde. Ik moge daaraan thans de wens verbinden dat nog vele ja ren dat ridderkruis uw borst mo ge sieren en dat binnen die borst zijn warme hart zal mogen klop pen voor het welzijn van Terneu zen, of, als u dat wilt, voor uw dorp Sluiskil. God zij met U. Zichtbaar bewogen beantwoord de de heer Colsen de burgemees ter als volgt: Mijnheer de Voorzitter. „Er is een tijd van komen en een tijd van gaan". 34 Jaar geleden werd ik als jong raadslid in deze raadszaal be ëdigd. Bijna 300 maal heb ik voor mijn kiezers de belangen van de gemeente en voornamelijk van mijn dorp mogen verdedigen. Nu is dan het moment geko men, dat ik van deze oude trou we raadzaal afscheid ga nemen, niet omdat ik meen niet meer de kracht als raadslid te kunnen op brengen of omdat mijn kiezers mij naar huis zouden hebben ge stuurd. Maar men wordt een dagje ouder. Dit is dan ook de reden waarom ik een keuze heb moeten doen tussen het laten varen van het vele werk dat het bekleden van bestuursfuncties van mid denstands- en vakorganisaties met zich meebrengt en het raads lid zijn. Ik kan verklaren dat deze keu ze moeilijk was. Uiteindelijk heb ik deze beslissing kunnen nemen omdat ik overtuigd ben een per soon als opvolger te hebben ge kregen waaraan de belangen van Sluiskil en van de middenstand kunnen worden toevertrouwd. Als ik mijn gedachten in deze raadszaal rond laat gaan, een raadszaal die voor mij een stukje leven is geworden, dan komt mij veel voor den geest. Successen maar ook nederlagen. Wetende dat de meerderheid beslist, meen ik te mogen verklaren dat ik de nederlagen altijd sportief heb ge dragen. Voor één raadszitting wil ik echter een uitzondering maken, omdat deze zitting mij altijd bij zal blijven. Een gemeenteraads zitting in 1941, toen wij leden van de raad door de bezetter naar huis werden gestuurd. Zelfs de schilderij van onze- Koningin mocht de wanden niet meer sie ren. Mijnheer de voorzitter. U mocht nog blijven. Voor niet lang ech ter. Als gijzelaar moest U voor ons allen vertrekken. Vergeef het mij. Ik weet dat U er niet op gesteld bent, maar van deze plaats wil ik de laatste avond vóór Uw vertrek in her innering brengen, toen wij in uw woning bij U waren. Hoe is mijn achting voor U toen nog meer gestegen omdat U zich niet wil de buigen voor de wrede bezet ter. Wat heb ik toen veel van U geleerd. Het gaat U goed in alle opzich ten. Moge God geven dat U nog lange jaren met de leiding be last moogt zijn. Moge het U nog eens gegeven zijn in Uw mooie gemeente de 20.000e inwoner te begroeten. Mijnheer Den Hamer. Het gaat U goed. En Gij, raadsleden, die hier in September weer zitting moogt nemen, ik wens U allen kracht en sterkte, opdat U onze gemeen te moogt helpen besturen tot wel zijn van allen. Gij, mijnheer Dees en uw staf van ambtenaren. Ik dank U al len voor Uw bereidwilligheid die U steeds hebt getoond. En de bode mag ik zeker niet vergeten. Gij, die hier aan de in gang van dit huis de scepter zwaait. U bent altijd dezelfde trouwe Sol, de man met veel ge duld, die steeds zo goed zorgde dat onze centen op tijd kwamen. Sol, het ga U goed in Uw verder leven. Ook de politie en gemeente werken dank ik voor de toewij ding en eerlijke plichtsbetrach ting. Aan gemeentewerken zal ik beloven dat, mocht er nog eens ooit te veel onkruid in Sluiskil tieren, dan zal ik dit niet via de pers laten weten maar U hier over persoonlijk spreken. Na sluiting van de vergadering werd de „oude" raad op een plaat je vereeuwigd. In een officieel JEgyptisch communiqué is Donderdagmor gen bekendgemaakt, dat 69 per sonen zijn gearresteerd wegens het voeren van „ondermijnende propaganda". Bij een achtervolging van 2 Egyptenaren in de Suezjka- naalzone, die een Britse leger- vrachtwagen hadden gestolen, is het tot een botsing gekomen tussen de Britten en de Egyp tenaren. Twee Egyptenaren en 1 Brit werden gewond. Volgens een Britse woordvoer der te Cairo zal Engeland sterk protesteren tegen een aantal anti-Britse incidenten, die in de laatste tijd hebben plaats ge vonden. Het leek wel of de inci denten worden georganiseerd, zo voegde hij hier aan toe. ilfi De 'staatspolitie in Anantnag (ongeveer 55 km van Srinagar) heeft het vuur geopend op de monstranten, die zich met slag zinnen ten gunste van de ge arresteerde minister, Abdoellah, uitten. Volens onbevestigde be richten vielen er 3 'slachtoffers. In Srinagar zijn volgens een officiële mededeling 3 personen bij ongeregeldheden omgeko men. Het is t|ians rustig in de stad, doch in de buitenwijken werden verzefsmaatregelen te gen de nieuwe regering voorbe reid. De politie van Kasjmir heeft Donderdag geschoten op beto gers te Tral, 40 km ten Oosten van Srinager, die demonstreer den voor ae afgezette sjeik Ab doellah. Zij verklaarde, cat het vuur werd geopend, omdat de betogers haar aanvielen. Het is nog niet bekend, of er slachtoffers zijn gevallen. Ruim 150 vrouwen en kinderen van stakende arbeiders in de ta bakindustrie zijn Donderdagmid dag een zitstaking in het centra le telegraafkantoor te Teheran begonnen. Zij verklaarden, dat zij dit deden om de actie te steu nen van 2500 mannen en vrou wen, die in staking waren gegaan uit solidariteit met 85 stakers, die 3 Yz maand geleden gevangen zijn gezet. De gevangenen, die thans een hongerstaking houden, eisten 25 pCt loonsverhoging. Volgens een oude Perzische gewoonte mag een ieder een schuilplaats, zoeken in het par lementsgebouw, het paleis van de sjah, moskeeën, buitenlandse ambassades en openbare gebou wen. HONDERDJARIGE IN POORTVLIET. In het gehucht Strijenham on der de gemeente Poortvliet, op het eiland Tholen, vierde mevr. Helena Cornelia Grijs, die ruim een kwart eeuw weduwe is van de heer Willem Koppenhol Don derdag onder grote belangstelling haar honderdste vefjaardag. De jarige, die bij haar dochter inwoont, geniet een goede ge zondheid. Zij is nog helder van geest, alleen het gezicht is wat minder goed. Gedurende de gehele dag was het zeer druk in de woning van de honderdjarige, hetgeen te be grijpen is, omdat zij niet minder dan ongeveer driehonderd klein en achterkleinkinderen heeft. Haar nog in leven zijnde kin deren waren aanwezig voor zo ver zij niet in de Verenigde Sta ten of in de Belgische Congo vertoeven. De oudste is 75 en de jongste 54 jaar. Donderdag heeft burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet met echtgenote en dochter een bezoek aan de jarige gebracht en haar namens het gemeentebe stuur van Poortvliet een bloem stuk overhandigd. Ook van het provinciaal bestuur van Zeeland was een bloemstuk bezorgd. De Commissaris der Koningin in deze provincie bracht met zijn echtgenote de jarige 's avonds een bezoek. De honderdjarige moest gedu rende haar leven driemaal eva cueren wegens een watersnood. De laatste maal op 1 Febr. j.L, doch dit heeft haar gezondheid blijkbaar geen schade gedaan. „Pieter S." loopt van stapel. Dinsdag zal van de werf der „Terneuzense Scheepsbouwmaat schappij" te water worden gela ten het ruim 3000 d.w. ton me tende motorschip „Pieter S", dat in aanbouw is voor de Rotter damse Kolencentrale. Dit zee schip is het grootste dat tot dus ver op de scheepi^ér^ teiTerneu- zen is gebouwd. Het schip zal, naar men ons mededeelt, dwars te water wor den gelaten, hetgeen met schepen van deze grootte anders niet ge bruikelijk is. Men hoopt het schip in November te kunnen overdragen. Hoofdakte-examen. Voor het hoofdakte-examen slaagde te Breda mevr. C. A. Stuffken te Terneuzen. Erandmelding. Gistermiddag omstreeks half een ontstond bij de landbouwer Oudenaerde te Sas van Gent brand in een op zijn erf staande graansilo, nabij de Stijfselfabriek. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien en de echtgenote van de landbouwer was dermate door de schrik bevangen, dat zij de brandweer van Terneuzen alarmeerde. Toen de brandweer aldaar ar riveerde was de brandweer van Westdorpe, die eveneens door haar was gealarmeerd, reeds met het blussen aangevangen en be hoefde ae Terneuzense brand weer geen assistentie meer te verlenen. De 51-jarige economische des kundige Guiseppe Pella heeft Donderdagavond de opdracht van president Einaudi om ie trachten een „zakenkabinet" te vormen aanvaard. Pella is de derde, die zal trach ten een nieuwe Italiaanse rege ring ie vormen. Pella is christen-democraat. Zijn partij heeft kort voor het verstrekken van de opdracht be sloten een eventueel zakenkabi net te steunen. Pella verklaarde later tegen over verslaggevers te hopen een regering met een tijdelijk karak ter te kunnen vormen om de po litieke partijen in de gelegenheid te stellen het land een stabiel be wind te geven. Jaarlijkse Vergadering Eerste Ned. Coöp. Beetwortel Sui kerfabriek. Deze jaarlijkse vergadering had ditmaal plaats in de grote zaal van „Het Centrum" alhier en stond meer dan gewoonlijk in het teken van de seizoen- of zo men wil vacantiedrukte, daar het bezoek geringer was dan bij vorige jaarvergaderingen. Een 100-tal leden-aandeelhou ders was aanwezig. Ruim an derhalf uur na het vastgestelde tijdstip werd de vergadering door de voorzitter, baron Collot 'dEs- eury geopend, die de aanwezigen met een bondig woord van wel kom begroette. In vlot tempo werd de agenda afgehandeld. Bij de bestuursver kiezingen werden de 4 aftreden de heren herkozen. Dit waren de heren: J. B. Becu te Groede; D. W. Lindenberg te 's-Heer Arends- kerke; M. de Putter te Terneu zen en Osc. van Waes te West dorpe. Als plaatsvervangend lid der financiële commissie trad af de heer J. P. van Dijk in wiens plaats werd gekozen de heer E. C. Verhelst te Westdorpe. Besloten werd tot het in onder handeling treden met de Boeren leenbank aangaande een geldle ning en tevens toe te treden als lid van genoemde instelling. Voorts werd besloten het aande lenkapitaal uit te breiden en de vereiste stappen te doen tot wij ziging van het bietenreglement. Deze wijziging betreft de gere zen bezwaren tegen de heffing van boete bij tarra van boven de 25% bij de levering van bieten. Visserij dag „Zevibel" op 15 Augustus. Zoals bekend zal op 15 Augus tus op initiatief van de vereni ging tot bevordering der Zeeuw se visserijbelangen „Zevibel" een visserij dag worden gehouden. Als onderdeel van deze dag zal een buitengewone vergadering van „Zevibel" worden gehouden in het Verenigingsgebouw. Als spre kers zullen optreden de heer Ca- miel Menu, directeur van de N.V. Motorrederij te Ostendë, over het onderwerp: „Is in de kustvisserij rationalisatie van de vissersvloot wenselijk en moge lijk" en mr. J. H. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de stichting van de Nederlandse haringsvis serij, over het onderwerp: „Het Nederlandse visserijschip nog in de branding". Tijdens de visserij dag staat voorts een aantal muziekuitvoe ringen, turndemonstarties, op voering van een openluchtspel, en een optocht van praalwagens op het programma, 's Ochtends zal de nieuwe vismijn te Bres- kens worden geopend. Benoeming by de P.T.T. Bij beschikking van de direc teur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie is de hoofdemployé le klasse der P.T.T. J. M. Poissonnier te Breda ingaande 1 Februari 1953 be noemd tot directeur van het post en telegraafkantoor 'te Breskens. Goed afgelopen. Vijf inzittenden van een Skoda zijn Maandagavond door het oog van een naald gekropen, toen een veer van de voorwielen brak bij het passeren van de brug op het einde van de Nieuwstraat. Het wagentje schuurde nog enige meters over de grond en kwam geheel aan de linkerkant van de weg tot stilstand, juist naast een sloot. De inzittenden kv/amen met de schrik vrij. De aansluiting tussen brug en weg is op dat punt allerver schrikkelijkst. Het is vrijwel zeker, dat het ongeluk daaraan te wijten is. Ook de toestand van het wegdek in de Nieuwstraat levert op een paar plaatsen ge vaar voor het verkeer op. Nog een ongeluk. Bij de oogstwerkzaamheden raakte Woensdag de landarbei der R. v. d. L. onder een wagen. Hij werd per auto naar huis ver- Deel Hl: HET LOKKENDE ZWAARD. 166. Nauwelijks heeft Tsacha zijn zwaard laten vallen, of Svit- jold springt naar vo ren en roept tot zijn krijgers: „Valt aan! Grijpt de aanvoerder der nomaden en ver overt het zwaard!" De nomaden wanke len en dreigen voor de aanvallende Noorse krügers op de vlucht te slaan, doch de stem van hun gewonde aan voerder doet hen stand houden en na een kor te aarzeling stormen ook zq hun tegenstan ders tegemoet. Terwijl de twee groepen weer in een hevig gevecht gewikkeld zijn, verwijdert Tsacha met trillende vingers de pijl uit zijn arm. In de opwinding van het gevecht slaat hü geen acht op Ghu Chan dra, die behendig nader is geslo pen. Zodra de pül uit zijn arm is ver wijderd, wendt Tsacha zich om en wil het zwaard Tyr weer oprapen. Tot zijn schrik bemerkt hij, dat Ghu Chandra zich reeds van het zwaard Tyr heeft meester gemaakt TST/-&V VWf/m voerd. De dokter kon geen ern stige kwetsuren constateren. Eén der voeten werd gekneusd. Gevaarlijke vondst. Dat nog steeds niet alle door de bezetters in 1944 achtergelaten munitie verdwenen is, bleek nu weer op Sint Anna ter Muiden. Toen arbeiders van de watering van Grevening uit Brugge bezig waren met het delven van een sloot, stuitte één hunner met zijn spade op een landmijn en bij on derzoek bleken nog meerdere van deze exemplaren in de grond te zitten. In verband met het gevaar voor de omwonenden werd de mijnen-opruimingsdienst telefo nisch op de hoogte gesteld, die de oude munitie ter plaatse onscha delijk maakte. Reis ouden van dagen. De ouden van dagen hebben weer hun jaarlijks uitstapje ge had. Dit jaar werd een bezoek gebracht aan „De Efteling" te Kaatsheuvel. Om 8 uur was het vertreksein en het was 's avonds half tien toen de oudjes aan de rand van het dorp door „Geduld Overwint" werden opgewacht om met een pittige mars naar het marktterrein te trekken. Daar was de burgemeester ter begroe ting aanwezig. Nadat nog enkele marsen ten gehore waren ge bracht, waarop de oudjes enkele rondedansjes maakten, trokken zij vermoeid maar voldaan huis waarts. „Steeds Sneller", IJzendijke. Prijs vlucht uit Breteuil. Jonge duiven, snelheid eerste duif 968 meter. 1, 9 en 10 C. Neijssen; 2, 4 en 5 J. Versprille; 3. C. de Putter; 6. M. Huijsman; 7 en 8 H. Steenaert. Oude duiven, snelheid eerste duif 1027 meter. 1 en 10 H. Steenaert; 2 en 8 E. de Vlies; 3 en 6 A. de Smet; 4. A. v. d. Plas; 5. A. Termote; 7. C. Neijssen; 9. E'. Mollet. GOEDEREN UIT RAMPEN DEPOT GENOMEN? Voor de Bredase rechtbank i3 de zaak behandeld tegen zes personen, die er van worden verdacht, zich tijdens de ramp dagen te hebben schuldig ge maakt aan het stelen van goe deren uit een zgn. „rampende pot" dat in Geertruidenber;g ge vestigd was. Ter rechtbank ver klaarden allen, toestemming te hebben gekregen van de „bazen" om zich aan te kleden van de goederen, die in het magazijn aanwezig waren. Zij gaven toe, dat zij behalve deze, waarvoor toestemming was verleend, nog andere goederen hadden wegge nomen. De eisen tegen deze mensen waren voor de bankwerker M. S. 2 maanden, de kantoorbe diende A. J 2 maanden, A. J. M. W. 3 maanden, C. A. W. 3 maanden en tegen C. A. K. 1 maand gevangenisstraf. Over 14 dagen zal de rechtbank uit spraak doen. In welingelichte kringen te Tokio is men van mening, dat de jongste zuiveringen in N. Korea van invloed zullen zijn op de wapenstilstand in Korea. Het afzetten van de Noordko- reaanse minister van Buiten landse Zaken, Pak Hen Jen, zal, zo gelooft men in deze kringen, de kansen op schending van het bestand door de communisten waarschijnlijk verminderen. Het door premier Kim II Soeng aangestelde nieuwe centrale cot van de communistische partij in Korea bestaat uit vijf leden, die allen hun opleicün»- in de Sowjet-Unie hebben genoten Men meent dan ook in genoem de kringen, dat N.-Korea zijn houding zal richten op die van de Sowjet-Unie in het kader van het Sowjetrussische „vredes offensief". en hiermede weg ijlt. „Halt, Ghu Chandra!" roept hij uit, terwijl hij bleek van schrik en woede is... Hij staat op het punt haar achter na te rennen, als een krachtige stem luid over 't strijdtoneel klinkt. „Niet met het zwaard! Laat de bogen spreken!"... „De Noorman!" flitst het door het brein van Tsacha, en è(ls even later dè blonde haardos van zijn geduchte tegenstander uit het ge bladerte te voorschijn komt, maakt een gevoel van radeloze onmacht zich van Tsacha meester... Zonder zich verder om het lot van zijn krijgers te bekommeren, vlucht hij haastig in het struikgewas. „Bezat ik nu maar het zwaard, o hond der honden," sist hij hees van woede. Als een aantal Noormannen rake lings langs hem heenstormen, duikt hij diep ineen. „\Vaar is die aanvoerder geble ven?'1 zegt Halfra verontwaardigd. Tsacha houdt de adem in als de edelman met zijn zwaard door de struiken port. De krijgers rennen haastig verder en als Tsacha hoort dat de voet stappen steeds verderaf klinken, wist de vluchteling zich het zweet van het vorhoofd. Ineengedoken, nog steeds zich niet durvend verwijderen, blijft hij luis teren naar het rumoer van de strijd, dat allengs zWakker wordt. Nog eenmaal hoort hq de stem van de Noorman een bevel geven, dan daalt de stilte neer over de plaats, waar de strijd zo hevig heeft gewoed en na enige minuten durft Tsacha zich op te richten. Nauwkeurig onderwerpt hij de grond aan een onderzoek en een grijns komt op zijn gezicht als hij de zwakke afdruk van een vrou wenvoet ontdekt. „Ha, mijn duifje," mompelt hij triomfantelijk. „Ge zult Tsacha niet ontkomen. En waar gij zjjt, daar is het zwaard, nietwaar...?" Dan begint Tsacha het spoor van Ghu Chandra te volgen... Onder auspiciën van het jeugi- Roode Kruis zullen leerlingen van huishoudscholen in het ramp gebied pudding, borstplaat, .cho colademelk e.d. maken voor kin dertehuizen, tehuizen voor odden van dagen, ziekenhuizen en sa natoria in de omgeving van de school. Driehonderd kilogram cacao en zeshonderd kilogram melkpoeder voor de bereiding zijn voor dit doel geschonken door een Zweed se particuliere organisatie, die een inzameling heeft gehouden ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood, waarbij de gevers één kroon schonken. Het Nederlandse jeugd-Roode Kruis zorgde voor de suiker. NEDERLANDER IN BELGIE VERONGELUKT. De 19-jarige Jacob de H. uit Rotterdam, is Woensdagavond op de weg tussen Antwerpen en Breda, te Brasschaat, door een auto gegrepen toen hij van zijn fiets stapte om de weg te vragen. In het ziekenhuis is hij over leden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3