Persconferentie van Foster Dulles Geen Japanners in Nieuw Guinea! Binnenlands Nieuws CHINEZENWIJK Het conflict bij de werkzaamheden aan ,Lentse Lus' 'tri Commentaar op Malenkows verklaring Australisch parlementslid: Geslaagde diep-duikpoging EEN BLIK ACHTER DE SCHOOLDEUREN Koolzaadteelt in het rampgebied Nederlands-Belgische samenwerking in de zuivelsector Nederlander le Makassar, op doorreis naar Nw.-Guinea aangehouden Hm FRIES VEE IN AUSTRALIË Oost-Berlp bereid tot onderhandelingen met West-Bsiiijn Be toestand op Ceylon Vooruitgang oorlogs-chirurgie Herhalingsoefeningen zeemacht Communistische leiders op Cuba gearresteerd DE INTELLIGENTIE VAN NEDER, dn ||u «Sccng 5) Tijdens een persconferentie beeft Foster Dulles verklaard, dat de Amerikaanse regering enigszins sceptisch staat tegen over de verklaring van de Russi sche premier Malenkow, dat de Verenigde Staten niet langer het monopolie van de waterstofbom bezitten, „De Amerikaanse regering be schikt niet over op zichzelf staande bewijzen voor de juist heid van deze uitlating. Noch vóór noch na Malenkows toe spraak heeft zich enige aanwij zing voorgedaan van het in de Sow jet-Unie tot ontploffing brengen van een waterstofbom' zo vervolgde hij. In antwoord op een vraag een algemeen overzicht te willen geven van Malenkows rede tot de opperste Sowjet zei Dulles, dat de toespraak in hoofdzaak oetrekking had op twee onder werpen, n.l. de Sowjet-Russische buitenlandse betrekkingen en de Russische binnenlandse aange legenheden. ..Malenkows opmerkingen over aet buitenland hadden ten doel onenigheid tussen de Westerse mogendheden te scheppen en de toenemende beweging in de rich ting van een verenigd Europa tegen te gaan", aldus Dulles. Wat de Russische premier over de Sowjet-Unie zelf zeide, was echter opvallender en in zoverre geheel nieuw, dat hierdoor twee beschuldigingen, welke de vrije staten jegens de Sowjet-Russi sche tiranie hebben uitgebracht, bevestiging vonden". Deze beschuldigingen zijn: 1» Het Russische volk werkt fan. 'n. reusachtige militaire ma chine, zonder dat het in ruil voor •zijn krachtsinspanning in staat wordt gesteld zich voldoende ver- irulksgoederen aan te schaffen. 2. De tyrannie, uitgeoefend door het Kremlin, maakt dat het Sowjetvolk geen kennis draagt van en geen deel heeft aan het geen zijn regeerders doen of voornemens zijn te doen. Uit Malenkows toespraak valt een verandering, op beide gebie den op te maken. De Verenigde Staten hopen, dat dit ook in de .ractijk zal blijken, daar het zou betekenen, dat de Sowjet-Unie minder groot deel van haar vermogen voor militaire doelein den zou gebruiken en zich meer zou gaan inspannen ter bevorde ring van vredesdoelen", aldus de Amerikaanse minister. Indien de „in gevangenschap verkerende volken" meer kennis van het Russische regeringsbeleid en een groter aandeel in de uitvoering ervan zouden krijgen, zou dit door de gehele Westerse wereld worden toegejuicht. „Niets zou er meer toe bijdra gen de internationale spanning te verlichten en verandering te brengen in een toestand, waarbij het enige mannen in het Kremlin mogelijk is het lot van zovelen te bepalen. De Verenigde Staten zullen nauwlettend gadeslaan, of zich een dergelijke ontwikkeling in de Sowjet-Unie voordoet", zo verklaarde Foster Dulles. „De volgende week in speciale zitting bijeen komende vergade ring der Verenigde Naties be hoort zich te bepalen tot een be spreking van het rapport der ge allieerde legerleiding over het Koreaanse bestand. Zij moeten zich niet bezig houden met het vraagstuk ener toelating van communistisch China tot de V. N.", meende Dulles. Hij weigerde te spreken over de vraag door welke staten de Verenigde Naties op de politieke conferentie moeten worden ver tegenwoordigd, daar aan uitlatin gen zijnerzijds de onderhandelin gen zouden bemoeilijken, die thans door de Amerikaanse dele gatie bij de Verenigde Naties worden gevoerd. Eveneens weigerde hij te spre ken over de mogelijkheid van het sluiten van een overeen komst tot wedei-zijd.se beveiliging tussen de Amerikaanse en Chi nees-nationalistische regeringen. In antwoord op een vraag, of het Amerikaanse ministerie ach thans wellicht hiermede bezig hield, antwoordde Foster Dulles dat een dergelijk voorsitel niet onder zijn aandacht was gebracht en dat hy er daarom ook geen commentaar op kon geven. 1500 METER ONDER DE WATERSPIEGEL. Twee officieren van de Fran se marine zijn Woensdag tot de grootste diepte, die ooit door een inens werd bereikt, afgedaald, aldus heeft het Franse ministe rie van Marine bekend gemaakt. Zij maakten daarbij gebruik van ®en bathyscaphe, het duikappa- ~aat, dat door de Belgische pro cessor Piccard is uitgevonden. 3e Franse officieren daalden tot 1500 meter onder de oppervlak te van de Middellandse Zee, ter aóogte van Toulon. Zij bleven 2 ntir en 34 minuten onder water. Eén der officieren, commandant Houet, wil vandaag een poging wagen om een diepte van 2000 meter te bereiken. De bathys caphe is door technici van de Franse marine vervaardigd, die het oorspronkelijke ontwerp van Piccard verbeterde. Zij bestaat ait een bol, die tegen hoge druk oestand is, waaromheen zich een omhulsel bevindt, dat gelijkt op een vestzakduikboot. Zoals bekend hebben profes sor Piccard en zijn zoon juist dezer dasen de eerste proefdui- ken op geringe diepte met hun bathyscaphe ondernomen bij Casttellamare di Stabia. Hun apparaat heeft een totaal ge wicht van 90 ton.. Het kan niet meer dan 3 mensen bevatten. De derde man bij de te onder nemen grote duik zal een film operateur zijn. Overigens wordt omtrent het tijdstip van de uit eindelijke afdaling evenals over de resultaten van de proefne mingen een streng stilzwijgen bewaard. Houet en zijn gezel, dr Will- mer, verklaarden zich volkomen tevreden over de gedragingen van hun bathyscaphe. Op grote diepten wemelt het van leven, aldus zeide Houet. Men had er lichtafgevende diertjes waarge nomen met lijmachtig hart maar geen grote zeedieren. De bathyscaphe was voor de duik naar een punt op 18 mijl ten Zuidwesten van Kaap Cepet gesleept. De ter plaatse aanwe zige schepen verwijderden zich tsk op zekere afstand om te voexkomen dat het duiktóestel ba|: een overwachte opstijging Éeg-en een kiel zou stoten en be- s^tadigd zou worden. Het aan vankelijke plan was om 4 uur onder water te blijven. Een Australisch parlementslid, Downer, die enige dagen in ons land heeft vertoefd, verklaarde tegenover de pers „verbaasd" te zijn over het dezer dagen in de „Chicago Tribune" gedane voor stel Nieuw-Guinea door Japan te laten koloniseren. Met nadruk verklaarde hij, dat het voor Aus tralië het „absoluut ondenkbaar" is, dat in Australisch Nieuw-Gui nea Japanners worden toegela ten. „Ik hoop dat dit ook geldt voor Nederlands Nieuw-Guinea", voeg de de heer Downer hieraan toe. Het Australische parlementslid verklaarde, dat het verkeerd zou zijn te veel belang te hechten aan het voorstel van het Ameri kaans blad, dat stellig niet de mening van de meerderheid van het Amerikaanse volk weergeeft. Bovendien acht de heer Downer kolonisatie van Nieuw-Guinea door Japan geen oplossing van t Japanse overbevolkingsvraag- stuk. Een oplossing dient te wor den gezocht in het verhogen van de levensstandaard in Japan zelf, aldus het Australische parle mentslid. „Wij hadden de Japan ners in Nieuw-Guinea van 1942 tot 1944 en wij zullen hen niet toestaan terug te keren". De heer Downer verklaarde in dit verband het persoonlijk te be- 25% der Kinderen blijf I lx zitten ruim 60% van de 15ia- rige kindenen Knigfcei onderwijs meer slechts47% v.d leer— 2,6% v d bevolking be lingen doorloopfdeschool hocrf fof de begaafden in de geselde M jd_ JiéSm voor hef middenstands examen slaagt! 60% van elke 6 kinderen is erl dar de zesde klas nier haair bij hef- M O behaair50% geen diploma 45% vaan ons volk be- zir een gemiddeld ver- stand Landbouwers in het rampge bied, die koolzaad willen uit zaaien op percelen, die tenge volge van de watersnood over stroomd zijn geweest met zout of brak water, worden er aan herinnerd, dat zij zich dienen te verzekeren van de goedkeu ring tot inzaai van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. Zaaien zij koolzaad uit zonder verkregen toestemming, dan geschiedt de teelt op eigen ri- isico, d.w.z. dat voor het oogst jaar 1953-1954 bij eventuele of gedeeltelijke mislukking geen herstelbewerkingskosten zullen worden vergoed. Eventuele ver goeding van de zijde van de Rijksdienst voor Landbouwher- stel zal t.z.t. uitsluitend plaats hebben, indien de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst aan de teelt van koolzaad op een be paald perceel zijn goedkeuring heeft gehecht. treuren, dat de geallieerde bezet ting van Japan zo kort heeft ge duurd en niet met 20 jaar of lan ger was verlengd. Het Japanse volk had men dan van de top af de aanpassing aan de in de Westerse landen gelden de normen kunnen bijbrengen. „Maar Amerika besliste anders", aldus tja.he^i' Downer. Over de aanspraken van Indo nesië zeide de heer Downer, dat er geen enkele basis is voor de Indonesische eis en dat Neder land „alle redenen heeft het be stuur over Nieuw-Guinea te be houden". Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat het niet ernstig is ge meend, als in Indonesië wordt gezegd, dat Nieuw-Guinea des noods met wapengeweld bij het Indonesische grondgebied zal worden gevoegd. Overigens streeft de Australi sche regering naar een vriend schappelijke verhouding met In donesië, dat Australië's naaste buurland is. Indonesië ontvangt van Australië ook steun onder de bepalingen van het Colombo-plan. Zo heeft onlangs nog een groep Indonesische studenten een stu diereis door Australië gemaakt. De heer Downer zeide, dat het tot dusver nog vrijwel onbekende gebied van Nieuw-Guinea enor me rijkdommen bevat. Er zullen echter grote bedragen nodig zijn om deze rijkdommen te exploite ren. Samenwerking tussen Aus tralië en Nederland in het coör dineren van de plannen daartoe is van groot belang. Op een vraag over de politiek van Australië ten aanzien van Nieuw-Guinea zeide de heer Dow ner, dat het doel van de politiek in alle Britse koloniale gebieden is de bevolking op te voeden tot zelfbestuur. Het zou echter ver keerd zijn te denken, dat dit doel in enkele jaren in Nieuw-Guinea zal zijn bereikt. Beter dan be paalde ideologische principes voortijdig in practijk te brengen is te wachten tot de bevolking rijp voor zelfbestuur is. De heer Downer noemde een periode van 50 tot 100 jaar, waarbij hij er de nadruk op legde, dat Australië altijd bijzondere belangen in dat gebied zal houden. Het doel van zijn bezoek aan ons land was het voeren van in formele besprekingen met ver- verschillende autoriteiten en al gemene oriëntering. De heer Downer heeft deel uitgemaakt van een delegatie uit het Austra lische parlement, die de kroning in Engeland heeft bijgewoond Hoe staat het eigenlijk met de resultaten van ons onderwijs? Bezien wij de gegevens dan kun nen wij constateren, dat een kwart van de leerlingen 1 maal blijft zitten. Aangezien er meer kinderen verschillende malen blijven zitten, kunnen wij waar nemen, dat slechts zo ongeveer de helft van de leerlingen de school binnen de gestelde tijd doorloopt. Een opmerkelijk feit is het tevens dat liefst 60 van onze 15-jarigen geen onderwijs meer geniet. Vermoedelijk worden deze binnen de tijd van één dag tot één maand van schoolkind tot arbeidskracht gepromoveerd! Volgens berekeningen moet de helft van ons volk een gemiddeld verstand bezitten en behoort 2,5 beslist tot de begaafden onder ons. Van onze gehele Nederlandse jeugd ontvangt thans 29 uit gebreid lager onderwijs. Iets minder dan de helft van dit aan tal behaalt het mulo-diploma, zegge en schrijve 45 Het ge middeld aantal leerlingen per onderwijzer in het u.l.o. bedraagt thans bijna 27. Het conflict bij de „Lentse Lus" tussen Nijmegen en Arn hem is nog niet tot oplossing gekomen. De arbeiders, onge veer 40 in getal, weigeren sinds Dinsdag het werk te hervatten. Zij maken aanspraak op achter stallig loon, dat de aannemer niet kan betalen omdat de vor deringen, die hij heeft op de rijkswaterstaat volgens zijn zeg gen niet zijn voldaan. Indien \andaag niet aan de verlangens van de arbeiders wordt voldaan, zullen de katholieke bond van bouwvakarbeiders „St Joseph" en de Ned bouwvakarbeiders bond de zaak voorleggen aan hun hoofdbesturen om te be slissen, of de vordering op an dere wijze kan worden geïnd of dat het failissement van de aannemersfirma zal worden ge raagd. De aannemer Van den B. te Nijmegen is van mening, dat Maandag a.s. het werk zal worden hervat. De aannemersfirma voert in opdracht van de rijkswaterstaat een wegomlegging uit in de weg België ontmoet in de laatste tijd moeilijkheden met het tot waarde brengen van de ondermelk, die bij de boterproductie vrijkomt. Met het oog hierop wordt uit deze on dermelk o.m. magere melkpoeder volgens het verstuivingsprocédé bereid. De afzet van deze magere verstuivingspoeder levert echter voor de Belgen nog enkele proble men op. Daarom heeft het be- drijfsschap voor zuivel besloten ten laste van het zuivelfonds de gelegenheid open te stellen een beperkte hoeveelheid in België geproduceerde magere verstui vingspoeder te doen inleveren bij het in- en verkoopbureau voor zuivel (I.V.Z.). De prijs, waarte gen deze Belgische melkpoeder zal worden aangenomen, is bij ge lijke kwaliteit dezelfde als voor de Nederlandse magere melkpoe der. Arnhem-'Nijmegen. Ter hoogte van het viaduct te Lent waar de rijksweg wordt gesneden door de oude rijksweg naar Eist, zal een circuit worden aange legd om aan de gevaarlijke ver keerssituatie ter plaatse het hoofd te kunnen bieden. Vol gens de aannemer geschiedde het werk op basis van termijn betalingen door de rijkswater staat. Deze dienst heeft plot seling de betalingen gestaakt. Tussen vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties en de directie van het aannemersbe drijf is reeds overleg gepleegd, maar een oplossing is niet ge vonden, omdat de arbeiders hun eis, uitbetaling van het achter stallige loon, handhaven. Zij melden zich iedere morgen om 7 uur op het werk. De aanne mer is van mening dat deze zaak door arbitrage moet wor den beslist. De rijkswaterstaat heeft de termijnbetalingen gestaakt om dat men meent, dat de aanne mer zijn verplichtingen niet is nagekomen. Van de 34 termij nen van 10.000 zijn 25 termij nen voldaan. Deze gunstige re geling 'was getroffen om de aannemer van dienst te zijn. Doorgaans wordt 25 procent van de aanneemsom betaald, wan neer 35 procent van het werk klaar is. Volgens de voorwaar den dient het werk binnen tien dagen te worden hervat. Ge beurt dit niet, dan moet de rijkswaterstaat het aannemers bedrijf in gebreke stellen. De Nederlander V. H. Damwijk, politie-inspecteur 2e kl„ is in Makassar, op doorreis naar Nw.- Guinea, aangehouden. Bij con trole door de havenpolitie bleek hij in het bezit te zijn van do cumenten, welke waardevol ge acht werden voor het Indonesi sche leger. Voorts had de heer Damwijk een aantal blanco reispassen bij zich, welke het stempel dragen van de politie in de residentie Bogor. Het basis-commando te Ma kassar heeft aan P. I. Aneta verklaard, dat de aanhouding niet de betekenis heeft van een arrestatie en dat het Damwijk toegestaan zal worden zijn reis naar Nieuw-Guinea voort te zetten, indien het onderzoek is beëindigd. Damwijk is o.a. bij de Indonesische politie geweest. M'ce l In Lilydale, 20 km van Mel bourne in Australië wordt één van de meest bekende stallen met Fries vee gevonden. De eige naar is de heer J. A. Schweers, een jonge Nederlandse immi grant. De heer Schweers kwam voor het eerst naar Australië tijdens de tweede wereldoorlog als lid van de Nederlandse marine luchtvaartdienst. Na de oorlog ging hij opnieuw naar Australië en kocht in Lily dale ruim een kwart millioen vierkante meter grond. Volgens het oordeel van Aus tralische autoriteiten belooft deze „Friese stal" zich tot een uitste kende troep te ontwikkelen. Eén van de dieren leverde 12.800 liter melk met een vetgehalte van 3,75 procent, een andere 14.500 liter met een vetgehalte van 3,66 procent. De gemiddelde pro ductie per koe in Nederland be droeg in 1949 circa 8316 liter met een vetgehalte van 3,68 procent. De Oostberlijnse autoriteiten zijn (bereid met Westberlijnse functionarissen besprekingen te voeren over de technische zijde van maatregelen die ten doel hebben het leven in Berlijn te vergemakkelijken, aldus schrijft het semi-cfficiële Oostberlijnse blad „Berliner Zeitung". De loco-burgemeester van O. Berlijn en eerste secretaris van de Oostberlijnse afdeling van de S.E.D., Neumann, verklaarde op een vergadering van het Oostberlijnse stadsbestuur, dat besprekingen over de openbare vervoersmiddelen en de strijd tegen ziekten de spanning in Berlijn zouden kunnen vermin deren. Volgens het blad noemde Neu mann als voorbeeld de vorige maand gesloten overeenkomst over de watervoorziening. De „nieuwe koers" zal Oost- Berlijn steeds aantrekkelijker voor de Westberlijners maken, aldus Neumann. Uit Colombo is vernomen, dat Donderdag opnieuw ongeregeld heden in Colombo en andere plaatsen zijn uitgebroken. Win kels werden geplunderd, gebou wen in brand gestoken en er werd met stenen geworpen. Gedurende het uitgangsverbod in de nacht hebben zich geen incidenten voorgedaan. Volgens een regeringswoord voerder zijn bij de ongeregeld heden van Woensdag 5 perso nen gedood en ongeveer 40 ge wond. De poltiie had 6 maal ge schoten. Onbevestigde berichten ma ken melding van 13 doden en ruim 100 gewonden. DUITS JACHT TE AMSTERDAM. De Duitse koopman Hohlen- kamp uit Dusseldorf zal zonder zijn jacht „Emanuel" naar zijn vaderland moeten terugkeren. Samen met zijn bootsman H. Bertz uit Krefeld was hij in dit jacht naar Amsterdam gevaren en had het in de Sixhaven ge meerd. Woensdag deed zich daar door tot dusverre onbekende oorzaak een ontploffing in de kajuit voor, die gevolgd werd door een felle brand. Bootsman Bertz, die alleen aan boord was, liep ernstige brand wonden aan armen en hoofd op en werd door de G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis te Am sterdam overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. MUUR STORTTE OP TWEE ARBEIDERS. Bij het slopen van de in de oor log beschadigde kerk aan de Be- zuidenhoutseweg te 's-Gravenha- ge is gisteren een muur omge vallen. Twee arbeiders kwamen UITGEBRAND onder het vallende puin en wer den ernstig gewond. Zij zijn per Vólgens een schatting van het ministerie van Defensie konden «ie- levens van meer dan 2000 Amerikanen in Korea gered woeden door de vooruitgang van as oorlogschirurgie. Dientenge- ■roïge zal het sterftecijfer van de gewonden vermoedelijk niet aoger zijn dan 2,3 procent tegen ruim 4 procent in de tweede wereldoorlog. Bij K. B. is bepaald dat in 1953 voor herhalingsoefeningen in werkelijke dienst komen de ge wone dienstplichtigen der zee macht, bestemd voor het perso neel van de marine-mijnen- wachtdienst, voor zoveel zij door de minister van Marine worden aangewezen. Het verblijf in werkelijke dienst van de gewone dienst plichtigen duurt ten hoogste 9 dagen. Het Cubaanse ministerie van Voorlichting heeft bekendge maakt, dat drie communistische leiders zijn gearresteerd, die er van worden beschuldigd mede plichtig te zijn geweest aan het organiseren van de aanvallen op de kazernes te Santiago de Cuba en Baymao op 26 Juli. Het zijn de voorzitter van de socia listische volkspartij, een com munistische beweging, Marinel- lo, de hoofdredacteur van het inmiddels verboden communis tische blad „Hoy", Escalante, en een zekere Lazaro Pena. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. Nadruk verboden. Nee, gemakkelijk was het niet. Er waren die immigratie-ambte naren en er waren immigratie- wetten, wetten die, naar het scheen, speciaal waren gemaakt om Chinezen uit Amerika te hou den of er zo weinig mogelijk toe te laten. Maar Chinezen waren van ouds gewend aan ambtena ren om te weten, dat er midde len bestaan om wetten te ont duiken. Yike's middel was ge weest om van het schip te ont snappen. Maar dat konden een moeder met haar kinderen niet doen. Zij konden ook niet in va ten naar de wal gedreven of over de Mexicaanse grens gesmokkeld worden. Een wasman kon zijn gezin onmogelijk langs wettige wegen in het land krijgen. Maar een koopman kon dat wél, zolang de kinderen nog geen eenentwin tig jaar waren. En oom Chap was koopman, met een beste, drukke kruidenierszaak in de Chinezenwijk. Oom Chan deed niets liever dan zijn zuster en haar kinderen helpen om over te komen. Toen werden dus de nodige of ficiële stappen gedaan om Tom Fong tot mede-eigenaar van de kruidenierswinkel van oom Chan te maken. Zo werd in het enigs zins knipperende oog der wet Tom Fong koopman. Hij en oom Chan wisten Èeiuen, dat dit een tijdelijke overeenkomst was, om aan de wetten te voldoen. Het was onregelmatig, maar het kwam in orde. III. Tom Fong seniors ogen hadden de laatste maanden een zachtere blik gekregen. Zijn van achteren recht afgeknipte haar was al zil vergrijs. Maar op zijn gezicht lag niets te lezen van wat hij had doorgemaakt en slechts enkele diepe rimpels om zijn mondhoe ken spraken van de naderende I oude dag. Hij had vooruitsteken- I de jukbeenderen, smalle ogen en 'n lange bovenlip, die aan weers zijden scherp naar beneden was getrokken, zodat het moeilijk te zeggen viel of hij ernstig of mis noegd was of op het punt stond te gaan glimlachen of alleen maar in zijn sas was. Die naar beneden gebogen bo venlip verborg een hele lading zelden tot uiting gebrachte gevoe lens. Er sprak ook geduld en uit houdingsvermogen uit, alsof zij zei, „Wie het laatst lacht, lacht het best." Hij was altijd een zwijgzaam man geweest met een sterk ge stel. De weinige woorden, die hij tot zijn oudste zoon, die hij Loy noemde, sprak, gingen over zake lijke aangelegenheden. Een enke le keer gebeurde het, dat hij laat in de middag tot Loy's verrassing met zijn keelstem zei, „Laten wij naar Chatam Squay gaan." Dan wist Loy, dat zij lekker zouden gaan eten ergens in een sousteriain in de Chinezenwijk en daarna terugkomen om tot elf of twaalf uur te werken. Vader en zoon streken en stre ken tot diep in de nacht, zwijgend en tevreden, in de anderhalve ka mer in het sousterrain van het huis in een zijstraat. Buiten hing een rood bord, waarop met grote witte letters stond: „Tom Fong. Wasserij met de hand." Wassen „met de hand" was iets wat allang niet meer werd ge daan, maar de traditie bestond nog en daar werd aan vastgehou den. De korte gezette gestalte van de vader met zijn machtige schou ders en de magere lange gestalte van de jonge man bewogen zich in het licht van de honderd watt lampen heen en weer als stille robots. Het was een goed, klein wereld je, veilig en rustig en zonder pro blemen, behalve dat van tijd tot tijd de oude Fong op bescheiden toon aan Loy vroeg: „Wanneer krijg ik een kleinkind?" „Weet niet." „Wat is er met Flora aan de hand?" Verder kwam het gesprek nooit. De problemen van de wasserij waren eenvoudig. Zij verdienden een eerlijke boterham. Zij hadden genoeg klanten en iedereen be taalde zijn rekening. Hun enig doel was schone was af te leve ren, snelle was, en daarvoor be taald te worden. Er waren geen kwesties met personeel, geen vak verenigingen. Iedere minuut, die zij aan de grote strijkplank door brachten, betekende meer stui vers. Het was alsof je de stuivers op straat kon oprapen. Er was geen grens aan wat zij konden verdienen behalve louter licha melijke uitputting. (Wordt vervolgd.) ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. De beide arbeiders zijn de 31- jarige K. L. en de 32-jarige P. L„ beiden uit Den Haag. Eerstge noemde heeft een bekkenfractuur en de laatste een verbrijzeld been. Beide arbeiders stonden op de muur, toen deze naar binnen sloeg en kregen stukken puin op hun onderlichaam. Bij dit onge val is eveneens de 49-jarige N. B. uit Den Haag gewond. Hij stond aan de lier en kreeg de slinger van dit toestel tegen zijn lichaam, waardoor hij inwendige kneuzin gen opliep. SCHEEPJE IN BRAND OP IJSELMEER. Donderdagmiddag is op het IJselmeer brand uitgebroken in de roef van het motorscheepje „Nieuwe Zorg", groot 120 ton, dat geladen was met tarwe, be stemd voor Wormerveer. Door noodseinen te geven wist schip per E. Boertien de aandacht te trekken van de toevallig in de na bijheid zijnde tankmotorboot Es- so Nederland 58, kapitein II. Weinrich. Deze kon door inscha keling van zijn brandpomp de brand beperken tot de roef, die echter grotendeels uitbrandde. WEER EEN WASMACHINE VERDWENEN. Nieuwe oplichterstruc? Opnieuw is te Amsterdam een verhuurde wasmachine spoor-J loos verdwenen. De machine werd 's morgens door een firma, die deze machines verhuurt, thuisbezorgd bij een familie in de Sarphatistraat. Afgesproken werd, dat het apparaat om on geveer half één diezelfde dag zou worden teruggehaald Kort vóór het middaguur werd de firma door een onbekende opgebeld, die vriendelijk mede deelde, dat de bewoonster in de Sarphatistraat wegens huishou delijke bezigheden plotseling de stad in moest. „Zij heeft mij ge vraagd u te verzoeken de ma chine pas om half zes in plaats van om half één op te halen", zo besloot hij. Aan dit verzoek werd gevolg gegeven. Toen men zich om half zes aan de woning vervoegde, bleek de machine verdwenen. Zij was reeds omstreeks half drie weggehaald. De bewoonster verklaarde van het telefoonge sprek niets af te weten.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2