De stakingen in duren voort Frankrijk Griekenland zwaar geteisterd Gevaarlijke toestand in Marokko? Verkiezingsbeschuldigingen De wegens misdaden veroor deelde krijgsgevangenen HOOGWATER Aantal stakers tot 4.000.000 gestegen Spionnagenei in Japan ontdekt De voedseluiidelmg in West-Berlijn Ramp van grote omvang ISog steeds aardschokken Rudel krijgt verlof voor se verkiezingscampagne WEERSVERWACHTING ZON-en MAANSTANDEN HULPKRACHTEN OPGEROEPEN. KOREA DUITSLAND Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. JE ZEEUW VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953- Se Jaargang No. 2919. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 eerst; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het aantal Fransen, dat staakt voor hogere Ionen en als protest tegen de bezuinigingsdecrete» met betrekking tot het overheids personeel, is Donderdag tot vier millioen gestegen. De toestand is thans zó, dat het merendeel van de 350.000 spoor wegmensen; 150.000 van de 220.000 P.T.T.-employé's; de helft van de 250.000 mijnwerkers; het merendeel van de 130.000 arbei ders in de gas- en electriciteïtsbe- drijven en het personeel in open bare dienst het werk voor onbe paalde tijd heeft neergelegd. In de hoofdstad ging het perso neel van de ondergrondse en de De dir.-generaal van de Ja panse politie heeft in een com muniqué meegedeeld, dat er in Japan een spionnagenet is ont dekt, waarvan de onlangs ge arresteerde Russische burgers deel uitmaakten. In het communiqué wordt ge zegd, dat de spionnen op het eiland Hokkaido met clande stiene radiozenders inlichtingen zonden aan de Sowjet-Unie. Het Russische vaartuig, dat Zondag door de Japanse autoriteiten werd aangehouden en opge bracht, zcu tot taak hebben ge had de spionnen van een nieuwe code voor de over te seinen be richten te voorzien. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. Bijna 100.000 Oostduitsers hebben Woensdag in W.-Berlijn levensmiddelenpakketten afge haald. In totaal zijn sedert de actie begon meer dan 2,5 mil lioen pakketten uitgereikt. Oostduitse autoriteiten ma ken bekend, dat veel Oostduit sers op Oostduitse spoorweg stations waren overgehaald de pakketten vrijwillig af te geven. Westberlijnse functionarissen hebben een verklaring van de Oostberlijnse loco-burgemeester Neumann tegengesproken, vol gens welke in W-Berlijn een zwarte handel in voedselpakket, ten is ontstaan. Wel komt het voor, zo zeiden zij, dat Oost- Duitsers een gedeelte van de inhoud der pakketten verkopen om met de opbrengst daarvan artikelen te tkopen, die nog schaars zijn in O.-Duitsland. Volgens inlichtingen uit O. Berlijn, die door het Westduitse persbureau D.P.A als betrouw baar worden bestempeld, zou reeds materiaal gereed zijn ge maakt voor een door de Oost duitse radio en pers te voeren campagne om het doen voor komen, alsof in W-Berlijn uit gereikte voedselpakketten paar- devlees bevatten, dat oorspron kelijk als hondenvoedsel was bedoeld. Functionarissen van de „so cialistische eenheidspartij (S.E. Dj" zouden opdracht hebben gekregen in West-Berlijn pak ketten te gaan halen voor ge bruik ten dienste van deze cam pagne. busdiensten de tweede dag van een 48-uurstaking in, terwijl de ambtenaren een dergelijke sta king zijn begonnen. Het onder communistische leiding staande vakverbond de C.G.T. gaf zijn le den in overheidsdienst order voor onbepaalde tijd niet op het werk te verschijnen. Bank. en beursemployé's en het administratief personeel van verzekeringsmaatschappijen en dagbladen hebben, evenals een millioen arbeiders in de metaal industrie en duizenden textielar beiders en winkelbedienden, het werk voor 24 uur neergelegd. Stakingen van korte duur wor den gemeld bij provinciale trans portbedrijven, vlootarsenalen, bouwmaatschappijen en onder zeelieden in Marseille, Nantes en Duinkerken. Het hogere P.T.T.-personeel be ëindigde zijn staking Woensdag avond, terwijl de vakorganisaties van het hogere personeel bij de gas- en electriciteitsbedrijven, de mijnen, de banken, de verzeke ringsmaatschappijen en bij de Air France besloten geen sta kingsacties te steunen. Het opmerkelijkste aspect van de stakingsbeweging is, dat zij volkomen rustig verloopt. Niette genstaande de ongemakken is het publiek snel geneigd grappen te maken en de situatie van de humoristische zijde te bekijken. DRUK OP BE REGERING. De voorzitter van de nationale vergadering had Woensdagavond 97 telegrafische verzoeken ont vangen van leden van de verga dering tot bijeenroeping van het parlement. Minstens 209 afgevaardigden moeten een dergelijk verzoek tot hem richten, voordat hij tot die maatregel kan overgaan. De sta kingen bij de posterijen maken het verzenden van deze verzoe ken echter onmogelijk. Desondanks zijn waarnemers van mening, dat de druk op de regering in de loop van de eerst volgende dagen zó zwaar zal worden, dat het terugroepen van het parlement onvermijdelijk wordt. Mollet, de leider van de socialistische delegatie, die Woensdag een onderhoud had met de premier, verklaarde dat hij de regering had voorgesteld onmiddellijk te beginnen met be sprekingen over het verhogen van de salarissen. De vakvereniging van het ho gere personeel der P.T.T. ver klaarde, dat de regeringsdecre ten, die voor het personeel van de P.T.T. de aanleiding waren ge weest om te staken, belangrijk waren verzacht. De bond felici teerde zijn leden met het succes van de staking en zei, dat hoewel de mildere decreten nog lang niet bevredigend waren, zij „een voortzetten van de staking niet rechtvaardigen" Het ministerie voor de poste- loop van hulpkrachten voor de P.T.T., een oproep gedaan voor hulpkrachten voor het ledigen van de vuilnisbakken, hetgeen reeds vier dagen niet is geschied. Maandag a.s. zullen in Frank rijk waarschijnlijk geen kranten verschijnen. De drukkers, te lexisten en ander personeel heb ben besloten dan een staking van 24 uur te houden. Evenals Woensdag ontstonden ook gisteren in Parijs grote ver keersopstoppingen als gevolg van de onbekendheid van de chauffeurs der geïmproviseerde militaire busdiensten met de eigenaardigheden van het Parijse verkeer. De passagiers, die als haringen zaten opeengepakt in de vrachtwagens, maakten de toestand niet overzichtelijker door overal waar hun dat ge legen kwam uit de wagens te klauteren. P.T.T. EN DE STAKING IN FRANKRIJK. De directeur-generaal van de P.T.T. deelt mede, dat het niet meer mogelijk is brief- en pak- ketpost per trein naar Frankrijk te zenden en dat de post per vliegtuig te Parijs niet meer kan worden gelost. Aangezien ter post bezorging van brief- en pak- ketpost voor Frankrijk derhalve thans geen zin heeft, verzoekt de directeur-generaal dringend teneinde ophoping op de Neder landse kantoren en stagnatie in de dienstuitvoering te voorkomen tot nader order geen post en postpakketten voor Frankrijk ter post te bezorgen. DE GESTRANDE NEDER- LANDERS IN FRANKRIJK Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede: Blijkens een telefonische mededeling van de Nederlandse ambassade te Pa rijs bestaat er onder de in Parijs door de stakingen opgehouden Nederlandse toeristen geen nood toestand. De ambassade heeft vrijheid gekregen de getroffen vacantiegangers uit hun finan ciële moeilijkheden te helpen. Een gedeelte van de reizigers keert naar Nederland terug met de versterkte K.L.M.-diensten. Daarnaast zorgt een Nederlands reisbureau met Belgische bussen voor vervoer naar de Belgische grens, vanwaar de trein zorgt voor verdere reisgelegenheid naar Nederland. Voorzover de ambassade bekend is, willen van Parijs uit 5 a 600 Nederlanders op deze wijze naar huis terug keren. Ernstige moeilijkheden onder de Nederlanders, die in andere delen van Frankrijk zijn gestrand zijn tot dusver niet gerappor teerd. Waar nodig zal ook daar gezocht worden naar geschikte reisgelegenheid voor terugkeer naar huis. BELGISCHE KUST PROFI TEERT VAN STAKINGEN. Tengevolge van de stakingen in Frankrijk hebben talrijke En gelsen, die voornemens waren hun vacantie in Frankrijk door te brengen, daarvan afgezien en kamers gereserveerd in hotels aan de Belgische kust. KATH. ORGANISATIES SLUITEN ZICH BIJ BE STAKING AAN. De Franse werknemers hebben Donderdag geen gehoor gegeven aan de oproep van premier La- niel om het werk te hervatten. De vakverenigingen hebben een leemte ontdekt in de wetgeving, die de regering toestaat stakers onder dreiging van schorsing en gerechtelijke vervolging te ge lasten het werk te hervatten. Het is de vakverenigingen namelijk gebleken, dat de wet niet van toe passing is op stakers, die slechts 24 uur het werk neerleggen. Door de dagelijkse aankondi gingen van stakingen van 24 uur zouden de stakingen onbepaalde tijd kunnen voortduren. De Katholieke vakorganisaties, waarbij het grootste deel der rijksambtenaren en employe's van banken en verzekerings maatschappijen is aangesloten, hebben zich Donderdag in de loop van de dag bij de stakingsoproe- pen aangesloten. Tot Donderdag morgen hadden deze organisaties slechts de stakingen bij de P.T.T. en bij de Parijse vervoersmidde len gesteund. In een aantal bedrijven, die werken voor de nationale verde diging, is een 24-uurstaking uit geroepen, die vandaag zal begin nen. DE REGERING GRIJPT IN. De Franse regering is Donder dag handelend opgetreden, om de dreigende verlamming van de openbare diensten te verhinderen. Premier Laniel kondigde aan, dat de arbeiders, die weigeren het bevel om het werk te vervat ten op te volgen, prompt zullen worden vervolgd. Ofschoon de gevolgen van deze vastberaden houding de eerste dagen niet merkbaar zullen zijn, verwacht men toch, dat op de duur de algemene opinie ten gun ste van de regering zal omzwaai en. Nog steeds komen berichten binnen over de grote aardbe vingsramp, die Griekenland heeft getroffen. Daaruit blijkt, dat het aantal doden, gewonden en dak lozen, zowel als de schade, die werd aangericht, groter is dan aanvankelijk werd gedacht. De Griekse gezant in ons land, de heer Nicolaas G. Lely, zat Donderdagmorgen temidden van een stapel telegrammen uit zijn land. Deze gaven wel geen totaal beeld van de natuurramp, waar door zijn land werd getroffen, maar toonden duidelijk aan, dat het verlies aan mensenlevens groot is en de schade enorm. Het land, dat al zovele jaren lijdt onder de tragische kinder roof en zich met moeite econo misch heeft hersteld, is thans plotseling opnieuw ernstig ge troffen. Een groot aantal van de hoof den der diplomatieke missies in Athene, waaronder die van Ne derland, Engeland, de Sowjet- Unie, Brazilië, de Ver. Staten e.a. hebben namens hun regeringen en volk uitdrukking gegeven van diepgevoeld meeleven met deze ramp en de bereidheid tot hulp verlening in elke vorm. Maarschalk Papagos heeft een grote commissie geïnstalleerd, onder voorzitterschap van de Griekse aartsbisschop, voor de organisatie der hulpverlening. De zaakgelastigde der Ver. Sta ten heeft aan de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Stefa- nopoulus, meegedeeld, dat zijn regering een gedeelte van de Amerikaanse vloot en luchtmacht voor de hulpverlening ter be schikking stelt. De Amerikaanse organisatie C.A.R.E. heeft levens-, genees- en gezondheidsmiddelen toege zegd, die per parachute zullen worden uitgeworpen boven de getroffen gebieden. De Britse organisatie „Save the children" zendt een verte genwoordiger naar het eiland Ithaka, teneinde levensmiddelen kleding en andere zaken te dis tribueren over 300 kinderen. New Yorkse radiozenders heb ben gemeld, dat volgens radio- Peking de communisten aan de conventie van Genève betreffen de de behandeling van krijgsge vangenen het recht ontlenen geallieerde krijgsgevangenen, die wachten op berechting of hun straf uitzitten, vast te hou den. Volgens radio-Peking pleegt rijen heeft in Parijs en 24 belang- Foster Dulles chantage -oor te rijke steden in de provincie hulp-1 verklaren, da., de Ver. S.aten J t—TrnKrrnl /-3i nrow» o n 4">»*\.rro 1 OM 7nllOTl bestellers opgeroepen. Een groot aantal gegadigden meldde zich aan het hoofdkantoor te Parijs. Enige hulpkrachten verklaarden geen loon te willen ontvangen. De politieprefectuur te Parijs heeft, aangemoedigd door de toe- GENERAAL GUILLAUME VAN VACANTIE TERUG GEROEPEN. De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Guillaume is per vliegtuig van Parijs naar Marokko vertrokken. De generaal is door de Fran se regering van zijn vacantie in de Alpen teruggeroepen in ver band met de toestand in Ma rokko. Vóór zijn vertrek werd de res— generaal door premier Laniel ontvangen. Hij had voorts een langdurig onderhoud met minis ter Bidault. De sultan van Marokko heeft president Auriol gevraagd om hulp bij het bestrijden van een actie, die er op gericht is de „wettige regering" (de sultan) omver te werpen. De sultan zei, dat deze actie een hevige re actie zou kunnen ontketenen, „die zou kunnen ontaarden in bloedvergieten en de vrede in dit deel van de wereld kan ver storen." Volgens te Parijs ontvangen berichten heeft de pasja van Marraketsj, de tegenstander van de sultan, 3000 man caval- lerie bewapend, waarmee hij de hoofdstad van de sultan, Rabat, zou kunnen overvallen. Voorts wordt melding gemaakt van een grote bijeenkomst van krijgslie den van de Berber-stam en van de plaatselijke opperhoofden. Ook wordt te Parjjs vernomen, dat Amerikaanse burgers te Casablanca de Amerikaanse re gering hebben gewaarschuwd voor een „gevaarlijke toestand" en dat zij op de Amerikaanse bases aan öe kust veiligheids maatregelen hebben genomen. vergeldingsmaatregelen zullen nemen, indien de communisten alle krijgsgevangenen niet uit wisselen. De Chinezen en Noordkorea- nen hebben Donderdagochtend te Panmoendjon 150 Z.-Korea- nen, 75 Britten en 75 Amerika nen ter beschikking van de autoriteiten van de Ver. Naties gesteld. De geallieerden deelden mede, dat de groep van 222 Chi nezen die Donderdag is uitge wisseld, het laatste contingent Chinezen was. De repatriërende communisten scheurden hun kleding op weg naar het ont vangstcentrum aan de demar catielijn in stukken. Zieken op brancards riepen anti-Ameri kaanse leuzen. De groepen van de commissie van toezicht van de Ver. Na ties, die in 5 havens in Noord en 5 in Zuid-Korea toezicht zul len uitoefenen cp de naleving van het bestand, zijn uit Pan moendjon naar haar stand plaatsen vertrokken. Een vrijgelaten Amerikaanse segeant, Woodley, heeft Donder dag te Panmoendjon meege deeld, dat er in het kamp van Tsjongson, waar ongeveer 800 Amerikanen waren, 34 gevange nen wegens misdrijven van al lerlei aard werden veroordeeld. Op de dag vóór de onderteke ning van het bestand werden 8 krijgsgevangenen tot gevange nisstraffen van 1 tot 3 jaar veroordeeld. Zij werden gevon nist op valse beschuldigingen, aldus Woodley. De vonnissen werden per luid spreker bekendgemaakt en de communisten deelden mede, dat de veroordeelden als politieke misdadigers zouden worden ge- klassificeerd. De Amerikaanse korporaal William Hamilton verklaarde, dat een Britse en een Ameri kaanse officier en een sergeant van de Amerikaanse luchtmacht waren gemarteld na een mis lukte ontvluchtingspoging uit het kamp van Tsjongson. Zij werden opgehangen aan de pel sen en slechts losgesneden om te eten. waarna de marteling werd voortgezet, dagenlang, al dus Hamilton. De Amerikaanse sergeant Re ginald Smith uit Georgia ver klaarde, dat 6 Amerikaanse sol daten „vrijwillige" repatriëring hadden geweigerd. Drie van hen waren te Kaesong teruggekeerd en werden in een jeep terugge bracht naar het Noorden, zo zei hij. Volgens de laatste docr de Griekse gezant ontvangen tele grammen worden nog steeds aardschokken geregistreerd op de Ionische eilanden. Zij beteke nen een uitbreiding van het aan tal slachtoffers en daklozen. Op het eiland Ccphalonia wordt be halve de verwoesting van de hoofdstad Argostoli ook de totale vernieling gemeld van de stad Lixouri. Men telt vele zwaar ge wonden. Het is onmogelijk de radeloosheid te beschrijven van de eilandbewoners, die vragen met de spoed te worden geëva cueerd. Zij roepen om schepen. De top van de berg Ainos is op verschillende plaatsen geheel gespieten. Grote rotsblokken stortten omlaag, richtten grote verwoestingen aan en versper ren de wegen. Vele doden bevin den zich onder het puin. Ook tal van cadavers liggen op de wegen en onder de rotsblokken. Op de eilanden Ithaka en Zan- te werd opnieuw 'n aantal aard schokken geregistreerd. De stad Zante werd verwoest. De koning en koningin hebben gisteren een bezoek gebracht aan de getroffen eilanden. Een Britse destroyer zal zich vandaag naar Cephalonia begeven met levens- en geneesmiddelen. De Griekse minister voor So ciale Voorzieningen Adamopou- los, die met de „Alphios" naar Cephalonia is vertrokken, tele grafeerde dat de toestand één der meest tragische is welke men zich kan denken en dat de scha de enorm is. De eilandbewoners die geen enkel toevluchtsoord hebben, leven in een onbeschrijf lijke angst. Twee dorpen op het eiland Ithaka zijn met de grond gelijk gemaakt. Van het eerste ogenblik af heeft de regering van maar schalk Papagos maatregelen ge nomen om de duizenden daklo zen hulp te verlenen met levens middelen, kleding, geneesmidde len enz. Ook wordt materiaal ge zonden om barakken op te rich ten. Doktoren van Patras hebben zich ter beschikking van de re gering gesteld om ter plaatse hulp te verlenen. De officieren staan een deel van hun salarissen af. De solda ten stonden 150 ton melk af, die voor hun ochtendmaaltijd waren bestemd. Een bataljon infanterie en nog een compagnie militairen werden naar de getroffen gebie den gezonden. RAMP VAN TRAGISCHE OMVANG. Woensdagnacht werden drie nieuwe aardschokken geregis treerd, die de tragische ramp op de eilanden Cephalonia, Zante en Ithaka nog groter hebben ge maakt. De vernielingen strekken zich uit tot het eiland Leukas ten N. van Pepyalonia. Ook op de Peloponnesis stort ten in de steden Patras en Kyl- lini een groot aantal huizen in. Daar werd een aantal personen gewond. De officiële berichten, die 'oor de Griekse regering werden ont vangen, zeggen, dat de meeste schokken, die Zondag het eerst werden geregistreerd, de ernstig ste waren, die het huidige Grie kenland heeft gekend. De mate riële schade valt niet te beschrij ven. De grootste - vernielingen werden vastgesteld in het gebied ten N. van Cephalonia. Daar is Sami niet meer dan een ruïne. In Vathy op het eiland Ithaka is de verwoesting volledig. Er werd gevraagd met spoed geneesmid delen en verplegers te zenden, evenals helicopters voor het ver voer van gewonde en geheel ge- isoleerde eilandbewoners. HULP UIT ONS LAND. Direct na ontvangst van het nieuws betreffende ramp van de r.atuur- in Griekenland, waarbij tot nu toe reeds 400 doden, 300 gewonden en 3000 daklozen zijn te betreuren, heeft de Care-mis- sion in Den Haag bekendge maakt, dat door een ieder hulp aan de Griekse slachtoffers kan worden geboden door geld te storten op girono. 512679. Zij heeft reeds een aanvang gemaakt met het uitreiken van voedsel, dekens, linnengoed en kleding- pakketten. Voor elk dezer pak ketten is een bedrag van 38 be nodigd. Men vestigt de aandacht er cp, dat ook hier snelle hulp dubbele hulp is. MEER DEN DUIZEND SLACHTOFFERS. In het gebied van de door aard bevingen geteisterde Ionische eilanden Cephalonia, Zakinthos en Ithaka (die tezamen 120.000 inwoners tellen) zijn Woensdag nacht 22 aardschokken geregis treerd. Be bevolking, die in pa niekstemming verkeert, heeft een nacht vol verschrikking doorge bracht in de apen lucht. Zware branden richten grote verwoes tingen aan in de reeds zo zwaar getroffen steden en dorpen op de eilanden. Griekse bladen schatten het aantal slachtoffers op meer dan duizend, maar een juist aantal is nog niet bekend. Het reddingswerk is in volle gang. Schepen varen af en aan naar de eilanden en vliegtuigen van de Griekse en Amerikaanse luchtmacht zijn ingeschakeld bij het reddingswerk. De Ameri kaanse kruiser „Salem" is naar Cephalonia gezonden. Een ooggetuige verklaarde na een vliegtocht boven de eilanden dat het landschap er erger uit ziet dan foto's van Hirosjima na de ontploffing van de atoombom te zien gaven. Op het eiland Zakinthos is de bevolking de bergen ingevlucht Langs de kust is het te gevaar lijk voor vluchtelingen, daar da golven op sommige plaatsen hon derden meters ver het land in dringen. ïn het stadje Vathy, op het eiland Ithaka hebben overleven den van de ramp een geïmprovi seerd kapelletje gebouwd onder een boom, waar zij de bescherm heilige St. Nicolaas om bemidde ling smeken. Ook elders op de eilanden lezen geestelijken missen in de open lucht. De overlevenden van de ramp lijden honger en dorst en men vreest grote moeilijkheden, als niet zeer spoedig levensmid delen kunnen worden aange voerd. In Argostoli, de hoofdstad vac Cephalonia, kon men 120 ton ont plofbare stoffen in zee werpen kort, voor de brand de opslag plaats bereikte. Het onlangs ge bouwde paleis van justitie in deze plaats stortte in kort nadat de minister van Sociale Zaken die de rampgebieden bezoekt, het gebouw had verlaten. Ecd aantal ambtenaren van de tele graafdienst, die hier een post hadden ingericht, kwamen om het leven. Volgens onbevestigde berichten zinkt de gehele stad Argostoli langzaam weg. De zee rondom de eilanden is zeer woest. De Britse torpedobootjager „Wrangier", die bij Sami (Cep halonia) hulp verleent, sëóeöi Donderdagochtend, dat de stad totaal is verwoest; 250 slachtof fers zijn geëvacueerd en 70 ach tergebleven. Bijna 50.000 mensen wachten op voedsel en water. De bevolking is kalm. Dokters, medicamenten, voedsel en water worden aan land gebracht. Van tijd tot tijd worden schokken waargenomen, die de „Wrangier" doen trillen, alsof op een afstand dieptebommen ontploffen. Een Griekse regeringswoord voerder sprak Donderdag berich ten tegen, volgens welke de eilanden wegzinken. Dit werd niet verwacht zo zei hij. Wel zou den zich aardverschuivingen voordoen. De Britse kruiser „Gambia", die bij Zante ligt, seinde dat de stad is verwoest en voor drie kwart verbrand. De helft van de bevolking heeft de wijk genomen naar de bergen. Zieken en ge wonden worden met behulp van landingsvaartuigen geëvacueerd. Be Westduitse sociaal-demo cratische partij heeft Donderdag verklaard, dat de drie partijen van kanselier Adenauers rege ringscoalitie 150 millioen mark hebben ontvangen, voornamelijk van industriëlen, ter financiering van de verkiezingscampagne. De vice-voorzitter van de so ciaal-democratische partij, Mei lies, verklaarde tegenover jour nalisten, dat zijn partij slechts over een millioen mark voor de verkiezingscampagne beschikt. Dit geld is grotendeels afkom stig uit de verkoop van herinne ringszegels van de verleden jaar overleden partijvoorzitter Kurt Schumacher. Meilies zei, dat de regerings partijen achterwege hadden ge laten een wetsontwerp in te die nen, vereist door de grondwet, volgens hetwelk de politieke par tijen de herkomst van hun fond sen moeten bekendmaken. De socialisten menen, dat geen gif ten mogen worden aangenomen van firma's of vennootschappen. De socialisten publiceerden Donderdag een pamflet, waarin zij zeggen de bron van de finan ciële steun der regeringspartijen te onthullen. Kanselier Adenauer verklaarde naar aanleiding van dit pamflet, dat reeds enige tijd de voorbe reiding hiervan bekend was. Wij behoeven ons daarover niet on gerust te maken, zo meende hij. President Peron heeft de ex- kolonel van de Duitse lucht macht, Rudel, verlof verleend, cpdat deze aan de verkiezingen voor de Westduitse bondsdag kan deelnemen. Zoals gemeld, heeft Rudel. die op het ogenblik in Argen tinië technisch adviseur van de Argentijnse regering is, zich canddaat gesteld voor de recht se Duitse rijkspartij (D.R.PJ. De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft op een bij eenkomst te Regensburg ver klaard, dat het „schaamteloos" is, dat vroegere leidinggevende nationaal-socialisten zich thans weer naar voren dringen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere, maqr in het oosten ven het land koeler. Aug. v.m. n.-m. 14 5.22 20.07 10.43 21.05 15 5.23 20.05 11.53 21.20 16 5.25 20.03 13.05 21.39 17 5.27 20.01 14.19 22104 ZATERDAG 15 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.56 5.0S 5.31 5.43 6.11 6.23 6.21 6.33

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1