Aardbeving ®p Grieks eiland Nieuwtjes op de Najaarsbeurs te Utrecht Grote brand Lemmer Straalvliegtuigen op Ypenburg? in De nieuwe Belgische halve Franc en de Nederlandse kwartjesautomaten Lijst van vaartuigenv te gebruiken bij watersnood CHINEZENWIJK Brieven per draad en toverpannen NIEUW-GUINEA Nationalistische regering krijgt Amerikaanse oorlogsschepen De eierenvoorziening in Engeland Brits soldaat in Port Said gedood Dr Jan Schouten 70 jaar Mevr. Zaisser is niet ontslagen De Oder-Neissegrens Naumann candidaat voor bondsdagverkiezingen Herbouw van Klundert Beslissing nog niet gevallen Cin lju Sang Volgens de berichten die Dins dagavond uit Griekenland zijn ontvangen, zijn 400 personen om het leven gekomen. In het dorp je Sami op het eiland Cephalonia zijn reeds 150 lijken geborgen. In totaal volgden sinds Maan dagavond 15 aardschokken el kaar op. De laatste schok was Dinsdagavond te 21.30 uur. Hier door werd het reddingswerk zeer bemoeilijkt. Minstens 300 personen werden gewond en er zijn ongeveer 3000 daklozen. Enkele dorpen op Cephalonia zijn geheel geïsoleerd. Vliegtui gen wierpen daar met valscher men voedsel, medicamenten en tenten uit. De gevangenis te Argostoli, waarin zich alleen tot zware straffen veroordeelde misdadi gers bevonden, is ingestort. De gevangenen werden onder gewa pend geleide naar het dorpsplein gevoerd. Zij zullen naar het vas teland worden overgebracht. Woensdagochtend hebben zich nog vier aardschokken in het ge troffen gebied voorgedaan. Volgens functionarissen was de schade op Cephalonia niet te be rekenen. De hoofdstad van Itha ca, Vathy, was Dinsdag door vloedgolven geteisterd. Van de 2000 huizen zouden er ongeveer nog 50 staan. De gouverneur van het eiland Cephalonia heeft de regering ge seind, dat twee steden volkomen zijn verwoest door de aardschok ken van Woensdagochtend. In Athene werd Woensdagoch tend een aardschok gevoeld. Vol gens seismologen lag het epicen trum in het gebied van de Ioni sche Zee. De schok werd even sterk genoemd als die van Dins dagochtend. De minister van ge zondheid en sociale zaken, Ada- mopoelos, seinde aan eerste mi nister Papagos, dat de huidige ramp groter was dan de vernie ling van Corinthe, ruim twintig jaar geleden. Volgens de minister, die zich per vliegtuig naar het getroffen gebied heeft begeven, zijn de dorpen Kionion en Pylaros vol komen verwoest. Hij vroeg om hefschroef vliegtuigen. Van het eiland Ithaka wordt geen antwoord ontvangen op aanhoudende seinen van het vas teland. Uit Santa Maura wordt gemeld, dat langs de kust van Ithaka grote rookkolommen wor den waargenomen. Schout-bij-nacht Selby, hoofd van de Britse marinemissie in Athene, heeft de Griekse rege ring meegedeeld, dat alle facili teiten van de Britse Middelland- se-Zeevloot beschikbaar worden gesteld voor hulpverlening aan de getroffen gebieden. Koning Paul en koningin Fre- derika van Griekenland hebben verklaard de getroffen gebieden zonder verwijl te willen bezoe ken. Men verwacht dat zij van daag nog zullen vertrekken. Volgens het Griekse persbu reau zijn verder nog verwoestin gen aangericht op het eiland Leucade. Te Patras en Kyllini in het westelijke deel van de Pelo ponnesus zijn talrijke huizen in gestort. Het Griekse persbureau te Athene heeft bekend gemaakt, dat in de nacht van Dinsdag op eiland Cephalonia, waar de stad Sami nog slechts een puinhoop is. Ook te Vatny, de hoofdstad van het eiland Ithaka, is de ver woesting zeer groot. EERSTE VLUCHTELINGEN AAN GEKOME'.N Het eerste schip met vluchte lingen en gewonden van de eilanden Cephalonia en Zante is Woensdag in Piraeus aangeko men. De evacué's deelden mede, dat de bewoners trachten met alle mogelijke middelen de ge teisterde eilanden te verlaten en zelfs met kleine scheepjes willen pogen het vasteland te bereiken. Volgens latere berichten is de hoofdstad van het eiland Cepha- nolia, Argostoli, door de ernstige aardbeving van Woensdagoch tend geheel vernield. De stad was reeds ernstig getroffen door aardschokken in de afgelopen dagen. Volgens onbevestigde berichten uit Patras zou de top van de berg Aenos op Cephalonia, die meer dan 1500 meter hoog is, in I tweeën splijten. Naar officieel gemeld is, is het I eiland Zante door een aard.schok op Woensdagochtend ernstig ge troffen. De verwoeste hoofdstad Zakynthos werd ontruimd, ter wijl op zes plaatsen brand was uitgebroken. Het Griekse pers bureau meldt, dat volgens een of ficiële schatting het aantal doden op drie Ionische eilanden meer Woensdagmorgen dan 100 bedraagt en het aantal BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Door onbekende oorzaak is de 15-jarige G. F. J. Heyblom uit de Van de Puttestraat te Rotterdam te Oostvoorne verdronken. De jongen, die op het Kruininger- gors te Oostvoorne kampeerde, was aan het baden in de afge damde Brielse Maas, toen hij plotseling in de diepte verdween. Het lijkje is inmiddels gevonden. Woensdag en drie nieuwe aardschokken zich gewonden 250. op de Ionische eilanden hebben voorgedaan, wardoor in het bij zonder de eilanden Cephalonia, Ithaka en Zante zijn getroffen. De grootste verwoestingen zijn aangericht in het N.O. van het In een loods van het stoom- houtzaagmolenbedrijf „Lemmer te Lemmer, welke loods geheel oevuld was met hout, is Woens dagmiddag brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen, waardoor de loods en een nabijgelegen garage een half uur later reeds bijna waren uit gebrand. Door de compacte bouw worden verscheidene woningen bedreigd. Ook drie aangrenzende panden werden door het vuur aangetast. De brandweren van Lemmer, Joure en Heerenveen pakten met groot materieel het blussingswerk aan. Verscheidene piloten van vliegtuigen die over Lemmer vlogen, cirkelden rond de plaats van de brand. Later werd ook de brandweer van Groningen opgeroepen om asssitentie te verlenen. Voorts is de brandweer van Sneek met twee motorspuiten naar Lemmer vertrokken tenein de te assisteren bij de bluswerk zaamheden. Van de zijde van het Amerikaan se ministerie van Landsverdediging b medegedeeld, dat het nationalis tische China het grootste gedeelte van de 25 kleinere oorlogsschepen zal ontvangen, welke president Eisenhower met machtiging van het congres in bruikleen ter be schikking stelt van bevriende lan den in het gebied van de Stille Orpaan Ook Zuid-Korea zal enkele sche pen ontvangen. De Chinees-nationalistische vloot beschikt reeds over zes Amerikaan se fregatten, zeven voormalige Ja panse torpedobootjagers vani een klein model en een aanzienlijk aantal patrouille-vaartuigen, lan dingsschepen en hulpvaartuigen, die uit andere bronnen werden verkregen. De bemanningen der Chinees nationalistische oorlogsschepen zijn gedurende verscheidene jaren door de Amerikanen opgeleid. Een aan tal officieren heeft zpn opleiding in de Verenigde Staten genoten. Zij leiden thans hun landgenoten ^Communistisch China is in het bezit van de vroegere Britse lichte kruiser „Aurora". Gedurende de Chinese burgeroorlog liep de be manning met schip en al naar de communisten over. Chinees-nationalistische vliegtui gen wisten de oorlogsbodem zwaar te beschadigen, zodat hij aanvan kelijk ter hoogte van de Noord- Chinese kust werd prijsgegeven. Later slaagden de Chinese commu nisten er in de vroegere „Aurora met Sowjet-Russische technische hulp te bergen, waarna de kruiser werd hersteld en weer in dienst ^Verder bestaat de Chinees-com munistische vloot uit een aantal kleinere voormalige Japanse oor logsschepen en twee Amerikaanse kanonneerboten. Deze oorlogs bodems waren in de afgelopen oor log ter beschikking van nationalis tisch China gesteld, maar vielen öter in handen der communisten. De brand ontstond in een op slagplaats van balken. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de loods binnen een kwartier in lichte laaie stond. De sirene van de houtzaagmolen begon te loeien en bracht de gehele bevolking van Lemmer op de been. Inmid dels had men groot alarm ge maakt, omdat het gevaar groot was, dat een complex van zeven woningen, dat tegen de loods is gebouwd, geheel in vlammen zou opgaan. Met 21 slangen werd het vuur bestreden. De brand vond voorts gretig voedsel in een houten werk plaats voor boerenwagenrepara tie van de heer A. Wierde en in de daarnaast gelegen woning van de heer D. C. Ham. Deze woning kon later gedeeltelijk behouden blijven. Tientallen vrijwilligers ruim den verschillende woningen leeg. Vlak achter de brandende loods gingen de woningen van de be drijfsleider van de fabriek, de heer H. v. d. Bijl en de reserve- bedrijfsleider, de heer K. Ver- beke, in vlammen op. Ook de daarnaast gelegen woning van de heer J. Bijma en de heer Win ter werd een prooi der vlammen. De kleine garage van de hout molen, een ijzeren loods, is ge heel in elkaar gekrompen. De garage was leeg, behoudens en kele gereedschappen en olieblik- ken. De woning van de boekhou der Hoekstra moest ook ont ruimd worden. Een grote partij hout, juist uit een schip gelost, begon later ook te branden en ging eveneens ver loren. In het geheel zijn vijf kleine gezinnen dakloos, waarvan vier alles hebben verloren. Sommige gezinnen hadden ook nog logé's. De schade loopt in de duizenden. De eigenlijke oorzaak kon nog niet met zekerheid worden vast gesteld. Het verkeer van Lemmer naar de Noord-Oostpolder en in enige andere richtingen, zoals naar Wolvega, stond geheel stil. Door krachtig ingrijpen heeft men twee huizen kunnen behouden, waarbij nog een benzinepomp stond. Het bedrijf van de hout molen kreeg in de fabriek zelf geen schade. De eigen blusinstallaties waren ook bij het spuiten aanwezig. De meeste huizen zijn verze kerd. „Chicago Tribune" wil koloni sering door Japan. De „Chicago Tribune" heeft Woensdag in een hoofdartikel zich voorstander verklaard van een „grootscheepse kolonisatie en economische opbouw" van Nieuw-Guinea door Japan. De teruggave van de Amami en Osjima-feilanden piet hun 220.000 inwoners aan Japan door de Ver. Staten legt er, al dus het blad, slechts de nadruk op, dat er nog veel meer moet worden gedaan, willen de Ja panners een bevredigende be staansmogelijkheid krijgen. „De regering te Washington blijft steun verlenen aan het „punt-Vier"-program voor hulp aan economisch ten achterge bleven landen. Wanneer dit pro gram ten bate van Japan op Nieuw-Guinea wordt toegepast, zal het veel meer vruchten af werpen dan alle andere „punt- vier"-projecten tezamen"', aldus het blad. Bij een bespreking van de eierenvoorziening in Engeland merkt de „Times" in een hoofd artikel op, dat in Nederland en Denemarken eieren beschikbaar waren, welke Engeland had kun nen kopen, maar die in Duits land een markt gevonden heb ben. Het blad schrijft dit, na geconstateerd te hebben, dat het van de bon afbrengen van eieren in Engeland in zekere opzichten vlot is verlopen, maar dat men nog niet tot een permanent ver delingssysteem schijnt te zijn gekomen. Hoeveel goedkopere eieren zullen er in het seizoen van de hogere prijzen te koop zijn, vraagt het blad zich af. Gezegd wordt verder, dat de voorlopige organisatie niet voor voldoende verse eieren heeft ge zorgd en dat een aantal van de slechte eieren, die onlangs in de verkoop zijn gebracht, het resul taat zijn van speculatief opslaan van voorraden. Het systeem van distributie via een inpakpost, waar de kippenhouders klaar blijkelijk gunstig tegenover staan, voegt dikwijls een onno dige schakel toe aan de verkoop keten en schept meer mogelijk heid, dat de eieren te oud wor den. Er zouden tekenen zijn, dat het aantal eieren, dat via inpak- posten gaat, minder wordt en dat daardoor de zwarte markt wordt geactiveerd. De medische afdeling heeft op de najaarsbeurs een aanzienlij ker groter omvang dan voor gaande jaren en is voor het eerst op het terrein aan de Croeselaan ondergebracht, waar zij 'n groot deel van de Bernhardhal in be slag neemt. Op het Vreeburg zal daarom het landenpaviljoen, waar de medische afdeling steeds gehuisvest was, ditmaal ontDre- ken. Wel zal Philips met zijn eigen trein op het buitenterrein van het Vreeburg staan. Hier door kreeg de jaarbeursleiding gelegenheid aan een meermalen uitgesproken wens tegemoet te komen door de verschillende in formatiediensten op één plaats, in de nabijheid van de ingang bijeen te brengen. Ook nu zullen de deelnemers op beide terreinen weer met tal van nieuwe artike len ter beurze verschijnen. Uiteraard zal dit ook het geval zijn in de medische afdeling, waar verschillende vernieuwin gen en verbeteringen in de zie- kenhuizen-apparatuur, o.m. op het gebied van intern transport van patiënten, zullen worden ge demonstreerd. Vernieuwingen treft men ook aan op het gebied van school- meubilair, waar losse sets van tafeltjes en stoelen tal van toe passingen mogelijk maken. Bij de technische groep wordt een nieuw communicatiesysteem gedemonstreerd. Door te schrij ven via een zwakstroomkabeltje kunnen met de hand geschreven brieven foutloos per draad wor den doorgezonden. De zwart op Dinsdag zijn te Port Said door onbekende personen twee scho ten gelost op twee Britse solda ten van de Britse militaire po litie. Eén der mannen werd ge dood, de andere gewond. Volgens het Egyptische mini sterie van Voorlichting zijn bij het incident ook twee Egypte- naren gewond. Het ministerie wijt het gebeurde aan het feit, dat de Britten, in strijd met het advies van de Egyptische auto riteiten, wachtposten bij de ha ven van Port Said hebben ge plaatst. De Egyptische regering heeft een beroep op de bevol king van deze stad gedaan om haar kalmte te bewaren. Kwartjes-automaten voor si garetten en snoepgoed in de Bel gisch-Nederlandse grensstreek zijn de laatste tijd herhaaldelijk „leeg gehaald" met behulp van de kort geleden in België in om loop gebrachte nieuwe munt stukjes van een halve franc. Deze muntjes zijn even groot en dik als onze Nederlandse kwartjes, hebben echter geen ribbel op de zijkant en zijn uit gevoerd in een roodkoper lege ring met als beeldenaar een mijn- werkerskop met mijnlamp. Een der drie Nederlandse fa brikanten van automaten ver klaarde in een onderhoud met een A.N.P.-verslaggever, dat al leen op automaten van buiten lands fabrikaat en op slecht ge- reviceerde vóóroorlogse Neder landse automaten het bovenge noemde trucje kan worden toe gepast. Inderdaad gaven bij een proef met het Belgische munt- Naar aanleiding van het onge val met het K.L.M.-vliegtuig Paulus Potter" op de Schiphol- weg heeft de A.N.W.B. zich enige tijd geleden inzake de kwestie Ypenburg opnieuw gewend tot de minister van Oorlog. De bond heeft er op gewezen, dat de be langen van een veilig wegverkeer onverenigbaar zijn met het ge bruik van Ypenburg door zeer snelle, laag overkomende vlieg tuigen. De A.N.W.B. is van mening, dat op de drukke rijksweg Den HaagRotterdam en op de be langrijke weg YpenburgBur gerveen, welke thans zal worden aangelegd, ernstige gevaren zul len dreigen, wanneer Ypenburg door straalvliegtuigen in gebruik zal worden genomen. Als een dergelijk vliegtuig bij stijgen of dalen op geringe wijze afwijkt van zijn baan, is de kans groot, dat het temidden van het wegverkeer terecht zal komen met alle gevolgen van dien. De chef luchtmachtstaf heeft namens de minister de A.N.W.B. medegedeeld, dat de belangen van het drukke wegverkeer rond Ypenburg hem steeds voor ogen hebben gestaan bij het projec teren van de militaire voorzie- Het gisteren verschenen num mer van „Nederlandsche Gedach ten", officieel orgaan ten dienste van de A. R. partij, haar pro paganda en haar jongeren-stu dieclubs, staat geheel in het teken van de leider van de A. R.-partij en Tweede Kamerlid dr J. Schou ten die 11 Augustus zijn 70ste verjaardag vierde. Het nummer bevat bijdragen van minister president dr W. Drees, mr A. B. Roosjen, dr L. G. Kortenhorst, mr J. Algera, prof. mr O. P. Romme, prof. mr P. S. Gerbran- dy, prof. dr J. Zijlstra, H. W. Tilanus, ds. P. Zandt, mr J. A. W. Burger, M. Ruppert, prof. mr P. J Oud, dr A. A. L. Rutgers, Ch. J. I. M. Welter, A. Borst Pzn, prof. dr ir H. van Riessen, H. Algra, prof. dr A. M. Donner en prof. dr G. H. J. v. d. Molen. ningen. De minister heeft een commis sie ingesteld, waarin ook ver tegenwoordigers van verkeer en waterstaat zitting hebben. De A.N.W.B. merkt op, dat dit antwoord opmerkelijk mag wor den genoemd, daar de minister in Mei 1953 in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de heer Blaisse heeft medegedeeld, dat de militaire voorzieningen, welRe op het vliegveld Ypen burg zullen worden getroffen, gegrond zijn op een in interna tionaal overleg genomen beslis sing; dat de afweging van belan gen en risico's reeds had plaats gehad en dat de bezwaren ten aanzien van het weg- en spoor wegverkeer in overleg met des kundigen van verkeer en water staat zouden worden ondervan gen. Blijkens het thans ontvangen antwoord is, aldus de A. N. W. B., de beslissing omtrent het ge bruik van het vliegveld Ypen burg door straalvliegtuigen dus nog niet gevallen. wit vastgelegde berichten, schet sen e.d. schakelen misverstanden uit. Het is mogelijk het systeem op een gewone schrijfmachine te monteren. Een toverpan naar Amerikaans voorbeeld voor gepofte mais en een electrische briefopener zijn andere nieuwigheden. Zo ook een Duits verwarmingsapparaat, waarmee warme lucht door het vertrek wordt geblazen, maar dat ook als ventilator, luchtverver ser en haardroger kan worden gebruikt. Het apparaat heeft een thermostaat, zodat de tempera tuur zal worden geregeld. Op de efficiëncy-afdeling worden de eerste modellen getoond van de z.g. snorkelvulpenhouder, die ge vuld kan worden, zonder dat de pen in de inkt gedoopt behoeft te worden. Met een draai aan de nsorkelvulbuis is de houder ge vuld. Een uit Neurenberg geïmpor teerde electrische speelgoedauto heeft twee versnellingen, een vrij loop en een achteruit. Hij loopt op een 4% volt batterij motor gedurende 50 speeluren achtereen. Op dezelfde afdeling wordt een baby-trapèze getoond, die aan de bovenrand van de box gespan nen afwisselingsmogelijkheden biedt voor de baby. Een horloge, aangepast aan de behoeften van het hedendaagse leven, is een Spirofix Zwitsers uurwerk met een nieuw regel systeem, dat een maximale stabi liteit geeft aan de precisiegang, terwijl er geen gevaar is voor vasthaken van de spiraal. Voor de huisvrouw wordt een zilver- en zilverpleet reinigings middel gebracht, waarbij het uit poetsen niet meer nodig is. Al leen inwrijven is voldoende om na enkele seconden de voorwer pen blinkend nieuw terug te zien. Ook voor meubelen is er een middel, dat zonder het uitwrij ven dezelfde resultaten biedt. Voor het eerst zal op de beurs worden vertoond een geruisloze gordijnrail en er zijn natuurlijk de laatste toepassingen van het nieuwe materiaal „plastic" te bybadjes van plastic toe. bybdajes van plastic toe. stukje op 'n aantal van de auto maten alle de halve franc terug Er zijn vrij veel automaten, met name van twee Deense fabrieken in ons land geïmporteerd. De bovengenoemde fabrikant die zelf ongeveer 300 automaten aan winkeliers in het zuiden van ons land heeft geleverd, had echter nog geen enkele klacht ontvan gen. De schade, die de winkeliers met automaten welke gevoelig zijn voor het bedrog,, ondervin den, is aanzienlijk. Want een pakje sigaretten dat 75 cent kost wordt op deze wijze voor iets meer dan elf cent verkregen. Overigens is het trucje geenszins nieuw, want zolang er automa ten zijn heeft het publiek met allerlei binnen- en buitenlandse muntstukjes gepoogd, en soms ook met succes, artikelen bene den de officiële prijs te verkrij gen Volgens het Oostduitse pers bureau A.D.N. heeft de Oost duitse minister voor Volksont wikkeling, mevr. Zaisser, op 'n vergadering in O.-Berlijn ge sproken. Hieruit blijkt, aldus het persbureau, dat mevr. Zaisser dus niet van haar functie is ontheven, zoals haar echtgenoot Wilhelm Zaisser. Vorige week werd in Weste lijke persberichten gemeld, dat de Oostduitse regering had be sloten tnevr. Zaisser uit haar ambt te zetten, doch dit besluit eerst over enige tijd bekend te zullen maken, teneinde de ver denking van een „familie-arre statie" te vermijden. Volgens de Westberlijnse so ciaal-democratische „Telegraf", die» met Britse toestemming ver schijnt, zouden te Warschau Pools-Russische onderhandelin gen begonnen zijn over even tuele wijziging van de Oder- en Neissegrens tussen Polen en Duistland. Dit bericht wordt met alle voorbehoud aangehaald. De „Telegraf" zegt zijn inlich tingen te hebben van het Oost duitse ministerie van buitenland se zaken. De Sowjets zouden de Poolse regering ervan willen overtuigen, dat het noodzakelijk is zekere concessies te doen bij een hereniging van Duitsland. Kleine gebieden in Silezië ten O. van de middenloop van de Oder zouden teruggegeven behoren te worden aan Duitsland, dat ook van de haven van Stettin ge bruik zou moeten kunnen maken. Ten aanzien van vaartuigen, te gebruiken bij watersnood, zullen door de burgemeesters van de daarvoor in aanmerking komen de Gelderse gemeenten voortaan jaarlijks aan het provinciaal be stuur opgaven worden verstrekt van de vaartuigen, die bij een eventuële watersnood beschik baar zijn, naar de toestand op 1 December. Het betreft hier niet alleen een opgaaf van gewone roeiboten, die in geval van nood voor redding van mensenlevens kunnen wor den ingezet, maar tevens van grotere, platboomde vaartuigen, In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. 4) Nadruk verboden. Het zoeken naar de 14 vermis ten van de Amerikaanse „Con- vair R B-36", die verleden week ïn de Atlantische Oceaan neer stortte, Is opgegeven. Van de 23 inzittenden van 't reusachtige vliegtuig, dat op weg was van Amerika naar En geland, zijn er 4 gered. Voorts zijn 5 lijken geborgen. Men heeft de hoop opgegeven, dat de vermisten nog in leven zijn. De voormalige staatssecreta ris van Hitiers ministerie van Propaganda, dr Werner Nau mann, is door de Duitse rijks partij (D.R.P.) candidaat gesteld voor de verkiezingen voor de bondsdag, die volgende maand in West-jDuitsland worden ge houden. Naumann heeft de can- didatuur aanvaard. De D.R.P.een uiterst rechtse beweging, heeft voorts de voor malige kolonel bij de „Luftwaf fe", Rudel candidaat gesteld. Rudel, die op het ogenblik een belangrijke functie bekleedt bij de Argentijnse vliegtuigindu strie, zou in een telefoongesprek met Naumann zijn candidatuur hebben aanvaard. De leiding van de D.R.P. heeft thans president Péron verzocht Rudel verlof te geven om aan de verkiezingen deel te nemen. Het maakte een geweldige in druk op Tom. „En ook kalkoen?" „Ja, ook kalkoen. Een hele gro te kalkoen." Tom watertandde. „Je ziet achter glas wat je wilt hebben en je stopt er de penning in en dan springt het er uit. Ja, de Amerikanen zijn knap. Als je groot bent ga je ook naar Ameri ka." Tom wilde natuurlijk graag naar „Amerika". Hij wilde het dol graag. Alle verhalen over de gro te boeman, de Yiminkeok (Immi gratie Bureau) en zijn onzinnige, gluiperige manier van doen prik keiden Toms verbeelding. Wat was die Yiminkeok anders dan een troep ambtenaren? Volgens de in China algemeen gangbare opvatting waren ambtenaren er toch alleen maar om het de men sen lastig te maken. Waarom zou den de Amerikaanse ambtenaren anders zijn dan de Chinese? Als je maar familie in Amerika hebt, hoef je geen zorgen te hebben Een ambtenaar mag dan 'n amb tenaar zijn, maar familie, is fa milie! Tom Fong Sr had gewild, dat zijn gezin overkwam. Tien lange jaren had hij naar hen verlangd. Maar het was niet gemakkelijk. Als zijn gezin per trein over land zou komen, zouden de reiskosten voor drie personen bijna duizend dollars bedragen. Wanneer zou hij met zijn wasserij zoveel geld verdiend en overgespaard heb ben? Een paar jaar geleden, toen hij dacht dat hij genoeg had over gespaard om zijn gezin te laten komen, was zijn bank over de kop gegaan. De zaken gingen slecht; minder mensen zonden hun wasgoed. De oude klanten gaven hun ondergoed niet meer mee; klanten, die' overhemden stuurden, schenen nog maar ééns in plaats van tweemaal per week een schoon overhemd aan te trek ken, en in lakens zat veel werk en weinig geld. Hij verlaagde zijn prijzen; hij maakte lange werk dagen (dat konden ze hem niet beletten); hij was vroeg op de been en zwoegde tot 's avonds elf uur; en hij pakte al zijn geld in een klein doekje in een gesloten ijzeren kistje, dat hij in een laad- je van zijn kast had verstopt. Hij had zijn vertrouwen in banken voorgoed verloren. Eens probeerde hij met spelen zijn doel te bereikenhij won een paar honderd dollars en verloor ze toen weer allemaal. Sindsdien speelde hij op kleine schaal, meer als ontspanning dan met het doel zijn gezin over te laten komen. Maar hij waagde onveranderlijk ieder jaar een kans in de Ierse sweepstake. Hij kreeg een buitenkansje in de persoon van zijn tweede zoon, wie het goed begon te gaan als verzekeringsagent. Royaal als hij was, bracht hij zijn vader op een dag een chèque van vijfhonderd dollars, zijn eerste spaargeld, en zei hem: „Hier, laat U moeder en de kinderen nu maar komen. Zeg hen, dat Yiko het geld heeft gestuurd. Ik weet, dat U moeder graag hier wilt hebben. Het blijft allemaal in de familie." Er bewoog zich iets heel diep in Tom seniors hart, toen hij het aanbod van zijn zoon hoorde, zó diep, dat het lange tijd duurde vóór zijn gevoel aan de opper vlakte verscheen. Het harnas van geduld en kracht, dat hij jaren lang gedragen had, was door boord en al zijn spieren ontspan den zich. Een krampachtig lachje vond langzaam de weg tot zijn gelaat en vochtige parels vorm den zich in zijn ogen. Hij was zó getroffen, dat hij geen woord kon zeggen. Hij veegde alleen maar zijn ogen af. Het was of zij zei den „Ik waardeer het, mijn zoon. Ik heb er erg naar verlangd je moeder te laten komen." Met het geld strikt onaangetast op de bank, maakte Toms moeder plannen voor de overkomst. Wat haar zelf betrof, was zij liever in China gebleven. Het was moeder Fong uitstekend bevallen om thuis als hoofd van het gezin op te treden en het kon nauwelijks een prettig vooruitzicht worden genoemd om op haar leeftijd naar Amerika te gaan, waar de taal en de gewoonten haar volkomen vreemd waren. Maar zij vond het goed voor Tom en Eva en er heerste eens gezindheid in het gezin en grote opwinding bij de kinderen. Zij zouden niet kunnen gaan vóórdat grootmoeder gestorven was. Hoe lang dat nog zou duren, kon nie mand zeggen. Het zou natuurlijk een schandaal zijn om haar al leen te laten en zij waren bereid om te wachten. Maar het kon niet zo heel lang duren; grootmoeder was in de tachtig. Tom hoopte heimelijk, dat het gauw zou ge beuren en schaamde zich dan voor de gedachte. Maar toen Tom dertien was, stierf zijn groot moeder en na de begrafenis gin gen zij. (Wordt vervolgd.) die zich over verdronken land gemakkelijk kunnen voortbewe gen en geschikt zijn om vee, huis raad e.d. in veiligheid te bren gen. Voor een spoedig arriveren van deze vaartuigen op le plaats van bestemming zullen eventueel sleepboten dienst moeten doen. Hoewel de gevolgen van een eventuele dijkdoorbraak in het rivierengebied waarschijnlijk wel van enigszins andere aard en omvang zullen zijn dan die, wel ke zich bij de jongste overstro mingsramp in het westen van het land hebben voorgedaan, ver dient het in verband met opge dane ervaringen toch alle aanbe veling, aldus de commissaris der koningin in Gelderland, er voor zorg te dragen, dat de hulpver lening in geval van een derge lijke calamiteit tevoren behoor lijk is georganiseerd, o.m. door een nauwgezette registratie van de in de streek aanwezige red dingsmiddelen. De bijzondere aandacht wordt hiervoor ge vraagd, met name wat betreft de tussen de grote rivieren in het gewest gelegen gemeenten. Het voornemen bestaat van de te verstrekken opgaven voortaan tevens gebruik te maken ten be hoeve van de Gelderse water schappen, die met het beheer der hoogwaterkerende dijken zijn be last, door aan deze dijkbeheer- ders elk najaar een door het pro vinciaal bestuur samengesteld overzicht van de in hun gebied aanwezige boten toe te zenden. Te beginnen met 1953 dienen daartoe elk jaar volledige opga ven van beschikbare vaartuigen in het gewest te worden ingezon den, naar de toestand op 1 Sep tember tevoren. Deze week zullen in de N.-B. gemeente Klundert de eerste wo ningwetwoningen, na de waters noodramp gebouwd, betrokken kunnen worden. Er zijn veertig woningen gereedgekomen. Zij zijn reeds aan slachtoffers uitge geven.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2