TOENEMENDE CHAOS IN FRANKRIJK Val van regering-Laniel te wachten? Parlement nog niet bijeengeroepen De Nederlandse Prinsessen in Cape God Penningmeester van Afrikaans Nationale Congres veroordeeld Het neergeschoten vliegtuig WEERSVERWACHTING ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER KABINETSFORMATIE IN ITALIË MISLUKT DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No- 2918. Wat gaat de huisvrouw er op vooruit! HOE WARM HET WAS. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent: iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer ofAu res Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm (2 ei.minimum per advertentie 1.80. Inzending advertenties tot 's namiddags 1 uur Voor het Maandagnvmmer Zaerdafc» 11 uur geleden werd belast met de vor ming van een nieuwe Italiaanse regering, heeft Woensdag zijn opdracht aan president Einaudi teruggegeven. Na afloop van een onderhoud met de president verklaarde hij te hebben gedacht, dat na de be sprekingen van de afgelopen weken het mogelijk was een re gering te vormen, gebaseerd op actieve en nuttige samenwer king. Hij was nu echter tot de conclusie gekomen, dat het voor zover hem betrof „onmogelijk is de opdracht te vervullen". De sociaal-democraten zouden bezwaar hebben gemaakt tegen enkele voorgestelde ministers, die volgens hem een zwenking naar links van het nieuwe kabi net zouden kunnen voorkomen. De voornaamste van deze minis ters zou ex-premier De Gasperi zijn, die de portefeuille van bui tenlandse zaken had aanvaard. Het socialistische partij-orgaan verklaarde Woensdagochtend, dat als De Gasperi buitenlandse za ken kreeg, er geen hoop zou be staan op beëindiging van het „Atlantische extremisme en een begin van een verstandiger be leid van verzoening". (Advertentie) Nieuw middel met grote voordelen. Beseft de huisvrouw wel, wat het nieuwe afwasmiddel van de Castella-fabrieken, de Castella Vaatwas, voor haar betekent? „Zingend", zo luidt het, „kan ze thans de afwas doen", en terecht, want hoevele nadelen, onvermij delijk met de dagelijkse afwas verbonden, zijn nu niet wegge vallen! Niet langer behoeft ze iedere dag opnieuw tijden in de keuken staan afwassen, immers, in 't actieve schuim van de Castella Vaatwas (een lepel geeft teilen vol sop) is de vuilste en vetste vaat in heel korte tijd ge daan en worden lepels, vorken, borden en glaswerk enz. glan zend schoon zonder de geringste inspanning. Afgelopen is het ook met het euvel van natte theedoe ken, want afdrogen is totaal over bodig en lest misschien wel best voorbij is ook de narig heid van pijnlijke „afwashanden". Niet langer hoeft de huisvrouw ruwe, onverzorgde handen te hebben, daar het sop van Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) de huid absoluut niet schaadt. Integen deel, door de dagelijkse afwas worden haar handen thans zacht als fluweel! Een klein deel van het Franse spoorwegpersoneel heeft gevolg gegeven aan het bevel van de re gering om het werk onmiddellijk te hervatten. Zes treinen vertrok ken Dinsdagavond van het Gare de Lyon. Aan Gare de l'Est kwa men twe etreien aan en vertrok ken er twee. Het verkeer van en naar de voorsteden ligt geheel stil. Door de staking van het grond personeel van de „Air France" konden de vliegtuigen van deze maatschappij niet vertrekken. Wegens staking van het perso neel van de Parijse bussen wer den auto's van leger en politie in gebruik gesteld voor het ver voer. Voor de stations van de on dergrondse spoorwegen, waar ook wordt gestaakt, werden po litieposten geplaatst. Enkele gestrande reizigers, die geen geld hadden voor een hotel kamer, brachten de nacht door aan de oevers van de Seine in gezelschap van de Parijse zwer vers. Volgens een persbericht zou den er in Frankrijk ruim 300.000 buitenlandse toeristen zijn ge strand. Het stakingscomité van het per soneel van de P.T.T. zei, dat de arrestatie van vijf postambtena ren, die geweigerd hadden weer te gaan werken, de vaste wil tot voortzetting van de staking had versterkt. Nog altijd worden de brievenbussen door soldaten ge licht. Hier en daar werd de post bezorgd door militairen, politie mannen en enkele postbeambten. Personeel va,n ziekenhuizen en andere openbare diensten staken voor onbepaalde tyd. Ook dood gravers sloten zich hij de staking aan. LANIEL ONTVING DELEGATIE In Parijs, waar thans alle be schikbare voertuigen voor het verkeer worden gebruikt, kwa men Woensdagochtend grote ver keersopstoppingen voor. De Franse eerste-minister La- niel heeft een afvaardiging van de socialistische partij ontvangen voor een bespreking over de sta king. De ex-ministers Gazier en Depreux maakten deel uit van de delegatie. Deze politici verzochten Laniel de Vorige week om bijeen roeping van de nationale verga dering. Ook de communisten wil den het parlement bijeen doen ko men. De regering tracht de voedsel voorziening in de grote steden, van waaruit reeds storingen wor den gemeld, te verzekeren. In een centrum, waar honderdèn stuks vee zijn gestrand in treinen, is men overgegaan tot het slachten der dieren. In Marseille, waar Dinsdag ma trozen staakten, was de toestand Woensdag weer normaal, maar nu is een staking begonnen van Hier zien we Koningin Juliana, die zojuist uit de helicopter is gestapt, welke landde op de rijksweg bij Rilland Bath en waar honderden zich hadden opgesteld om H.M. te begroeten. zeelieden in Duinkerken en Nan tes. De meeste Franse kolenmijnen in het N. en het O. van het land zijn gesloten. In Toulouse is de staking bij overheidsdiensten bijna alge meen. Begrafenisondernemers deelden mede, dat slechts begra fenissen zonder volgkoetsen kun nen worden verzorgd. ZAL LANIEL AFTREDEN? Politieke waarnemers te Parijs zijn van oordeel, dat premier La niel zal moeten aftreden, als de linksgeoriënteerde afgevaardig den er in Öagen hem te dwingen het parlement bijeen te roepen. De regering heeft order gege ven de mijnen in Oost-Frankrijk te sluiten, omdat ten gevolge van de staking de gedolven kolen niet kunnen worden vervoerd. De Franse socialistische partij heeft haar 105 afgevaardigden opgedragen aan de voorzitter der Franse nationale vergadering, Edouard Herriot, telegrafisch te verzoeken de volksvertegenwoor diging bijeen te roepen. De communistische partij had haar 101 afgevaardigden Dinsdag dezelfde opdracht gegeven. Tezamen zijn beide partijen door 206 afgevaardigden in de nationale vergadering vertegen woordigd. De volksvertegenwoor diging moet weer bijeenkomen, indien 209 afgevaardigden dit wensen. DINER MET CHAMPAGNE... Vijf grote passagiersschepen, waaronder de 44.356 ton metende „He de France" en de 53.329 ton grote United States", zijn Dins dag met ruim tweeduizend pas sagiers, die Parijs als bestem ming hadden, in de haven van Le Havre aangekomen. De passagiers zijn met ruim 40 autobussen naar de Franse hoofd stad vervoerd. Elke passagier had een pakket ontvangen, waar in zich een tevoren geheel klaar gemaakt diner met inbegrip van champagne bevond. HET TOURISTISCH VERKEER VAN EN NAAR FRANKRIJK. De stakende Franse arbeiders hebben door de chaos in Frank rijk de employé's van verscheide ne Nederlandse reisbureaux veel extra werk bezorgd. Talloos zijn de vragen, die men deze em ployé's stelt over het al of niet doorgaan van geprojecteerde rei zen naar Frankrijk. Omdat het postverkeer volkomen is uitge vallen en het telefoonverkeer met grote moeilijkheden heeft te kampen, is het voor veie reisbu reaux moeilijk een overzicht te verkrijgen van de gevolgen der staking voor het touristisch ver keer. Reisbureaux, die reizen or ganiseren met eigen autocars, on dervinden weinig last. Reserve ringen van hotels leveren even wel grote moeilijkheden op, om dat het postverkeer is uitgescha keld. Andere reisbureaux, die in dividuele en groepsreizen per trein organiseren, ondervinden de meeste last. Men stelt alles in het werk om de touristen zoveel mo gelijk te helpen en voor menig reisbureau zal deze hulp een schadepost opleveren. Zo is een groep van vierhon derd landgenoten, die een vacan te heeft doorgebracht in Golfe Juan in de Franse Rivièra, nog niet in ons land teruggekeerd. Deze landgenoten verblijven met 400 andere Nederlanders, die op het nippertje Zuid-Frankrijk per trein hebben bereikt, in het grote bungalowkamp in Golfe Juan. Men heeft pogingen ondernomen om deze touristen via Italië, Zwitserland en Duitsland naar ons land terug te brengen. Van het aantal individuele reizigers, dat is blijven steken, heeft men nog geen overzicht. HET POST- EN TELEFOON - VERKEER. De zakken met post voor Frankrijk stapelen zich inmiddels op. Sinds Zondag is geen post naar Frankrijk verzonden en uiteraard ook niet ontvangen. Het telefoonverkeer heeft met de grootste moeilijkheden te kam pen. Alleen dringende en ijlge- sprekken worden nog aangeno men. DE VERBINDING MET PARIJS. De Belgische spoorwegen heb ben medegedeeld, dat het reizi- gersvervoer BrusselParijs v.v. tot nader order is opgeheven. De treinen, die over Frans ge bied naar Zwitserland gaan, lo pen nog, maar met grote vertra ging. Speciale treinen van Brus sel naar Lourdes zijn eveneens vervallen. De Sabena heeft op haar dienst naar Parijs de Cojivairs, die 40 passagiers kunnen vervoeren, vervangen door toestëllen van 't type D C-4, die plaats bieden aan 55 reizigers. Woensdagmiddag vijf uur toestand in Frankrijk was als de volgt: Posterijen: Van de 220.000 man personeel van de Franse PTT was ongeveer 60 a 70 procent in staking. Enkele technici van de telefoondienst en enige postbeambten zijn gearres teerd wegens het niet opvolgen van het bevel het werk te hervat ten. In sommige gevallen wordt de post afgehaald en besteld door politiemannen, soldaten en vei ligheidstroepen. De toestand bij de telefoon, en telegraafdienst was nog steeds chaotisch. Het mi nisterie van Posterijen en Tele grafie sprak van een algemene verbetering in de toestand. Spoorwegen: Enkele treinen op de hoofdver bindingen kwamen met veel ver traging te Parijs aan en enkele treinen verlieten de Franse hoofdstad. Het spoorwegverkeer met de Parijse voorsteden lag nog vrijwel geheel stil. Openbare vervoersmiddelen: In Parijs hébben 600 man van het Franse leger met 300 vracht auto's Woensdag 22 diensten on derhouden naar alle delen van de stad. Ook particuliere vracht auto's en bussen werden hierbij ingeschakeld. Het personeel van de buslijnen en van de onder grondse, dat vandaag weer aan het werk zou gaan, heeft Woens dagavond besloten de staking met 24 uur te verlengen. Gas- en electriciteitsbedrijven: Vrijwel overal werd nog ge staakt door de employé's bij de gas- en electriciteitsbedrijven. In Parijs hadden vele arbeiders van het gasbedrijf zich wel op hun post gemeld, maar zij werkten niet. De staking wordt voor onbe paalde tijd voortgezet. KONINGIN JULIANA BEZOCHT RAMPGEBIED H.M. de Koningin heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan verschillende gemeenten in het ramp gebied. Hier zien we H.M. op de rijksweg bij Rilland Bath, waar het hefschroefvliegtuig van de „Sa bena" was geland. Vrouwen in Zeeuwse klederdracht begroetten de Koningin. Mijnen: De socialistische vakbond „For ce ouvrière" heeft zich aan de zij de van de communistische vak vereniging geschaard. Het depar tement voor de mijnbouw ver klaarde, dat ongeveer 120.000 mijnwerkers hebben geweigerd in de mijnen af te dalen, terwijl vele anderen niet konden werken, doordat er geen vrachtwagens naar de mijnstreek kwamen. De regering heeft mijnen in Oost- Frankrijk gesloten, omdat de op geslagen hoeveelheid kolen te groot was geworden. Luchtvaart Ondanks de staking van het grondpersoneel van de „Air Francé" zijn er volgens de lucht vaartmaatschappij een aantal vluchten gemaakt, o.a. naar New York en Londen. Koopvaardij: In Nantes en Duinkerken staak ten de officieren en matrozen van de koopvaardij. In Nantes namen ook de scheepsdokters aan de siaking deel. In Marseille zijn de matrozen Woensdag, na een staking van een dag weer aan het werk gegaan. Regeringsdiensten De „Force Ouvriere" heeft haar leden op alle regeringskantoren opgeroepen voor 48 uur in sta king te gaan. Het onafhankelijke ambtenarenvakverbond steunt deze oproep. Gemeentearbeiders In Parijs en tientallen provin ciesteden staakten de straatve gers, vuilnismannen, de arbeiders bij de waterleidingbedrijven, kan toorpersoneel, doodgravers en begrafenisondernemers. Openbare Diensten: In de ziekenhuizen werden al leen dringende gevallen opgeno men, tengevolge van de staking van 't personeel. De instellingen voor sociale bijstand waren geslo ten De Beurs en de Banken: Het personeel van de Banken en van de Parijse Beurs zal heden gedeeltelijk in staking gaan. De christelijke en de onafhankelijke- vakvereniging hebben echter be sloten niet aan de actie deel te nemen, daar zij deze in de huidi ge omstandigheden ongelegen achten. Ook op de marine-arsenalen en op vele andere sectoren van het Franse bedrijfsleven is een be roep gedaan het werk met in gang van heden voor 24 uur neer te leggen. Intussen worden op de voedsel- markt te Parijs de gevolgen van de stakingen reeds merkbaar. Woensdag waren tekorten aan kalfsvlees, eieren en sommige fruit- en groentensoorten, volge van de spoorwegstakingen. Er is echter voldoende voor raad aan ander voedsel in Parijs aanwezig, om voorlopig in de be hoefte van de bevolking te voor zien. Voor kalfsvlees, perziken, tomaten, druiven en eieren lopen de prijzen reeds op. Metaalarbeiders De „Force Ouvriere" heeft de bij haar aangesloten metaalar beiders opgeroepen van heden af 24 uur in staking te gaan. De katholieke vakvereniging heeft zich bij deze oproep aangesloten. RADIOREDE VAN LANIEL De Franse eerste minister, La niel, heeft Woensdagavond in een radiotoespraak tot liet Franse volk verklaard, dat de Franse re gering niet kan toegeven aan de door middel van stakingen uitge oefende druk, en het parlement niet zal terugroepen. „Ik zeg neen ten aanzien van de staking. Ik zeg neen ten aan zien van de druk op de regering", zo zeide de premier, „maar dit be tekent niet, dat wij neen moeten zeggen ten aanzien van wettige aanspraken, wanneer het werk weer is hervat". Laniel verklaarde volledig be grip te hebben voor de moeilijk heden van de arbeiders met klei ne lonen. De regering wist, dat hieraan iets moet worden gedaan. Hij zeide te weten, dat er redenen zijn voor de stakingen, maar dit betekende niet, dat zij niet onbe rijmd waren. De stakingen dien den slechts de zaak der extremis ten, der vijanden van het bewind. Hij waarschuwde zijn toehoorders voor de gevolgen van de staking op de Franse economie en zei, dat de buitenlandse toeristen er door worden weggejaagd. Laniel verklaarde voorts, dat de regering zal blijven regeren, „zelfs als dit de vijanden van het bewind niet bevalt". De Nederlandse Prinsessen Beatrix en Irene hebben de tijd van haar leven in Chatham, waar ze zich ongestoord en on gedwongen kunnen bewegen te midden van de andere vacantie» Velen weten niet eens, dat de twee figuurtjes, die rustig een partijtje tennis spelen op de baan vlak aan de baai, de Ne derlandse koningskinderen zijn. Onder goede hoede bekwamen zij zich in het zeilen en onder gingen zelfs al eens de sensatie van waterskieën, dat hier zeer populair is. Ze weten nauwelijks wat haar overkomt, wanneer ze in de win kelstraten van Chatham haar bescheiden inkopen doen van het geringe zakgeld, dat haar wordt toebedeeld en geen sta rende blikken op zich gericht voelen. Haar begeleider vertelde, dat De penningmeester van het Afrikaanse nationale congres, dr Molema, is Dinsdag met tien an dere inheemsen te Kimberley schuldig bevonden aan overtre ding van de wet ter bestrijding van het communisme. Acht be klaagden, onder wie dr Molema, werden voorwaardelijk tot negen maanden gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar ver oordeeld. Aan de overige beschul digden werden voorwaardelijke geringere straffen opgelegd. Het proces vloeide voort uit de ongeregeldheden te Kimberley op 8 November 1952. Beschuldi gingen inzake aanzetting tot ge weldpleging tegen de overheid en negering van bepalingen betref fende het uitgaansverbod en de apartheidswetten werden door de procureur-generaal buiten be schouwing gelaten. hij eens aangeschoten werd door een dame, die zei gehoord te hebben, dat de Nederlands Prinsessen hier waren. „Is dat werkelijk zo" was het antwoord „dan moet ik toch werkelijk oot eens gaan uitkijken om ze te zien, want ik ken ze wel Wat de.dame niet wist, was, dat Beatrix en Irene naast haar stonden. Hoewel de meisjes zich dus kostelijk amuseerden, wordt Soestdijk niet vergeten en de brieven tellen vaak vele velle tjes. Een evenement was na tuurlijk, toen vader op de terug weg van Curasao opbelde uit Montreal. Op 20 Augustus rijden ze per auto naar Ottawa, waarschijn lijk in 2 dagen, om daar nog 'n weekje te blijven bij de familie Feaver, onder wier hoede zij ook in Cape Cod zijn. En dan gaat het per K.L.M.-vliegtuig via Montreal weer huiswaarts. Ze hadden eigenlijk wel graag met de boot teruggegaan, omdat de school in feite voor haar te vroeg begint. Het warme weer heeft Woens dag in verscheidene Europese landen records gebroken. In het N. van Engeland wees de thermometer hier en daar 34 graden, de hoogste temperatuur sinds 1873. In Frankrijk liep het kwik op tot 35 graden. België no teerde de warmste dag van het jaar: in Brussel was het gisteren 32 graden in de schaduw. In ons land zijn de hoogste ther mometerstanden gemeld uit Eind hoven en Twente. Het kwik liep daar op tot 32 graden. Deze temperaturen zijn overi gens nog maar laag vergeleken bij die in Noord-Afrika. In vier stations in de Sahara meldde men temperaturen van 49 graden. Scwjet-Unie vraagt schade vergoeding. Het Sowjet-Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen, een nota doen toekomen, waarin schade vergoeding wordt geëist voor het omlaag schieten van een Rus sisch transportvliegtuig op de laatste dag vóór het van kracht worden van de wapenstilstand in Korea. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, die dit te Wa shington mededeelde, verklaarde dat Bohlen, toen hem de nota werd overhandigd, de toedracht van het gebeurde herhaalde en er op wees dat het Russische toe stel voor het van kracht worden van het bestand boven Noordko- reaans gebied omlaag werd ge schoten. De Amerikaanse regering heeft indertijd verklaard, dat het be wuste toestel op 27 Juli ;.l. dooi Amerikaanse „Sabre"-straalja gers boven Nöord-Korea, ten zui den van de Jaloe, is neergescho ten. De Sowjet-Russische regering heeft verklaard, dat het omlaag schieten boven Mandsjoerije ge schiedde en dat hierbij de levens van 21 Sowjetburgers verloren gingen. In het Russische protest, waarin dit was vastgelegd, werd ook nog verklaard dat het neer geschoten vliegtuig een vlucht maakte in een regelmatige lucht- verbinding der Russische burger luchtvaart tussen Port Arthur en de Sowjet-Unie. Het bedrag der gevraagde schadevergoeding is 1.861.450. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Warm. Over het algemeen vrij zonnig weer maar later kans op onweer. Zwakke tot matige wind aanvan kelijk zuidoostelijk en later uit westelijke richtingen. Warm tot zeer warm, maar in de middag afkoeling in de kustprovincies. Aug. v.m. n.m. 13 5.20 20.09 9.33 20.52 14 5.22 20.07 10.43 21.05 15 5.23 20.05 11.53 21.20 16 5.25 20.03 13.05 21.39 VRIJDAG 14 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.26 4.38 5.01 5.13 5.41 5.53 5.51 6.03 Attilio Piccioni, die tien dagen

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1