Uit de Provincie RADIO? Politierechter hield zitting te Terneuzen Binnenlands Nieuws Eric de Noorman en Bor Khan terneuzen. Wat brengt de Surinaamse landsregering wint vertrouwensstemming Britse hulp aan Oostduitse vluchtelingen Rumoer in het Klaassenstraatje Terugkeer van boeren naar Oost-Duitsland 99 De sjah van Perzië met vacantie aan Kaspische zee AXEL. BRESKENS. BOSCHKAPELLE. BRUINISSE. SLUISKIL. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. 99 WwrW' ENGELS SCHIP OP SCHELDE VASTGELOPEN. Het Engelse m.s. „Satoo Pre fect", onderweg van Terneuzen naar Antwerpen, is in de nacht van Maandag op Dinsdag ter hoogte van Bath aan de grond gelopen. Zonder assistentie is het schip om 13.55 uur weer vlot ge komen. Gemeenteraad. Bij raadsbesluit van 9 October 1952 werd aan de heer G. F. P. van der Peijl een perceel grond in de Louisapolder verkocht met een oppervlakte van 7688 m voor de bouw van 50 woningen. Thans worden 58 woningen ge bouwd met een totale oppervlak te aan grond van 9687 m-. De prijs van de grond is nader be paald op 6,75 per m2. B. en W. stellen de gemeente raad thans voor de gehele strook grond aan de heer Van der Peijl te verkopen, waarna deze de grond bij de bouw kan doorver kopen. In zijn vergadering van 29 Mei 1952 besloot de raad van Ter- neuzen ƒ1500 per woning te ga randeren met de rente ad 4 k °/o voor 50 door de heer G. F. P. van der Peijl te Sluiskil te bouwen woningen. Dit aantal is thans ge wijzigd in 58. B. en W. stellen nader voor een bedrag van ma ximaal ƒ2500 per woning te ga randeren. In zwaarmoedigheid gehandeld? Zoals de laatste tijd meer ge beurde ging de 57-jarige weduwe S. te Drieschouwen Maandag van huis teneinde in de omgeving konijneneten te verzamelen. Na enige uren was zij nog niet terug en hierdoor verontrust be sloten haar kinderen in de om trek naspeuringen te onderne men. Deze leidden echter tot geen resultaat, zodat 's avonds beslo ten werd het onderzoek nog in tensiever voort te zetten. Toen men Dinsdagmorgen de met de Kleine Kreek in verbin ding staande wateren zou afdreg- gen, vond men in het rietgewas het lijk van de vermiste vrouw, waaruit de levensgeesten reeds geruime tijd bleken te zijn ge weken. Naar wij vernamen leed de weduwe, die caféhoudster was, sedert enige tijd aan vlagen van zwaarmoedigheid. Het hjk werd ter sectie naar het ziekenhuis te Sluiskil ver voerd. Trailer gekapseisd. Gisteravond was men aan de Axelse Sassing bezig met het laden van een trailer van de ver voerder L. uit Kijkuit, uit een schip, geladen met vlas bestemd voor Koewacht. Toen de trailer ongeveer drie kwart geladen was, begon de la ding te werken en kapseisde de trailer. Drie arbeiders, die in het ruim van het schip stonden, werden onder het neerstortende vlas be dolven. Eén hunner, de arbeider F uit Sluiskil, bekwam hierdoor DONDERDAG 13 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7 15 Gymnastiek: 7.30 Gr.7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.- 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Gram.;' 10.03 Orgel; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 Causerie; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 14.45 Voor de huis vrouw; 15.15 Gram.; 15.25 Piano; 16.00 Lezing; 16.30 Kwartet; 16.55 Gram.; 17.00 Klankbeeld; 17 20 Gram.; 17.40 Voordracht; 18.00 Orkest; 18.35 Op de stel ling; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Levensvragen; 19.30 Gr.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Luister wedstrijd; 21.15 Klankbeeld; 21.45 Lichte muziek; 22.15 Pia. no; 22.40 Gram.; 22,45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koor; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Gram.; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Orkest; 11.45 Voor dracht 12.00 Orgel; 12.30 Mede delingen; 12.33 Gram.; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Gev. muz.; 14.05 Cabaret; 14.30 Piano; 15.00 Gram.; 15.15 Voordracht; 15.30 Gram.; 16.00 Cultureel progr.; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de kin deren; 17.30 Lichte muziek: 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 Gr.; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Ge sproken brief uit Londen; 19.05 Gev. muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Cantate; 21.00 Hoorspel; 22.30 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.30 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Orkest; 15.00 Voor de vrouw; 15.45 Ver zoekprogramma; 16.00 Opera; 17.25 Voor de kinderen; 18.25 Gram.; 18.30 Opera; 19.50 Nws.; 20.30 Gram.; 20.40 Opera; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 23.00 Nieuws. inwendige kneuzingen. De beide anderen kwamen met de schrik vrij. Nadat dokter Kats uit Axel geneeskundige hulp had ver leend, kon F. naar zijn woning worden vervoerd. Nieuws van de Jachthaven. Op een vergadering van de Visserijvereniging „Ons Belang" te Breskens is besloten geduren de de maanden Juli en Augus tus de Westzijde van de vissers steiger in de haven vrij te laten ten behoeve van de verschillende jachten, die in het zomerseizoen de haven van Breskens aandoen. Naar wij verder vernemen be staat er een goede kans dat de Brusselse jachtclub Breskens als thuishaven zal kiezen in plaats van Blankenberghe. Breskens zou dit aantrekkelijke hebben, dat uit deze haven ook met de kleinere jachten zelfs bij een be hoorlijke wind nog kan worden uitgevaren. Op een vergadering dezer jacht club, die één dezer dagen wordt gehouden, zal hierover nader worden beslist. Geslaagd. Te 's-Hertogenbosch slaagde voor het diploma gezel B in het herenmaatkleermakersbedrijf de heer J. A. Versprille, alhier. Neomist. Onder grote belangstelling droeg de heer J. de Maat in de parochie kerk zijn eerste mis op. Om half tien werd de neomist afgehaald door het kerk- en armbestuur, de assisterende geestelijken en een stoet van bruidjes. Om tien uur droeg pater De Maat in een tot de uiterste hoeken gevulde kerk de mis op. Pater De Schepper, die een dorpsgenoot en confrater van de neomist is, hield de feestpredica- tie. Na de mis zong het zangkoor de cantate „Priester door God uitverkoren", van L. Sevens. 's Middags werd een druk be zochte receptie gehouden. Tal van cadeaux werden hier aange boden. Namens het feestcomité sprak de heer Th. Verbist een ge lukwens uit. Als geschenk van de parochie bood hij pater De Maat een fiets aan. Pater De Maat dankte voor de belangstel ling en voor de cadeaux. Na de receptie celebreerde de wijdeling het lof, waarna het feest in de. familiekring werd voortgezet. Plastic waterleidingbuis gelegd. Door het motorschip „Greve- lingen" is Dinsdagmiddag door het Zijpe de dubbele zinker ge legd, die Bruinisse van water moet voorzien, dat afkomstig is van de West-Brabantse waterlei ding maatschappij. Door de ramp op 1 Februari kwam Bruinisse op een eiland te liggen en was de watervoorzie ning van de duinen van Haam stede niet meer mogelijk. Water voor deze gemeente werd aange voerd per tankboot uit Rotter dam, maar deze voorziening is dermate kostbaar dat het voor deliger is water per zinker aan te voeren zoals het ook gebeurd is op 1 Maart j.l. door de zand- kreek van Zuid-Beveland naar Noord-Beveland. Ir. Stoel Feuren- stein, directeur van de Zuid-Beve- landse waterleidingmij., had de leiding bij dit werk, dat veel be langstelling had van hogere auto riteiten. De zinker bestaat uit een één en één kwarts duimskabel van plastic, het z.g. tileenbuis van de Draka, gearmeerd met twaalf stuks looddraden en densoband Deze buis weegt drie en een hal ve kilo per strekkende meter tegen 0,4 kilo per strekkende meter zonder ommanteling. Het water wordt door de leiding ge perst met een druk van 70 meter maar verliest in de winter 40 meter, zodat een druk van drie atmosfeer overblijft. Gerekend wordt op een capa citeit van tien kubieke meter per uur. Dodelijk verkeersongeval. Gisterenmorgen om half elf had even voorbij Stroodorpe een ernstig verkeersongeval plaats. De Belgische gendarme F. R. uit Bouchaute was een dagje uit en maakte per bromfiets een uit stapje naar Terneuzen. R. moest even voorbij Stroodorpe de ver keersweg over om op het aldaar langs de kanaaloever liggend rijwielpad te komen. Het uitzicht ter plaatse is door de weelderige struikengroei zeer slecht, vooral voor het verkeer komend uit de richting Terneuzen. Op het moment dat de heer R. de rijweg overstak passeerde een luxe auto bestuurd door de heer W. uit Sas van Gent. Een hevige botsing was het gevolg, waardoor R. zwaar werd gewond, terwijl de bromfiets totaal werd vernield. Dokter Wegchelaar, die de eer ste hulp verleende, liet het slacht offer met zware inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis alhier overbrengen. Naar wij vernemen is het slacht offer in de loop van de dag aan de bekomen verwondingen over leden. De Parochie IJzendijke bestaat 250 jaar. De parochie van O.L. Vrouw ten Hemelopneming viert op 15 Aug. haar 250-jarig bestaan. Dit feit zal op feestelijke wijze wor den herdacht. Zaterdags zal een mis uit dankbaarheid worden op gedragen en om 3 uur zal een plechtig lof met processie plaats vinden, 's Avonds zal de heer J- Cornells een lezing houden over groei en bloei der parochie over de afgelopen 250 jaar. De muzi kale omlijsting van deze bijeen komst zal worden verzorgd door een gemengd koor uit Gent. Zon dag 16 Aug. zullen reidansen worden uitgevoerd op het kerk plein. 's Avonds za.1 er een uit voering worden g^ggven door het K.R.O-ensemble onder leiding van Fred Starwood. De kerk zal op deze dagen feestelijk worden versierd met bloemen en planten. Gevonden voorwerpen. Een militaire baret, Puntstraat 11, Zaamslag. 'De landsregering van Suri name heeft in de staten met 13 tegen 6 stemmen, bij drie ont houdingen, 'n vertrouwensstem ming gewonnen. De leden, die zich van stemming onthielden waren de 'heren Kletter, Rens en Pengel. De landsregering had de ver trouwenskwestie gesteld naar aanleiding van scherpe critiek, die in de vergadering van Woens dag j.l. door de heer Rens op de regering en in het bijzonder op de minister van landbouw, Oli- viera, was geleverd. Verschei dene leden meenden, dat de ware reden was de toelating van oud minister Kletter als lid van de staten. De regering had zulks echter ten stelligste ontkend. Engeland zal 500 ton kleding naar West-Berlijn zenden ten behoeve van Oostduitse vluchte lingen en voor 250 kinderen van vluchtelingen een vliegtocht naar West-Duitsland om daar een va- cantie door te brengen bekosti gen. De kleding was aanvanke lijk bijeengebracht ten behoeve van slachtoffers van de over stromingen in het begin van dit jaar in het oosten van Engeland. Burenruzies en beledigingen. Dinsdagmorgen kwam tijdens de zitting van de politierechter tot uiting, dat de verstandhou ding tussen diverse bewoners van het Klaassenstraatje te Ter neuzen nogal wat te wensen overlaat. Opvallend was het, dat vooral personen van het vrouwelijk geslacht zich schuldig maakten aan ordeverstoringen en scheldpartijen. Allereerst moest zich verant woorden mej. Cl. S. wegens be ledigingen aan het adres van mej. C. v. K. Het liep zelfs zó ver dat verdachte zei: „Sinds jij hier woont, is het hier een schur- kenstraatje geworden". Daar mej. S. bij de politie bekendstaat als: bemoeiziek in burenzaken, luidde de eis en het vonnis 25 of 10 dg. Eveneens wegens belediging stond terecht mej. A. K. Hier betrof het een onenigheid tussen twee vriendinnen, die het blijkbaar nodig vonden elkaar eens flink die huid vol te schel den. Eis en vonnis 5 of 3 dg. K. S., sleepbootstuurman en broer van verdachte C. S., trad nog bruter op. Hij ontzag zich Bijna 3000 naar het Westen uit geweken Oostduitse boeren zijn na 11 Juni, de dag waarop de in voering van de „nieuwe koers" bekend werd gemaakt, naar Oost- Duitsland teruggekeerd, aldus een artikel van Scholz, de Oost duitse waarnemende eerste- minister, in „Neues Deutsch- land". De Oostduitse regering besloot op 6 Augustus tot oprichting van een landbouwkundige hoge school, uitbreiding van de vee- artsenijkundige faculteiten aan verscheidene universiteiten en de stichting van vier instellingen voor de opleiding van landbouw deskundigen, aldus Scholz. Ook zouden 50.000 stuks vee over boerenbedrijven worden ver deeld, die te weinig vee hebben. Andere boerenbedrijven krijgen crediet voor de aanschaffing van vee. Westberlijnse ambtenaren van de vluchtelingendienst hadden meegedeeld, dat van November 1952 tot Februari 1953 15.000 boeren naar het Westen zijn uit geweken. De meeste boeren deel den mee, dat de toestand in Oost- Duitsland ondraaglijk was ge worden. Nadat was bekendgemaakt, dat er een nieuwe politiek zou wor den ingevoerd, was het aantal ge vluchte boeren plotseling vermin derd tot ongeveer een dozijn per dag, aldus de ambtenaar van de vluchtelingendienst. Vele boe ren, die nog in de Westberlijnse vluchtelingenkampen zijn, had den besloten terug te keren. KOFFIESMOKKELARIJ DALENDE? Aan het smokkelfront bij Aken schijnt het in Juli j.l. rustiger te zijn geweest dan anders. Al thans de buit aan koffie van de Akense douane lag in die maand met 3000 kg ver beneden het kwantum, dat per maand bij Aken langs de Nederlands-Duitse en de Belgisch-Duitse grens in beslag werd genomen, namelijk 5500 kg. Toch werden in Juli bij Aken nog 527 smokkelaars aan gehouden. Behalve genoemde 3000 kg koffie raakten zij onder meer 13.000 sigaretten, elf auto's en twee motorrijwielen kwijt. Door de Akense justitie werden in Juli 104 smokkelaars samen tot ongeveer 20 jaar gevangenis straf en 45.000 d.m. boete ver oordeeld. HET EAADSEL VAN DE KOE. Zwartsluis en Genemuiden zijn, behalve door landerijen, van elkaar gescheiden door het tame lijk brede Zwartewater. Het Zwartewater en een koe houden thans de gedachten van vele in woners van déze plaatsen bezig. Men vraagt zich namelijk af, hoe het mogelijk is, dat een losge broken koe uit Zwartsluis Gene muiden weet te bereiken, zonder gebruik te maken van de pont waar het dier zeker zou zijn op gemerkt of van de brug te Hasselt, waar zij zeker ook de aandacht zou hebben getrokken. En toch heeft een koe die presta tie geleverd. Slager Blei uit Zwartsluis had n.l. in Genemuiden een koe ge kocht en het dier in Zwartsluis in de weide geplaatst. Toen het dier later zou worden gehaald, bleek het te zJijn verdwenen. Na uren zoeken vond men het in de oude weide te Genemuiden terug...... Men neemt thans aan, dat de uitgebroken koe op haar dwaal tocht wat verfrissing in het Zwartewater heeft gezocht. Toen zij aan de overkant sexegenoten hoorde loeien, moet zij het Zwar tewater zijn overgezwommen om even een „buurpraatje" te ma ken OPLICHTINGSAFFAIRE MARINEWERF DEN HELDER. De rechtbank te Alkmaar heeft de kolenhandelaar D. B. uit Den Helder wegens oplichting van het rijk voor een bedrag van 5000 gulden en het geven van steekpenningen aan een ambte naar van de marinewerf con form de eis veroordeeld tot 12 maanden, waarvan zes voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstel- ling van de chr. reclasserings- vereniging. De stoker S. B., amb tenaar van de marinewerf en be last met de controle op de kolen- leveranties, werd wegens het aannemen van giften van de kolenhandelaar en diefstal van enkele voorwerpen uit het arse naal van de werf 'Veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was 2% jaar ge- eist. Zijn echtgenote, die maan delijks de giften van de kolen handelaar in ontvangst nam en 'tegen wie acht maanden was ge- eist, werd tot zes maanden ver oordeeld. Een vriendin van deze vrouw, die goederen, welke de stoker had gestolen, in bewaring had genomen, werd veroordeeld tot een boete van 100' gulden subs. 30 dagen. BEKENDMAKING MERK EN TYPE HULPMOTOR. De minister van verkeer heeft bekendgemaakt, dat motoren van het merk „Flink", typen N. en M.W.V., welke wat uitvoering en constructie betreft overeen komen met de door de firma v. d. Molen te 't Zandt (Gron.) bij de rijksdienst voor het weg verkeer gedeponeerde en door de directeur van genoemde dienst gewaarmerkte tekeningen en be schrijving, worden aangemerkt als verbrandingsmotoren, als be doeld in het wegenverkeersregle ment. OPNIEUW EEN ENORM SUR PLUS AAN JONGE KATTEN. De „Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren" adviseert voor het geval men geen goede tehui zen voor jonge katten heeft deze dieren onmiddellijk na de geboorte een pijnloze dood te be zorgen. Men kan zich daartoe wenden tot het secretariaat van een plaatselijke afdeling van dieren bescherming dan wel tot een dierenarts. Wanneer beiden niet te berei ken zijn, kan men de pasgeboren diertjes het beste doden door ze in een netje ondergedompeld te houden in lauw water. Dit moet met zorg en grote accuratesse geschieden. De diertjes moeten helemaal onder water blijven, dus niet naar boven kunnen drij ven. De dood treedt spoedig in, maar voor het zg. „bijkomen" late men de emmer met inhoud een paar uur staan. niet zijn eigen vrouw te slaan en te schoppen. De drank was oor zaak dezer echtelijke ruzie. Eis en uitspraak 30 boete of 20 da gen hechtenis. Dat zich niet alleen in Terneu zen dergelijke taferelen afspelen, bleek uit het feit, dat te Sluiskil de dames De L. en W. een haar onsympathieke medeburgeres in een woning lokten en met een pook bewerkten. Tevens werden grote plukken haar uit het hoofd van mej. C. F. R. getrokken, zo dat deze zich onder doktersbe handeling moest stellen. Zelfs de kinderen van de beide belaag sters hielpen er aan mee het slachtoffer toe te takelen. De officier van justitie was van mening, dat hier sprake was van een gemeen opgezet plannetje. Eis en vonnis voor ieder een geld boete van 20 of 10 dagen plus 8 loonderving. Ook te Sas van Gent hadden zich onverkwikkelijke incidenten voorgedaan tussen twee buren. Mej. Fr. L. K. had zich heel lelijk uitgedrukt over het doen en laten van de familie DZ. De officier kende deze dame nog van voorgaande gevallen. Zij is er op uit het leven van haar medeburgers zo zuur mogelijk te maken. Verdachte had nog een maand voorwaardelijk te goed. Eis ƒ50 of 20 dagen. De raadsman, mr G. Tichel man, pleitte clementie met het oog op het geringe inkomen van de echtgenoot. De politierechter veroordeelde haar tot 20 of 10 dagen. Bij A. J. F. S., te Terneuzen liep de echtgenote weg met me deneming van haar meubeltjes, die zij bij P. H., magazijnbediende alhier, op zolder liet opslaan. S. beledigde H. nog meerdere malen door hem voor dief uit te maken. Bij verstek werd S. veroordeeld tot 15 of 10 dagen. Toen A. B. R„ timmerman te Sas van Gent, in een café zijn huisgenoot A. B. de B. ontmoet te, schold hij hem de huid vol. Eis en uitspraak 20 of 10 dagen. Hierna kwamen A. L. R., G. R. en M. A. R., allen uit Koewacht (vader en twee zoons) voor de groene tafel. Zij hadden op Tweede Paasdag des avonds hun buurman J. L. C. mishandeld. Na verhoor van getuigen kwam vast te staan, dat inderdaad de fam. R. de heer C. had afge droogd, maar deze had hiervoor wel aanleiding gegeven. De offi cier vond dat de heren R. te ver waren gegaan en eiste voor ieder 25 of 10 dg. De politierechter veroordeelde de verdachten tot 5 of 3 dagen, terwijl de civiele vordering werd afgewezen. Diefstal en heling. A. Th. L„ fabrieksarbeider te Terneuzen, verduisterde toen hi; een kennis in de Grenulaan een bezoek bracht, een handdoek, een overhemd en een foto, terwijl hi; een week later in een café in de Westkolkstraat een fles advocaat achterover drukte. Met een kennis ging hij de fles in zijn woning in de Lange Kerk straat soldaat maken. De vreug de was echter slechts van korte duur, want de gemeente-politie maakte er al heel spoedig een einde aan. Het werd voor de kennis wel een bar dure dronk, want hij kwam later tot de ontdekking, dat in die korte spanne tijds ook zijn goed gevulde portefeuille verdwenen was. De officier noemde verdachte een onbetrouwbaar individu. L. was al driemaal veroordeeld ge weest, tweemaal wegens vernie ling en eenmaal voor diefstal. De officier achtte geen redenen aanwezig om verzachtende om standigheden in aanmerking te nemen en eiste 3 weken gevan genisstraf. Verdachte bracht naar voren dat enige tijd geleden zijn moeder was overleden en hij thans met de verzorging van zijn blinde vader was belast. De zaak werd aangehouden. De landarbeider H. S. uit Sluis kil had geld en een portefeuille verduisterd uit de jassen van zijn mede-arbeiders. De officier eiste 8 weken gevangenisstraf, waar van 6 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De politierechter veroordeelde S. tot 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils en tevens tot een boete van ƒ40 of 20 dagen hechtenis. Hierna kwam een oude heer voor de balie, de 72-jarige J. P. uit Terneuzen. Hem was ten laste gelegd, dat hij 68 kg oud ijzer, toebehorend aan de Staat der Nederlanden, had verkocht. Eis en vonnis 5 of 3 dagen. A. A. O., zonder beroep te Sas van Gent kon de verleiding niet weerstaan een onbeheerd lig gende zak aardappelen mee naar huis te nemen. Daar verdachte een schone lei had en invalide is, eiste de officier 10 of 5 da gen. De politierechter veroor deelde O. tot 1 week voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar. De opkoper en handelaar J. A. de M. te Philippine had zich be zondigd aan heling. Hoewel ver dachte wist, dat de benzine die hij van de chauffeur T. opkocht, gestolen was, ging M. daar rustig mee door en trachtte hij andere chauffeurs eveneens tot die practijken over te halen. De officier van justitie eiste 2 weken gevangenisstraf. Mr G. Tichelman, die als raads man voor verdachte optrad, wees op het feit, dat zijn cliënt een ge vaarlijk beroep uitoefent. Vol gens pleiter was verdachte be zweken voor de verleiding. Spr. vroeg een mildere straf. De poli tierechter veroordeelde De M. tot 1 week. De drank en verkeers ongevallen. Th. v. H., landarbeider te Hon- tenisse, trof het slecht, dat hij dronken op zijn fiets rijdende twee leden van de rijkspolitie ontmoette. Dit kostte hem nu 40 of 20 dagen. A. P. van E., chauffeur te Axel, bereed zonder toestemming van de eigenaar een motorfiets en veroorzaakte daarmee een verkeersongeval. Daar de offi cier in de veronderstelling was dat E. een weinig onder invloed van sterke drank verkeerde, eiste hij 25 of 10 dagen. De politierechter kon echter geen ernstig strafbaar feit con stateren en meende te mogen veronderstellen, dat hier een misverstand oorzaak was van alle ellende. Daar verdachte voor de civiele kant van deze zaak nog voor de kantonrechter zal moe ten verschijnen, sprak hij Van E. vrij van het hem ten laste ge legde. J. H„ transportarbeider te Axel, liep tegen de lamp, toen hij onder invloed van sterke drank op zijn fiets het verkeer in ge vaar bracht. Eis 20 of 10 da gen. Rekening houdend met di verse omstandigheden maakte de politierechter er ƒ10 of 5 dagen van. Als laatste kwam M. J. K„ met selaar te Philippine, voor de balie. Verdachte had onder in vloed van sterke drank op de rijksweg IJzendijkePhilippine een verkeersongeval veroorzaakt. De officier eiste 1 week voor waardelijk met 2 jaar proeftijd plus 100 of 30 dg en ontzegging van het rijbewijs voor 3 maan den. De politierechter veroordeel de K. tot 1 week voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, ont zegging van het rijbewijs voor 3 maanden en bovendien 75 of 25 dagen. Deel Hl: HET LOKKENDE ZWAARD. 164. Voortdurend heeft Rorik zijn onrustige blik over de vlakte laten gaan, want hij heeft een voorgevoel, dat hij niet ver meer van z;jn oude vrienden verwijderd is. Plotseling komt er beweging in 't struik gewas en komen drie, vier Noormannen te voorschijn. Het is of 'n electrische schok door zijn lichaam gaat, nu hij zo plotseling de blijde gezichten van zijn landgenoten ziet, die hun bogen achte loos in de hand hou den en opgetogen hem tegemoet snellen... „Welkom, heer Rorik! Brengt ge een boodschap van onze koning?" Tsacha ziet zijn handlanger van terzijde aan en lispelt zachtjes tegen Rorik: „Aai, mijn vriend, als ratten lopen zij in de val, als ratten. Wees vriendelijk, doe even onnozel als die dwazen. Kijk, daar is de koningin!"... Rorik yvordt zo bleek als een dode. Zijn tong ligt dik in z'n mond en het klamme zweet breekt hem W> overal uit, wanneer hij de verheug de stem van Winonah hoort: „Heer Rorik! Eindelijk ontmoeten wij een van onze dappere krijgers. Welkom, welkom! Welk goed nieuws brengt ge ons?" Zü heeft een klerjr van opwinding en met opgeheven arm doet zij een stap nader. Rorik vermijdt haar aan te zien en knikt alleen, ■want de woorden, die hij tot haar zou willeb richten, komen niet over zijn verdroogde lippen. Dan hoort hij Tsacha naast hem met de tong klakken en als hij de nomade aankijkt, weet hij dat de ontzettende ontgoocheling zal ko men. Tsacha laat als een getergde jakhals zijn tanden zien en terwijl hij zijn ogen tot bijna onzichtbare spleten dichtknijpt, komt er een bloeddorstige grijns over zijn vals gelaat. In een flits ziet Rorik hoe de hand van Tsacha naar het geduch te zwaard glijdt... Plotseling richt hij zich op en schreeuwt met een schrille stem: „Terug! Verraad, zeg ik U! Hij is uw bondgenoot niet! Hij is uw doodsvijand..." Zijn woorden gaan over in een verschrikkelijke doodskreet. Razend snel heeft Tsacha het zwaard ge trokken en met één geweldige stoot maakt hij een einde aan het leven van Rorik, de man, die eens zijn vorst verried om het leven te behouden en het nu verliest om dat hij zijn vorstin wil redden. De Noorse krijgers staan als ver lamd rond hun vorstin. De woor den van Rorik schijnen hun wil om te handelen te hebben verpletterd. Met verbijsterde ogen, de hand nog half opgeheven, staart Wino nah naar het lichaam van Rorik, dat ontzield van het paard is ge gleden... Nog vóór haar krijgers tot bezin ning zijn gekomen heft Tsacha zijn verschrikkelijk zwaard en met een niets ontziende stem roept hij tot zijn krijgers: „Voorwaarts! Valt *i De sjah van Perzië heeft zich Dinsdagochtend per vliegtuig naar Ramsar aan de Kaspische Zee begeven voor een vacantie- verblijf van een week. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote. Waarnemers in Teheran menen dat de sj^h niet in de hoofdstad aanwezig wil zijn, als premier Mossadeq Vrijdag a.s. in een ra diorede het resultaat van de volksstemming over ontbinding van de Madjlis (Tweede Kamer) zal bekendmaken. Volgens een bericht in het Britse blad „Evening News" is de sjah voornemens Perzië te verlaten, openlijk, indien dat mo gelijk is of in het geheim, als het niet anders kan. De sjah zou zich voor onbe paalde tijd naar een niet ge noemd land willen begeven, al dus dit bericht. Men neemt aan, dat hij prins Sjahpoer Ali Ridha heeft aange wezen als zijn opvolger. De sjah zou tot deze stappen hebben besloten, omdat premier Mossadeq van plan zou zijn „een persoonlijke dictatuur, gesteund door onder communistische lei ding staande volksbewegingen, in te stellen". - Maandag is in de Verenigde Sta ten van Amerika de 160 millioenste inwoner geboren. Verwacht wordt, dat de Verenig de Staten in 1960 175 millioen in woners zullen tellen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3