Koningin Juliana bezocht de rampgebieden Spoorwegen en posterijen lamgelegd door stakingen in i rankrijk 1050 Krijgsgevangenen omgekomen in Noordelijke kampen De economische maatregelen in Frankrijk Verkiezingen in Canada Fransen ontruimen Nasan Hef schroef vliegtuig steeg op uit tuin van paleis Ook mijmverkers dreigen het iverk neer te leggen WEERSVERWACHTING HOOGWATER Radio-Moskou over de verklaring der Y.N.-Ianden ZON-en MAANSTANDEN Het treinverkeer van en naar Frankrijk Modern middel voor de moderne huisvrouw KOREA Voornaamste principe: bezuinigen! Rustig verloop der stemming Aug. 12 13 14 15 5.18 5.20 5.22 5.23 20.11 20.09 20.07 20.05 TOERISME DOOR EN NAAR FRANKRIJK. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2917- Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 eest; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 u,ur De Koningin heeft gisteren per hefschroefvliegtuig van de „Sa bena" een bezoek gebracht aan de rampgebieden in Zeeland. Het vliegtuig steeg op uit de tuin van het paleis te Soestdijk. De helicopter, een Sikorsky S- 55, werd bestuurd door de heer Gerard Tremery, chef-piloot der helicopterdiensten van de „Sabe na", die tijdens de rampdagen de eerste was die met een helicop ter reddingswerk heeft verricht. Dat hij thans H.M. naar het wa- tersnoodgebied mocht brengen, kan worden gezien als een erken ning van zijn grote verdiensten voor het reddingswerk. Als tweede piloot bevond zich in het toestel de heer V. Pacco, onderdirecteur van de exploita tiedienst van de „Sabena". De helicopter arriveerde om 10.50 u. op het vliegveld te Haam stede. Na aankomst vertrok de Koningin per auto naar Haam stede. Hier werd H.M. verwelkomd door de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, het gemeentebestuur en vertegenwoordigers van de rijks waterstaat. In het gerestaureerde K.L.M.- gebouw op het vliegveld was er een eenvoudige ontvangst door het gemeentebestuur. Zeer grote belangstelling was er van de zij de van de burgerij en de badgas ten. Twintig minuten na haar aankomst te Haamstede vertrok de Koningin naar Burghsluis. 'Een boot ging vandaar via Schelphoek en de Flauwersin- iaag, waar onlangs een dijkval is voorgekomen, naar Zierikzee. De lunch werd gebruikt op de „Bree- zand" van de rijkswaterstaat. In Zierikzee kwam de Konin gin om kwart voor één aan. H.M. werd verwelkomd door de loco burgemeester, de heer R. Gerrit sen. Per auto reed zij door de stad en van de Weststraat af nam zij een kijkje over het over stroomde land. Ten stadhuize gaf de directeur van de centrale dienst voor bouw- en woningtoe zicht, de heer Argelo, een uiteen zetting over het nieuwe struc tuurplan voor Zierikzee. Ook hier toonden de inwoners zich zeer ingenomen met het koninklijk bezoek. Van verschei dene huizen werd gevlagd. Om twee uur vertrok de Ko ningin per jeep om door de droge corridor via Dreischor, Brou wershaven, Scharendijke en Re- nesse weer naar Haamstede te gaan. In Brouwershaven, waar de Koningin omstreeks drie uur aankwam, werd zij verwelkomd door burgemeester J. L. van Leeuwen. Grote belangstelling toonde H.M. voor de uit 1380 daterende Hervormde kerk, die bij hoog water nog in twee meter water staat en waarvan een steunbeer al scheuren gaat vertonen. Een dertig leden tellend kamp van de oecumenische jeugdraad is nu bezig een kistdam rond de kerk te leggen. Eén van de leiders van dit kamp is een predikant uit St. Louis in de Ver. Staten en verder zijn er Amerikanen, Engelsen, Denen, Spanjaarden, Duitsers en Nederlanders. Zij zijn onderge bracht in de pastorie. Van vele zijden, zo vertelde burgemeester Van Leeuwen, on dervindt men medewerking; o.a. draagt „monumentenzorg een steentje bij. Bij het aanleggen van de kistdam gebruikt men zeer goedkoop materiaal, n.l. drijfhout. De Koningin maakte in gezel schap van de burgemeester en met laarzen aan een wandeling rond de kerk om dit historisch monument goed te kunnen be zichtigen. Tweemaal per dag komt het water nog door het gat bij de Schelphoek naar Brouwershaven. De aandacht van de Koningin werd ook gevestigd op het ver langen van Brouwershaven naar een dam om de gehele plaats. De inwoners van Brouwersha ven waren zeer enthousiast over dit eerste bezoek van Koningin Juliana aan hun gemeente. Van Brouwershaven begaf e Koningin zich per jeep naar Scharendijke. Om dit plaatsje van ongeveer 200 woningen is pas 'n nooddijkje aangelegd, waardoor het weer drooggelegd kon wor den. De meeste inwoners zijn nog ge- evacueerd, maar enkele gezinnen zijn op eigen risico teruggekeerd. H. M. bracht een kort bezoek aan de woning van een terugge keerd gezin. Via Renesse reed zij weer naar het vliegveld. Hier hield het ge zelschap zich nog 20 minuten op, alvorens H. M. om 16.40 uur haar tocht per helicopter naar Rilland-Bath voortzette. NAAR ZUID-BEVELAND. Vijf minuten vóór zes arriveer de de Koningin in het dorp Waarde. Na kennismaking met de burgemeester, de heer J. C. van Burg, werden aan haar nog voorgesteld de raadsleden, de oudste twee mannelijke inwoners en de naaste familieleden van 't enige rampslachtoffer in Waar de. Omstuwd door een groot aan tal mensen begaf H.M. zich ver volgens naar de woningen van enige inwoners, die in het bezit zijn van een eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje- Nassau. Omstreeks tien over zes vertrok de Koningin naar Kruiningen. Het bezoek had een onofficieel karakter. Op uitdruk kelijk verzoek van H. M. werd niet gevlagd. Te Kruiningen arriveerden de Koningin en de Commissaris der Koningin te ongeveer 18.30 uur. Zij werden verwelkomd door de waarnemende burgemeester, wet houder P. H. A. Polderman. Vervolgens werden aan H. M. voorgesteld de gemeenteraadsle den, de gemeentesecretaris, de heer J. Blok, de voorzitter der herstelcommissie de heer W. J. L. de Groof, het dagelijks be stuur van het waterschap Krui ningen en de directeur van het rampschadehureau district Goes, de heer Pieters. H. M. liet zich op haar tocht te voet door het zwaar geteisterde dorp inlichten door de maatschap pelijke werksters en de loco- bur gemeester. Overal waren de op- ruimings- en herstelploegen be zig de straten weer begaanbaar te maken. Ook bezichtigde H. M. in enkele woningen het werk van de vrouwelijke hulpdiensten, die de woningen een grondige beurt geven en de laatste slik verwijderen. Daarna werd de Koningin ont vangen op de bovenverdieping van het gemeentehuis, waar zij de thee gebruikte. Om kwart voor acht vertrok zij per heli copter, hartelijk uitgeleide ge daan door geheel Kruiningen, weer naar Soestdijk. (Advertentie.) Resultaat: schone vaat en fluweel zachte handen Steeds komen er nieuwe midde len en apparaten, die de taak van de huisvrouw aanmerkelijk ver lichten en het huishoudelijk werk helpen vergemakkelijken en ver aangenamen. De hedendaagse huisvrouw vindt dat heel nor maal en iedere nieuwe machine of modern middel, dat voor haar doeltreffend blijkt, wordt dan ook steeds met dankbaarheid ontvan gen en trouw gebruikt. Zo is het ook met het nieuwe wasmiddel van de Castella-fabrieken, de Castella Vaatwas. Hoe gemakke lijk en vlug is de afwas thans ge daan en hoe onberispelijk schoon komt het vaatwerk enz. uit het schuim van Castella Vaatwas te voorschijn (een lepel geeft reeds teilen vol sop!). Geen wonder dan ook, dat alle huisvrouwen, die Castella Vaatwas (25 ct. per pak) gebruiken, enthousiast zijn en dankbaar voor het feit, dat door dit wondermiddel niet alleen de afwas in een ommezien ge daan is, maar ook haar handen in plaats van ruw en soms vol kloven, zacht als fluweel worden. In Parijs waren Dinsdagoch tend de Gare Saint Lazare en Gare Montparnasse gesloten. Aan het Gare du Nord lag het verkeer geheel stil. Van de Gare de Lyon en Gare Austerlitz ver trokken alleen treinen naar de voorsteden. Uit de provincie werd gemeld, dat vijftien personentreinen met 15.000 passagiers zijn blijven staan. Men liet in allerijl voedsel voor de gestrande passagiers kómen. Zeelieden in Marseille hebben met staking gedreigd. Het onder communistische lei ding staande vakverbond C.G.T. heeft Maandagavond een staking bij de spoorwegen uitgeroepen en zijn leden opdracht gegeven het werk onmiddellijk neer te leggen. Tevoren hadden zowel de communistische als de socialisti sche vakverenigingen in het be langrijke spoorwegknooppunt Dyon, waarover al het treinver keer naar Italië en de Rivièra loopt, tot een staking besloten. De neutrale vakorganisaties hadden eerder een verklaring uit gegeven, waarin zij hun leden verzochten niet aan stakings acties deel te nemen. Radio-Peking heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat in de Noordkoreaanse krijgsgevangen kampen 1050 militairen van de V. N. zijn omgekomen. De lijst met de namen van de betrokke nen was op 6 Augustus door de communistische autoriteiten in De Franse minister van Finan ciën, Edgar Faure, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat er enige tijd zal moeten verlopen alvorens de bezuinigingen en hervormingen volledig effect kunnen hebben. Later in deze maand zullen er nieuwe volgen. Het principe, dat aan de maat regelen ten grondslag ligt, is tweevoudig. Ten eerste moet de staat zijn jaarlijkse uitgaven aanzienlijk verminderen, inclu sief zijn militaire begroting en ten tweede moeten de diensten De algemene verkiezingen, welke Maandag in Canada zijn gehouden, hebben voor de vijfde achtereenvolgende maal een overwinning opgeleverd voor de liberale partij, die reeds sinds 1935 aan de macht is. Uit de eerste resultaten bleek, dat premier Luis St. Laurent alleen al in het oostelijke deel van het land genoeg zetels in het 265 afgevaardigden tellende la gerhuis had gekregen om hem een meerderheid te verzekeren. Zijn voornaamste tegenstander, de leider van de progressieve con servatieven George Drew, moest erkennen, dat zijn tweede poging om de conservatieven aan de macht te brengen was mislukt. Hij werd zelf herkozen evenals premier St. Laurent. Er stonden 263 van de 265 zetels op het spel; over de bezet ting van de twee overige zetels was reeds beslist. De verkiezingsleuze van alle oppositiepartijen was: „Het is tijd voor een verandering", het geen de liberalen beantwoordden met: „Het is nooit tijd voor ver andering van een toestand, die welvaart betekent. De stemming is rustig verlo pen. Alleen uit Montreal werden incidenten gemeld. Hier zijn zes personen aangehouden, omdat zij hebben getracht tweemaal te stemmen. De einduitslag van de verkie zingen luidt: 1953 Liberalen 171 Progressieve conservatieven 50 Socialisten (C.C.F.) 23 „Social Credit"-partij 15 Onafhankelijken 3 Onafhankelijk-liberalen 2 Liberale Arbeiderspartij 1 1949 193 41 13 10 4 1 0 265 262 Het nieuwe parlement telt drie zetels meer dan het oude als ge volg van het toegenomen aantal inwoners. van de staat efficiënter worden. De regering zal voortgaan de huren te verhogen. Dit betekent, dat er een belangrijke vordering wordt gemaakt in de richting van het herstel van economische huren, waardoor op de lange duur ook de productie van nieu we huizen zal toenemen. Verder heeft de regering een aanval gedaan op het oude pri vilege van beetworteltelers, dat de staat hun onbeperkte oogsten aankoopt tegen oneconomisch ho ge prijzen. De aangekochte beet wortelen kunnen slechts in alco hol worden omgezet, waarvoor geen afzet is te vinden. Dit jaar is de regering nog verplicht on geveer 5.374.000 hectoliter aan te kopen. Het volgend jaar zal deze hoeveelheid verminderen tot ruim 1 millioen hectoliter en om streeks 1958 zal zij nog slechts een half millioen bedragen. Vol gens Faure zullen in de derde plaats krachtige maatregelen ge nomen worden ter voorkoming van het door kunstmatige midde len handhaven van hoge prijzen. De huidige besluiten houden niets in over de butiengewoon hoge distributiekosten; het te grote aantal winkels en de dis- crimerende belastingheffing voor bepaalde grote detailzaken in vergelijking met die voor kleine winkels. Omtrent de pensioen rechten van ambtenaren deelde Faure mede, dat de regering in de pensioenrechten geen andere wijzigingen heeft aangebracht dan het aanbieden van een hoger maximumpensioen aan hen, die er in toestemmen twee jaar lan ger te werken. Faure maakte duidelijk, dat dezelfde leeftijds grens voor de genationaliseerde industrieën zal gelden. Na de oor log heeft elke industrie haar eigen stelsel ingevoerd, dat vaak gunstiger was dan dat voor re geringsambtenaren. de bestandscommissie aan de vertegenwoordigers der V. N. overhandigd, aldus het Chinese radiostation. De Zuidkoreaanse gevangenen die Dinsdag te Panmoendjon zijn uitgewisseld, zagen er goed uit. Zij droegen nieuwe uniformen. De Amerikanen en Turken wa ren gekleed in oude Chinese uni formen. In tegenstelling tot de vorige groepen Chinese krijgsgevange nen demonstreerden de Dinsdag uitgewisselde Chinezen niet. Toen zij het ontvangstcentrum naderden brachten zij de militai re groet. De communisten maakten Dinsdag bekend, dat zij Woens dag 250 Zuidkoreanen, 100 Ame rikanen, 25 Britten en 25 Turken zullen uitwisselen. 125 Van de Zuidkoreanen zijn patiënten, on der wie 50 brancardgevallen. Het communistische persbu reau „Nieuw China" heeft Dins dag gemeld, dat onder de Maan dag gerepatrieerde communisti sche krijgsgevangenen ,er vijf nieuwe wonden hadden. Twee waren door Amerikanen met een bajonet gestoken en de drie an deren waren door „speciale Ame rikaanse agenten" gestenigd. Een gerepatrieerde Noordko- reaan bracht, aldus „Nieuw- China", een op onderkleding aan gebrachte boodschap mede, die door 650 Koreanen met bloed was ondertekend. In de bood schap werd gezegd, dat de Ame rikanen zich in de kampen aan gruwelen hebben schuldig ge maakt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. WARM TOT ZEER WARM. Zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige wind» voornamelijk tussen O. en Z. DONDERDAG 13 AUGUSTUS. De uitwisseling der krijgsgevangenen. De Zuidkoreaanse krijgsgevan genen, die door de communisten worden uitgeleverd, zullen voor onderzoek een jaar onder toe zicht komen te staan; 8000 Zuid koreanen, die weigerden zich te laten inlijven bij het Noord koreaanse leger, zullen worden ondergebracht in een „rehabilita tiecentrum" op het eiland Jont- sjo, waar voorheen Noord koreaanse krijgsgevangenen ver bleven. Noordkoreaanse vice-premier pleegde zelfmoord. In een uitzending van de Noord koreaanse radio Pjongjang, die Dinsdag in Tokio is opgevangen, wordt meegedeeld, dat de Noord koreaanse vice-premier Hoe Kai onlangs zelfmoord heeft ge pleegd. De redenen van de zelf moord waren niet bekend. Hoe Kai, die een graad heeft gehaald aan de universiteit van Moskou, keerde in 1945 uit de Sowjet-Unie in Noord-Korea te rug en werd het vorig jaar tot vice-premier benoemd. In welin gelichte kringen te Tokio meent men, dat verband gelegd moet worden tussen de zelfmoord en de jongste zuivering in Noord- Korea, waardoor twaalf politieke leiders werden getroffen. De naam Hoe Kai werd toen evenwel niet genoemd. Radio-Moskou heeft Dinsdag verklaard, dat men uit de verkla ring van 16 leden-staten der V. N. met troepen in Korea, dat zij ingeval van „hernieuwde com munistische agressie" de strijd zullen hervatten, de conclusie zou kunnen trekken, dat „iedere ge wapende uitdaging van de kliek van Syngman Rhee voldoende kan zijn om de wapenstilstand teniet te doen". v.m. n.m. Breskens 3.55 4.08 Terneuzen 4.30 4.43 Hansweert 5.10 5.23 Walsoorden 5.20 5.33 v.m. 8.25 9.33 10.43 11.53 n.m. 20.41 20.52 21.05 De bond van matrozen, een on derdeel van de C.G.T. besloot Dinsdag het werk voor 24 uur neer te leggen. Op ieder schip zullen de matrozen echter bij stemming moeten uitmaken, of zij al dan niet aan deze staking meedoen. De bond van spoorwegarbei ders van de „Force Ouvrière" (soc.) gaf zijn leden opdracht „aan de zijde van hun kameraden de strijd aan te binden". Behalve te Dyon ligt het werk ook stil op de emplacementen van Bordeaux, Limoges en Saint- Brieux. De Franse staatscourant bevat te Dinsdag een order aan het per soneel van postkantoren om het werk te hervatten. Dit decreet heeft geen betrekking op de brie venbestellers. De arbeiders in de gas- en elec- triciteitsbedrijven te Nice, die Za terdag het werk hadden hervat, besloten opnieuw tot staking. Bakkersknechten te Biarritz, een vacantie-oord, legden even eens het werk neer. EEN ALGEMENE MIJN WERKERSSTAKING De vakbond van de mijnwer kers, aangesloten bij de C.G.T., heeft een oproep tot een mijn werkersstaking voor het gehele land uitgegeven. Met particuliere bussen wer den gestrande passagiers te Pa rijs van het Gare du Nord over gebracht naar centra in de pro vincie. Brievenbussen werden door mi litairen gelicht. In Parijs en vele andere steden wordt al zes dagen lang geen post bezorgd. De regering heeft opnieuw per soneel, dat sleutelposities be kleedt, opgeroepen. In Parijs nam de politie vijf technici van de telefooncentrale in hechtenis, omdat zij een bevel niet hadden opgevolgd. Blijkens berichten uit de pro vincies worden ook internatio nale treinen door de stakingen opgehouden. Ondanks het besluit van de Ka tholieke arbeiders om niet te sta ken ligt ook in Marseille het werk bij de spoorwegen stil. Ver scheidene schepen in de haven worden opgehouden door de sta king van matrozen. In bijna alle Parijse gasbedrij ven is Dinsdagochtend opnieuw het werk neergelegd. De gezamenlijke vakverenigin gen van grondpersoneel bij de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" hebben besloten vandaag 24 uur te staken. Deze staking op zichzelf zal het lucht verkeer in Frankrijk niet tot stil stand brengen. Het personeel van de Parijse ondergrondse spoorweg en van de busdiensten is met ingang van hedenochtend voor 24 uur in sta king gegaan. RIJKSAMBTENAREN. Het onafhankelijke vakverbond der Franse rijksambtenaren heeft voorgesteld een „gemeenschappe lijke .algemene 48-uursstaking uit te schrijven voor alle werk nemers in overheids en particu liere dienst." Volgens dit vakver bond, een der behoudendste van Frankrijk, is dit noodzakelijk om uiting te geven aan het verzet der arbeiders tegen de „anti-soci ale politiek" der regering-Laniel. Dit is de eerste maal sinds het begin der stakingen, dat een vak bond een algemene staking aan beveelt. Op de ambtenaren zelf, die Vrij dag j.l. in staking gingen en weer het werk hebben hervat, is even wel geen beroep gedaan het werk opnieuw neer te leggen. Honderdduizenden thans nog niet stakende rijkswerknemers staan gereed om zich bij de sta kers te voegen. Negen vooraanstaande Britse reisbureaux zijn Dinsdag begon nen hun reizen naar het vaste land te wijzigen, waarbij de door de staking getroffen Franse ha vens en spoorwegcentra worden vermeden. Ongeveer 1300 Britse vacantie- gangers, die via Boulogne naar Zwitserland, Oostenrijk en Italië zouden zijn gereisd, zullen thans over Ostende, Brussel, Aken en Keulen naar de Zwitserse grens stad Bazel reizen. De Britse spoorwegen raden va- cantiegangers aan zich niet naar Frankrijk te begeven, indien zij verder willen reizen dan de Fran se havens. P. T. T.-VERBINDINGEN MET HET BUITENLAND De directie der Britse posterijen heeft medegedeeld, dat, op ver zoek der Franse P. T. T.-leiding» uit Groot-Brittannië géén brieven of pakketten naar Frankrijk zul len worden gezonden, vóórdat de toestand is verbeterd. De Franse telegraafdienst aan vaardt slechts regerings- en drin gende telegrammen. GAS- EN ELECTRICITETTS- BEDRIJVEN. De socialistische „Force Ouvriè re" heeft haar leden, werkzaam in de Franse gas- en electriciteits- bedrijven, opgedragen het werk onmiddellijk neer te leggen. Bijna alle werkers in de Parijse gasbedrijven hadden echter gis terochtend vóór het uitvaardigen der stakingsorder, het werk reeds neergelegd. De Franse telefonisten hebben, als gemeld, in zoverre gehoor gegeven aan de hun door de Fran se regering toegezonden lastge vingen om het werk te hervatten, dat zij weliswaar weer op post zijn, doch slechts voor de rege ring bestemde of zeer dringende telefoongesprekken aannemen. Dit geldt ook voor de interlocale telefoondienst. De telefonisten, die bij deze diensttak werkzaam zijn, hebben sinds het begin der stakingen, 'n opvallende stijging in het aantal sterfgevallen in Frankrijk ge constateerd. Een Frans dagblad publiceerde één hunner ervaringen in deze. Een in een klein Frans plaatsje gestrande autorijder vraagt ver binding met een bepaalde auto garage in Parijs. Telefonist: „Is het dringend?" Automobilist: „Ja, ik moet een sterfgeval melden". De verbinding wordt tot stand gebracht. Automobilist: „Hallo, garage? Ik sta op Trou-le Petit Zij is dood". Garagehouder: „Wie is dood?" Automobilist: „Mijn batterij". Hier wordt de verbinding on verwijld verbroken, doch de auto mobilist kreeg zijn nieuwe batte rij- REGERING NEEMT MAATREGELEN. De Franse regering heeft alle maatregelen genomen ter ver zekering van het functionneren van onontbeerlijke openbare diensten, aldus is Dinsdagmiddag medegedeeld na een vergadering van het Franse kabinet. Een regeringscommissie zal de samenwerking van verschillende ministeries bij het uitvoeren der maatregelen verzekeren. De officieren en manschappen van de koopvaardij te Duinker ken zijn sedert Dinsdagmiddag in staking gegaan. De officieren staken 24 uur, de manschappen 36 uur. Verschillende vakvereni gingen hebben een stakingspa rool voor 24 uur met ingang van vandaag uitgegeven voor de openbare diensten en particuliere industriële ondernemingen te Duinkerken. De Frans-Vietnamese strijd krachten in Indo-China hebben de ingesloten stad Nasan ont ruimd om bataljons vrij te ma ken. De ontruimde stad ligt 200*km ten W. van Hanoi. De installaties konden zonder incidenten worden vernield. Bij de ontruiming werd gebruik ge maakt van vliegtuigen. Nasan was een van de egel stellingen in de delta van Tonkin en werd uit de lucht bevoorraad. 21.20Er werd critiek geoefend op het legeren van sterke Franse strijd krachten van goed gehalte in de vier sterkten Nasan, Loeang Pra- bang, het plateau der kruiken en Vientiane. Te Hanoi werd verklaard, dat de ontruiming paste in de strate gie van de nieuwe opperbevel hebber, generaal Navarre. Nasan werd niet ontruimd wegens ster ke druk van de Vietminh. Generaal Navarre is voorstan der van offensieve operaties in plaats van het tot nu toe gevoer de defensieve beleid. De treinen van Amsterdam naar Parijs lopen slechts tot de Frans-Belgische grens. De treinen die van Parijs naar Am sterdam moeten rijden lopen slechts van Brussel af. Wegens de verwarring in de materieel- omloop die door de staking is te weeg gebracht hebben de treinen niet hun normale samenstelling. De treinen van Nederland via Brussel, Luxemburg door Oost- Frankrijk naar Bazel en terug lopen tot nu toe echter volgens de normale dienstregeling.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1