Het bezoek van Prins Bernhard aan de Antillen Persconferentie van minister Foster Dulles Het Koreaanse vraagstuk Prins Bernhard terug in Nederland Koningin reikte Militaire Willemsorde uit De verkiezingscampagne in West-Duitsland De stakingen in Parijs Koninklijke familie naar West-Indië? Amerikaanse commissie stelt onderzoek in naar vliegvelden MINDER VAST WEER OP KOMST. WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Nog geen modelkeuken Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953- 8e Jaargang No. 2916. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uar Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De drie dagen, die het bezoek van de Prins aan de Nederlandse Antillen heeft geduurd, zijn als het ware omgevlogen. Zij leken te kort om de hernieuwde ken nismaking het was de derde maal dat de Prins de Antillen bezocht te verwezenlijken en uiting te geven aan de gevoelens van aanhankelijkheid en liefde voor het vorstenhuis van Neder land. Het antwoord van de Prins, toen de voorzitter van de club „Curasao" verzocht de Koningin te vragen met haar echtgenoot en de prinsessen een bezoek aan de Antillen te brengen: „Ik zal mijn best doen", zal op Curacao niet snel vergeten worden. Het bezoek van de Prins droeg in de eerste plaats een zakelijk karakter. De inspectie van de marine-strijdkrachten in de An tillen, de onthulling van het mo nument van Termote en de stich ting van het Prins Bernhard- fonds voor de Antillen vormden de kern van het programma. Deze drie zaken zijn ook de hoogtepunten van het bezoek ge worden. De grote belangstelling waarmede de Prins in zijn func tie van inspecteur-generaal van de marine de oefening van de mariniers en van de marine luchtvaartdienst heeft gevolgd, zijn voor de manschappen een inspiratie gebleken om zich ge heel te geven. De oefening verliep perfect en gaf een beeld van de training en conditie van de troep. De Prins heeft niet nagelaten zijn bewon dering te uiten en het moet voor de officieren en voor de man schappen een voldoening zijn ge weest, toen de Prins na afloop verklaarde, dat de Nederlandse mariniers de vergelijking met hun Amerikaanse collega's kun nen doorstaan. Iedere zeesoldaat weet, dat de Amerikaanse mari niers gelden als een keurkorps. De onthulling van het beeld van Termote, dat een plaats vond aan de haveningang voor het pa leis van de gouverneur, was een sobere plechtigheid, maar juist door haar eenvoud was deze plechtigheid indrukwekkend. Het was voor de vele aanwe zigen duidelijk, dat de Prins de dankbaarheid, die hij vertolkte in zijn antwoord aan de voorzitter van de staten, de heer Philip Cohen Henriquez, zelf volkomen beleefde en het spontane „Lang leve de Prins" na afloop van de plechtigheid kwam diep uit het hart. De plechtigheid, die enkele uren later plaats vond en resul teerde in het tot stand komen van een „Prins Bernhardfonds Nederlandse Antillen" had een besloten karakter. Slechts de be stuursleden van de stichting, de getuigen, de candidaat-notaris en mevrouw Strüycken, alsmede enkele fotografen, filmmensen en journalisten waren in de gro te receptiezaal van het gouver nementshuis bijeengekomen. Dat hetgeen zich binnen de muren van het gouvernementshuis af speelde niet in deze enge ruimte besloten bleef, bleek uit het feit dat de verkoop van de 5000 an jers, die de Nederlandse kwe kers Prins Bernhard meegaven naar Curagao vopr de start van het fonds, op de avond van de oprichting reeds waren verkocht. Ook de verkoop van de fotokaar ten met een portret van de Prins ten bate van het Prins Bernhard fonds Nederlandse Antillen ver liep vlot, zodat de penningmees ter, de landsminister van sociale zaken Fred Eman, op het ogen blik dat hij in zijn functie werd geïnstalleerd, reeds de beschik king had over een bedrag van ƒ12.000, een kapitaal dat een be gin van de werkzaamheden mo gelijk maakt. Aan deze stichting bestond be hoefte. Het is in de Nederlandse Antillen als elders: zonder een zekere coördinatie en een moge lijkheid tot het geven van finan ciële steun is het moeilijk voor jonge kunstenaars en voor ini tiatiefnemers op cultureel gebied de "middelen te vinden om tot ontplooiing te komen. ARUBA TELEURGESTELD. De Arubanen waren een beetje teleurgesteld over het feit, dat het bezoek van de Prins aan hun eiland slechts enkele uren kon duren. De oranjegezindheid van de Arubanen is welhaast spreek woordelijk en zij hadden graag de tijd gehad hieraan ten volle uitdrukking te kunnen geven. De totale duur van het bezoek van de Prins aan de Antillen liet echter geen ruimte over voor een langer verblijf op Aruba en ook de Arubanen knoopten de woorden „Ik kom spoedig terug voor een „echt" bezoek" goed in het oor. Het mèest ongedwongen deel van het bezoek van de prins was het bezoek aan de winkelstraten van Willemstad. „Curagao shop ping centre" is de slagzin, die de Amerikaanse touristen wordt voorgehouden en misschien had de Prins deze slagzin wel gele zen, toen hij op zijn heenreis New York passeerde. Met een klein gevolg heeft Prins Bernhard Zaterdagmiddag een korte wandeling gemaakt door het stadscentrum. Deze on gedwongen rondgang door Wil- lemstads centrum heeft veel bij gedragen tot het directe contact met de bevolking en tot de wens de Prins en de gehele koninklij ke familie spoedig weer te zien, een wens, die bij alle gelegenhe den en in alle gesprekken naar voren kwam. Kort voor het krieken van de dag, is Maandagochtend om 4 uur, Prins Bernhard, toevalliger wijze vliegend in de naar hem genoemde DC-6 machine „Prins Bernhard" van de K. L. M., uit Curagao in ons land terugge keerd. Op dit vroege uur was op het vliegveld ter begroeting aanwezig de heer C. C. Steensma, als ver tegenwoordiger der K. L. M.- directie, de heer U. F. M. Del- laert, directeur van de lucht haven Schiphol. De Prins stond op het plat form de aanwezige journalisten Koningin Juliana heeft Maan dag op het paleis Soestdijk de Militaire Willemsorde uitgereikt aan mevr. wed. Bouman uit Roermond. De onderscheiding was posthuum toegekend aan haar echtgenoot, de vroegere ie luitenant van het voormalige KNIL, M. A. M. Bouman. Hoe wel hij reeds vroegtijdig wegens lichaamsgebreken de militaire dienst heeft moeten verlaten, heeft de heer Bouman, die tijdens de bezetting hoofdcontroleur was van de C.C.D., aanvankelijk in eigen kring en daarna als lid van de ordedienst, het onder gronds verzet geleid en georga niseerd. Met de hem als ambte naar ter beschikking staande auto heeft hij vele leden van ge allieerde vliegtuigbemanningen en uit Duitsland ontsnapte geal lieerde krijgsgevangenen naar veiliger oorden vervoerd, waar voor hem postuum door de Ame rikaanse, Britse en Franse rege ringen onderscheidingen zijn verleend. Toen hij hoorde, dat twee van zijn gearresteerde ondergeschik ten zouden worden gefusileerd, indien hij zich niet kwam mel den, heeft hij zich onmiddellijk ter beschikking van de bezet tingsautoriteiten gesteld. Op de heide te Well liet hij op 2 Mei 1943 met drie anderen met de kreet „Leve het vaderland, leve de koningin" het leven. In zijn laatste ogenblikken heeft hij zijn lotgenoten nog voortdurend moed ingesproken. enkele ogenblikken te woord. Hij betuigde zijn tevredenheid over zijn reis, vertelde, dat hij op Curagao en Aruba overal „een goede stemming" had aangetrof fen, en bevestigde, dat hij de reis gemaakt had in zijn fünctie van inspecteur-generaal der marine. „Ik heb gezien, wat de marine in de West doet. Dat is goed", aldus luidde zijn commentaar. „Wanneer mijn dochters uit Amerika terugkomen? Dat zul len wij nog bezien, in ieder geval op tijd voor de school". De passagiers van het vlieg tuig kunnen er zich op beroemen, dat zij in een toestel hebben ge zeten, dat door de Prins der Ne derlanden werd bestuurd. Prins Bernhard heeft n.l. gedurende de reis enkele uren in de cockpit doorgebracht naast de gezag voerder Westlake en daarbij ge ruime tijd de stuurknuppel ge hanteerd. Vlak na de aankomst der ma chine en nog voor de Prins van het vliegveld vertrok, bleek, dat een van zijn koffers vermist werd. Men vermoedt, dat deze door een abuis op het vliegveld van Curagao is achter gebleven. De overige koffers werden in de gereedstaande auto geladen, een nieuwe 12-cylinder Ferrari met een topsnelheid van 220 kilo meter per uur, waarmee de Prins met zijn twee metgezellen enige ogenblikken later in snelle vaart van het platform verdween. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les kwam Maandag per vliegtuig uit Korea te Denver, in de Ame rikaanse staat Colorado, aan. Hij vloog onmiddellijk door naar de basis van de Amerikaanse lucht macht te Lowry, waar president Eisenhower met vacantie ver toeft. Dulles werd vergezeld door Henry Cabot Lodge, leider der Amerikaanse delegatie naar de Verenigde Naties en door de on derministers van Buitenlandse Zaken Robertson en McCardle. Na zijn besprekingen met de president hield de minister te Denver een persconferentie. Aan zijn mededelingen is het volgen de ontleend. Foster Dulles verklaarde de president volledig te hebben in gelicht over het resultaat van zijn besprekingen met president Syngman Rhee van Zuid-Korea. Hij zeide, dat de Amerikaanse regering zich er zorgen over maakte, dat communisten moge lijk enkele Amerikaanse krijgs gevangenen niet willen terugzen den. „Zij, die te maken hebben met het toezicht op de nakoming der bestandsbepalingen, waaron der luitenant-generaal Maxwell Foster Dulles deelde voorts me de dat „gebleken is, dat een zeer groot aantal Chinese en Noord- koreaanse krijgsgevangenen zich aan misdaden hebben schuldig gemaakt". „Zij zullen niet wor den teruggezonden, tenzij de ge allieerde krijgsgevangenen, die volgens de Communisten misda den hebben bedreven, eveneens op vrije voeten worden gesteld", Verklaarde hij. Naar aanleiding van het te Seoel na de besprekingen tussen hemzelf en president Rhee uitge geven communiqué verklaarde Foster Dulles nog: „Ik wens na drukkelijk te verklaren, dat er geen geheime overeenkomsten zijn gesloten". Hij vervolgde: „President Rhee heeft mij de onomstotelijke en ondubbelzinnige verzekering ge geven, dat het Zuidkoreaanse le ger zich naar de wensen der geal lieerde legerleiding zal blijven voegen en zich zal gedragen in overeenstemming met de be standsbepalingen, totdat ver wacht kan worden dat het Ameri- kaans-Zuidkoreaanse verdrag tot wederzijdse beveiliging in werking gaat treden". Dulles zeide te verwachten dat de Amerikaanse senaat deze overeenkomst in Februari 1954 zal bekrachtigen. Tenslotte kwam dé Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken nog te spreken over Japan- Hij zeide hieromtrent: „Japans aandeel in de verdediging van het gebied van de Grote Oceaan is wellicht niet zo groot, als wij wei hadden verwacht. Ik heb in mijn bespreking met premier Josjida het belang doen uitkomen van een groter aandeel van Japan in de beveiliging er van". Een ondercommissie van öe commissie van de strijdkrachten van de Amerikaanse senaat zal binnenkort een reis naar Noord- Afrika, Spanje en andere lan den in Europa maken, waar Amerikaanse luchtbases in aan bouw of in voorbereiding zijn. aldus senator Case. De reis zal worden gemaakt van 4 Septem ber tot 7 October. Taylor, bevelhebber van het 8ste Amerikaanse leger in Korea, doen alles, wat in hun vermogen ligt, om het terugzenden van alle Amerikaanse krijgsgevange nen te verzekeren. Indien de communisten niet alle krijgsgevangenen zouden terugzenden, zullen wij vermoe delijk vergeldingsmaatregelen nemen", aldus Foster Dulles. Toen hem gevraagd werd of dit betekende, dat de Verenigde Staten dan op hun beurt enkele communistische krijgsgevange nen niet zouden terugzenden, antwoordde Dulles: „Het komt mij voor, dat dit een normale werkwijze zou zijn". De minister verklaarde verder dat de Amerikaanse regering op geen enkele wijze officieel had vernomen, dat er Amerikaanse krijgsgevangenen waren, die niet naar hun land, zouden willen te rugkeren. Hij zeide dit i.v.m. be richten, volgens welke enkele Amerikanen er de voorkeur aan zouden hebben gegeven bij de communisten te blijven. In Noord-Frankrijk heeft meer dan de helft der mijnwerkers ge hoor gegeven aan een communis tische stakingsoproep, nadat Vrij dag en Zaterdag de leiders der R.K. en socialistische mijnwer kers-vakbonden hun leden hadden opgedragen het werk neer te leg gen. Het socialistische vakverbond „Force ouvrière" heeft de arbei ders, werkzaam in de Franse wa penmagazijnen, opgedragen het werk Maandagmiddag twee uur neer te leggen. De voorzitter der Franse natio nale vergadering, Edouard Her- riot, heeft Maandag geweigerd gevolg te geven aan een eis der communisten om de volksverte genwoordiging bijeen te roepen ter bespreking van de door de stakingen ontstane toestand. Hij weigerde Zaterdag j.l. reeds aan een overeenkomstig verzoek der socialisten gehoor te geven. Het centrale bureau der R.K. vakverenigingen heeft Maandag avond, na gedurende de gehele dag vergaderd te hebben, een communiqué uitgegeven, waarin wordt verzocht het parlement on verwijld bijeen te roepen. Ook is de eis gesteld dat de lastgevingen waarin spoorwegarbeiders en P.T.T.-beambten wordt opgedra gen hun werkzaamheden te her vatten, zullen worden ingetrok ken. Vertegenwoordigers van het van een socialistische vakverbond spoorwegarbeiders hebben beroep gedaan op de leden van de overeenkomstige katholieke bond om deel te nemen aan een sta king van onbepaalde duur, waar mede men intrekking van de re geringsbesluiten en der hiervoor genoemde lastgevingen wil berei ken. De leiders van de katholieke vakbond beraadslagen thans over dit beroep. De bond van vakverenigingen van politiepersoneel heeft er bij de premier en de minister van Binnenlandse Zaken tegen ge protesteerd, dat politiemannen zijn gebruikt voor het rondbren gen van poststukken. De minister voor de posterijen heeft Maandagavond in een com muniqué bekendgemaakt, dat hij al het personeel bij de interlocale telefoondienst, dat Maandag geen gehoor heeft gegeven aan lastge vingen, heeft geschorst. In Parijs had vrijwel al het be doelde personeel de lastgevingen genegeerd. Een functionaris van een vakvereniging zeide. dat de vakverenigingen de arbeiders ge adviseerd hadden weer naar de telefooncentrales te gaan en dat het merendeel dit ook had ge daan. „Maar", zo zei de functiona ris grinnikend, „zij brengen na tuurlijk geen verbindingen tot stand". ZUIVERINGS PROCES IN NOORD-KQREA. Volgens het communistische persbureau „Nieuw China zijn bij het vier dagen geleden te Pjongjang gevoerde zuiverings proces bijzonderheden over een Amerikaans plan om hoge Noord- koreaanse functionarissen om te kopen aan het licht gekomen. Zoals gemeld, stonden 12 Noord koreaanse functionarissen voor een militair tribunaal terecht op beschuldiging van spionnage voor de Verenigde Staten en pogingen om het communistische bewind omver te werpen. Tien van hen werden ter dood veroordeeld, ter wijl twee beklaagden gevange nisstraffen kregen. Volgens „Nieuw China" wer den in het proces de namen van drie Amerikanen genoemd: Un derwood, adviseur bij de contra- spionnagedienst van het Ameri kaanse leger te Seoel, Robinson, een legerofficier, en luitenant- generaal Hodge, comrqandant van het Amerikaanse leger in Zuid- Korea. De beklaagden zouden rapporten over de omstandighe den in Noord-Korea, bijzonder heden over de uitrusting van het leger en vertrouwelijke inlichtin gen inzake de communistische partij hebben verstrekt, in een poging om met Amerikaanse hulp een kapitalistisch bewind te ves tigen. Voor het proces, dat werd ge leid door opperrechter II ik Soen, bestond grote belangstelling. De publieke tribune was vol belang stellenden en door middel van microfoons konden ook personen buiten het gerechtsgebouw het proces vojgen. Volgens de openbare aanklager had het Amerikaanse leger sinds zijn landing in Zuid-Korea ge bruik gemaakt van contra-revo- lutionnaire elementen om te po gen het Noordkoreaanse bewind te ondermijnen. In de tenlaste legging stond o.m. dat 't Ameri kaanse imperialistische plan om naar het Noorden op te rukken bedoeld was om niet alleen de Noordkoreaanse democratische volksrepubliek, doch ook de Sow- jet-Unie en China aan te vallen. Officieren van de Zuidkoreaan se inlichtingendienst geloven, dat de zuivering in Noord-Korea en het recente spionnageproces te Pjongjang ten doel hebben „na tionalistische" groepen uit te schakelen en het regiem meer onder Russisch toezicht te bren gen. Uit inlichtingen uit Noord- Korea valt op te maken, aldus deze officieren, dat er reeds ge ruime tijd een strijd om de macht gaande is tussen de pro-Russi sche premier Kim il Soeng en zijn pro-Chinese rivaal Kim toe Bong. De weggezuiverde communisten waren krachtige ondersteuners van Kim toe Bong, zo voegden zij hieraan toe. AMERIKAANS—Z.-KOREAANS VERDRAG GETEKEND. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en zijn Zuidkoreaanse ambtgenoot, Pjoen Joeng Tai, hebben Zater dag te Seoel hun handtekening gezet onder een verdrag van wederzij dse beveiliging tussen de Ver. Staten en Zuid-Korea. President Syngman Rhee was bij de ondertekening aanwezig. Het verdrag moet nog door de volksvertegenwoordigingen van 'beide landen worden bekrach- DE UITWISSELING VAN DE KRIJGSGEVANGENEN. De Noordkoreanen en Chinezen hebben Maandag te Panmoend- jon medegedeeld, dat zij heden 250 Zuidkoreanen, 100 Amerika nen, 25 Turken en 25 Britten zul len uitwisselen. VOEDSEL VOOR ZUID- KOREA. In Poesan is het eerste deel van een Amerikaanse voedsel- gift van 10.000 ton legerrantsoe- nen en rijst uitgedeeld. In de ha ven van Poesan liggen nog twee schepen met aan boord bijna twee millioen pakketten voedsel. Reeds 190.000 Amerikaanse legerrantsoenen en 139 ton rijst is uitgedeeld. Drie schepen met aan boord naar raming twee millioen voed selpakketten zijn nog op weg naar Poesan. VERKLARING VAN UITGE WISSELDE GEVANGENEN. De Amerikaanse korporaal Carl Raup, die Maandag tot de te Pan- moendjon uitgewisselde krijgs gevangenen behoorde, heeft ver klaard, dat tussen Februari en Augustus 1951 ongeveer 2400 ge allieerde gevangenen in het kamp Pjoktong nabij de Jaloe zijn over leden als gevolg van ondervoe ding. COMMUNISTEN BESCHUL DIGEN V. N. IN KOREA. Een communistisch gedele geerde heeft Maandag de Ver enigde Naties er van beschuldigd de aanhangers van generaal Tsjang Kai Sjek te ondersteunen bij het stichten van verwarring bij de uitvoering van de Koreaan se wapenstilstandsovereenkomst, aldus radio-Peking. Volgens het radiostation werd de beschuldiging op de Maandag gehouden zitting van de militaire bestandscommissie geuit door lui tenant-generaal Lie Sang Tsjo. Hij zei dat agenten werken onder de naam van legertolk van de V. N. en dat het opperbevel van de V.N. paragraaf 2 van artikel 1 van de opdracht voor de repatrië ringscommissie schendt. In deze paragraaf wordt gezegd, dat al leen Indisch personeel het werk voor de uitvoering van de terug zending zou doen. Luitenant-ge neraal Lie verzocht het opperbe vel van de V.N. stappen te doen, teneinde herhaling van soortgelij ke activiteit te voorkomen. Lie zeide voorts, dat het agen ten van Tsjang Kai Sjek was ver oorloofd een verklaring te ver spreiden onder de Chinese krijgs gevangenen, waarin wordt ge zegd, dat zij gaarne naar Formo sa kunnen komen. Hij verklaarde dat agenten van Tsjang Kai Sjek nog steeds dwang uitoefenen op de gevangenen op het eiland Tsjoejoe, zo meldde radio-Peking. Minister Kaiser, de Westduitse minister voor vraagstukken die geheel Duitsland betreffen, is de eerste leidende politicus van de christelijke partij geweest, die op een verkiezingsvergadering in het veld is getreden voor een po litiek samengaan van de christe lijke en van de socialistische par tij. De minister verklaarde, dat na de verkiezingen over een coa litie dezer beide grootste partijen in de bondsrepubliek onderhan deld kon worden. Volgens hem zou zulk een samengaan „de juis te weg" zijn. De in een deel van de christelijke partij levende wens om in plaats van de huidige coalitie met liberalen en Duitse partij voortaan met de socialisten samen te gaan had tot dusverre nog niet tot openlijke uitspraken voor een grote coalitie gevoerd. Wel viel onder politici van de christelijke partij de laatste tijd een groeiende afkeer van de libe rale en de Duitse partij te consta teren. Sedert de liberale partij door haar naar een rechtse na tionale partij strevende afdelin gen is geblameerd en in grote in terne moeilijkheden is geraakt, spreken vooraanstaande christe lijke politici de overtuiging uit dat zij geen respectabele rege ringspartner meer kan zijn. Van socialistische zijde is over de mo gelijkheid van een intrede in een regeringscoalitie nog geen andere uitspraak gedaan, dan die van Ollenhauer, dat de socialisten in zulk een geval de bestaande, wet tig gesloten verdragen zouden eerbiedigen en hun revisie slechts (Advertentie) Maar toch is er vooruitgang Welke huisvrouw droomt er niet zo nu en dan van een modern in gericht huis, voorzien van alle comfort en vooral van zo'n mo delkeuken, als ze wel eens in tijd schriften of op een tentoonstel ling ziet, waar zo ongeveer alles machinaal gebeurt. En met een lichte zucht zal ze bij zichzelf vaststellen, dat het, wanneer alle huishoudelijk werk met derge lijke moderne hulpmiddelen ge daan wordt, ook niet moeilijk is er altijd verzorgd en aantrekke lijk uit te zien en zelfs tijd over te houden. Maar toch ziet het er niet zo somber uit, als menige huisvrouw denkt. Voor een van de naarste werkjes, de dagelijkse afwas, brengen de Castella- fabrieken thans een modern af- wasmiddel, dat reeds door dui zenden en duizenden huisvrou wen vol enthousiasme ontvangen is, de Castella Vaatwas. In het wonderlijke schuim van dit nieuwe middel (een lepel Castella Vaatwas geeft teilen vol sop) is de hele afwas zonder ook maar de geringste moeite in een omme zien gedaan enwat de huis vrouw vooral zeer zal waarderen, haar handen hebben van dit af- wasmiddel (per pak 25 ct.) niet in het minst te lijden, integendeel, zacht als fluweel worden deze door dit Castella sop. En zo gaat de droom van de huisvrouw al thans voor een deel in vervuiling. langs legale wegen zouden na streven. Overigens wijst het ver loop van de verkiezingscampagne nog geenszins in de richting van een samengaan der beide grote partijen. Dr Adenauer heeft zijn campagne geheel en al ingesteld tqgen de buitenlandse politiek der socialistische partij en hij heeft getracht de huidige coalitie als blok in de strijd te werpen. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven grote delen van Europa heerste tijdens het weekeinde zonnig en vrij warm zomerweer, dat veroorzaakt werd door een uitgebreid gebied van hoge lucht druk. Alleen in de Bovlakte kwamen zware regen- en on weersbuien voor ender invloed van een storing, die over Frank rijk trok en ook daar op tal van plaatsen onweer veroorzaakte. Grote hitte kwam echter ner gens voor met uitzondering van Spanje waar dagelijks maximum temperaturen van bijna 40 gra den worden gemeten. Elders bleef het kwik vrijwel overal beneden 30 graden. Ondertussen (ïeeft de algemene luchtdrukverdeling boven de Oceaan zich zodanig gewijzigd, dat de aldaar heersende depres sieactiviteit zich geleidelijk naar N, W. Europa gaat uitbreiden. Ons land blijft zich daarbij op de grens bevinden van een nieuw gebied van hoge luchtdruk, dat zich over de Golf van Bjscaye uitbreidt, en depressies die ten Noorden daarvan naar het Oos ten trekken. Of deze depressies hun invloed ook tot ons land zullen uitbreiden, is nu nog niet met zekerheid te zeggen, maar men moet er wel rekening mee houden, dat het weer een iels minder vast karakter zal krijgen dan het de laatste paar dagen heeft gehad. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Minder warm. Droog weer met wisselende be wolking. Zwakke tot matige wes telijke wind. In de middag lagere temperaturen dan gisteren. WOENSDAG 12 AUGUSTUS. v.m. n.izi. Breskens 3.25 3.36 Terneuzen 4.— 4.11 Hans weert 4.40 4.51 Walsoorden 4.50 5.01 Aug. 11 5.17 20.12 7.15 20.29 12 5.18 20.11 8.25 20.41 13 5.20 20.09 9.33 20.52 14 5.22 20.07 10.43 21.05

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1