E(! duizend uit rampgebied kinderen met vacantie De stakingen in Frankrijk Rumoer om de Ijzerbedevaart CHINEZENWIJK Aanslagen in Tunesië Massale arbeid van Nederlandse jeugdorganisaties Grensverkeer bij Aken aanzienlijk gestegen Onderwijsfonds voor de Scheepvaart Vacantiecursus bezocht Yerseke K.L.M.-bus over de kop geslagen in Calcutta Dodelijk ongeluk „Neue Zeitung" meldt ontslag van Ackermann Piccioni aanvaardt opdracht K. L. M. had extra vervoer Geringe hoop op vinden van overlevenden R.B. 36 Vliegende verhuiswagen Vervoer voedselpakketten £«n l|u Scsntg Belgisch militair vliegtuig verongelukt Westers antwoord op Russische nota Eisenhower met vacantie Aan meer dan elf duizend kin deren en een groot aantal huis vrouwen, allen afkomstig uit de door de watersnood geteisterde gebieden, wordt deze zomer aflei ding' bezorgd in velerlei vacantie- plaatsen van ons land. Ongeveer 4000 kinderen nemen deel aan kampen van de „Stich ting vacantieverblijven lagere schooljeugd", terwijl 26 organi saties in 149 zomerkampen ver deeld over 98 plaatsen circa "2000 kinderen opnemen. Daar naast neemt een groot aantal (plus minus 3000) deel aan het plaatselijk vacantiewerk en loge ren 200Ó kinderen in huisgezin nen van adopterende gemeenten alsmede in gezinnen, aange zocht door „Pro Juventute" en het R. K. huisvestingscomité. De vrouwenorganisaties verzorgen de uitzending van de huismoe ders. De organisatie van deze mas sale vacantiebesteding is in handen van de Nederlandse jeugdgemeenschap in samen werking met het ministerie van Onderwijs. In Juli zijn via Duitse grens- kantoren in het rayon Aken in totaal 962.000 personen vanuit 'Sederland en België Duitsland airmen gereisd. Van hen passeer den er 790.000 in het kader van het grote reisverkeer en 172.000 in 't kader van het kleine grens verkeer. Voor wat déze beide ca tegorieën tezamen betreft ver toonde het verkeer in Juli j.l. «en stijging van 57 procent ten opzichte van Juli 1952 en van 64 procent ten opzichte van Juni 1953. Het grote reisverkeer was in Juli j.l. bij Aken zelfs 89 pro eent sterker dan in Juni 1953. Deze stijging wordt vooral toege schreven aan het feit, dat thans vele categorieën buitenlanders Duitsland zonder visum kunnen bezoeken. Tot en met Juli j.l. passeerden dit jaar bij Aken in totaal 3.508.000 personen de Duitse grens. Vergeleken met de eerste zeven maanden van 1952 bete kende dat een stijging met ruim 900.000 personen. DE KAMPEN. De kinderen, die deelnemen aan reeds georganiseerde kam pen van jeugdorganisaties, wor den over alle slaapplaatsen ver deeld en zodoende geheel opge nomen in de sfeer van het kamp leven. Zo zijn de zeven jongens van Goeree-Overflakkee in het veldkamp nabij „Woudschoten" in Zeist geheel opgenomen in dit kampleven. „Ze passen zich wonderwel gauw aan", vertelde de kampleider mr C. B. Bavinck, „en we zijn verheugd, dat de C.S.V. ook enkele jongens voor eigen rekening heeft kunnen nemen". Van die snelle aanpas sing getuigde ook mej. W. Kooij- man, de hoofdleidster van „Ons Boshuis" aan de Arnhemse bo- venweg in Driebergen. Deze organisatie heeft 300 kinderen tussen 12 en 16 jaar ter verzor ging gekregen. In allerijl moest voor dit aantal nog een extra kamp worden ingelast. Een der grootste kampen van de „Stichting vacantieverblijven lagere schooljeugd" is het in korte tijd ontruimde D.U.W.- kamp „Horst-America" in Noord- Limburg. Hier vinden in één week bijna driehonderd kinderen onderdak in de keurig verzorgde barakken. De kampbeheerder, de heer A. Pijnenburg, deelde mee, dat een week met man en macht aan de ontruiming van het kamp is gewerkt, terwijl het stro voor de slaapzakken nog moest wor den aangevoerd. De directrice van het bureau der stichting, mej. J. Bus, zei dat het probleem van een dreigend tekort aan leidsters en leiders is opgelost in dier voege, dat 'n aantal bekwa me mensen door het N.J.G. wordt geleverd, terwijl de ge meente, die de kinderen uitzendt, eveneens voor een aantal per sonen, voornamelijk uit onder wijzerskringen zorg draagt. In het kamphuis „In het bos" aan de Soerenseweg te Apel doorn fungeerde als hoofdleider de heer J. C. Birkhof, onderwijzer uit Ooltgensplaat. WINSTPUNT. Van groot belang is dit contact voor de kinderen uit het ramp gebied. Ds. Steenbeek gewaagde van „een doorbreking van de ge slotenheid der eilanden" en van het feit, dat „de ongeorganiseer de jeugd zonder twijfel in de kampen rijp wordt voor het jeugdwerk". Rector Van Helden uit Vught, waar ook een aantal kinderen uit Noord-Brabant verblijft, sprak van „een weldaad voor de kinde ren, dat ze met anderen in den lande in aanraking zijn geko men". Ds. Steenbeek zeide voorts, dat met dankbaarheid kan worden geconstateerd, dat de Nederland se jeugdorganisaties met vreug de deze dienst, waaraan in mas saal verband en in een grote eenheid is gewérkt, aan de ge troffen Nederlandse jeugd heb ben bewezen. Een bus van de K.L.M. is Vrij dag op weg van Calcutta naar het vliegveld Dum Dum over de kop geslagen na een vrouw te hebben aangereden. Dertien in zittenden van de bus werden ge wond, maar geen van hen ver keert in levensgevaar. De aan gereden vrouw is in een zieken huis overleden. De vlucht van het K.L.M.-toe- stel dat van Calcoetta naar Sin gapore had moeten vertrekken, werd door het ongeval 24 uur uitgesteld. De Italiaanse politicus Attillio Piccioni heeft president Einaudi officieel meegedeeld, dat hij de opdracht tot vorming van een re gering aanvaardt. Het nieuwe kabinet zal een coa litie worden van christen-demo craten, liberalen en republikeinen en in het parlement gesteund worden door de (rechtse) socia listen. Het zal over een meerder heid van 7 stemmen in het huis van afgevaardigden, dat 590 le den telt, beschikken. Piccioni, die een week geleden de opdracht tot het vormen van een regering kreeg, is Zondag begonnen met het opstellen van de lijst van ministers. Naar ver wachting zal hij hiermede heden of morgen gereed zijn. De rechtse socialisten hebben aan hun steun de voorwaarde verbonden, dat de regering het vraagstuk van de werkloosheid in Italië, dat 2 millioen werklo zen telt, krachtig zal aanpakken; het program van landhervorming energiek zal voortzetten; een ver zoenende houding zal aannemen tegenover looneisen en pogingen zal doen om de spanning tussen het Oosten en het Westen te ver minderen. De rechtse socialisten hopen de socialisten van Nenni er toe te brengen, een afzijdige houding tegenover de regering aan te ne men. Het Franse ministerie voor Pos terijen, Telegrafie en Telefonie heeft Zondagavond bekend ge maakt, dat alle employé's, die hedenmorgen niet aan het werk gaan, zullen worden ontslagen. Aan de acht belangrijkste post kantoren in Parijs zal heden weer post, bestemd voor het buiten land, worden aangenomen, aldus een bekendmaking. DECRETEN VAN DE FRANSE REGERING. De Franse regering heeft Zon dagavond vrijwel afstand gedaan van haar poging om de pensioen gerechtigde leeftijd te verhogen. Het zogenaamde „actieve" per soneel in rijksdienst zal in het vervolg bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd kun nen kiezen of het nog twee jaar in dienst wil blijven. Voor het overige zijn de voorwaarden on veranderd gebleven, aldus een der economische decreten, die de regering Zondag heeft uitgevaar digd. Uit de overige decreten blijkt dat de regering niet van plan is de andere voorgestelde economi sche veranderingen te wijzigen. In de Franse staatscourant Is Zondag een decreet geplaatst, waarbij alle groepen spoorwegar beiders wordt geboden zich on middellijk bij hun werk te mei den. Het decreet dreigt met ont- De 29ste vacantiecursus van jet Onderwijsfonds voor de Scheepvaart is in Dordrecht ge ëindigd na een voorspoedige vaalt van Wemeldinge naar de Merwestad. De burgemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen, ontving het gezelschap nog op het ge meentehuis. Hij wees daarbij op de ontzaglijke betekenis van de oester- en mosselcultuur voor Yerseke. Het is zelfs zo, dat de burgerij meteen de1 weerslag on dervindt, als de conjunctuur on gunstig is. Ook de exportpositie is kwetsbaar, omdat circa 85 pro cent van de uitvoer naar België <raat. Als er daar een crisis ont staat, ondervindt Yerseke dit onmiddellijk. Deze exportpositie is dus een gevoelige plek. Maar als alles goed gaat, is er wel stand in Yerseke. De burge meester vertelde nog, dat er per jaar 55 millioen kg mosselen naar België wordt uitgevoerd, maar dat er nog geen millioen fcg in Nederland blijft. Hij voeg de er aan toe, dat ieder, die van goed bereide mosselen houdt, propagandist voor de mossel m Nederland zou moeten zijn. Over de oesterteelt zei hij, dat er vroeger eigenlijk alleen oestervisserij was, maar tussen t 1860 en 1870 werd er een teelt van gemaakt, die zich langza merhand vrijwel geheel in Yer seke Is gaan concentreren, wel licht als gevolg van de onderne mingsgeest en de energie van de bevolking dezer plaats. Nu slaat deze bevolking met emotie de plannen gade om de zeegaten af ïe sluiten. Zij zal er zich met iiand en tand tegen verzetten. Yerseke zal het hoofd niet buigen en zich niet gewonnen geven, al.ziet men de plannen met angst tegemoet, zo zei de burgemeester. De leider van de cursus, de heer R. Laan Sr., herinnerde er aan, dat er eveneens verzet is ge weest tegen de drooglegging van de Zuiderzee, maar dat ook dit Terzet niet heeft gebaat. Daar om vreest hij, dat ook de indij- itingsplannen wel eens doorgang zouden kunnen vinden, omdat een overigens respectabel belang moet wijken voor belangen, die groter geacht kunnen worden. De gasten bezochten de oester putten en ook een kreeftenpark, waar zij enorme kreeften te zien kregen met kolossale scharen, waarvan het maar goed was, dat zij geboeid waren. De kreeften worden in de Oosterschelde maar weinig gevangen, maar zij wor den uit Scandinavië naar Neder land gevoerd, omdat Yerseke zeer geschikt blijkt te zijn voor de verdere distributie in Europa en de kostbare waterbewoners gedurende hun soms maar kort verblijf in ons land de juiste verzorging te geven, waardoor ze fit blijven en in prima staat in hoofdzaak naar België en Frankrijk kunnen worden ge ëxporteerd. Ze gaan echter ook naar Afrika en zelfs naar Indo nesië. De avond werd besloten met de vertoning van een film over de oesterteelt. Op 23 Augustus zal de jaarlijk se Ijzerbedevaart der Katholieke Vlamingen worden gehouden. Als vrijwel ieder jaar geeft de ze gebeurtenis aanleiding tot fel le polemieken tussen de Neder landstalige en Franstalige pers. De laatste heeft een aanval ge richt op een zekere Adiel Debeu- kelaere, die tot de sprekers aan de IJzer zal behoren. Zij beschul digde hem er van, als soldaat in de eerste wereldoorlog naar de Duitsers te zijn overgelopen. La ter kwamen verschillende bladen, waaronder de Katholieke Libre Belgique", van deze beschuldi ging terug, omdat gebleken is, dat Debeukelaere met de wapens in de hand door de Duitsers ge vangen was genomen. In de ver kiezingscampagne van 1921 werd hij gearresteerd, doch een krijgs raad sprak hem vrij, waarna hij door het Vlaams nationaal ver bond in de senaat werd gekozen. Een ander deel harer beschuldi ging, dat Debeukelaere pro-Duit se propaganda onder zijn medege vangenen zou hebben gemaakt, houdt de Franstalige pers staan de. In haar voetspoor hebben de „Vaderlandse verenigingen" van Oostende, die zich steeds tegen de Vlaamse Ijzerbedevaarten ke ren, de minister-president ver zocht te bewerken, dat Debeuke laere het spreekgestoelte aan de IJzer niet zal betreden. Nu ook Zaterdag het zoeken naar overlevenden van de Woens dag j.l. in de Atlantische Oceaan omlaag gestorte Amerikaanse verkenningsbommenwerper van het type RB-36 als gevolg van slechte weersomstandigheden moest worden beperkt, is de hoop op het vinden van nog meer over levenden verminderd. Het grootste gedeelte der 24 Amerikaanse vliegtuigen, die aan de opsporingswerkzaamheden deelnemen, kon Zaterdag niet op stijgen. Namens de Amerikaanse lucht macht is nadrukkelijk verklaard dat de reddingswerkzaamheden voor onbepaalde tijd voortgang zullen hebben, totdat alle hoop op het vinden van overlevenden is vervlogen. Naar de „Gazet van Antwer pen" thans verneemt, heeft de re gering deze kwestie in haar kabi netsraad van Vrijdag althans in formeel besproken. Minister-pre sident Van Houtte verklaarde na afloop niet te zien, op welke grond men Debeukelaere zou kunnen verbieden het woord te voeren. Hij herinnerde, zo zegt het blad, „aan het schitterend ge drag van Debeukelaere tijdens de eerste wereldoorlog en zijn onbe rispelijke houding tijdens de jongste bezetting". Een deel der Vlamingen, waar van „De Standaard" zich tot woordvoerder maakt, wenst op de komende bedevaart te demonstre ren voor de verlening van am nestie aan een groot aantal der genen, die veroordeeld zijn we gens hun houding tijdens de be zetting. Op grond daarvan eist de Franstalige pers, dat er geen le den van de regering aan de bede vaart zullen deelnemen. De „Ga zet van Antwerpen" meldt, dat vele Vlaamse ministers als parti culieren wel zullen deelnemen. Ministers Van Houtte heeft vol gens het blad daaromtrent ver klaard, dat de aanwezigheid der ministers niet betekent, dat de re gering het eens is met de amnes tiebeweging. Men houde in het oog, zo zeide hij, dat het manifest over de amnestie niet is uitge gaan van het bedevaartbestuur. Een 18-jarige Nederlandse toe- riste, Francina Osinga uit Heer len, die per fiets over de weg Tongeren-Maaseijk reed, werd te Mechelen aan de Maas aangere den door een auto, bestuurd door F. M., uit Venlo. Het meisje werd op slag gedood. slag, gevangenisstraffen en ande re straffen in geval van onge hoorzaamheid. De bedoeling van het decreet is de stakers in de provincie het werk te doen hervatten en nieu we spoorwegstakingen in de hui dige periode van maatschappelij ke agitatie te voorkomen. Herriot, voorzitter van de Fran se nationale vergadering, heeft gezegd, dat hij niet zou ingaan op het verzoek van de socialisti sche partij om het parlement in verband met de stakingen van recès terug te roepen. Het verzoek zou volgens hem niet de steun van een derde van de Kamer krij gen, zoals door de grondwet wordt vereist. Het Franse kabinet kwam Za terdagavond bijeen om de laatste hand te leggen aan de bezuini gingsdecreten, welke de aanlei ding van de stakingen zijn ge weest. De meeste van de 2 mil lioen staatsernployé's die Vrijdag staakten, hadden inmiddels het werk hervat. De spoorwegmannen, die on danks 'n communistische oproep om de staking voort te zetten, ook weer aan het werk zijn gegaan, lieten echter weten dat zij opnieuw zouden staken wan neer de regering haar beweerde plannen niet zou wijzigen. Tot Zaterdag was de enige maatregel welke de regering nam ten aanzien van de staking een order aan de voornaamste em ployé's van de telefoondienst om op hun post terug te keren. Aan dit bevel werd echter weinig ge hoor gegeven. De regering riep Zaterdag militaire hulp om de door de stakingen veroorzaakte chaos te redderen. Het spoorwegverkeer in Frank rijk is Zondag bijna overal her vat. Wat de post en de telefoon verbindingen betreft, is de toe stand nog chaotisch. Interlocale gesprekken kunnen, afgezien van automatische gesprekken, nog steeds niet gevoerd worden. Hedenochtend hebben militai ren Ce eerste post na vijf dagen bezorgd. De postbeambten, die Zaterdagavond te Parijs hebben vergaderd, hebben éénparig be sloten de staking voort te zetten totdat genoegdoening is verkre gen. Het merendeel van het perso neel van de gas- en electriciteits- bedrijven is in de nacht van Za terdag op Zondag weer aan het werk, gegaan. Volgens de bond van postbe ambten zijn meer dan 200.000 le den van de bond nog niet aan het werk gegaan. Het feit, dat een beroep is gedaan op het leger wordt als bewijs aangevoerd voor de algemene verlamming van de postdiensten. Op de lange-afstandverbindin- gen reden de meeste treinen weer zonder vertraging. Men verwacht echter dat de spoorwegarbeiders van het grote spoorwegknooppunt van Limo ges, in Midden-Frankrijk, die over het algemeen zijn aangeslo ten bij communistische en onaf hankelijke vakbonden, het werk veel later zullen hervatten. K.L.M. had extra vervoer. Tengevolge van de staking in Frankrijk heeft de K.L.M. op haar lijn AmsterdamParijs 'n groter aantal passagiers gehad dan normaal. Velen, die de voor uitzichten voor het reizen per trein te onzeker achtten, gaven de voorkeur aan het vliegtuig. Bij één van de vluchten bleek de Convair niet voldoende, zodat hij moest worden vervangen door een DC-4, die zowel heen als terug 60 passagiers heeft ver voerd. Een „Vliegende verhuiswagen" van het type C119, die op weg was naar de Amerikaanse lucht basis Wheelus bij Tripolis in Libye, wordt sinds Zaterdag middernacht vermist. Het toestel had 34 personen aan boord. Ver moed wordt dat het toestel in de buurt van, Tripolis in zee is ge stort. Het toestel was Zaterdag avond te 19.12 uur van Udine (Italië) naar Tripolis vertrok ken. Een Italiaans passagiersvlieg tuig meldde Zondagavond, dat het een wrak had waargenomen nabij het eilandje Ustice, onge veer 60 km ten N. van Palermo. Volgens een mededeling van het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht in Europa, dat te Wiesbaden is gevestigd, zijn vijf inzittenden van het verongeluk te vliegtuig gered. Het blad van de Amerikaanse hoge commissie in Duitsland, de „Neue Zeitung", heeft in zijn edi tie van Zondag het ontslag van de Oost-Duitse waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken, Ackermann, gemeld. Volgens het blad had de Oost- duitse ministerraad Ackermann enige dagen geleden ontslagen op een geheime vergadering. Ook Else Zeisser, de minister van Onderwijs en de echtgenote van de onlangs ontslagen minis ter van Staatsveiligheid Wilhelm Zeisser, zou zijn ontslagen. Maar de bekendmaking hiervan wordt nog enige tijd uitgesteld om ver onderstellingen dat haar ontslag in verband zou staan met het zij ne, te voorkomen, aldus het blad. Ulbricht zou Ackermann ont slag hebben gegeven wegens zijn steun aan tegen de partij gerich te activiteit van Zaisser en Herm- stadt, de ontslagen hoofdredac teur van 't communistische blad „Neues Deutschland". Het Oostduitse persbureau heeft Zaterdagavond het ontslag bekend gemaakt van Jendretzky als eerste secretaris van de com munistische partij in Oost-Berlijn. den op 27 Juli hun hoedanigheid van candidaat-lid van het politie ke bureau van de Oostduitse po litieke partij ontnomen. In het korte officiële communi qué, dat Donderdag na de ver gadering van de ministerraad werd gepubliceerd, werd geen melding gemaakt van Acker mann. Ackermann is thans 48 jaar. Hij trad in 1920 tot de communisti sche partij toe. In de Spaanse burgeroorlog maakte hij deel uit van de internationale brigade. In de tweede wereldoorlog was hij in de Sowjet-Unie, waar hij de radio-„Vrij Duitsland" beheerde, die trachtte het moreel van de Duitse soldaten te ondermijnen. Else Zaisser, thans 49 jaar, is reeds langer dan 25 jaar lid van de communistische partij. Zij was van 1936 tot 1948 in de Sowjet- Unie. MINISTER PRESIDENT VAN INDONESIË OP SCHIPHOL. Met een K.L.M.-toestel uit New York is Zaterdagmorgen op Schiphol aangekomen dr. A. Sas- troamidjojo, die benoemd is tot minister-president van het nieu we Indonesische kabinet. Volgens de minister-president zal in de houding van Indonesië ten opzichte van de kwestie Nw.- Guinea geen verandering komen. Het kabinet, zo zeide dr Sas- troamidjojo, zal het toelaten van communistisch China tot U.N.O. voorstaan. „Alle economische hulp van het buitenland zal wor den aanvaard, mits er geen poli tieke voorwaarden aan verbon den worden". De minister-president vertelde voorts, dat bij de vorming van 't nieuwe kabinet overeenstemming is bereikt over de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie. Betreffende het conflict over de grondenverdeling in Oost-Su- matra is bij de vorming van een kabinet overeenstemming bereikt over de houding, die men in deze kwestie zal aannemen, aldus ie De treinen naar Frankrijk. Het vertrek en de aankomst van de internationale treinen van en naar Frankrijk geschiedt weer normaal, volgens de dienst regeling. Duizenden vacantiegangers, die de nacht op het perron hadden doorgebracht, verdrongen zich bij de wagons der eerste treinen, die na 24 uur weer reden.. De toestand werd Zaterdag langzamerhand weer normaal. De openbare vervoersmiddelen minister-president, van Parijs, die sinds Vrijdag 12 Op de vraag of nieuwe maatre- uur uit het straatbeeld waren gelen beraamd worden voor een verdwenen, hadden Zaterdagoch- actie tegen extreme elementen, tend weer volledig hun intrede zei dr Sastroamidjojo. „Dat be- geniQcikt. waar ik tot ik in Indonesië ben Zondag zijn in West-Berlijn on geveer 60.000 levensmiddelenpak ketten uitgereikt. Sinds het be gin van de actie, op 27 Juli j.l. thans ruim twee millioen .zijn Jendretzky en Ackermann wer-pakketten afgegeven. In geautoriseerde bewerking uit het Amerikaanse door E. VEEGENS—LATORF. (Nadruk verboden). HOOFDSTUK 1. 1. Tom lag in bed. Zijn benen wa ren moe en al zijn spieren wel dadig ontspannen. Hij stond op het punt in slaap te vallen op deze gedenkwaardige eerste avond na zijn aankomst in Ame rika. Zijn moeder had juist triom fantelijk het electrische licht uit gedraaid en het schijnsel van de lamp, die midden boven het bed hing was plotseling verdwenen, een seconde lang een rode streep achterlatend die voor zijn ogen schemerde. Zijn tenen deden een beetje pijn, dat was een nieuwe en niet onplezierige sensatie voor Tom. Hij had niet dikwijls nieu we schoenen gehad, van leer of van stof, en die dag had zijn va der hem een nieuw paar gekocht, dat drie dollars en vijfentwintig cents had gekost en dat hij met een had moeten aantrekken. Zijn wreven tintelden en zijn enkels waren stijf, maar midden op zijn hiel was een plekje, dat werkelijk pijn deed. Hij was doezelig, zoals een ge zonde jongen van dertien na een opwindende dag doezelig kan zijn. Hij wilde slapen. Zijn zusje Eva, dat een jaar jonger was, lag naast hem. Toen hij zich op de matras omdraaide en zijn handen langs de rand van het bed liet hangen, zag hij de maan boven de gekartelde, hoekige, vreemd uitziende daken van de huizen aan de overkant van de straat. Een tijd lang scheen het of zijn bed schommelde net als toen hij nog op het schip was, dat die morgen was binnengekomen. Hij was niet zeeziek geweest, zoals Eva, maar de deinende beweging van zijn bed duurde nog voort. De maan scheen aan de hemel te schommelen, maar toen hij zijn ogen wijd open deed, zag hij, dat zij stilstond boven de daken. Toen wist hij weer dat hij niet meer op zee was, maar in een vreemd land en in een vreemde stad. Hij had die dag te veel gegeten, een Chinese lunch gevolgd door een Chinees diner, nadat hij op de vrachtboot vijfenveertig da gen niet genoeg had gehad. Zijn hoofd was dof en een beetje draaierig en hij herinnerde zich alleen nog hoe hij grote happen van een onuitputtelijke hoeveel heid rijst had opgeslokt, smeuïg gemaakt door een weelderige saus en de heerlijkste hompen vet vlees. De slaap maakte zich van hem meester, donker, zacht en teder. Maar Eva was nog wakker. „Slaap je?" fluisterde zij. „Ja." „Niet waar." Eva maakte een beweging om op te staan. De matras begon weer te rollen en te schommelen. „Wat doe je?" vroeg Tom. Hij zag Eva's gestalte op de tenen door de kamer lopen. Klik klik: Klik, klik! Het licht boven zijn hoofd ging drie keer aan en uit. „O, Eva!" Giechelend en triomfantelijk sprong Eva weer in bed en trok het laken over zich heen. Uit de andere kamer klonk de stem van de oude vader. „Kinde ren, niet meer met het licht spe len. Het is electriciteit!" Het Kan- tonese woord, tin, had een zware, bonkende klank „Hai tinnn!" Het was electriciteit! Het grote woord was voor Tom het sym bool van alles wat nieuw en won derbaarlijk was in deze nieuwe wereld vol wonderen. Het broer tje en zusje hadden 's middags de schakelaar uit elkaar gehaald. Tom had de ingewikkelde wir war van draadjes nauwkeurig be keken; hij had electriscH licht in Kanton en op het schip gekend, maar thuis hadden zij het niet gehad en het was nog altijd iets geheimzinnigs voor hem. Hij wist dat hij dat onbegrijpelijke won der later eens zou gaan onderzoe ken; nu wilde hij alleen nog maar die leuke, preciese, nooit missende knip begrijpen. Tom was sterk vatbaar voor indrukken; hij dacht graag din gen voor zichzelf uit, dingen waar Eva zich niet druk over maakte. Zijn vader had gezegd: „Het is electriciteit", en had het woord met grote eerbied uitge sproken. Electriciteit was de blik sem en hij had de bliksem boven zijn bed. Die gedachte was gewel dig opwindend. Uit de stilte van de avond was op regelmatige tijden èen wild aanstormend geluid gekomen, dat langs het slaapkamerraam dreunde en daverde en weer in de donkere verte wegschoot. Als het geluid naderde huilden de rails als duivels in de nacht, de vensters trilden, hij zag een rij wonderlijk verlichte treinraam pjes voorbijrazen, en dan hoorde hij de wielen van de bovengrond se trein gierend tot stilstand ko men bij het station van de Vier entachtigste Straat. (Wordt vervolgd). Sjeik Ahmed Bel Garoui, lid van de raad van kaids van Sfax, is Zaterdagochtend beschoten en gewond. Later werd vernomen dat sjeik Bel Garoubi aan zijn verwondin gen is overleden. Te Teboelba hebben twee onbe kenden revolverschoten gelost op Ali Ben Said, een Tunesiër die bekend staat om zijn pro-Franse houding. Het slachtoffer werd gewond en moest in een zieken huis worden opgenomen. In het gebied van Sousse zijn Zaterdagavond talrijke aansla gen gepleegd. In het begin van de avond werd een nog niet ge- identificeerde Tunesiër neerge schoten. De dader werd gearres- Een Tunesische onderwijzer en oud-officier bekend om zijn Fransgezinde houding werd dood geschoten door een onbekende. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben vier personen in een auto handgranaten geworpen naar een Arabisch café, dat ook beschoten werd. Er vielen geen slachtoffers. Enige tijd later werd de woning van een Tunesi sche spoorwegbeambte, naar het schijnt door dezelfde personen, beschoten. Ook deze aanslag eis te geen slachtoffers. Te Kalaa Ksira is een oliesla gerij van een Tunesiër, die be trekkingen zou onderhouden met extreme nationalisten, in brand gestoken. Hoge functionarissen der Brit se, Franse en Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zullen binnenkort te Parijs bijeen komen ter bespreking van het Westerse antwoord op de Sow- jetrussische nota, waarin werd gereageerd op het Brits-Franse- Amerikaanse voorstel voor het houden van een conferentie der Een Belgisch militair transport vliegtuig werd sedert 5 Augustus tussen Keulen en Brussel ver- mHet toestel, een tweemotorige ministers jan Buitenlandse Zaken „Oxford", kon wegens het slech te weer op 5 Augustus, (komen de van Keulen) niet op het vlieg veld Meisbroek bij Brussel lan den. Landing op twee in de nabij heid gelegen vliegvelden bleek eveneens onmogelijk. Na een uur te hebben rondgecirkeld meldde de piloot, dat hij naar Keulen te rug zou vliegen. Sedert dat mo ment had men niets meer van het vliegtuig vernomen. Zaterdag is het toestel verbrand in een bos bij Röttgen in Duits land gevonden, aldus officieren van de Britse luchtmacht. De lijken van drie van de vier inzittenden zijn gevonden. Over het lot van de vierde inzittende was niets bekend. van de „Grote Vier" President Eisenhower is Zater dag met zijn particulier vliegtuig „Columbine" voor een vacantie in Colorado vertrokken. Hij werd vergezeld door zijn echtgenote en een kleine groep militaire en bur gerlijke medewerkers. Het gezel schap zal naar verwachting drie of vier weken weg blijven. De president nam nog honderdveer tig wetsontwerpen mee, welke nog door hem bezien moeten wor den.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2