Onverwachte rede van premier Malenkof Prins Bernhard op Curasao Waarschuwing van Verenigde Naties De uitwisseling van de krijgsgevangenen Amerika verloor monopolie van waterstofbom Standbeeld onthuld Noordkoreaanse oud-ministers ter dooi veroordeeld WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN 't Kan verkeren! ENTHOUSIASTE ONTVANGST OP ARUBA. KOREA Niet langer noodzakelijk kwaad Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2915. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Premier Malenkof heeft Zater dagmiddag in de vergadering vax de opperste Sowjet een onver wachte rede gehouden waarin hij verklaarde, dat de Verenigde Staten niet langer het monopolie van de waterstofbom bezitten. Voorts deelde hij mede, dat de regering heeft besloten een mil liard roebel uit te trekken voor hulp aan Korea. Reeds lang bezaten de Verenig de Staten niet meer het monopo lie van de atoombom, doch Ame rikaanse leiders troostten zich met de verklaring, dat zij nu een betere bom vervaardigden dan de Sowjet-Unie, de waterstofbom. De Sowjet-Unie is nu in staat de wa terstofbom te produceren, aldus verklaarde de Sowjet-premier. Malenkof gaf een overzicht van een nieuw regeringsprogram voor de productie van verbruiksgoede- ren. De regering bereidt een gro te inspanning tot dit doel voor. De begroting noemde de pre mier een grote stap in de richting van de opbouw van het commu nisme in de Sowjet-Unie. Zij was een bewijs van de politiek van de regering om tot een gestadig groeiende nationale economie te komen. In deze eerste rede sedert 14 Maart verklaarde de Sowjet-pre mier voorts, dat communistisch China moet worden toegelaten tot de Verenigde Naties en alle ande re internationale organisaties. Sprekende over de val van Be- ria zei hij, dat het kortzichtig zou zijn te denken, dat dit geval een zwakheid van de Sowjetstaat aan- toondé. Uitschakeling "van een meester-agent van het imperialis me was een demonstratie van in wendige kracht, zo zei hij. Er bestaat geen objectieve re den voor een botsing tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten. Hij waarschuwde echter, dat Amerikaanse staatslieden 'n gro te vergissing zouden maken als zij de Sowjet-pogingen om tot vrede te komen beschouwden als tekenen van zwakte. Volgens de premier bestaat er een groot verlangen van de vol ken naar besprekingen op het hoogste niveau tussen de grote mogendheden. Er diende volgens hem een einde te komen aan het negeren van de Chinese volksre publiek, die haar toekomende plaats in de Verenigde Naties diende in te nemen. Malenkofs verklaring over de waterstofbom werd door de aan wezigen met luid gejuich begroet. Hij noemde het Noordatlantisch blok het voornaamste gevaar voor de wereldvrede en beschul digde de Verenigde Staten van atomische chantage. De Sowjet- politiek van vrede door onderhan delingen was geen diplomatieke tactiek, doch de algemene lijn van het huidige Sowjet-beleid. De premier bracht in herinne ring, dat op de begroting 110.2 milliard roebel was uitgetrokken voor defensie, 20.8 pCt van het totaal bedrag, vergeleken met 23.6 pCt verleden jaar. Hij gaf als cijfers voor de doe len der industriële productie in 1953: 38 millioen ton staal, 320 millioen ton kolen, 52 millioen ton olie, 16 millioen ton cement en 133 millioen kilowatt-uur aan electriciteit. De Sowjet-begroting, zo ver klaarde hij onder toejuichingen van de afgevaardigden, voorziet in het perfectionneren van de strijdkrachten en verbetering van het verdedigingsvermogen. Malenkof herhaalde de in Maart uiteengezette beginselen van de Sowjet-buitenlandse politiek. Er bestaan geen hangende vraag stukken, die niet door middel van vreedzame onderhandelingen tus sen de belanghebbende staten kunnen worden opgelost. Hieron der rekende hij de SowjetAme rikaanse geschillen. Malenkof zeide, dat de Sowjet- Unie op geen enkel land territo riale aanspraken doet gelden. Het eerbiedigen van de souvereiniteit van elk land is het principe van de Russische buitenlandse poli tiek. Ten aanzien van de onderteke ning van de wapenstilstand in Korea zeide Malenkof, dat de vol keren van de gehele wereld dit met de grootste vreugde hebben toegejuicht en dat zij dit ten rech te beschouwen als een overwin ning van de vredelievende krach ten. De Koreaanse wapenstilstand opende de weg voor normalise ring van de betrekkingen tussen alle volkeren van het Verre Oos ten, vooral tussen de Sowjet-Unie en Japan. Er waren echter grote belemmeringen doordat de Ver enigde Staten de naoorlogse ver dragen hadden geschonden en Japan tot een wapenplaats had den gemaakt. De Japanse pogin gen om op eigen benen te staan zouden de steun der Sowjets heb ben. Als Japan stappen zou doen ter hernieuwing van de betrekkin gen met de Sowjet-Unie, zou dit zowel door de Sowjet-Unie als door de volksdemocratieën wel kom geheten worden. Over de Duitse kwestie, zeide Malenkof, dat de politiek, gericht op het insluiten van Duitsland in agressieve bloks, losgelaten moet worden. De Sowjet-Unie had in de oorlog tegen het fascisme geen bloed vergoten om het Duitse mi litairisme te doen herleven. De Sowjet-Unie zal alles doen om de (Oost) Duitse democratische re publiek te steunen en te helpen. Over de Juni-opstand in Duits land zeide Malenkof, dat indien de Sowjet-Unie geen bewijs van vastberadenheid had gegeven, er een ernstig conflict ontstaan zou kunnen zijn. Ten aanzien van de betrekkin gen met Turkije hing alles van dit land af. De onlangs gedane verklaring van de Sowjet-Unie zou kunnen dienen als basis voor een regeling op voorwaarde, dat Turjrije zijnerzijds zijn góede wil bewees om de vrede te bewaren. De betrekkingen met Italië zou den beter kunnen zijn dan op het ogenblik. Wanneer de Italiaanse industrie voor de Sowjet-Unie werkte, zou zij welvarender zijn en de Italianen zouden daartegen over van de Sowjet-Unie koren, olie en andere producten kunnen ontvangen. Malenkof bracht lof aan de po gingen van India ten gunste van een wapenstilstand op Korea en voor handhaving van de vrede. De Sowjet-Unie onderhoudt zeer goede betrekkingen met India en meent, dat zij zich op alle gebied nog meer zullen ontwikkelen. DE WATERSTOFBOM. De waterstofbom zou duizend maal krachtiger zijn dan de atoombom, die in 1945 Hirosjima in Japan verwoestte. De Verenigde Staten hebben nooit officieel bekend gemaakt, dat een waterstofbom was ver vaardigd of tot ontploffing ge bracht, doch op 16 November 1952 maakte de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie bekend, dat een nieuwe serie atoomproe- ven, waaronder proeven die bij dragen aan het onderzoek in ver band met de waterstofbom, zou den worden gehouden. Na de proefnemingen, in de herfst van 1952 op Eniwetok in de Stille Oceaan, zouden atoom geleerden, naar toen gemeld werd, op 'n besloten bijeenkomst van de congrescommissie voor atoomenergie hebben verklaard, dat proeven met de waterstof bom groot succes hadden gehad. REACTIES OP DE REDE. De secr.-generaal van de V. N. Hammarskjoeld, heeft op een persconferentie te New York ge zegd, dat de bekendmaking van Malenkof, dat de Sowjet-Unie nu ook in het bezit is van de water stofbom alleen maar de nadruk legt op de noodzaak om dergelij ke wapenen onder controle te plaatsen. Deze controle diende dan door doeltreffende middelen in het kader van de V.N. te wor den uitgeoefend. De bekendmaking van Malen kof heeft in Washington niet zo'n sensatie verwekt als de bekend making, dat de Sowjet-Unie de atoombom had. Dit werd in 1949 bekend gemaakt. Truman had toen een persconferentie bijeen geroepen, waafop hij mededeelde, dat er een atoomexplosie in de Sowjet-Unie was teweeggebracht. In Parijse kringen heeft de ver klaring van Malenkof een leven dige belangstelling, maar geen sensatie verwekt. Men was op 't eerste gezicht getroffen door de zorgvuldigheid, waarmede Malen kof opnieuw de vredelievende be doelingen van de Sowjet-Unie heeft uiteengezet. In Parijs was men ook zeer getroffen door de heftige toon van de Russische re geringsleider jegens de Verenigde Staten. Deze toon verschilde van de andere redevoeringen van Ma lenkof sedert Stalins dood. In officiële Britse kringen wil de men nog geen commentaar ge ven op de rede. In politieke krin gen was men van oordeel, dat Ma lenkof zonder iets nieuws toe te voegen, de politieke lijn heeft be vestigd die na Stalins dood werd gevolgd. De rede van Malenkof zou bedoeld zijn om 't Russische volk gerust te stellen, de oorlogs psychose weg te nemen en de re- organisaite van bepaalde terrei nen van de Sowjet-economie aan te moedigen, in het bijzonder de landbouw. „Beria, deze gezworen vijand van de partij en van het Sowjet- russische volk, uitvoerder van orders der imperialisten, heeft de grondvesten van de Sowjetge- meenschappen willen ondergra ven, de communistische partij willen vernietigen, onze socialis tische regering omver willen wer pen en het land in de greep van het kapitalisme willen brengen", aldus heeft Kakradze, voorzitter van de ministerraad van Georgië, Vrijdag ter zitting van de raad van de Unie verklaard, aldus ra dio-Moskou. De Sowjetvolken, evenals het Georgische volk, eisen zware be straffing van Beria, zo voegde hij er aan toe. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. terneuzen moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dus.... de mooiste permanent, betere toiletartikelen. De zestien leden van de Ver enigde Naties met troepen in Ko rea hebben de communisten in een te New York gepubliceerde verklaring gewaarschuwd, dat zij zich zouden verdedigen tegen een aanval op Zuid-Korea en dat in dat geval de vijandelijkheden waarschijnlijk niet tot Koreaans gebied zouden worden beperkt. De verklaring, die op 27 Juli te Washington werd getekend, nóemde geen land bij name, maar men nam aan, dat het een waarschuwing voor communis tisch China was. Tot dusver hebben de Chinezen de Noord- Koreanen gesteund van bases uit die niet door de Verenigde Na ties konden worden aangevallen. In de verklaring wordt gezegd, dat de zestien landen van oor deel zijn, dat de wapenstilstand niet mag uitlopen op het in ge vaar brengen van de opbouw of de vrede in een ander deel van Azië. De landen zullen, aldus de ver klaring, de Verenigde Naties helpen bij het vinden van een rechtvaardige regeling in Korea, woordvoerder van de Britse re gering. Deze verklaring werd in diplo matieke kringen te Londen opge vat als een bevestiging van de Britse houding in 1951. Toen gaf de Britse regering geen toestem ming tot bombardementen op doelen ten N. van de Jaloe, als de communisten met grootscheepse luchtoperaties zouden beginnen. Volgens haar moesten de betrok ken landen eerst overleg plegen. Het AmerikaansKoreaans verdrag. De onderhandelingen over het wederzijdse bijstandsverdrag tus sen Amerika en Zuid-Korea vor men de belangrijkste gebeurte nis in de geschiedenis van het moderne Korea, aldus heeft de Zuidkoreaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Pjoen Joen Tai, in een uitgegeven verklaring ge zegd. Voor de eerste maal hebben wij een machtige vriend aan on ze zijde ter afschrikking van een eventuele aanvaller. Wanneer dit resultaat 50 jaar gegrond op de beginselen die eercjer was bereikt, zou Korea reeds lang geleden door deVer- dimmer aan Japan ten slachtof- enigde Naties zijn opgesteld. Ook wordt in de verklaring gezegd, dat de betrokken landen de Verenigde Naties zullen hel pen bij het herstellen van de door de oorlog veroorzaakte schade. Dit was de eerste maal, dat de Verenigde Naties van de landen met troepen in Korea hebben vernomen, dat deze landen be reid zijn opnieuw handelend op te treden in geval van een nieuwe aanval. De Britse regering heeft ver klaard, dat de ondertekening door Groot-Brittannië niet bete kent, dat het automatisch met China in oorlog is, als de com munisten 't bestand zouden ver breken. De Britten hebben bij het op stellen van de verklaring erop gewezen, dat naar hun mening beslissingen die grote gevolgen met zich zouden kunnen bren gen, dienen te worden genomen, als ze aan de orde zijn, aldus een fer zijn gevallen. Wanneer het 5 jaar geleden een feit was gewor den, zou de oorlog, welke ons land verwoest heeft, nimmer on dernomen zijn. Wij kunnen nu de toekomst met vertrouwen en hoop tegemoet zien. Ook de Zuidkoreaanse bladen geven uiting aan tevredenheid over het succes van de bespre kingen tussen Dulles en Rhee. Na de ondertekening zeide mi nister Foster Dulles: „Dit ver drag is een teken van eerbied voor u en uw land en voor dat gene, waarvoor het heeft gevoch ten". Zijn arm om de 78-jarige Zuid koreaanse president slaand, voeg de hij hieraan toe: „Het is beze geld door het bloed van onze mannen, die hier vielen". Dulles terug te Tokio. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, is Zaterdagochtend, na de besprekingen met president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, weer naar Tokio vertrokken. Langs de straten, waardoor hij, met zijn gezelschap reed, hadden zich duizenden Koreanen ge schaard, die de gehele ochtend in de brandende zon op dit ogen blik hadden gewacht. Zij wuif den met vlaggen en brachten Dul les de traditionele Koreaanse groet van „Nog tienduizend jaar gelukkig leven". Op het vliegveld werd de Ame rikaanse minister uitgeleide ge daan door Syngman Rhee en het gehele Zuidkoreaanse kabinet. Nader wordt gemeld dat Foster Dulles te Tokio is aangekomen. Eilanden terug aan Japan. Foster Dulles heeft voorts medegedeeld, dat de Verenigde Staten de rechten ten aanzien van de Amami- en Osjima eilan dengroep aan Japan zullen over dragen. Amerika behoudt het toezicht op andere voormalige Japanse eilanden om redenen van veilig heid zolang de internationale spanning duurt. Dulles heeft dit de Japanse pre mier, Josjida, medegedeeld op een bespreking kort na z'n aankomst in Tokio, aldus verklaarde hij na afloop van een gesprek op een diner op de Amerikaanse ambas sade. Voeding der krijgsgevangenen in Korea. Radio-Peking heeft verklaard, dat de karigheid van sommig voedsel, waarover vrijgelaten ge allieerde krijgsgevangenen heo- ben geklaagd, te wijten was aan bombardementen van de gealli eerden. De uitwisseling van gevan genen in Korea. De communisten hebben Zater dag, de vierde dag van de uitwis seling van krijgsgevangenen te Panmoendjon, 25 Britten, 35 Tur ken, 90 Amerikanen en 250 Zuid- Koreanen overgedragen. Hulp aan Zuid-Korea. Het eerste Amerikaanse schip met voorraden voor de wederop bouw van Zuid-Korea heeft San Francisco verlaten, aldus heeft het hoofd van de Amerikaanse buitenlandse-hulpverlening, Stas- sen te Washington bekendge maakt. Het schip vertrok Donder dag. Op de tweede dag van zijn be zoek aan Curacao heeft de Prins onder overweldigende belang stelling een standbeeld van de hand van Albert Termote ont huld. „Nederland gedenkt dankbaar de hulp tijdens de oorlog 1940 1S45 en daarna door de Neder landse Antillen uit gevoel van samenhorigheid verleend", staat in het Papiaments en het Neder lands op het zware voetstuk te lezen en deze dankbaarheid wordt uitgedrukt door een vrouwenfi guur, die in haar linkerhand een hoorn des overvloeds houdt en in haar rechterhand een grote roos het symbool van de liefde. Prins Bernhard sprak daarbij de volgende rede uit: „In het voorjaar van 1951 stel de de Nederlandse regering een plan op om aan de Antillen en Suriname een geschenk aan te bieden. Dit geschenk wilde symbolise ren de gevoelens van grote dank baarheid van het Nederlandse volk voor de steun, gedurende de donkerste periode in zijn ge schiedenis ondervonden van de volkeren der Antillen en Suri name. Het wetsontwerp werd in het Nederlandse parlement met en thousiasme ontvangen. Zelfs ap plaudisseerde de Kamer toen het werd aangenomen, wat maar heel zelden gebeurt. In overleg met uw landsrege ring is daarna besloten aan het geschenk de vorm te geven van een monument, waarvoor de op dracht werd gegeven aan de heer Termote. Weinig konden de opdrachtge vers vermoeden, dat vóór de ont hulling van dit beeldhouwwerk een nieuw onheil Nederland zou treffen, dit keer in de vorm van een natuurramp. Ten tweeden male heeft toen het volk van de Antillen door een spontane reac tie een monument van dankbaar heid opgericht in de harten van het Nederlandse volk. Ook bij de waterramp van dit jaar heeft uw medeleven, zich uitend in een stroom van bijdra gen, ons diep geroerd. De kunstenaar Termote is er in geslaagd de gevoelens, die deze hulpacties bij het Nederlandse volk hebben opgewekt, gestalte te geven. Het monument stelt voor een bronzen Nederlandse maagd, in één arm de hoorn vol goede gaven dragend en daar voor aanbiedend een roos, het klassieke symbool van de liefde, liefde tot het volk, dat het zozeer verstaat in rampspoed de saam horigheid te beleven. Mijnheer de gouverneur, heren leden van de regeringsraad, mijn heer de voorzitter van de staten van de Nederlandse Antillen en allen die hier aanwezig zijn, het is mij een voldoennig dit ge schenk van het Nederlandse volk te mogen overdragen aan het volk van de Antillen". Met de woorden: „Ik spreek hierbij de wens uit, dat de ver houding tussen beide volkeren gekenmerkt moge blijven door de gezindheid, waarvan dit monu ment een symbool is", besloot de Prins zijn rede, waarin hij na mens het Nederlandse volk Ter- mote's beeld overdroeg aan het Antilliaanse volk. Het gouvernementsplein stond vol toeschouwers naar schat ting enkele duizenden die de Prins met hartelijk applaus be groetten. Later toen de Prins zich weer naar het paleis begaf, klonk 'n jubelend „lang leve de Prins". De laatste dag van zijn verblijf op de Ned. Antillen heeft Prins Bernhard niet op Curagao ver toefd. Reeds vroeg in de ochtend vertrok de Prins per vliegtuig naar Aruba. Op het vliegveld van Oranjestad stond, evenals enkele dagen tevoren op Hato, een ere wacht van mariniers gereed. Het voltallige bestuurscollege met aan het hoofd de gezaghebber, mr L. C. Kwartz, en tal van leden van de Arubaanse eilandraad waren aanwezig. In gezelschap van mr Kwartz maakte de Prins vervolgens een autotocht over het eiland, dat er door de stralende zon en de vele feestelijke vlaggen bijzonder vro lijk uitzag. Het leek wel of alle Arubanen deze dag hun bezighe den in de steek hadden gelaten en geen ander doel hadden dan de Prins toe te juichen. Bij diverse scholen werden bloemen aangebo den. Voor de radio zeide de Prins zijn bezoek spoedig te zullen herhalen en dan een „echt bezoek" te zul len brengen. De Prins bezocht ook het zwem bad Malmok. Hij kon geen weer stand bieden aan het lokkende water. Vervolgens bezocht de konink lijke bezoeker nog het kamp der mariniers op Savoneta, na afloop waarvan de Prins naar Willem stad terugkeerde. In de middag, na de lunch, maakte de Prins een korte wan deltocht door de winkelstraten van Willemstad, waarna hij naar de Caracasbaai ging om opnieuw te trachten diepzeefoto's te ma ken. TERUG NAAR HUIS. Zaterdagavond om negen uiit is Prins Bernhard uit Willemstad naar Nederland vertrokken. Tevoren had de Prins een kort vraaggesprek voor de radio toe gestaan. Hij betuigde daarbij zijn spijt over de korte duur van zijn bezoek. Als het enigszins moge lijk is, zou hij spoedig terugko men en dan een bezoek brengen aan alle eilanden. De handelsbetrekkingen tussen Nederlanden Zuid-Amerika groei en, aldus de Prins. Echte moei lijkheden doen zich niet voor, het is alleen een kwestie van tijd. De toestand in het rampgebied is, met uitzondering van Schou- wen-Duiveland en enkele kleine re gebieden, over het algemeen bevredigend. In Zuid-Holland, Noord-Brabant en op Goeree- Overflakkee was reeds een aan vang gemaakt met de herbouw De algemeen secretaris van hc Prins-Bernhardfonds deelde mee dat de totale opbrengst van de anjeractie, toezeggingen inbegre pen, 16.000 gulden Nederl. ert be draagt. Prins Bernhard wordt heden ochtend vroeg op Schiphol terug verwacht. (Advertentie). Thans op prettige, vlugge uijze gedaan Is het wel tot iedere Nederlandse huisvrouw doorgedrongen, dat er nu een nieuw middel uitgevon den is om het huishoudelijkwerk te vergemakkelijken en veraan genamen? Dat het thans afgelo pen is met het dagelijks geploe ter aan de afwas en een keuken vol vuil vaatwerk, waaraan vaak geen doorkomen schijnt? Want waar Castella Vaatwas, het nieu we afwasmiddel van de Castella- fabrieken, in de keuken de scep ter zwaait, is de huisvrouw in een oogwenk door deze rijstebrij berg heen. Een lepel Castella Vaatwas en U hebt teilen vol ac tief schuim, dat alle vet en vuil doet verdwijnen als sneeuw voor de zon en waaruit de hele afwas glanzend en flonkerend te voor schijn komt. En voor ze het weet. zit de huisvrouw weer gezellig in de huiskamer en kijkt tevreden en dankbaar naar haar fluweel zachte handen, die geen enkel spoor vertonen van de grote af was. Want dit wondermiddel (25 ct. per pak) is niet alleen ideaal voor de vaat, maar heeft ook voorgoed een einde gemaakt aan de ruwe „afwashanden". Vier honderd communistische vrouwen hebben Zondag op weg naar de plaats, waar zij zouden worden uitgewisseld, ruiten van spoorwagons vernield, zich zelf verwond en met eigen bloed leu zen geschreven. Bij aankomst te Panmoendjon begonnen zij, totdat een Noordko- reaanse officier haar streng te rechtwees, haar kleren te ver scheuren en met schoenen te gooien. Andere gevangenen, gezeten in Amerikaanse vrachtauto's, wier pen met schoenen naar een auto, waarin Zwitserse en Zweedse of ficieren van de commissie van toezicht op de wapenstilstand za ten. De officieren werden niet ge wond. De communisten wisselden Zondag honderd op brancards ge legen Zuidkoreanen uit. De Zuid- koreanen zagen er zeer slecht uit. Zij werden met hefschroefvlieg- tuigen snel naar het hospitaal overgebracht. Onder de gevangenen, die de Noordelijken Zondag uitleverden bevond zich Frank Noel, een foto graaf van het Amerikaanse pers bureau „Associated Press". In het hoofdkwartier der V.N. te Moensan is een groep Indiërs aangekomen, die regelingen zal treffen voor het bewaken van ge vangenen, die niet naar huis wil len. Vandaag gaan de Indiërs naar Pjonjang voor besprekingen met de Noordelijken. Be behandeling van krijgs gevangenen in Noord-Korea. Een gerepatrieerde Ameri kaanse soldaat, Paguette, heeft in „vrijheidsdorp" meegedeeld, dat in een krijgsgevangenkamp van Augustus tot December '51 100 van 300 Amerikanen zijn overleden. De gevangenen moesten hout hakken in bossen, die 8 km van het kamp waren gelegen. Zij die de mars naar de bossen niet konden maken, werden gestraft met dwangar beid, bestaande uit het dragen van zware stenen. INCIDENT AAN ISRAËLISCH- JORDAANSE GRENS. Bij Beit Joebrine, ten Z. van Jeruzalem, zijn Zaterdag drie Is raëlische soldaten gedood door Jordaanse elementen, aldus een woordvoerder van het Israëlische leger. Hij voegde hieraan toe, dat Jjet incident zich voordeed op Israë lisch grondgebied en dat de Is raëlische autoriteiten een krach tig protest hebben ingediend bij de bestandscommissie. Sinds een week doen zich da gelijks aan de IsraëlischJor daanse grens incidenten voor. In het kamp was uók onder richt in de communistische leerstellingen gegeven. Later waren hij en zijn mede gevangenen overgebracht naar een kamp, waar de behandeling minder hard was. Het Russische persbureau Tast heeft Zaterdag uit Pjongjang ge meld, dat acht Noordkoreaanse oud-ministers op beschuldiging van spionnage en pogingen ova de regering omver te werpen ter dood zijn veroordeeld. Volgens Tass hebben de be klaagden voor het Noordkore aanse hooggerechtshof bekend schuldig te zijn aan „een sa menzwering, spionnage en ter roristische activiteit ten gunste van de Amerikanen met het oogmerk de regering omver te werpen )en te trachten door middel van een militaire op stand naar de macht te grij pen. De beschuldigden hebben toegegeven, dat zij militaire, staats- en partij geheimen aan de Zuid-Koreanen hadden uit geleverd. Uit nadere berichten van Tass blijkt, dat niet 8 maar 10 Noord koreaanse oud-ministers ter dood zijn veroordeeld. De twe? andere beklaagden zijn tot ge vangenisstraffen van 12 en 15 jaar veroordeeld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Toenemende bewolking. Geleidelijk toenemende bewol king met in het W. van het land tegen het einde van de middag een kans op wat lichte regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke tot westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG 11 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert -■-Walsoorden v.m. 2.54 3.29 4.09 4.19 n.tn. 8.03 3:38 4.18 4 3R Aug. 10 5.15 20.14 6.05 20.17 11 5.17 ■20.12 7.15 20.29 12 5.18 20.11 8.25 20.41 13 5.20 20.09 9.33 20.52

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1