De stormvloed van 1953 Adenauers conflict met het Westduitse vakverbond D De nieuwe Zondagswet Air France" bestelt nieuwe Britse „Comets'1 PRIJSVERHOGINGEN IN ENGELAND Vestzak-duikboot metgeheime rae iircutvcn Meningen in de Eerste Kamer verdeeld TWEEDE BLAD Zaterdag 8 Augustus 1953 8e Jaargang No. 2914 Het K. N. M. I. had gewaarschuwd voor hoog water! Amerikaanse oorlogsschepen voor het buitenland Stakingen in Italië CHINEZENWIJK O ns Nieuwe Feuilleton Verkiezing werpt haar schaduwen vooruit Amnestie in de Mongoolse volksrepubliek hrandStOl bij de Fairschild fabriek te Far- De overtollige botervoorraden in de Ver. Staten ZEEUW „De stormvloed van 1953 Is een gevolg van het falen van de tech niek en van het menselijk kun nen", aldus Ir J. L. Klein, direc teur-hoofdingenieur van de pro vinciale Waterstaat van Zuid- Holland in een voordracht over de gevolgen van de stormvloed, gehouden aan boord van het in structievaartuig „Prinses Julia na" tijdens» de 39e vacantiecur- sus van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. „Er was hier een samenvallen van een hoge vloed met een on- stige en langdurige op de kust gerichte storm. Deze laatste veroorzaakte de waterstuwing van bijna drie meter en deze werd nog versterkt door de springvloed. Een gelukkige om standigheid was, dat de ongun stige combinatie zich eigenlijk voordeed in het kustgedeelte tus sen Scheveningen en Hoek van Holland, zo vertelde ir Klein. De langdurig aanhoudende storm werkte samen met drie vloeden, terwijl een andere ongunstige omstandigheid was, dat de storm het gevolg was van z.g. trogvorming, d.w.z. een depres- siegebied, onmiddellijk gevolgd door een hogedrukgebied. De lange duur van de storm met de hoge vloeden veroorzaak te een waterhoogte, groter dan ooit bekend was. Het gevaar van hoog water was tevoren be kend en het K.N.M.I. heeft er dan ook voor gewaarschuwd. Helaas kon men niet voorspellen dat het peil zo hoog zou stijgen. Het is trouwens zo aldus ir Klein dat men geen antwoord kende op de vraag, welke de grootste watersnood zou zijn, die men zou kunnen verwachten. Wel had de kansrekening uitge maakt, dat inderdaad een water stand als deze wel eens verwacht zou kunnen worden, maar dan gemiddeld slechts éénmaal in de 5 700 jaar. De waterstand van Januari 1916 was tot nu toe de hoogste. Door de jongste storm vloed werd bewezen, dat een zeer hoge waterstand werkelijkheid kon worden. Voorts dient men er rekening mee te houden, dat de allerongunstigste omstandig heden nog niet eens samenvielen. Men had n.l. niet eens te maken met een allerhoogste spring vloed; er was slechts een geringe waterafvoer op de rivieren en de stormtop viel niet volkmen tege lijk met de vloedtop. Daardoor kennen wij dus op dit ogenblik nog niet de maximale hoogwa terstand, die kan optreden. Een andere vraag die wij niet kunnen beantwoorden, is die of de stormvloed 1953 hoger is geweest dan de St. Elisabethsvloed in 1427 of de Allerheiligenvloed van 1577, want het Nederlandse land- peil ligt nu ongeveer één meter lager dan in 1421. De jongste stormvloed heeft desastreuse gevolgen voor de dijken gehad, zo vertelde ir Kleijn verder. Daarom kan men zich afvragen, of die eigenlijk al niet eerder verhoogd hadden moeten worden. Dit is een pro bleem, dat mede beantwoord moet worden met inachtneming van financieel-economische over wegingen. Het gaat om 1000 km dijk. Verhoging van één dm zou reeds in de vele millioenen lopen maar zou de dijkdorpen onbe woonbaar maken. Aan de an dere kant onttrekken mensen levens zich aan economische overwegingen. De schade die geleden werd, is echter wel in verhouding te achten tot de kos ten, die de ophoging zou hebben meegebracht. De oorzaak van de doorbraak der buitendijken moet volgens ir. Klein worden gezocht in de lange duur der stuwing. Die zelfde lange duur was ook de oorzaak van overstroming en overslag der binnendijken, waar door ook deze het begaven, want de maximum vloedduur was nu drie uur. De buitendijken bra ken dus deze keer, terwijl de vloed nog niet eens zijn hoogte punt had bereikt. Daardoor kwam er enorm veel water bin nen, waartegen de binnendijken niet bestand bleken. Op de eer ste stormvloed volgde die van Zondagmiddag, waardoor de ramp zich nog doorzette. Een woord van waardering had ir Klein voor de sobere, onopge smukte radioberichtgeving waar aan elk spoor van sensatie vreemd was. Ir Klein zette vervolgens uit een, dat de grootste schade is geleden op de eilanden, omdat deze door zout water werden overstroomd. Overflakkee leed daarbij een schade door het ver lies van 30 km dijklengte. De dijkschade van Schouwen en Dui velend levert echter het moeilijk ste herstel, omdat bij Schelphoek een gat werd geslagen van 300 m met een diepte van 30 m. De waterbeweging door dit gat is even groot als die door de Nieu we Waterweg. Voor het voorkomen van ram pen als deze bestaan twee moge lijkheden: verbeteringen der dij ken en afsluiting der zeegaten. Dit laatste is pas in de laatste decennia technisch mogelijk ge worden. Het is daarom tragisch dat deze grote ramp moest ge schieden, toen men er al toege komen was deze mogelijkheid te overwegen. De ramp gaf echter de stoot tot een niet onwaar schijnlijke uitvoering, zodat de ramp dan ook nog één goede zijde heeft. Zonder de ramp zouden economische overwegin gen de uitvoering waarschijnlijk achterwege hebben doen blijven. Intussen schuilen achter de af sluiting ook grote voordelen, vooral op agrarisch gebied (zoet waterbassins, tegengaan van ver- zilting en betere verbindingsmo gelijkheden). Op vragen antwoordde ir Klein nog, dat ook afsluiting van de Waterweg technisch mogelijk is, hetzij door een stuw, hetzij door een sluis. De eerste zou alleen bij hoog water werken, terwijl een sluis bij getijbeweging in het achterland zou opheffen. Het is echter waarschijnlijk dat de delta commissie de Waterweg wil openhouden. De Hollandse IJsel zal vrij zeker worden afgesloten. Het project is gereed. Die afslui ting is zeer belangrijk, omdat le niet zo heel goede N.W.-dijk heel Zuid-Holland en 'n deel van Utrecht moet dekken. De afsluiting zal ook nadelen hebben met name voor de oester- en mosselcultuur. Dit nadeel is echter veel geringer dan de voor delen, die er tegenover staan. De heer Klein vertelde nog, dat 99 van de dijken van de bin nenkant af zijn doorgebroken. Hiertegen zijn wel maatregelen te nemen, maar de kosten daar van zullen van 200 tot 500 mil lioen gulden bedragen. Ten aanzien van de z.g. wijk plaatsen zal in de naaste toe komst voorlichting worden ge geven. Ook zal men de hoogste waterstand bijv. op kerken en andere gebouwen aangeven ter waarschuwing en voorlichting. Dat Schouwen-Duiveland zo zwaar werd getroffen vloeit voort uit de omstandigheid, dat dit eiland één meter lager ligt dan bijv. Flakkee. Een omstan digheid die het dichten der dijken steeds moeilijker maakt, is het dalen van de bodem, per eeuw ongeveer 20 cm. De heer Klein toonde zich tegenstander van bebouwing der dijken, vooral met aangesloten bebouwing. Het beste is, dat deze bebouwing verdwijnt, omdat an ders dijkverhoging niet moge lijk is. Tenslotte gaf de heer Klein te kennen, dat by een overstro mingsramp niets zo nuttig is ils direct, lokaal ingrijpen. Dit kan niet geschieden door centraal optreden. Daarom moeten locale organen ingeschakeld kunnen worden en dat zijn de water- Schappen. Deze week verscheen het voor lopig verslag van de Eerste Ka mer over het ontwerp van wet ter wegneming van beletselen voor de viering van en ter ver zekering van de openbare rust op de Zondag en enige christelij ke feestdagen (Zondagswet). Verscheidene leden gaven uiting aan hun voldoening over deze nieuwe regeling. De wet wil de godsdienstoefeningen te gen storend gerucht bescher men en in het algemeen de openbare rust bevorderen, President Eisenhower heeft de wet getekend, krachtens welke een klein vliegkampschip aan Frankrijk en twee duikboten aan Italië worden geleend. Krachtens deze wet worden ook 25 kleine oorlogsschepen ge leend of geschonken aan „een bevriend land" in het Verre Oosten. De Franse nationale lucht vaartmaatschappij, Air France, heeft bij de Britse vliegtuigen- fabriek De Havilland een order geplaatst voor 3 passagiersvlieg tuigen met straalaandrijving van het type „Cornet". De vlieg tuigen, die een snelheid zullen kunnen bereiken van 800 km per uur, zullen volgens het nieuwste model worden gebouwd. Zij zou den beter zijn dan het huidige type, waarmede de Air France reeds diensten onderhoudt tus sen Parijs en het Verre Oosten. Twee der nieuwe vliegtuigen zullen in het begin van 1955 aan de luchtvaartmaatschappijen worden geleverd. Zij zullen met vier „Rolls Royce" straalmoto. ren worden uitgerust, in plaats van met „de Havilland Ghost straalmotoren", die in het te genwoordige type worden ge bruikt. Nader vernemen wij, dat de „Air France" die reeds drie De Havilland „Cornet la" verkeers vliegtuigen met De Havilland Ghost"-straalmotoren bezit, thans drie „Coipet 2" machines heeft besteld. De „Cornet 2" zal worden uit gerust met 4 Rolls Royce „Avon"- straalmotoren. Alle drie voor de Air France bestemde toestellen zullen begin 1955 worden afge leverd, nadat andere lucht vaartmaatschappijen o.a. de En gelse B.O.A.C., er reeds dit jaar een aantal van zullen hebben ontvangen. De „Cornet 2" is zwaarder, een meter langer en moet, naar de fabrikante meent, in ieder opzicht beter zijn dan de „Cornet 1" en de „Oomet la"- toestellen. De verbeterde uitvoering van de „Cornet" zal 44 passagiers kunnen vervoeren, maximum betalende lading is 6125 kg. De „Cornet la"-vliegtuigen van de „Air France" zullen op 15 Augustus op de lijndienst naar het Verre Oosten worden ingezet. waardoor een sfeer van wijding wordt nagestreefd. Zij betreurden, dat tijdens de behandeling in de Tweede Ka mer de Nieuwjaarsdag bij amendement uit lid 1 van art. 1 was gelicht. Deze feestdag toch ziet en viert het volk in reli gieuze sfeer, wijl het de eerste dag des jaars wil beschouwen in het teken van de gave van God als de gever van alle goeds. Andere leden betuigden even eens gaarne hun instemming met de wens der regering. De verouderde Zondagswet van 1815 te vervangen door een zich tot handhaving lenend samen stel van bepalingen. Zij stemden toe, dat met de geestelijke verscheidenheid in het volk moet worden gerekend en dat een wet als deze dus steeds het karakter van een vergelijk moet dragen, maar zij achtten anderzijds een bevredi gende oplossing mogelijk, daar het nimmer de taak van de overheid kan zijn een evangeli sche heiliging van de Zondag dwingend op te leggen. Deze leden betwijfelden intus sen, of de regering thans een genoegzaam bevredigend ont werp tot stand had gebracht. Betreffende de fundering van de Zondag en dus ook zijn ver houding tot de feestdagen be staat er een te zeer uiteenlopen de overtuiging dan dat hier aan het bereiken van harmonie is tc denken. Enige andere leden stelden de vraag, of dit wetsontwerp wel reden van bestaan heeft. De Zondagwet is verouderd, maar het gemis aan een behoorlijke regeling op dit gebied wordt door slechts weinigen gevoeld. Behoefte daaraan moge na de Franse tijd hebben geleefd, dit is nu niet meer het geval. Ver storing van de Zondagsrust of van openbare godsdienstoefe ning kan geenszins worden ge constateerd. Ware dit anders, dan zou door opneming van een enkele bepaling in het wetboek van strafrecht tegen versto ring van rust bij godsdienst oefeningen kunnen worden ge waakt. In een aantal Italiaanse steden worden op het ogenblik stakin gen gehouden als protest tegen het ontslag van arbeiders in ver scheidene industriële bedrijven. Door deze actie, welke gesteund wordt door alle vakorganisaties, worden in het bijzonder fabrie ken en transportbedrijven ge troffen. Met het bekende boek „Chi- nezenwijk" (Chinatown fami ly) brengen wij onze lezers het verhaal van de belevenissen ener immigrantenfamilie in New York. Wij krijgen de wereldstad te zien door de ogen van Tom en Eva, de kin deren van de Chinese wasman Tom Fong. Rust en humor kenmerken dit boeiend relaas, waarin vooral de figuur van moeder Fong opvalt, die niets van haar aloude Chinese gewoon ten prijsgeeft. De Chinese feesten vieren wij mee en doen ons de wijsheid kennen die van dit volk met zijn onster felijke wijsgeren uitgaat. „Chinezenwijk" speelt zich af in een merkwaardige om geving en geeft ons een in druk van de positie der Chi nezen in Amerika* Met toene mende belangstelling zal de lezer het verloop van dit boei ende verhaal volgen, dat hem net gevoel geeft nieuwe en goede vrienden ontmoet te hebben. Het conflict tussen het West duitse vakverbond (D.G.B.) en de regeringscoalitie heeft zich thans zodanig toegespitst, dat dr Ade nauer zijn kabinet heeft gemobili seerd tegen de wijze, waarop de leiding van het vakverbond enige dagen geleden in de verkiezings campagne heeft ingegrepen. De kanselier heeft zijn beschul diging als zou de D.G.B. zijn poli tieke neutraliteit hebben geschon den en openlijk voor de socialisti sche oppositie in het krijt zijn ge treden, tot onderwerp van bespre king in de boezem der regering ge maakt. Daarbij werd de minister van arbeid, Storch, die afkomstig is uit de vroegere christelijke vak beweging, opgedragen in een ra diorede het standpunt der regering uiteen te zetten. In deze rede heeft minister Storch verklaard, dat de klachten van het vakverbond over achter stelling der arbeidersbelangen door de bondsregering niet door feiten kunnen worden gestaafd. Zo had de regering op het gebied van te werkstelling van arbeidskrachten, van woningbouw en van opvoering van het reële loonpeil grote sue- De Britse regering heeft be kendgemaakt dat de prijzen voor suiker, boter, margarine, bak- en braadvet en reuzel, welke nog onder toezicht staan, zullen worden verhoogd. Tevens is meegedeeld, dat suiker vermoedelijk tegen het einde van September vrij van rantsoenering zou komen en dat de prijs van sommige soorten bacon zal worden verlaagd. Het boterrarjtsoen blijft ge handhaafd op 4 ounces per persoon voor de eerstkomende 8 weken en de kleinhandelsprijs voor boter zal met ingang van 6 September worden verhoogd van 3 shilling tot 3 shilling 4 pence per pound. Deze prijsver hoging zal de regering een be sparing aan subsidie opleveren, welke geraamd wordt op 7 mil- lioen pond sterling voor het lo pende financiële jaar. De prijs van gekookte bacon De Mongoolse volksrepubliek heeft een amnestie afgekondigd voor alle gevangenen, behalve voor degenen, die veroordeeld zijn voor het in gevaar brengen van de staat, aldus maakte het Sowj et-persbureau Tass Don derdag bekend. De doodstraf is, volgens het persbureau, bij een decreet van het parlement afgeschaft, be houdens voor „verraders, spion nen, saboteurs en personen die zich schuldig maken aan ondermijnende activiteit". blijft onveranderd n.l. van 3 tot 5 shilling per pound. Tevens wordt de maximum kleinhan delsprijs van bacon tijdelijk ver laagd met gemiddeld 414 pence per pound. Deze prijsverlaging zal een stijging betekenen van het sub sidiebedrag met 20 millioen pond sterling voor een vol jaar. Engeland eet thans meer bacon dan een jaar geleden. In de eerste helft van dit jaar nam de handel 271.000 ton af tegen vo rig jaar 224.000 ton. De invoer bedroeg in de eerste helft van dit jaar 169.000 ton tegen vorig jaar 120.000 ton. De huidige ho ge prijzen, alsmede de verbeter de aanvoer van vers vlees heb ben naar aangenomen wordt geleid tot een tijdelijke vermin dering van de vraag. cessen geboekt. De klacht van het vakverbond, dat de regering haar belofte van een nieuwe regeling voor het bezit der zware industrie niet zou zijn nagekomen, wordt door de regering afgewezen met de opmerking, dat thans zelfs in socialistische kring bezwaren be staan tegen een overijlde sociali sering van de basis-industrieën. Kanselier Adenauer heeft zich voornamelijk gestoten aan een pas sage in de verkiezingsoproep van de leiding, waarin de arbeiders wordt verzocht af te rekenen met de elementen, die Duitsland op nieuw in het ongeluk van oorlog en bommennachten wilden storten. In een fel protest aan Walter Frei- tag, de socialistische voorzitter van het vakverbond, heeft Adenauer de vraag gesteld, wie met deze ele menten bedoeld konden zijn. De tekst van de oproep suggereerde namelijk, dat deze elementen in de rijen der regeringspartijen te vin den waren. Freitag heeft thans de bonds kanselier uit naam van de ver- bondsleiding, waartoe ook de de mocraat Foecher behoort, geschre ven het onbegrijpelijk te achten, dat de kanselier deze uitdrukking op zichzelf en zijn politieke vrien den gemunt achtte. Bedoeld wa ren, aldus de voorzitter van het vakverbond, „die kringen, die in November 1932 in een brief aan rijkspresident Hindenburg uitdruk kelijk de uitschakeling van het parlement door één van de par tijen onafhankelijke regering heb- bon geëist". Het vakverbond heeft de tekst van deze brief uit 1932 gepubli ceerd, die ondertekend was door een groot aantal leidende indu- strieëlen, o.w. Krupp, Haniël, Sie mens, Robert Bosch, Schroeder, Sloman, Cuno, Woermann en Thyssen. Hjalmar Schacht was de eerste ondertekenaar. „Het zijn dezelfde kringen, die sedert ge ruime tijd weer invloed bezitten en die streven naar een nog grotere invloed op wetgeving en bestuur. Dit moet ook u bekend zijn", zo schreef de vakbondsvoorzitter. Voorts was deze waarschuwing van het verbond gericht tegen „lawaaierige groepjes der rechtse oppositie", waartegen het verbond in een speciale oproep van leer is getrokken. Freitag bestrijdt de opvatting van Adenauer als zou het verbond niet langer als politiek neutraal orgaan beschouwd kunnen worden. „Wij blijven ook dan neutraal, wanneer wij niet alle maatregelen van de regering en het parlement goedkeuren," zo meent Freitag. In een verkiezingsrede heeft Adenauer het vakverbond ver weten, dat het Duitsland met zijn actie grote schade berokkent, daar deze geëigend was om Duitslands crediet in het buitenland te ver minderen. Deze opvatting is door Freitag teruggewezen met de opmerking, dat juist de vakverenigingen in de eerste na-oorlogse jaren veel had den gedaan om Duitsland weer prestige te geven. Het conflict heeft begrijpelijker wijs de sedert enige tijd bedaarde discussie over een mogelijke split sing van het vakverbond weer doen opleven. De christelijke ar beidersjeugd, de katholieke Kol- ping-organisatie, de katholieke ar beidersbeweging en de evangeli sche arbeidersbeweging hebben protest aangetekend tegen de door hen als socialistische verkiezings propaganda beschouwde actie van het vakverbond. Minister Kaiser, voorzitter van de sociale groepen van Adenauers christen-democrati sche unie, heeft verklaard, dat het de christelijke arbeiders niet lan ger mogelijk zou zijn in de D.G.B. te blijven, zolang de leiding daar van vrijwel geheel in socialistische handen is. Inmiddels zet de D.G.B. zijn ver- kiezingsactie onder luide toejui chingen der socialistische partij voort. Nadat onlangs aangekon digd was, dat ondernemersorgani saties een geïllustreerd verkie zingsperiodiek in een oplage van 5 millioen willen uitgeven, verluidt thans, dat de D.G.B. een dergelijk blad in 15 millioen exemplaren wil verspreiden. Aangezien ook daarin zal wor den gepleit voor „een betere bonds dag", die een open oor heeft voor de eisen van het vakverbond, lijdt het nauwelijks twijfel, dat daarmee een waardevolle steun aan de so cialistische verkiezingscampagne zal worden gegeven. Een beschul diging als zou de D.G.B. ook rechtstreeks de socialistische pro paganda helpen financieren, is door het. vakverbond met nadruk tegengesproken. Van socialistische zijde is zij be antwoord met de opmerking, dat de campagne van de beide grootste regeringspartijen wordt bekostigd uit grote fondsen, die door de in dustrie zouden zijn gevoteerd. l«ff 1 De duikboot wordt ontworpen mingdale in New-York. Zij zou Volgens een artikel van vice- een bemanning krijgen van vier admiraal Charles Lockwood in kikvorsmannen, die, wat hun .Colliers" zal er mogelijk een eigen ïyfsbehoud betreft, dezelfde omwenteling in de vlootstrategie kans zouden hebben als beman- en -tactiek veroorzaakt worden door een nieuw type Amerikaan se vestzak-duikboot, welke wordt voortgedreven door een nog ge heime brandstof van bijzondere kwaliteit. Lockwood, die in de laatste wereldoorlog het bevel voerde over de vloot in de Stille Oceaan, schrijft, dat de geheime brandstof de duikboot een actie radius van meer dan vijfhonderd myi zal verschaffen en haar in staat zal stellen verscheidene dagen achtereen onder water te bhjven. Door W. KERREMANS 76) Nadruk verboden. Nu weifelde zij niet meer. Zon der verder beraad liep zij vlug naar de kamer, waarin Venkel zich bevond, klopte en opende de deur. „Mijnheer Venkel", zei zij, haar opwinding zoveel doenlijk onder drukkend, „hebt u werk waar haast bij is?" Hij was opgestaan en bood haar een stoel aan: „Neen mevrouw". „Ik dacht het. Wim zei, dat u hem had weggezonden omdat u iets onder handen had dat direct af moest". Hij vermoedde, dat zij het niet vriendelijk vond, dat hij de jon gen gezegd had te vertrekken en begreep niet dat zij over zoiets bij hem kwam klagen. „Och, ik ben met de voederlijs- ten bezig en ik wilde die graag afmaken. Ik wist niet dat Wim iets met mij wilde bespreken. Het is volstrekt niet mijn bedoeling geweest, onaardig tegen hem te zijn". „Neen, neen", lachte zij ner veus en draaide zenuwachtig een asbakje, dat voor haar op de tafel stond, in de rondte, „daarover kom ik ook niet spreken. Ik vroeg het alleen om te weten of u be langrijke dingen onderhanden had, die dadelijk klaar moeten zijn. Een brief bijvoorbeeld, waar haast bij was." „Neen", sprak hij, lichtelijk verwonderd. „Ik ben niet bezig aan een brief, maar aan de voe- derlijsten". „O juist. Ik dachtBegrijpt u?" Hij knikte vaag en begreep niet. „Ik wilde u namelijk over iets spreken, waar wel enige haast bij is. Hebt u tijd daarvoor?" „Natuurlijk mevrouw. Ik sta geheel tot uw beschikking. Iets over de paarden?" „Neen, heel iets anders. Een beetje lastig voor mij om het u te zeggen". „Iets over Trippeltje?" vroeg hij, even lachend. „Neen, neen, denkt u daar toch niet meer aan, maar het is wel iets ernstigs. Kijkt u eens. Wij kennen elkaar nog niet zo lang, maar wij kennen elkaar toch goed, nietwaar, mijnheer Ven kel?" In haar nerveuze opwinding stak zij hem over de tafel de hand toe, die hij even drukte, met onrustige spanning zich af vragend, waarover zij tot hem kwam. ningen van andere onderzeeërs. De vestzak-duikboot zou een gewicht krijgen van 25 ton, niet groter zijn dan twaalf meter en meer op een extra grote torpedo lijken. Zij zou gemakkehjk onder stalen versperringsnetten door kunnen duiken of deze doorboren en kunnen manoeuvreren in wa ter, dat voor andere onderzeeërs te ondiep zou zijn. Haar top snelheid zou 16 kilometer per uur aan de oppervlakte en onge veer 19 km ondergedoken in niet te woelig water bedragen. „Zeker, zeker, mevrouw", ant woordde hij. „Wij kennen elkaar heel goed. Alsof we al jaren met elkaar omgaan". „Ja, dat bedoel ik ook. We moe ten dus geen geheimen voor el kaar hebben als het de andere betreft, nietwaar?" „Neen mevrouw, en die heb ik ook niet". „Waar ik over kom spreken, dat isIkuU hebt Wim een enveloppe gegeven, een postzegel". De verwondering van Venkel steeg met elk woord. Het ging dus toch om die postzegel. Wat ter wereld kon mevrouw daar op tegen hebben? Hij bleef haar verbaasd aanzien en zijn blik ontwijkend vervolgde zij: „Ik heb die enveloppe gezien. Die was van een Franse fokke rij". Ha, nu begreep hij het. Woede steeg in hem op. Zij wantrouwde hem dus weer. Zij had die om slag gezien en er uit opgemaakt, dat hij met haar een vals spel speelde en op een of andere wijze met die Lestrange in verbinding stond. Hij greep nijdig de brief die nog voor hem lag, duwde haar die toe en zei verbeten: „Hier is de brief mevrouw. Lees u zelf maar waar het over gaat". Met een vlug gebaar schoof zij het papier van zich af. Ontsteld zag ze zijn boosheid en giste wat hij moest denken. Zacht legde zij haar hand op zijn arm en zei met nauwelijks bedwongen tranen in haar stem: Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft bekendge maakt, dat het uit zijn over tollige voorraden boter 22.680.000 kg ter beschikking stelt voor schenkingen aan bepaalde so ciale instellingen, o.m. aan in stellingen, die hulp verlenen aan behoeftige personen in het buitenland. Deze instellingen moeten, wanneer zij boter wen sen te ontvangen, minstens on geveer 9000 kg tegelijk bestellen en de kosten van vervo'er, op slag in koelhuizen enz. voor hun rekening nemen. Er kan geen boter rechtstreeks ter beschik king worden gesteld van de re gering van een vreemde mo gendheid, van buitenlandse so ciale instellingen of van parti culieren in de Ver. Staten of het buitenland. De botervoorraden worden re gelmatig gecontroleerd. Blijkens de laatste controle is nog geen 0,1 procent van de boter, die het departement onder het pro gramma voor het steunen van de prijzen uit de markt heeft genomen, zodanig in kwaliteit achteruit gegaan, dat de kwa liteit minder is dan de Ameri kaanse b-kwaliteit. „Neen, neen, Venkel, denk zo iets niet. Begrijp me toch alsje blieft. Het ishet is Venkel", en vaster drukte zij zijn arm, „ik kan je niet missen. Ik was bang, dat je hier weg zoudt gaan. Be grijp me toch goed. Ik kan je niet missen, nu nieten later ook niet". Nu stuwde een vloed van ge dachten en gevoelens zo stor mend door hem heen, dat hij zijn zelfbeheersing verloor en iets zei wat hij niet wilde zeggen. Woor den kwamen hem over zijn lip pen waarvan hij schrok, toen hij zich die hoorde uiten. „Neen, ik ga niet van u weg. Ik heb, nadat ik de brief gelezen had, tot mijzelf gezegd: „Neen Toos Hij hield op. „Toos had hij tegen haar gezegdMaar het woord was gesproken, de naam was geuit, de dam was weggeno men. Zij sprong op, schudde hem bij de schouders heen en weer en riep opgetogen: „Toos, heb je gezegd. Marien., jij hebtjij ook". Nog kon hij het niet geloven en langzaam stond hij op. „Ik bedoel...." „Zeg het toch Marien, zeg het toch tegen mij, waar ik op wacht. Domme man, weet je het dan niet. Zie je het niet Het scherm daalt langzaam. Verloving, huwelijk. Een nieuwe acte was begon nen. EINDE.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5