Binnenlands Nieuws De Tweede Kamer over de belastingontwerpen RECHTSZAKEN YIRIGLEY «gsSfe Eric de Noorman en Bor Khan" i Voor de Zondag AGENDA Rampaartsedijk thans geheel gedicht Huurverhoging en compensatie NIEUWS IN ENKELE REGELS 99 Engels rapport over maatregelen tegen overstromingen in Oost-Engeland Geen onderhandelingen tussen Fransen en Vietminh DE WERKGELEGENHEID OP LANGERE TERMIJN. ENVELOPPE MET ƒ2715 VERLOREN. Het Belgische nummerbord mm. „ADMIRAALSDOCHTER" VOOR DE RECHTBANK. DE COMPENSATES VOOR DE HUURVERHOGING. M Leer ons alzo onze dagen tellen, dat wij een wijs hart bekomen. Ps. 90 12. Niets is duidelijker en on- wedersprekelijker voor een mens, dan de onzekerheid en kortston digheid van het leven. Verganke lijkheid predikt de dag aan de dag. Dat de dood zowel sterke eiken als tere plantjes op het on verwachtst nedervelt, daarvan kan bijna elk huisgezin getuigen. En toch zijn er weinigen, die met deze dingen rekenen. Een wijs hart, dat elke adem tocht uit Gods hand ontvangt, is zeldzaam te vinden. De meesten onzer leven hoewel zij weten als niet wetenden, en slaan de pinnen hunner tenten diep in de aarde. O, welk een geduld moet onze God met Zijn mensenkinde ren hebben! Behoren wij, die dit lezen, ook tot die hardlerenden? Menen wij, die de Schrift kennen, reeds wijs te zijn als wij met ernst en stich ting de 90ste Psalm lezen, waar in gesproken wordt van de dagen onzer jaren, die 70 of zo wij zeer sterk zijn 80 jaren zijn? De Schrift spreekt hier niet van Jaren, maar van dagen. Haasten wij ons de toevlucht te nemen tot Hem, die blijft in eeuwigheid. Die een Rotssteen der behoude nis wil zijn voor allen, die wijs willen worden tot zaligheid. Laten wij niet klagen, ook niet droevig zijn over de kortheid en vergankelijkheid van dit leven. Laten wij de ogen opheffen, mits gaders het hart daarheen, waar ■;.nze heerlijke bestemming is. Dan wordt al mijn leed gesust, Heb de vaste grond gevonden, Tc Leef en sterf in Hem gerust, Die mij vrijkocht van mijn zonden. 4Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Vrijdag zijn bijzonderheden bekendgemaakt uit een rapport van een Engelse commissie, die onlangs is ingesteld om de oor. zaken van overstromingen en mogelijke maatregelen daarte gen te onderzoeken. De commissie werd ingesteld naar aanleiding van de over stromingsramp in Februari j.l., waarbij in Engeland 300 perso nen het leven verloren en het land een schade van ongeveer 450.000.000 werd toegebracht. In het rapport wordt opge merkt, dat er geen aanwijzing is, dat een samenloop van om. standigheden, zoals dit in het begin van dit jaar het geval was, op gezette tijden terug keert. De commissie stelt voor, dat er een waarschuwingssy steem in O.-Engeland, tussen Northumberland en Kent, wordt ingevoerd, dat elk jaar tussen 15 September en 30 Augustus in bedrijf is. Indien de waterschappen, naar aanleiding van de van een centraal punt uit gegeven voor spellingen, bijzonder hoog wa ter verwachten, zullen zij de plaatselijke politie meedelen, dat een openbare waarschuwing moet worden gegeven. Men achtte het niet gewenst de radio in het waarschuwings systeem in te schakelen, daar hierdoor onnodig onrust zou kunnen worden verwekt in ge bieden, die niet door overstro ming worden bedreigd, terwijl een eventuele nachtelijke waar schuwing via de radio weinig doeltreffend zou zijn, daar dan de meeste ontvangapparaten zijn afgezet. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Tarzr.n de aap mens. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Tarzan de aapmens; 2 uur: Middagvoorstelling Licht scheen in de duister, nis: 4.30 uur: Tarzan de aapmens. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Hongkong; 8 uur: De gouden poort. De Franse regering heeft Vrij dag een bericht tegengesproken, volgens hetwelk Frankrijk onder handelingen is begonnen met de Vietminh-opstandelingen over 'n wapenstilstand in Indo-China. Het Franse ministerie van ver bonden Indochinese staten ver klaarde naar aanleiding van een bericht van radio-Vietminh, dat dit bericht geheel ongegrond is. De dichting van de Rampaart - sedijk, een binnendijk tussen Oostbrland en de Vierbannen- polder, die de 1700 ha grote Ooster- en Sirjanslandpolder be schermt, is Donderdagnacht vol tooid. Nadat op 5 Augustus reeds het grootste (ongeveer 100 meter brede) gat in deze dijk bij het z.g. Laurenswegje was afgeslo ten, is thans ook het kleinste gat met zandzakken en klei gedicht. "Men hoopt spoedig met het droogmalen van de Ooster- en Sirjanslandpolder te kunnen be ginnen. Voorlopig blijft alle aandacht gericht op het defini tieve herstel van de Rampaartse- dijk, die op enkele punten nog kwetsbaar is. De meeste bewo ners van de achter deze water kering staande woningen kunnen nog niet terugkeren. De bewo- De Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over de belasting-wetsontwerpen, t.w. verlaging van de accijns van sui ker; vrijstelling van omzetbelas ting van huisbrand en schoeisel; wijziging van de inkomstenbelas ting van de loonbelasting en van de vermogensbelasting; verlaging van de personele belasting; fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere ter mijn en wijziging van de huurwet. Wat de voor het bedrijfsleven voorgestelde belastingverlichtingen betreft, waren vele leden van oor deel dat, hoewel verder gaande be lastingverlichtingen de mogelijk heid tot additionele investeringen zouden vergroten, de grens van het mogelijke is bereikt. Zij hadden bezwaar tegen het voorstel om aan de belastingver lichtingen ten bate van het be drijfsleven terugwerkende kracht te verlenen, terwtjl de °yer'|? maatregelen eerst 1 Januarl,. - De consumptiebe- zullen ingaan. - - teep- oerking is destijds voor allen tege lijk ingevoerd en moet derhalve ook voor allen tegelijk worden af- ^He^voorstel om wegens gedane investeringsuitgaven een belasting vrijstelling te verlenen stuitte bq deze leden eveneens op bezwaren. CT erkenden, dat op deze wijze indirecte investeringssubsidie wordt gegeven, welke fo^toe- ferórf tot investeren kan doen iu nemen Het voorstel gaat'hun te Er door ook de vervangingsmves- togen in de vrijstelling te doen ^Verschillende leden betreurden J&t niets is bekendgemaakt bemoeiing van de overheid met de loonvorming af te sluiten en het zwaartepunt van de verantwoorde lijkheid hiervoor te verleggen naar het georganiseerde bedrijfsleven. Bij het doorvoeren van een loon- ronde rekenden deze leden even eens op een verhoging van het be drag van de kinderbijslag en op een verbetering van de progressie in de kinderbijslag naar het kindertal. Vele andere leden wezen op de toestand, zoals die in ons land met betrekking tot inkomen en levens standaard is gegroeid. Een huur verhoging, die niet gepaard gaat met maatregelen tot verhoging van het inkomen of verlaging van de levensstandaard, zou onder ons volk economisch en sociaal onver antwoorde spanningen oproepen. Deze leden wezen er op, dat de grote massa der huurders geen voordeel heeft genoten van de ge bonden huurprijzen, aangezien hiermede bij de binding der lonen rekening werd gehouden. Verschillende leden merkten op, dat in het ontwerp geen rekening is gehouden met het averechtse re sultaat, dat de huurverhoging met zich zal brengen voor de huiseige naren, die zelf hun huis bewonen. Gemiddelde hoogte van de huurverhoging. Vele leden hadden er nota van genomen, dat de voorgestelde huurverhoging tot gemiddeld 141 pc van het peil van 1940 zowel af wijkt van het percentage, dat de meerderheid van de sociaal-econo mische raad nodig oordeelt als van het door de minderheid van de S.E.R. voorgerekende. In de memorie van toelichting over de loonsverhoging, die de re gering voornemens is door te voe fin el welke geheel ten laste van wordt gezegd, dat de noodzaak om voor de huurverhoging zoveel mo gelijk compensatie te verlenen en de beperkte mogelijkheden te dien aanzien er toe dwingen de verho ging voor de grootste gemeenten en haar randgebieden tot het strikt noodzakelijke te beperken. Gezien het geringe verschil tussen het per centage dat de regering voorstelt en dat, hetwelk de meerderheid van de S.E.R. nodig oordeelt, rees de vraag of de moeilijkheden, ver bonden aan de compensering van dit verschil, inderdaad zo onover komelijk zijn, dat daarin voldoen de reden ligt om van laatstbedoeld voorstel af te wijken. Andere leden, die van oordeel waren, dat de huurverhoging niet verder moet gaan dan nodig is om de stijging van de exploitatiekosten en eventuele rentestijging op te vangen, achtten het advies van de meerderheid van de S.E.R. om tot 151 pet ten opzichte van 1940 te gaan, onaanvaardbaar. Ernstige critiek hadden deze le den op het voorstel om de huren met 10 te verhogen wegens ex tra-afschrijving. Het blindelings toestaan van een huurverhoging van 10 pet met de grote kans, dat de eigenaar er niets voor doet of de huurder tweemaal laat betalen, achtten deze leden geen oplossing. Voorts rees bij hen de vraag, of deze huurverhoging ook moet gel den voor woningen, die niet aan de meest elementaire eisen van be woonbaarheid voldoen en die zo oud zijn, dat de oorspronkelijke bouwkosten reeds enkele malen door de elkaar opvolgende huur ders zijn opgebracht. Teleurstellend achtten deze leden het, dat de regering geen mede werking wenst te verlenen aan een verlaging van naar algemeen oor deel te hoge huurprijzen van nieu we woningwetwoningen. ners van de hoger gelegen wo ningen, die nagenoeg zijn droog gevallen, zijn reeds druk bezig met schoonmaken. De lager ge legen woningen staan nog on der water. Tijdens de rampnacht is de Rampaartsedijk op zeven plaat sen bezweken, waardoor het wa ter met woest geweld de Ooster en Sirjanslandpolder binnen drong. De oude dijk, die de water kering vormt in het Oosten van de Ooster- en Sirjanslandpolder, bezweek eveneens, waardoor het waterschap Bruinisse onder wa ter kwam te staan. Het dichten van de 10 gaten in de oude dijk verliep vlot. De polder wordt thans weer bewoond. De gaten in de Rampaartsedijk waren van ernstiger aard; ze waren groter en dieper en waar geen gaten waren, was de dijk over de hele lengte zwaar be schadigd. Eind Juni waren de dijkwer kers er in geslaagd zes van de zeven gaten te dichten. Het overgebleven gat had 'n breedte van ongevere 80 meter en was vier meter diep. Tijdens het stormachtige weer van 11 Juli J.l. werd opnieuw een gat in de reeds gehavende dijk geslagen. Woens dag j.l. werd het grootste gat ge dicht en thans is dus ook het kleine gat afgesloten. Het waterpeil in de Ooster- en Sirjanslandpolder zal thans wor den verlaagd, opdat het water zijn vernielende taak niet kan voortzetten. De dichting van beide gaten in de Rampaartsedijk is resultaat van maandenlang zwoegen. Het werk geschiedde in een twee-ploegenstelsel overdag werkten arbeiders uit West-Bra bant en 's nachts de Oosterlan- ders. De vrouwelijke inwoners van Oosterland zijn met haar kinderen over het gehele land geëvacueerd. Het transport van de zandzak ken, geschiedde over de rijksweg van Zijpe naar Èierikzee, die on der water staat. Bij vloed bereik te het water op verscheidene punten soms een hoogte van één a twee meter. Vier dukws moesten worden ingeschakeld om de zandzakken ter bestemder plaatse te kunnen brengen. In totaal zijn op deze wijze 3% millioen zakken zand vervoerd en verwerkt. Daar het niet mo gelijk was bij de dichtingswerk zaamheden zwaar materieel te gebruiken, werd al het werk ver zet met mankracht. „PIPER-CUB" VLIEGTUIG BIJ OEFENING „DRIETAND" VERONGELUKT. Vrijdagmiddag is een Piper-cub van de Kon. luchtmacht, die was ingeschakeld bij de oefening „Drietand", verongelukt. De bestuurder, kapitein-vlieger waarnemer R. Jacobs uit Den Haag is omgekomen. Hij was 38 jaar en gehuwd. Volgens op het ogenblik ter be schikking staande gegevens is 't ongeluk gebeurd, toen de vlieger op een landingsstrip bij Horst wilde landen. In het toestel bevond zich nog de 22-jarige vaandrig-vlieger M. L. van der Stroom uit Culemborg. Deze is gewond in het hospi taal te Venray opgenomen. Het ongeluk is Vrijdagavond omstreeks zes uur gebeurd bo ven het met het oog op de oefe ning „Drietand" geïmproviseerde vliegveld bij Horst (L.) Dit vlieg veld is gelegen op een afstand van ongeveer 600 meter van de kern van de gemeente. Vermoe lijk is de bestuurder door het zonlicht verblind geraakt, waar door het toestel tegen een ruim 5 meter hoge hooimijt vloog en in brand geraakte. De mede- inzittende vaandrig-vlieger Van der Stroom is uit het toestel ge sprongen. Hoewel hij daarbij ern stig gewond geraakte, wordt zijn toestand, naar omstandigheden, redelijk wel genoemd. De kapitein-vlieger Jacobs ge lukte het niet de Piper-cub tijdig te verlaten. Hij kwam in de vlam men om. Een incasseerder van een Haags woningbureau heeft een enveloppe met 2715 verloren. Hij heeft de enveloppe waarschijnlijk laten lig gen in het postkantoor aan de Nobelstraat. In genoemd postkantoor is ech ter niets gevonden. ZWARE MISHANDELING. De Haagse politie heeft de 37- jarige koopman W. C. P. wegens zware mishandeling aangehouden. P. zag dezer dagen een vroegere vriend lopen op de Parallelweg. Hij ging naar hem toe en diende hem een slag op de onderkaak toe, waardoor deze brak. De mis handelde deed aangifte bij de politie. HAVENARBEIDER RAAKTE ONDER YALE-WAGEN. De 19-jarige Rotterdamse ha venarbeider M. den Braber is gisteren onder een yale-wagen terechtgekomen. Hij was on middellijk dood. De jongeman reed op het haventerrein aan de Merweha- ven met een yale-wagen met kraan door een put. Aan de kraan hing een ij-zeren plaat van 3000 kg. De wagen werd top zwaar en sloeg om. BRAND IN CONSERVENFABRIEK Gistermiddag is brand ontstaan in een van de opslagruimten van de conservenfabrieken Bato van de firma Van Woerkom te Oos terhout (Betuwe). Behalve de brandweer van de gemeente Val burg moest ook die van Eist te hulp worden geroepen. De brand is omstreeks twee uur ontstaan in één der pakhui zen. Buren hadden in de omge ving van deze pakhuizen een heg I gesnoeid en het snoeisel daarna in brand gestoken. Zij hebben blijkbaar het vuur niet meer kunnen beheersen, zodat de vlam men oversloegen naar de pak huizen, welke weldra in lichter laaie stonden. De brandweer van de gemeente Valburg, spoedig geassisteerd door die van Eist greep onmiddellijk in. Zij wisten te voorkomen dat de vlammen oversloegen naar de aangrenzen de fabriek en het woonhuis van de heer J. van Woerkom. De pakhuizen en de pakinrich- ting en ook een timmerloods brandden geheel uit. De pakhui zen waren geheel gevuld met af gewerkte producten, confijte- vruchten, jam etc. Alleen de waarde daarvan heeft naar schatting 60.000 bedragen. De fabriek kan gewoon door gaan. Omstreeks 4 uur was de brandweer het vuur meester. De politie is nog bezig met het on derzoek naar de oorzaak. VERDACHT VAN POGING TOT MOORD. Deze week heeft de gemeente politie van Bolsward te Sneek gearresteerd, verdacht van po ging tot moord op zijn vrouw, de 45-jarige te Bolsward woonach- i tige begrafenisondernemer W. v. a. W., voorheen tevens koster van de Gereformeerde kerk te Bols ward. Reeds geruime tijd waren er tegen v. d. W., die voorheen algemeen gunstig bekend stond, verdenkingen gerezen, dat hij ge tracht zou hebben zijn vrouw door vergiftiging van het leven te beroven. Na een laboratorium onderzoek werd dit vermoeden bevestigd. Hiermee was er aan leiding om Van der W. te arreste ren. Hij was reeds enige tijd ge leden als koster ontslagen, omdat hij in een ongeoorloofde verhou ding zou leven met een in een scheidingsproces gewikkelde vrouw te Bolsward. Verdachte heeft inmiddels toe gegeven zijn vrouw herhaalde lijk, minstens gedurende ander half jaar, arsenicum te hebben toegediend. Hij kocht het vergif in apotheken onder het voor wendsel, dat hij het nodig had voor het opzetten van vogels. Hij diende zijn vrouw het gif in verschillende versnaperingen toe, o.a. in stukjes worst, zelfs toen zij reeds in het ziekenhuis te Sneek was opgenomen. De officier van justitie uit Leeuwarden heeft zich te Bols ward persoonlijk op de hoogte gesteld van de vorderingen van het onderzoek. Gisteren is ver dachte voor de officier te Leeu warden geleid. Een piloot van de Noorse luchtmacht is er in geslaagd zijn Vampire-straaljager op zee bij Noorwegen te doen landen en ongedeerd in een rubber bootje te ontsnappen, vóórdat het toestel vrijwel onmiddel lijk zonk. Deskundigen waren tot nog toe van oordeel, dat het doen landen van een Vampire op zee een zekere dood beteken de voor de piloot. Tengevolge i van het ont ploffen van een vat benzine in de drukkerij van het vooraan staande Catalaanse blad „La Vanguardia" zijn te Madrid 4 personen om het leven gekomen en verscheidene gewond. In de staat Perak op Ma- lakka zijn een aantal politie mannen in een communistische hinderlaag gelopen. Vijf politie mannen werden gedood en twee gewond. Drie politiemannen konden ontsnappen. In een vluchtelingenkamp nabij Neurenberg (W.-Duits- land) zijn drie Polen, onder wie een vrouw, aangekomen na een tocht van 8 weken uit Tarao- pol (Zuidoost-Polen). Het Oostduitse ministerie van Spoorwegvervoer heeft be kendgemaakt, dat met ingang van heden driemaal per week drie extra-treinen tussen Oost en West-Duitsland zullen rij den en wel van O.-Berlijn naar Hamburg, van Erfurt naar Frankfort en van Erfurt naar München. Naar de „Peuple" meldt, is in België dezer dagen het autonum mer 999.999 uitgegeven. De pro vinciale administraties zijn reeds begdnnen met het verstrekken van oude nummers, terugge vraagd van houders, die geen auto meer hebben. Het ogenblik zou dus naderen, waarop de nummers het millioen zouden overschreden en uit zeven cijfers zouden bestaan. Zij zou den dan nog moeilijker te her kennen zijn dan de tegenwoordi ge van zes cijfers. Daarom heeft men besloten voortaan nummers te verstrekken die bestaan uit 'n letter en vier cijfers. Dit alles wil niet zeggen, dat België een millioen auto's telt. Bijna de helft der nummers is niet in gebruik. Anderhalf jaar geëist. Tegen de 37-jarige Zwitserse lady-crooner V. A. V., die zich hier te lande tussen Februari en Juni als de dochter van admi raal Mc Cormick had uitgegeven, in diverse grote Amsterdamse hotels, bont- en andere winkels onbetaalde rekeningen had ach tergelaten en o.a. van een Am sterdams zakenman op valse voorspiegelingen 1000 had we ten te „lenen", is anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. De uit spraak is bepaald op 21 Augus tus. „Maureen Mac Cormick", alias Verena Sticbmacher, geboren Vogt, die dit voorjaar per onbe taalde K.L.M.-vlucht van Istan- boel naar ons land was gekomen, was noch de dochter van de Amerikaanse admiraal, noch de schoonzuster van de voormalige hoge commissaris voor West- Duitsland. Evenmin bezat zij Deel Hl: HET LOKKENDE ZWAARD. het bedrijfsleven zal worden ge van de grootste bezwaren achtten deze leden het feit dat on- voldoende aandacht worat Schalken aan de middenstandsbe- driiven. Deze zouden zich zien g «teld tegenover een verhoging van de huur van de bedrijfspanden tot 150 net en een loonsverhoging van hef nersoneel. Aan deze bedrijven zal pmcüsch geen armslag worden eeeeven voor meer investeringen. Indfen de regering aan de gerecht vaardigde verlangens van de miü denstand tegemoet wilt komeni zou den o.a. verlaging van de verev ninsjsheffing en van de premie van de kinderbijslag in aanmerking kTndere leden merkten op, dat industrialisatie en uitbreiding van de productie van weinig waarde zijn, indien men de gemote pro ducten niet kan verkopen Een verhoging van de binnenlandse koopkracht is nodig, bereikt zou kunnen worden door een ver Xidering van de belastingdruk, verhoging van de lonen .ten koste van de sterk gestegen wmsten der grote ondernemingen en verhoging van de pensioenen en sociale uit keringen. Vele leden waren van oordeel dat in beginsel moet worden ge streefd naar een compensatie der huurverhoging voor allen, die deze verhoging niet kunnen dragen. Voor de loontrekkenden achtten m een loonsverhoging onmisbaar, snaar zij wezen er op, dat een loonsverhoging niet behoort te worden beperkt tot hen, wier loon beneden een bepaald niveau hgt. Zij meenden, dat de loonsverho ging, benevens de opheffing der resterende consumptiebeperking in het algemeen bindend zouden moe ten worden voorgeschreven en dat het juist zou zijn hiermede de na oorlogse periode van abnormale 160—161. „Hoe nu? Gij ont neemt mij de kans op een roemrijk gevecht en wilt dit weer alleen ten uitvoer brengen?," zegt Halfra toornig. Ik protesteer hiertegen! Dit moet een daad zijn van een uwer edellie den! Ik zal gaan!" De edelman slaat zich fier op de borst. „Sjonge, hij heeft nog gelijk ook!", grijnst Orm. „Bij zo'n bluf- vertoning komt hij na tuurlijk pas goed tot zijn recht..." Eric schudt echter het hoofd, doch Ko- horr valt de roerganger bij. Na enige aarzeling geeft de Noor man toe en zegt; „Zoals ge wilt, heer Halfra. Laten wij thans ver der trekken, onderweg bespreken wij het plan nader," zegt Eric. Behoedzaam begeven zij zich op weg en op ruime afstand van het vijandige kamp laat Eric de ruiters afstijgen. „Hier laten wij de paarden ach ter," zegt hij. Erwin wordt met de bewaking van de paarden belast en eerst na dat zijn vader hem heeft verteld, dat deze taak altijd aan de beste krijgers ten deel valt, legt de knaap zich bij die beslissing neer. Geluidloos omsingelt het handje vol mannen nu het slapende kamp. Wanneer het eerste vale morgen licht aan de hemel verschijnt sluipt Halfra t'erug naar de paarden. Kort daarop klinkt hoefgetrappel en dit is voor Eric het sein, dat de gevaarvolle onderneming een aan vang neemt. Met een gevoel van bezorgdheid kijkt hij de stoere edel man achterna, die fier en kaars recht in het zadel zit. Eric heeft thans spijt, dat hij aan Half ra's verzoek heeft toegegeven. „Het plan is van mij uitgegaan en nie mand anders dan ik had zijn leven mogen wagen. Eén verkeerd woord of gebaar en het spel is doorzien," zegt hij in zichzelf. Als door een adder gebeten sprin gen de dommelende wachters bij het vuur op als zij de ruiter het kamp zien naderen. „Halt!, roept een hunner. „Wie daar?" „Ondanks dit bevel rijdt de ruiter met een onverstoorbaar gezicht in de richting van de lichtcirkel. „„Het is een van die Noorse hon den," zegt de tweede wachter, die met een snelle beweging een pijl op de pees legt. „Schiet niet, zo uw leven u lief is!" klinkt Halfra's stem. Zijn houding is zó zelfverzekerd, dat de schildwacht onwillekeurig de boog laat zakken en de onver saagde ruiter verbouwereerd aan-1 staart. De andere wachter is echter niet in het minst onder de indruk ge komen van Halfra's verschijning. Hij geeft zijn makker een por in de ribben en snauwt: „Schiet, zoon van vrees, schiet, of dit wild zal ik treffen!" Met een ruk brengt hij zijn boog omhoog... „Speel niet met uw armzalig le ven, dwaas! Gij zijt een kind des doods vóór uw pijl de boog verla ten heeft! De stem van Halfra schijnt te trillen van dreiging, als hij met een sierlijk gebaar de hand opheft. Bij na gelijktijdig snort een pijl in de grond, vlak voor de voeten van de nomade, die geschrokken achteruit deinst. „Ziet gij, narren, hoe nutte loos uw verzet is? Eén teken van mij, en ge loopt rond met meer pij len dan een stekelvarken pennen heeft. Kortweg, gij zijt omsingeld! Honderden bogen zijn op U gericht, hahahaGe zit als een rat in een val!" Onder het spreken is achter hem geluidloos een krijger uit een der tenten te voorschijn gekropen. De man heft grijnzend zijn boog, doch op hetzelfde ogenblik flitst een pijl rakelings langs hem heen en slaat met een nijdige tik in de tentwand. Stijf van schrik iaat de nomade boog en pijl vallen en slaakt een rauwe kreet. De edelman keert zich koeltjes in het zadel om en knikt de boogschutter minzaam toe. „Komaan, komaan, treedt nader, goede man, waar ik sta is het nog wel veilig, geloof ik, hahahah!" De nomade waggelt beduusd na derbij en nu blijken de twee wach ters ook eensklaps de lust tot vech ten verloren te hebben. Zij werpen hun bogen weg, als waren zij be vreesd zich er aan te branden. Het volgende ogenblik springen Eric en zijn mannenn te voorschijn en de overrompelende nomaden zijn gebonden vóór zij beseffen dat zij brutaal beetgenomen zijn. „Wel aan mijn schaapjes, een wat vrolij ker gezicht op deze schone morgen zou mij niet onwelgevallig zijn", snuift Halfra. „Gij jakhals! Noorse hond!", scheldt een der kerels in machte loze woede aan zijn boeien rukken de. „Het was u nooit gelukt als we dit geweten hadden!" Halfra wuift hem minzaam toe. „Gij zijt een olijkerd, man! Dat is nu juist de hele grap, nietwaar? Men kan niet alles weten, hahaha!" „En nu, mijn duifjes", gebiedt Halfra met een zwierig handge baar, „één twee, hup twee, in het gelid en voorwaarts mars, regel recht naar Bor Khan... Als ik mij niet vergis, hebt gij steeds verlangd hem op te gaan zoeken, zij het op een andere manier...!" juwelen in het Parijse hotel George V of verwachtte zij een geldzending uit de Verenigde Staten. „Zij was slechts een berooide lady-crooner, die, „zoals mr J. F. Hartsuiker in zijn requi sitoir opmerkte", op de typische manier van oplichters overal re laties had aangeknoopt en daar uit munt had trachten te slaan. Van de familie D. had zij 100 en later een chèque van 1000 weten te bemachtigen". Bij een bonthandelaar, M. K., verschafte verdachte zich zonder betaling een bont ter waarde van ƒ745 aan. In een van de grote hotels, waar zij schulden heeft ge maakt, kwam begin April de „rijke vriend" opdagen, op wie zij voortdurend had gezinspeeld. Hij betrok een aangrenzende ka mer, maar een week later was de vriendschap verbroken en werd de zangeres in een bad kamer van het hotel onderge bracht. Deze vriend die welis waar Donelly heet, maar geen familie is van de voormalige hoge commissaris in West-Duits land, heeft verklaard dat ver dachte, die hij enige jaren tevo ren in Nederland had ontmoet, bij zijn aankomst in April zijn hotelkamer was binnengekomen en zich zo aan hem „had opge drongen", dat hij zich genood zaakt had gezien met haar naar de kerk te gaan" (hilariteit in de rechtszaal). Verdachte heeft in 'n droomwe reld geleefd, zeide de officier in zijn requisitoir, en meer dan één Nederlandse zakenman is daar voor bezweken. Haar grootdoe nerij, haar flessentrekkerij zijn tot een nuchtere ontknoping ge komen. In München wordt zij gezocht wegens hotelschuld. Uit Bern komt een verzoek tot uit levering en daar wordt verklaard dat men er zelden zulk een geraf- fineerde „hochstaplerin" heeft 1 gezien. Tenslotte eiste mr. Hartsuiker anderhalf jaar met aftrek. De slachtoffers, zo pleitte mevr. mr L. C. Mazirel, moeten van mening zijn geweest, dat de omgang met deze chique vrouw met haar Amerikaanse relaties allerlei zakelijke mogelijkheden opende. In ruil daarvoor zijn zij bereid geweest haar op een ele gante wijze wat geld toe te stop pen. Zij hebben de bluf van ver dachte als het ware aangemoe digd. Die bluf houdt, aldus pleitster, geen verband met de verschafte bedragen of goede ren, zodat van oplichting niet kan worden gesproken. Zonder de publiciteit zou het aanbod ter vereffening van verdachte's schulden, dat bij pleitster was binnengekomen, nooit zijn inge trokken. Zo kan dus volgens mr Mazirel niet van flessentrekkerij worden gesproken. De recht bank dient te bedenken, dat ook een grote verantwoordelijkheid ligt bij de gedupeerden. Pleitster concludeerde tot vrijspraak.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2