De toestand in Frankrijk Staking een volslagen verrassing België en de Nederlandse concurrentie West-Duitse voedsellevering afgewezen Hoge Noordkoreaanse functionarissen gearresteerd Prins Bernhard op Curasao WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Philippijnen sturen Japanse oorlogsmisdadigers naar huis Masjumi in oppositie Grote militaire oefening De tóestand in Oost-Duitsland Geen reden meer voor afgunst. Iedere huisvrouw thans zachte handen Indonesië Bromfiehenmerken gelijkgesteld met rijwielen Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2914. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cenC; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uoff Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Vrijdagmorgen lag het ver keer op de Franse spoorwegsta tions vrijwel geheel stil. Grote groepen teleurgestelde vacantie- gangers dwaalden door de sta tionsgebouwen. Op het Auster- litzstation protesteerden de rei zigers tegen het feit, dat zij niet per trein konden reizen. Een woordvoerder van de En gelse spoorwegen verklaarde te Londen, dat de Britse trein- en fcootdiensten naar het continent nog niet door de stakingen in Frankrijk worden belemmerd. De diensten over Het Kanaal worden nog normaal onderhou den. Ongeveer 2 millioen werkers in overheidsdienst nemen deel aan de algemene staking van 24 uur. Bij de hoofdingangen der voornaamste stations werd ge post. In verscheidene delen van Parijs moest de electriciteits- voorziening ondanks de belofte der regering deze te zullen handhaven, worden stopgezet. Op bepaalde punten werkten de verkeerslichten niet. In Parijs zijn vele toeristen gestrand. De geldmiddelen van enige Britse toeristen zijn uit geput en zij weten thans niet wat te doen. De vertegenwoordigers van de vakverenigingen, die op verzoek van de regering in het bureau van de premier waren gekomen voor besprekingen met verte genwoordigers, zijn van de bij eenkomst weggelopen. Zij wei gerden de bijzonderheden te be spreken van de voorstellen van premier Laniel ter vermindering van de uitgave van de regering, die volgens de arbeiders werk loosheid op grote schaal zouden veroorzaken. In Bordeaux wordt bij alle gemeentelijke diensten gestaakt. Legerauto's haalden Vrijdag het huisvuil op. Ook de douane is hier in staking gegaan en slechts goederen, waarop geen invoer rechten worden geheven, wer den aan land gebracht. Ook in Marseille wordt bij alle openbare diensten gestaakt. Vele fabrieken moesten hier worden gesloten, wegens gebrek aan electrische stroom. Het personeel bij de Parijse ondergrondse en van de bus diensten heeft Vrijdag besloten om in staking te gaan. Volgens het communiqué van het Franse ministerie van Ver keer ligt het spoorwegverkeer in het Oosten en Zuidwesten van het land geheel stil. In het Noorden reden slechts een paar treinen naar de Parijse voorste den. In het westen is de toe stand verward, behalve in Rou. aan, waar het verkeer geheel stil ligt. Het grondpersoneel van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France heeft Vrijdag beslo ten van 12 uur 's middags tot middernacht in staking te gaan op de vliegvelden Orly en Le Bourget. Het vliegend personeel heeft zich hierbij niet aange. sloten. Frankrijk beleefde Vrijdag de grootste staking sedert de beken de sit-down-stakingen in 1936. Twee a drie millioen ambtenaren en arbeiders in genationaliseerde bedrijven staakten 24 uur uit pro test tegen voorgenomen rege ringsmaatregelen om o.m. de pen. sioengerechtigde leeftijd te verho gen en overtollige ambtenaren te ontslaan als onderdeel van de be zuinigingsactie. Bijna in het gehele land lag het spoorwegverkeer stil. Ook vele plaatselijke vervoersdiensten staakten. De gasdruk in Parijs en vele provinciesteden was zeer laag. In de electriciteitsbedrijven werd niet gewerkt en op vele plaatsen moesten politiemannen het werk van uitgevallen ver keerslichten overnemen. Alleen al in Parijs waren naar raming 250.000 toeristen, veelal buitenlanders, gestrand. In zie kenhuizen werden slechts nood gevallen opgenomen, het lucht verkeer ondervond hinder van de staking van grondpersoneel, ra dio en televisie verdwenen uit de lucht, vele fabrieken moesten sluiten door het wegvallen van de electriciteit en zelfs de doodgra vers legden de spade er bij neer. Door de P.T.T.-staking, die reeds gaande was en die van on bepaalde duur is, hoopte ook Vrij dag de post zich op in brieven bussen en op stations en het tele graaf- en telefoonverkeer, wat het laatste betreft uitgezonderd automatische verbindingen, bleef onderbroken. Socialisten willen bijeenroe ping van parlement. De Franse socialistische partij heeft Vrijdagavond premier La- nier verzocht onmiddellijk de na tionale vergadering bijeen te roe pen gezien de „ernst van de toe stand". De katholieke en socialistische vakverenigingen hebben gisteren de arbeiders bij de spoorwegen en in andere openbare diensten opdracht gegeven te middernacht het werk te hervatten. Er is nog niets bekend over beëindiging van de staking bij de P.T.T., die van onbepaalde duur is. Ook de staking bij de gas- en electriciteitsbedrijven, die 48 uur zou duren, is nog niet opge heven. Wel zou Vrijdagnacht om 1 uur de staking bij de radio-om roep en de televisie, die Vrijdag middag begon, eindigen. Inmiddels heeft de katholieke vakvereniging van mijnwerkers een algemene staking van 24 uur uitgeroepen. Het Franse kernkabinet is Vrij dag bijna de gehele dag bijeenge weest om maatregelen met het oog op de staking te bespreken. De door de regering opgeroepen arbeiders op sleutelposten bij de P.T.T., teneinde lange-afstands telefoonverkeer te verzekeren, hebben voor 't merendeel verstek laten gaan. De staking is voor de regering en het land als een volslagen verrassing gekomen. Zelfs de vakbonden schenen verbaasd over het groot aantal arbeiders, dat gehoor heeft gegeven aan de stakingsoproep. Het onder communistische lei ding staande algemene vakver bond heeft zijn leden opgeroepen de staking voort te zetten. Het verbond verklaarde het besluit van de katholieke en socialisti sche vakverenigingen om het werk te hervatten te betreuren. DE P.T.T.-STAKING. De dir.-generaal van de Ne derlandse P.T.T. deelt mede, dat als gevolg van de staking van de Franse P.T.T.-ambtenaren het telegrafisch verkeer niet kan worden afgewikkeld en dat de post in Frankrijk niet wordt gesorteerd, noch wordt bezorgd en evenmin verzonden. Wat het telefoonverkeer be treft worden van en naar Frankrijk slechts dringende en ijl-lgesprekken behandeld. Er dient echter met grote vertra ging rekening te worden gehou den. In verband met het voor gaande, raadt de dir.-generaai het publiek aan corresponden tie en postpakketten voor Frankrijk voorlopig niet ter post te bezorgen en geen telegram men en gewone telefoonge sprekken voor Frankrijk aan te bieden resp. aan te vragen. Zodra P.T.T. bericht ontvangt dat de verbindingen met Frank rijk weer geheel zijn hersteld en dat de postbehandeling weer wordt hervat, zal daarvan ten spoedigste kennis worden gege ven. Terwijl de stroom van overi gens nogal uiteenlopende Belgi sche perscommentaren op de Be- neluxprotocollen is geluwd, be gint men zich in industriële krin gen ongerust te maken over de Nederlandse belastingontwerpen, waarvan men bepaalde onder delen ziet als een nieuwe stimu lans voor de Nederlandse con currentie. „Het Laatste Nieuws", spre kende over de Nederlandse maat regelen tot versnelde afschrijving van uitrusting en tot verlaging van de vennootschapsbelasting, zegt dat Nederland geleidelijk terugkeert tot de politiek van stimulering van productie en werkgelegenheid. De afschrij vingsmaatregelen zullen te doel treffender zijn, doordat men in Nederland de laatste jaren dank zij de Marshall-hulp tot aanzien lijke beleggingen heeft kunnen overgaan. Deze snelle afschrij ving zal, aldus het blad, de mo gelijkheden der Nederlandse me dedinging belangrijk doen toe nemen. Inmiddels heeft ook Sibelux, de organisatie van industriëlen die zich kant tegen de Benelux, weer van zich doen horen. Zij zegt met ongerustheid te hebben geconstateerd, dat de Haagse pro tocollen slechts de schijn van een oplossing der fundamentele vraagstukken hebben. Na opsom ming van de bekende bezwaren, zegt de Sibelux, dat de Neder landse concurrentie slechts op één manier tot normale afmetin gen is terug te brengen: door spoedige toepassing van vereve ningsheffingen, die in het alge meen 15 procent moeten bedra gen. Het huwelijk van de dochter van Cripps met een neger De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Swart, heeft in de volks raad een krantenfoto getoond van de dochter van sir Stafford Cripps en Joseph Appiah, een neger uit Nigeria, kort na hun huwelijk. Swart noemde deze prent „eec walgelijke foto van een huwelijk van de dochter van een voorma lige Britse minister en een in een deken gehulde inheemse uit Ni geria". Indien zoiets in Zuid-Afrika gebeurt, zal dat „het einde" zijn, aldus minister Swart. De Noordkoreaanse radio- Pjongjang heeft Vrijdag be kendgemaakt, dat 12 hoge Noordkoreaanse functionarissen zijn gearresteerd wegens een samenzwering tot het omver werpen van het communistische bewind. Onder de 12 gearresteerden bevinden zich het voormalige hoofd van de geheime politie, Rhee Syng Jop en de gewezen minister van Buitenlandse Za ken, Pak Hen Jen. In Tokio is een bericht van Ra- dio-Pjongjang opgevangen, dat de twaalf Noordkoreaanse lei ders beschuldigd worden van staatsvijandige activiteit en spion- nage". Pak Hen Jen was ook vice- premier. Als minister van Bui tenlandse Zaken is hij onlangs vervangen door generaal Nam II, de leider van de Noordkore aanse bestandsdelégatie. Degenen die het bericht van Radio- Pjong jang hebben gehoord, zijn het niet eens over de naam Rhee Syng Jop. Sommigen menen, dat Lee Soeng Joep, de oud-minister van Justitie is genoemd. Naar Radio-Pjongjang verder heeft gemeld, hebben de twaalf gearresteerde hoge functionaris sen van de Noordkoreaanse re gering nationale geheimen uitge leverd aan de Verenigde Staten en Zuid-Korea. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. DROOG WEER. Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. War mer dan gisteren. ZONDAG 9 AUGUSTUS v.m. 1.40 2.15 2.55 3.05 n.m. 1.57 2.32 3.12 3.22 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 10 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 2.19 2.32 Terneuzen 2.54 3.07 Hansweert 3.34 3.47 Walsoorden 3.44 3.57 Aug. 8 19.46 5.12 20.18 3.37 9 5.14 20.16 4.52 20.03 10 5.15 20.14 6.05 20.17 11 5.17 20.12 7.15 20.29 Der traditie getrouw werd de eerste dag van het bezoek van de Prins aan de Nederlandse Antillen besloten met een receptie in het fort Amsterdam, waar naar schat ting duizend gasten hun opwach ting bfj de Prins kwamen maken. Het vroegere zeventiende eeuwse fort, waarvan de binnenplaats als receptiezaal diende, was geheel met kleine witte en gekleurde lampjes versierd. De ingang onder het paleis van de gouverneurdeur was weggewerkt door een groot podium, waarop de Prins, de gou verneur en mevrouw Struycken hadden plaats genomen en rond de oude flamboyant die het centrum van deze binnenplaats uitmaakt, was een dansvloer gebouwd, waar danslustigen onder de tonen van het orkest van Edgar Palm onver valste Curagaose walsen ten beste gaven. Later op de avond was de vloer het podium voor nog oudere dansen, namelijk delen van de Bu- lawaya show, bestaande uit dan sen en fragmenten van dansen uit de oude slaventijd. Pas tegen het middernachtelijk uur kwam aan deze ontvangst een einde en bega ven de Prins en zijn gastheer en gastvrouw zich weer in het gou vernementshuis, niet echter dan nadat Z.K.H. zich met tal van zijn gasten persoonlijk had onderhou den en er enkele oude herinnerin gen van het bezoek in 1950 waren opgehaald. Op de tweede dag van zijn be zoek aan de Nederlandse Antil len reed Prins Bernhard reeds vroeg uit om een militaire oefe ning van het korps mariniers en de marine-luchtmachtdienst bij te wonen. De oefening werd gehouden op het landgoed van de heer Dick Capriles, „Koraal Tabak". De blauwe partij, de vijand, had in de nacht een commando-groep van ongeveer 80 man in de Sint Jorisbaai aan land gezet met de opdracht de olieinstallaties in de Caracasbaai te vernietigen. Vlak voor de Caracasbaai had een pa trouille mariniers de vijandelijke infiltranten ontdekt. Een vuur gevecht was het gevolg geweest en de mariniers hadden de vijand gedwongen de terugtocht te aan vaarden. De vijand had zich terugge trokken naar de Sint Jorisbaai met de bedoeling zich daar weer in te schepen. Het corps mari niers had opdracht gekregen de landingsgroep te vernietigen in samenwerking met de militaire luchtvaart. Bij het krieken van de dag was een marinevliegtuig opgestegen om de situatie te verkennen. Kort daarna rukte een detache ment van 200 mariniers, uitge rust met mortieren en zware mi trailleurs onder commando van kapitein Nauta uit om zich van de opgedragen taak te kwijten. De oefening gaf een voor de handliggende taak van de strijd krachten op de Antillen in oor logstijd weer. De Prins compli menteerde de commandant der mariniers na afloop met de be haalde resultaten en de paraat heid van de troep. Vooral de verbindingen tussen grondtroepen en vliegtuigen hadden voortreffelijk gewerkt. De snelheid waarmee de mari niers door het zware terrein op rukten, het enthousiasme, waar mee de zware mortieren, waar van alleen de grondplaat 45 kilo weegt, de heuvels waren opge- zeuld en de fitheid van de troep hadden, zo zeide de Prins tot de commandant, diepe indruk op hem gemaakt. Wie de brandende Curagaose zon niet kent en evenmin de pijn vtn een cactusstekel, zal zich moeilijk kunnen voorstellen, wat een dergelijke oefening van het uithoudingsvermogen van de troep vraagt. Na de oefening bezocht de Prins de marinebasis „Parera", waar hij zich uitvoerig liet voor lichten door de commandant, kap.-luit. ter zee A. van Strien. (Advertentie). Het is maar al te begrijpelijk, dat vele huisvrouwen vaak met lichte afgunst kijken naar haar fortuin lijker medezusters, die niet met allerlei huishoudelijk werk als afwassen e.d. haar handen behoe ven te bederven en wanneer ze uitgaan met keurig verzorgde handen voor de dag kunnen ko men. Maar dat is nu verleden tijd, want het nieuwe afwasmid- del van de Castella-fabrieken, de Castella Vaatwas, heeft daaraan een einde gemaakt. Het wonder- schuim, dat met een lepel van feit moderne middel wordt ver kregen, is niet alleen ideaal voor het vaatwerk, maar tevens als het ware een schoonheidsmiddel voor de handen, want fluweel zacht wordt de huid door aanra king met dit sop. En zo schept Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) voor de moderne huisvrouw de mogelijkheid een grote afwas zonder ook maar enige moeite in zeer korte tijd te doen en tege lijkertijd keurig verzorgde en zachte handen te krijgen. De beschuldigingen tegen de betrokkenen zijn uitgebracht door het Noordkoreaanse hoog gerechtshof. Gemeenschappelijke verklaring van Dulles en Rhee. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en de Zuidkoreaanse president, Syng- man Rhee, hebben Zaterdag in 'n gemeenschappelijke verklaring meegedeeld, dat zij de aanstaande politieke conferentie zullen veria ten, indien na negentig dagen on derhandelen hun regeringen zou den inzien, dat de pogingen om de gestelde doelen te bereiken, vruchteloos zouden zijn. Deze doelen worden in de ver klaring omschreven als „de vreedzame hereniging van Korea als een vrij en onafhankelijk land". Be uitwisseling krijgsgevangenen. van de OostJDuitsland heeft een aanbod van West.Duitsland om levensmiddelen tegen betaling in Westelijke marken te leveren, officieel afgewezen, aldus is van de zijde der Westduitse regering te Bonn Vrijdag meegedeeld. De afwijzing was vervat in 'n schrijven van Josef Orlopp, het hoofd van het Oostduitse de partement voor interzonale handel. Orlopp zeide, dat West duitse leveranties konden wor den betaald met leveranties van Oost-Duitsland aan het Westen. In het begin van de week had West-Duitsland voorgesteld le vensmiddelen voor een waarde van 25 millioen mark te leveren tegen betaling van Westelijke marken. Het officiële Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. heeft het aanbod „onbeschaamd" ge noemd. Communisten pogen voed- seluitreiking te verstoren. begon bijna 1.900.000 pakketten uitgereikt. Volgens Oostduitsers, die Vrij dag voedselpakketten kwamen halen, laat men de mensen wel ongehinderd naar Berlijn reizen- doch worden bij terugkeer in ver scheidene plaatsen in Oost-Duits land de etenhalers op de stations opgewacht door S.E.D.-functio narissen, die dikwijls met geweld de pakketten afnemen. In de twaalf districten van W. Berlijn gaat men nu maatregelen nemen ter voorbereiding van tweede hulpactie. Men overweegt door verzending van de levensmiddelen ook de be volking in Oostduitse gebieden te bedienen, die tot op heden niet naar West-Berlijn kon komen. De huidige eerste hulpactie loopt tot 15 Augustus. Koningin richt boodschap tot Ned. Hervormde Kerk in Zuid-Afrika Koningin Juliana heeft de vóf Meer dan duizend communisti-1 gende boodschap gericht tot de sche demonstranten hebben je-1 Nederduits Hervormde kerk var - -J- „1tv, \XTnr-t- cV.A4 De uitwisseling van krijgsge vangenen is Vrijdagochtend even voor negen uur te Pan- moendjon hervat. Drie Amerikanen, die Vrij dagmorgen uit het krijgsgevan genenkamp te Pjongjang in „vrijheidsdorp" zijn aangekomen verklaarden, dat 7 Amerikanen in Pjongjang er de voorkeur aan hadden gegeven bij de commu nisten te blijven. Eilanden aan de Noordko reaanse kust door geallieer den ontruimd. Communistische strijdkrach ten hebben eilanden aan de Oost- en Westkust van Noord- Korea bezet, die door de strijd krachten van de Ver. Naties in overeenstemming met de bepa lingen van het wapenstilstands verdrag waren ontruimd, aldus het communistische persbureau „Nieuw China". Ongeveer 50 van de eilanden 40 aan de Westkust en 10 aan de Oostkust zijn betrekkelijk groot, aldus het persbureau. poogd, op vier plaatsen ïn West- Berlijn het uitreiken van voedsel pakketten aan Oostberlijners en Oostduitsers te belemmeren. Zij raakten slaags met de poli tie en met mensen, die stonden te wachten. Drie betogers en twee politiemannen werden gewond. 28 Personen werden aangehou den. De politie verklaarde er zeker van te zijn, dat de actie van Oost- Berlijn uit was georganiseerd om Oostduitsers er van te weerhou den, de levensmiddelen in ont vangst te nemen. Westberlijnse functionarissen hebben meegedeeld, dat Vrijdag 140.000 voedselpakketten zijn uit gereikt. In totaal zijn sedert de actie Afrika ter gelegenheid van hè? eeuwfeest dezer kerk. „Op grond van de verwant schap van onze beide volkeren wil ik gaarne uw eeuwfeest in de geest met u meevieren. Ik weet, hoe uw voorvaderen in moeilijke tijd bemoedigd en versterkt zijn geweest door hel woord van God. Dat gij dit woord zoveel jaren hebt mogen uitdragen, is eer groot voorrecht, maar ook eec grote verantwoordelijkheid. Moge dit woord bij alle vraag stukken, waarmee ook uw volk heeft te worstelen, het enige licht zijn, waarbij gij wandelt, op dat de zegen Gods op u moge rusten en er zegen van u moge uitgaan." Amerikaanse Korea. verliezen in De voorzitter van de Masjumi, Moh. Natsir, heeft een bekendma king voor de leden uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd, dat de Masjumi „overeenkomstig de ge bruiken in een democratische staat en in het bewustzijn van haar volle verantwoordelijkheid jegens God" oppositie zal voeren. Natsir waar schuwt de leden zich niet door pro vocatie in welke vorm ook te laten misleiden en wijst erop, dat elke poging om de orde en veiligheid te verstoren moet worden vermeden. Het aan de Masjumi verwante dagblad „Abadi" bespreekt in een artikel de positie van de Masjumi als oppositiepartij. Het blad is van mening, dat het kabinet Sastroa- midjojoWongsonegoro feitelijk niet alleen de Masjumi als poli tieke partij tegenover zich zal heb ben, maar ook het Indonesische volk, dat de Islamititsche gods dienst in ere houdt. „De Masjumi is niet alleen een politieke partij in de gewone betekenis, maar ook een organisatie, die de politieke stem van de meerderheid van het Indo nesische volk laat horen", aldus het blad. Abadl besluit, dat het niet lang zal duren, voor de Islamietische gemeenschap aan de leiders der Nahdatul Ulama en de P. S. I. I., die wel in het kabinet zitting heb ben, de vraag zal stellen, waarom zij voor enkele zetels in de rege ring samenwerking met niet-Isla- mietische partijen verkozen boven die met de Islamietische Masjumi. TERUGGAVE VAN DE OLIEBRONNEN? Intussen heeft Aneta vernomen, dat de Islamietische vakcentrale in Pangkalan Brandan wederom bij de regering heeft aangedrongen op teruggave van de oliebronnen al daar aan de B. P. M. op voorwaar de, dat de productie zal worden op gevoerd en dat de staatsbelangen niet worden geschaad. Zoals be kend hebben de leiders van de Masjumi zich reeds herhaaldelijk voor deze teruggave uitgesproken, terwijl de voormannen van de P. N. I. nationalisatie wensten. Bij de kabinetsformatie behoorde deze aangelegenheid tot de z.g. „vries- kamerartikelen", waarover geen compromis kon worden bereikt tus sen de Masjumi en de P. N. I. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekendge maakt dat het totaalcijfer van de Amerikaanse verliezen in Korea is opgelopen tot 141.705. Sedert de laatste opgave van 'n week geleden is het aantal ge sneuvelden, gewonden en ver misten dus met 1159 toegeno men. Volgens een woordvoerder van het ministerie is het opgegeven totaal geen definitief cijfer, aangezien het hoofdwartier nog dagelijks nieuwe opgaven door zendt. Daarom zal het nog wel enige tijd duren, voordat een „voorlopig" totaalcijfer kan worden opgesteld. Daarna zal het na maanden van nauwge zet onderzoek pas mogelijk zijn het definitieve totaal van de verliezen bekend te maken. Volgens de laatste wekelijkse opgave hebben 25.434 Amerika nen het leven gelaten in de strijd tegen de communistische agressie. Dit cijfer omvat de gesneuvelden, de mannen die in de hospitalen aan hun wonden bezweken zijn en degenen die als vermist waren opgegeven, maar waarvan thans vast staat dat zij dood zijn. In Februari 1945, toen het Ame rikaanse zesde en achtste leger op Manilla aantrokken, werd het Ja panse garnizoen van de stad vol komen krankzinnig en in een orgie van 20 dagen werden 40.000 bewo ners van de stad vermoord. Onder hen, die met machinegeweren op straat werden neergemaaid, waren ook de vrouw en drie van de kin deren van de huidige president van de Philippijnen: Elpidio Quirino. Na de oorlog veroordeelde de Phi- iippijnse regering 79 Japanners ter dood en 48 kregen gevangenis straffen voor deze en andere mis daden. De Japanse luitenant-gene raal Shizuo Yokoyama werd ter dood veroordeeld, daar hij de ver antwoordelijkheid voor de massa moord in Manilla in '45 had ge dragen. Vorige week echter ging Shizuo Yokoyama, die thans 68 jaar is en t.b.c. heeft, glimlachend aan boord van het Japanse stoomschip „Ha- kusan Maru". Met hem verlieten 105 andere Japanse oorlogsmisda digers Manilla. In totaal hebben zfj 91.180 Filipinos vermoord! President Quirino (die momen teel in een Amerikaans ziekenhuis ligt) heeft een totale amnestie af gekondigd voor de misdadigers die tot gevangenisstraffen waren ver oordeeld en 56 ter dood veroor- op weg naar zwart-houten Bij beschikking van de minis ter van Verkeer en Waterstaat zijn bromfietsen van de merken „Avaros" en „Wing Wheel" ge lijkgesteld met rijwielen. Zij moe ten dus op het fietspad rijden. De uitvinder van de eerste Duitse stalen helm, prof. Frie- drich Schwerd, is in de ouder dom van 82 jaar te München overleden. deelden kregen levenslang. Later werden zelfs drie ter dood veroor deelden vrijgelaten! Zo ook Yo koyama Aan boord van de „Hakusan Maru" kregen de ex-gevangenen witte hemden en broeken en ega Japans maal. Yokoyama durfde te I zeggen „De herinnering aan de vernie lingen en moorden op de Philippij nen zullen me als een nachtmerrie tot aan m'n graf blijven vervol gen" Mede aan boord, Japan, gingen 17 kistjes, waarin de as van de misda digers, aan wie het vonnis reeds was voltrokken. Er niet bij zijn: de as van de lichamen van de „tij ger van Malakka", die in '46 werd opgehangen en Homma, de man van de dodenmars van Bataan, die ook is neergeschoten. Men heeft nog wel naarstig naar de stoffe lijke resten gezocht; hun collega's hadden ze zo graag mee naar huis genomen Generaal Erskins ever de Mau Mau De commandant van de troe pen die de Mau Mau in Kenia bestrijden, generaal sir George Erskine, heeft te Nairobi ver klaard, dat er een burgeroorlog woedt binnen de ^am der Kikoe- joes, die 1.250.000 leden telt. De generaal waarschuwde vele Kikoejoes, die tot dusverre zowel de Mau Mau als hun regerings getrouwe stamverwanten steu nen, dat zij nu partij moeten kie zen. Z.i. zou het veel tijd kosten om de stam onder „loyale lei ding" te plaatsen. De Britse bevelhebber deelde voorts mee, dat de Mau Mau op treedt in een gebied van 25.000 vierkante kilometer, waaronder ook bosrijke bergstreken vallen, die tot verboden gebied zijn ver klaard. Hij schatte het aantal benden van de Mau Mau in het bosgebied op tien tot twaalf, die belangrijke steun van nadere Ki koejoes zouden ontvangen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1