Oefening „Drietand" verloopt vlot VERTREK VAN ADONIS Ds NIEMÖLLER 95 van de mobilisanten onder de wapenen Radio-Vossenjacht met parachutes WEK DE GAL IN UW LEVER OP Het nieuwe stelsel van betonning De financiële positie van Frankrijk ^Drte uroucDen AGENDA Motie van wantrouwen geweigerd De Sowjet-Unie en de Verenigde Naties Gevolgen van de Britse atoomontploffing Eden Nederlands kustvaartuig gestrand Nederlandse leraar omgekomen De Europese beielingsunie In het nachtelijk duister bewe gen zich thans kilometerslange eolonne's over de grote wegen naar het Oostelijke gedeelte van Noord-Brabant. De derde divisie is, 65 uur na de eerste oproep van de generale staf tot vóór- mobilisatie, op weg naar het concentratiegebied, en zal daar over enige uren aankomen. Het eerste deel van de „oefening", het zich gereed maken voor de gevechtstaak in de mobilisatie centra, is achter de rug. De tweede en niet minder belang rijke phase, het vervoer van de 20.000 militairen naar huji opera tieve bestemmingen, is begon nen. De meeste militairen wor den vervoerd, met eigen vervoers middelen en een zesde gedeelte met tien extra treinen. Uiterst zorgvuldig is ook dit deel van de oefening voorbereid en niets is aan het toeval over gelaten. Elk van de chauffeurs van de ruim 3500 voertuigen hebben een kaart, waarop de door hen te volgen route tot in détails is uitgestippeld. Ook als zij door pech worden gedwongen om op de weg achter te blijven, kunnen zij zonder moeite hun be stemming bereiken. De voorge schreven snelheid is dertig kilo meter per uur. De colonne rijdt met normale lichten. Gereden wordt volgens een van de te voren vastgestelde tijdschema, waarvan onder geen enkele voorwaarde mag worden afgeweken. Dit tijdschema is zo danig opgesteld, dat van West naar Oost en van Noord naar Zuid rijdende eolonne's niet op ■dezelfde tijd bij een van de zes ■cruisingen arriveren. De leiding van dit massale militaire vervoer is in handen van een post van de inspecteur verkeerswezen, die in een centrale plaats in Brabant zetelt. Een dertigtal verkeers- detachementen is opgesteld langs de verschillende routes. Deze detachementen melden per radio, of per telefoon aan de centrale post de tijd van aankomst van edere colonne, zodat op elk mo ment een volledig beeld van de positie van de verschillende on derdelen kan worden vastgesteld. Langs de wegen stonden ook op belangrijke punten bergingsploe, gen van de technische dienst en geneeskundige ploegen gereed om, waar nodig, hulp te ver lenen. Het burgerverkeer, dat in de nachtelijke uren groten deels is beperkt tot vrachtver voer, moest aan de militaire co lonnes voorrang verlenen. Het oponthoud werd echter beperkt, doordat de colonnes waren on derverdeeld in afdelingen van 25 voertuigen, waartussen een tijds duur van vier minuten lag. De langste op zichzelf staande co lonne bestond uit 167 jeeps en vrachtwagens. Met inbegrip van ■de tussenruimte van vier minu ten duurde het voorbijtrekken 37 minuten. Be middelzware artillerie (stukken van 155 mm) met Hardspeedtractoren van de divi 3Ïe werd Woensdagavond in een plaats in West-Brabant op de trein gezet om beschadigingen van het wegennet te voorkomen. Nog vóór zonsopgang zijn Don derdagochtend de eerste een heden van de derde divisie mi het concentratiegebied in Noord-Oost Brabant aangekomen. Evenals op de eerste dag van de mobilisa tie vonden zij daar alle voorberei dingen getroffen. Ditmaal echter waren het geen scholen, waarin zij werden gelegerd, maar tenten kampen, die door vooruitgezon den kwartiermakers zijn opgezet. Enkele colonnes, die Donderdag nacht op het tijdschema waren achtergeraakt zijn als laatste ge arriveerd. Zij moesten op aanwij zing van de hoofdverkeerspost bij knooppunten wachten, totdat alle andere colonnes waren gepas seerd om niet het gehele schema te vertragen. Bij de laatste troe pen, die in 't operatieterrein zijn aangekomen, was ook een afde ling Sherman tanks. Een gedeelte van de troepen dat per trein is vervoerd, heeft na de treinreis nog enkele kilo meters moeten marcheren. Als de afstand naar de legerplaats meer dan drie uur marcheren was, werden pendeldiensten in gelegd. De gehele divisie heeft Donder dagmorgen de grens van het con centratiegebied overschreden on der commando van de bevelheb bers van de derde divisie, gen.- majoor J. G. Waaringa. Het wachten is nu op de afkondiging van de „oorlogstoestand" waarna de divisie haar stellingen zal be trekken. VERKLARING GENERAAL HASSELMAN. De chef van de generale staf, luit.-gen. Hasselman heeft Don derdagmorgen in -het concentra tiegebied aan journalisten het volgende verklaard: „Alle onder delen waren voor de daarvoor vastgestelde tijd, namelijk de dag plus een (Woensdag) om 24 uur geheel marsvaardig. Alle onder delen zijn op de daarvoor vastge stelde tijd naar het concentratie gebied vertrokken de concentra tie-vervoeren zelf zijn naar mijn indruk zeer goed verlopen, hoe wel het niet onmogelijk is dat er enkele ongeregeldheden of ver tragingen zijn opgetreden. Alhoe wel uit de berichten van de con- tróleteams vermoedelijk zal blij ken dat verschillende zaken nog verbeterd kunnen worden, heb ik de sterke indruk, dat tot nu toe de mobilisatie-oefening een suc ces is geweest". Aan deze verklaring voegde generaal Hasselman toe: „Het is bijna onbegrijpelijk, dat sinds de totale mobilisatie van 7 uur Dins dagmorgen Woensdagavond alles startklaar was". CONTACT MET DE GE- MOBILISEERDEN. Familieleden, die aan de oefe ning „drietand" deelnemende mi litairen in kennis willen stellen van overlijden, ernstige ziekte, ongevallen e.d., moeten zich met hun bericht onder vermelding van rang, naam, voorletters, legernummer en het onderdeel van de geadresseerde militair, wenden tot de burgemeester van hun woonplaatsen. Deze burge meesters dienen zich vervolgens terstond telegrafisch te wenden tot de berichtendienst van het ministerie van Oorlog, dat is de afdeling centrale registratie, die voor onmiddellijke doorzending van het bericht aan de betrokken militair zal zorgdragen. De chef van de generale staf, lt.-gen. Hasselman heeft Woens dagnacht op verscheidene plaat sen het passeren Van de colonnes van de derde divisie op weg naar het concentratiegebied gadege slagen. Tussen drie en vier uur zagen de generaal en enkele offi cieren van zijn staf aan de rand van een stad in Brabant honder- de vrachtauto's en jeeps precies volgens het tijdschema voorbij trekken. De chef-staf blijkt ook over het verloop van dit deel van de oefening „drietand" zeer tevre den. In een kort gesprek op het nachtelijk uur met journalisten deelde hij nog mede dat uit een inmiddels ontvangen rapport is gebleken dat 95 procent van de mobilisanten onder de wapenen is gekomen. Vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie hebben bij offi cieuze contacten met hoge functionarissen van de Ver. Na. ties te kennen gegeven, dat de Sowjet-Unie het voornemen heeft mee te werken in de ge specialiseerde instellingen van de Ver. Naties. Deze berichten, die men in kringen van het secretariaat van de V. N. niet wilde bevesti gen of ontkennen, volgden .op het besluit van de Sowjet-rege- ring om een millioen dollar ter beschikking te stellen van het technische hulpfonds van de Ver. Naties. Naar aanleiding van de tiende „Vossenjacht" der N.C.R.V. ,n radio-programma, dat blijkens de reacties der luisteraars bijzonder inslaat heeft 'n A.N.P.-corres- pondent 'n praatje met Johan Bo degraven gemaakt, die het een en ander over opzet en belevenissen heeft verteld. Toen men in het voorjaar de hoofden bijeenstak om voor de zomermaanden een aardig ver strooiingsprogramma te vinden, waarin ook de luisteraars zelf be trokken werden, kwam de idee naar voren vermomde radio reporters te laten opsporen. De moeilijkheid was echter, dat zulk een reporter wel onder een goede j vermomming zou kunnen schuil gaan, maar toch steeds heel snel zou worden ontdekt, omdat het draagbare zendertje een opval lend ding is, dat moeilijk kan worden verstopt. De vindingrijke breinen van de technische dienst van de Ned. Radio-Unie waren echter inmid dels reeds op zoek naar een type „vestzakzendertje" en men slaag de er in zulk een toestel te ver vaardigen, dat weliswaar slechts een zeer kleine actie-radius heeft, maar toch geheel onzichtbaar kon worden meegedragen. De proeven wezen het succes uit. De reporters dragen het eigen lijke zendertje in de broekzak mee, waarbij een draad over de rug naar de overhemdsboord bij de halswervel als antenne dienst doet. In een andere zak zitten de voedingsbatterijtjes en de micro foon 'van klein model vanzelf Eist Carter's LeverpiUeties- Met een rode anjer in het knoopsgat van zijn donkerblauw costuum is de 43-jarige Ameri kaan Harold J. Adonis, die 15 maanden waarvan bijna 6 in het huis van bewaring in Am sterdam heeft doorgebracht, Donderdagmiddag aan boord van de „Veendam" gegaan, waar mede hij naar zijn vaderland terugkeert, zijn paspoort werd hem door een dame van het Amerikaanse consulaat-generaal te Amsterdam in Rotterdam reeds ter hand gesteld voor hij aan boord ging. Vol verlangen ziet Adonis uit naar Maandagmorgen 17 Aug. als de „Veendam" in Hoboken (N Y.) zal arriveren. Dan zullen zijn vrouw, Luciel, zijn 19-jarige dochter Luciel, en de beide zoons, de 15-jarige Wally en de 9-jarige Harold John Junior op hun vader staan wachten. „Als een vrij man en vrijwillig keer ik naar de Verenigde Staten terug om met mijn aanklagers te New Yersey van aangezicht tot aangezicht te staan en mijn on schuld voor de wereld te bewij zen Evenals in Holland zal ik ook in New Jersey de overwin ning behalen", aldus Adonis, die vervolgde: „Mocht ik bij aan komst worden gearresteerd, dan zal dit niet meer dan een forma liteit zijn, want een bail, een waarborgsom zal voor mij wor den gedeponeerd". Zoals bekend wordt de heer Adonis beschul digd van omkoping, namelijk een bedrag van 228.000 dollar te heb ben aangenomen als steekpen ningen om het onderzoek naar gokhuizen en bookmakers prak tijken te Bergen County in de staat New Jersey tegen te gaan. Adonis heeft tijdens zijn ver blijf in het huis van bewaring in Amsterdam een boek van 250 pa gina's geschreven waarvoor hij nog geen titel heeft bedacht doch wel reeds een uitgever heeft ge vonden. Voorts heeft hij een gedichten bundel geschreven, waarin hij ondermeer een gedicht over Am sterdam heeft opgenomen. Als de zaak in New Jersey zal zijn behandeld, aldus de heer Adonis, zal ik weer in de politiek terug keren om mij te rehabiliteren De heer Adonis vertelde tot slot dat hij voornemens is zijn oude beroep van radio-commentator weer op te nemen. Bij zijn vertrek uit Nederland heeft Adonis een verklaring af gelegd waarin hij zegt uit eigen vrije wil naar New Jersey terug te gaan om de strijd voor waar heid en gerechtigheid te voeren en zijn onschuld voor de wereld te bewijzen". Hij was van oor- Na heftige debatten heeft ae synode van de Evangelische kerk in Hessen geweigerd een motie van wantrouwen aan te nemen tegen de president dezer kerk, Ds. Niemöller, die naar veler mening het aanzien der kerk door zijn politieke activiteit ten gunste van een Duitse neutrali satie geschaad zou hebben. De synode besprak twee dagen lang een verkiezingsoproep, die Ds Niemöller had uitgegeven om alle groepen, die „zonder een- zijdige binding naar Oost of West SSTDuitse politiek van hereni ging willen voeren", tot eenheid aan te sporen. Zij kwam daarbij tot de conclusie, dat er geen ■een stemmige mening was over oe vraag, of Niemöller hiermede zijn bevoegdheid had overschre den Wel stelde de synode met nadruk vast, dat de oproep van Ds Niemöller niet de mening van de Evangelische kerk ver- kolkte Ds.'Niemöller propageert de ^Alt-Duitse volkspartij als het verzamelpunt van alle neutrale gezinden. Deze partij wordt ge- feid door de vroegere minister van Binnenlandse Zaken, dr Hei- ïiemann, die dr Adenauers kabi net heeft verlaten, zodra een Duitse herbewapening aan de or de werd gesteld. Ook dr Heine- mann bekleedt een hoge functie in de Evangelische kerk. Tijdens de behandeling van de geruchtmakende verkiezingsop roep door de synode, heeft de praeses der Westfaalse kerk in een open brief aan de president van de bondsdag, Ehlers, zelf kerkvoogd in Oldenburg, het ver wijt gericht, dat door de actie tegen Niemöller de indruk zou worden gewekt, dat alleen uitin gen van tegenstanders van Ade nauers politiek als strijdig met de partijpolitieke neutraliteit der kerk worden beschouwd. Niemöller zelf heeft aan de besprekingen der synode met ceelgenomen, aangezien volgens hem de synode niet het recht had politieke zaken te bespreken. De Franse minister van Finan ciën en Economische Zaken, Faure, heeft voor de minister raad een uiteenzetting gegeven van de financiële en budgetaire vooruitzichten voor 1954. Naar de minister mededeelde zullen de inkomsten van de schatkist bij een uitgavenbegro ting van 3.814 milliard francs waarschijnlijk 2.940 milliard francs bedragen. Daar van Ame rika hulp tot een bedrag van 173 milliard francs is te verwachten zullen er middelen moeten wor den gevonden ter dekking van een tekort van ruim 700 milliard francs. Voor 1954 zijn de vooruitzich ten nog verontrustender. Het ziet er naar uit, dat de uitgaven van de staat in dat jaar 3.935 milliard francs zullen bedragen, terwijl de inkomsten naar alle waarschijnlijkheid niet groter tl zult 's morgens „kiplekker" Elke daBUmoeetduwrievl? een liter gal sprekend rust onder betover in uw ingewanden doen stromen, anders hemd in de hartStreeK. iviet een verteert uw voedsel niet, het bederft, centraalpost" in de buurt, die U raakt verstopt, wordt humeurig en n„r tplefoonliin aan loom. Neem de plantaardige CARTER S het geheel per teieioormjn ddi leverpilletjes om die liter gal studio en zender aoorgeeit, wem op te wekken en uw spijsvertering en daardoor mogelijk verhalen stoelgang op natuurlijke wijze teregelen. - minrnfnrm to houden ZOn- Een plantaardig zacht middel, onover- door de microloon te nouaen zon troffen om de gal te doen stromen, her dat iemand in de buurt nel ook maar vermoedde. De prac- tijk wees dit ook uit, want het is reeds enkele malen voorge komen, dat één der reporters met onbekenden een gesprek hield, dat geheel werd uitgezon den zonder dat de ander daarvan iets vermoedde. Zelfs is wel eens van een café uit, waar de radio aanstond op het N.C.R.V.-pro gramma, een gesprek gehouden, waabop wel snel een ontdekking volgde, maar reporter Bodegra ven in zijn vermomming wist te ontsnappen. Er zijn geslaagde en ook min der goede uitzendingen in de serie, geweest. Men is in zulk een uitzending, die gehele recht streeks de aether ingaat, altijd aangewezen op het toeval. Johan Bodegraven heeft pret tige herinneringen aan de keer, dat hij als aardbeienkoopman door de straten van Delfshaven liep te venten en al heel wat aardbeien had verkocht, vóórdat hij zijn groene, zakdoek moest af staan. De kunst van de luiste raars is om beide reporters een groene zakdoek te ontfutselen, een prestatie welke met een polshorloge wordt beloond. Zij g^ven (J0 luisteraars ruimschoots tips over de plaats, waar zij zich bevinden en de aard van hun vermomming, maar toch duurt het dikwijls geruime tijd, voor dat zij worden ontdekt. Goos Kamphuis heeft zeifs eens het dek van een schip aan de kade staan zwabberen, zonder ontdekt te worden en teneinde raad is hij maar de wal op ge gaan. De meest onderlinge trucs worden voorbereid om de luiste raars bij dit spel te misleiden. Steeds moeten het nieuwe ver mommingen zijn en ook de an dere voorbereidingen, die van technische aard, worden in strik te geheimzinnigheid getroffen, opdat niemand zal weten, waar de uitzending zich die avond zal afspelen. Als zij door de radio spreken, moeten de twee repor ters zich vanzelfsprekend met hun adjudanten in de directe omgeving van de centraalpost bevinden, maar als zij dreigen gegrepen te worden, vluchten zij als het kan een stuk weg om elders weer binnen het „jacht gebied" te komen. Parachutes boven Twente neergelaten. Daar geheel onverwacht bij de N.C.R.V. het bericht was binnen gekomen, dat het hefschroefvlieg- tuig van de Sabena Donderdag avond niet aan de uitzending van de vossenjacht kon meewerken moest het programma in allerijl worden omgewerkt. Vos Johan Bodegraven, die aan vankelijk van plan was met de helicopter ergens in Almelo te landen, moest met de program ma leiding van de N.C.R.V. nu naar andere mogelijkheden om zien. Men vond die in de vorm van 'n Beechcraft-vliegtuig van Gilze- Rijen, dat boven Twente kwam cirkelen met aan boord Johan Bodegraven die een tiental para chutes bij zich had, welke boven verschillende plaatsen in Twente waren neergelaten. deel dat hij als gevolg van een valse rechtelijke aanklacht en een onwettig uitleveringsproces "zes maanden in een vreemde ge vangenis heeft moeten verkom meren". Ondertussen heeft de Nederlandse regering, aldus de verklaring, moedig geweigerd te worden betrokken in een interne politieke strijd van New Jersey. Haar officiële beslissing op een zogenaamd uitleveringspro ces heeft volgens Adonis op nieuw een voorbeeldige bladzijde toegevoegd aan de geschiedenis van de Nederlandse gerechtig heid. In de moeilijkste uren van mijn leven, zo gaat de verklaring voort, vond ik in Nederland een sympathiek medeleven en een onbevooroordeelde pers. De ver klaring eindigt dan met een ge dicht, waarin Adonis zijn bewon dering uitspreekt voor Amster dam, de bollenvelden, de Leidse universiteit, Den Haag en het moedige vrijheidslievende Neder landse volk. Aan alle parachutes op één na was een oranje zakdoek beves tigd, welke de vinder recht gaf op een rondvlucht boven Amster dam. Eén was er echter met de groene zakdoek, die boven Alme lo werd neergelaten. Daar was niet alleen ook de an dere vos, Goos Kamphuis, maar ook programmaleider Gerard Hoek stond er te wachten met in een auto, trots naast de chauf feur gezeten, een pop, een zuive re namaak-Bodegraven, die de groene zakdoek bij zich droeg. De Vossen te Almelo gevat. Het duurde geruime tijd, vóór dat de wagen, die door de stra ten van Almelo reed, werd aan gehouden, terwijl toch vele hon derden op straat waren, op zoek naar Johan Bodegraven de Twee de. Het was een Almelose padvin der Frans Hefting, die de zak doek tenslotte bemachtigde, even als die van de tweede vos. Hij kreeg de eerste prijs: een heren horloge. Tweede prijswinnaar werd de heer Aalderink, die een fruitmand ontving. Het geheel werd rechtstreeks uitgezonden. Johan Bodegraven vertelde van het vliegtuig uit de nodige verhalen en de uitzending, die ondanks de aanvankelijke te genslag door de vlotte samenwer king toch een succes werd, was er des te spontaner om. Met het oog op het neerlaten van de parachutes had men de uitzending iets vervroegd. zullen zijn dan 2.810 milliard francs. Rekening houdend met de te verwachten Amerikaanse hulp verwacht de minister, dat het begrotingstekort in 1954 cir ca 870 milliard francs zal bedra gen Er zal bezuinigd moeten worden op de civiele uitgaven, doch ook de militaire uitgaven zullen moeten worden beperkt Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zal Zater dag naar Z-Afrika vertrekken en°daar 1 week vacantie nemen aldus heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Daarna gaat Eden naar Griekenland. Hoe lang hij in Griekenland zal blij ven is nog niet bekend. Het 198 brt. metende kust vaartuig „Robert" dat met een lading oesterschelpen onderweg was van Odensee naar Grimsby, is Woensdagavond aan de grond gelopen bij het eiland Sprogoer in de Grote Belt. Een bergingsvaartuig, waar schijnlijk een Deens, is ter as sistentie uitgevaren, doch dit liep ook aan de grond. Daarna heeft een tweede vaartuig koers gezet naar het gestrande schip Volgens de rederij „Invotra' te Rotterdam bestaat er geen gevaar voor schip en beman ning. Nadat de deelnemers aan de 29e vacantiecursus van het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheep vaart Dinsdag te Veere op het mooie stadhuis ontvangen waren door het college van B. en W. en vervolgens de Schotse huizen hadden bezichtigd, werd de tocht Woensdag voortgezet via Wemel- dinge, Hansweert naar Vlissin- gen. Tijdens deze tocht hield de heer E. Bakker, commissaris van het loodswezen te Vlissingen een voordracht over het nieuwe stel sel van betonning (cardinale en laterale stelsel). De heer Bakker zei het in zekere zin te betreuren, dat Nederland zijn oude beton ningsstelsel prijsgeeft voor het nieuwe, dat door een conventie van Genève van 1936 werd vast gesteld. Het oude Nederlandse stelsel voldeed immers in alle op zichten en wij hadden zeker geen behoefte aan het internationaal systeem. Daartegenover staat evenwel, dat wij goede buren wil len zijn en daarom doen wij mee, ook al is het kostbaar. Zo bezien is het genomen besluit dan ook wel juist, al stappen wij dan af van een stelsel, dat in wezen wel voldoet. Spr. vestigde er de aandacht op, dat het voor Nederland van veel meer werkelijke betekenis zou zijn geweest indien men had kunnen komen tot uniformiteit in de talloze wettelijke en andere regelingen, de binnenvaart be treffende, cn dan op internatio nale basis. Spr. noemde het nieuwe stelsel moeilijk te onder wijzen en aan te leren. Bij het oude systeem kon men gebruik maken van veel ezelsbruggetjes bij het nieuwe echter in veel min dere mate. Het beginsel is ech ter dat men bij het nieuwe stel sel een zwarte boei stuurboord en een rode ton bakboord moet houden. Een rode ton is dan tevens cylindervormig en zwarte boei spits. Onder cardi nale stelsel verstaat men het stelsel dat in hoofdzaak geldt, terwijl het laterale het zijdeling se stelsel is. Misschien zou men ook kunnen spreken van zeebe- tonning en binnenbetonning, hoe wel de heer Bakker meent, dat ook deze onderscheiding niet ge heel zuiver is. Het cardinale stelsel dient om de gevaren op zee aan te tonen. De heer Bakker heeft hierna uitvoerig uiteengezet hoe in be paalde omstandigheden de beton ning moet worden uitgevoerd, zowel in het cardinale als in het laterale stelsel waarbij hij ook op de wrakbetonning wees in het cardinale stelsel. Bij het laterale stelsel speelt een rol de beton ning bij scheiding en samen vloeiing van waterwegen, de wrakbetonning, de signalering voor wrak-scheepjes, de midden- vaartwegbetonning en de bijzon dere betonning. De heer Bakker wees er ten slotte wees er tenslotte op dat de cardinale betonning goeddeels reeds is gelegd, de laterale boeien volgen wellicht het komende jaar. De leider van de cursus, de stichtingsbestuurder de heer R- Laan Sr. te Rotterdam sprak een woord van dank tot de heer Bak ker en onderstreepte mede na mens het stichtingsbestuur op krachtige wijze de teleurstelling over het uitblijven van uniformi teit op het gebied van de binnen- vaartregelingen en voorschriften. De avond werd in Vlissingen doorgebracht. Donderdag werd naar Wemeldinge gevaren. In het Oostenrijkse Alpenge bied te Tauern bij de Gross Glockner, is de 58-jarige R- L. Klaassen, leraar aan de am bachtsschool te Scheveningen, verongelukt. De heer Klaassen viel in een 60 meter diep ravijn. Hij was gehuwd en had 1 dochter. Reuter meldt nader, dat de heer Klaassen met zijn vrouw en een vriendin van zijn dochter een klimtocht naar de Preita- lerhut maakte. Zij verdwaalden de in 'n dikke mist. De heer Klaas sen ging daarna alleen op ver kenning uit om de goede weg te vinden. Toen hij lange tijd weg bleef volgde zijn echtgenote zijn sporen in de sneeuw en vond hem dood aan de voet van de 60 meter hoge rots. Voor de eerste maal, sinds in October 1952 bij de Montebello- eilanden een Britse atoomborn tot ontploffing werd gebracht, heeft een groep burgers jour nalisten Woensdag een vlieg, tocht boven dit gebied mogen maken. Zij berichtten, dat een gebied van ongeveer 36 vierkante km door de ontploffing werd ver nield. De plantengroei op de eilanden vertoonde nog steeds duidelijke tekenen van ernstige verschroeiing en ijzeren con structies waren volkomen ver woest. Maar een massief blok huis, dat waarschijnlijk was ge bouwd om waarnemingsinstru menten te herbergen, was nog geheel ongeschonden. De atoomproef toont aan, wat er zou kunnen geschieden, in dien een atoombom in het ruim van een schip, dat een Britse haven bezoekt, ontploft. Door W. KERREMANS 35) (Nadruk verboden). Hij schoof de brief terzijde en begon aan de herziening van een voederlijst. Nadat hij enige tijd daaraan had gewerkt, kwam Wim bij hem en ging naast zijn tafel „Meneer Venkel, nu moet u eens horen. Ik ben.... Hé, wat is dat, een Franse postzegel? Mag ik die hebben?" „Ja hoor, scheur er 'm maar af". Dat vond Wim niet goed en nij stak de enveloppe in zijn zak. „Die hebt u toch niet meer no dig, nietwaar?" vroeg hij. „Neen", antwoordde Venkel gedachteloos, „neem 'm maar". „Nu moet u eens horen", ging de jongen voort en vertelde dat hij gezien had dat Prikkeltje weer naar de andere paarden had gebeten en ze geslagen. „Ja, we zullen die rakker eens moeten leren dat dat niet gaat". „Hoe doet u dat? Toch niet slaan?" „Neen, nooit een paard slaan We brengen hem naar de stal als hij stout is, zolang tot hij begrijpt dat hij alleen weer in de wei mag als hij zich netjes gedraagt. Maar nu moet je me alleen laten, want ik moet deze lijsten klaar maken. Tot straks". Wim ging heen, naar zijn moe de en vertelde haar dat hij een Franse postzegel van meneer Venkel had gekregen. Wel geen bijzondere, maar hij kon hem ruilen. Kijk maar moeder' Hij hield haar de enveloppe voor. Zij trok de omslag uit zijn handen en bleef er verschrikt naar kijken. „Och moeder", riep de jongen, ,,'t is helemaal geen bijzondere postzegel. Dat ziet u toch wel?" „Ja, ja", zei ze afwezig en gaf hem de enveloppe terug. Dodelijk ontsteld ging zij naar haar kamer. Wat kon dat beteke nen? Had Venkel gesolliciteerd? Haras: Lestrange et Beaumont, ze kende de naam en wist dat het een grote Franse onderne ming was, die Venkel een schit terend aanbod kon doen, als hij gesolliciteerd had. Zou hij van plan zijn heen te gaan? Wat een onoverkomelijke ramp zou dat betekenen. Zij kon hem niet meer missen, niet voor haar bedrijf, maar nog minder voor haar zelf. Neen, hij mocht niet gaan, onder geen enkele voorwaarde. Zij moest hem bij zich houden, nu en altijd. Zij kon zich haar leven niet meer denken zonder Venkel, zonder Marien. Hoe kon zij, hém hier houden? Zij had hem ver hoging van salaris aangeboden, maar die onbaatzuchtige man had het geweigerd, gezegd dat hij niets meer nodig had en dat het geld voorlopig alleen maar ge biuikt mocht worden om de zaak te verbeteren en op te voeren Later kon wel eens over verho ging gesproken worden. Toos had daarop gezegd, dat zij hem in elk geval dan een aandeel in de winst wilde geven. Hij had glim lachend geknikt en geantwoord, dat de winst het eerste jaar niet heel groot kon zijn. Kon hij dan zo dubbelzinnig zijn om toch te solliciteren Neen, zeker niet. Ze had eenmaal gedacht hem te moeten wan trouwen, maar ze deed dat geen tweede maal. Zou 't dan een aan bieding zijn van Lestrange? Ja, dat moest wel, dat moest het zijn. Eb als dat nu eens een heel mooi. een verlokkend voorstel was? Dat was zeer goed mogelijk, dat kon Lestrange doen. Zou Venkel dan niet bezwijken? Zou zijn liefde voor haar, die zij toch altijd nog maar vermoedde, waarin zij met innige vreugde geloofde, sterk genoeg zijn om het schrale deel bij haar te verkiezen boven het rijke in Frankrijk? Wat moest ze doen? Ze kon het hem toch niet vragen, ze kon im mers niet zeggen: Wim heeft me uw enveloppe laten zien van Lestrange, mag ik eens weten wat die heren aan u schrijven? Neen, die onbescheidenheid zou al te groot zijn. Toch moest ze zekerheid hebben, moest ze po gen hem zo nodig te weerhouden voor hij een antwoordbrief ging schrijven. Ze zou het Wim vragen en ging hem zoeken. Ze ontmoette hem in de gang en vroeg of meneer Venkel het druk had toen hij bij hem was: „Ja moeder, hij zond me direct weg. Hij moest werken aan iets dat dadelijk klaar moest". Ze moest zich bedwingen om de jongen niet te laten merken hoe haar die nieuwe inlichting trof. Venkel had haast en de brief lag naast hem. Hij was dus al bezig aan zijn antwoord. (Slot volgt.) Frankrijk had in Juli naar uit gewoonlijk betrouwbare brön te Parijs wordt vernomen een be talingstekort van slechts 2.230.000 dollar in de Europese betalingsunie. Dit tekort was het laagste sedert een jaar. In de maand Juni had Frankrijk een tekort van 56.800.000 dollar. De verbetering is toe te schrij ven aan verschillende grote de- viezenontvangsten van Frank rijk. West-Duitsland had in Juli een betalingsoverschot van 43,9 millioen dollar in de Europese betaiingsunie, vergeleken met een overschot van 52,9 millioen dollar in Juni j.l. De helft van dit overschot wordt verrekend door credietverlening in goud of dollars door de unie. De bonds republiek heeft thans een cu mulatief betalingsoverschot in de E.B.U. ten bedrage van 621,2 millioen dollar. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Tarzan de aap mens. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Hongkong. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Tarzr.n de aap mens.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2