De uitwisseling van de krijgsgevangenen in Korea Prins Bernhard op Curasao Casteila-Vaatwas Noordkoreanen wreder dan Chinezen Generaal Mark Clark heeft ontslag aangeboden De staking bij de Franse P.T.T. Hei bezoek van Dulles aan Korea WEERSVERWACHTING HOOG WATER ZON- en MAANSTANDEN Om"e" blinkender vaat en zachtere handen! Grootste gaszinker ter wereld in gebruik Het nieuws uit Oost-Duitsland Het bezoek aan de Nederlandse Antillen Tegenmaatregelen van de Regering De zitting van de Opperste Sowjet Prinses Wilhelmina in Nederland! terug 12 Augustus :BEVEL. TH0LEN WALCHER Indo-China Prinses Irene had rustige verjaardag Radiotoespraak van President Eisenhower 240 Nedetlandse kinderen uit Duitsland in ons tand Zweden schenken linoleum voor getroffen gebied Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2913. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceel; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 De chef van de staf van het Zuidkoreaanse leger, generaal Soen Joep Paik, heeft Woensdag verscheidene uren in het „vrij heidsdorp" doorgebracht, waar hij persoonlijk bijna alle 250 ge repatrieerde Zuidkoreanen be groette. Aan 233 Zuidkoreaanse gerepa- trieerden werd toegestaan ver klaringen tegenover de pers af te leggen. Alle zeiden, dat er vele Russen in het noorden waren. Zij deelden weinig mee over de wij ze, waarop zij door de communis ten waren behandeld. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft Woensdag een kort bezoek ge bracht aan het Zuidkoreaanse ontvangcentrum. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft bekend ge maakt, dat de tweede groep krijgsgevangenen die zullen wor den gerepatrieerd, Woensdagoch tend in vijftien vrachtauto's uit Pjoktong zijn vertrokken. Later zouden zij van Djinsoeri af per trein naar Kaesong worden ge bracht. De tweede groep zou voorna melijk uit Amerikanen, Britten en Turken bestaan. Donderdagochtend om negen uur plaatselijke tijd is te Pan- moendjon de uitwisseling van krijgsgevangenen hervat aldus berichten van New Yorkse radio zenders. De communisten zeiden, dat zij Donderdag 392 geallieerde gevan genen zouden uitwisselen. O.a. keerden terug 25 Britten, vijf Australiërs, drie Amerika nen, tien Philippijnse soldaten en zeven Columbianen. Evenals Woensdag werden de zieken en gewonden eerst over gedragen. Een „in krachtige bewoordin gen gesteld" protest tegen onor delijke demonstraties van Noor delijke gevangenen, is Donderdag door het opperbevel der V. N. aan Noordelijke ontvangstfunc tionarissen gezonden. Volgens het persbureau „Nieuw China" waren teruggekeerde Noordelijke gevangenen „uitge mergeld en ziekelijk" en zij droe gen „tekenen van folteringen in helse kampen in Zuid-Korea". Zij waren in lompen gehuld en blootvoets of droegen slechts één schoen, aldus het persbureau. De gevangenen, die Donderdag door de Noordelijken werden vrijgelaten, zagen er niet zo goed uit als de eerste groep, Woensdag. De meeste droegen oude unifor men. Vele Koreanen zagen er slecht uit en sommige waren erg mager. Later op de dag kwamen nog 70 Amerikanen en 25 Turken aan. De Noordelijke officieren heb ben Donedrdag aan de Verbonde nen excuses aangeboden voor het onordelijke gedrag van de Noor delijke gevangenen, die Woens dag te Panmoendjon aankwamen. „Nieuw China" over een schending van het bestand door de geallieerden. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft gemeld, dat het opperbevel van de Verenigde Naties Woensdag op een verga dering van de militaire bestands commissie heeft toegegeven, dat Dinsdagmiddag 34 niet-gewapen- de mannen en twee vrachtauto's de militaire demarcatielijn bij Pjoroe hebben geschonden. De V. N. gaven uiting aan hun spijt over het gebeurde en zeg den toe, dat de betrokkenen zou den worden gestraft, aldus het persbureau. Bij de Amerikaanse krijgsge vangenen, die Donderdag werden uitgewisseld, bevond zich ook luitenant-generaal Thomas Har rison, een achterneef van het hoofd van de geallieerde delega tie bij de bestandsbesprekingen, luitenant-kolonel William Harri son. Luit.-kolonel Harrison vertelde bij zijn aankomst in het „vrij heidsdorp", dat de Noordkoreaan- se burgerpolitie hem heeft mis handeld, teneinde militaire ge heimen van hem te weten te ko men. De luit.-kolonel was in Augus tus 1951 gevangen genomen, toen zijn vliegtuig werd neergescho ten. Hij werd in November naar Pjongjang gevoerd. Hier werd luit.-kolonel Harrison van zijn kleren ontdaan en in een stoel gezet. Vervolgens hielden de Ko reanen zijn hoofd achterover, legden een handdoek over zijn gelaat en goten aanhoudend wa ter op de handdoek. „Zij noemen dit de „waterproef", aldus zei de luit.-kolonel, „het was precies of ik verdronk. Ik verloor steeds opnieuw het bewustzijn en dan werd ik weer bijgebracht met brandende sigaretten. Het was koud en het water aan mijn voe ten bevroor. Drie dagen hebben zij mij daar gehouden, toen mocht ik gaan." Luit.-kolonel Harrison vertel de, dat hij ook vóór deze folte ring reeds was gekweld, doordat hij zeven dagen zonder voedsel gevangen werd gehouden in een kamer, waar hij anderen zag eten. Hij voegde hier aan toe, dat er een duidelijk verschil was tus sen de behandeling door de Noord-Koreanen en Chinezen. De Chinezen gaven hem weer war me kleren en hadden hem niet mishandeld. Hij zei nog, dat de Chinezen in April j.l. hadden ge weigerd hem met andere zieken en gewonden terug te zenden, omdat hij „stout" was geweest, ook had hij zijn „rang en be spraaktheid" gebruikt om andere krijgsgevangenen in het kamp te beïnvloeden. De luit.-kolonel werd zwaar gewond bij het neerschieten van zijn vliegtuig, en zijn linkerbeen moest worden afgezet. De 600 Chinese krijgsgevange nen, die Donderdag werden teruggezonden, zaten snikkend en huilend bijeengehoopt in de vrachtauto's, toen deze noord waarts reden. Zij hadden opzet telijk hun kleren aan flarden ge scheurd, de veters uit. hun nieu we schoenen gehaald en deze aan de achterzijde platgetrapt, om de schoenen een versleten aanzien te geven. Al huilende werden de krijgs gevangenen in de communisti sche tenten binnengeleid, maar zodra zij aan het oog onttrokken waren, hield het huilen plotse ling op. De Noord-Koreanen daaren tegen waren zeer luidruchtig. Zij wierpen hun kleren, dekens, toi letpapier en zelfs hun krukken weg tijdens het vervoer naar het ontvangcentrum. Generaal Mark Clark, de opper bevelhebber van de V. N. in het Verre Oosten, heeft verklaard, dat hij zijn ontslag uit het leger heeft ingediend met het verzoek dit op 31 October te laten ingaan. Generaal Clark deelde op een persconferentie mede, van me ning te zijn, dat nu de vijandelijk heden op Korea beëindigd waren, dit een geschikt ogenblik voor hem was om de militaire dienst te verlaten. De generaal is 57 jaar. In de tweede wereldoorlog was hij be velhebber van het vijfde Ameri kaanse leger. Clark verklaarde zich voorstan der van het gebruik van „ieder wapen" dat de V. N. ter beschik king staat, mochten de commu nisten de wapenstilstand schen den. Hij zeide dit naar aanleiding van een vraag, of hij geloofde, dat de V. N. zich van atoomwa pens zouden moeten bedienen voor het geval de communisten de wapenstilstand zouden bre ken. Het militaire opperbevel had reden om aan te nemen, dat de Om precies kwart over acht is Donderdagochtend op het vlieg veld Hato van Curacao een Ame rikaanse militair vliegtuig ge land, waaruit enkele ogenblikken later Prins Bernhard der Neder landen stapte. Korte bevelen klonken en als één man presenteerde de ere wacht, gevormd door 100 man van het corps mariniers, het ge weer, terwijl, de politiemuziekka- pel het Wilhelmus speelde. De staking bij de Franse P.T.T., die Woensdag door de niet-com- munistische vakverenigingen werd ingezet, heeft zich Don derdag over het gehele land uit gebreid. Het luchtpostvervoer en de gewone diensten van de posterijen en de telegraaf wer den verlamd. Verscheidene uren nadat de niet-communsitische vakvereni gingen de staking hadden aan gekondigd, gaf de communisti sche vakvereniging C.G.T., waarbij de meeste technische arbeiders en de brievenbestel lers zijn aangesloten, haar le den toestemming de stakings actie te ondersteunen. De staking is- afgekondigd uit protest tegen de plannen van de regering om de pensioenge- Dulles, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, en de president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, hebben wederom een onderhoud gehad sinds Dul les Dinsdag in Seoel is aange komen. Van betrouwbare zijde is ver klaard, dat gesproken werd over de politiek, die de Ver. Staten en Zuid-Korea zullen volgen bij de voorgestelde politieke conferen tie over Korea. Dulles en Rhee zouden het er over eens zijn, dat de conferentie in de eerste helft van October moet beginnen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Droog weer. Wisselende bewolking en droog weer. Matige tot zwakke wind. Aanvankelijk tussen Noord en West, later uit uiteenlopende rich tingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hoger. ZATERDAG 8 AUGUSTUS Dulles zeide, dat op de eerste bijeenkomst van Donderdag voornamelijk door Robert Ste vens, de minister van het Leger, het woord is gevoerd, daar de 200 millioen dollar, die zijn toe gewezen voor het herstel in Ko rea, deel uitmaakt van de defen siebegroting. Gisteren zijn ook twee commis sies bijeengekomen, die het voor gestelde veiligheidsverdrag en de economische betrekkingen tussen de beide landen bestuderen. Breskens v.m. 1.— n.m. 1.17 Terneuzen 1.35 1.52 Hansweert 2.15 2.32 Walsoorden 2.25 2.42 Aug. 7 5.10 8 5.12 9 5.14 20.20 20.18 20.16 2.23 3.37 4.52 19.24 19.46 20.03 Naar Radio-Moskou meldt, heeft premier Malenkof Donderdag de zitting van de raad van nationa liteiten in het Kremlin bijge woond. Hij was vergezeld door de eerste secretaris van het cen trale partijcomité, Kroesjtsjef, de president van de Unie, maar schalk Worosjilof, minister van Oorlog, maarschalk Boelganin, en minister van Handel Mikojan. De regeringsleiders werden bij hun aankomst door de afgevaardigden hartelijk toegejuicht, aldus radio- Moskou. De voorzitter van de begro tingscommissie las het verslag van de begroting voor 1953 voor, waarna de commissie voorstelde, de inkomsten uit de belastingen met 907.400.000 roebel te verho gen en de uitgaven met 35.300.000 roebel te vermeerderen. Vertegenwoordigers uit ver scheidene republieken brachten vervolgens verslag uit over eco nomische vorderingen in hun ge bieden. De raad van de Unie komt later op de dag bijeen. rechtigde leeftijd van 60 op 62 jaar te brengen. Voorts eisen de arbeiders een bijslag van 5000 francs per maand en een jaar lijkse bijslag van 20.000 francs voor het extra zware werk op zon- en feestdagen. Het socialistische vakverbond heeft later besloten al zijn in ziekenhuizen en instellingen van openbaar welzijn werkzame leden op te wekken met ingang van Donderdag, 24.00 uur, in staking te gaan. Premier Laniel heeft verklaard, dat de dagen of uren, dat ge staakt is, in geen geval uitbe taald zullen worden. Hij stelde verder strenge straffen in het vooruitzicht. De nieuwe stakingsoproep van de „Force Ouvreière" is ge richt tot staatsambtenaren, personeel van gas- en electrici- teitsbedrijven, de spoorwegen en ziekenhuizen, mijnwerkers, arbeiders van tabaks- en luci- ferfabrieken en alle andere re- geringsemployé's, in het geheel 2 millioen. Door de staking bij de P.T.T. kunnen slechts automatische te lefoonverbindingen tot stand ko men. De staking bij de P.T.T. heeft zich Donderdagavond uitgebreid tot Frans Noord-Afrika. Het Franse radiostation „Poste Parisiènne" moest Donderdag avond gedurende een half uur de uitzendingen onderbreken we gens een staking van technici. De luisteraars misten daardoor de nieuwsberichten over de stakin gen. Tengevolge van de staking bij de Franse posterijen is in ons land Donderdag geen post uit Frankrijk ontvangen. De Franse regering heeft Don derdagavond op een spoedverga dering besloten personeel op te om het intercommunale Vier Fireflies van de marine luchtvaartdienst stegen, toen het vliegtuig van de Prins geland was, op om de Prins een luid ruchtige groet te brengen. Het comité van ontvangst be staande uit de gouverneur mr A. A. M. Struycken, de voorzitter van de Staten der Nederlandse Antillen, de heer Philip C. Henri- quez, de vice-voorzitter van de raad van advies, de heer Ch. de la Try Ellis, de wnd gezaghebber van Curacao, de heer G. C. Sproc ket de bevelhebber der Kon. ma rine in de Nederlandse Antillen, commandeur B. Hessing, trad naar voren. Nadat de Prins de leden van het comité hartelijk had begroet enkelen maakten ook bij het vorige bezoek van de Prins deel uit van het comité van ontvangst inspecteerde de Prins de erewacht. Op Hato waren tér begroeting mede aanwezig de consuls van de Verenigde Staten, Santa Domin go en Argentinië. Vele Curacaoënaars hadden de tocht naar Hato gemaakt om van de aankomst van de Prins getui roepen telefoonverkeer houden. in bedrijf te De ministerraad besloot tevens de electrisiteitsvoorziening te verzekeren. In een verklaring werd gezegd, dat bepaalde ambte naren als zij staken onmiddellijk kunnen worden geschorst. Voorts werd „vrijheid om te werken" be loofd, hetgeen inhoudt, dat pos ten onwettig zal zijn en dat perso nen die het werk willen voortzet ten, dit kunnen doen. Het niet nakomen van een re- geringsbevel öm het werk te her vatten kan worden gestraft met ontslag, verlies van rechten op pensioen en mogelijk gevangenis straf. Gewoonlijk worden weige raars echter licht gestraft. communisten veel meer gevange nen in handen hebben dan zij be loofd hadden terug te zullen zen den. Daarbij zouden zich twee tot drie duizend Amerikanen en dui zenden Zuidkoreanen kunnen be vinden. Op de vraag, of het opperbevel der V. N. het bombarderen van communistische bases ten N. van de rivier de Jaloe zou overwegen indien de oorlog weer zou uitbre ken, antwoordde Clark, dat een beslissing in deze kwestie pas la ter genomen zou kunnen worden. „Wij zullen ongebreideld terug slaan", voegde hij er aan toe. De particuliere secretaris van Prinses Wilhelmina meldt: Prinses Wilhelmina is Dins dag 4 Augustus j.l. van haan vacantiereis van Noorwegen weer in het vaderland terugge keerd. Zij verbleef enige dagen in Oslo? vertrok daarna naar Bergen, waar zij aan boord ging van het s.s. „Luna" om enige dagen te Svolvaer op de Lofto- ren te schilderen. Aan boord van de „Luna" reisde de Prinses nadien weer terug naar Bergen, alwaar zjj ook enige dagen verbleef om van Stavanger weer per vlieg tuig terug te keren. ge te zijn. Zij juichten met het personeel van de luchthaven de Prins van ganser harte toe, toen hij lachend, in zijn admiraals-uni form het stationsgebouw binnen ging en zich naar de gereedstaan de auto's begaf om zich via de Schottegatweg naar het gouver nementshuis het paleis van de gouverneur te begeven. Vóórdat de Prins in de auto stapte legde hij voor de Curacao- se radio-omroep 'n verklaring af. Hij zeide: „Ik heb 'n mooie vlieg tocht gemaakt en vind het heer lijk weer op Curacao te zijn. Er is bij U altijd zo'n prachtige zon en zulk prachtig weer. Het spijt mij dat mijn bezoek zo kort moet zijn en dat niet alle eilanden bezocht kunnen worden. Het bezoek aan Aruba moet helaas ook maar zeer kort zijn. Ik wil U graag de harte lijke groeten van de Koningin overbrengen en van de kinderen, waar ik juist ben geweest". De Prins en de gouverneur na men vervolgens plaats in 'n open auto, die geflankeerd werd door vier motorrijders, twee van de po- litiè en twee van de corps mari niers. In snel tempo werd de rit naar het paleis van de gouver r,eur gemaakt en een goed half uur, nadat de Prins op Hato was aangekomen, konden de duizen den, die zich op het gouverne mentsplein en in het Fort Am sterdam hadden opgesteld, met luid gejuich de Prins begroeten. Mevr. Struycken trad naar vo ren om haar hoge gast te begroe ten en nadat de Prins op het bor des vrolijk lachtend voor de toe juichingen had bedankt, begaf 't gezelschap zich naar binnen. Weldra arriveerden de eerste leden van de regeringsraad, de staten, de adviesraad, het hof van justitie en de vertegenwoordi gers van de kerkgenootschappen, het bestuurscollege van de eiland- raad van Curacao en de hoofd ambtenaren in landsdienst die aan de Prins werden voorgesteld. Het geduld van de enthousiaste Curacaoënaars behoefden niet zo erg lang op proef te worden ge steld, want om kolkslag half elf verscheen de Prins weer, ditmaal om een lange rondrit over het eiland te maken. Gezien het feit, dat de brug nog altijd niet hersteld is van de aan varing door een tankboot, ruim veertien dagen geleden maakte -NOORDZEE Goes iddelbupg Z.-BEVELAND ■TBreskenTXcr'^N Z EEUWSCH- luiskil VLAANDJ^N/?' vVSIUIS B ELGI Gaszinker-grootste ter wereld Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent De Franse commissaris-gene raal voor Indo-China, Maurice de Jean, heeft Woensdag de verzekering gegeven, dat Viet nam spoedig „volledige onaf hankelijkheid" zal hebben. In een onderhoud met de Vietna mese premier Ngoejen van Tam, zeide De Jean, dat de huidige onderhandelingen in Parijs „ons niet de koude werkelijk heid van de oorlog en de nood zaak om er met verdubbelde krachtsinspanning een eind aan te maken doen vergeten". Op 12 Augustus a.s. hoopt men de gaszinker in de Westerschelde in bedrijf te stellen. Deze gas zinker loopt over de circa 4,5 km brede zeearm op een diepte van circa 30 m. Daarmede is de zinker de grootste ter wereld. Het werk werd in 1951 voltooid en vroeg een bedrag van liefst 2 millioen gulden. Het opmerke lijke was dat dit enorme bedrag aangenomen werd op eigen risi co, n.l. op basis van „geen resul taat, geen geld". Het aanne- mings- en handelsbedrijf E. W. Smit uit Nijmegen heeft dit risico durven nemen. De driedubbele gaszinker be staat uit een 1400 buizen die een totale lengte hebben van circa 14 de Prins en zijn gezelschap voor deze rondrit de tocht over de An- nabaai met het jacht van de gou verneur, de „Beatrix", waarvan fier de prinselijke standaard wap perde. Vrolijk wapperden in de stra ten van Otrabanda, waardoor het eerste deel van de rondrit ging, de vlaggen en overal stonden de mensen rijen dik om de vriende lijk lachende en groetende „Prins Hoelandes" toe te juichen. Kris kras door Otrabanda, waar hier en daar even werd gestopt om van een hoog punt van het uit zicht over Willemstad te genie ten, ging het eerst naar Juliana- dorp, waar bij de Schröderschool een kleine verlegen peuter de Prins een grote bos bloemen aan bod. Langs de Mons. Verriet-stich ting eén tehuis voor gebrekki ge kinderen ging het naar Em- mastad en toen verder door de woonwijken rond het Schot tegat weer terug naar Willemstad, langs het nieuwe postkantoor, dat zeer de aandacht van de Prins trok, trug naar het gou vernementshuis. 's Middags ging Prins Bernhard in de Piscaderabaai zwemmen diepzeeduiken met leden van de diepzee duikclub Curacao". De Prins zal trachten met de hem al hier ter beschikking gestelde Lei- ca-camera diepzee-opnamen te maken. km. De zinker heeft men gecon troleerd met behulp van radio isotopen. Op een bij eb droog vallende plaat heeft men de zin ker gelast. De volgende week dus komt deze gigantische gaszinker in be drijf. Hierdoor komt de lang® afstand-gasvoorziening in Zee land een belangrijke stap voor uit. Voorlopig zal in hoofdzaak Goes van deze verbinding profi teren. De afstand-gasvoorzie ning in Zeeland heeft zijn basis in de Cokesfabriek te SluiskiL Van deze Cokesovens uit loopt een leiding naar Hulst en van volgende week af ook naar Goes. Het Westelijk deel van Zeeuws- Vlaanderen ontvangt gas uit Bel gië, o.a. Sluis. De nieuwe zinker is dus een be langrijke stap in de ontwiKkeling van de gasvoorziening van onze zo zwaar getroffen provincie. gen kunnen verzamelen. De eni ge officiële nieuwsbronnen over O.-Duitsland zijn de onder con trole van de regering staande Oostduitse pers, radio en pers bureau A.D.N. Het blijkt geen zin te hebben, te pogen om bui ten deze officiële instanties om nadere inlichtingen te verkrij gen van het regerings-persbu- reau in O.-Berlijn. Men wordt daar wel beleefd behandeld doch krijgt niets te horen, al dus Reuter. De nieuwsgaring in Berlijn over gebeurtenissen in Oost- Duitsland wordt bemoeilijkt doordat de verslaggevers niet tot de plaats der gebeurtenissen zelve kunnen doordringen, al dus meldt Reuter. Niet-commu- nistische geallieerde en Duitse correspondenten wordt de toe gang tot O.-Duitsland ontzegd, behalve voor gebeurtenissen als de Leipziger Messe, waarvoor speciale visa worden verstrekt. Voor het overige moeten de verslaggevers afgaan op hetgeen zij in Berlijn zelf aan inlichtin- HET NEDERLANDSE MOTORSCHIP „ROBERT". Het Nederlandse motorschip „Robert" uit Rotterdam, dat Woensdag bij het eiland Sprogoe in de Grote-Belt aan de grond is gelopen, is Donderdagmiddag vlot gekomen en vervolgens naar Nyborg (eiland Fünen) gesleept voor een onderzoek. Naar ver deelde radio-Cairo Woensdag- luidt is het schip niet lek. Prinses Irene heeft een zeer rustige verjaardag gehad in Cape Codd, waar zij met Prin ses Beatrix op vacantie is. De geschenken, die Prins Bernhard voor haar meegebracht had, la gen toen zij was ODgestaan op de tafel uitgestald. Prinses Irene begon deze onmiddellijk met haar zuster uit te pakken. Prins Bernhard moest tegen de middag weer vertrekken om zich naar Curacao te begeven. De Prinsessen vergezelden hun vader naar het vliegveld. Nadat zij waren teruggekeerd werd er een partijtje gegeven. De verjaardag van Prinses Irene is op de Antillen, in af wachting van de komst van Prins Bernhard, rustig gevierd. Er hangen ter verwelkoming van de Prins vele vlaggen uit. President Eisenhower heeft gis teravond in een radio-toespraak verklaard, dat de Koreaanse wa penstilstand aantoont, dat de vast- oeradenheid van de vrije wereld het hoofd kan en zal bieden aan agressie in Azië of waar ook ter wereld. De stroom van Oostduitsers naar W.-Berlijn is Donderdag weer toegenomen, als gevolg van een minder strenge toepassing van de maatregelen ter belem mering van het reizigersvervoer. Op vele Oostduitse stations werden weer kaartjes verkocht, ofschoon het reisverbod nog niet officieel is opgeheven. Volgens te W.-Berlijn aange komen Oostduitsers was ook de controle in de treinen door de Oostduitse politie minder scherp geworden. Tweehonderdveertig kinderen van Nederlandse ouders, die in Duitsland werken, zijn Woens dag met bussen in ons land ge arriveerd om hier een vacantie van drie weken door te bren gen. De eerste „pleisterplaatsen" waren Venlo, Aalten en Arn hem, waar drie van de vijf bus sen op doorreis aankwamen. In talrijke pleeggezinnen, zowel in de steden als op het platteland, zullen de kinderen (die vooraf medisch zijn onderzocht), een tijdelijk en gastvrij onderdak vinden. Bij het comité van sa menwerking bij de uitzending van Nederlandse kinderen uit Duitsland (C.O.S.A.) berust de leiding, de uitvoering bij het bureau organisatie hulpverle ning aan Nederlanders in Duits land, terwijl er verder in deze ook verscheidene organisaties samenwerken. Hoewel het ver voer een moeilijk probleem vormt, is de reis naar Woensdag bleek, toch uitstekend verlopen. De Zweedse vereniging voor hulp aan kinderen „Radda Bar- nen", heeft ten behoeve van kleuterscholen in het getroffen gebied, circa 3000 m2 linoleum ter beschikking gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1