Adonis keert terug naar Amerika Puistjes; RANG OdiialpuuH Binnenlands nieuws De houten huizen voor de rampgebieden *ï)e pan cfomsfetanfr De uitwisseling van de krijgsgevangenen DE POSITIE VAN DS. NIEMOELLER W De uitdeling van levensmiddelen te Berlijn Ambonezen worden van Nieuw-Guinea naar Nederland overgebracht Knowland opvolger van Taft IETS WARMER Toespraak van Eisenhower tot gouverneurs Zij willen niet naar de Antillen De Benelux-protocolEen De tcmaienexport naar Engeland Sowjet-Unie koopt boter Korea Slachtoffer van politieke aanslag overleden Eerste K.L.M.-vlucht „Super Constellation" naar Johannesburg M Kinderen uit rampgebieden verblijf §»1*B DI'CïMWCfS e# na in Italië weer thuis De 43-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die op 22 November van het vorig jaar door de Am sterdamse Vreemdelingenpolitie werd gearresteerd, en na bijna zes maanden in het huis van be waring te hebben gezeten, op 15 Mei jl. in vrijheid werd gesteld, omdat de minister van Justitie afwijzend had beschikt op het uitleveringsverzoek van de Ame rikaanse regering, keert Donder dag met de uit Rotterdam ver trekkende „Veendam" vrijwillig naar zijn vaderland terug. Hij verliet dit in December 1950, ging naar Venezuela, van daar over Curagao naar Europa en arriveerde via België in April 1952 in Amsterdam. De vreemdelingenpolitie was toen reeds op de hoogte van zijn verblijfplaats. Op 10 November vorig jaar werd Andonis' naam genoemd in een aanklacht van de „Grand Jury" te New Jersey. Hij werd daarin beschuldigd van omko ping, n.l. „als hoofdambtenaar op het bureau van de gouverneur van New Jersey, Alfred E. Dris- col, 228.000 dollar als steekpen ningen te hebben aangenomen om een onderzoek door de justi tie naar de gokhuizen en book- makerspractijken in Bergen County (New Jersey) tegen te gaan". Men wist toen, dat Adonis Ach in Amsterdam ophield en spoedig volgde het uitleverings verzoek aan Nederland. Na zijn vrijlating keerde Ado nis terug naar zijn pension in de Van Breestraat te Amsterdam, in afwachting van de totstandko ming van een regeling in Ame rika, waardoor hij bij terugkomst gevrijwaard zou zijn voor arre statie. Hij bevindt zich nl. nog •steeds in staat van beschuldiging. In de Verenigde Staten kan men door het storten van een z.g. „bail" zich aan een arrestatie onttrekken. De onderhandelingen over deze „bail" door de Ameri kaanse raadsman, zijn mislukt. Doch Adonis wil niet langer wachten om zijn gedane belofte, terug te keren naar de Ver. Sta ten, gestand te doen. De verwachting is nu, dat op grond van toezeggingen aan de Amerikaanse raadsman gedaan, de kwestie van de waarborgsom zal kunnen worden geregeld als Adonis in Amerika aankomt. Zijn paspoort, dat de Ameri kaanse consul-generaal te Am sterdam indertijd in opdracht van zijn regering ongeldig had verklaard voor binnenkomst in de Ver. Staten, is gistermorgen op het consulaat aangeboden om het van een aantekening te doen voorzien, waardoor Adonis zijn vaderland zal kunnen binnen gaan. In verband met de prijsont wikkeling van tomaten op de Engelse markt heeft het be drijfschap voor groenten en fruit besloten voor Donderdag, Vrijdag en Zaterdag a.s. geen uitvoermachtigingen voor de export van tomaten naar En geland af te geven. Reeds uitgereikte en niet ge realiseerde uitvoermachtigingen verliezen hun geldigheid op he den te 0.00 uur. In kringen van Duitse boter- importeurs wordt vernomen, dat de Sowjet-Unie in de af gelopen 4 weken ruim 28.000 ton boter heeft gekocht op de we reldmarkt. uwhuidmet°SeShet De waarde van de invoercon- dervloeibared.d.d. tracten, die de Sowjet-Unie met De jeuk bedaart, d« Denemarken, Nw-Zeeland, Ne ziektekiemen worden gedood en de huid derland Australië heeft ge geneest. a sloten, wordt geschat op 100 i HE millioen mark (ongeveer 90 mil- JW. JBLT.MUT* lioen gulden)_ GENEESMIDDEL TEGEN «UIDAANDOENtNGEN Tn de protestantse kerk in Duitsland gaat de strijd om de politieke bedrijvigheid van de xerkpresident van Hessen, ds Niemöller en de president van de synode, dr Heineman, voort. De beide kerkdienaren, die zich op het politieke vlak scherp iegen de Duitse bewapening en daarmee tegen de politiek van xanselier Adenauer keren, heb- jen nu steun gekregen van de praeses der kerk in Westfalen, dr Wilm. Deze heeft in een open prief aan dr Ehlers, de presi dent van de bondsdag, het ver wijt gericht, dat deze slechts die kerkelijke leiders, die zich tegen Adenauer hebben gekeerd, de mond zou willen snoeren. „Men mag niet de indruk wékken, dat men de partij-poli tieke neutraliteit der kerk slechts schendt, wanneer men iets tegen de C.D.U. zegt", al dus dl* Wilm. De praeses heeft voorts de 7,vaag gesteld of het nog langer verantwoord zou zijn bespre kingen met de regering-Grote- wohl te blijven afwijzen of- ,5£hoon het daarbij zou gaan om het lot' van 18 millioen Duitsers in de Sowjet-zone. CNalangs heeft dr Ehlers, die zeil" fcerkpresident in Oldenburg is. Niemöller en Heinemann verweten, dat zij hun kerkelijke functies gebruiken om politieke propaganda tegen Adenauei te voeren. De houding van ds Nie möller zal, naar het zich laat aanzien, een punt van debat uitmaken op de komende syno dale conferentie in Hessen. De uitwisseling van de ge allieerde en communistische krijgsgevangenen is Woensdag precies op het vastgestelde uur begonnen. Onder de eerste 400 geallieer de krijgsgevangenen, die werden vrijgelaten, bevonden zich Tur ken, Amerikanen, Britten, Fran sen en Zuid-Koreanen. Zij kwa men het „Vrijheidsdorp" te Pan- moendjon binnen in voertuigen van de Noordelijken, kort nadat de operatie „big switch", zoals de uitwisseling wordt genoemd, was begonnen. Zij reden langs bor den, waarop geschreven stond „welkom de poort naar de vrij heid", het kamp van ontvangst binnen. De Turken gezeten in drie jeeps van Russische makelij, schreeuwden en wuifden. Zieke en gewonde gevangenen glimlachten, toen zij uit de am bulance-auto's en van vracht auto's stapten. Vier gevangenen lagen op draagbaren. Vele Zuid- koreanen waren te zwak om zon der hulp uit te stappen. Volgens majoor Daujat, een der eerste Amerikanen, die wer den vrijgelaten, hadden de Noor delijken twee dagen geleden enige Amerikaanse officieren tot speciale gevangenisstraffen vei- oordeeld op beschuldiging van uitlatingen, welke een gevaar voor de vrede vormden. Een luitenant werd tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, aldus de Amerikaanse officier. Ook de geallieerden begonnen met de vrijlating van Noordelijke krijgsgevangenen, die staande in vrachtauto's met gebalde vuist wuifden naar hun landgenoten. Een groep van negen man gaat het Indische contingent be wakingstroepen vooraf. De In dische staatssecretaris van bui tenlandse zaken Nehroe en de chef van de Indische generale staf, generaal-majoor Thorat, be horen er toe. De groep zal een reis van een week door Korea maken en daar bij de gedemilitariseerde zone en de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang bezoeken. Daarna zul len de twee leiders der groep naar India terugkeren, waar zi; de Indische regering zullen me dedelen hoe sterk het contingent der Indische bewakingstroepen moet zijn en welke maatregelen er voor hun vervoer naar en werk in Korea genomen moeten worden. Van de zijde van het Indische ministerie van buitenlandse za ken is medegedeeld, dat India van beide partijen de verzeke ring heeft ontvangen, dat niets zal worden gedaan om zijn werk in Korea te belemmeren. Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" HONDERD KLEINKINDEREN. De weduwe Van Uffelen-Hol- stein te Maasland kreeg bericht dat haar 100ste kleinkind is ge boren. Het is een kind van de heer en mevrouw HaketJVan Uffelen. Uit het huwelijk van het echt paar Van Uffelen-Holstein wer den 13 kinderen geboren die allen gehuwd zijn en, blijkens het aantal kleinkinderen, ook kinderrijke gezinnen hebben. BABY DOOR VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. In de Sumatrastraat te Am sterdam is Dinsdag een negen maanden oude baby in zijn le dikant je gestikt doordat een koordje van een rammelaar om zijn halsje terecht kwam. AMATEURVISSER VERDRONKEN? Dinsdagnacht omstreeks twaalf uur, is een roeiboot, waarin zich drie amateurvisisers bevonden, op het buiten IJ nabij de riool buizen door een hoge golf vol gelopen met water. De drie mannen hebben ge tracht zwemmend de wal te be reiken. Twee slaagden erin na bij het militaire kamp Zeeburg vaste voet aan wal te krijgen. De derde, een 39-jarige slachter uit Amsterdam, is waarschijnlijk verdronken. Het onderzoek, dat de rijkspolitie te water heeft in gesteld, was Dinsdagmiddag om twaalf uur nog zonder reèuitaat. DODELIJK ONGEVAL TE SCHIEDAM. Doordat hij onvoorzichtig de rijweg overstak, is Dinsdagavond op de Rotterdamse dijk te Schie dam de 78-jarige gepensionneer- de ambtenaar G. J. Visser, ge woond hebbende in de Zijdewin destraat 13 te Rotterdam aange reden door een door de arts A. de Graaf uit Vlaardingen be stuurd motorrijwiel. Beiden smakten tegen de straat. Zij wer den per ziekenauto van de G. G. en G. D. overgebracht naar het gemeenteziekenhuis in Schie dam, waar bleek dat de heer V. een schedelbasisfractuur en dok ter De Graaf een ribfractuur en een lichte hersenschudding had opgelopen. Dinsdagnacht is de heer Visser aan de verwondingen overleden. KINDEREN UIT HET RAMP GEBIED TE PARIJS. Niettegenstaande het scherpe toezicht der S.E.D. en het door de directie der Oostduitse spoorwegen uitgevaardigde ver bod op de verkoop van spoor wegkaartjes naar Berlijn, be vonden zich Woensdagochtend vroeg weer duizenden Oostduit sers in West-Berlijn, om aldaar de Amerikaanse levensmidde lenpakketten in ontvangst te nemen. Zij waren per rijwiel, autobus en ook wel met de trein gekomen, daar zij, zoals zij me dedeelden, weigerden afstand te doen van de levensmiddelen, die zij dringend nodig hadden. Velen dergenen, die toch met de trein waren gekomen, reis den op week- en maandabonne menten. Anderen hadden zon der meer in de trein plaats ge nomen en reisden zonder kaar tje, hetgeen in vele gevallen door het treinpersoneel ooglui kend werd toegelaten. Een andere reiswijze, was het nemen van een treinkaartje naar een plaats in de omgeving van Berlijn, waarna de tocht naar de Duitse hoofdstad te voet werd voortgezet. De O.-Duitsers deelden nog mee dat zich onder de thans toe zicht uitoefenende functionaris sen der (communistische) S.E. D. velen bevinden, die zich in de eerste dagen van de uitde ling te W.-Berlijn der Ameri kaanse levensmiddelpakketten hetzij persoonlijk, netzij via fa milieleden, dergelijke pakket ten heoben verworven. Dinsdag zijn 62.000 levensmid delenpakketten aan O.-Duitsers en 82.000 aan O-Berlijners uit gereikt. In het geheel zijn tot nu toe 1.445.000 pakketten uit gedeeld. Woensdag hebben weer hon derden Westberlijnse werklozen en gepensionneerden Westelijke voedselpakketen in Oost-Berlijn gehaald, die door Oostduitsers waren afgegeven. Westberlijnse bladen hebben de aandacht gevestigd op de nood van de 250.000 werkloze werklo ze Westberlijners en een beroep gedaan op het stadsbestuur en het publiek om de eigen armen te helpen. Het in de Sowjet-zöne uitge vaardigde reisverbod naar Ber lijn is thans weer verzacht en deels feitelijk opgeheven. Volgens de Westberlijnse politie heeft ook de volkspolitie de controle aan de sectorgrens verzwakt. Volgens D.P.A. hebben vele Oostduitsers de door hen afge haalde levensmiddelenpakjes voorlopig bij kennissen in West- Berlijn in bewaring gegeven tot de toestand beter is geworden. Bovendien heeft het Roode Kruis depóts ingericht. Het schema van de verdeling over de gemeenten in de ramp gebieden van de houten huizen, die ons land worden geschonken door de Noorse regering, het Noorse, Zweedse en Finse Roode Kruis, de Oostenrijkse regering, de stad Wenen en enige Oosten rijkse organisaties, is nu vastge steld. Met de levering is inmid dels een aanvang gemaakt en deze zal tot in het komende voor jaar voortduren, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting mede. De levensduur van de huizen komt vrijwel overeen met die van permanente woningen, zodat de gewekte indruk, dat het noodwo ningen betreft, onjuist is. Door de bovengenoemde landen worden in totaal 760 houten wo ningen geleverd. Bij dit aantal zijn 140 Oostenrijkse bungalows inbegrepen, die in de kop van Schouwen (de duinstreek in het •westelijk deel van het eiland) op gesteld zullen worden. De eerste jaren zullen deze Stenen om evacué's uit het nog «ander water staande deel van het «land tijdelijk te huisvesten, daarna als zomerhuisjes in dat necreatiegebied. Daarenboven zullen door het Deense Roode Kruis nog enige tientallen houten woningen wor den geschonken, die voor het thans nog onder water staande gebied zijn bedoeld. Montage en transport worden door de centrale directie van de wederopbouw en de volkshuis vesting in overleg met schenkers en fabrikanten geregeld. De hui- 7pn worden in onderdelen naar Nederland verstuurd en na aan komst onmiddellijk naar de plaatsen van bestemming door gezonden. Er wordt naar ge- streefd, dat met de montage op vooraf gereed gemaakte funde ringen onverwijld kan worden begonnen. De bouw wordt door een aantal aannemers uitgevoerd onder toezicht van enige deskun digen van de leverende fabrieken. Voor toewijzing komen in aan merking behoeftige rampslacht offers en wel allereerst eigenaar bewoners van door de storm vloed verwoeste of onherstelbaar beschadigde woningen, aan wie een houten woning in eigendom kan worden overgedragen. Blijkt in een gemeente het aantal van dergelijke gegadigden kleiner te zijn dan het toegewezen aantal woningen, dan zullen de reste rende huizen ter beschikking van het gemeentebestuur of een door dit college aan te wijzen woningbouwcorporatie worden gesteld en geëxploiteerd worden overeenkomstig de voor woning wetwoningen geldende voor schriften. In dit geval zal bij de huurvaststelling worden uitge gaan van een huurprijs, die met het oog op de omstandigheden van de huurders-rampslachtof fers en het plaatselijke huurpeil aanvaardbaar is te achten. Volledigheidshalve zij nog ver meld, dat er thans in opdracht van de Nederlandse regering 300 verplaatsbare houten noodonder- komens op Schouwen en Duive- land worden gebouwd om gedu rende 1 a 2 jaar een deel van de geëvacueerde bevolking van dit eiland een onderdak te verschaf fen. Van officiële zijde wordt mee gedeeld: „Sedert geruime tijd verblij ven in Nederlands Nw.-Guinea enkele Ambonezen, vooraan staande aanhangers van de „Republiek der Zuid-Molukken", die naar Nederlands grondge bied uitgeweken waren en aan wie aldaar op hun verzoek door de Nederlandse regering asyl was verleend op voorwaarde, dat zij zich van alle politieke activiteit zouden onthouden. Deze voorwaarde werd door hen in een schriftelijk afgelegde be lofte aanvaard. Niettemin schonden zij deze belofte herhaaldelijk, zodat de overheid van Nieuw-Guinea zich genoopt zag hen in bewaring te stellen. Aangezien in deze omstandig heden hun voortgezet verblijf in Nieuw-Guinea bezwaarlijk en ongewenst geworden was, be sloot de Nederlandse regerin; hen met instemming van de Antillaanse regering een ver blijfplaats in de Nederlandse Antillen aan te bieden, tenzij zij (het gaat hier om een zestal personen) er de voorkeur aan zouden geven naar elders in het buitenland te vertrekken. De bedoelde Ambonezen heb ben thans te kennen gegeven niet bereid te zijn naar de Ne derlandse Antillen te vertrekken in verband waarmede besloten is hen naar Nederland over te brengen". Ben Moeldi Ben Bahair, lid van de gemeenteraad van Men- zel Temin, in Noord-Tunesië, op wie, als gemeld, Dinsdagochtend een aanslag is gepleegd is Woensdag aan zijn verwondin gen overleden. Twee personen, die er van verdacht worden de moord te hebben gepleegd, zijn gearresteerd. Ben Bahair had zich candi- daat gesteld voor de kortgele den voor het eerst in Tunesië gehouden gemeenteraadsver kiezingen, die door de nationa listische „nieuwe-grondwets- partij" werden genegeerd. Nederlandse kinderen uit het rampgebied, die sedert Dinsdag de gasten zijn van Frankrijk, zijn Woensdagmiddag in het stadhuis van Parijs ontvangen door de vi- ce-voorzitter van de gemeente raad, Charles Fruh. In een toespraak, die in het Ne derlands werd vertaald, zeide Fruh, dat hij tot een generatie behoort, die de hulp niet zal ver geten, die de Nederlanders aan de Franse soldaten die in de oorlog van 1914 tot 1918 uit Duitsland zijn gevlucht, hebben verleend. In naam van de jonge slachtof fers van de ramp heeft ds W. C. van Burgeier uit Kruiningen uiting gegeven aan de dank van de Nederlanders voor het gebaar van gemeenschapszin van Frank rijk. Nadat de kinderen prenten wa ren verstrekt, hebben de jonge bezoekers onder leiding van een tolk het stadhuis bezichtigd. Vervolgens brachten zij een be zoek aan de „Nötre Dame". De kinderen zullen vandaag Parijs verlaten en naar de zestien I plaatsen gaan, waar zij anderhal- ve maand zullen blijven. Op Zaterdag 3 October a.s. zal een „Super Constellation" van de K.L.M. de eerste vlucht be ginnen op het traject A'dam- Johannesburg, zo wordt verno men. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat enkele minis ters deze eerste vlucht zullen meemaken. Op deze wijze zal 'n tegenbezoek worden gebracht aan de regering van de unie van Zuid-Afrika. Vele leden van de regering van de unie van Zuid- Afrika hebben reeds een bezoek aan Nederland gebracht. Nader vernemen wij, dat de eerste vlucht met een „Super Constellation" naar Z.-Afrika enigszins een feestelijk karkter zal hebben. Voor het meemaken van de tocht zijn o.a. 6 buiten landse journalisten uitgenodigd. De republikeinse leden van de Amerikaanse senaat hebben William Knowland gekozen tot opvolger van Taft als leider van de republikeinen in de senaat. Senator Ferguson volgt Know land op als voorzitter van de republikeinse commissie voor het beleid van de fractie in de senaat. De benoeming van de nieuwe republikeinse leider werd door 39 van de 46 republikeinse se natoren goedgekeurd. De 45-jarige Knowland is voorstander van krachtige steun aan generaal Tsjiang Kai Sjek en nationalistisch China. Hij is een aanhanger van de politieke beginselen van Taft en hij heeft meer belangstelling voor het gebied van de Stille Oceaan dan voor Europa. Vorige maand zeide Knowland te hopen, dat de Westelijke lan den het niet eens zouden wor den over een conferentie van de Grote Vier. KNOWLAND IN DE HERFST NAAR HET VERRE OOSTEN. Senator Knowland, de nieuwe leider van de republikeinen in de senaat, heeft Woensdag medege deeld, dat hij zich voorstelt in de herfst een bezoek aan het Verre Oosten te brengen. Hij zou dan Korea, Japan, Formosa, Indo- China, Thailand, de Philippijnen en andere delen van het Verre Oosten bezoeken. De reis zou ongeveer een maand duren. Het bureau van het (socialis. tische) algemene Belgische vak verbond heeft verklaard van oordeel te zijn, dat de Benelux- protocollen van Den Haag in grote trekken tegemoet komen aan de bezwaren, die tevoren waren uitgesproken tijdens een bijeenkomst van de socialisti sche vakbonden van België, Ne derland en Luxemburg te 's-Her- togenbosch. Het bureau verheugt zich over de oprichting van een interpar lementaire adviserende raad, doch betreurt het dat op geen enkele wijze overleg met de vak organisaties is voorzien. Het vakverbond wenst betrokken te zijn bij de besprekingen onder meer betreffende lonen, sociale maatregelen en werkgelegen heid. rTTOTTfBij zonnebrand, doorzit- schrijnen, smetten Het K.N.M.I. deelt mede: Twee druksystemen zijn de laatste dagen bepalend geweest voor het weer in W.-Europa. In de eerste plaats een depressie, die langzaam langs IJsland in Westelijke richting bewoog, in de tweede plaats een hogedruk- gebied, dat zich uitstrekt van de Azoren over Midden-Europa tot in OostJRusland. Tussen deze druksystemen in, ontstond op de Oceaan een zeer krachtige Westelijke luchtstro ming, waarin enkele storings- fouten mee bewogen, die intus sen Nederland zijn gepasseerd. Het eerste kwam Dinsdagmor gen. Het bracht ons warme lucht van subtropische oor sprong, met als gevolg hogere temperaturen dan we de laatste dagen gewend waren. Op ver schillende plaatsen in Noord- Brabant en Limburg steeg het kwik tot 24 graden. Dinsdag nacht kwam het tweede front, dat bijna overal in het land eni ge regen bracht, het meest in het Noorden van het land. Intussen is er op de Oceaan nog een zeer actieve depressie ontstaan. Deze stuwt opnieuw grote hoeveelheden warme, vochtige lucht, afkomstig van Zuidelijke breedten, in de rich ting van West-Europa. Het bin nendringen van deze warmte veroorzaakte Woensdagmorgen in Ierland en West.JEngeland motregen. Het ziet er naar uit, dat de warme lucht heden ochtend Nederland zal bereiken. Motregen is dan te verwachten. Tevens moet, aangezien de lucht een hoog vochtgehalte bezit, op veel bewolking worden gerekend, al zijn verspreide opklaringen later niet uitgesloten. Door W. KERREMANS 84) (Nadruk verboden). Toos begreep hem. Alsof hij het haar in duidelijke woorden had gezegd, verstond zij waarom hij zijn zin niet vlot had vol tooid en wat er lag in de woor den, die hij voor zijn aarzeling had geuit. Evenals bij Lien stuwde een tot spreken prikkelende drang in haar de woorden naar de keel: „Gooi het er uit, zeg hem dat je hem liefhebt". Maar ook Toos dempte en doof de die prikkel. Zij stond op, reik te Venkel de hand en zei: „Mijnheer Venkel, laat dit in cidentje toch alstublieft geen verandering brengen in ónze goe de verhouding. Vergeef mij mijn ongepast en door niets verdiend wantrouwen, dat maar heel kort heeft geduurd. Ik heb tot mij zelf gezegd dat het niet waar kon zijn, dat u zo zoudt spreken over mij en ik vond het gemeen van mezelf, zoiets te kunnen denken". Venkel drukte haar hand krach tig en hield die lang vast. Hij bleef enige tijd zwijgen, keek haar eerst strak in de ogen en wendde toen, als met moeite zijn blik naar het raam. „Neen mevrouw", antwoordde hij eindelijk, „dit zal geen ver andering brengen in onze ver houding. Ik ben heel blij, dat u het mij dadelijk hebt gevraagd en het niet onopgehelderd hebt gelaten. Ik begrijp het misver stand geheel". j „Die brave kerel", dacht Toos. „Hij is niet beledigd, hij is niet eens ontstemd. Hij begrijpt het en is blij dat ik het hem heb ge- yraagö. Marien, Marien, als je ■het toch eens wist, als je toch eens kon en durfde uitspreken tegen mij. Ik kan immers niets doen? Ik kan toch niet jou mijn liefde bekennen. Misschien zal ik dat toch nog eens moeten en kunnen doen, maar ik heb daar voor nog geen moed en kracht genoeg". De dagen en weken gingen voorbij. Venkel had het bedrijf nu geheel gereorganiseerd. Op zijn advies had mevrouw een ad ministrateur benoemd, omdat zij alleen dat werk niet aan kon en er achterstand kwam. Hij wist niets van administratie, hielp haar wat met het eenvoudigste deel van die arbeid, maar me- vroüw had bovendien de gehele correspondentie voor haar reke ning en zij had zelf ingezien dat een administrateur hard nodig was. Kortebas had Toos aanbevolen een circulaire rond te zenden met de mededeling, dat het beheer van Buceptalos in handen was gesteld van Venkel, om de col lega's te doen weten dat het nu een allround fokkerij was gewor den, maar Venkel had zich daar tegen met hand en tand verzet. Het zou zonder zo'n circulaire ook wel bekend worden, opperde hij; en hij wilde niet zo'n praal hans lijken, alsof de wereld van hem de fcroodschap kreegik, Ven kel, ben, nu hier, dus je weet er alles van dat Equi eerste klasse is geworden. Zijn opvatting bleek juist te zijn. De kleine kring, waarin paardenfokkers en handelaars zich bewogen, vernam het, de re- actie daarop kwarn spoedig aan de dag en Bucephalos kon zich oprichten uit zijn verval. Venkel had in het woonhuis een eigen kamer gekregen, waar hij bezoekers kon ontvangen of werk doen dat buiten het ter- reinwerk lag. Op die kamer bracht de admi nistrateur hem op zekere dag een brief. Op de enveloppe stond ge drukt: „Haras: Lestrange et Beaumont". Haras, herinnerde hij zich, betekent stoeterij en die naam Lestrange kwam hem ook bekend voor. Hij opende de om slag en las dat de firma Lestran ge et Beaumont reeds vroeger met hem had onderhandeld over een plaatsing. Ha, ja, dat was het. Vlak voor hij naar Bucephalos ging, was dat geweest. Nu kwa men zij nog eens op dat voorstel terug en boden hem een plaats aan, voorlopig als onderdirec teur, daarna als directeur, op een salaris dat hij op Bucephalos nooit zou bereiken. Venkel legde de brief op de ta fel en zei glimlachend tot zich zelf:'„Neen Toosje, ik verlaat je niet. Hier blijf ik tot je me op zegt". (Wordt vervolgd). Op Donderdag 6 Augustus te 10.01 uur wordt op het station Eindhoven de aankomst ver wacht van de eerste groep kin deren uit de rampgebieden, die 4 weken geleden gast waren van het Italiaanse Rode Kruis in een kamp te Castagnaio. Dit kamp werd oorspronkelijk ingericht als zomerverblijf voor de kinderen van de slachtoffers van de watersnood in de Po- vlakte. President Eisenhower heeft te Seattle op het jaarlijkse con gres van de gouverneurs der 48 Amerikaanse staten gesproken over de internationale toestand en in het bijzonder over Indo china en de Amerikaanse hulp aan het buitenland. De hulpverlening noemde hij de „goedkoopste manier" om de Ver. Staten te beschermen. In- do-China achtte hij van levens belang voor de Ver. Staten, aangezien de val van dit land het behoud van Indonesië en India volgens hem zeer moeilijk zou maken en ook omdat met de val van Indo-China een belang rijke producent van tin en tungsten voor de vrije wereld verloren zou gaan. Over Perzië sprekend wees de president er op, dat Mossadeqs pogingen om zich te ontdoen van het parlement, gesteund wordt door de communisten.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2