De conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken qme-t MM Sowjet-antwoord op voorstel voor besprekingen Conferentie Dulles-Rhee Commentaren op het Sowjet-antwoord Journalisten demonstreren WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Opperste Sowjet bijeen Amerikaanse verkennings-bommenwerper verongelukt Staking bij de Franse PJ.T. De verjaardag van Prinses Irene Radiorede van Sjah en premier Mossadek Ook de huisvaders zsjn tevreden Nieuwe aanslag in Tunesië Maarschalk Montgomery in ons land De functie van generaal Juin FVoefmobflisatie Derde Divisie Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2912. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adras Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Dc Sowjet-regering heeft aan de regeringen van Engeland, Frankrijk en de V. S. een nota overhandigd, betrekking heb bend op de bijeenroeping van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken. De Sowjet-regering ging ac- coord met het voorstel der Wes telijke mogendheden om de Duit se kwestie op een bijeenkomst van de vier ministers van Bui tenlandse Zaken te bespreken. De Sowjet-nota is op de am bassades der drie westelijke lan den te Moskou overhandigd, in antwoord op de Westelijke nota's van 15 Juli. De Sowjet-regering stelt een agenda van twee punten voor: 1. Bespreking van maatrege len ter vermindering van de spanning in de internationale betrekkingen. 2. Bespreking van de Duitse kwestie het vraagstuk van de hereniging en het sluiten van een vredesverdrag. In het antwoord werd geopperd dat succes bij de bespreking van het Duitse vraagstuk ook invloed zou hebben op een besluit aan gaande een vredesverdrag voor Oostenrijk. Herinnerd wordt aan de Sowjet-nota over Oostenrijk van 30 Juli. De Sowjet-regering stelt voor, dat onder de maatregelen die moeten bijdragen tot 'n algemene vermindering van de spanning in de internationale betrekkingen, onder meer zullen worden be sproken de kwestie van vermin dering der bewapening en het verbod om oorlogsbases op grond gebied van andere staten te be zetten. Niet alleen de toestand in Europa, maar ook die in Azië maakt een bespreking van kwes ties ter vermindering van de in ternationale spanning noodzake lijk, aldus de Sowjet-regering, die vervolgens de deelneming van continentaal China voorstelt. In hun voorstel voor een bij eenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken, gedaan na de conferentie te Washington, zeiden de Westelijke ministers, zonder met name andere kwes ties uit te schakelen, dat de agen da zou moeten omvatten de voor waarden voor verkiezingen van een regering voor geheel Duits land en bespreking van de Oos tenrijkse kwestie, opdat Oosten rijk zijn onafhankelijkheid zou herkrijgen. In haar antwoord-nota zegt de Sowjet-Unie, dat een vrije dis cussie der internationale vraag stukken niet mogelijk is, indien de Westelijke mogendheden voor af tot afzonderlijke overeen komsten komen over de te be spreken kwesties. De voorlopige overeenstemming die de Weste lijke mogendheden te Washing ton hadden bereikt, zou daardoor een negatieve invloed op de be sprekingen kunnen hebben, daar zij zich tevoren reeds gebonden zouden hebben. Dit was boven dien in strijd met de internatio nale gewoonte en de bestaande overeenkomsten over conferen ties, gehouden door ministers van Buitenlandse Zaken. Het Duitse volk, aldus de nota stelt in de eerste plaats belang in de regeling van kwesties als het tot stand brengen van de na tionale eenheid en het sluiten van een vredesverdrag. Het wes telijke voorstel om eerst te spre ken over verkiezingen gaat deze fundamentele problemen uit de weg en zou leiden tot uitvoerige discussies over de vraag, of de toestand in Duitsland al dan niet moet worden onderzocht door bepaalde vertegenwoordigers van andere landen, over de vraag, hoe en waarom dit onderzoek, dat beledigend is voor het Duit se volk, moet worden uitgevoerd, enz., aldus de nota. In de nota wordt ten aanzien van China gezegd, dat het Chi nese volk „terecht het herstel van zijn wettige rechten in alle internationale zaken eist", dit niet te erkennen is in strijd met de gedachte van versteviging van de vrede en de internationale veiligheid, aldus de Sowjet-rege ring. MINISTER BEYEN OVER DE EUROPESE GEMEENSCHAP. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr J. W. Beijen schrijft in een groet aan de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken in Ba den-Baden, dat de Europese landen de betekenis van een gerichte politiek hebben onder schat. Daarom was het in de jaren na de oorlog niet gelukt de opbouw van de economische kracht te versterken. Een Europese gemeenschap mag noch naar haar wezen, noch naar haar samenstelling van beperkte omvang zijn. Ieder land moest in de gemeenschap kunnen worden opgenomen. De groet van minister Beijen is geplaatst in een speciale edi tie van het tijdschrift „Baden- Baden" onder de naam „Europa in Baden-Baden". Hoewel Prinses Irene haar veertiende verjaardag in Cape Cod in Amerika viert, waar zij, zoals bekend is, met haar zusje Beatrix met vacantie verblijft, had 't postkantoortje te'Soest- dijk het Woensdagmorgen toch druk met het verwerken van honderden brieven en brief kaarten en enige telegrammen, die aan het koninklijk paleis zijn bezorgd. Overal in den lande wordt veel gevlagd en voor het paleis bleven vele voorbijgangers even staan. Prins Bemhard had op zijn reis naar de West de cadeaux van vader en moeder en de zus jes reeds meegenomen. Het tra ditionele geschenk van de ko ninklijke landmacht zal aange boden worden als de oudste twee Prinsessen in Nederland terug zijn gekeerd. Zo ging deze dag op Soestdijk kalm voorbij al zullen de gedachten van de koninklijke familie ongetwijfeld bij de jarige in Amerika zijn. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles heeft Dinsdag met president Syngman Rhee van Zuid-Korea beraadslaagd. De besprekingen worden heden voortgezet. Naar van welingelichte zijde is vernomen, zouden Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, en president Syngman Rhee van Zuid-Korea overeengekomen zijn om een in ternationale politieke conferentie tussen 1 en 15 October te beleg gen over een mogelijke neutrali satie van Korea. Woensdagmiddag is een werk groep ter bestudering van de vraagstukken, die door Dulles en Rhee worden besproken, bij een geweest. Deze groep moet 'n gedetailleerd plan uitwerken voor de politieke conferentie over Korea. Te Tokio is Woensdag bekend gemaakt, dat premier Josjida Zaterdag of Zondag een onder houd zal hebben met de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, wanneer Dulles op zijn terugreis van Korea Tokio aandoet. Een republikeins lid van het Amerikaanse huis van afge vaardigden, Gross, heeft tele grafisch bij president Eisenho wer aangedrongen op de terug roeping van Dulles uit Korea en zijn ontslag als minister van Buitenlandse Zaken. Volgens Gross had Dulles door te verklaren, dat het tewerk stellen van Amerikaanse troe pen in arbeidsbataljons bij de wederopbouw van Korea door president Eisenhower was goed gekeurd, aangetoond, dat hij eerder een nadeel dan een voor deel voor de Ver. Staten was. Deze mening was, volgens Gross, gegrond op de tegen spraak van de verklaring van Dulles door het Witte Huis. In Londense diplomatieke krin gen werd verklaard dat de Wes terse mogendheden de voorwaar den, welke de Sowjet-Unie heeft verbonden aan haar aanvaarding van het Westerse voorstel voor het houden van besprekingen door de Britse, Franse, Ameri kaanse en Sowjet-Russische mi nisters van Buitenlandse Zaken, ongetwijfeld zullen verwerpen. Opgemerkt wordt, dat de Russi sche voorwaarden het veld der besprekingen voor de voorgestel de ministersconferentie ver bui ten het beoogde zouden uitbrei den. Ook acht men het van Wester se zijde onaanvaardbaar, dat Amerikaanse en Britse sche- i Twintig tot 25 man zou zich pen en vliegtuigen zijn Woens- aan boord van het vliegtuig be- dagochtend een uitgebreide speurtocht begonnen naar een Amerikaanse verkenningsbom menwerper, een Convair R B-36, één der grootste types ter we reld, die Woensdagmorgen in de vroegte met brandende motoren in de Atlantische Oceaan is neergekomen. Uit een serie noodseinen van het vliegtuig werd opgemaakt, dat sommige passagiers en le den van de bemanning op on geveer 500 mijl ten Westen van de Ierse kust uit het toestel wa ren gesprongen. Twee uur later meldde een andere boodschap, dat ook de rest van de inzitten den het vliegtuig verliet. Woensdagochtend zijn enkele honderden journalisten, leden van Indonesische en Chinese journalisten-organisaties, bij wij ze van demonstratie naar het kantoor van de procureur-gene raal, het parlement en 't bureau van de minister-president te Dja karta getrokken, om te proteste ren tegen h.i. onjuiste maat regelen, die tegen de pers zijn genomen. Met name gold het protest de vervolging van Asa medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Veel bewolking. Veel bewolking met enkele verspreid optredende buien. Mati ge, in het noorden van het land af en toe krachtige westelijke wind. Overdag iets hogere tem peraturen. VRIJDAG 7 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.07 0.42 1.22 1.32 n.m. 12.31 1.06 1.46 1.56 Aug. 18.53 6 5.09 20.22 1.14 7 5.10 20.20 2.23 19.24 8 5.12 20.18 3.37 19.46 9 5.14 20.16 4.52 20.03 10 5.15 20.14 6.05 20.17 Bafagih, hoofdredacteur van het in Djakarta verschijnende dag blad „Pemandangan", welke zaak veel stof deed opwaaien. Asa Bafagih werd vervolgd naar aanleiding van twee door de „Pemandangan" geplaatste berichten. Het eerste bericht dat gepubliceerd werd in Maart J.I., had betrekking op buiten landse kapitaalsinvesteringen en het tweede, dat in Augustus in het blad werd opgenomen, betrof de nieuwe salarisregeling voor overheidsdienaren. Blijkens een door de demon strerende journalisten ingediende petitie wordt evenwel mede aan dacht gevraagd voor twee jour nalisten uit Balikpapan, van wie één thans gevangenisstraf on dergaat. In de petitie wordt aangedrongen op de spoedige totstandkoming van een pers wet, waarin o.a. het verscho ningsrecht voor journalisten moet zijn vastgelegd. Verder wordt gevraagd de ver volging tegen Bafagih te staken. De secretaris-generaal van het ministerie van voorlichting, Rus- lan Abdulgani, verklaarde enkele dagen geleden van mening te zijn, dat, indien een proces tegen Asa Bafagih aanhangig wordt gemaakt, dit de eerste „test oase" zal zijn tussen de nationale pers en de nationale regering over de status van de pers. De heer Ruslan merkte overigens op, dat in de Indonesische juris prudentie geen omschrijving voorkomt van het begrip „staats geheim", dat Bafagih geschonden zou hebben en op grond waar van hij vervolgd wordt. vonden hebben, dat op weg was van de basis Travis in Califor- nië naar Lakenheath in Oost- Engeland. Eén en twintig vliegtuigen, Britse en Amerkaanse, zijn van bases in Engeland opgestegen om aan de naspeuringen deel te nemen. Ook een Britse torpedo boot jager, de „Tenacious", is uit Londonderry in N.-Ierland ver trokken. Aan alle koopvaardij schepen in de buurt is verzocht, naar de plaats des onheils te koersen en mogelijk nog in zee drijvende mensen uit het vlieg tuig op te pikken. De weersom standigheden in het betrokken gebied waren niet zo best. De lucht was bewolkt en de zee ïuw. Twee Amerikaanse water vliegtuigen, die speciaal voor reddingsoperaties zijn uitgerust, hebben 420 mijl ten Westen van Preswick wrakstukken van de verongelukte Amerikaanse „Confvair R B.-36" en een nog niet bekend aantal overlevenden waargenomen. In de Ierse luchtbasis Shan non is het hoofdkwartier voor de opsporing- en reddingswerk zaamheden ingericht. Een woordvoerder der Ameri kaanse luchtmacht heeft mee gedeeld dat van uit Travis is bevestigd, dat zich aan boord van het verongelukte toestel 14 vliegers en 9 officieren der Ame rikaanse luchtmacht bevonden. De reddingsuitrusting van de „R BJ36" bestond uit 4 red dingsvlotten voor 6 man en 24 voor één. Het Britse vrachtschip „Man chester Shipper" heeft Woensdag avond 4 overlevenden en twee lij ken van bemanningsleden opge pikt. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Het Engelse kuststation North Or eland-radio heeft Woensdag avond de scheepvaart verzocht uit te zien naar overlevenden van een vliegtuig, dat is neergestort bij Rough Towers, 8 mijl ten Z.O. van Felixtowe. communistisch China wordt be trokken in een bespreking van „maatregelen, om de internatio nale spanning te verminderen", voordat althans is gebleken wel ke de gedragslijn der Chinese communisten op de komende po litieke conferentie over Korea zal zijn. Uit de Russische nota blijkt echter niet duidelijk, in welk sta dium het Kremlin zich voorstelt dat de regering te Peking aan een bespreking van wereld vraagstukken zou moeten deel nemen. Vermoedelijk zal in het antwoord der „Westerse grote drie" omtrent dit punt om ophel dering worden verzocht. Naar aanleiding van het Sow jet-antwoord op het Westelijke voorstel om een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse za ken der „Grote Vier" te beleggen, heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat de Russen het Westelijke voorstel weliswaar niet hebben verwor pen, maar dat de aard der minis tersconferentie, zoals door hen voorgesteld, zó zeer verschilt van de bedoeling van de Westelijke mogelijkheden, dat het Sowjet- antwoord eerst terdege moet worden bestudeerd, alvorens er een officiële commentaar op kan worden gegeven. In Westduitse regeringskrin gen is men van oordeel, dat in de Russische nota de Westelijke voorstellen, die alleen betrekking hadden op Duitsland en Oosten rijk, worden verworpen en dat de Sowjet-Unie een algemene ge- dachtenwisseling wenst. Men meent te Bonn meit name, dat de Russen het vraagstuk der vrije verkiezingen in geheel Duitsland door het Westen als eerste voorwaarde voor de hereniging van Oost- en West-Duitsland ge steld hebben omzeild. In de Westduitse hoofdstad vreest men, dat op een conferen tie, zoals door de Sowjet-Unie wordt voorgesteld, de belangen van Duitsland zullen worden op geofferd aan regelingen van an dere vraagstukken. Het „State Department" maak te bekend, dat er overleg met En geland en Frankrijk nodig zal zijn om uit te kunnen maken, of de nota uit Moskou een aanvaar ding van het Westelijke voorstel inzake een ministersconferentie over Duitsland en Oostenrijk in houdt. Functionarissen te Washington zijn het er met Westduitse krin gen te Bonn over eens, dat een uitbreiding van de agenda voor deze conferentie, zoals door de Sowjet-Unie voorgesteld, slechts het tot stand komen van een op lossing van het Duitse en het Oostenrijkse vraagstuk zal ver tragen. In Parijse kringen is men van mening, dat de Sowjet-Unie zo ruime besprekingen wenst, dat algehele overeenstemming tussen Oost en West kan worden be reikt. Verscheidene parlementsleden spraken zich uit voor aanvaar ding van het Russische voorstel voor besprekingen, zonder be perkingen wat de agenda betreft. Volgens deze kringen wordt door het Sowjet-voorstel om ook te spreken over de toelating van communistisch China tot de V. N. de deur geopend voor onderhan delingen, welke mogelijk tot be ëindiging van de strijd in Indo- China kunnen leiden. De sjah van Perzië heeft aan de vooravond van de „dag van de grondwet", in een korte ra diorede het volk opgeroepen eendrachtig te zijn. Hij vroeg om sociale rechtvaardigheid en zei te hopen, dat iedereen de grondwet volledig zou eerbiedi gen. Na hem verklaarde premier Mossadeq te hopen, dat de nieu we Madj lis (Perzische tweede kamer), die binnenkort zal wor den gekozen, zal bestaan uit „werkelijke vertegenwoordigers" van het volk. Dit volk had, zo zei hij, Maandag bij de volks stemming over ontbinding van de huidige Madjlis zijn bereid- f eid getoond om de grondwet te steunen. Mossadeq verklaarde, dat de oude Madjlis vol zat met „buitenlandse huurlingen", die het de regering onmogelijk maakten hervormingen om het lot van de bevolking te verbe teren uit te voeren. (Advertentie) Modern middel verbetert de stemming Want niet langer is het nodig, dal de huisvrouw na het eten ge ruime tijd in de keuken staat af te wassen om daarna moe en vaak prikkelbaar terug te komen in de huiskamer. Neen, thans is er Castella Vaatwas, het nieuwe afwasmiddel van de Castella- fabrieken en dank zij de enorme hulp van dit wondermiddel is er aan het iedere dag terugkerende geploeter van de afwas een einde gekomen. In het actieve, blijven de schuim van Castella Vaatwas (een lepel geeft teilen vol sop) is de gehele afwas in ongelofelijk korte tijd gedaan en vaat- en glaswerk, lepels en vorken blin kend schoon als nooit tevoren. Afwassen is nu een aangename bezigheid geworden, immers ook aan de akelige, ruwe „afwashan- den" maakt Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) een einde, want flu weelzacht komen de handen van de huisvrouw uit het sop te voor schijn. En het is een tevreden, fleurige huisvrouw, die daarna haar plaats in de huiskamer bij haar gezin inneemt. Amor Ben Ahmed, een voor malige sjah in het Tunesische dorp Sened, van wie bekend is dat hij Frans gezind is, is Dins dagavond door onbekenden af geranseld en daarna doodge schoten. NEDERLANDERS IN BELGDE GEWOND. Het 10-jarig zoontje van schip per Van Dijcke uit 's Gravendeel is, terwijl het schip van zijn va der in de sluis te Lot, in het ka naal BrusselCharleroi lag, be kneld geraakt tussen een katoei en het dek. Zwaargewond is hij overgebracht naar 'n ziekenhuis te Brussel, waar z'n beide benen moesten worden geamputeerd. Te Wijnegem is en 16-jarige schippersknecht, (wiens naam wordt gegeven als C. ten Pieriks. te Utrecht, door een losspringen de kabel op het schip „Geert" ernstig aan een been gewond. Hg is in zorgwekkende toestand naar 'n Antwerps ziekenhuis gebracht Veldmaarschalk Montgomery, die ons land bezocht en bespre kingen heeft gevoerd met mi nister Staf en met de chefs van staven, is naar Parijs vertrok ken. Na de Woensdagochtend ge. houden vergadering van de Franse ministerraad is verno men, dat maarschalk Juin 20 Augustus het opperbevel van al le strijdkrachten van de Mid- den-Europese sector op zich zal nemen. Als inspecteur-generaal van het Franse leger en als voorzitter van de commissie van chefs van de generale staf zou hij vervangen worden door ge neraal Ely. Men meent verder te weten, dat generaal Marcel Carpentier maarschalk Juin bij de Shape, het geallieerde hoofdkwartier, zal vervangen als opperbevel hebber van de landstrijdkrach ten van de Midden-Europese sector. Juin zou de functie van vice- voorzitter van de opperste raad der nationale verdediging be houden. Later werd gemeld, dat de Transe regering Juins benoeming tot opperbevelhebber van alle Navo-strijdkrachten van de Mid den-Europese sector heeft goed gekeurd. De opperste Sowjet is te 14.00 uur plaatselijke tijd haar aan gekondigde zitting begonnen met een bijeenkomst van 600 afgevaardigden van de Sowjet- Unie. De afgevaardigden had den voor zich een agenda van 2 punten: 1). Bekrachtiging van de staatsbegroting voor 1953 en het verslag over de begroting 1951-1952. 2). Bekrachtiging van de tussentijds genomen beslui ten van het presidium van de opperste Sowjet sedert haar laatste bijeenkomst in Maart j.l. na Stalins dood, toen de re gering van Malenkof bevestigd werd. De openingsbijeenkomst duur de 20 minuten. Het eerst kwam de raad van de unie (Eerste Kamer) bijeen. Deze vergadering werd bijge woond door premier Malenkof, die door de 600 afgevaardigden luide werd toegejuicht, toen hij, tezamen met zijn eerste plaats vervanger, Lazar Kaganowitsj, de secretaris-generaal van het I presidium van het centrale co mité der Sovjet-communistische partij, Kroetjtsjef, de voorzitter van de opperste Sowjet, maar schalk Worosjilof, minister van buitenlandse zaken Molotof, de minister voor de machine-indus trie, Saboerof, en diens ambtge noot voor de electrische industrie, Pervoekhin, op het podium plaats nam. Kroetsjtsjef zat aan de rechterkant en Worosjilof aan de linkerzijde van Malenkof. De toegang tot de vergader zaal, die in het Kremlin is gele gen, werd bewaakt door wacht posten. Ook op verscheidene andere plaatsen in het regerings centrum waren wachtposten ge plaatst. In de diplomatenloge bevonden zich talrijke buitenlandse ver tegenwoordigers, onder wie de ambassadeurs van de V. S. en Groot-Brittannië en de zaakge lastigde van Frankrijk. Onmiddellijk na de aankomst der regeringsleiders opende voorzitter Sasnof de vergadering. Nadat de afgevaardigden een- stemming hun goedkeuring had den gehecht aan de toelating van de tussentijds gekozen vertegen woordigers, aanvaardden zij ie uit twee punten bestaande agen da. Voorts werd besloten, in de avond een vergadering met de raad van de nationaliteiten (Tweede Kamer) te houden, ten einde het verslag van minister van financiën Zweref over de be groting voor 1953 aan te horen. Met het oog op de omvang van de agenda verwacht men, dat de zitting van de opperste Sowjet drie tot vier dagen zal duren. Twee uur later om 16.uur plaatselijke tijd, hield de raad van de nationaliteiten zijn openings bijeenkomst, welke werd bijge woond door president maar schalk Worosjilof, minister van oorlog, maarschalk Boelganin, minister Mikojan en oud-presi dent Sjwernik. Ook hier werd de agenda goedgekeurd en beslo ten in de avond een gemeen schappelijke vergadering met ae Iraad van de unie te houden. Van officiële militaire zijde wordt het volgende medegedeeld: Uit rapporten van diverse con troleteams en uit persoonlijke waarnemingen van de Nederland se territoriale bevelhebber op 5 Augustus blijkt: 1. Het algemeen verloop vaa de mobilisatie blijft goed. 2. Stemming onder de troep blijft zeer goed. 3. De opkomst en de tijdstippen van Ce algemene mobilisatie-op komst waren zeer bevredigend. 4. Het materieel was in de avond van 3 Augustus bij de on derdelen compleet aanwezig, slechts bij enkele onderdelen kwam de munitie in de loop van de morgen van de 4de Augustus beschikbaar. Hiermede was Je phase van de materiële verster king afgesloten. 5. Er was geen twijfel aan, dat de onderdelen Woensdagavond in.gevechtsvaardige toestand ge reed voor afmars waren. Personeel van de Franse P.T.T., dat aangesloten is bij het niet- communistische vakverbond „Force Ouvrière", heeft Woens dag besloten een staking in het gehele land van onbepaalde duur te beginnen. De staking, die ongeveer 85 procent van al het administratieve personeel en 14 procent van alle bestellers omvat, geldt als protest tegen de voorgestelde regeringsmaat regelen om de pensioengerech tigde leeftijd van gemeente- en rijksambtenaren te verhogen. Woensdagmiddag waren de telefoonverbindingen tussen Parijs en Marseille verbroken. Het christelijke vakverbond heeft later besloten, evenals de socialistische „Force Ouvrière'* een staking voor het gehele land af te kondigen. Het onder communistische Gel ding staande algemene vakver bond (C.G.T.) heeft verklaard, de staking te zullen steunen -es zal waarschijnlijk eveneens een staking afkondigen. De C.G.T. heeft een gemeen schappelijke actie voorgesteld voor een algemene loonsverho ging van 7.000 franc, een jaarlijk se bijslag van 20.000 franc en een ontslagverbod. Volgens de laatste berichten zijn de telefoon- en telegraaf- ver bindingen tussen Parijs en de meeste provinciale hoofdplaai- sen verbroken.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1