Belangrijke ro! van de bestandscommissies in Korea Noordelijke radioluisteraars C0EBERGH vrouaven Op zoek naar de oudste bijbelmanuscripten Griekse communistische leiders veroordeeld Frans motorschip vermist De sterfte onder jonge kinderen 9000ste Schip te Rotterdam aangekomen VACANTIESPRE1DING Stabilisatie van het Uitgebreid Lager Onderwijs oriënteren zich op Duitsland! Overstromingen in Noord-Oost-India BESSEN JEHEVER Plan voor de weder opbouw van Pjongjang rte Boerderijbranden in Mei 1953 Het beste bed ooit gemaakt! Zeepost Daling in Nederland éi 4. 4. érn 4# ém v/m Koortsachtigedoch goed betaalde jacht door Arabische stamleden 4» De neutrale repatriëringscom missie heeft tot taak de krijgs gevangenen onder haar hoede te nemen, die geen gebruik wensen te maken van het toegekende recht van repatriëring. Zij zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers uit India, Zweden, Zwitserland, Polen en Tsjecho-Slowakije. Soldaten en andere met de uit voering der door de commissie voorgeschreven maatregelen be laste manschappen zullen uitslui tend door India ter beschikking worden gesteld; een vertegen woordiger van India zal als voor zitter van de commissie optre den. De commissie zal er op toe zien, dat geen geweld of bedrei ging jegens de gevangenen zal worden gebruikt om hun repa triëring af te dwingen of te voorkomen en dat niets zal wor den gedaan dat in strijd is met hun zelfrespect of met hun waar digheid als mens. Onder toezicht van de commis sie zullen vertegenwoordigers van beide partijen gedurende 90 dagen het recht hebben gevange nen die weigeren te repatriëren te overreden naar hun vaderland terug te keren. Gevangenen die er in toestemmen terug te keren zullen door de commissie ter re patriëring naar Panmoendjong worden doorgezonden. Na verloop van 90 dagen zal De drie commissies de mili taire bestandscommissie, de neu trale commissie van toezicht en de neutrale repatriëringscommis sie worden met grote bevoegd heden bekleed teneinde haar in staat te stellen de verschillende taken, die verband houden met de Koreaanse wapenstilstand, op bevredigende wijze ten uitvoer te leggen. De drie commissies en de daar aan ondergeschikte organen zul len van beide zijden volle mede werking verkrijgen en bij de ver vulling van de opgedragen taak fs hun toegestaan zich over het gehele Koreaanse schiereiland vrij te bewegen. De militaire bestandscommissie heeft tot taak toezicht te houden op de ten uitvoerlegging van de bestandsovereenkomst en zij die nen bemiddelend op te treden in geval van schendingen van de overeenkomst. De commissie is bevoegd een onderzoek te doen instellen naar schendingen van de bestands overeenkomst die binnen de gedemilitairiseerde zóne zouden zijn gepleegd. Zij kunnen aan de neutrale commissie van toezicht het verzoek richten een speciaal onderzoek in te stellen in gebie den die buiten de gedemilitairi seerde zóne liggen voor het ge val daar schendingen zouden zijn gepleegd. De commissie dient van deze schendingen rapport uit te bren gen aan de commandanten van beide partijen. Zodra is vastge steld dat de schending ongedaan is gemaakt of op andere wijze genoegdoening is verkregen dient dit eveneens aan de com mandanten van beide partijen te worden medegedeeld. De neutrale commissie van toezicht heeft tot taak leiding te geven aan en toezicht te houden op de ten uitvoerlegging van de oestandsvoorwaarden, waarbij zij in het bijzonder moet letten op de naleving van de bepaling, waarin gesproken wordt over het overbrengen van aflossingstroe pen en uitrusting naar Korea. Volgens de overeenkomst is iet aan elk der partijen toege staan per maand ten hoogste 35.000 man door andere te ver vangen, terwijl de uitrusting sléchts op basis van stuk voor ïtuk mag worden vervangen. Bedoelde aflossingstroepen en uitrustingsstukken mogen slechts over aangewezen aan- lezen, dat kinderen in het bij - voerhavens naar Korea worden zonder kwetsbaar zijn in de gebracht, waarvan er vijf in het eerste 4 levensweken. Hoewel gebied van de UNO en vijf in sinds 1938 over het algemeen 'n communistisch gebied liggen. aaiing van sterfte geconstateerd De neutrale commissie van toe- is, steeg het sterftecijfer in de zicht zal worden samengesteld tweede wereldoorlog in de lan- uit vier hoge officieren uit Zwe- den, die het meest van de oor den, Zwitserland, Polen en Tsje- log te lijden hadden. cho-Slowakije. Blijkens de gegevens in het de kwestie der gevangenen die blijven weigeren om gerepa trieerd te worden in handen ge steld worden van de politieke conferentie. Indien dit vraag stuk na verloop van 30 dagen niet tot oplossing is gebracht zal de commissie deze ge vangenen in hun burgerlijke rechten herstel len en hun bijstand verlenen bij hun vertrek naar een neutraal land hunner keuze. De commissie zal op haar ver zoek van beide zijden alle moge lijke hulp verkrijgen, vrij van elke beïnvloeding of inmenging. De besluiten van de commissie zullen bij meerderheid van stem men worden genomen. Wekelijks zal zij over het verloop van haar werkzaamheden rapport uitbren gen aan de commandanten van beide partijen. Vliegtuigen en schepen zoe ken op het ogenblik naar het Franse motorschip Monique, dat sedert enige dagen wordt ver mist. Het 240 ton metende schip is met 75 passagiers aan boord op weg van de Loyalty eilanden naar Nieuw-Caledonië. De loyalty eilanden liggen on geveer 1000 mijl ten Oosten van Australië. onbeperkte garantie geruisloos SALARISHERZIENING LAGERE ORGANEN De minister van Binnenlandse Zaken is voornemens zich zeer binnenkort met een circulaire te wenden tot de provinciale en ge meentebesturen met het verzoek maatregelen te nemen, opdat de bezoldiging van het personeel in gaande 1 Januari 1953 op gelijke wijze wordt herzien als dit voor het rijkspersoneel is geschied, aldus de „Ambtenaar", het or gaan van de algemene bond van ambtenaren. Het betreft hier het personeel in dienst van provincies, gemeen ten, polders en waterschappen. HAZET. BEDDEN. EN ST A A L WA R E N F A B R I E K E N TE ZEVENBERGEN Volgens de wereldgezondheids organisatie is het sterftecijfer voor jonge kinderen in de mees te landen sinds 1938 gestadig gedaald. Dit blijkt uit een sta tistisch rapport voor 44 landen, gebieden en steden over de sterfte onder jonge kinderen in 1950, 1951 en 1952 vergeleken met het gemiddelde voor de periode van 1928 tot 1938. Verder is uit het rapport te Elf reizigers der in Grieken land verboden communistische partij zijn door het Atheense mi- Itaire gerechtshof ter dood ver oordeeld. Tien der veroordeelden vertoeven in het buitenland. Zij werden bij verstek berecht. De elfde is Nicolas Plumbides, die schuldig is bevonden aan het leiden van een communistisch spiannagenet, dat in Grieken land. ten bate van bij de komin- form aangesloten staten, was ge legd. Deze spionnage-organisatie heeft in de afgelopen vier jaar Griekse militaire geheimen aan communistische staten uitge leverd. De organisatie werd ook door deze landen bekostigd. Plumbides was voorts leider der verboden Griekse communis tische partij. Twee vrouwen, die terecht stonden op beschuldiging van het verlenen van onderdak aan Plumbides, toen deze voortvluch tig was, werden tot gevangenis straf veroordeeld. De veredediger van Plumbides deelde mee dat hij binnen 24 uur een verzoek voor een nieuwe behandeling van de zaak zal in dienen. Volgens de Griekse wet kan het doodvonnis niet worden voltrokken, voordat die verzoek is behandeld. Plumbides werd voor de recht zitting naar het hof overgebracht uit 't ziekenhuis, waar hij sinds zijn arrestatie in November van het vorige jaar wordt verpleegd. Hij lijdt in ernstige mate aan tuberculose. Toen vorig jaar Nicholas Belo- yannis op beschuldiging van In de Rotterdamse haven is Zondag het 9000ste schip van dit jaar aangekoppen. Het was het 7290 brt. metende s.s. „Braunsch weig" van de Hamburg-Amerika Line te Hamburg. Het schip, dat ligplaats nam in de Merwede- ftaven, kwam met een lading stukgoed van Hamburg. Vorig jaar kwam het 9000ste schip op 9 Augustus aan. Toen was het het Nederlandse kust vaartuig „Import". spionnage ter dood veroordeeld werd, zond Plumbides vanuit zijn schuilplaats een brief, waarin hij de autoriteiten liet weten, dat h:j zich zou melden, als Beloyannis gratie zou worden verleend. Dit aanbod werd echter afgeslagen en Beloyannis werd terecht gesteld. Toen Plumbides later in Athene werd gearresteerd, beschuldigde het communistische radiostation „Vrij Griekenland" te Boekarest hem er van, in dienst van de Griekse politie te hebben ge staan en zijn kameraden, onder wie Beloyannis, te hebben „ver kocht". Onlangs zijn door het Neder lands instituut voor de publieke opinie (Nipo) gegevens inzake de vacanties 1953 verschenen. Met de conclusies, die de Nipo trekt, kan 't centraal werkcomité vacan- tie in Den Haag zich niet vereni gen, aangezien de Nipo volgens dit comité is uitgegaan van een verkeerde periode. De Nipo heeft medegedeeld, dat van de door de Nipo ge vraagde vacantiegangers er 3 gaan voor Juni, 11% in Juni, 42% in Juli, 39 in Augustus, 3 in September, 2 na September en 5 het nog niet weten. Op grond van deze cijfers zou de Nipo tot de conclusie zijn geko men, dat van vacantie voor Juli en na Augustus niet zo heel veel sprake is. Het centraal werk comité vacantie deelt naar aan leiding hiervan mede, dat de propaganda voor vacantiesprei- ding zich richt op: voor 15 Juli of na 15 Augustus. Het bureau neemt aan, dat van de vacantie gangers, die in Juli of Augustus vacantie nemen (in totaal 81%) er 15 tot 20 in de eerste helft van Juli of in de tweede helft van Augustus gaat, zodat een percentage van 32 tot 37 van de vacantiegangers vóór 15 Juli of na 15 Augustus van de vacantie geniet. Het centraal werkcomi té is zich er van bewust, dat ook deze conclusie niet geheel juist, is, doch is van oordeel, dat wel degelijk en in belangrijke mate sprake is van vacantiespreiding. rapport van de periode vóór de oorlog stierf 3 tot 24 procent van de levend geboren kinderen in de verschillende landen voor dat zij een jaar oud waren. In 1952 bedroeg het percentage 2 tot 16. In sommige landen daal de de kindersterfte met 50 pet. en meer. In Engeland bijv. met 53 pet., in de Ver. Staten met 50 pet., in Zweden met 60 pet, in Japan met 53 pet. Voor België, Italië, Australië, Oostenrijk, Nw.-Zeeland en Frankrijk zijn de percentages resp. 34, 39, 39, 47, 31 en 43. In 1944 bereikte de kinder sterfte in Frankrijk en Neder land een ongekende hoogte. In Duitsland werd het hoogtepunt in de sterfte van jonge kinderen kort na afloop van de oorlog be reikt. In Nederland is de kinder sterfte, vergeleken met vóór de oorlog, met 50 procent gedaald. „AHOY" VESTIGT RECORD. De zandzuiger „Ahoy", die be trokken is bij de herstelwerk zaamheden in Zeeland, heeft dezer dagen 'n record gevestigd. De „Ahoy" heeft Vrijdag j.L namelijk 64.000 ton zand opge zogen, dat met schepen naar di verse punten op het eiland Flak- kee is vervoerd. Dit kwantum zand is sinds de werkzaamheden aan het dijkher stel begonnen per dag nog nim mer bereikt. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: m.s. Willem Ruys (17 Aug.)Ned. NW.-Guinea: m.s. Pyrrhus (11 Aug.); Ned. Antil len: s.s. Bennekom (12 Aug.); Suriname: m.s. Nestor (19 Aug.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrï- ka: m.s. Pretoria Castle (8 Aug.) Canada: (s.s. Groote Beer (17 Aug.); m.s. Johan Willem Friso (11 Aug.); m.s. Prins Willem V (12 Aug.); Z.-Amerika: s.s. Al cantara (10 Aug.); Brazilië: m.s. Alhena (12 Aug.); Australië: s.s. Otranto (10 Aug.); Nw.-Zeeland via Engeland (8 Aug.). Uit de door het centraal bu reau voor de statistiek gepubli ceerde statistiek van het U.L.O 1949-1953 blijkt dat het aantal leerlingen in deze periode van 127.000 tot 139.500 is gegroeid. Van de Nederlandse jeugd ont vangen thans 29 procent U.LO.- onderwijs (1949 26 procent). Het gemiddeld aantal leerlin gen per onderwijzer bedraagt 26,9 (25,7). Slechts 45 procent der toege laten leerlingen behaalt het M.U.L.O.-diploma. In 1952 wa ren dit er 19.018. Van de manne lijke gediplomeerden zet 33 pro cent zijn studie voort bij een nijverheidsschool (bijv. M.T.S.), 16 procent ging naar de kweek school voor onderwijzer en 6 procent vertrok naar een mid delbare school. De vrouwelijke gediplomeerden gaan voor 18 procent over naar het nijverheidsonderwijs, voor 11 procent naar het kweekschool en voor 2 procent naar het mid delbaar onderwijs. Er zijn thans 5181 (4915) hoof den en klasseonderwijzers en 1715 (1461) vakonderwijzers aan het U.L.O. verbonden. De radioluisteraars in het N.O. des lands zijn al geruime tijd bar ontevreden. Ontevreden over het feit, dat ten aanzien van een goe de ontvangst van de Nederlandse omroepprogramma's! ook de beste ontvangtoestellen in de avond uren maar al te vaak verstek laten gaan. De Friezen wensen te luisteren naar het Fries-programma, dat regelmatig door de hulpzender Hoogezand uitgezonden wordt, maar die hulpzender Hoogezand is op veel kleinere afstand al vaak niet meer te ontvangen De luisteraars in het N. hebben destijds de koppen bij elkaar ge stoken; zij hebben het „comité Belangen Noordelijke Radioluiste raars" opgericht. En zij hebben de kat de bel aangebonden en wei dermate effectief, dat er prompt een uitnodiging van de N.V. „Nozema" kwam, om eens samen te praten. Want nog betalen de Friezen hun radiobelasting, maar er is maar heel weinig meer nodig om een weigering-en-bloc te verkrij gen. Enkele individuele geval len hebben in heel Friesland de intense aandacht gehad. En nu is daar weer het geval Jonkman uit het dorpje Goutum. Ook hij vertikte het te betalen voor iets, dat hem niet geleverd werd. De Leeuwrarder rechter schor ste in hoger beroep de zaak, om dat artikel 1 van de luisterbe- dchikking 1945 en 1950 vermeldt, dat ,,een radiotoestel een toestel is, waarmede men de uitzendin gen van de omroep kan ontvan gen". Welnu, de omroepuitzen- dingen van de Regionale Omroep Noord kan de heer Jonkman in Goutum niet ontvangen. Dus vroeg de Leeuwarder rechtbank van de directeur-gene raal van P.T.T. eerst een verkla ring, dat het toestel van de heer Jonkman inderdaad een „radio- ontvanginrichting" was in de zin van de genoemde luisterbeschik king. En opmerkelijk is, dat de be handeling van deze zaak thans uitgesteld is, op verzoek van de directeur-generaal van P.T.T. i DE LAWINE nale ramp van 1 Februari de hulpzender Noord berichten door gaf over de in Friesland georga niseerde hulpacties, welke berich ten de meeste Friezen echter niet konden ontvangen Het venster op het Oosten. Meer en meer oriënteren de ra dioluisteraars zich in het N. en het O. des lands op... Duitsland. Golflengten in het middengolfge- bied waren voor de Duitse om roep niet voldoende beschikbaar, zodat de Duitse technici zich in de jaren onmiddellijk na de bevrij ding met grote ijver hebben toe gelegd op de ontwikkeling van een frequentiegemoduleerde om roep op zeer korte golflengten. Momenteel bestaan daar meer dan 60 kleine F.M.-zenders, die elk een klein gebied bestrijken en verschillende dezer zenders ko men in een flink stuk van Neder land door met een kwaliteit, waarbij onze tegenwoordige om- roepkwaliteit maar armzalig is! Toestellen met mogelijkheden voor F.M.-ontvangst zijn hier zeer in trek, reeds de vorige winter werden zij bij wagonladingen te gelijk te Winschoten aangevoerd. Dat zijn... Duitse toestellen, van de fabrikaten: Mende, Blaupunkt, enz. Er is ook een andere weg: me nig grensbewoner bracht een pondje koffie over de grens en kwam dan terug met een voorzet- apparaatje, waarmede in combi natie met het eigen toestel de Duitse F.M.-zenders ontvangen kunnen worden! Gratis hulp! In Duitsland weet men dit: het aantal brieven uit Nederland, dat de Nordwestdeutsche Rundfunk bereikt, is legio. Van die kant geeft men „service": men zendt gratis omroepprogramma's, men geeft technische aanwijzingen over antennebouw enz. En her haaldelijk geeft men her-uitzen dingen van populaire program ma's van Nederlandse radiozen ders De Nederlandse luisteraars in deze hoek betalen hun radiobelas- Dr Kok, directeur van de Frys- ke Akademie, heeft opemerkt, dat de Friezen niet zo heel lang geduld meer hebben. Er moet verandering komen „of de lawine komt van boven". Het heeft er alle schijn van, dat men dit in de betrokken kringen ingezien heeft. Nu is er hierbij een eigenaar dig geval in het spel: de hulpzen- der-Hoogezand werd daar des tijds weloverwogen geplaatst met het oog op de slechte ont- De Kosi, bijgenaamd de „rivier vangst in het N.O. deel des lands der smarten", die in Noord-Bihar, dus niet voor Friesland. Rondom in Noord-Oost-India, loopt, is deze hulpzender vormde zich buiten haar oevers getreden, toen een regionale omroep, Ie waardoor een groot gedeelte van Regionale Omroep Noord, die het dicht bevolkte district van dagelijks en afwisselend een Gro- Darbahanga is overstroomd. I nmgsp een Drents- eneen In de meeste delen van het Fries programma uitzendt, gedu- overstroomde gebied vormen bo- rende enkele kwartiertjes per ten het enige vervoersmiddel. De dag. De overige zendtijd wordt Indische regering heeft twee dui- gespendeerd aan het doorgeven zend kilo boter ter beschikking gesteld. Men vreest, dat 60 tot 70 °/o van de rijst en maisoogst in het overstroomde gebied verloren is gegaan. Gemeld wordt, dat twee en een half millioen personen door de overstromingen zijn getroffen. van het programma van de zen der Hilversum II. Misschien mede daardoor, maar toch niet geheel terecht, zijn de Friezen deze zender min of meer ten dele als hun zender gaan be schouwen. Vandaar de grote on tevredenheid, die nog gestimu leerd werd, toen tijdens de natio- (nieuwe o ting, maar ze luisteren naar de Duitse zenders! Vooral de plat- Duitse uitzendingen vallen zeer in de smaak, in feite hebben we hier te doen met één taalgebied! Een enquête, dat destijds door de K.R.O. georganiseerd is in Limburg heeft verrassende resul taten opgeleverd ten aanzien van het aantal luisteraars, dat hoofd zakelijk luisterde naar de Duitse omroep! Er schuilt in dit ver schijnsel een groot gevaar Wat doet men er aan? Er is maar één oplossing en dat is, te doen wat P.T.T. reeds in 1947 adviseerde: F.M.-zenders bouwen. Nederland heeft de be schikking over 25 golflengten in de F.M.-band, waarvan slechts enkele gebruikt worden voor ex perimentele doeleinden. Genomen proeven, o.a. in Limburg, hebben gunstige resultaten opgeleverd. Er is één bezwaar: de normale ontvangtoestellen zijn niet ge schikt voor F.M.-ontvangst. Men moet een ander toestel aanschaf fen, of men moet gebruik maken van een voorzetapparaatje. De grote molens malen echter uiterst langzaam. Maar in Fries land broeit al lang iets... Volgens een door het Russische persbureau Tass aangehaald be richt uit Pjongjang heeft de Npordkoreaanse regering een decreet uitgevaardigd betreffende de wederopbouw van de hoofd stad. Hoewel het gehele plan in 10 tot 15 jaar moet zijn voltooid, zullen de dringendste voorzienin gen in de komende drie jaar reeds worden getroffen. Het plan voorziet in de bouw van huizen met drie verdiepingen, talrijke theaters, bibliotheken, sportvel den en zwembaden. Voorts zal een aantal parken worden aan gelegd, terwijl alle historische bouwwerken zullen worden her steld. Gehele Arabische stammen zoe ken langs de verlaten kust van de Dode Zee in Palestina koorts achtig naar oude en mogelijk de oudste manuscripten, waarop de bijbel berust. Deze manuscriptenjacht is in 1947 begonnen, toen Arabieren twee van deze documenten in een grot aantroffen. Het bleek toen, dat dit de belangrijkste vondst van bijbelmanuscripten was, die ooit werd gedaan. Het waren He breeuwse teksten van het oude testament, ongeveer elf honderd jaar ouder dan de oudste voor dien bekende teksten. De manuscripten werden voor een aanzienlijk bedrag aange kocht. Het nieuws van de hoge beloning, gemaakt met de ver koop der documenten, verspreid de zich snel door de Arabische woestijn. Weldra zochten gehele stammen en zij poogden dit in het geheim te doen. Doch de Jordaanse regering kreeg kennis van het voorgeval lene. Zij betaalde tot nu toe reeds een bedrag van ongeveer 160.000 gulden voor de aankoop van vele oude bijbelmanuscripten. Doch thans geraken haar middelen uit geput, terwijl zich nog vele docu menten in handen der Arabieren bevinden. In September j.l. ontdekten Bedoeïnen, slechts enkele honder den meters van de grot, waarin Door V/. KERREMANS 82) Nadruk verbdoen. Vroeg in de ochtend kwam me vrouw Horsting naar de stal en toen ze het verwonde gelaat van Venkel zag, riep zij anstig uit: „O, mijnheer Venkel, ik hoor daar juist wat u is overkomen. U moogt niet op blijven en wer ken. U moet naar bed en de dok ter laten komen." „Daar is geen enkele reden voor, mevrouw. Zoals u ziet ben ik zo rap als een paard kan zijn en er is geen beter middel om het te vergeten dan gewoon zijn werk te doen." „Neen, neen, dat wil ik niet hebben. U moet tenminste van daag rust nemen. Leg alstublieft dadelijk uw werk neer en kom mee." „Mevrouw, u maakt 't daar mede erger. Als ik moet zitten en niets te doen heb als alleen maar te denken aan die paar builtjes, word ik ziek". „We zullen zien. Gaat u nu eerst eens met mij mee naar bin nen en vertel eens wat er is ge passeerd". Venkel ging mee. gegist heeft. Bij de eerste ont moeting van Toos en Marien was het al begonnen, beiden gevoel den toen een spontane en warme sympathie voor elkaar, beiden Zetten hun ontvang-apparaat wijd voor elkaar open, maar dat van Toos was van groter capa citeit, was extra gevoelig. Dat van Marien werd gestoord door een bijkomstigheid, zijn begrip van discipline. Toos was voor hem de meesteres en de liefde voor haar, die hij in zich voelde groeien en aangloeien, vond hij even ongepast als wanneer hij in dienst overwogen zou hebben om met zijn luitenant als vriend om te gaan. Hij bestreed en onder drukte zijn liefde en poogde die uit te roeien met het vanzelf sprekend gevolg dat zijn tedere gevoelens voor haar toenamen. Weggaan wilde hij niet, omdat hij zich toch gelukkig voelde door haar nabijheid en omdat hij er niet over kon denken haar, in de steek te laten nu zij hem voor eerst nog zo hard nodig had. Maar als zij hem met h^ar klare, Óprechte blik aanzag, zo door zichtig en met de vertrouwende Ja, het ging zoals de lezer hl ovèrgave van een kind, viel het ïjid i Ib qc i. hem onnoemelijk zwaar, zich in bedwang te houden. Toos wist het, haar hart had de voortdu rende seinen, die van Marien uit gingen opgevangen, zij las het in zijn ogen, zij hoorde het in de klank van zijn stem, zij nam het waar in zijn houding en zijn ge dragingen jegens haar en zij be proefde hem eveneens te doen begrijpen, dat zij hem liefhad. Daarbij kwam nog dat Venkel aanbeden werd door haar beide zoontjes. Hij had een natuurlijk begrip van opvoeding en kon als kameraad met de jongens om gaan, zonder dat zij ongepast familiair met hem zouden wor den. De oudste, Wim, had hem al de eerste dag dat Venkel op Bucephalos was, gevraagd of hij hem wilde leren paardrijden, maar hij antwoordde dat Wim nog een jaartje of wat moest wachten, omdat zijn benen nog te kort waren om een paard te kunnen besturen. Op een pony zou het wel gaan, maat op een paard zou je voor goed je zit be derven. Ik zal je wel de theorie er van leren en daar heb je dan heel wat aan, als je in het zadel komt te zitten. Venkel had niet aan mevrouw Horsting gevraagd hoe haar m&-; ning was over dat verlangen van Wim, maar de moeder had hem hetzelfde gezegd en geweigerd de jongen nu al toestemming te geven voor paardrijden. Daarna kwam de jongen vra gen of hij dan mocht helpen met het poetsen van de paarden en met andere werkjes en daartegen had Venkel geen bezwaar. Hij zou het mevrouw vragen en als die het goed vond, kon hij ko men. Mevrouw Horsting bewilligde het verzoek van haar zoontje, al was zij nog bezorgd voor het ge vaar dat aan het nauwe contact met een paard verbonden is. Ven kel stelde haar gerust en lichtte toe, dat als je een paard goed be handelt, het je geen kwaad zal doen. De jongste, Jan, had aandacht en liefhebberij in planten en hierin kon Venkel, de boerenjon gen, die daarna plantkunde had geleerd, hem helpen en dat deed hij met evenveel pleizier alsof hijzelf die voorkeur had. Toos ging altijd gaarne naar het werk kijken, niet alleen, om dat zij er belang in stelde, maar ook om bij Venkel te kunnen zijn en met hem te kunnen spre ken. Zij liep dan wat heen en weer, praatte met Venkel en Ti- nus en Ariaan, vroeg hier en daar Iets, maakte een opmerking, ging heen en kwam nog eens terug en zo gebeurde het eens, dat zij op weg naar huis was teruggekeerd, omdat zij Venkel nog iets had te vragen over een rekening van herstellingen aan leergoed. (Wordt vervolgd.) in 1947 voor het eerst oude bijbel manuscripten werden aangetrof fen, een zeer grote hoeveelheid dezer documenten. Er waren er zoveel, dat een gehele stam drie dagen en nachten doorwerkte om de manuscripten in veiligheid te brengen. Een der gelukkige vinders poogde enkele stukken aan Jor daanse autoriteiten te verkopen. Binnen enkele uren was daarop de grot door Jordaanse militairen en politiemannen omsingeld. Doch de stamleden waren ge waarschuwd door een uitkijk en zij waren er in geslaagd tevoren negentig procent van de inhoud der grot in veiligheid te brengen. Hierna wilde de stam graag verkopen doch tegen zijn eigen prijs. Daar vele stamleden echter bevreesd waren door de Jordaan se regering gevangen gezet of be boet te worden, maakten zij ge bruik van tussenpersonen om zich in verbinding te stellen met professor G. Lankester Harding, het door de Jordaanse autoritei ten aangestelde hoofd van de oudheidkundige dienst. Professor Harding ontving de tussenpersonen hoffelijk en be taalde. Binnen korte tijd wist hij de hand te leggen op zestig pro cent der laatst gevonden manu scripten. Toen was het geld van de Jordaanse oudheidkundige dienst op. De professor hoopt ten zeerste ook de beschikking te kunnen krijgen over de gelden nodig voor de aankoop van de andere manu scripten. Enkele Bedoeïnen heb ben er zoveel vertrouwen in dat de professor er in zal slagen dit geld te verkrijgen, dat zij hem in hun bezit zijnde documenten op crediet hebben geleverd. Intussen zetten andere stam leden ijverig het zoeken naar de kostbare manuscripten voort. In de maand Mei van dit jaar zijn 14 boerderijbranden voorge komen, waarbij de boerderij to taal werd vernield of zwaar werd beschadigd. Drie van deze bran den kwamen voor in Overijssel, vier in Gelderland, één in Noord- Holland, vier in Noord-Brbant en twee in Limburg. De directe schade, welke door deze branden is aangericht, wordt geschat op 254.630,— De oorzaak van de brand is in negen gevallen onbekend geble ven; drie branden zijn veroor zaakt door spelen met vuur; é,én door vonken uit de schoorsteen, Welke Op het rieten dak terecht kwamen, en één door zelfont branding van kalkammonsalpeter en kalizout in verbinding met stro. Bij deze branden zijn één paard, twee kalveren en 23 var kens omgekomen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2