Oefening „Drietand" begonnen Helicopterdienst Brussel-Rotterdam geopend De voedseluitreiking in Berlijn Pr oef-mobilisatie van de derde divisie Nationalistisch China en de wapenstilstand Minister Kernkamp terug uit Nieuw-Guinea Vraaggesprek met Sikorsky WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN „De dag van het vaderland" in West-Duitsland Tegenactie van Oost-Berlijnse autoriteiten Het referendum in Perzië Prins Bernhard in New- York Congresleden in de V.S vragen meer immigratie (Advertentie) Vooruitgang ook voor de huisvrouw! Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 8e Jaargang No. 2910. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Uitgeefster N.V Verschijnt dagelijks Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs', per mm 12 ct.minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Met een oproep van de chef van de generale staf, die Maan dagmorgen voor het eerst in de nieuwsuitzending van 7 uur is omgeroepen, is de proef-mobili- satie van de derde divisie oefening „drietand" genaamd naar het embleem van deze divi sie begonnen. In alle gemeenten in Nederland zijn Maandagochtend de oranje kleurige kennisgevingen aange plakt, waarin de opkomst wordt gelast van de kern van de onder de wapenen te roepen eenheden; de commandanten met hun ad ministratieve staf, de manschap pen belast met de verzorging van het materiaal en de kwartier makers. Dit betekende, dat gisteren als eerste groep tussen 20 en 30 pet. van de eenheden van de derde divisie (4000 a 5000 militairen) onder de wapenen moesten ko men. In totaal betreft deze mobi lisatie ongeveer 20.000 militairen. Voorts is overal aangeplakt een oranjekleurige openbare mede deling betreffende een algemene proefvordering van motorrijtui gen. Daarin roept de minister van Oorlog alle houders van motor rijtuigen die lastgevingen inzake een algemene vordering van mo torrijtuigen (proefvordering) heb ben ontvangen, en welke mits dien hun motorrijtuigen ter vor dering moeten aanbieder», op om deze motorrijtuigen op 4 Augus tus te 7.00 uur voormiddag aan wezig te doen zijn op de gemeen telijke verzamelplaats(en), ver meld in de ontvangen lastgeving. Er dient op te worden gerekend, dat de motorrijtuigen van be doelde verzamelplaats(en) door de zorg van de houders gezamen lijk moeten worden gebracht naar de door de minister van Oorlog aangewezen bestemming. De mo torrijtuigen moeten in bedrijfs- vaardige toestand zijn, voorzien van volle benzinetanks en bij het motorrijtuig behorende reserve- wielfen) met binnen- en buiten- band(en)". Tenslotte wordt er in de mede deling de aandacht op gevestigd, dat deze openbare kennisgeving rechtens voldoende is en derhal ve de houders van motorrijtuigen in verzuim stelt, indien zij niet aan de oproeping gevolg geven. Het eerste deel van de proef- mobilisatie, die al eerder in het vooruitzicht was gesteld, is dus begonnen. Het was al bekend, dat deze oefening in de eerste helft van Augustus zou worden gehouden, maar de juiste datum was tot nu toe geheim gehouden. Uit de mededelingen die daar over in de afgelopen weken zijn gedaan, was al gebleken dat ze wordt uitgevoerd in twee delen. De oproep van de chef van de generale staf, welke gistermor gen om 7.10 uur voor de eerste maal via de radio is bekend ge maakt heeft betrekking op de eerste van de twee groepen. De tweede en verreweg de grootste groep weet, dat*zij zich ook voor bereid moet houden. De twee groepen samen omvatten de 20.000 militairen van de derde divisie. Het tijdstip voor de proefmo- bilisatie is met opzet in de va- cantietijd gekozen. Dat is gedaan cm te voorkomen, dat door het vorderen van scholen voor de legering van militairen het on derwijs te veel zou worden ge hinderd. Het nadeel is, dat velen in deze tijd niet direct bereikbaar zijn, maar zij, die bij de oefening zijn betrokken, hebben allen tij dig een waarschuwing gekregen. Aan de proefmobilisatie is een vordering van motorrijtuigen verbonden. Deze vordering is ook al bekend aan degenen die er bij betrokken zijn. De proef heeft een tweeledig doel, in de eerste plaats de be doeling na te gaan hoe het ont worpen mobilisatiesysteem in de practijk werkt, in de tweede plaats willen de militaire autori teiten waarnemers van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie in de gelegenheid stellen kennis te nemen van het Nederlandse mobilisatiestelsel. Dit systeem wijkt namelijk af van de methode in andere landen van het Atlan tische pact. De aanloop van de operatie .Drietand" heeft wel enige extra drukte op de spoorwegstations veroorzaakt, doch de genomen maatregelen als bijvoorbeeld het in reserve houden van enkele treinstellen, bleken voldoende om het vervoer regelmatig te doen verlopen. De meest „bedreigde" punten waren uiteraard de sta tions van de grote steden, van waaruit de grootste aantallen militairen naar hun bestemming vertrokken. Verwacht wordt, dat ook het vervoer van de grote rest geen bijzondere moeilijkheden voor de spoorwegen zal opleve ren. Het is nu nog moeilijk te zeg gen, hoe de opkomst van de mi litairen in de proefmobilisatie is verlopen. Uit verklaringen van comman danten van diverse eenheden valt op te maken, dat vele mobi- lisanten snel gereageerd hebben en verrassend vroeg zich hebben aangemeld. De buitenlandse belangstelling voor deze oefening bleek uit het feit, dat diverse mobilisatie-ver zamelplaatsen bezocht werden door de militaire attaché's van de Nato-landen, van Indonesië en van Pakistan. Als onderdeel van de oefening worden hedenochtend in een aan tal plaatsen de proefvordering gehouden van motorvoertuigen. Prins Bernhard is Maandagmid dag te 17.05 uur Nederlandse tijd per vliegtuig in New York aange komen. De Prins zal een bezoek bren gen aan zijn dochters, die op 't ogenblik met vacantie zijn in Ca pe Cod, en daarna naar de Antil len reizen. Prins Bernhard zeide bij zijn aankomst op het vliegveld Idle- Wild, dat hij slechts enkele uren in New York zou blijven om dan naar Cape Cod te vliegen. Woensdag zou hij uit New York naar Curacao vertrekken. De Prins had geschenken bij zich voor Prinses Irene, die 5 Augustus jarig is. De Chinese nationalistische premier, generaal Tsjen Tsjeng, heeft op een bijeenkomst van leden van de Kwomintang ver klaard, dat „een wapenstilstand of andere oplossing in Korea geenszins van invloed is op ons vaste besluit om onze weg terug te vechten naar het Chinese vasteland en ons verloren ge bied te heroveren". De generaal voegde hieraan toe, dat nationalistisch China in haar strijd tegen het commu nisme niet op een derde wereld oorlog hoopt, of het daar op zou aanleggen om zijn eigen proble men op te lossen. Een aantal leden van het Ame rikaanse congres heeft een wets ontwerp ingediend, dat ten doel heeft de immigratie in de Ver enigde Staten te vergroten en het voor vreemdelingen bestaan de gordijn van bureaucratie weg te nemen. Acht senatoren en 24 leden van het huis van afgevaardigden wensen de wet van McCarren en Walter te vervangen. Deze wet werd vorig jaar, het veto van president Truman ten spijt, van kracht. Krachtens het nieuwe wetsont werp zullen jaarlijks 251.000 vreemdelingen in plaats van 154.000 in de Verenigde Staten mogen worden toegelaten. „Uitwisseling van gegevens met Australië, besprekingen over ge meenschappelijk onderzoek, een gecoördineerd gezondheidsplan: dat zijn enige concrete resultaten van mijn reis naar Nieuw-Gui nea", verklaarde prof. dr W. J. A. Kernkamp, de minister van Unie zaken en overzeese rijksdelen na dat hij gistermiddag in de K.L.M. constellation „Vlaardingen" uit Biak op Schiphol was geland. „Die resultaten komen dus neer op samenwerking met Australië, zoals die ook wordt weerspiegeld medegedeeld door het K.N.M.I. te Dè Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Iets hogere temperaturen. Wisselend bewolkt en bijna overal droog. ZWakke tot matige westelijke wind. Iets hogere tem peraturen dan gisteren. WOENSDAG 5 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.21 10.56 11.36 11.46 n.m. 10.59 11.34 12.14 12.24 Aug. 4 5.06 20.25 5 5.07 20.24 0.14 6 5.09 20.22 1.14 7 5.10 20.20 2.23 8 5.12 20.18 3.37 17.14 18.11 18.53 Het ia een heugelijke dag voor Rotterdam want met ingang van gisteren is de Maasstad weer op genomen, evenals vóór de oorlog het geval was, in het internatio nale luchtverkeer, zij het dan met schroefvliegtuigen. Een groot aantal genodigden, onder wie ir H. B. J. Witte, mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, namens de Ne derlandse regering, mr D. G. Spitzen, was Maandagochtend aanwezig op het Rotterdamse vliegveld aan de Hofdijk, dat de naam Heliport heeft gekregen, om getuige te zijn van de aan komst van het eerste hefschroef- vliegtuig, een Sikorsky S-55, dat plaats biedt aan 7 passagiers. Zoals bekend zal met dit type helicopter een dienst van drie maal per dag worden uitgevoerd door de Belgische mij „Sabena" tussen Rotterdam via Antwerpen naar Brussel en terug. Deze maand zullen de vluchten uitsluitend met vracht- en post stukken worden uitgevoerd en in September a.s. begint dan de passagiersdienst. Zoals gezegd zal dan drie keer per dag worden gevlogen en wel 's ochtends circa half negen, 's middags omstreeks 12 uur en 's avonds om ongeveer half 6. Het vliegtuig, dat op die tijdstippen vertrekt, is dan tevo ren uit Brussel aangekomen. Het eerste vliegtuig kwam Maandagochtend om half twaalf aan. Als passagiers werd deze eerste reis meegemaakt door de Belgi sche minister van Verkeerswezen P. W. Segers, de burgemeester van Brussel, J. baron van de Meulenbroeck en de Amerikaan se vliegtuigconstructeur Igor Sikorsky. De duizenden kijkers, die ge tuige wilden zijn van deze voor Rotterdam zo belangrijke dag werden reeds in de stemming ge bracht door de muziek, uitge voerd door de in gala-uniform gestoken kapel van de konink lijke luchtmacht. Om half twaalf verscheen het Sikorsky-hefschroefvliegtuig. Als een insect kwam het op het klei ne betonnen landingsvlak af. Direct daarna kwam de kleine Sabena-Bell 47D I binnen. De passagiers werden verwel komd door de loco-burgemeester van Rotterdam, wethouder J. van Tilburg, wiens toespraak werd beantwoord door de heer Claeys, afgevaardigde beheerder van de Sabena. Wethouder Van Tilburg rele veerde hoe het verloren gegane vliegveld Waalhaven meer dan dertig jaar geleden het eerste vliegveld voor burgerverkeer in Europa is geweest. Thans is de- opening geschied van de eerste 1limV»+xmr>K?nrlinrr in Europa met hefschroefvliegtui- gen. Namens het gemeentebestuur van Rotterdam dankte spreker het rijk en zijn organen voor de onbekrompen medewerking, die was verleend. Spreker wenste de vliegers van de Sabena en de bestuurderen van deze maatschappij een „voor spoedige vaart". De heer Claeys toonde zich eveneens zeer verheugd dat Rot terdam weer in het luchtvaartnet is opgenomen. Hij sprak woor den van erkentelijkheid jegens de Nederlandse regering en de K. L. M., algemeen agente voor ce nieuwe luchtlijn, voor hun actieve medewerking. Spreker hoopte, dat de lijn dienst van de vliegende bussen" zich zal uitbreiden en dat Rotter dam een centrum voor luchtver keer zal worden. Na de toespraak speelde het corps van de koninklijke lucht macht het Belgische en Neder landse volkslied. Na de toespraken begaven Ce genodigden zich naar het stad huis om aan te zitten aan een lunch, die werd aangeboden door het gemeentebestuur van Rotter dam. In een vraaggesprek vertelde de Amerikaanse vliegtuigcon structeur Sikorsky het een en ander over het hefschroefvlieg- tuig. Hij zag voor 't hefschroef- vliegtuig geen begrensde tech nische mogelijkheden met uitzon dering van de snelheid. Hij acht te een snelheid in ce toekomst van 200 tot 250 km per uur mo gelijk. Verder achtte hij de eerstvolgende jaren mogelijk, dat toestellen gebouwd zullen kunnen worden die plaats bieden aan 25 tot 50 passagiers. Nog veel grotere zullen gebouwd kun nen worden wanneer dit nood zakelijk mocht blijken. Hij was zeer te spreken over de lucht havens in Rotterdam en Brussel. Hij zag deze lijn als een zeer waardevol transportsysteem, dat binnenkort in bijna elk deel van de wereld in practijk zal worden gebracht. Voor zijn vertrek uit Amerika was juist het 1000ste exemplaar in de Sikorskyfabrie- ken gereedgekomen. Nieuwe vinding verjaagt Afuas-spook Natuurlijk is het helemaal geen schande, wanneer een huisvrouw ruwe „afwashanden" heeft, maar gelukkig hoeft dat thans niet meer. Niet langer is het nodi„, dat zij, wanneer ze uitgaat, haar handen angstvallig verbergt en het liefst de hele tijd haar hand schoenen aan zou houden. Het nieuwe afwasmiddel van Castella maakt daar voorgoed een einde aan. Fluweelzachte handen, glan zend vaat- en glaswerk, lepels en vorken, dat is het resultaat, dat bereikt wordt met het nieuwe wondermiddel Castella Vaatwas. Een lepel hiervan en U hebt tei len vol actief en blijvend schuim, waarin alle vuil en vet als bij toverslag verdwijnt. Zelfs de auto van vader en de bromfiets van zocnlief maakt deze nieuwe af- wasmethode glanzend en stralend. Neem nog heden een proef met Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) en ook in Uw huishouden zal dit nieuwe middel voortaan een trouwe hulp zijn! in de nieuwe luchtlijn Lae—Hol- landia". Prof. Kernkamp werd bij zijn aankomst verwelkomd door zijn collega zonder portefeuille mr J. M. A. H. Luns, die enige weken geleden op Nieuw-Guinea met hem is samengeweest, en door de heer A. T. Stirling, Australisch ambassadeur in Nederland. Hij was vergezeld van dr W. J. de Stoppelaar, hoofd van de afde ling financiële zaken van zijn de partement en de heer B. Krijger, hoofd van de afdeling Nieuw-Gui- nea, die hem op zijn reis hadden begeleid. „Mijn besprekingen met Austra lië zijn m.i. gunstig geweest voor de politieke ontwikkeling van Nieuw-Guinea", vervolgde de mi nister. „Wat de economische ont wikkeling betreft, met wat ge luk, voor alles indien met explo ratie spoedig iets wordt gevonden dat geld oplevert heeft het land een goede toekomst. Er wonen nu 14.000 Nederlanders en er is geen reden waarom dat er in een jaar of vijf niet 25.000 zouden zijn. Al le vaklui zijn er welkom. Voor de Indische Nederlanders zie ik in Nieuw-Guinea geen tweede vader land maar zij die er wonen zijn merendeels tevreden". De minister herhaalde wat hij in vorige persbijeenkomsten had gezegd, t.w. dat de vernieuwing in Nieuw-Guinea met voortva rendheid ter hand wordt geno men. De medische verzorging noemde hij uitstekend. Na een succesvolle actie tegen de mala ria wordt nu de tuberculosebe strijding krachtig ter hand geno men Het onderwijs wordt lang zaam beter. De telecommunica tie wordt deugdelijk opgezet. Als problemen noemde hij houtver- voer (van belang bij het bouwen) en gebrek aan geschoolde ar beidskrachten. H.K.H. Prinses Irene, die morgen haar veertiende verjaardag viert. Foto Paul Huf. „ORANJEPOLDER" HAD KETELSCHADE. Alom in West-Duitsland is „de dag van het vaderland" ge vierd en daarbij is bij betogin gen in tal van Duitse steden een teruggave van de verloren Prui sische provincies in het Oosten geëist. Evenals vorige week, teen dezelfde eisen op een aantal vluchtelingenbijeenkomsten werden geuit, omvatten ook nu de Duitse eisen weer de terug gave van het Sudetenland en het Memeiland. Dr Adenauer heeft zelf in Ra- vensburg aan het meer van Konstanz een rede tot vluchte lingen. gehouden en verklaard, dat in het Oosten thans een „natuurlijke ontwikkeling" was begonnen, die moest worden be- -orderd. De kanselier zeide, dat de Sowjet-Unie in de afgelopen 3 jaar, aanzienlijk verzwakt, het Westen daarentegen zeer ver sterkt is. In Berlijn zeide de minister voor vraagstukken geheel Duits land betreffende, Kaiser, dat de 17e Juni, de dag van de opstana in Cost. Duitsland, de Duitsers solidair had gemaakt in hun streven naar het nationale doel van de hereniging. Overal werden de vluchtelin gen opgeroepen te blijven gelo ven, dat de Duitse Oostelijke gebieden zullen worden her wonnen. Tijdens een bijeenkomst van Sileziërs te Dortmund werd ver klaard, dat de Duitse jeugd die uit de Oostelijke provincies af komstig is, reeds thans moet worden voorbereid op een te rugkeer. S..5. Het 865 b.r.t. metende „Oranjepolder", dat om vijf over zeven Maandagavond op weg naar Londen, Hoek van Holland was gepasseerd, heeft even bui tengaats ketelschade gekregen. De sleepboot „Schelde" voer uit en heeft het schip op sleep- stand op de stations en bij de touw genomen en naar de Nieu- controleposten in O.-Berlijn nog Ook Maandagmorgen heerste weer grote bedrijvigheid bij de posten in West-Berlijn, waar de levensmiddelen voor de Oost duitsers worden uitgereikt. Ondanks de maatregelen van de S.E.D., waardoor het spoor wegvervoer naar het Westen wordt belemmerd, is het vele be woners van de Sowjet-zone ge lukt naar West-Berlijn te rei zen. iZij meldden, dat de toe- we Waterweg teruggebracht. De „Oranjepolder", die in ge regelde dienst tussen Rotterdam en Londen vaart, is eigendom van dl LiUiluci 1 vaan, ia cigciiuuiii van *->-o de stoomvaartmij „Westpolder" i gevallen tot handgemeen geko te Rotterdam. men tussen de bevolking en 19.24 - 19.46 internationale luchtverbinding in PRINS BERNHARD NAAR HET ZOUTE. Naar het A.N.P. verneemt zal Prins Bernhard aanwezig zijn bij het internationaal concours hip- pique in Het Zoute dat van 28 tot 30 Augustus aldaar zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling Neder landse ruiters aan dit concours te laten deelnemen. Wie dit zul len zijn is op het ogenblik nog niet beslist. Zeker is evenwel dat Prins Bernhard met zijn paard Arquebuse aan de dressuurwed- strijden zal deelnemen. onveranderd is. Volgens deze berichten is het in Potsdam en het naburige plaatsje Babelsberg in enxele Radio Teheran heeft bekend gemaakt, dat de bevolking van Teheran Maandag bij referendum zich uitgesproken heeft voor ont binding der Kamer, zoals door premier Mossadeq was verzocht. Naar schatting zouden meer dan 100.000 personen aan het refe rendum hebben deelgenomen. Hiervan zouden slechts 67 tegen Kamerontbinding gestemd heb ben. De kiezers kregen de keus uit twee soorten stemhokjes. Van de stemhokjes voor de voorstan ders van ontbinding werd druk gebruik gemaakt, de andere ble ven leeg. Vier stemhokjes van het laatste soort, die op het plein voor het parlementsgebouw wa ren opgesteld, waren verlaten In de nabijheid bevonden zich slechts politie, militaire bewa king en controleurs. Boven de straten, die naar deze stemhok jes voerden waren spandoeken aangebracht met de tekst: „Zij die hier stemmen zijn ver raders en agenten van de Brit ten". Ieder stemmer moest op zijn naam, leeftijd, adres en het nummer van zijn identiteitsbe wijs op zijn stembriefje schrij ven. De communisten, die de wens van premier Mossadeq tot ka merontbinding en nieuwe verkie zingen steunen, trokken Maan dag in optocht door de straten en riepen vredesleuzen. Van incidenten is tot dusver geen melding gemaakt. functionarissen van de S.E.D. Maandag zou, in tegenstelling tot de vorige dagen, alleen aan Oost-Berlijners voedsel worden uitgedeeld. De Westberlijnse politie en gemeentelijke autoriteiten mel den, dat er in Oost-Berlijn over al volstrekte kalmte heerst. Ook in Oost-Duitsland is het rustig. De autoriteiten in O.-Berlijn zijn Maandag begonnen met een tegenactie, door gratis voedsel te verstrekken aan werkloze en gepensionneerde W.-Berlijners. De bevolking van W.-Berlijn werd van deze actie op de hoog te gesteld door vlugschriften die met raketten naar W.-Ber lijn werden geschoten en door aan de sectorengrens opgestelde luidsprekers. In de pamfletten en redevoeringen werd gezegd, dat de levensmiddelenpakketten „vrijwillig door Oostduitsers wa ren afgegeven", die het voedsel uit W-Eerlijn hadden gehaald, maar sindsdien tot de overtui ging waren gekomen, dat zij daardoor „de imperialisten en oorlogsstokers" hielpen. Te 12 uur, een uur later dan was aangekondigd, werd met de uitreiking der in beslag geno men Amerikaanse levensmidde len begonnen. Ongeveer 800 W.- Berlijners hadden zich tegen 't middaguur in een lange rij op gesteld in de Oostelijke sector van Berlijn, op slechts 100 meter afstand van de sectorgrens. Reuters correspondent meld de dat er Maandag door de volkspolitie geen enkele georga- personen, die van W.-Berlijn naar O.-Berlijn kwamen, aan te houden of te onderzoeken. Te gen het middaguur hadden zich ongeveer 20.000 Oostberlijners in W.-Berlijn gemeld voor een voedselpakket. Het Oostberlijnse blad „Vor. waerts" heeft bevestigd, dat op vele plaatsen in de Sowjet-zone levensmiddelenpakketten in be slag zijn genomen. Het blad chrijft, dat het aan zgn. arbei dersgroepen gelukt is, de uit W.-Berlijn terugkerenden „te overtuigen de voedselpakketten af te geven". Alleen al in de Berlijnse voorstad Nauen zou den zoveel pakketten zijn afge nomen, dat „een wagonlading met levensmiddelen" naar de communistische organisatie kon worden gezonden die het voed sel aan de Westberlijnse werk lozen zal uitreiken. De radio en de pers in Oost- Duitsland zetten haar campagne tegen de Oost-Berlijners en Oost- Duitsers, die voedsel te West- Berlijn gaan halen, voort. Alle bladen vermelden namen, adres sen en werkkringen van persso- nen, die een pakket zijn gaan halen. Uit deze lijsten moet blij ken, dat het uitsluitend winke liers, goedgesalarieerde ambte naren, of rijke boeren zijn. Bij de Oostduitsers wordt er op aan gedrongen, dergelijke medebur gers te boycotten. Maandag werden ongeveer honderduizend pakketten aan Oostberlijners en Oostduitsers uitgereikt. In totaal zijn in een week 1.200.000 pakketten ver strekt. De Oostberlijners konden Maan dag op enkele uitzonderingen na, hun pakket ongestoord mee naar huis nemen. Buiten Berlijn, in Oost-Duits land, duurde de inbeslagneming V gCCii txirxv-j.*- Idliu, UUU1UC UC lliut niseerde poging werd gedaan om van pakketten voort.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1