Amerikaanse voedselpakketten te W.-Berlij SPANNENDE DAGEN IN PERZIE Z.K.H. Prins Bernhard Opnieuw een Russisch protest hij de V. S, Italiaanse kabinetscrisis De begrafenis van ïaft Overeenstemming over globale loonsverhoging Oostduitse tegenmaatregelen „Vliegende schotels" Is regering-Mossadeq onwettig China moet steeds sterker worden naar Antillen vertrokken Sowjet-transportvliegtuig neergeschoten Amerika wijst het Sowjet-Russisch protest af Stormschade Noord-ltalië m WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Geen spoorkaartjes meer naar Berlijn Vechtpartij ten huize van Kasjani Sowjet-Russische vliegtuigen boven Groenland Chinees blad maakt melding van zelfmoorden 4millioen bussen melk Geen huissloof meer, maar moderne, verzorgde vrouw Piccioni formateur? De internationale tarwe-overeenkomst De opstand in Cuba De Amerik„ militaire hulpverlening aan het buitenland Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Net 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; ppr maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No. 2909. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceal; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres- Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur BEROEPSVERVOER. Naar het A.N.P. verneemt is bij een bespreking Zaterdagmiddag van partijen betrokken bijl het be roepsvervoer over de weg met de looncommissic van de stichting van de arbeid en het college van rijksbemiddelaars, overeenstem ming bereikt over een globale loonsverhoging, welke per één Augustus zal ingaan. Een voorlopige wijziging van de bestaande loonregeling zal de zer dagen in de staatscourant verschijnen. Het overleg tussen de partijen wcordt voorgezet ten aanzien van een aantal detailpunten. Geen verband met andere planeten of geheime wapens. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft in 'n rapport over onderzoekingen, in gesteld naar drie duizend binnen gekomen meldingen over z.g. „Vliegende schotels", verklaard, dat er niets is, dat er op wijst, dat deze verschijnselen verband kun nen houden met andere planeten of met (geheime) wapens, al dan niet tegen de Verenigde staten gericht". Voor veertien pCt der binnenge komen meldingen kon geen ver klaring worden gegeven, doch ook hiervoor geldt in de vorige alinea vermelde conclusie van 't rapport. Zaterdagavond zijn aanhangers van Kasjani, en volgelingen van premier Mossadeq opnieuw ten huize van eerstgenoemde slaags geraakt. Bij het handgemeen is één per soon gedood, terwijl ruim vijftig mensen werden gewond. Een aantal vechtersbazen is gearres teerd. De invloedrijke, gewezen voor zitter van de Perzische Tweede Kamer, Kasjani, heeft te Teheran op een persconferentie o.m. ver klaard: „De regering-Mossadeq is onwettig. Dit heeft tot gevoig dat alle overeenkomsten, welke zij eventueel met andere staten zal aangaan, in de ogen van het Perzische volk geen rechtsgrond zullen bezitten". Hij wekte de Perzen nogmaals op niet deel te nemen aan de te houden volksstemming. Hij be sloot met te zeggen: „Ik zal dr Mossadeq blijven bestrijden, om Perzië van zijn tiran te verlos sen". Sprekend over de botsingen te zijnen huize zeide Kasjani: „De regering wil mij laten vermoor den". In diplomatieke kringen te Een gewoonlijk goed-ingelichte bron bij de Amerikaanse lucht macht heeft Zaterdag verklaard, dat er in het afgelopen jaar ge middeld éénmaal per maand een Sowjet-Russisch vliegtuig boven Groenland is gesignaleerd. Een zelfde aantal vliegtuigen zou in dat tijdvak boven het po laire gebied van het Noord-Ame rikaanse vasteland zijn waarge nomen. Bagdad is Zondag vernomen, aat Mossadeq heeft besloten heden alleen in het gebied van Teheran het referendum te houden. Hij zou dit hebben bepaald met het oog op de mogelijkheid van een boycot en betogingen door de oppositie. Ook werd in de diplomatieke kringen verklaard, dat, indien de uitslag van het referendum gunstig voor Mossadeq is, een week later het volk in de rest van het land eveneens zou worden geraadpleegd, De huidige voorzitter van het Perzische parlement, dr Moaza- mi, is Zondag afgetreden als voorzitter en lid van de volksver tegenwoordiging. Moazami is een aanhanger van Mossadeq. Nu zitten alleen nog maar leden van de oppositie in 't parlement. De staat van beleg te Teheran is voor Zondagavond en Maandag opgeheven. De Amerikaanse Senaat heeft Zaterdag zijn goedkeuring ge hecht aan een wetsontwerp, waar bij aan Eisenhower machtiging wordt verleend aan noodlijdende landen in het buitenland overtol lige levensmiddelen te schenken voor een waarde van 100 millioen dollar. Alle leden van de Oostduitse socialistische eenheidspartij zijn Zaterdag door het partij-orgaan „Neues Deutschland" opgeroe- vastberaden en offensief op te treden tegen alle burgers, die te West-Berlijn een levensmiddelen pakket in ontvangst nemen. De Westelijke hulpactie wordt een demonstratie met misdadig karakter genoemd. De Oostduitse bevolking is voorts via de radio door het mi nisterie van Binnenlandse Zaken gewaarschuwd tegen 't misbruik maken van vreede identiteitspa pieren. Er wordt gedreigd met strenge straffen. Deze waarschuwing staat ken nelijk in verband met het feit, dat vele Oostduitsers de per soonsbewijzen van familieleden en vrienden naar West-Berlijn meenemen om ook voor hen een levensmiddelenpakket te halen. Ook Zaterdag stonden weer lan ge rijen Oost-Duitsers bij de uit- reikposten te wachten op een levensmiddelenpakket. Een Chinees blad, dat Zondag te Honkong is ontvangen, maakt melding van zelfmoorden in ver scheidene districten in de Chine se provincie Szetsjoean wegens de zware belastingen. Vele boeren waren, volgens 't blad, aangeslagen voor 60 tot 100 pCt van hun graanoogst. Er waren nieuwe richtlijnen uitgegeven om de fouten van de verantwoordelijke belastingamb tenaren ongedaan te maken. Zaterdagmiddag werd gemeld, dat in de eerste week van de ac tie reeds meer dan een millioen voedselpakketten zijn uitgereikt. Volgens een mededeling van de West-Berlijnse politie is in de loop van Zaterdag geen enkel geval gemeld van inbeslagneming van voedselpakketten door de Oost- Duitse volkspolitie. Het officiële Oostduitse persbu reau A.D.N. meldt dat de directie der Oostduitse spoorwegen heeft bepaald dat voorlopig geen spoor wegkaartjes meer voor West-Ber lijn zullen worden verstrekt, dit om de bedoeling der Westerse mogendheden, om acties met een „China mag geen minuut laten voorbij gaan, zonder zijn militai re kracht te versterken", ver klaarde de Chinees-communisti sche bevelhebber generaal Tsjoe Teh Zaterdag in een toespraak te Peking, ter gelegenheid der vie ring van het 26-jarige bestaan van het Chinees-communistische „bevrijdingsleger". „Welisweer is 'n einde gemaakt aan de agressie in Korea en wordt er gezocht naar een vreed zame oplossing voor het Koreaan se geschil, doch wij moeten vol strekte waakzaamheid betrachten i.v.m. de heimelijke verstandhou ding tussen Zuid-Korea en de Verenigde Staten", aldus de gene raai. Hij wees voorts op de noodzaak, om er voor te zorgen dat de eco nomische ontwikkeling van Chi na en zijn ontwikkeling tot een democratische staat „geen ogen blik wordt vertraagd en vooral nu niet, met herinnering aan de ze gevierende strijd, die ons leger in Korea heeft gestreden". Hij besloot met op te wekken tot „grote waakzaamheid, onder leiding van de Chinese communis tische partij, tegen elke aanval van buitenaf". uitdagend karakter jegens de Oostduitse republiek te onderne men, te verijdelen. De Oostduitse volkspolitie heeft Zondag alle stations der Berlijn- se bovengrondse spoorweg afge zet, teneinde hongerige inwoners der Sowjet-zone te beletten zich naar West-Berlijn te begeven om aldaar gratis door de Amerikaan se regering ter beschikking ge stelde levensmiddelen in ont vangst te nemen. Alle passagiers van treinen uit Oost-Duitsland werden gedwon gen uit te stappen, waarna hun papieren grondig werden nage zien. Vele duizenden Oostduitsers le- monstreerden woedend op de sta tions van Potsdam, Oraniënburg en Staaken, resp. ten Z. W., ten N. en ten W. van Berlijn. Slechts enkele honderden slaag den er in West-Berlijn te berei ken, waar zij hun ervaringen verhaalden. Zij deelden mede dat Zaterdagavond vele Oostduitsers in veraf gelegen steden trein- plaatsen namen voor West-Ber lijn, om daar levensmiddelen te halen. Zij hadden de plaatsen ge nomen, voordat de directie der Oostduitse spoorwegen had mee gedeeld dat de uitreiking van spoorwegkaartjes voor West-Ber lijn was stopgezet. Op de stations bevond zich met geweren en revolvers bewapende volkspolitie, die de reizigers te genhield. Wenende vrouwen, die bij de rokken door huilende kin deren werden vastgehouden, schudden de vuist tegen de poli tiemannen. Arbeiders, die hadden gehoopt in West-Berlijn levens middelen te zullen krijgen, uitten hun teleurstellingen in bedrei gingen en verwensingen. Arbeiders van grote Oostduitse fabrieken waren voornemens ge weest gezamenlijk naar West- Berlijn te reizen, om daar de gra tis ter beschikking gestelde le vensmiddelen te ontvangen. Ook zij konden hun doel echter niet bereiken. Westberlijnse gemeente-beamb ten verklaarden Zondag o.m.: „Dit optreden der Oostduitse autoriteiten is het onwederlegba- re bewijs van hun nederlaag" De Amerikaanse commissaris in West-Duitsland, James Conant, verklaarde dat het Oostduitse verbod op de verkoop van spoor wegkaartjes naar West-Berlijn aantoont hoezeer de Oostduitse autoriteiten door ons hulpverle ningsprogramma zijn getroffen. Zondag werden in West-Berlijn ongeveer 45.000 levensmiddelen pakketten aan Oostberlijners uit gereikt. Het grootste deel van hen die Zondag een pakket haalden, wa ren naar West-Berlijn gekomen, vóórdat de Oostduitse maatregel om geen kaartjes naar West-Ber lijn te verkopen, van kracht was geworden. Tot nu toe zijn aan ruim een millioen inwoners van Oost-Ber- lijn en de Sowjet-zone van Duits land ruim 800.000 kg vet, onge veer vier millioen bussen melk en meer dan een millioen kg peul vruchten, benevens nog andere levensmiddelen uitgereikt. (Advertentie) Nieuwe methode maakt dit mogelijk. Niet langer behoeft de huis vrouw na de dagelijkse afwas met een zucht naar haar ruwe en vaak pijnlijke handen te kij ken, want het nieuwe verassen de wasmiddel van de Castella- fabrieken maakt daar voorgoed een einde aan. Vol vertrouwen kan zij voortaan haar handen in het sop steken, want het ac tieve schuim van de Castella Vaatwas reinigt niet alleen haar vaatwerk, lepels en vorken op verbluffend snelle wijze maar maakt ook haar handen zacht als fluweel. Het is dan ook geen wonder, dat duizenden en dui zenden huisvrouwen dit nieuwe afwasmiddel reeds vol enthou siasme gebruiken. Naast goede „huisvrouwen" willen zij immers ook graag keurig verzorgde, mo derne vrouwen zijn! En de geringe prijs (25 ct. per pak) brengt dit wondermiddel binnen ieders bereik. Uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin is Z. K. H. Prins Bernhard Zondagavond om 22.20 uur met het D.C.-6b „Jan Huy- ghen van Linschoten" van Schip hol naar New York vertrokken. Zoals bekend zal de Prins twee dagen in Cape Cod bij de twee daar logerende Prinsessen Bea trix en Irene doorbrengen en ae 6e Augustus in Willemstad aan komen. De Sowjet-Russische regering heeft bij de Ver. Staten gepro testeerd tegen het neerschieten van een Sowjet-Russisch trans portvliegtuig in de nabijheid van de Chinees-Koreaanse grens op 27 Juli waardoor 21 Russen de dood vonden. De Moskouse bladen hebben de tekst gepubliceerd van een Rus sische nota, die door de waar nemend minister van Buiten landse Zaken Gromyko aan de Amerikaanse ambassadeur, Char les Bohlen, werd overhandigd. Volgens de nota hebben 3 Ame rikaanse jagers op 27 Juli een Russisch passagiersvleigtuig op President Einaudi heeft de 61- jarige christen democraat Piccio ni verzocht zich met de vorming van een nieuwe Italiaanse rege ring te belasten. Piccioni heeft de opdracht in beraad genomen. Piccioni behoort tot de rechter vleugel der (katholieke) christen democraten. Men verwacht, dat hij zal pogen steun der konings- gezinden te verkrijgen. De opdracht aan Piccioni kwam onverwachts. Er waren juist op dat tijdstip uitgebreide onderhan delingen gaande, om te voorko men dat de christen-democrati sche partij, waarop 40 pCt der Italianen bij de jongste algeme ne verkiezingen heeft gestemd, een rechtse koers zou inslaan. Vóór de opdracht aan Piccioni hoopten een kleine, linksgezinde groep der christen-democraten, evenals de Italiaanse socialisten en zeer linkse sociaal-democraten, dat het mogelijk zou zijn de chris ten-democratische partij „links om" te laten maken. Piccioni, een anti-fascistisch rechtsgeleerde en zoon van een onderwijzer, is sinds 1948 vice- premier. Hij is ook een korte tijd minister van Justitie geweest. Na bezoeken te hebben ge bracht aan de voorzitters van de Italiaanse Kamer en senaat ver klaarde Piccioni tegenover pers vertegenwoordigers voornemens te zijn zo spoedig mogelijk een regering te vormen. 110 km van de Chinees-Koreaan se grens aangevallen en neerge schoten, met het gevolg dat 15 passagiers en de 6 leden van de bemanning het leven verloren. Het vliegtuig kwam van Port Ar thur en onderhield een geregelde dienst, aldus de nota. Verder wordt in de nota ge zegd, dat het incident boven het gebied van de Chinese volksrepu bliek geschiedde in de buurt van de plaats Khoeadjan. Het Russi sche vliegtuig was op weg naar de Sowjet-Unie. De Sowjet-Russische regering verwacht, aldus de nota, dat de Amerikaanse regering „de schul digen aan deze aanval" streng zal straffen. De Russische regering behoudt zich het recht voor, schadevergoeding van de Ameri- kaanse regering te eisen voor het i verlies van levens en eigendom. I Een woordvoerder van het State Department heeft verklaard, dat i het incident zich Maandag j.l. tussen de ondertekening van de wapenstilstand en het ingaan er van heeft voorgedaan. Volgens de Amerikaanse in lichtingen werd het Russische toestel ten Z. van de Jaloe bo ven het Koreaanse gevechtsge- bied neergeschoten. De woord voerder zeide, dat het Ameri kaanse antwoord de verantwoor delijkheid voor het verlies van het Russische toestel en de dood van de 21 inzittenden geheel aan de Sowjet-Russische regering zal toeschrijven. Van de zijde van de Ameri kaanse luchtmacht te Tokio is medegedeeld, dat de piloot, die het Russische toestel neerschoot, heeft verklaard, dat er geen in zittenden uitgesprongen zijn. Het toestel vloog boven een Noord- koreaans vliegveld in Oostelijke richting toen het beschoten werd. Het Russische toestel type I.L. 12 was het laatste vlieg tuig, dat vóór de wapenstilstand neergeschoten werd. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 terneuzen moderne kapseis, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dusde mooiste permanent. betere toiletartikelen. Tengevolge van zware regen en hagelbuien, welke de afgelo pen dagen Noord-ltalië hebben geteisterd, is in sommige streken van Piemont de druivenoogst voor 40 tot 100 pCt vernield. De schade wordt geraamd op een milliard lire. In de Italiaanse Alpen zijn we gen door aardverschuivingen ge blokkeerd. Vrijdag was het trein verkeer door de Brenner enige uren gestagneerd, doordat de bliksem in een transformator huisje was geslagen. De Verenigde Staten hebben Za terdag het Sowjet-Russisch pro test tegen het neerschieten van een Russisch passagiersvliegtuig van de hand gewezen. Maandag j.l. werd een Russich passagiersvliegtuig met 21 pas sagiers aan boord t>ij de Chinees- Koreaanse grens door Ameri kaanse toestellen neergeschoten. In het antwoord aan de Sowjet- Unie zegt het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat de Sowjet-Unie de verant woording draagt voor het zenden van het vliegtuig in het Koreaan se gebied, waar vijandelijkheden plaats vinden. Volgens Amerika werd het Russische toestel boven Koreaans grondgebied, op onge veer 13 km van de rivier de Ja lie door de Amerikaanse toestellen aangevallen. Het Amerikaanse antwoord was vervat in een nota, die aan het Sowjet-Russische ministerie van Buitenlandse Zaken werd over handigd. De Verenigde Staten zeiden het te betreuren, dat er bij het incident mensen zijn om gekomen, doch zij voegden hier aan toe, dat, aangezien het inci dent gebeurde in het gebied der vijandelijkheden in Korea, de ver antwoordelijkheid op de Sowjet- Russische autoriteiten moet rus ten, die het vliegtuig door het Koreaanse territorium lieten vlie gen. De Moskouse pers heeft Zon dag een verklaring van het Sow- jet persbureau Tass geplaatst waarin de Amerikaanse lezing van het neerschieten van een Russisch vliegtuig van de hand wordt gewezen. Op een kaart wordt de vliegrou te en de plaats waar het incident geschiedde, aangegeven. Volgens deze kaart schoten de Amerika nen het toestel boven Chinees rechtsgebied neer. In de verklaring worden de Amerikanen er van beschuldigd de aanval weloverwogen te heb ben uitgevoerd. In de Sowjet-Russische nota aan Amerika werd gezegd, dat Ame rikaanse jachtvliegtuigen de Chi nese republiek waren binnenge vlogen. Doordat het vereiste aantal rati ficaties te Washington is gedepo neerd, is de nieuwe internationale tarwe-overeenkomst thans volle dig in werking getreden, meldt het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. De overeenkomst is door 45 landen Voor de duur van drie jaar gesloten. Zij betekent een voort zetting met enige wijzigingen van de internationale tarwe-overeen komst van 1949. Engeland, dat de op 2,05 dollar per bushel bepaalde maximum prijs voor tarwe te hoog acht, heeft de nieuwe overeenkomst niet getekend. Over de opdracht waarmee de Prins in zijn kwaliteit van inspec teur-generaal van de Koninklijke marine naar de Nederlandse Ars tillen gaat, zijn geen mededelin gen gedaan. Het toestel, waarmee de Prins reist, vertrok ruim een uur te laat. „Het spijt mij, dat ik niet mee kan gaan", zei de Koningin toer. zij zich vóór het vertrek met de K.L.M.-officials onderhield, „want het is niet prettig de kinderen 6 weken te moeten missen. Zij ziï) len het enig vinden, dat vader er is, als Prinses Irene op 5 Au gustus verjaart. Ik krijg veei brieven van de Prinsessen, waar uit blijkt, dat zij het erg naar de zin hebben. Dat kan ik heel goee begrijpen. Ik ben goed bekend met de mooie streek, waar zij verblijven, want ik ben daar tij dens de oorlog zelf geweest". Van Guatemalaanse regerings zijde wordt vernomen dat 6 Cu baanse opstandelingen, na het mislukken van hun revolutie tegen president Batista, een toe vlucht hebben gezocht in de am bassade van Guatemala te Ha vanna. Volgens, niet-officiële cijfers zijn bij de mislukte opstand op Cuba 57 tot 70 doden gevallen. Heden zal te Washington een herdenkingsdienst worden gehou den ter ere van de Vrijdag over leden republikeinse senator Taft. Daarna zal het stoffelijk over schot van de senator naar Cincin nati, de geboorteplaats van Taft, worden vervoerd, waar het ter aarde zal worden besteld. De dienst zal in de rotunda van het Kapitool worden gehouden. De Senaat besloot Zaterdag, dat Taft een staatsbegrafenis zal ge geven worden. President Eisenhower, alle leden van het Huis van Afgevaardig den en van het kabinet, de rech ters van het opperste gerechts hof, de chefs van staven en de commandanten van de corps ma riniers en van de kustwacht zijn President Eisenhower heeft 't congres Zaterdag medegedeeld dat Groot-Brittannië, Frankrijk. West-Duitsland en Noorwegen militaire hulp der Verenigde Sta ten zullen blijven ontvangen, „ook al hebben deze staten goede ren van strategisch belang naar communistische landen gezon den". „Het beëindigen van de militai re hulp aan deze vier landen van het vrije gedeelte der wereld zou duidelijk ten nadele van de veilig heid der Verenigde Staten zijn", aldus de president. uitgenodigd de dienst bij te wo nen. Het stoffelijk overschot va«i se nator Taft is Zondag per vlieg tuig naar Washington gebracht, waar het in het Kapitool zal wor den opgebaard. Een 33-jarige Pool heeft Zater dag met zelf gemaakte waterski's een wandeling van 25 km over de Theems te Londen gemaakt. Hjj deed over deze wandeling 4uur en is van plan om op 14 Aug. oyer het Kanaal te lopen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. VRI J ZONNIG. Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige Noordweste lijke tot Noordelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. DINSDAG 4 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. mm. 8.56 9.29 9.31 10.04 10.11 12.14 11.46 12.24 Aug. 3 5.04 20.27 23.28 16.04 4 5.06 20.25 17.14 5 5.07 20.24 0.14 18.11 6 5.09 20.22 1.14 18.53 7 5.10 20.20 2.23 19.24 8 5.12 20.18 3.37 19.46

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1