dit sckcifem Uil Jc Srovincic Voor de Zondag KERKDIENSTEN Uitreiking diploma's Ambachtsschool Terneuzen VEILING TERNEUZEN Gemeenteraad van St. Jansteen In October Britse proeven met atoomwapens s. TERNEUZEN. SLUISKIL. SLUIS. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. v* AXEL. Protest tegen her verkaveling eiland ïholen Olifant om het leven gekomen De Here kent degenen die de Zijnen zijn. 2 Tim. 2 19. Welk een vertroostend woord is dat in een tijd als de onze, waar er zovelen zijn, die zich van de Here afkeren, of eenvoudig niet meer rekenen met een macht boven hun eigen plannen en wil. Het heeft er wel iets van of wij andermaal de tijd van een wereldgericht tegemoet gaan, waarmede kinderen Gods als ge tekenden door de wereld gaan, zoals Henoch en Noach weleer. Welk een bemoediging bij zo veel, dat sterken moedeloos en vreesachtigen zwak zou maken, te horen de verzekering van de Here, dat Hij ze kent, die de Zij nen zijn. Dat Hij ons niet alleen kent in 't algemeen, maar kent heel bijzonder, hoofd voor hoofd, en naam voor naam, als Zijn per soonlijk eigendom, „een verkre gen volk". Hoe zouden wij bij deze heer lijke zekerheid ons nog ooit iets kunnen aantrekken van 't oor deel der mensen en hun bespot ting van ons en onze levensrich ting. De begeerte om door de mensen gekend en geacht te zijn, zit de meesten onzer in het bloed. Wij mogen het een koningserfe- nis noemen van de Here, als wij door die begeerte niet worden meegesleept! Maar nu wijst de Here ons Zijn Bijbelheiligen, die de heerlijkheid hebben verkregen uit de hand van Hem, Die hen hier op aarde gekend had. „Is het u niet genoeg," vraagt de Here ook ons, „als gij door Mij gekend wordt?" De Heer kent al de Zijnen En heeft hen steeds gekend, Hij doet Zijn licht hun schijnen En redt ze uit all' ellend. <Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) 2. 3. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 2 AUGUSTUS. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris Wisse; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop) Hoek: 10 uur Ds. G. Jansma, van Zaamslag; 2.30 uur Ds. H. C. P. M Wiebosch, van Biervliet. Hontenisse: 9.30 uur Eerw. heer A. van Cruijningen, Cand. te Sluiskil. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. o Philippine2.30 uur Ds. A. C. Hon diers. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg (Bed. H. Doop); 2.30 u. Ds. Joh. W. Starrenburg. Temeuzen: 10 uur Ds. J. Scholten «Bed. H. Doop); 3 uur Ds. J. S. Hartjes, van Vlissingen. Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. W. Ko- revaar; 2.30 uur Ds. J. Scholten, taa- Terneuzen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 1 AUGUSTUS. Sfeboondijke: 7 uur Avondgebed. r- ZONDAG 36 JULI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. 9'tfur Ds L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch (Bed. H. Doop). Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Be use kom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Ca te Groede: 9.30 uur Ds. A. Duetz, van Zeist. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eggen- daal. ïïieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Qostburg: 9 uur Ds. J. B. v. Bork, van Retranchement. Retranchement10 uur Ds. J. li- van Bork. Schoondijke: 10.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. L. P. W. Groen veld (Bed. H. Doop) St. Anna ter Muiden11 uur Ds. L. P. W. Groenveld (Bed. H. Doop). Waterlandkerkje: 9 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoon dijke. Uzendijke Zuidzande: 9.30 uur Ds. H. Kuijl- man. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. L. F. A. Botticher, van Rotter- Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds, H. L. Aller, van Geersdijk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds, "Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. T, Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. iv J. Kapteyn, van Nijkerk, GHR. GEREFORMEERDE KERK. Axel (Fröbelschool): 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen, van Zaamslag. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees- dienst. c Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en fa uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Temeuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Temeuzen: 10 u. en 7 u. Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE kerk. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Temeuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen.. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H.H. Missen. POLDERBENOEMINGEN IN ZEELAND. Benoemd tot: gezworene van de polder Beoosten-Blij-benoor- den de heer A. Scheele te Axel; gezworene van de polder Beoos- ten-en-bewesten-Blij de heer J. C. den Hamer te Koewacht; ge zworene van de polder Canis- vliet de heer O. J. E. Verhaegen te Westdorpe; gezworene van de polder Catharina de heer J. W. Schele Johzn te Vogelwaarde; gezworene van de polder Groote- huissens de heer J. van de Ree te Zaamslag; gezworene van de polder Kapelle de heer A. K. van Arenthals te Axel; gezworene van het waterschap Koegors c.a. de heer A. van Wijck te Axel; gezworene van de Koudepolder de heer P. Dieleman te Hoek; gezworene van de calamiteuze Maragarethapolder de heer L. W. de Regt te Zaamslag; tot dijk graaf van de Mosselpolder de heer A. de Zwart te Hoek; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Mosselpolder de .heer P. L. Koole te Hoek; dijkgraaf van de polder Oud-Vogelschor of Zuid-Westenrijk de heer A. E. de Moor te Terneuzen; gezworene van de Van Lyndenpolder de heer F. P. de Kubber te Zaamslag; plaatsvervanger van de dijk graaf van de Visartpolder de heer Z. C. Eckhardt te Terneuzen; gezworene van de Vlooswijkpol- der de heer P. Dieleman Mzn te Hoek; gezworene van de Willem IH-polder de heer P. de Jonge te Zaamslag; gezworene van de Zaamslagpolder de heer A. Dek ker te Zaamslag; gezworene van de Zeven Triniteitpolder de heer W. J. Verstrate te Terneuzen; ge zworene van het waterschap Zuid-Kats-St. Anna en Sparks de heer A. E. J. de Moor te Ter neuzen. VOOR DE GETROFFENEN. Vrijdagmiddag zijn 800 jonge hennen overgedragen aan ge troffen landbouwers te Stave- nisse. Deze kippen werden ge schonken door boeren uit Epe en Ede en omgeving. Voor 't ramp gebied volgt in Augustus uit Gelderland ook nog een zending vee. Naar wij tevens vernemen ligt het in de bedoeling weer ruwvoeder in te zamelen voor het getroffen gebied. MIDDENSTANDSEXAMENS. Voor het middenstandsdiploma zijn te Middelburg o.m. geslaagd mej. C. v. d. Heuvel te Oostburg; mej. E. de Meester te Breskens en de heren J. Ketele te Sluis; H. H. J. Lippens te Aardenburg en P. W. de Kraker te Breskens. Hedenavond concert op de Markt. Programma voor het gezamen lijk concert dat hedenavond op de markt wordt gegeven. I. Die alte Garden, mars Th. Turtur. Selection uit de Japanse operette „The Geisha", arr. S. P. van Leeuwen Sidney Jones Heinzelmannchens Wacht- parade, arr. Adr. J. Maas Kurt Noack Op. 5. Lünerburger Suite a. Zonsopgang in 't Lüner woud, b. Rond de St. Michaëlskerk, c Een wandeling Am Sande Fr. Jakma Sr 5. Eendracht, mars Joh. C. de Wit. 6. Fête au Trianon, Fantasie-suite F. Popy. a. Cortège. b. Divertissement Champêtre c. Menuet. Flots du Danube, wals, arr. L. Walpot J. Ivanovici. Colonel Bogey, mars K. J. Alford. voor allen nog veel te kort. Kö- ningswinter trof men overvol met toeristen en daar de tocht van hieruit analoog was aan de vorige reeds in ons blad versla gen reizen menen wij te mOgen volstaan met de mededeling dat alle deelnemers bij de thuiskomst verrukt waren over het vele en mooie op deze vierdaagse tocht genoten. Gevonden voorwerpen. De korpschef der gemeentepo litie te Terneuzen maakt be kend dat omtrent de volgende gebonden voorwerpen nadere inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Contactsleuteltje aan ring, H. du Puij, Kanaalweg 86; kinder handtasje met inhoud, Stoffijn, Wijk P 118; stofbril, Postma, Vinkenstraat 12portemonnaie met inh., R. Sandrini, Wijk P 110; herdershond, M. de Visser, Pierssenpolderstraat 125; kin dertasje en schepnet, H. Rijc- kaert, Vinkenstraat 4; klomp en een ondereind van visstok, politiepost, Veldstraat 7. Examen Frans M.O. Te Utrecht slaagde voor het examen Frans M.O. akte A ,de heer F. A. O. de Paauw te Sluis. Geslaagde proefvaart van de „Kungsholm". Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur is 't Zweedse schip „KungS- 9.30 u. Ds. C. Blom- JdO; holm" na een geslaagde proef vaart te Vlissingen aangekomen. Het schip was Dinsdag uit Rotterdam vertrokken voor het beproeven van alle technische installaties en voor het varen van de z.g. „gemeten mijl". Dit laat ste geschiedde aan de Noord kust van Schotland, waarbij bleek dat het schip een snelheid behaalde van 21,2 mijl, hetgeen meer is dan oorspronkelijk werd verwacht. Geconstateerd was een snel heid van 19 mijl. De proefvaart had een uitstekend verloop. De directeur van de maatschappij „De Schelde", ir H. van Tijen verklaarde, dat alles vlot was verlopen en dat het schip het uitstekend deed. Opvallend was de afwezigheid van trillingen, zelfs bij hoge snelheden. Ook de vertegenwoordigers van dfi Zweedse rederij de „Svenska Amerika Linie" waren tevreden over de gang van zaken. Het schip is een aanwinst voor de Zweedse koopvaardijvloot. Tij dens de proefvaart was het schip bezet met ongeveer 480 personen, waarvan 75 studenten van diver se Nederlandse universiteiten en enkele M.T.S.'ers, die de civiele dienst verzorgden. Het schip werd omstreeks half vijf de ha ven binnengesleept. Na de af bouw zal het naar Zweden ver trekken. Gevonden voorwerpen. Een kindertasje, Axelsestraat 65; een armband, Puntstraat 10. STERRENREGEN IN AUGUSTUS i Oraok Ki«me Cassiopeia Poo/srtr Grote Beer fpEftSE'OEN1 Een Argentijnse expeditie is er in geslaagd de ongeveer 7358 meter hoge Aconcagua, een top van het Andesgebergte aan de Argentijns-Chileense grens, te bereiken. Geslaagd. Bij de te Goes gehouden exa mens, uitgeschreven door het Z. T. I., slaagde voor waterbouw kundig opzichter onze stadsge noot de heer J. J. J. Kools. Geslaagden. De heer J. de Visser, onderwij zer aan de openbare lagere school alhier, slaagde voor de hoofdacte deel B. Voor het examen waterbouw kundig opzichter van het Zeeuws technisch instituut te Goes slaag de onze stadgenoot W. A. van den Berg. Na afgelegd examen in het zwembad werden hier ter plaatse onderstaande leerlingen diplo ma's uitgereikt: C. Roose, L. Ruben, Mart. Dek ker, A. de Smet, Benny v. d. Berg, Annemieke Vercouteren, Riny Buijsse, Mientje Hoek, Ina Hout zager, Netteke Willemse, Jo Mee- sen en Jannie Gans. Trip naar liet Rijnland. Deze week maakte de reisclub „Prins-Hendrik" een vierdaagse tocht naar West-Duitsland met een voor een groot deel uit men sen uit de bouwvakken bestaand gezelschap van 52 personen. De eerste dag ging het via Luik en Malmedy naar Daun, gelegen in de voor-Eiffel. Het daaropvol gende reisdoel was Cochem, ge legen aan de Moezel. In deze drukke toeristenplaats bracht men een vrolijke avond door. De volgende ochtend bracht een schitterende tocht langs de Moe zel om vervolgens St Goar aan de Rijn te bereiken. Bij de Lore lei ging meji aan boord van een grote Rijnboot, Ondanks dat men 6 uur lang de Rijn stroomaf waarts voer, duurde deze tocht it Gisterenmiddag werden aan de leerlingen der Ambachtsschool, die de door hen gevolgde cursus sen met goed gevolg hadden doorlopen, de diploma's uitge reikt. Van de zijde der ouders be stond grote belangstelling. De voorzitter, de heer J. F. de Klerk, sprak in zijn openings woord zijn voldoening uit over deze belangstelling. Hij compli menteerde de geslaagden en wees op de grote moeilijkheden die er waren door de uitbreiding der school, waarbij hij zijn waarde ring uitsprak over de leraren, die er voor zorgden dat desondanks het onderwijs gewoon doorgang kon vinden. Na dit openingswoord werden door de voorzitter aan de geslaag den de diploma's uitgereikt. Eer ste prijzen werden o.a. uitgereikt aan K. G. Siecker te Axel (gemid deld cijfer 8.67), J. Deurloo te Sluiskil (8.64) en F. A. Ran- schaert te Sas van Gent (8.50). Burgemeester Teilegen wees er op, dat het onderwijs aan de Am bachtsschool gegeven, van zo gro te waarde is, omdat Terneuzen het in de toekomst moet hebben van de industrialisatie en hier de toekomstige krachten daarvoor worden opgeleid. j De directeur van het Gew. Ar-J beidsbureau, de heer C. Jansen, j tot de geslaagden sprekend, zei dat zij zich konden doen inschrij ven bij het Gew. Arbeidsbureau, waarbij hij met enkele voorbeel den aantoonde, dat dit zeker nut tig is. En, zo zeide hij, laat het er niet bij zitten, nu dit eindresul taat is bereikt. Om verder in het leven en het vak te slagen wordt er nog meer vereist. Hoe meer diploma's hoe meer kansen, maar daarnaast is, en hiermee besloot de heer Jansen, niet alleen ken nis van het vak maar ook liefde voor het vak noodzakelijk. De heer J. Nonhebei achtte be- De meesten van u zullen wel weten, dat „vallende, sterren" helemaal geen sterren zijn, maar meteoren. Sterren zijn volle zusters van onze zon, me. teoren (vermoedelijk) een soort verdwaalde achternichten van onze aarde. Hoe die familiever. houding precies ligt, daarover zijn de sterren- (of te wel me teoor. )kundigen het nog niet eens. Sommigen beweren, dat de meteoren heel fijne splintertjes zijn van een planeet een zus van onze aarde die op een kwade dag uit elkaar is gespat. Anderen menen, dat ze resten zijn van kometen, de aartsge- heimzinnige zwervers door ons zonnestelsel, die eens in de zo veel jaar als kleurige vuurpijlen langs de hemel flaneren. vinden ze van de lucht zoveel weerstand, dat zij gaan gloeien endus zichtbaar worden. Daar zijn ze dan, onze „vallen de sterren". Maakt u geen zorgen, dat ze u zullen treffen, want vrijwel al die lichtflitsende steentjes „verdampen" tientallen km bo ven uw hoofd. Een héél enkele, iets grotere komt wel eens op aarde neer, maar u noch wij zullen er waarschijnlijk ooit één zien. Behalve in musea, waar men die stukjes planeet- of komeetmaterie zuinig be waart. En de zware brokken, die eens in een eeuw op aarde te. recht komen, zijn ware be roemdheden doorhun over grote zeldzaamheid. En nu moet u even naar het Maar ons praatje gaat over kaartje kijken, dat wij hierbij meteoren. Waarom? Wel, omdat u van hun inderdaad schitte rend schouwspel in Augustus bijzonder kunt genieten. En vooral in de nacht van 11 op 12 Augustus, want dan kruist de aarde een stoet van steentjes, welke door ons zonnestelsel dwalen. Die steentjesde meeste zo klein als zandkor rels, enkele iets groter vlie gen met enorme snelheid (tien tallen km per seconde!) onze dampkring binnen. Daar onder kend wat het leerlingenstelsel in houdt en sprak de hoop uit dat hij bij zijn toekomstige bezoeken vele leerlingen zou kunnen in schrijven, omdat ook dit veel nut kan afwerpen. Nadat de leerling J. Deurloo uit Sluiskil het lerarencorps had bedankt namens de leerlingen en de heer C. Verhoef uit Zaamslag namens de ouders, sprak de di recteur der school de heer A. de Nie een van waardering getui gend slotwoord. Gediplomeerd werden: Timmeren: M. Bareman, F. Diele man, A. Kiel en L. J. Wieland, al len te Axel; H. E. de Krijger te Biervliet; C. J. de Blaeij, L. de Blaeij, R. J. de Fouw, J. Meertens en K. de Putter, allen te Hoek; P. F. Haers te Philippine; F. A. Ran- schaert en J. Sarneel, beiden te Sas van Gent; F. Dekker, M. C. van Driel, A. 't Gilde, J. Hubregtse, J. H. Lammens,, A. de Pooter, M. C. de Regt en H. van de Wege, allen te Terneuzen; J. Cornelissen en C. D. Galle, beiden te Zaamslag. Schilderen: J. de Koeijer te Axel; A. P. Maas te Biervliet; J. Brugge- man en W. M. Wisse, beiden te Terneuzen; T. Thomas te Westdor pe en K. P. Hamelink te Zaamslag. Electrotechniek: J. de Feijter en R A. Heijnsdijk, beiden te Axel; J A.' Platteeuw, H. Pijpelink en A. W. Vermeulen, allen te Hoek; L. Ducarmon en T. Ranschaert, bei den te Sas van Gent; J. J. Deurloo en J. L. Seegers, beiden te Sluiskil; C. M. Dieleman en F. G. Smink, beiden te Terneuzen; J. F. Mefjer, M. A. Moens en M. A. de Vos, allen te Zaamslag. MachinebankwerkenM. J. Boerman, A. C. Dieleman, J. Don- ze, P. G. Meermans en J. Oppeneer, allen te Axel; F. de Bruijne, J. C. de Bruijne, J. de Ritter en C. de Witte, allen uit Hoek; H. Francke, R. Neijt en E. J. Ranschaert, allen uit Sas van Gent; K. J. Andriessen, A. M. Bouchaut, P. Jansen, R. F. Lafort en W. Verstraeten, allen te Sluiskil; A. Dees, M. J. Harte, L. Herrebout, A. van der Hooft, W. S. Verlinde en N. de Vin, allen te Terneuzen; L. M. Guiljam, F. C. de Putter en C. de Vos, allen te Zaam slag. Machinebankwerken: C. Essel- brugge, J. D. Faas, P. de Feijter, J. G. Koekkoek, M. Oppeneer, K. G. Siecker en J. Strijdonck, allen te Axel; F. M. Vervaet te Bier vliet; E. van de Moere te Bouchau- COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 31 Juli. Per 100 stuks (in guldens): Sla 2.50—9.20. Per stuk (in centen)Bloemkool A 42—59; id. B 27—52; id. C 24; Groene komkommers A 15; id. B 8—11; id. C 9—11; Witte kom kommers A 10; id. B 10; id. C 89; Meloenen I 59; id. II 30 46. Per bos (in centen)Selderij 1 4; Peen 12—18; Kroten 5—6; Kroten 56; Uien 28. Aardappelen: Eerstelingen I 11.50—14.90; id. II ƒ8.20; Bin tjes ƒ10.40ƒ14.90; Eigenhei mers 12; Doré 11.9014.90. Groenten (per kg in centen): Andijvie 1617; Stoksnijbonen 60 64Princ. bonen I 3440id. II 20—33; Saxa 20—25; Perfect 41;1 Rode kool 11; Savoye kool 25 29; Peen 15; Prei 43—49; Spina zie 32; Tomaten A 3750; id. B 50; id. C 37—41; id. CC 24—33; id. bonken 48; Uien 27. Appelen: Perzik rode zomerap- pel H.I. I 30; H.I. II 7; K 10; F 1116; Yellow Transparant A ƒ35.20; B/C 22.20—22.50; H.I. 18—25; H.I. 13—14.20; K ƒ14—ƒ18.90; F ƒ8—ƒ9; Val ƒ3. Peren; Oomskinderen A 38, H I 31,40; H II 18,10—22; K. ƒ25—ƒ27; F ƒ18—ƒ30; Overige soorten 316. Rode bessen: Duitse Zure 36 43; Pruimen: Czar 4554; Early Transparant I 5670; id. II 51 64; F 46; Ontario 63; Washing ton 78; Reine Claude Conducta 71; Eldense blauwe 2026. afdrukken. U kunt er namelijk op zien, waar aan de hemel u in Augustus die meteorenzwerm kunt waarnemen. U richt uw blikken naar het Noorden en ziet daar het sterrenbeeld „De grote Beer", dat iedereen wel kent. Rechts daarvan loopt die grijze sterrensluier, welke „De Melkweg" heet (apropos: hij be staat uit millioenen en nog eens millioenen sterren!) en in die Melkweg is duidelijk waarneem baar een ander bekend sterren beeld „Perseus". De „hoogste" ster van Perseus lijkt in Augus tus wel het gaatje in de hemel, waaruit vonken naar de aarde schieten. Die „vonken" nu zijn de meteoren, welke van Perseus „uitgaan". Daarom noemt men hun zwerm dan ook de Perse iden. Er zal die nacht van de 11e op de 12e Augustus geen maan zijn, zodat u de Perseïden soms een paar per minuut! heel goed zult kunnen zien als géén wolken de hemel bedekken. Laat ons daarvoor duimen! Kort geleden heeft de Tweede Kamer een ontwerp van wet aangenomen met betrekking tot de agrarische wederopbouw en de herverkaveling van gebieden in de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant in ver band met de watersnood in Fe bruari 1953. Door de spoed, waar mee het ontwerp van wet de Tweede Kamer heeft gepasseerd was men niet in staat hiertegen eerder te reclameren. Dinsdag a.s. wordt dit wetsontwerp in de Eerste Kamer behandeld. Aan de fractieleiders van alle partijen is thans een adres ge zonden, ondertekend door circa 250 grondgebruikers of eigena ren van het eiland Tholep, waar in wordt gevraagd, hun instem ming met het wetsontwerp nog niet te betuigen en de herverka veling voor het eiland Tholen op te schorten, totdat de resultaten op het eiland Walcheren en de herverkaveling aldaar geheel kunnen worden overzien en tot dat aan de ondertekenaars van het adres bekend zal zijn wat met betrekking tot hun belangen wordt besloten. Dit verzoek wordt gemoti veerd door: le, dat er geen over zicht is van de kosten der her verkaveling op Walcheren; 2e, dat er in de korte tijd niemand de consequenties van herverka veling heeft kunnen overzien; 3e, dat na de watersnood de polder- lasten enorm zijn gestegen qn de inkomsten zijn verminderd, zodat de bezwaren nog in veel sterkere mate gelden; 4e, dat er minstens 5 pCt landbouwgrond verloren gaat; 5e, dat het ook voor de Ne derlandse gemeenschap funest is door de mindere opbrengst en dat de schatkist voor grote offers komt te staan. Heden wordt in Tholen nog een protestvergadering belegd. In de Antwerpse dierentuin is een lÖ-jarige Afrikaanse olifant door 'n ongeval om het leven ge komen. Het dier werd door een Indische soortgenoot, die door een of andere oorzaak was ge schrokken, in de droge gracht rondom het oltfantenterras ge duwd. Bij deze val werd de rug- gegraad van de 2000 kg wegende jonge olifant ernstig gekwetst, zodat het dier moest worden af gemaakt. In October a.s. zullen op het proefterrein van Woomera in Australië Britse proeven met - - ~VanHulle en L A. Segers, atoomwapens worden gehouden,te philippine; a. C. Obrie aldus heeft Duncan Sandys, mi nister van Bevoorrading, Vrijdag, in het Lagerhuis meegedeeld. De proeven zullen worden ge leid door sir William Penny, die het eerste Britse atoomwapen tot ontploffing bracht, en een groep geleerden van het Britse ministerie van Bevoorrading. Zij zullen worden bijgestaan door Australische geleerden, die zich belast hebben met bepaalde be langrijke taken, verband hou dend met de waarneming en meting van de resultaten. Evenals bij de eerste proef op de Monte-Bello-eilanden in Oc tober j.l. zal men trachten gege vens te verkrijgen, die van be lang zijn voor de strijdkrachten en de burgerverdediging, aldus Sandys. Onder meer zal ook de invloed van het atoomwapen op materiaal worden nagegaan. In Canberra is onlangs mee gedeeld, dat het te beproeven wapen een atoombom is. Vol gens een artikel in „Flying Re- view", een blad dat wordt gepu bliceerd in samenwerking met het ministerie van Luchtvaart, zijn de Britse geleerden bezig een type bom te vervaardigen, dat nauwkeuriger op zijn doel kan worden gericht dan enig ander. Het proefterrein van Woome ra is een uitgestrekt stuk woes tijn in het binnenland van Z. Australië. 6u Burgemeester Geirnaerdt met pensioen. In de raadsvergadering van St Jansteen was een proces-verbaal ingekomen van kasopname bij de gemeente-ontvanger. Verschillen de leden drongen aan op een na der onderzoek, daar h.i. op de ad ministratie wel een en ander was aan te merken. De voorzitter antwoordde, dat juist een nieuw rapport was bin nengekomen. Men zal zien of maatregelen nodig zijn ter verbe tering der administratie. Ter bestrijding der kosten, ver bonden aan de 12e klompenbeurs te Clinge, werd een subsidie van 50 verleend. Aan het bestuur der Mater Amabilisschool te Hulst werd een subsidie van 10 per leerling toe gekend voor de cursus '52'53, waaraan 13 leerlingen uit St Jan steen deelnemen. De waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" is bereid op haar kosten een afvoerleiding aan te leggen ten behoeve der te Sas van Gent; C. de Feijter te St;. Jansteen; F. de Bleay en J. Ha- ge, beiden te Terneuzen; W. de la Ruelle te Westdorpe; J. W. de Feijter, C. van de Voorde en M. Wieland, allen te Zaamslag. Automonteurs: J. Bakker, J. Lourens en J. N. Oppeneer, allen te Axel; C. Maas te Hoek; H. A Rammeloo te Philippine; J. Goos sens, M. L. de Paauw en E. Ver- meersch, allen te Sas van Gent; Th. de Gijsel te Sluiskil; J. 't Gilde te Terneuzen; J. A. S. Be- ghijn en P. Wijffels, beiden te IJzendijke; H. J. Verhoef te Zaam slag. VIJF GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Op de Koningin Wilhelminaweg te Groenkan bij Utrecht en Hilver sum zijn Vrijdagavond om 8 uur 2 auto's op elkaar gereden, waar door in totaal 5 perSbnen min of meer ernstig werden gewond. Een personenauto, die op ge noemd tijdstip in de richting Hil versum reed, begon na het passe ren van een vrachtauto, op het natte gladde wegdek te slingeren, raakte daarbij eerst een boom en reed vervolgens op een kleine rode P. T, T.-wagen, die van de andere .kant kwam. De personenauto, die op weg naar huis was, kwam in een sloot te recht. De vier inzittenden, alsmede de chauffeur van de P. T. T.-auto, zijn allen met een hersenschudding en diverse sriijwonden naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrëcht vervoerd. Beide auto's .Meken zwaar gehavend. ZEEBAD EN RECREATIEOORD „DE SCHELDE", TERNEUZEN. Inderdaadeindelijk zal in Terneuzen een bad- en recreatie oord verschijnen. De gemeenteraad voteerde voor de bouw 600.000,Zij liet reeds proefboringen doen in de Oesterputten, die hoopvol wa ren en verstrekte een bekend ar chitectenbureau opdracht een plan te ontwerpen voor de bouw van een zeebad- en recreatie- oor^ Toch is nog niet alles in kan nen en kruiken! Is de verwezenlijking van dit ontspanningsoord dan niet nood zakelijk; is de aanleg van een zwembad in een groeiende stad als Terneuzen luxe of overdaad? Verre van dat; in onze tijd acht men een behoorlijke zwem- en badgelegenheid alsmede een re creatieoord voor jong en oud ook uit v'olkshygiënisch standpunt eerste vereiste. ƒ600.000,— is echter waarlijk geen bagatel. Is het wel moge lijk, is onze vraag, deze bedragen te halen uit de boezem van Ter neuzen? Naar onze begrippen zeer zeker niet; doch stelt U zich gerust, 100 wordt ook niet ver wacht. Voldoende zal het zijn wanneer alle Terneuzenaren en allen die de bouw zouden toejuichen, hun steentje bijdragen. Wanneer de plaatselijke over heid bij rijk en provincie door middel van ontvangen giften kan aantonen dat. het zeebad en re creatieoord werkelijk voorziet in een behoefte, kunnen we hoop vol gestemd zijn. Met dit doel voor ogen is door enkele initiatiefnemers in over leg met het college van B. en W. een stichting in het leven geroe pen, welke tot doel heeft gelden te verzamelen, die te zijner tijd voor de bouw zullen worden be steed. Deze stichting stelt zich nu voor gelden te verkrijgen o.a. uit: a. giften en schenkingen; b. contributies en donaties. Giften en schenkingen worden gaarne tot elk bedrag geaccep teerd, a. hetzij in contanten; b. hetzij door storting of over schrijving op de rekening der stichting bij de Nederlandsche Middenstandsbank, kantoor Ter neuzen (eventueel op de post rekening nr 86054 van die Bank). Voorts zullen deze giften regel matig worden gepubliceerd in de dagbladen, desgewenst met ver melding van de naam van de gever. Met het aanwerven van contri buanten en donateurs is reeds een aanvang gemaakt. De minimum-contributie be draagt voor de contribuant l.t- en voor de donateur 10, Aanmelding kan geschieden bij het administratie-adres der stich ting (Margrietstraat 15) dan wel bij de bestuursleden. HET BESTUUR. warmwaterroterijen der firma's Vonck-de Potter, d'Hooghe- Audenaerde-Martinet, op welke leiding ook kan worden aange sloten de roterij der fa Calle-Hes- ters, onder enige voorwaarde dat de gemeente bij de totstandko ming van het centrale lozings plan de kosten zal restitueren. Over dit punt ontstond een uit voerige discussie, daar verschil lende raadsleden bezwaren had den tegen het feit dat in dit voor stel slechts drie firma's werden genoemd, zodat andere roterijen van lozing van vuil water zouden zijn uitgesloten. De voorzitter antwoordde dat het hier om een urgente zaak gaat. Later komt het grote regio nale plan voor de waterlozing, waarop deze roterijen niet kun nen wachten. De kosten zijn ge raamd op 8.000. Het aanbod der waterleiding werd aanvaard on der voorwaarde, dat er eventueel ook andere roterijen van kunnen profiteren. De bouw van een lokethokje met terreinafscheiding op het sportterrein werd gegund aan de laagste inschrijver, fa P. D. Val- cke en zonen te St Jansteen, voor 1320. De heer P. Blommaert achtte 1.000 voldoende en stemde te gen. Aan het jongenspatronaat en de K.A.J. zal over '54 een subsidie van 250 worden verleend. Van de P.Z.E.M. was bericht ontvangen over de verkaveling van het bovengrondse net en de vernieuwing der straatverlichting langs de weg Hulst—St Jansteen Kapellebrug, waarvan de kos ten worden geraamd op ƒ78.526. B. en W. stelden voor aldus te be sluiten. De heer P. Blommaert was hiertegen. De verkaveling, de nieuwe weg en het rioleringsplan zullen circa een half millioen vra gen. Gezien de te verwachten omwenteling in de vlasnijverheid en de daaruit voortvloeiende con sequenties voor de streek had spr. ernstige bezwaren, temeer daar de schuld der gemeente reeds meer dan een millioen be draagt. Besloten werd slechts de Tragel (verbinding HulstSt Jansteen) te verbeteren. De voorzitter deelde vervolgens mede in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd ontslag te hebben aange vraagd, ingaande 1 October a.s. Bij de rondvraag bleek de heer P. Blommaert tegenstander van reizen naar West Z.-Vlaanderen of elders door de raad, indien die reizen op kosten der gemeente worden gemaakt en niet het ka rakter van een studiereis hebben. De meerderheid van de raad dacht er anders over en besloot de eerstdaags te maken trip naar het Westen te doen doorgaan om meerdere kennis op te doen van de practijk der gemeentehuishou ding bij anderen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2