Senator H®bert ©verleden Taft Superfort door Russen neergeschoten Export en industrialisatie Krachtig Amerikaans protest Slechts één overlevende? Uitgesproken isolationist WEERSVERWACHTING HOOGWATER Russische nota's aan de Westelijke mogendheden ZON- en MAANSTANDEN Oostduitse politie neemt levensmiddelen in beslag CAMBODJA ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953. 8e Jaargang No- 2908- Dagelijks terugkerende verschrikking verdwijnt Russisch protest bij de Ver. Staten Busongeluk in Canada Met textielplan van hst Roode Kruis Verslag betreffende de siudie van nieuwe cokesproccdé* „Solex' mag nu ook cp het fietspad IJmucder tresier aangevaren Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent: iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adtow Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pst advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uue Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Senator Taft is gisteren New York in een ziekenhuis overleden. Taft stierf om 16.30 uur Ned. Tijd. Hij is 63 jaar geworden. In een bulletin van het zieken huis wordt gezegd, dat hij rustig en zonder pijn is heengegaan. Zijn dood was het gevolg van „zeer kwaadaardige en snel groei ende gezwellen", aldus het bulle tin. Naar Reuter meldt, is Taft aan kanker gestorven. Zijn vier zoons waren aan zijn sterfbed. Oud-president Truman heeft Tafts overlijden een groot verlies voor het land genoemd, Eisenhower, die sprak van een tragisch verlies voor Amerika, heeft zich onmiddellijk met zijn echtgenote naar de woning van mevrouw Taft begeven om hun leedwezen te betuigen. „Taft heeft de bevolking van Ohio en de gehele natie met dis tinctie en intergriteit gediend", aldus Eisenhower. „Op hét Ca- pitool zal hij zeer gemist worden, waar zijn onkreukbaar karakter en zijn grote kennis van goed re geren zo'n belangrijke rol hebben gespeeld bij de besluiten van het congres gedurende vele jaren. De senaat heeft één van zijn grootste leden van alle tijden verloren. Het Amerikaanse volk verloor een trouwe burger en ik een wijze raadgever en gewaar deerde vriend", aldus de presi dent. De senaat telt door de dood van Taft nog 46 republikeinen. Er zijn 47 democraten en één onafhan kelijk lid. In opdracht van president Ei senhower is op het Witte Huis en de andere regeringsgebouwen in Washington en Ohio de vlag half-stok gehezen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, noemde de dood van Taft „een tragedie voor het land en 'n smartelijk verlies voor hem per soonlijk". Dulles voegde hieraan toe, dat hij gedurende meer dan 40 jaar als vriend met Taft heeft samengewerkt, waardoor hij de bijzondere kwaliteiten, die Taft tot één van de grote staatslieden maakte, heeft leren kennen. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault, noemde Taft „een man van groot intel lectueel en moreel aanzien". Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben dikwijis ernstige meningsver schillen gehad over aangelegen heden betreffende de buitenland se politiek, maar zijn dood is een verlies voor zijn partij en zijn land". problemen, de laatste tijd nam hij ook deel aan de werkzaamhe den, die met de buitenland.se po litiek in verband staan. In zijn vrije tijd wijdde hij zich graag aan sport, bij voorkeur golf en vissen. Het leven van senator Taft. Taft werd 8 September 1889 te Cincinnatic in Ohio geboren als oudste zoon van William Howard Taft, die na een carrière als ad vocaat tot gouverneur-generaal der Philippijnen werd benoemd en in 1998 tof president der V. S. werd gekozen als1 opvolger van Theodore Roosevelt. Robert heeft zijn belangstel ling voor de politiek dus van huis uit meegekregen. Hij stu- te i deerde rechten te Yale Harvard, waar hij voor al zijn examens met onderscheiding slaagde. Na de eerste wereldoorlog verbleef hij enige tijd in Europa, waar hij in het kader van de toenmalige Amerikaanse hulpacties werk zaam was om zich vervolgens wederom als advocaat in zijn geboorteplaats te vestigen. Als dank voor zijn werkzaamheden in Europa ontving hij onderschei dingen van Polen, Finland en België. Inmiddels was hij in '14 gehuwd met Martha Bowers, dochter van een minister, uit welk huwelijk 4 zoons zijn ge boren. De politieke loopbaan van Robert Taft begon, toen hij in 1921 tot lid van het huis van afgevaardigden van de staat Ohio werd gekozen. In 1926 ver kreeg hij daar de functie van „speaker"; in 1938 werd hij re publikeins vertegenwoordiger van zijn staat in de senaat der V. S., waar hij leider der republi keinse oppositie werd. Hij werd bewonderd om zijn eerlijkheid en zijn bekwaamheid op het gebied der wetgeving en stond in het debat bekend om zijn logica en hardnekkigheid. Evenals hij destijds de opponent bij uitstek was van Roosevelts ,new deal" was hij later de ver beten tegenstander van Trumans „fair deal". Hoewel hij een ernstige mede dinger was naar de republikein se candidatuur voor het presi dentschap, won Wilkie het van hem in 1940 en Dewey in ,1944 en 1948. Taft werd door sommi gen een „levend anachoronisme" genoemd, overtuigd als hij was, dat het Amerika van omstreeks 1910, dus tijdens het bewind van zijn vader, het meest ideale leven weerspiegelde. Hij was een uitgesproken iso lationist en stemde derhalve te gen de invoering van de cons criptie evenals tegen de deelne ming van de V. S. aan Wereld oorlog II. Eveneens verzette hij zich tegen internationale over eenkomsten als die van Bretton Woods tot oprichting van een Wereldbank en .een internatio naal monetair fonds; tegen het handvest der Verenigde Naties; tegen het Marshall-plan en het Noord-Atlantisch Pact. Hij hing de leuze aan „Vrijheid versus socialisme" en had een belang rijk aandeel in de totstandkoming van de mede naar hem genoem de arbeidswet van 1947, die de vakverenigingen aanmerkelijke beperkingen oplegde. Taft maakte deel uit van veie senaatscommissies, o.a. op het gebied van Bankwezen en finan ciën. Al ging aanvankelijk zijn belangstelling meer uit naar binnen- dan naar buitenlandse Zijn laatste jaren. De laatste jaren had Taft zijn standpunt iets gewijzigd. Hij was er niet tegen, dat de Verenigde Staten ten strijde trokken, indien één van de Navo-landen werd aangevallen. Ook stemde hij voor vermeerdering van hulp aan lan den die toonden, dat zij het com munisme bestrijden. In 1952 leed Taft op de conven tie van de republikeinse partij, waar de candidaat voor het pre sidentschap moest worden geko zen, de nederlaag tegen Eisenho wer. Onmiddellijk na zijn neder laag zeide Taft: „Ik zal alles doen wat in mijn vermogen ligt om generaal Eisenhower in de verkiezingscampagne te helpen". Toen Eisenhower in Januari 1953 president was geworden, nam Taft als leider van de meer derheid in de senaat de op één na invloedrijkste plaats in het land in. Op 10 Juni kwam Taft, die reeds eerder In het ziekenhuis had gelegen voor een heupaau- doening, op krukken in de slenaat. Hij zeide, dat hij voor de rest van de zittingsduur niet als leider van de meerderheidspartij in de senaat kon optreden. (Advertentie) Afwas thans kinderspel! Eindelijk is er een einde gekomen aan die eeuwige afwas-misère. Niet langer behoeft de huisvrouw met een zucht van tafel op te staan en vol tegenzin aan de af was te beginnen. In deze moderne wereld van nylon, plastic en straalmotoren hebben de Castel- la-fabrieken ook daar iets op ge vonden. Een lepel van het nieu we af wasmiddel Castella Vaat- was verschaft U teilen vol actief schuim, waaruit Uw vaat- en glaswerk, lepels en vorken in een oogwenk blinkend en stralend te voorschijn komen. Voorbij is de narigheid van natte doeken, want afdrogen is niet meer nodig en voorbij is ookde ellende van ruwe „afwashanden". Dit won dermiddel maakt de handen in plaats van ruw fluweelzacht! En de prijs voor dit jongste Castella productslechts 25 ct per pak. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Opklaringen. Opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Op de meeste plaatsen hogere temperaturen. Matige, nu en dan krachtige wind tussen west en noord. ZONDAG 2 AUGUSTUS. GELEGENHEIDS5TEMPEL. Ter gelegenheid van de uitgifte van de Roode Kruiszegels zullen eerste-dag-omslagen bij de post- zegelhandel verkrijgbaar zijn. Deze omslagen moeten op 24 Augustus a.s., uitsluitend gefran keerd met Roode-Kruiszegels, op de postkantoren ter plaatse aan het loket worden afgegeven. De philatelistische dienst van P.T.T. te 's Gravenhage zorgt dan voor afstempeling met een speciaal stempel. Russische jagers hebben ter hoogte van Wladiwostok een Superfort aangevallen en neer geschoten, zo heeft generaal Otto Weylandt, commandant van de Amerikaanse luchtstrijd krachten in het Verre Oosten, verklaard. De enige overlevende, kapitein John Ernst Roche, heeft meege deeld dat dit Woensdag is ge beurd op 40 mijl afstand van de Russische kust. Het vliegtuig was op een oefen- vlucht. Kapitein Roche is gered door een Amerikaanse torpedo boot jager. Roche heeft 11 uur in het wa ter gelegen en heeft daarna 11 uur gezeten in een rubberboot, die hem door een Amerikaans vliegtuig was toegeworpen. De bemanning van het neergescho ten toestel telde 17 koppen. Overlevenden door Russen opgepikt. Naar officieel te Washington wordt meegedeeld, beschikken de Het stijgingspercentage van onze export is vertraagd. Van zeer deskundige zijde werd zulks begrijpelijk genoemd, omdat wij na de oorlog ver achter stonden en de stijging, na de eerste jaren, niet in hetzelfde tempo zou kun nen voortschrijden. Zo is het stijgingspercentage van de ex port in 1952 achtergebleven en ook voor de eerste heift van 1953 is zulks het geval. Met betrekking tot de in dustrialisatie werd in de afgelo pen jaren een taak gesteld, zo merkte men op. Men wilde een gesteld doel bereiken. Thans zal men meer het accent moeten leggen op de cau saliteit, op een juiste afstem ming. Een stijgende bevolking vraagt 'n stijging der industriële capaciteit. Anderzijds is er een deel der industrie dat meer op de export is afgestemd. Nu zijn er drie belangrijke fac toren de internationale conjunc tuur, de mate van de internatio nale economische integratie en de samenstelling van ons export pakket. Die samenstelling van dit pak ket is van grote betekenis. Onze positie toch staat of valt met het product, dat wordt gemaakt. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.43 7.18 7.58 8.08 n.m. 7.23 7.58 8.38 8.48 MAANDAG 3 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 7.39 8.08 Terneuzen 8.14 8.43 Hansweert 8.54 9.23 Walsoorden 9.04 9.33 Aug. 1 5.01 20.31 22.27 13.18 2 5.03 20.29 22.53 14.43 3 5.04 20.27 23.28 16.04 4 5.06 20.25 17.14 5 5.07 20.24 0.14 18.11 De Moskouse bladen hebben de tekst gepubliceerd van nota's van de Sowjet-Unie aan de re geringen van Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten over een Oostenrijks vredesverdrag. De nota's zijn aan de ambas sades te Moskou aan Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten overhandigd. In de nota's wordt verklaard, dat indien de 3 Westelijke mo gendheden het „verkorte ver drag" intrekken, de vier mo gendheden de bespreking over een staatsverdrag met Oosten rijk zouden kunnen hervatten, „met het doel overeenstemming te bereiken over onafgedane kwesties die verband houden met het sluiten van dit verdrag. „Verder worden in de nota's de Russische bezwaren tegen het „verkorte verdrag", dat door de drie Westelijke mogendheden zonder deelneming van de Sow jet-Unie is opgesteld, nog eens opgesomd. Het Russische antwoord zegt o.m., dat de Sowjetrussische re gering in nota's op 14 Augustus en 27 September 1952 en op 27 Januari van dit jaar zich bereid verklaarde de voorbereidingen voor het staatsverdrag met Oos tenrijk te voltooien, doch het noodzakelijk achtte eerst vast te stellen of de regeringen van Frankrijk, Engeland en de V. S. bereid waren hun „verkorte ver. drag" terug te nemen. De Sow jetrussische regering, aldus het Russische antwoord, had echter niet vernomen of zij dit wilden. De bezwaren van de Russische regering tegen het verkorte ver drag zijn, dat het niet in over eenstemming is met de beslui ten van Potsdam wat Oostenrijk betreft en in strijd is met de be sluiten aangaande belangrijke politieke en economische kwes ties in verband met Oostenrijk, die genomen werden op de mi nistersconferentie te Parijs in Juni 1949. De Sowjet-Unie is van mening, dat het verkorte ver drag niet kan bijdragen tot het herstel van een onafhankelijk en democratisch Oostenrijk en op grove wijze inbreuk maakt op de belangen van de Sowjet-Unie. Men zal steeds met een beter product voor de dag moeten kun nen komen, om aan de interna tionale concurrentie het hoofd te bieden. Daarom, zo werd van zeer deskundige zijde ge zegd, zal de interne kracht van de onderneming sterk moeten zijn. Om een voorbeeld te noe men: de research. Nu acht men het beter een be drag te besteden aan de interne versterking der onderneming, dan subsidies te verlenen op de export. Nu de specifieke na-oorlogss uitgaven onzer volkshuishouding gaan wegvallen, kan aan het be drijfsleven meer armslag worden gegeven. Men achtte het dan ook beter dat de GO tot 80 mil- lioen, die werden gegeven als subsidie aan de exporteurs in het bedrijfleven blijven. DE EUROPESE INTEGRATIE. Met betrekking tot de eigen moeilijkheden export en in dustrialisatie zei men dat men deze niet kan zien zonder de Europese integratie. Men denkt dan aan het plan- Beijen. Nederland kan een Euro pese politieke gemeenschap niet dienen, als er geen voldoende waarborgen zijn voor een econo mische integratie. Een douane unie is voor ons een minimum conditie. Eerst dan heeft Neder land, zo vervolgde men, een re delijke waarborg om mee te doen aan een politieke gemeenschap De KSG en de EDG zijn reeds voorbeelden van een functionele intergratie. De douane-unie is niet eenvoudig. Hier zullen we in groter verband dan in de Benelux, te maken hebben met de moeilijkheden van aanpassing van eens gevestigde structuren. Voor onze industrialisatie en onze export zijn de werkelijke knel punten het openbreken van de buitenlandse markt en de ver mindering van de Amerikaanse tarieven. In het Amerikaanse vlak liggen belangrijke mogelijk heden en weerstanden. Het niveau van onze industria lisatie wordt bepaald door de stand van de internationale con junctuur. De economische inte gratie hangt af van de mate waarin de invoerrechten en be lemmeringen kunnen worden af geschaft, zo werd tenslotte nog opgemerkt. Verenigde Staten over inlichtin gen, dat Sowjet-vaartuigen een aantal overlevenden van de Ame rikaanse bommenwerper zouden hebben opgepikt. In een verklaring van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken wordt gezegd, dat in het gebied, waar het Ameri kaanse toestel terecht is geko men, overlevenden op redding vlotten zijn waargenomen en dat zich Russische schepen in de om geving bevonden. Het aantal overlevenden is echter nog niet bekend. Voorts wordt de tekst bekendgemaakt van een nota welke de Amerikaanse ambassa deur te Moskou, Bohlen, aan de Russische onder-minister van bui tenlandse zaken Gromyko heeft overhandigd. Hierin wordt „in de krachtigste bewoordingen" ge protesteerd tegen het neerschie ten van het Amerikaanse toestel op 29 Juli. Voorts wordt van de Russische autoriteiten „gevraagd onmiddellijk rapport over de toe stand van de overlevenden uit te brengen en bekend te maken welke regelingen er worden ge troffen om hen zo spoedig moge lijk naar huis te zenden". Volgens een woordvoerder van het „State Department", waren de instructies inzake de Ameri kaanse protestnota reeds aan ambassadeur Bohlen gezonden, vóórdat Washington het Russi sche protest over het gebeurde bij Wladiwostok had ontvangen. De Sowjet-Unie heeft Donder dag de Amerikaanse ambassade te Moskou een nota doen toe komen, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen wat ge noemd wordt een schending van het Russische luchtruim door 'n Amerikaanse viermotorige bom menwerper van het type B 50. Dit zou op 29 Juli in de buurt van Wladiwostok zijn voorge vallen. Twee Russische jagers stegen op om het Amerikaanse vliegtuig te onderscheppen. Vol gens de nota opende de B 50 het vuur en beschadigde een van de Russische jagers ernstig. De Russische jagers beschoten op hun beurt het Amerikaanse vliegtuig, dat in de richting van de zee verdween. De Russische regering heeft geëist, dat degenen, die verant woordelijk zijn voor „deze grove schending" ter verantwoording geroepen worden en dat onmid dellijk maatregelen genomen worden om herhaling te voor komen. Woensdag deelde een woord voerder van de Amerikaanse luchtmacht te Tokio mede, dat een Amerikaans superfort in <ie zee van Japan was gestort. De tweede piloot van het toestel was in de wateren ten Zuid-Oos ten van Wladiwostok opgepikt- De woordvoerder voegde er aan toe, dat de bommenwerper een oefenvlucht maakte. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en marineschepen zetten het speuren naar de andere leden vait de bemanning voort. Generaal Otto Weyland, bevél hebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oos ten, heeft verklaard, dat geen Amerikaans vliegtuig het Rus sische luchtruim heeft geschon den. Hij zeide dit naar aanlei ding van het Russische protest. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht zeide Vrijdag te Tokio, dat het zoeken naar de vermiste bommenwerper Vrijdagochtend om tien uur was gestaakt. Volgens de jongste berichten is alleen de tweede piloot gered. Twintig doden. Op de drukke verkeersweg vus- seti Toronto en Montreal, bij Cornwall in de Canadese staat Ontario, is een autobus op een stilstaande vrachtauto gereden en in het zes meter diepe Wil- liamsburgkanaal terecht geko men. Twintig van de 37 inzitten den verdronken. Koning Norodom Sihanoek en de onafhankelijkheid. Koning Norodom Sihanoek van Cambodja heeft Vrijdag an dermaal toegezegd zijn volk naar onafhankelijkheid te zul len voeren. Volgens de vorst had het ver drag tussen Frankrijk en Cam bodja van 1949 Cambodja uit sluitend onafhankelijkheid op papier gegeven. Het is, aldus de koning, ook niet nodig om nieuwe onder handelingen te beginnen. Frank rijk diende Cambodja eerst vol ledige onafhankelijkheid te ge ven en daSfrna zou misschien onderhandeld kunnen worden over de voorwaarden, waarop Cambodja zich bij de Franse unie zal aansluiten. Het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, zei Vrijdag te Saigon, dat hij Frankrijk om de meest volledige onafhankelijkheid en een vrij deelgenootschap in de Franse unie zou verzoeken. Hij verklaarde dit in een boodschap aan zijn volk op de vooravond van zijn vertrek naar Parijs in antwoord op het aan bod van de Franse regering om de drie Indo-Chinese staten on afhankelijkheid te geven. Voor de eerste maal sedert het uitreiken van de levensmiddelen pakketten in West-Berlijn aan Oost-Duitsers, hebben de Oostber- lijnse autoriteiten strenge maat regelen genomen tegen met le- De heer J. van der Kooij ce Den Haag, die binnenkort met zijn vrouw en zeven kinderen naar Canada zal emigreren, kreeg Vrijdagmiddag als één zijner laatste taken bij het Roode Kruis- pakteam op het rijksinkoopbu- reau het 20.000 ste formulier van het textielplan te behandelen be treffende een textielpakket voor de familie B. van de Wekken, te Zierikzee. Op 16 Juni j.l. werd te Strijen het 10.000 ste textielpakket uitge reikt. Thans heeft men reeds het dubbele aantal verwerkt en het ziet er naar uit, dat op 1 Septem ber a.s. het gehele textielplan van het Roode Kruis zal zijn af gewerkt. Dan zullen 26.000 gezinnen een vergoeding hebben ontvangen voor de textielschade, die zij tij dens de watersnood hebben gele den dank zij de samenwerking van 12 Roode Kruisverenigingen- te weten in België, Canada, De nemarken, Duitsland, Frankrijk, Ierland, Italië, Luxemburg, Nw.- Zeeland, IJsland, Zweden en Zwitserland. Het spreekt vanzelf, dat zowel het inpakteam, het rijksinkoop- bureau als het vervoersteam van het Roode Kruis even bij deze mijlpaal hebben stilgestaan. Dit 20.000 ste textielpakket wordt met vele honderden andere begin volgende week op Schouwen-Dut- veland uitgereikt. vensmiddelen uit West-Berlijn te rugkerende personen. Volgens mededelingen van de Westberlijnse politie heeft de Oostduitse volkspolitie in Pots dam de voedselpakketten van de terugkerenden in beslag geno men. Ook op andere plaatsen zou de volkspolitie tot deze maatregel zijn overgegaan. Op het in de Amerikaanse zone gelegen station Wannsee, het laatste Westberlijnse station vóór de zonegrens, maakte de West berlijnse politie de reizigers er door middel van luidsprekers op attent, dat de volkspolitie het sta tion van Potsdam had afgezet. Alle in West-Berlijn ontvangen levensmiddelen zouden daar m beslag worden genomen. Volgens mededelingen van rei zigers hield de volkspolitie na on geveer twee uur op met het in beslag nemen van de levensmid delen. Daarna werd op het sta tion in Potsdam een grootscheep se propaganda-actie ingezet, waarbij door redenaars en met vlugschriften scherp tegen de verdeling van de levensmiddelen in West-Berlijn werd geageerd. De schaarste aan eókeskolen in de Europese landen doet de betekenis van de ontwikkeling van cokes-procedè's voor andere steenkolen in aanzienlijke mate toenemen, aldus een bericht vaa de OEES. Aan de bestudering van deze procedé's is tot nu toe betrekkelijk weinig aandacht ge schonken, omdat kostbare instak laties voor dit soort van proef nemingen nodig zijn. Het alge meen belang van deze problemen en de omvangrijke middelen, die vereist zijn om ze op te lossen hebben de aandacht van de OEES getrokken, die een speciale werk groep in het leven heeft geroe pen om deze vraagstukken te be studeren. Deze werkgroep, die bijeen 5s geweest op het hoofdkwartier van de OEES in Parijs, heeft een lijst samengesteld van de carbo- nisering- en de semi-carbonise- ring-procedé's, die verschillen van de standaard cokesoven-me thode. Deze lijst omvat de reeds toegepaste procedé's nieuwe pro cedé's, die het stadium van prac- tische toepassing hebben bereikt en nieuwe procede's, waarmede nog proefnemingen worden ge daan. Het verzamelde materiaal heeft de werkgroep in staat gesteld 3 procedé's uit de laatse groep te selecteren, waarmede in Duits land en in Noorwegen proeven worden genomen of die nog 'm studie zijn in de Verenigde Sta ten, die bruikbaar schijnen te zijn voor een groot aantal verschil lende soorten steenkool. Het instellen van internatio nale werkgroepen voor de bestu dering van deze procedé's is in overweging genomen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft thans ook de bromfietsen van het merk „So lex" gelijkgesteld met rijwielen Dit houdt dus in dat ook de „So lex" thans op het fietspad mag. Naar eerst thans bekend is geworden is de IJmuidense trei- ler „Flamingo" van de N.V. Scheepsexploitatie Mij „Mareza- ten" in de nacht van Donderdag op Vrijdag op de Noordzee aangevaren door een Oostduitse treiler. Het IJmuidense schip werd aan de voorzijde beschadigd en maakte water. De „Flamingo" licht bescha digd binnen. Vrijdagmiddag is de Marezaten- trawler „Flamingo" binnengelo pen, nadat het schip 's nachts in aanvaring was gekomen met een onbekende trawler, terwijl het IJmuidense schip op de thuisreis was. Het eerstevermoeden dat een Oostduitse trawler de „Fla mingo" zou hebben aangevaren, werd niet bevestigd. Schipper P. Krab, die tegen middernacht op de brug stond, wilde weinig "/er- tellen over 't gebeurde. Naar zijn zeggen is de trawler die zijn schip aanvoer, direct daarna wegge- stoomd. Hij vertelde dat de aan varing zou zijn gebeurd op dé 58ste breedtegraad. Het schip maakte door de beschadiging van een aantal huidplaten slechts weinig water en zal vandaag zijn vangst van 1320 kisten normaal aan de afslag lossen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1