RADIO? Binnenlands Nieuws Bric de Moorman en Bor Khan" n I DE WANORDELIJKHEDEN OP CUBA Rapport over de atoom- proeven in Nevada De Britse handel met communistisch China Ottto Skorzeny in de Congo Tankboot met Perzische olie in Venetië aangekomen KERKNIEUWS FRANSE SUCCESSSEN IN INDO-CHINA Premier van Wit-Rusland ontslagen Nederland vraagt uitlevering van „De Beul van Amersfoort Wat brengt de De moord te Rotterdam DE SUEZ-KANAALZONE KANKERBESTRIJDING. RECHTSZAKEN NIEUWS UIT Z.-AFRIKA REDE VAN ULBRICHT Amerika ontevreden over Westeuropese productie Engeland en het E.V.G.-verdrag WIELRENNEN. DUIVENSPORT 99 VEE VOOR GETROFFEN BOEREN. Militairen, die opstandelin gen achtervolgen, hebben 12 re bellen gedood. Het aantal personen, dat na het begin der wanordelijkheden op Cuba is gearresteerd, wordt op 600 geschat. Volgens de Cubaanse autori teiten zijn oud-president Carlos Prio Socarras en zijn gewezen minister van Onderwijs de lei ders van de opstandige bewe ging. Het hoofdkwartier van de Cu baanse marine heeft bekendge maakt, dat schepen en vliegtui gen voortdurend langs de kust patrouilleren. Cubaanse marineschepen heb ben twee schepen opgebracht, die bij de kust van de Oostelijke provincie Pinar del Rio werden aangetroffen. Naar de minister van Voorlichting mededeelde, zullen de schepen worden on derzocht. In Washington is vernomen, dat een Cubaans watervliegtuig twee vrachtschepen te hulp is gekomen, die door zes Cubaanse vliegtuigen, een 10-tal km uit de kust waren beschoten. Het watervliegtuig bracht drie ge wonde zeelieden aan land. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zou de Cu baanse autoriteiten hebben ver zocht, vaartuigen van de Ame rikaanse kustwacht toestem ming te geven de gewonden mee te nemen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft in haar halfjaarlijkse rapport aan het congres meegedeeld, dat de atoomproeven, welke in het voorjaar in Nevada zijn gehou den, „verscheidene zeer voorde lige wegen naar nieuwe en ver beterde wapens" hebben ge opend, „waardoor de mogelijk heden voor de Ver. Staten op het gebied van atoomwapens aanzienlijk worden vergroot". De resultaten zijn van dien aard, aldus het rapport, dat het niet nodig is, in de herfst een volledige serie proeven te hou den, zoals aanvankelijk het plan was. In een van de twee fabrieken voor de atoomkracht gedreven duikboten zijn bij proeven reeds aanzienlijke resultaten bereikt. In het rapport wordt voorts gezegd, dat bij de fabriek voor waterstofbommen te Savannah River (Zuid-Carolina) nevenbe- drijven in gebruik zijn genomen, die „materialen verschaffen voor het in bedrijf nemen van de eerste belangrijke productie afdelingen van deze fabriek". De productie van splijtbare materialen voor bommen en voor ander gebruik is thans aanmerkelijk hoger dan enige voorgaande periode, en dat niet tegenstaande de stijging van lonen en prijzen, tegen de laag ste kosten, sinds de commissie met haar werkzaamheden be gon, aldus het rapport. Britse zakenlieden hebben be kendgemaakt, dat zij tijdens een onlangs aan communistisch China gebracht bezoek con tracten hebben gesloten ter 'waarde van 15 millioen pond sterling. De door Engeland uit té voe ren goederen omvatten woltops, auto's, wetenschappelijke en medische installaties en elec- trische en mechanische artike len. De invoer uit China zou be staan uit oliezaden, oliën, zijde, eieren en mineralen. Volgens mededeling van de heer Roland Berger van de Britse raad ter bevordering van de internationale handel zou de Britse handel met China on middellijk tot 50 millioen pond sterling per jaar kunnen stij gen, indien de beperkingen op deze handel werden verzacht. Verschillende Belgische bladen tonen zich ongerust naar aan leiding van een bericht, volgens hetwelk Otto Skorzeny, oud-ko lonel van de Duitse SS, die na de capitulatie van Italië Mus solini bevrijdde, gezien zou zijn op het vliegveld van Stanley- stad in de Belgische Congo. Hij zou daar filmopnamen hebben gemaakt, hoewel dat op de vliegvelden verboden is. Van welingelichte zijde te Brussel verklaart men niets te weten van een huidig verblijf van Skorzeny in de Congo. Men heeft echter inlichtingen aan de autoriteiten ter plaatse ge vraagd. Skorzeny was op 7 Juni in Leopoldstad gezien. Hij had een „zakenbezoek" aan Loando ge bracht en was op weg naar Cairo. Hij verklaarde toen, dat hij in dienst was van een Ame. rikaanse handelsfirma. Hij was in het bezit van een paspoort voor statenlozen. Woensdag is de tankboot „Sa- los", met 8972 ton Perzische olie aan boord, in de haven van Ve netië aangekomen. Men maakte onverwijld een aanvang met de lossing. NED. HERV. KERK. Beroep aangenomen naar Wan- neperveen (toez.) G. Cazemier, cand. te Schiedam. Een woordvoerder van de Franse generale staf in Indo china heeft meegedeeld, dat de actieve fase van de „operatie- Camarque" is geëindigd. Een gebied van 50 km2, dat enkele dagen geleden nog in handen was vaïi de Vietminh, was nu gezuiverd. Met deze operatie wilden de Fransen 2 bataljons van de Vietminh die 50 km ten N. W. van de havenstad Hue gelegerd waren, buiten gevecht stellen. Militaire waarnemers te Saigon zeiden, dat het grootste deel van de militairen van de beide ba taljons aan de omsingeling van tienduizend Franse en Vietna mese soldaten had kunnen ont komen. Volgens de generale staf zijn 200 gesneuvelde rebellen geteld. Verscheidene honderden rebel len waren gevangen genomen. Ook werd een groot aantal ver dachte personen in het gebied in hechtenis genomen. Aan Franse en Vietnamese zijde sneuvelden een 10-tal sol daten en werden 80 gewond. Keizer Bao Dai van Vietnam zal Zondag voor besprekingen met de Franse regering over de toekomstige status van Viet nam in de Franse unie, in Pa rijs aankomen. De premier van Vietnam, Ngoeyen van Tam, wordt in het begin van de volgende week in Parijs verwacht. Het te Minsk verschijnende blad „Sovietskaya Beylorussia" heeft meegedeeld dat Aleksei Klestsjef ontheven is van zijn functie van premier van Wit- Rusland. De opperste Sowjet van Wit-lRusland heeft Kiril Mazoerof tot zijn opvolger be. noemd. Mazoerof was tot du-Verre eerste secretaris van de afdeling Minsk van de communistische partij. Klestsjef is premier ge weest sinds 1948. ZATERDAG 1 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gew. mu ziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Orkest; 10.45 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 11.50 Koor; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Boek bespreking; 14.10 Gram.; 14.35 Orkest; 15.00 Kunst; 15.40 Ork.; 16.05 Gram.; 16.30 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Zang; 18.15 Weekoverzicht; 18.25 Dansmuziek; 18.45 Buitenl. cor respondenties; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Pari. overz.; 19.30 Gram.; 20.30 Causerie; 20.50 Gram.; 21.00 Lichte muz.; 21.35 Actualiteiten; 21.45 Gram.; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gymnastiek; 9.10 Gram.; 9.45 Waterstanden; 9.48 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Kamermuziek; 12.00 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gr.; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte mu ziek; 13.45 Gram.; 14.00 Week- journaal; 14.30 Orkest; 15.00 Causerie; 15.20 Streekuitzend. 15.45 Causerie; 16.00 Holland Festival; 16.45 Sport; 17.00 Gr.; 17.30 Vooor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.20 Orkest; 18.40 Gram.; 19.00 Art. staalkaart; 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.15 Gev. programma; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Orkest; 22.00 Hoorspel; 22.20 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.; 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse muziek; 14.15 Gram.; 15.15 Eth- nologische muz.; 16.00 Gr.; 16.45 Accordeonmuziek17.00 Nieuws; 17.10 Accordeon; 17.25 Gram.; 17.30 Orgel; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gev. programma; 21.00 Lichte muz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekpro gramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. De Nederlandse ambassadeur in Bonn heeft aan de Westduitse regering de uitlevering gevraagd van de in Uslar gearresteerde Bredase vluchteling Van der Neut, bijgenaamd „De beul van Amersfoort". Van der Neut werd pas 24 uur na zijn arrestatie ont maskerd als een van de vluchte lingen. De Nederlandse ambas sade heeft zich ook met de Britse bezetlingsautoriteiten in verbin ding gesteld, teneinde te verzeke ren dat Van der Neut door de be- zettingspolitie zal worden uitge wezen indien van Duitse kant geen uitwijzing zou worden toe gepast. N Van der Neut is ter beschik king gesteld van het landsge- recht in Goettingen en voorlopig aldaar in hechtenis genomen. Hij zal door het gerecht in deze stad echter slechts worden vervolgd wegens het leven onder valse naam. Wanneer het tot een ge rechtelijke procedure over een uitwijzing van de gearresteerde zal komen, hetgeen uiteraard te verwachten is, dan zal het „Ober- landesgericht" in Celle een uit spraak moeten doen over de vraag of aan Van der Neut asyl- recht kan worden verleend. Met Van der Neut zijn thans vijf der in de Kerstdagen van vorig jaar uit Breda ontsnapte gevangenen gepakt, nog twee hunner bevinden zich op vrije voeten, waarbij de vluchteling Tousseul, die indertijd opzien heeft gebaard door het geven van interviews aan Duitse kranten en door een bezoek aan de Duitse bondsdag. Nog slechts één van de gepakte vluchtelingen is, dank zij het ingrijpen van de Britse bê- zettingsautoriteiten, naar Neder land teruggebracht. In de behan deling van de verzoeken om asyl van de drie vluchtelingen Polak, Faber en Bikker, is generlei schot meer gekomen. Sedert De Jonge na de uitspraak van een rechtbank in Oldenburg, die hem recht op asyl toekende, door de Britten over de grens is gezet, is over een voortzetting van de gerechtelijke procedure tegen de drie anderen niets meer verno men. Er is reden om aan te nemen, dat deze procedures ver traagd zijn door het vooruitzicht dat de bezetting na een uitspraak van de rechterlijke instanties in staat zal zijn ook tegen deze vluchtelingen in te grijpen. Van der Neut is naar A.N.P. verneemt van het dorp Uslar overgebracht naar de gevange nis te Goettingen, omdat er ge ruchten de ronde deden, dat men hem met geweld uit het politie bureau in Uslar wilde bevrijden. Van derNeut is daar verhoord door een ambtenaar van het „Bundes Kriminal Amt" te Bonn en door een Nederlands opspo ringsambtenaar. Van der Neut heeft zich sinds Mei in het dorpje Vale bij een landbouwer Lesemann verborgen gehouden. Hij gaf zich uit als een Sudeten Duitser en had een vals persoonsbewijs gekregen van een vroegere collega uit de S.S., de Duitser Stellenberg. Zoals bekend, werd Woensdag de 28-jarige Bettie Mentjox ge wurgd op haar kamer in de Atjehstraat te Rotterdam aange troffen. Tot nu toe zijn alle op sporingen naar de dader zonder resultaat gebleven. De substituut-officier van ju stitie, dr. M. S. van Oosten, en de rechtercommissaris, mr. Heinsius, hebben zich op de hoogte gesteld en dr. J. Zeldenrust van het ge rechtelijk geneeskundig laborato rium heeft de sectie verricht. Elke aanwijzing, hoe klein ook, wordt door de politie onderzocht. Er hebben zich reeds tal van per sonen met de politie in verbin ding gesteld en zo is bekend ge worden, dat de vrouw Dinsdag nacht tussen 12 uur en half één een bar aan de Sumatraweg heeft verlaten in gezelschap van een buitenlander met een bruinach tige gelaatskleur, die gebroken Engels sprak. Om 1 uur heeft men iemand de trap af horen komen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de vrouw daarna nog de straat opgegaan is. Het vermoeden bestaat, dat zij tussen half 2 en 4 uur om het leven ge bracht is. VERKLARING VAN NAGUIB Generaal Naguib, de Egypti sche president, heeft verklaard, dat hij bereid is met de Britse premier, sir Winston Churchill, besprekingen te voeren over het geschil tussen Engeland en Egypte over de Suez-kanaal- zone. Generaal Naguib zeide tot verslaggevers: „Het doet er niet toe waar de bijeenkomst wordt gehouden in Londen of ergens anders als wij maar tot een oplossing komen die te verenigen is met de souvereiniteit van Egypte. Generaal Naguib legde zijn verklaring af naar aanleiding van buitenlandse persberichten, volgens welke hij wellicht bin nenkort met sir Winston zou samenkomen op Cyprus of Rho. dos om het vraagstuk van de Suez-kanaalzone te bespreken. Nieuwe en betere methode voor radiumwinning ten be hoeve van kankerbestrijding. De commissie voor de atoom kracht heeft medegedeeld, dat Amerikaanse geleerden een „be tere, snellere en meer doelmatige methode" hebben gevonden voor het verkrijgen van radium voor de kankerbestrijding. Hierdoor is het mogelijk gewor den zuivere radium te onttrekken aan barium, waarin het in de na tuurlijke staat voorkomt. Dit proces duurt enkele dagen, terwijl hiermede vroeger een maand was gemoeid. Verklaard wordt, dat de nieuwe werkwijze in wezen dezelfde is als die in 1898 door Pierre en Marie Curie, de ontdekkers van het radium, werd gevolgd. MASSALE BERECHTING TE DELFT. De kantonrechter-plaatsvervan- ger te Delft, de heer C. W. de Rochefort, behandelde een zaak tegen een groot aantal tuinders uit het Westland. Aan 110 tuin ders was n.l. ten laste gelegd dat zij het besluit tot bestrijding van de aardappelmoeheid hadden overtreden dool in 1952 en 1953 aardappelen op dezelfde perce len grond te verbouwen. De ambtenaar van het O. M hoopte dat deze massale berech ting de tuinders er van zal door dringen, dat zij zich aan de be palingen dienen te houden. De boeten, welke hij eiste, varieer den van vijf tot honderdvijftig gulden. De kantonrechter-plaatsvervan ger legde de meeste straffen op conform de eis. Het best kwa men de verdachten eraf, die on middellijk na de aanzegging had den gerooid. POSTZEGELS MET BIJSLAG VOOR 'T NED. ROODE KRUIS. Het Nederlandsche Roode Kruis gaat een postzegel-actie op touw zetten. Er zullen van 24 Augustus tot en met 23 October a.s. speciale postzegels met af beeldingen, die op het Roode Kruis betrekking hebben, worden uitgegeven met een bijslag boven de normale frankeerwaarde. De zegels zullen verschijnen in de waarden van 2, 6, 7, 10 en 25 cent met bijslagen van resp. 3, 4, 5 en 8 cent. Voorts zullen prentbriefkaar ten met voor kinderen ontworpen afbeeldingen van het Roode Kruis-werk worden verkocht. Eind Augustus zal een tentoon stelling van Roodje Kruispostze gels in het Postmuseum in Den Haag worden geopend. NASLEEP VAN DE ONGERE GELDHEDEN TE O.-LONDEN Na een lang onderzoek heeft het hof te Oost.Londen in Zuid- Afrika, 5 naturellen ter dood DE PAREL VAN HET STICHT IN EEN HEL VERANDERD? Namens een deel der inwoners van de gemeenten onder de rook van het vliegterrein Soesterberg, zoals Den Dolder, Huis ter Heide en Bosch en Duin, is een open brief gezonden aan de minister van Oorlog, met het verzoek op korte termijn een einde te maken aan wat genoemd wordt een on houdbare toestand door de over last van de laagvliegende sner pende vliegtuigen. Mogelijkheden daartoe wor den in het schrijven naar voren gebracht. De startbanen en werkplaatsen met vast technisch personeel kunnen in zodanige toestand gehouden worden, dat elk ogenblik daarvan gebruik kan worden gemaakt, maar voor het oefenen moet volgens het schrijven een andere plaats te vinden zijn, zoals verschil lende plaatsen langs onze grens, die geen gevaar voor de omgeving opleveren. Genoemd veroordeeld wegens moord op wordt het vliegveld „Brüggen" een dominicaanse non, dr E. Quinlan en de verzekerings agent Vorster. Een zesde naturel werd aan gewone aanranding schuldig bevonden en tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Een vrouw, die beken de dr Quinlan met een mes te hebben gestoken, werd vrijge sproken, omdat niet bewezen kon worden, dat het slachtoffer op dat ogenblik nog in leven was. Deze zaak betreft de nasleep van de ongeregeldheden op 9 November j.l. te Oost-Londen, waarbij 2 blanken door een me nigte naturellen werden ver. moord. Een aantal naturellen werd reeds eerder door het hof tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij de lijken der slacht offers na de moord hadden ver minkt „om medicijn te maken". Ulbricht, plaatsvervangend eerste-minister van Oost-Duits- land en eerste secretaris van de socialistische eenheidspartij, heeft op de in het afgelopen weekeinde gehouden conferentie van het centrale comité van de partij gezegd, dat Oost-Duitsland langzamer dan tot dusver een socialistische gemeenschap zal opbouwen. De „Nieuwe Koers" was nood zakelijk, daar de partij de fout had gemaakt de Sowjet-Unie slaafs na te volgen zonder de verschillen in de toestand in Oost-Duitsland en de Sowjet- Unie voldoende in aanmerking te nemen. De Amerikaanse senaat heeft na een zitting van 15 uur een wetsontwerp aangenomen, dat voorziet in hulp aan het buiten land ten bedr. van 6.745.318.202 dollar. De voorzitter van de commis sie voor de toewijzingen van de senaat, Bridges, zeide op de zit ting dat hij niet enthousiast v/as over de productie in België, Frankrijk, Engeland en Italië. Woensdag is te Parijs van ge woonlijk betrouwbare zijde ver nomen, dat de Britse regering bezig is met het opstellen van een overeenkomst, waarin de betrekkingen tussen Engeland en de Europese verdedigingsge meenschap zullen worden vast gelegd. Het opstellen van de tekst de zer overeenkomst geschiedt thans te Parijs door de zes-lan- dencommissie, die indertijd ook het ontwerp voor het E.V.G.- verdrag heeft opgesteld. In de overeenkomst zal slechts worden vastgesteld hetgeen En geland na de ondertekening van het E.V.G.-verdrag in Mei 1952, bij monde van verklaringen van zijn regering op zich heeft ge nomen. De Britse verplichtin gen worden er dus niet door uitgebreid. bij MünchenGladbach, dat ook speciaal ingericht zou zijn voor nachtvliegen en van Nederland uit gemakkelijk te bereiken. Voorts worden als oefenterrein genoemd een gedeelte van de N.O.-polder met aansluitende dij ken en IJselmeer en de in aan leg zijnde stranden aan de Zuid zijde van de Oostpolder bij El- burg. In het schrijven wordt gezegd, dat de eens zo prachtige parel van Het Sticht voor de bewoners in een hel veranderd is, waar niemand meer rust heeft. Niet alleen overdag en 's avonds, maar ook 's Zaterdags en 's Zon dags. Verschillende huizen wor den verlaten met belangrijk fi nancieel verlies en gemeend wordt, dat het niet aangaat een gedeelte van de burgerij meer dan extra te belasten en geen rust te gunnen na de dagelijkse arbeid. BOERDERIJ AFGEBRAND. Donderdagmorgen omstreeks half tien is te Winsum de boer derij van weduwe S. Medema totaal afgebrand. De oorzaak is hooibroei. De brand werd door een arbeider ontdekt, maar toen was het reeds te laat om het vuur afdoende te bestrijden. Er is alleen wat huisraad in veilig heid gebracht. De brandweer van Leeuwarden was spoedig aanwezig en daarna verscheen ook de brandweer van Mantgum. De beide brandspuiten konden echter niet meer verhinderen, dat de grote boerderij geheel is uitgebrand. Enkel een klein stukje van het voorste gedeelte kon worden behouden. De boer derij was verzekerd. DOOR GAS VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Donderdagmorgen zijn in een woning aan de Vossegatselaan te Utrecht twee oude dames leven loos aangetroffen. Het waren de bewoonster, de 78-jarige mevr. de wed. E. M. Kragtende Groot en haar schoonzuster, die bij haar logeerde, de 82-jarige mevr. Ree derKragten, wonende te Leeu warden. De oorzaak van d.it ongeval moet aan het volgende worden toegeschreven. Woensdag is in de Vossegatselaan een deel van de hoofdgasbuis door een nieuwe vervangen. Dit bracht met zich mede, dat de verbinding met de z.g. dienstleiding in het perceel nr. 65 moest worden overge bracht naar de nieuwe hoofdbuis. Vermoedelijk is door trilling in die dienstleiding bij het verrich ten der werkzaamheden een scheur ontstaan binnen de wo ning. Donderdagmorgen om 8 uur bleek, dat er iets aan de hand moest zijn. Omwonenden waren n.l. door het inademen van gas onwel geworden, zodat het dui delijk was, dat er met een gas leiding iets niet in orde was. Dit bleek het geval te zijn met de leiding in het bedoelde perceel. Onmiddellijk is toen aan de ach terzijde een ruitje ingeslagen en nadat men zich op deze wijze toe gang had weten te verschaffen tot de woning vond men nabij de gasmeter het levenloze lichaam van mevr. de GrootKragen. Deze heeft des nachts vermoede lijk gaslucht waargenomen en zich toen naar de gasmeter be geven om te zien, of deze in orde was. Zij moet toen bewusteloos zijn geraakt en daarna zijn over leden. Het tweede slachtoffer werd levenloos op haar bed aan getroffen. De gem. geneeskun dige en gezondheidsdienst heeft nog alles in het werk gesteld om de levensgeesten weer op te wekken, maar tenslotte moest een arts van die dienst consta teren, dat bij beide dames de dood was ingetreden. 125 Stuks stamboekvee, waar onder melkkoeien en jongvee, werden gisteren uitgereikt aan diverse zwaar getroffen landbou wers van Oude- en Nieuwe Ton- ge- Fier wapperde de Friese vlag op het grote koelhuis van de co- operatieve landbouwvereniging in Nieuwe Tonge, toen de heer C. L. de Wit in zijn kwalitiet van vertegenwoordiger van de rayon commissie voor de Landbouw en afgevaardigde van de provinciale stichting voor de Landbouw voor Zuid-Holland in een korte rede de Friezen uit Achtkarspelen, Sur huister veen en de omgeving van Workum dank bracht „voor deze vorstelijke schenking". Van Friese zijde werd 't woord gevoerd door de heer Van Zijp, voorzitter van het actiecomité. Voor veel boeren is weer de grondslag gelegd voor een nieu we veestapel. „DE OMMELANDEN". Naar wij vernemen zijn er bij de coöperatieve fabriek voor melkproducten „De Ommelan den" te Groningen, moeilijkheden gerezen tussen de personeelschef, de heer Q. B. Baarveld, en de wnd beheerder en oud-directeur de heer F. de Boer. De heer Baarveld verklaarde, dat hij de laatste tijd geregeld in zijn werk werd be lemmerd. Er verdwenen stukken uit zijn bureau en bij een bepaal de gelegenheid zou de heer De Boer hem hebben toegevoegd, dat hij wel kon verdwijnen. Woensdagmiddag vond de heer Baarveld de deur van zijn kan toor afgesloten. Hij heeft nu een advocaat in de arm genomen, die in een brief aan het bestuur van „De Ommelanden" heeft medege deeld, dat zijn cliënt zich niet als ontslagen beschouwt. De heer Baarveld was ook tijdens de sta king bij „De Ommelanden" werk zaam, maar legde zijn functie neer op 10 Maart j.l., omdat naar zijn mening de arbitrale uit spraak niet loyaal werd nage leefd. Toen de heer J. Wieringa als wnd beheerder werd aange steld, keerde de heer Baarveld bij het bedrijf terug. OP ZOEK NAAR ZIJN 3IEISJE. De 19-jarige Franse olympische zwemkampioen Jean Boiteux, die zoals bekend het ouderlijk huis heeft verlaten om zijn meis je te zoeken, heeft op het Parijse vliegveld Le Bourget een ver geefse poging gedaan aan boord van het lijntoestel naar Algiers te komen. De politie verbood het hem aangezien Boiteux nis minderjarige toestemming van zijn ouders moet hebben om zich naar het buitenland te be geven. Deel IH: HET LOKKENDE ZWAARD. 153. „Ik verwacht dat alles ten snelste voor hef vertrek gereed is. De afrekening met die Bor Khan kan wach ten!" zegt Tsacha. „Ja zeker, die ellen dige Khan kan wach ten, wachten tot het Tsacha de Machtige belieft hem aan te val len, hèhèhè," krast Alhabar, terwijl hij de handen wrijft. Verstoord kijkt Tsa cha hem aan en ver volgt dan: „Khandu, gij hebt het bevel over de mannen, die ik hier achterlaat om de ge vangenen op te wachten. Op de Noorman en zijn trawanten. Hoe verheug ik mij reeds over het weerzien van mijn goede Kohorr..." Glimlachend keert Tsacha zich om en zijn ogen zoeken Erwin. Als hij hem mist, snauwt hij: „Waar is die hondenzoon?" „Jajaja, waar verstopt die welp zich toch?" herhaalt Alhabar, ter wijl hij van genoegen kraait. Het volgende ogenblik schijnt hij te beven onder de ijzeren greep van Tsacha, die hem danig door elkaar rammelt. „Zeg mij, dwaze vreemdeling," sist hij, „wat bedui den de woorden, die gij spreekt? Liet gij de knaap ontsnappen? Zijt gij wellicht een vermomde Noor man? Geef antwoord!" De voerman stoot een hortende lach uit en terwijl hij naar adem snakt, zegt hij: „Een Noorman, heer? Ik weet... niet... waarover... gij spreekt! Zou ik, die een man des vredes ben, Tsacha de Mach tige durven weerstaan? Neen, im mers? Ik bracht U slechts uw krij gers keurig bij U voor de tent, dat weet ge toch? Hèhèhè..." Tsacha tracht nogmaals het glib berig gelaat van de voerman te doorgronden. Dan stoot hij hem bruusk van zich af. „Khandu! Haal die hondenzoon terug!" Hijgend van inspanning worstelt Erwin zich een weg door het zwie pende, venijnige struikgewas. Uit een grote schram op zijn voorhoofd druppelt bloed. Wanneer hij iets meent te horen, krimpt hij ineen als een egel, die gevaar ducht. In gespannen tracht hij de geluiden te onderscheiden. Het bloed bonst hem in zijn aderen. Zijn speurende ogen boren zich door het bescher mende gebladerte, maar zij ontdek ken niets. Nauwelijks is hij echtere enkele meters gevorderd, of opnieuw duikt hij ineen. Ja, nu hoort hij het heel duidelijk. Paardenhoeven dreunen op de steppengrond en er klinken verwarde kreten... Terwijl Erwin zich ademloos te gen de grond drukt, snellen reeds de eerste achtervolgers rakelings hem voorbij. NED. PLOEG VOOR DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN. De sportccmmissie van de K.N.W.U. heeft de ploeg, weik<=- ons land zal vertegenwoordigen bij de wereldkampioenschappen op de baan (Zurich) en op de weg Lugano) in de tweede helft van Augustus als volgt samenge steld: Baan: Amateur sprint rHïjze- lendoorn. Hij zal alleen worden uitgezonden, indien hij niet wordt geschorst wegens het niet nako men van een contract. Deze aan gelegenheid is nog in onderzoek. Sprint profs: Derksen en Van Vliet; achtervolging amateurs: Van Heusden en De Groot, reser ve Van Vreeswijk; achtervolging profs: Derksen; stayers: De Best met gangmaker Van den Bosch en Pronk met gangmaker De Graaf, reserve: Bijster met gang maker Wiersma. Weg: Voor de wedstrijden op de weg (amateurs) zijn voorlo pig aangewezen Van der Brekel, Paymans, De Groot, Konings, Cuyten. Pauw, Post, Tonnu Pe ters, Van Steenselen, De Jong, Van 't Hof en Wolfs. Na de laatste amateurklassie- ker, de Ronde van Kempen, wel ke binnenkort zal worden gere den. zal definitief worden bepaald welke 6 renners naar Lugano zullen gaan. Beroepsrenners: Van Est, Ger- rit Voorting. Adri Voorting, Wagtmans, Roks, Suykerbuyk, Van Breenen, Dekkers, Haan, Henk Stevens en Nolten. De verrichtingen van deze ren ners worden in de komende we ken nog nader onder de loupe genomen. Te zijner tijd zal een definitieve keuze voor acht man vvorderfcgedaan. „De Verwachting" - Axel. Prijsvlucht op Arras. Snelheid le oude duif 1686 m. 1. C. van Acker; 2. Joh. Wie- land; 3. Alb. Peersman; 4. J. de Visser; 5. Em. Misseghers; 6. C. Wieland; 7. H. de Waele; 8. en 9. R. J. v. d. Veke, Zaamslag; HL Eug. van Dorsselaer.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3