Uit de Provincie D Het Engelse plan voor herstel van de valuta omwisselbaarheid DE VAL VAN DE GASPERI "iscale tegemoetkomingen in verband met watersnoodramp Oproep van het Westduitse vakverbond roe Wie nemen deel aan de mobilisatie-oefening 3e divisie? DE RIJNSCHEEPVAART Sowjet-Unie zal bezettings- kosten in Oostenrijk zelf betalen AGENDA: De door Nederland vrijgelaten Japanners Massaproductie van Russische lange- afstsndsbommenwerpers TERNEUZEN. AARDENBURG. AXEL. SLUIS. PHILIPPINE. HANSWEERT. WESTDUITSE REACTIE Geen omzetbelasting voor ,,De Ramp Hef aantal slachtoffers bij de oefening «Coronet» Vclledige röntgen-installaiie voor de nieuwe "De Hoop» NEDERLANDSE CORPSEN BEHAALDEN SUCCESSEN IN BELGIë. Drie Nederlandse muziekcorp sen hebben deelgenomen aan het internationaal muziekconcours te Pulle, België. Ze hebben daar goede resultaten weten te berei ken. Het waren Stampersgat, dat uitkwam in de eerste afde ling. Het behaalde een 2de prijs met 266 punten; Schoondijke be haalde in afd. uitmuntendheid eveneens een 2e prijs met 281 punten. Biervliet, dat uitkwam in de hoogste afdeling, behaalde 326 punten waardoor het een eerste prijs met lof der jury verwierf. Een schitterend resultaat voor dit corps met zijn 22 leden. EXAMENS TYPOGRAAF. Bij de te Roosendaal gehouden examens voor typograaf slaag den o.m. de heren J. Kempe en F. de Putter te Zaamslag; A. de Meijer te Biervliet en J. van Gink te Axel. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij K. B. is toegekend de ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver aan mej. B. Schneider, wonende te Serooskerke, hoofd van de keu ken van het aldaar gevestigde kindertehuis „Welgelegen" van de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg. Ir A. P. LINDENBERGH NAAR NOORD HOLLAND. De hoofdingenieur van de PJZ.E.M., ir A. P. Lindenbergh te Middelburg, tot voor enkele ja ren hoofdingenieur te Terneuzen, is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot technisch ad junct-directeur van het provin ciaal Noordhollands electriciteits- bedrijf te Bloemendaal. Ir Lindenbergh, die sedert 1926 in dienst is van de P.Z.E.M. heeft een groot aandeel gehad in de electrificatie van Zeeuws-Vlaan- deren, waar hij van 1927 tot 1951 werkzaam was. In Terneuzen heeft ir Linden bergh tal van belangrijke functies bekleed in het maatschappelijk leven. Hij was o.m. lid van de ge meenteraad en voorzitter van de vereniging „Ambachtsschool voor Terneuzen en omstreken". „PRE FABS" VOOR HET RAMPGEBIED. Op 16 Augustus a.s. zullen Zweedse experts in ons land ko men voor de bouw van een hos pitaal met ongeveer 80 bedden in Zierikzee. Dit ziekenhuis, een schenking van Zweden, zal het derde Roo- de Kruishospitaal in ons land worden. De beide andere staan in 'Den Haag en in Beverwijk. Denemarken zal boven de 450 „Pre-Fab"-huizen uit Noorwegen, Zweden en Finland nog 50 wo ningen leveren. Van deze „Roode Kruis-huizen" komen er ongeveer 150 in Zee land te staan. Zuid-Holland krijgt er 190 en Noord-Brabant 140. Schip op de havenpier. Woensdagavond ongeveer half negen liep het binnenschip „St. Petrus" uit Goes tengevolge van de sterke ebstroom op de weste lijke havenpier. Voordat de posi tie van het schip gevaarlijk kon worden, was de sleepboot „Schel de" van de rederij Muller ter plaatse om hulp te bieden. De sleepboot slaagde er spoe dig in de „St. Petrus" vlot te trekken. Het schip, dat er zon der noemenswaardige schade was afgekomen, is de oosthaven binnengesleept, waar het lig plaats koos aan de steiger. Terneuzen en Zaamslag con certeren samen. Zaterdagavond 1 Augustus zul len de harmonie „Terneuzen" en de muziekvereniging „De Volhar ding" uit Zaamslag een gezamen lijk concert geven op de Markt onder leiding van de heer J Meijers, die directeur is van bei de gezelschappen. Dit concert, uit te voeren door twee muziekcorpsen, is een inte ressant experiment, dat meer dan gewone belangstelling ver dient. Terneuzen beleeft met dit ge zamenlijke optreden van twee ge zeischappen, een primeur, die on getwijfeld zal slagen en die veel liefhebbers van goede muziek naar de Markt zal trekken. Meer nog dan anders doen wi; bij deze gelegenheid een beroep op de ouders, die aan het welsla gen van dit belangwekkende ge beuren kunnen meewerken door hun kinderen op 't hart te druk ken zich tijdens het concert rus tig te houden. De muziektent zou wel eens te klein zijn om alle muzikanten te plaatsen. Moge de Markt te klein zijn om de belangstellenden te bergen. Uitvoering Mattheus Passion. Naar wij vernemen is thans de finitief vastgesteld, dat op Goede Vrijdag 1954 in de St Baafskerk alhier, die alsdan geheel geres taureerd zal zijn, een uitvoering zal worden gegeven van de Mat theus Passion van Joh. S. Bach, waaraan 250 personen zullen me dewerken, o.a. de Stichting Am sterdams Oratoriumkoor onder leiding van P. van Egmond en het R.K. Knapenkoor van de Vredes- kerk te Amsterdam. Met verschillende binnen- en buitenlandse solisten is men nog in onderhandeling. Geslaagd. Bij de op 30 dezer gehouden muziekexamens te Gent slaagde met onderscheiding voor viool mej. To Koster, alhier. Voor het practijk-diploma boek houden slaagde de heer P. van Langevelde te Axel. Gemeenteraad. De waarn. burgemeester heeft een openbare vergadering van de gemeenteraad belegd tegen Dins dag 4 Augustus a.s. De agenda vermeldt o.a. het onderzoek naar de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden; een voorstel tot wijziging van de winkelsluitingsverordening en 'n voorstel op de verzoeken om tege moetkoming in vervoerskosten ten behoeve van het schoolbe zoek. Actie voor een ambachtsschool te Axel. Naar men ons mededeelt, is in de deze week gehouden bestuurs vergadering van de chr. nat. schoolvereniging besloten met alle ten dienste staande middelen te streven naar de stichting van een chr. ambachtschool te Axel. Uit de gemeente Axel bezoeken momenteel 92 leerlingen een am bachtsschool, n.l. 75 die in Ter neuzen en 17 de R.K. ambachts school in Hulst. Het complex, dat onderdak kan bieden aan 480 personen, is in Hansweert (achter de Zanddijk in de Zouteweg) gebouwd door ongeveer 30 Zwitserse vrijwilli gers. Ook het transport naar ons land geschiedde geheel belange loos. De barakken zijn hier ge plaatst voor 10 jaar. Thans zijn er D.U.W.-arbeiders in onderge bracht. Van het complex maken deel uit twee cantines, twee keu kens en 10 logiesbarakken. Bij de overdracht op 15 Augustus zal de Zwitserse gezant in ons land aanwezig zijn. Reis Ouden van dagen. De ouden van dagen uit het tehuis „Rozenoord", maakten met enkele autobussen een reis je langs de Belgische kust. Vertrokken werd van Sluis via Damme naar Brugge, waar ver schillende bezienswaardigheden werden bezocht. Van daar ging de tocht via Yperen, waar het middagmaal werd gebruikt naar Oostende en verder langs de kust terug. De oudjes kwamen tegen 9 uur moe doch zeer voldaan in Sluis terug. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Philip pine kwam in openbare vergade ring bijeen. Afwezig was de heer A. Rammeloo. De geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden werden goedgekeurd. Van de Waterleidingmij is be richt ontvangen, dat met de aan sluiting van de percelen op het Olmendijkje zal worden begon nen. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van de bond van Nederl. architecten, waarin bezwaar werd gemaakt tegen het opdragen van plannen voor woningbouw e.d. aan de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht. De bond is van oordeel dat dit aan particuliere architecten toekomt. De voorzitter deelt mede, dat de verbetering van de Vaart straat bestedingsklaar is. Hij vroeg of dit werk openbaar of onderhands moet worden aanbe steed. De heer Brouwer vondt dat 't gemeentebestuur hierin erg laks is geweest. Het werk had z.i. al klaar kunnen zijn, maar de voor zitter bestreed dit. De directeur van Bouw- en Woningtoezicht was voor onderhandse aanbeste ding. De kosten werden begroot op totaal 8300. De mosselloods van de erven Dhooge moet verdwijnen. B. en W. stelde voor hiervoor een ver goeding van 1000 te geven, waarmee de raad accoord ging. Tot ambtenaar van de burger lijke stand werd benoemd de heer M. Bombelijn. De weg IsabellasluisDrie kwart en de Traverse zijn tot voorrangsweg verklaard. Op voorstel van B. en W. werd aan het R. K. ziekenhuis te Sluis kil een subsidie verleend van ƒ0,50 per ligdag per inwoner met een maximum van 1200 per jaar. In principe werd besloten een dergelijke subsidie toe te kennen aan de andere ziekenhuizen in Zeeuws-Vlaanderen, indien daar toe een verzoek wordt ingediend. De wedde van de secretaris van het burgerlijk armbestuur wordt vastgesteld op 350. Bij de rondvraag informeert de heer Anthonissen naar de B. B. De voorzitter deelt mede, dat de B. B. in Philippine is geformeerd met uitzondering van de blok- ploeg. Prins Bernhard opent barakkenkamp. Prins Bernhard zal op 15 Aug. a.s. in Hansweert een barakken kamp openen. De barakken zijn geschonken door het Zwitserse Roode Kruis naar aanleiding van de watersnoodramp. De afwijzing van het kabinet De Gasperi door de meerderheid der Italiaanse kamer heeft in regeringskringen in Bonn be zorgdheid doen rijzen met be trekking tot de conferentie over de Europese grondwet, die op 7 Augustus in Baden-Baden zou moeten beginnen. Men vreest, dat de conferentie uitgesteld zal moeten worden, wanneer Italië tegen die datum nog niet over een nieuwe regering zou be schikken. Dr Adenauer heeft bijzonder prijs gesteld op het spoedig be ginnen van het beraad der re geringen en hun deskundigen over het in Straatsburg ontwor pen statuut voor een Europese politieke gemeenschap. Men Verschenen is de memorie van antwoord op het verslag van de Eerste Kamer over de fiscale tegemoetkomingen in verband met de watersnoodramp. De stelling van enkele leden, dat de voorgestelde wettelijke regeling niet ver genoeg gaat, in zoverre, dat de fiscale tege moetkomingen zich eveneens hadden moeten uitstrekkken tot giften aan maatschappelijke or ganisaties, met name vakvereni gingen, die zich bezighouden met verlening van hulp aan de slachtoffers van de watersnood, kan de staatssecretaris van fi nanciën niet onderschrijven. Hij meent ten deze te mogen verwij zen naar de memorie van toe lichting aan de Tweede Kamer. Daarin is zowel op practische alsook op meer principiële gron den uiteengezet, waarom deze exceptionele belastingfaciliteiten beperkt dienen te worden tot giften aan het rampenfonds en het Roode Kruis. Dat de Tweede Kamer zich heeft uitgesproken vóór een bescheidene uitbreiding van de in artikel 1 van het wets voorstel opgenomen faciliteit, n.l. tot giften aan publiekrechte lijke lichamen, heeft de staats secretaris niet tot een wijziging van zijn standpunt kunnen bren gen. een zienswijze waarmede het zij met voldoening gecon stateerd de andere in het voorlopig verslag aan het woord zijnde leden zich kunnen ver enigen. De staatssecretaris is in staat mededeling te doen van het standpunt, dat hij inneemt aan gaande de omzetbelasting op het boek „De Ramp". Bij de beoordeling van de vraag of al dan niet aan de heffing van de verschuldigde belasting moest worden vastgehouden heeft hij in aanmerking geno men, dat hier sprake is van een nationale actie, welke blijkens de grote oplage van de uitgave weerklank heeft gevonden bij het Nederlandse volk, dat bi; aankoop van het boek niet in de laatste plaats heeft beoogd een bedrag als gift ten bate van de slachtoffers van de overstroming beschikbaar te stellen. Aangezien het batig saldo van deze uitgave geheel ten goeüe komt aan het nationaal rampenfonds, acht de staatssecretaris het gemotiveerd in dit bijzondere geval van hef fing van omzetbelasting af te zien ten behoeve van het ram penfonds. heeft het hier zeer op prijs ge steld, dat de ministers der zes landen zich bereii hadden ver klaard voor het eerst in een Duitse stad over de voortgang van het streven naar een Euro. pese eenheid te beraadslagen. Vooral ook met het oog op het feit, dat de bondsdagverkiezin gen in West-Duitsland snel na. deren, hecht men hier bijzonder veel waarde aan een Europese demonstratie in Baden-Baden, die de bemoeiingen om tot een Europese eenheid te komen een nieuwe impuls zou kunnen ge ven. Als een zeer krachtige bijdra ge tot het geven van zulk een impuls heeft men hier in rege ringskringen ook de aanvaar ding van het E.V.G.-verdrag in Nederland met bijzonder grote dankbaarheid begroet. „De Ne derlanders hebben daarbij", al dus het officiële mededelingen blad der bondsregering, „een inzicht en een oordeel getoond, die een voorbeeld zijn voor een realistische beoordeling van de internationale toestand en de daaruit voortvloeiende nood zaak van een Europees samen gaan". Naar aanleiding van de aanvaarding van het verdrag in Nederland schreef het rege- ringsbullëtin, dat thans aan de conferentie in Baden-Baden een wel zeer bijzondere betekenis gehecht moet worden. Zij zou naar Duits oordeel „de Europe se eenheid een goed stuk verder kunnen helpen en haar voor de toekomst kunnen verzekeren". Uiteraard wacht men daarom in Bonn met grote spanning af, of De Gasperi er in zal slagen met een nieuw kabinet voor de ka mer te treden en daarbij tege lijk de Europese plannen te redden. Op een tot stand komen van de conferentie van Baden-Ba den voor de Duitse verkiezingen blijft men hier uiteraard met bijzondere nadruk aandringen. De Engelse minister van finan ciën, Butler, heeft naar Donder dag is bekend gemaakt met ver tegenwoordigers van Westeuro- pese landen te Londen een reeks besprekingen gevoerd over het Engelse plan voor herstel van de valuta-omwisselbaarheid. Volgens het plan zal het pond sterling weer een internationale geldeenheid worden, die zonder beperkingen tussen de landen van de wereld kan worden ver handeld. Verwezenlijking van het plan zal dus vrijwel een eind ma ken aan het bestaan van de Euro pese betalingsunie. Minister Butler heeft in Maart j.l. tijdens zijn bezoek aan Wash ington getracht de medewerking van de Verenigde Staten, die on ontbeerlijk is voor het welslagen van het plan, te verkrijgen. Pre sident Eisenhower heeft Enge land toen echter verzocht eerst overleg tp plegen met de andere landen van de organisatie voor Europese economische samen werking en te trachten deze lan den tot aanvaarding van het plan te bewegen. De bijzonderheden van het plan, dat is opgesteld in een acht maanden geleden gehouden bij eenkomst van de premiers der landen van het Britse gemenebest zijn tot dusverre zorgvuldig ge heim gehouden. Donderdag is echter bekend gemaakt, dat het plan voorziet in de oprichting van een adviesraad van acht a tien leden, die tot taak zou krijgen toezicht te houden op het econo mische leven van de handeldrij vende landen. De raad zou er zorg voor moeten dragen, dat de valuta's dezer landen omwissel- baar blijven, en dat hun handel niet aan beperkingen onderhevig is. De landen, die aan het Britse plan zouden deelnemen, zouden de Europese betalingsunie moe ten verlaten. De E.B.U. zou dan alleen blijven voortbestaan voor landen als Oostenrijk en Turkije, die omdat de positie van hun han- Het voorlichtingsbureau der Westduitse regering heeft de vol gende verklaring uitgegeven „Naar aanleiding van de op 28 Juli 1953 in Den Haag gepubli ceerde mededeling, volgens welke de Nederlandse regering in ver band met bepaalde vraagstukken der Rijnscheepvaartpolitiek een stap in Bonn heeft ondernomen, wordt meegedeeld dat gelijktijdig met deze publicatie door de Ne derlandse ambassade in Bonn aan de bondsregering een nota over deze kwesties is overhan digd. De inhoud van deze nota zal met de betrokken federale ministeries in het licht van 8e sedert lange tijd hangende inter nationale besprekingen worden onderzocht". del tegenover de rest van Europa te zwak is, niet in staat zijn hun valuta omwisselbaar te maken. De officiële reactie der Europe se landen moet nog komen, doch België is het eerste land, dat reeds een critisch geluid heeft la ten horen. De Belgische minister van economische zaken, Duvieu- sart, heeft Donderdag in een vraaggesprek met Reuter zich te genstander verklaard van iedere vorm van liquidatie van de E.B.U. daar dit instituut nodig is om de Europese kolen- en staalgemeen schap te helpen behoorlijk te functionneren. De Belgische rege ring is, naar minister Duvieusart uiteenzette, de mening toege daan, dat herstel van de omwis selbaarheid der valuta's via de E.B.U. dient te geschieden en niet plotseling moet komen. Het herstel dient volgens- het Belgi sche standpunt te worden bereikt door een geleidelijke verhoging van de goudbetalingen ter verre kening van de overschotten en tekorten in het betalingsverkeer der E.B.U.-landen. De Engelse minister van finan ciën heeft duidelijk gemaakt, dat aan bepaalde voorwaarden moet zijn voldaan, alvorens tot herstel van de omwisselbaarheid van het pond en enige andere valuta's kan worden overgegaan. De lan den, die naar herstel van de om wisselbaarheid van hun valuta streven, moeten een evenwichti ge monetaire politiek volgen, de Verenigde Staten zouden het dol larkapitaal van het internationale monetaire fonds moeten verho gen, de Amerikaanse invoerrech ten zouden moeten worden ver laagd en andere belemmeringen van de internationale handel zou den uit de weg moeten worden geruimd. De voorgestelde adviesraad zou volgens het plan verstrekkende bevoegdheden verkrijgen. Hij zou een tamelijk groot gedeelte van de goudreserves der deelnemende landen moeten beheren en oplos singen moeten voorstellen voor de economische problemen dezer landen. Het is de bedoeling, dat drie of vier leden van de adviesraad per manent zitting hebben, terwijl de overige leden hooggeplaatste ambtenaren zouden moeten zijn, die hun regering in de raad ver tegenwoordigen. Van de grote handeldrijvende mogendheden, die aan het plan deelnemen, zou Amerika, dat reeds de meeste zeggenschap in het bestuur van het internationa le monetaire fonds heeft, een toonaangevende rol in de advies raad toegedeeld krijgen. Het is de bedoeling van Enge land, dat, wanneer eenmaal de convertibiliteit van het pond ster ling zal zijn hersteld, de wissel koers tussen het pond en de dol lar zonder vaste limieten zal fluc tueren. Grote koersschommelin gen zouden dan echter voorko men moeten worden door middel van een valuta-egalisatiefonds. Onder het plan zouden de deel nemende landen gedurende een korte periode, totdat de advies raad is opgericht en regelingen voor de handel zijn getroffen, nog beperkingen op de invoer uit het dollargebied moge handhaven en instellen. De regelingen voor de handel, die tussen de landen met converteerbare valuta zouden moeten worden overeengekomen, zouden in overeenstemming moe ten zijn met de bepalingen van de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.) en de statuten van het internationa le monetaire fonds. Na inwer kingtreding van deze regelingen zullen invoer-discriminaties, be halve in noodgevallen, niet meer geoorloofd zijn. Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse- Zaken heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie van Augustus af alle bezettings kosten in Oostenrijk zal over nemen en deze in het vervolg zelf zal betalen. In een Sowjet-Russische nota wordt verklaard, dat de Sowjet- regering haar besluit heeft ge nomen naar aanleiding van de door de Oostenrijkse regering uitgesproken wens. De mededeling over het Sow jet-Russische besluit, welke ge heel onverwacht kwam, heeft in Oostenrijkse politieke kringen grote voldoening gewekt. Alleen de Amerikanen hadden totnogtoe enige jaren geleden af gezien van betaling der bezet- tingskosten door Oostenrijk. De kosten ten laste van de Oostenrijkse begroting bedroe gen voor de Sowjet-strijdkrach- ten jaarlijks ongeveer 22.650.000 gulden. Het Sow jet-besluit volgt op eerdere concessies aan Oosten rijk. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. S.O.S. held in nood. Bovenzaal De Vrieze, Markt, 8 uur: Lezing door de heer Quist. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. S.O.S. held in nood. Concertgebouw, 3 uur: Kindervoorstelling De avon turen van Jopie Slim, 8 uur: Zij .was 17 jaar. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Het kind dat haar gegeven werd. Het Westduitse vakverbond heeft zijn zes millioen leden op geroepen „een betere bondsdag" te kiezen dan die, welke in Keu len zijn laatste vergadering hield. „Wie niet wil, dat weer heer schappij van geweld, oorlog, ter reur en bommennachten over ons komen, die moet door zijn stem te geven aan de verkiezing van een betere bondsdag meehel pen de krachten uit te sluiten, die het Duitse volk voor een tweede keer in het ongeluk wil len storten", zo heet het in de oproep. De twaalf Japanse oorlogsmis dadigers, wier invrijheidstelling door de Nederlandse regering is gelast, hebben gisteren de Suga- no-gevangenis in Tokio verlaten. Zoals bekend betreft het hier Japanners, die door Nederlandse rechters veroordeeld waren en die in Japan hun straf onder gingen. Door W. KERREMANS 79) Nadruk verboden. Haar aanleiding van vele bij burgemeesters binnenkomende verzoeken om inlichtingen wordt medegedeeld, dat voor de mobi lisatie-oefening van de 3e divisie alleen de groot-verlofgangers on dier de wapenen moeten komen, die enige tijd geleden een per soonlijke schriftelijke waarschu wing hebben ontvangen. Zij moe ten rekening houden met een op roeping in de eerste helft van Augustus voor de mobilisatie oefening 3e divisie. Bij de oefening „Coronet" zijn in totaal vier vliegtuigongeluk ken gebeurd, waarbij zes toestel len werden vernield. Zes piloten verloren hierbij het leven en twee moesten in een zie kenhuis worden opgenomen, al dus het hoofdkwartier van de luchtstrijdkrachten, die deelne men aan de oefening. „We krijgen dan toch zeker meer loon?" vroeg Jacob. „Nee, vooi eerst niet. Jullie hebt weken en maanden lang kunnen luieren voor je loon. Nu moet je er wat voor doen. Ik heb hier voor jullie elk een werklijst, die ik in de stal zal hangen en waaraan je je stipt hebt te hou den. Ieder weet van uur tot uur wat hij te doen heeft en om dat te kunnen doen zal hij flink moe ten aanpakken. Als we wat op streek zijn, zal ik de werktijd verkorten. Wie zijn werk niet naar behoren doet, wordt ontsla gen met een week. Jou Jacob, geef ik een week proeftijd. Ik zal je nauwkeurig controleren en je geen enkele aanmerking maken, maar als je niet werkt zoals ik het verlang, zoals het behoort, dan krijg je over een week je laatste loon". Hij deelde hun nog mede hoe de paarden behandeld moesten worden, zonder razen of slaan, dat ze de dieren vriendelijk moesten verzorgen en beschreef hoe zij de paarden elke dag moesten poetsen. Hij zag Jacob glimlachen, laat dunkend en spottend, alsof iemand gesproken had, die van paardenverzorging niets wist. Tinus had geknikt en zei toen hij eindigde „Dan zalle we maar derek be ginnen." Venkel bleef bij hen en gaf aan wat het eerst moest gebeuren. Zij arbeidden zoals ze in al die jaren nog niet hadden gedaan en toen zij vertrokken zag de stal er reeds anders uit. Venkel bracht mevrouw Hor- sting verslag uit van het gebeur de. Zij keek verschrikt toen hij vertelde van zijn handgemeen met Vink en zei bang: „Hemel, mijnheer Venkel, zo'n grote, sterke man". „Hij is wel groot, maar niet sterk. Hij is ondermijnd en ver slapt". „Zou hij zijn bedreiging nog uitvoeren? U mag toch wel op passen." „Ik verwacht niet dat hij iets zal doen, maar ik zal er aan den ken." De volgende ochtend waren de twee knechts om 6 uur present en Venkel werkte de gehele dag met hen samen in de stal en op het terrein. Hij wilde niet nu al vra gen om verbouwing en timmer werk, maar stelde wel voor de schilder eens te laten komen en prijsopgave te doen voor hetgeen noodzakelijk moest geverfd wor den. 's Middags kwam mevrouw in de stal en uitte haar bewondering voor hetgeen in die korte tijd al was bereikt. De groezelige, slor dige en verwaarloosde stal was opgeruimd en schoongemaakt, het terrein was verzorgd, alles lag opgeborgen en op de plaats waar het behoorde, en de knechts waren bezig de paarden terdege te poetsen. Venkel vergezelde mevrouw tot de woning en keerde toen terug. Jacob stond een paard te borste len en wierp een zijdelingse blik naar Venkel. „Toe nou, mijn honneponne- tje", zei hij op een gemaakt lieve toon tot het paard. „Toe nou mijn schatteboutje, lig nou eens effe je snoeperige voorpootje op, dat ik uwes hoefie wat kan schoonkrabben". Venkel verstond de bedoeling. Jacob wilde hem laten horen hoe hij Venkel bespotte met zijn op dracht om de dieren vriendelijk toe te spreken. De man was niet van goede wil. Dit bleek ook de volgende dagen. Tegen het stren ge verbod van Venkel in betrapte hij Jacob tweemaal met een brandende pijp in de stal, hij kwam te laat op het werk en lanterfantte waar hij kon. De man kon niet gehandhaafd wor den. 't Zou moeilijk zijn om met Ti nus alleen het werk dat voor hem lag te doen, maar alles was beter dan met zo'n kracht te blijven doorgaan. Toen hij 's Zaterdags Jacob zijn loon gaf, reikte hij hem het dub bele bedrag over en zei: „Hier zijn twee weken loon, Jacob. Je behoeft niet meer terug te komen." „Niet meer terugkomen? Wat bedoelt u? Heb ik soms mijn werk niet gedaan?" „Ja, maar niet zoals ik het wil." „Wat mankeert er dan aan?" „Er mankeert zoveel aan, dat ik je niet langer kan gebruiken." „Jijjijhijgde Jacob. „Jij gooit mijn er ook uit, jij wilt hier alleen de baas zijn, hé. Best man, ik heb jou niet nodig. Een man as ik kan overal zijn loon verdienen, maar dat zeg ik je, dat ik er voor zorgen zal dat je geen andere in mijn plaats krijgt en dan mot jij maar zien het met die lamzak van een Tinus hier te klaren. Saluut meneer de direc teur." (Wordt vervolgd.) De leiding van het vakverbond spreekt de mening uit, dat de ar beiders met het aftredende parle ment niet tevreden kunnen zijn, omdat een groot aantal der door de vakbonden gestelde eisen niet zijn ingewilligd. Zij protesteert o.m. tegen het te hoog geachte prijspeil. De medezeggenschap der arbeiders in de fabrieken is volgens het verbond op ontoerei kende wijze geregeld. De door de regering toegezegde nieuwe re geling der bezitsverhoudingen in de basisindustrieën is op niets uitgelopen, daar alle oude bezit ters hun rechten in volle omvang hebben teruggekregen. In de oude bondsdag zaten naar de me ning van het vakverbond „te wei nig mannen, die geneigd waren de arbeiders de rechten te geven, waarop zij na hun grote presta ties na 1945 recht konden doen gelden". Volgens 'n Amerikaans lucht vaarttijdschrift is Rusland be gonnen met de massaproductie van lange-afstandsbommenwer- pers met straalaandrijving. De bommenwerper, de Tug-75, zou atoombommen kunnen ver voeren naar elke belangrijke plaats in de Ver. Staten. Het blad schrijft, dat het Sowjet- russische strategische comman do van de luchtmacht voorlo pig van plan is 400 van deze zes- motorige bommenwerpers te bouwen. Het toestel zou kunnen worden vergeleken met de Ame rikaanse intercontinentale zwa re bommenwerpers, waarvan de productie niet vóór 1954 zou be ginnen. De Sowjetrussische bommenwerper zou een snelheid kunnen ontwikkelen van ruim 800 km per uur en ongeveer 10.000 km aan één stuk kunnen vliegen. De administrateur van de Ne derlandse vereniging ten behoe ve van zeelieden van elke na tionaliteit, de heer H. J. Suer-i mond, deelt mede, dat 'n N.V. in Amsterdam een volledige rönt. geninstallatie heeft geschon ken, bestemd voor het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop".

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2