Nieuwe beschuldigingen aan het adres van de N. V. Be Russische nota over Oostenrijk Minister Luns over zijn bezoek aan Indonesië en Nieuw-Guinea Castella-Vaatwas Taft gaat achteruit o^en blinkender vaat en zachtere handen! Nieuwe 372 procent Nederlandse staatslening Acht ten voor gymnastiek zalen in Arnhem De repatriëring van krijgsgevangenen Amerikaanse senaat aan vaardt „vredesresolutie" Maandag referendum in Perzië Ierse geschenkzendingen voor Nederland PERSCONFERENTIE NEHROE VAN De olie-industrie in Zuid-Frankrijk WEERSVERWACHTING HOOG WATER ZON- en MAANSTANDEN McCarthy over de wapenstilstand Het Lagerhuis over Korea Amerik. vlieg'ulg in zee g'sloif Geen overeenkomst met Australië Het Nederlandse betoog te Bonn Prinses Asjraf uit Teheran vertrokken Indonesië heeft een nieuw kabinet Sastroamidjojo wordt premier Bedrag 400 millioen; koers 100 procent Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nh 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 31 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2907. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De communisten hebben Don derdag op de bijeenkomst van de militaire bestandscommissie te Panmoendjon de Verenigde Na ties van nog twee schendingen van de order „Staakt het yuren" beschuldigd. Geallieerde vlieg tuigen zouden Woensdagochtend boven de bufferzone hebben ge vlogen. Een woordvoerder van de V. N. deelde mede, dat de geallieerden alle beschuldigingen zullen on derzoeken. Een geallieerde woordvoerder zeide dat de 'geallieerden in de militaire bestandscommissie heb ben toegestaan, dat niet-militaire politie in het communistische deel van de bufferzone patrouil leert, mits zij duidelijke kenteke nen draagt. De politie mag de zóne 36 uur nadat een begin is gemaakt met het aangeven van de demarkatielijn het gebied be treden. Over bewapening is niet gesproken. McCarthy over de wapenstil stand in Korea. „Wij hebben in Korea een grote nederlaag geleden, doch ik geloof niet dat u daar president Eisen- Niet minder dan f 805.000 wil het Arnhemse gemeentebestuur besteden voor de bouw van gymnastiekzalen. Deze ruimten zijn wat in de verdrukking geraakt en boven dien heeft de Gelderse hoofd stad zich de laatste jaren aan zienlijk uitgebreid. Het tekort doet zich dan ook het pijnlijkst gevoelen in de nieuwe woonwij ken. In het bedrag van ruim acht ton zijn de kosten van de grond en van de eerste inrichting der lokalen begrepen. De raad moet nog beslissen. hower de schuld van kunt geven", verklaarde de Ameri kaanse senator Joseph McCarthy Woensdag in een onderhoud met jeugdige leden van een hulpor ganisatie van het „Amerikaanse legioen". „Ik weet niet welke motieven de president had, om zijn goed keuring aan het bestand te hech ten. Wellicht heeft hij gedacht dat de prijs van een overwinning, namelijk bloed, ellende en tranen te hoog is om daarnaar te stre ven". Senator McCarthy besloot met te zeggen dat de regering- Truman „in Korea jeugdige Amerikanen in de strijd heeft geworpen, zonder hun toe te staan de oorlog te winnen". Interview met Rhee. Bij een interview met de New York Times heeft de Zuidko- reaanse president Syngman Rhee verklaard, dat hij alleen in een bestand heeft toegestemd omdat hij er op vertrouwt, dat Amerika een hervatting van de strijd zal steunen als de politieke conferen tie mislukt. Rhee zei niet te ge loven in oplossing van de Ko reaanse kwestie met vreedzame middelen. De Britse verliezen in Korea. Groot-Brittannië heeft 4.451 slachtoffers in. Korea te betreu ren, zo heeft de Britse staatsse cretaris van oorlog, Birch, Don derdag voor het Lagerhuis ver klaard. Volgens de mededeling van Birch zijn er 749 militairen ge sneuveld, 2.556 gewond en wor den er 209 vermist, terwijl 937 Britten als krijgsgevangenen staan geregistreerd. Ce Amerikaanse verliezen in Korea. De Amerikaanse strijdkrachten in Korea hebben 140.546 man verloren, aldus heeft het Ameri kaanse ministerie van Defensie De „Pravda" heeft Donderdag de tekst gepubliceerd van een Sowjetrussische nota over een Oostenrijks vredesverdrag, wel ke Woensdag j.l. aan de Oosten rijke ambassadeur te Moskou is overhandigd. In de nota wordt gezegd, dat indien Oostenrijk zijn verkla ring intrekt dat het het ont worpen verkorte verdrag voor Oostenrijk steunt, dit de weg zal openen voor hernieuwde onder handelingen tussen de grote vier-mogendheden over de kwestie, met het doel, overeen stemming te bereiken over on opgeloste vraagstukken, die ver band houden met het sluiten van het verdrag. (Het „verkorte verdrag" werd door Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten in Maart 1952 aan de Sowjet-Unie voorgesteld). De Sowjetrussische nota ver wijst naar een Oostenrijks me morandum van 30 jaar waarin verklaard werd, „dat de bonds regering de weg van diplomatiek overleg over een staatsverdrag, voorgesteld door de Sowjetrus sische regering, aanvaardbaar acht en hoopt, dat de volledige gedachtenwisseling op de voor gestelde wijze zal leiden tot de spoedige tot standkoming van een staatsverdrag". Volgens de Russische nota „blijkt uit deze verklaring van de Oostenrijkse regering, dat zij een positief standpunt inneemt t.a.v. het voorstel der Sowjet russische regering, dat de kwes tie van een staatsverdrag be handeld moet worden in diplo matiek overleg". Verder verklaart de Russische nota o.m. dat op de grondslag van de overeenkomst van Pots dam en de vier-mogendheden- besprekingen van 1949 te Parijs overeenstemming was bereikt over een verdrag met Oostenrijk, met uitzondering van enkele minder belangrijke artikelen. „Maar ondanks deze overeen komst met betrekking tot een ontwerp-verdrag", aldus de no ta, „stelden de 3 Westelijke mo gendheden in Maart 1952 een zogenaamd verkort verdrag voor dat zonder deelneming van de Sowjet-Unie werd opgesteld en dat, zoals de Sowjetrussische regering herhaaldelijk heeft verklaard, niet kan dienen ter regeling van de Oostenrijkse kwestie". „Het spreekt vanzelf", zo be sluit de Russische nota, „dat onttrekking van het ontworpen verdrag aan discussie de vier mogendheden in staat zal stel len de bespreking van de kwes tie met betrekking tot een staatsverdrag met Oostenrijk te hervatten, teneinde overeen stemming te bereiken over on opgeloste vraagstukken die ver band houden met het sluiten van dit verdrag". In de Sowj et-nota wordt ver klaard dat het verkorte verdrag geen rekening houdt met de Sowjetrussische rechten te Potsdam verleend, op de voor malige Duitse bezittingen. Dit zijn bezittingen van Duitsers in Oostenrijk toen dit land nog deel uitmaakte van het derde rijk. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken noemde de Sow- jet-nota over een staatsverdrag een „herhaling" van het vroe gere standpunt der Sowjet-rege- ring. REACTIES OP DE NOTA. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de Russische nota aan Oostenrijk is bedoeld om een scheiding tus sen Wenen en de Westelijke ge allieerden teweeg te brengen. Door aan Wenen te vragen het verkorte verdrag voor Oostenrijk te verwerpen, zet de Sowjet-Unie het gebruik van dit ontwerpver drag voor propagandadoeleinden voort, zo zegt men in deze krin gen. De Westelijke mogendheden hebben echter reeds duidelijk a- ten weten, dat zij bereid zijn het verkorte verdrag te laten verval len, indien de Sowjet-Unie de on derhandelingen voor een volledi ger verdrag wil hervatten. Men is hier van mening, dat de jong ste Russische nota een poging is om de kern van de zaak te ont wijken, teneinde het voortzetten van de bezetting van Oostenrijk te rechtvaardigen. bekendgemaakt. Er zijn 22.359 Amerikanen gesneuveld en 104.698 gewond, terwijl 13.489 personen worden vermist. De verliezen van de laatste dagen vóór de wapenstilstand zijn hier bij nog niet inbegrepen. Deze zul len pas worden bekendgemaakt, nadat de familieleden der slacht offers zijn gewaarschuwd. De eerste groep communisti sche krijgsgevangenen, die naar huis terugkeren, is Donderdag morgen te Intsjon aan land ge gaan. Het zijn tenminste 2000 Noordkoreanen en 600 Chinezen. Zij zijn per schip van kampen bij de Zuidkust van Korea naar het N. gebracht. De Chinezen zijn in middels per trein naar Moensan, in de buurt van de gedemilitairi- seerde zóne, vertrokken. De Noordkoreanen zouden later per trein naar Jongdongpo bij Seoel vertrekken. De Noordkoreaanse officieren en manschappen gingen in mili taire formatie te Intsjon aan land. Hun uniformen waren smetteloos en hun laarzen glom men. Een aantal Chinezen had daarentegen hun kleding ge scheurd en hun schoenen wegge worpen om er haveloos uit te zien. De correspondent van „Nieuw China" te Kaesong zei dat er on middellijk 76.000 communistische gevangenen dienden te worden gerepatrieerd. De Amerikanen spraken slechts over 74.000 zon der mede te delen wat met de ontbrekende 2.000 is gebeurd. BEZORGDHEID IN ENGELAND. De jongste verklaringen over Korea van John Foster Dulles hebben zoveel bezorgdheid bij de Britse regering gewekt, dat zij zich onmiddellijk tot Washington hfeeft gewend, zo heeft de waar nemende premier Butler gisteren in het Lagerhuis meegedeeld. Dulles zei twee dagen geleden op een persconferentie, dat Ame rika na 90 dagen van de politieke conferentie over Korea zou weg lopen, als de communisten deze conferentie voor propaganda doeleinden zouden gebruiken. Hij liet ook doorschemeren, dat Amerika zijn veto zou uitspreken tegen elke poging om communistisch China tot de Ver enigde Naties toe te laten. Engeland wil geheel vrij zijn om te doen wat het op dat ogen blik juist acht. Tevoren had de leider der op positie, Attlee, verklaard dat Dul les' dreigenment om de politieke conferentie te verlaten in strijd lijkt met geest en werkwijze van de Verenigde Naties. Men kan uit die verklaring afleiden, aldus Attlee, dat Amerika zijn eigen weg wil volgen, als alles niet pre cies gaat zoals Dulles het wil. Attlee .noemde dit een gevaar lijke toestand. Butler deelde mede, dat de re gering na haar stap te Washing ton „bepaalde ophelderingen" van Amerika over Dulles' uitla tingen had ontvangen, die een vrij wat beter beeld gaven dan de korte persberichten. Een amphibievliegtuig van de Amerikaanse marine is Donder dagmorgen ongeveer 60 mijl ten W. van het eiland Luzon in de Chinese zee gestort. Tien van de vijftien leden der bemanning worden vermist. Per pak 25 cent\ Dubbel pak 45 cenl Op een persconferentie in Den Haag heeft de minister zonder portefeuille aan het ministerie van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, nogmaals uit drukkelijk verklaard, dat met de Australische regering geen mili taire of politieke overeenkomst is gesloten met betrekking tot Nieuw-Guinea. Het ligt niet in de bedoeling de samenwerking tussen beide landen op het ge bied van bestuur, verkeer, ge zondheidszorg en op wetenschap pelijk en cultureel gebied vast te leggen in een officiëel verdrag. De Amerikaanse senaat heeft een resolutie aanvaard, waarin de wens van de Ver. Staten naar vrede en ontwapening wordt uitgesproken. President Eisenhower wordt gevraagd, de inhoud der reso lutie ter kennis van de staats hoofden van alle landen te brengen, met het verzoek deze aan hun volken bekend te ma ken. De toestand van de republikein se leider, senator Taft, is Donder dag plotseling ernstiger gewor den, aldus een mededeling van het Newyorkse ziekenhuis. De senator „ademt met zicht bare moeite". Enkele uren tevo ren was nog gemeld, dat Taft zich vrij goed voelde en overeind in bed zat. De persoonlijke lijfarts van president Eisenhower, generaal- majoor Howard Snyder, heeft Taft na het middaguur bezocht en beschreef hem later als een „ziek man". Volgens een bericht in een te Tucson (Arizona) verschijnend blad zou Taft aan „bloedkanker" (cancer of the blood) lijden. In het artikel, dat is geschreven door de eigenaar van het blad, Volgens „Het Laaste Nieuws" is in Belgische kringen met vol doening kennisgenomen van het Nederlandse protest tegen de Duitse Rijnvaartpolitiek, die ook in België wordt beschouwd als een ontoelaatbare schending van de acte van Mannheim. Het blad verneemt, dat de Belgische rege ring, hoewel zij niet óp de hoog te was van de inhoud der Neder landse nota, deze stap verwacht te. „Het Laatste Nieuws" herin nert er aan, dat de andere Rijn- vaartstaten er na de oorlog in toestemden, dat met het beginsel der vrije Rijnvaart de hand zou worden gelicht, zolang de econo mische toestand van West-Duits- land slecht was. Nu dat niet meer het geval is, kan moeilijk nog langer een beroep op de welwil lendheid der andere Rijnvaartlan den worden gedaan, zo zegt het blad. Er bestaat voor de Duitsers geen werkelijke noodzaak de bui tenlandse vloten van de Rijn te weren. wordt gezegd, dat men verwacht dat Taft nog „ten hoogste enkele weken" zal leven, en „misschien nog maar enkele dagen". De schrijver vermeldde niet, van wie hij zijn inlichtingen had gekre gen, maar zei dat het een „alge meen bekend feit" was in Wash ington. Een zoon van senator Taft, die ambassadeur van de Verenigde Staten is in Ierland, is Donderdag uit Ierland te New York aangeko men om zich naar zijn vader te begeven. Twee andere zoons van Taft hebben hun vader reeds Donder dagmorgen bezocht. De Perzische eerste-minister, dr. Mossadeq, heeft besloten Maandag een referendum te hou den om het Perzische volk te vragen of de Tweede Kamer de Madjlis al of niet moet wor den ontbonden. In de woning van de Perzische religieuze leider Kasjani, tegen stander van Mossadeq, is een handgemeen uitgebroken tussen aanhangers van Kasjani, die een toespraak van hun leider kwa men aanhoren, en aanhangers van Mossadeq, die zich met ge weld toegang tot de woning had den verschaft. Drie personen werden zwaar en een tiental licht gewond. Te hulp geroepen militairen hebben in de lucht moeten schie ten om de aanvallers te verdrij ven. Het kabinet bepaalde, dat in de tachtig stemhokjes in Teheran twee stembussen moeten worden geplaatst: één voor de stemmen voor en één voor de stemmen tegen de ontbinding van de Madjlis. De dag van het referendum zal een nationale feestdag zijn. Waarnemers te Teheran waren van oordeel, dat het volk zich vóór ontbinding zal uitspreken. Prinses Asjraf, de tweelingzus ter van de sjah van Perzië, is Donderdag per vliegtuig uit Te heran naar Genève vertrokken. De sjah had haar gelast het land te verlaten. De prinses was Zaterdag j.l. onverwachts en zonder toestem ming van het hof in Perzië terug gekeerd. Twee jaar geleden had zij het land moeten verlaten on der druk van premier Mosadeq, die haar beschuldigde van tegen zijn regering gerichte activiteit. Als voorbeeld van de samen werking noemde minister Luns het onderhouden van een lucht lijn tusen WeWak in Australisch Nieuw-Guinea en Hollandia, waardoor deze plaats zal worden aangesloten op het Australische luchtnet. Ook in het scheepsver keer zal worden gecoördineerd, zodat de verbindingen tussen bei de delen van het eiland worden verbeterd. Minister Luns zei voorts, dat er in Nieuw-Guinea grote moge lijkheden, maar ook grote moei lijkheden zijn, zoals het probleem van de arbeidskrachten. In ant woord op een vraag, of. de toela ting van Japanners tot de oplos sing van dat probleem zou kun nen bijdragen zeide de minister, dat de Nederlandse regering daar „zeer gereserveerd" tegenover staat. Er moet rekening worden gehouden met de autochthone be volking, terwijl het nog te weinig zeker is welke richting het na oorlogse Japan uitgaat. INDONESIË. In Indonesië heeft minister Luns besprekingen gevoerd over alle problemen, die de verhou ding tussen dat land en Neder land raken. De oplossing van de diverse problemen zal moeten wachten, tot daar e^< nieuwe re gering is gevormd. Het gebaar van de vrijlating der Apra-arres- tanten wordt door de Nederland se regering zeer op prijs gesteld. De theoretische mogelijkheden voor de Nederlanders in Indone sië zijn enorm. Alles hangt ech ter af van de wijze, waarop het reeds in Indonesië geïnvesteerde kapitaal wordt behandeld en of er nieuw kapitaal uit het buiten land zal komen. Het feit, dat ar- De formateur Wongsonegoro is er op 't laatste ogenblik tegen veler verwachting in geslaagd 'n regering te vormen, die steunt op P.N.I., P.I.R., Nahdatul Ula- ma en P.S.I.I. De Masjumi, P.S.I., Katholieken en Parkindo nemen niet aan de regering deel. De Parkindo zou de regering echter wel steunen. Hetzelfde geldt voor de democraten-fractie. Soekarno maakte bekend, dat hij met het kabinetontwerp ac- coord ging. De nieuwe regering, de vijfde sinds de souvereiniteits- overdracht, wordt geleid door Ali Sastroamidjojo van de P.N.I., thans ambassadeur in de Verenigde Staten. Vice-premiers zijn Wongsonegoro van de P.I.T. en Zainul Arifin van de Nahda tul Ulama. RIJWIEL BESCHOUWD. In de Staatscourant van gis ter wordt nog een merk brom fiets genoemd, dat als rijwiel moet worden beschouwd, n.l. het merk Victoria. Blijkens een gisteren versche nen prospectus heeft de minister van Financiën besloten tot de uit gifte van 'n 3% pCt staatslening 1953 tegen de koers van 100%. Het bedrag van de lening is me de met het oog op de gelden wel ke de rijksfondsen en -instellin gen op de z.g. voorinschrijfreke- ning bij 's rijks schatkist hebben uitstaan vastgesteld op 400 mil lioen. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 30 jaren, gere kend van 1 September 1953. On der voorbehoud van versterkte of algehele delging zal te begin nen op 1 September 1954 aflos sing plaatsvinden in 30 jaarlijkse termijnen, afwisselend 3 pCt, 4 pCt en 3 pCt per jaar, zodat tel kenmale in drie opeenvolgende jaren 10 pCt der lening wordt af gelost. De rente gaat in op 1 Septem ber 1953, de dag waarop de stor ting op toegewezen schuldbewij zen dient plaats te vinden. De coupons verschijnen halfjaarlijks op 1 Maart en 1 September. Schuldbewijzen in de nieuwe lening worden afgegeven in stuk ken van 1000 en 500, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrij vingen kan geschieden, tot bedra gen van tenminste 100.000. De inschrijving staat open op Woensdag 12 Augustus 1953 van 9 tot 16 uur bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Inschrijvingen kunnen uitsluitend worden inge diend door bemiddeling van ban ken of commissionnairs in effec ten, leden van de bedrijfsgroep effectenhandel. beiders in Indonesië het werken in een bedrijf met buitenlands kapitaal als „koloniale uitbui ting" voelt, noemde de minister een „begrijpelijk complex", maar zakelijk niet juist. In Djakarta had de minister er op gewezen, dat Nederland het investeren van buitenlands kapitaal juist aan moedigt en dat de Nederlandse- arbeider het werken in een bui tenlands bedrijf niet als „kolo niale uitbuiting" voelt. Naar aanleiding van de scher pe reactie van officiële Indone sische zijde over zijn besprekin gen met de Australische rege ring over Nieuw-Guinea zeide minister Luns de stellige indruk te hebben, dat zijn uiteenzetting aan de Indonesische demissio naire minister van buitenlandse zaken, Mukarto, ertoe heeft bij gedragen de bestaande misvat ting over het doel van zijn be zoek aan Australië weg te nemen. De Ierse gezante in ons land, mrs. J. McNeill, heeft Donderdag te Rotterdam ruim 17 ton textiel- goederen overgedragen aan her hoofd van de afdeling buitenland van het Nederlandse Rode Kruis, jhr. H. Beelaerts van Blokland. De goederen, die met het s.s. „Theano" van de HollandIer- land-lijn in Rotterdam zijn aange komen, zijn een geschenk van het Ierse Rode Kruis en bestemd voor het textielpakket, «Sa? bet Nederlandse Rode Kruis uitreikt aan de slachtoffers van de wa tersnood. Nadat de Ierse gezante bloe men waren aangeboden, mejtfcft zij op dat het haar een genoegen was de goederen over te dragen Zij sprak van een symbool van vriendschap tussen beide volke ren. Jhr. Beelaerts van Blokland herinnerde eraan, hoe Ierland di rect na de ramp telegrafisch hulp had aangeboden. Er werden toen verschillende honderden balen goederen gezonden, zoals kleren, bedden, dekens en babyvoedsel Hij dankte de onbekende Ierse gevers voor het geschenk. Vermoedelijk binnen enige da gen zal olie aangeboord worden in Lacq op een diepte van bijna 4000 meter. Indien de deskundi gen in hun verwachtingen niet worden teleurgesteld, zal door de vondst van olie in dit gebied de Franse olieproductie aanzien lijk kunnen worden uitgebreid. Er wordt echter op gewezen, dat nog niets vaststaat. Er zijn gunstige aanwijzingen, maar deze zijn niet voldoende om de aanwezigheid van vloei bare olie te kunnen vaststellen en nog minder om de omvang van de laag te bepalen. De Indische eerste-minister, Nehroe, heeft te New Delhi tegenover verslaggevers ver klaard, dat de politiek van de Sowjet-Unie in de laatste maan den op vrede en vermindering van de spanning gericht is ge weest. Ook communistisch-China had deze neiging getoond door wegens de uitlatingen van de Zuidkoreaanse president, Syng man Rhee, een wapenstilstand niet in de weg te hebben ge staan. Nehroe noemde drie vereisten voor de aanstaande politieke con ferentie, die krachtens het Koreaanse wapenstilstandsver drag moet worden gehouden. Deze conferentie diende ten eerste: niet te veel omvat tend te zijn; ten tweede: een informele karakter te dragen en ten derde: de Koreaanse kwestie het eerst af te handelen en zich niet in andere problemen te ver strikken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Toenemende bewolking. Toenemende bewolking met hoofdzakelijk in de zuid-westelij ke helft van het land enige regen. Zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot mati ge wind uit zuidelijke richtingen. ZATERDAG 1 AUGUSTUS. v.m. run. Breskens 5.53 6.12 Terneuzen 6.28 6A7 Hansweert 7.08 727 Walsoorden 7.18 7.37 Aug. 1 5.01 20.31 22.27 13.13 2 5.03 20.29 22.53 14.43 3 5.04 20.27 23.28 16.04 4 5.06 20.25 17.14 5 5.07 20.24 0.14 18.11

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1