Uit de Provinci PANG D Ned. douane neemt pantsersmokkel auto en veeauto in beslag c&msfezaafr _Jh De 12e Zeeuv/se Klompenbeurs te Clinge DE GEVECHTEN IN INDO-CHINA HC3 pon Japanse kroonprins in Leiden Officiële opening door de Commissaris der Koningin Tomafenexport naar Engeland stopgezet België en de Nederlandse slap te Bon Vier smokkelaars gearresteerd TERNEUZEN. AARDENBURG. HULST. ST. JANSTEEN. SLUIS. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. ZUIDZANDE. Bromfiets-vraagstuk niet opgelost ondanks ministeriële beschikking De 13e Zeeuwse klompenbeurs, welke te Clinge in Beneluxver- itanrf wordt gehouden, is Woens dag officieel geopend door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot. Bij dit evenement voor (iet centrum der Zeeuwse klom penindustrie waren de klompen- fabrikanten en -grossiers uit Ne derland en België in ruime mate vertegenwoordigd. In diverse redevoeringen wer den pleidooien gehouden om eensgezind de strijd aan te bin den tegen de gezamenlijke moei lijkheden in deze tak van nijver heid. Het feit, dat de vereniging van burgemeesters en secretarissen In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen hier tevens een vergadering had belegd, vormde met de aanwezig heid van velen uit de Nederlandse en Belgische klompenwereld de aanleiding voor een grote drukte in het bevlagde Clinge. Van het gemeentehuis begaf het gezelschap zich naar het schoolgebouw voor de officiële opening. Behalve Jhr De Casem- broot merkten wij o.m. op het lid van Ged. Staten, de heer C. Ha- melink, de plaatsvervangend voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer H. A. A. ba ron Collot d'Escury en de secre taris der Kamer, de heer F. A. Hendrikse. De opening. Bij de ingang van het schoolge bouw sprak de heer C. J. Seghers als voorzitter der beurscommissie een welkomstwoord, inzonderheid tot de Commissaris der Koningin, wan wie het spr. bekend is, dat 3Hj de klompenindustrie een warm hart toedraagt. Voorts wendde de heer Seghers zich tot de- vertegenwoordigers van de klompenindustrie en de groothan del, waarbij hij wees op de ge meenschappelijke belangen. De productie dient aan het verbruik te worden aangepast, aldus de heer Seghers. Ook het Staatsbos beheer dankte hij voor de betoon de belangstelling. Bede Commissaris der Koningin. Jhr De Casembroot zei met ge noegen de uitnodiging te hebben aanvaard. Hij hoopte dat ieder Nederlander met deze oeroude Nederlandse industrie zou mee leven. De Commissaris wees op de stand van het Staatsbosbeheer en wees er op, dat in het Zeeuwse land nog wel hoeken zijn waar men bomen kan planten, zonder schade te berokkenen aan de landbouw. Dit verhoogt het land- gchapsschoon en brengt finan cieel voordeel. Jhr De Casem broot hoopte dat de beurs aan haar doel zou beantwoorden en verklaarde de beurs voor ge opend, waarbij hij een lint in na tionale kleuren voor de entrée verwijderde. Hierna werd het Wilhelmus ten gehore gebracht. De burgemeester spreekt. „Ik heb veel jaren met wee moed de klompenbeurzen in Clin ge gemist", zo sprak burgemees ter P.. M. Vercauteren, „maar r.a het bezoek van prins Bernhard te dit weer actueel geworden, waarbij ook de voorlichtings dienst haar steentje heeft bijge dragen om deze traditie in ere te herstellen". Spr. bepleitte de aan plant van meer populieren, een boom die hier uitstekend gedijt en goed hout oplevert voor de klompenindustrie. Hij eindigde met de beste wensen voor het welslagen van de beurs en van de gemeente Clinge. Andere sprekers De heer J. Koerts uit Apel doorn, voorzitter der klompenma- kersfederatie, wees er op dat ve le populieren in Zeeuws-Vlaande- ren groeien, waarmee men heus met ten achter is. Wij dragen geen klompen, om dat wij de Chinezen van Europa zijn, maar omdat hier altijd een vochtig klimaat heerst, zo zei spr. Reeds omstreeks het jaar 800 waren er hier klompenmakers en ieeds toen begreep men dat een klomp warmer is dan een schoen. Spr. had een radio-hoorspel be luisterd, waarin het werd opgeno men tegen de klomp en vóór de schoen, maar de tijd zal komen dat de schrijver van dit stuk en misschien zelfs de radio vergeten zijn, maar de klomp zal blijven bestaan (applaus). Als voorzitter der klompen- grossiersvereniging sprak de heer Van Vliet, die er op wees dat het de eerste maal is, dat de klompenhandel door de klompen industrie wordt uitgenodigd. Meerdere sanering door grotere samenwerking is zeker wenselijk, aldus spr. Hij feliciteerde allen met deze beurs onder het motto: „Pak an, het kan". De heer Seghers sprak een dankwoord tot allen, inzonder heid tot de heer baron Collot d'Escury voor diens bemoeiingen voor de klompenindustrie en tot de verschillende gemeenten voor de subsidiëring van deze beurs. De Beurs. Het gezelschap maakte vervol gens een rondgang door de schoollokalen, waar de klompen, ingezonden uit alle hoeken van Nederland, te kust en te keur staan uitgestald, in alle maten, variëteiten en hoeveelheden: pop- perig-kleine klompjes voor peu ters; de machinaal gladgeschuur- de klomp voor de volwassen werker; de luxe-klomp, fraai be schilderd, bv. als een schoen met veters; klompen prijkend met 'n molen en daaronder het woord „Holland"; en tenslotte klompen als fraaie asbakken en bloemen- standaards. Daarnaast waren er ook diver se stands met materiaal en werk tuigen voor de klompenfabrica- ge, alsmede tal van machines voor de be- en afwerking van klompen, waarmede demonstra ties werden gehouden. Een uitgebreide stand van het Staatsbosbeheer gaf een beeld van veelvuldig voorkomende ziekten in ons geboomte, speciaal bij populieren en de juiste metho des van besnoeien enz, waardoor groter houtproductie in de hand wordt gewerkt. Koffiemaaltijd. Na de bezichtiging van de beurs verenigde men zich aan een kof fiemaaltijd in „St. Caecilia", waarbij o.m. het woord werd ge voerd door de heer Lauwereijs, voorzitter der klompenindustrie in het Land van Waes (België), die samenwerking in Benelux- verband bepleitte en mede daar om niet pessimistisch was voor de toekomst der klompenindu strie. Namens de vereniging van bur gemeesters en secretarissen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen sprak burgemeester B. A. Th. M. Truf- fino uit Hulst een felicitatie woord. Vervolgens wees de heer baron Collot d'Escury op het ver nielen van jonge bomen door de jeugd. Nadat de heer Leon de Weerdt, secretaris der klompenmakers federatie in het Land van Waes, een optimistisch getinte geluk wens had uitgesproken, was deze geanimeerde koffiemaaltijd ten einde. Onder grote belangstelling volgde 's avonds de uitreiking der prijzen voor de bekroonde in zendingen. Tot slot van deze ge slaagde dag werd een vuurwerk afgestoken op het sportterrein. Een woordvoerder van de Franse generale staf in Indo china heeft meegedeeld, dat de ten Noordwesten van Hue, door Franse en Vietnamese strijd, krachten ingesloten Vietminh- bataljons, er niet in zijn ge slaagd uit te breken. Het inge sloten gebied was verkleind. De eerste dag van de aan. val hadden de Vietminh.troepen alleen reeds 100 man aan doden verloren. Men vermoedde echter, dat het aantal doden door het optreden van de luchtmacht verscheidene malen groter is. Aan Franse en Vietnamese zijde bedroegen de verliezen nog geen 100 man, aldus de generale staf. Het aantal gesneuvelden was zeer gering. Hel extra contingent van dui zend ton voor de invoer van to maten, dat het Engelse ministerie van handel Dinsdagavond toe stond voor de maand Juli, blijkt reeds te zijn uitgeput. In verband hiermede heeft het bedrijfschap voor groenten en fruit de uitvoer van tomaten naar Engeland stopgezet met ingang van vandaag. Reeds uit gereikte en niet gerealiseerde uitvoermachtigingen verliezen op dat tijdstip hun geldigheid. Maandag 3 Augustus a.s. zal de tomatenuitvoer naar Engeland worden hervat. Naar aanleiding van de Neder landse stap te, Bonn betreffende de Duitse Rijnvaartpolitiek ver klaart men in bevoegde Belgi sche kringen, dat België dit voor beeld niet zal volgen, maar de voorzetting der onderhandelin gen over deze materie zal af wachten. De punten, waarop het Neder landse betoog betrekking heeft, zo zegt men, werden in Mei van dit jaar ter tafel gebracht gedu rende de conferentie te Bonn, waaraan werd deelgenomen door Duitsland, Nederland, België, Frankrijk en Zwitserland. De be sprekingen werden toen niet vol tooid. Zonder ook maar enige cri- tiek te willen oefenen op de geste van de Nederlandse regering, wil de Belgische regering afwachten wat de volgende conferentie zal brengen, die naar men verwacht eind Augustus of begin Septem ber zal worden gehouden, waar schijnlijk weer te Bonn. Deze bevoegde kringen geven toe, dat de Belgische Rijnvaart van dezelfde nadelen heeft te lij den als de Nederlandse. Hoewel van belang, neemt de Rijnvaart in België niet zulk een voorname plaats in als in Nederland. Dat het tegen gemotoriseerde uitvoerfraudeurs moeilijk vech ten is, mag als bekend worden verondersteld, en de douane zou U er alles van kunnen vertellen. Door de niets en niemand ont ziende smokkelaars worden soms zulke kolossen van gepantserde voertuigen op het smokkelfror.t ingezet, dat de douane er vaak machteloos tegenover staat, te meer daar de smokkelaars op uitgebreide schaal gebruik ma ken van voorrijders en uitkijkers. Veel vindingrijkheid en doorzet tingsvermogen is van ambtelijke zijde nodig om bij deze smokkei- bestrijding succes te boeken. De aanhouder wint. Maar in de nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. boekte de doua ne, ditmaal van Zuiddorpe, suc ces. Drie man van deze post zagen kans een nog zo goed als nieuwe veeauto met 8 tweejarige runderen en een zware pantser smokkelauto, een 6 cylinder G.M.C. rondom gepantserd met 10 en 12 mm staalplaten buit te maken. Dit succes werd gecompleteerd, doordat zij ook kans zagen de vier hierbij be trokken smokkelaars te grijpen. Woensdagochtend heeft kroon prins Akihito van Japan een •xeer kort bezoek gebracht aan het rijksmuseum voor volken kunde te Leiden en enige daar- "ajj gevestigde instituten. m het museum was enig ma- teriaal bij elkaar gebracht, dat betrekking had op de vroegere betrekkingen tussen Nederland <n Japan. Speciaal om zich van dat materiaal op de hoogte te stellen was kroonprins Akihito naar Leiden gekomen. Hij heeft ongeveer 40 minuten in het mu seum vertoefd, heeft ook nog andere afdelingen bezichtigd en Heeft een kort bezoek gebracht aan het Sinologisch instituut en de Japanse werkkamer. Direct na het bezoek aan Leiden is hij naar Amsterdam vertrokken Oude bekende. Waarschijnlijk betreft het hier dezelfde pantserauto, waar mede de douane-pantserauto op 26 Januari 1953 in de Vissersver korting onder de gemeente West- dorpe in botsing is geweest en waarbij toen de lichtere „ge vechtswagen" van de douane het loodje moest leggen, omdat zij van de weg werd afgedrukt. Sindsdien had de douane rust noch duur. Geconstateerd werd n.l. dat de smokkelauto bleef rijden. Plan de campagne. Er is toen een plan de campag ne opgesteld om de auto te van gen. Een détail van dit plan was: haar te pakken tijdens de overla ding van liet smokkelvee. Dit nu is gisternacht gebeurd. De drie ambtenaren uit Zuiddorpe zaten rond het middernachtelijk uur in een eenzame polder onder de ge meente Axel in observatie, toen zij een veeauto zagen komen, die dicht bij hen stopte. Duidelijk hoorden zij gestamp van koeien. Zij verlieten hun schuilplaats en gingen poolshoogte nemen. Op tactische wijze dwongen zij de bestuurder en een mede-inzit tende in de cabine te blijven. Geduld werd beloond. Nadat de douane ruim een uur de wacht had gehouden, kwam omstreeks 1.15 uur de pantser auto opdagen. De bestuurder hiervan, niets vermoedende, kwam achteruit aanrijden en wil de kennelijk de laadbak van zijn auto opstellen achter de laadbak van de veeauto, om de overlading van het vee gemakkelijker te bewerkstelligen. Een van de ambtenaren ging naar voren, roepende: „Achter uit maar! Achteruit". De inzit tenden van de pantserauto, in de mening dat dit een der hunnen was, lieten zich in een klem- vaste positie dirigeren. Wie schetst de schrik der be trokkenen, toen zij plotseling het consigne te horen kregen: .Han den omhoog!" Een der inzitten den, een zekere C. V. uit Sas van Gent, ging na van de eerste schrik bekomen te zijn, door het veld aan de haal, zich niet sto rende aan enkele door de ambte naren geloste waarschuwings schoten, doch moest het afleg gen tegen een achtervolgende douane, die hem kon arresteren. Tevens dierenmishandeling. Het smokkelvee was zodanig in de veewagen opgestouwd, dat tevens van dierenmishandeling sprake was en de heren ook voor daf feit waarschijnlijk nog nader aan de tand gevoeld zullen wor den. Spaanse ruiters en verblindingslamp. Veeauto met lading en pant serauto vertegenwoordigen een waarde van ruim 15.000 en zijn in beslag genomen. In de ge vechtswagen bevond zich tevens een zak met z.g. Spaanse ruiters (spijkers) om gemotoriseerde achtervolgers onschadelijk te maken benevens een verblin dingslamp, waarmede de douane reeds eerder kennis had gemaakt. Tegen de vier smokkelaars t.w. de 32-jarige A. S. en de 27-jarige De R., beiden uit Hulst, de 57- jarige C. V. uit Sas van Gent en de 44-jarige N. uit Zevenneecken bij Lokeren (België), zal proces verbaal worden opgemaakt. Ongetwijfeld is deze smokkel- zaak een der mooiste die de laat ste jaren door de douane in Zeeuws-Vlaanderen tot een goed einde zijn gebracht. Dit is de zesde grote gevechts wagen die in twee jaar tijds is geliquideerd. REIZIGERSDIENST NAAR ZEELAND WORDT 3 AUG. HERVAT. De Nederlandse Spoorwegen hebben van de rijkswaterstaat bericht ontvangen, dat onvoor ziene omstandigheden voorbe houden, de reizigerstreindienst door de Kruiningerpolder op Maandag 3 Augustus mag wor den hervat, dat betekent dat de treinen NijmegenRoosendaal Zeeland weer geheel tot Vlissin- gen zullen doorrijden. Deze trein dienst zal echter nog enkele ge ringe afwijkingen vertonen van de dienstregeling, zoals die in het spoorboekje staat. Aan alle stations zullen tijdig gratis strooibiljetten verkrijgbaar wor den gesteld, waarin deze afwij kingen zijn vermeld. De eerste dagen na 2 Augustus zullen bovendien naast de treinen bus sen blijven rijden tussen Krab- bendijke en Goes. MIDDENSTANDSEXAMEN ALG. HANDELSKENNIS Op het Woensdag te Terneuzen gehouden middenstandsexamen algemene handelskennis slaag den: Me Ja Vasseur, Cadzand; D. van de Velde, Axel; W. J. P. Verbiest, Koewacht; G. Verhelst, Terneu zen; Cl. C. F. Vermeirssen, Nw- Namen; Da Le Vermeulen, Sas van Gent; I. L. Versprille, Oost burg; P. Versprille, Groede; R. P. Vervaet, Biervliet; J. Vink, St Jansteen; J. C. Vlassenroot, Hei kant; C. D. de Vos, Zoute Spui; A. J. de Vree, Terhole; B. L. M. van de Waeter, Biervliet; J. P. van de Wege, Terneuzen; Ca Me van Westen, Zaamslag; Ja Ma de Wit, Philippine; Ra La Wijne, Philippine; R. M. IJsebaert, Ter neuzen; C. J. de Zwart, Kuitaart; P. L. de Zwart, Kuitaart; R. de Meijer, Sas van Gent. Muzlekexamen te Gent. Aan het instituut voor muziek- examens te Gent slaagde o.m. voor piano (met onderschei, ding) mej. Joke Scheele te Ter neuzen. Verfraaiing marktplein. De gemeenteraad van Aarden burg heeft besloten tot ver fraaiing van het marktplein. Het plan is opgedragen aan de tuin architect, de heer Koolwijk te Bergen op Zoom. Voor het raad huis komt een vijver en daarach ter een beplanting met coni feren. Rond de muziektent worat een tegelbestrating gelegd. In verband met een en ander zal het standbeeld van G. A. Vorster- man van Oyen naar de linkerzijde van de markt worden verplaatst, waar het in een heestergroep komt te staan. Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" Benoemd aan technische school. De heer A. Kostens te Hulst is benoemd tot leraar in electro- techniek en fijn bankwerk aan de R.K. technische school (am bachtsschool) aldaar. Verbouwing school. De aanbesteding voor de ver bouwing van de R.K. school te Kapellebrug had tot resultaat, dat de werkzaamheden gegund werden aan de volgende inschrij vers: Timmeren B. Bolsens te Clinge voor ƒ2800; metselen A. en F. de Bruijne te Clinge ƒ2794; schilde ren A. Vijlders te St Jansteen ƒ1550; electriciteit M. v. d. Meu- len te St Jansteen ƒ275 en lood- g.ieterswerk M. Rombout te Hulst voor 480. Wachtmeesters nemen afscheid. In hèt gemeentehuis te Sluis zal Vrijdagavond afscheid worden genomen van de opperwacht meester der rijkspolitie, de heer L. Meertens, en van de wacht meester le klasse, de heer G. Vennix, die resp. zijn overge plaatst naar Aardenburg en IJzendijke. „De jacht in de kunst". De tentoonstelling „De jacht in de kunst" welke in het raadhuis wordt gehouden mag zich in een goede belangstelling verheugen. Vooral van Belgische zijde is de belangstelling groot. Maar niet alleen Belgen komen er een kijk je nemen, we merkten ook diver se Franse en Engelse auto's op. Kist granaten bovengehaald. Uit het viswater „De Veste" werd bij het hengelen een kistje bovengehaald. Bij onderzoek bleek dit vol te zitten met grana ten. De hulpverleningsdienst heeft het kistje explosieven weg gehaald. Benoemd. Tot onderwijzer aan de her vormde school is met ingang van 1 September a.s. benoemd de heer L. P. Wolse, thans in gelijke be trekking te Kamperland. Tot onderwijzeres aan de Re- hoboth-school te Werkendam is benoemd de heer J. Verheule, thans werkzaam aan de Chr. school te Zaamslag. Gemeenteraad. De raad van Zuidzande kwam Dinsdagavond in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Vermet. Aan de maatschappij ter bevor dering van ooft- en tuinbouw in West Zeeuws-Vlaanderen werd een bijdrage van 10 verleend voor een medaille ter gelegenheid van de Septembertentoonstelling in Groede. Aan de kerkelijke ge zinszorg der N. H. kerk in W. Z. Vlaanderen werd over 1952 een bijdrage toegekend van 73,73. Aan het interparochieel sociaal charitatief centrum van het deke naat Aardenburg en de commis sie gezinszorg van de samenwer kende N. H. diaconieën in W. Z. Vlaanderen werd voor de jaren 1953 en 1954 een subsidie toege kend van 0,27 per inwoner voor aanstelling van 4 sociale werk sters onder voorwaarde dat ook de niet-R.K. of N.H. inwoners in voorkomende gevallen zullen worden geholpen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede dat de „PZEM" nog niet tot verkabeling van het net langs de Sluissestraat kan overgaan. Thans bestaat de mo gelijkheid de nood-straatverlich tingslampen aan die straat te vervangen door definitieve licht punten. B. en W. stellen voor hiertoe over te gaan en vragen de raad daartoe een crediet van 594 hetwelk werd verleend. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat het West Zeeuws- Vlaamse meubelbedrijf, de firma Van DronkelaarBuijze te Zuid zande, aan deze gemeente een bank heeft geschonken, te plaat sen in het centrum der gemeente voor de ouden van dagen. Aangezien deze vergadering waarschijnlijk de laatste zal zijn in de tegenwoordige samenstel ling van de raad, richtte de voor zitter zich tot de leden die niet meer in de raad terugkeren, t.w. de heren J. de Wilde, J. Dubois Sr en wethouder Verbuijt. Spr. me moreerde de prettige samenwer king, de goede verstandhouding waarin zovele voor Zuidzande ge wichtige besluiten tot stand zijn gekomen. Hij dankte de heren voor alles wat ze gedurende hun raadslidmaatschap voor de ge meente hebben gedaan. Een extra woord wijdde spr. wethouder Ver buijt. Wethouder Verbuijt dankte de raadsleden en in het bijzonder de burgemeester voor de prettige sfeer, welke steeds in de vergade ringen heerste en was vol lof over de medewerking van alle raadsleden als het besluiten be trof, de sociale voorziening ra kende. Spr. hoopte dat raad en burgemeester op dezelfde wijze verder zullen gaan. Nadat ook de heer Dubois nog een dankwoord had gesproken, sloot de voorzitter de vergade ring. De moeilijkheden met betrek king tot de bromfiets in het ver keer zijn in weerwil van de giste ren verschenen ministriële rege ling niet opgelost. Binnen enkele dagen, op 1 Au gustus n.l., als de nieuwe rege ling in werking treedt, zullen ruim 120.000 bromfiets-berijders, die ongeveer 45 pCt van het to taal aantal bromfietsers uitma ken, nog steeds niet weten waar zij aan toe zijn. „Want", zo zegt de A.N.W.B „voor ongeveer 55 pCt van de bromfietsers is de positie van hun voertuig in het verkeer nu wettelijk geregeld. De overigen zitten nog in hetzelfde schuitje als vóór de regeling". De minister heeft Woensdag in de staatscourant de eigenschap pen gepubliceerd, die worden ver eist voor een rijwiel. Deze rege ling bepaalt dat aan een rijwiel aanwezig moet zijn een stuurin- Door W. KERREMANS 78) Nadruk verboden. „Maar dat neem ik niet", schreeuwde hij, op de tafel slaan de. „Denkt u dat ik onder die snotneus wil komen te staan. Ik die van paarden meer weet in mijn pink dan hij in zijn hele kop. Nee mevrouw, dat doe ik niet. Hij er uit of ik er uit en als ik er uit ga, dan is 't met uw zakie afgelopen." Venkel greep de kans direct aan: „Je verzoek om ontslag is aan genomen, Vink", zei hij. Vink keek hem woest aan en schreeuwde weer: „Daar heb jij geen barst over te zeggen. Zover ben je nog niet, vent van niks. Daar", zei hij, met een bevende hand naar mevrouw wijzend, „zij heeft te zeggen over ontslag." „Ik neem je ontslagaanvrage aan, Vink, en ik zal je je loon over deze maand uitbetalen." Dat was niet de bedoeling van Vink. „Ik heb helemaal geen ontslag gevraagd", zei hij heel wat tam mer. „Je hebt het genomen", sprak Venkel, „en het is je verleend". Mevrouw Horsting had een geldtrommel uit het bureau ge nomen en telde Vink zijn maand loon voor. Hij nam het niet op en stond weifelend van de een naar de ander te kijken. „Och", zei hij in eens op zoet sappige toon, „zo is het niet be doeld. Je bent wel eens wat drif tig en dan zeg je dingen die je niet meent. Laten we dat nou maar vergeten. Allo, de zaken zijn nu eenmaal zo, meneer Ven kel is directeur en ik zal me daarin schikken en mijn werk doen. Waarom zouden we ruzie maken. Ik mag zeggen, dat ik in de jaren dat ik hier ben hard en hard gewerkt heb en als ik er uit zou gaan mevrouw, dan zou u eens zien, hoe gauw de boel mis liep." „We zullen proberen, het zon der jou te doen, Vink" zei me vrouw vriendelijk. „Ik trek mijn ontslag in, me vrouw, dat zei ik u al." Venkel nam het loon voor Vink dat op het bureau lag en reikte het hem toe. „Het is niet nodig hier langer over te praten. Je ontslag gaat in, neem je loon en vertrek. Ik heb ander werk te doen." Met een woeste greep rukte Vink het geld uit de hand van Venkel en schreeuwde woest: „Dat laat ik er niet bij. Je zult nog van mij horen man". Venkel hield de deur voor hem open en ging Vink achterna. Deze liep snel naar de stal en riep: „Jaap en Tinus; ik lig er uit. Die snotaap heb me er uit ge gooid. Nou gaan jullie toch zeker ook?" „Waarom zou ik weggaan?" vroeg Tinus onschuldig. „Net nou er wat orde en regel zal ko men en je weer met pleizier je werk kan doen. Ikke nie hoor." Venkel begreep dat hij niet langer mocht dulden, dat Vink zijn opruiing bleef voortzetten, dat het er nu op aan kwam zijn prestige tegenover de twee ande ren te vestigen en hij hunkerde er ook naar, Vink er uit te zet ten. „Vink", zei hij kalm, „pak je rommeltje bij elkaar en vertrek. Je hebt hier niets meer te ma ken." De aangesprokene keek hem minachtend aan en antwoordde uitdagend: „Ik zal hier net zo lang blijven als ik wil. Ik praat met mijn kameraden en niet met jou, man netje." „Je gaat heen en onmiddellijk en anders zal ik je van het ter rein gooien". Vink lachte bulderend. „Jij... mij er afgooien en wie breng je dan mee?" Venkel ging vlak voor hem staan: „Je gaat direct." De man bleef staan en grin nikte. Venkel pakte hem aan om hem weg te duwen, maar zodra hij dat deed sloeg Vink hem hard in het gezicht. Alle woede tegen het individu brak in Venkei los en hij voelde een wilde vreugde, die kerel nu te kunnen treffen. Hij haalde wijd uit en trof zijn tegenstander met alle kracht waarover hij beschikte en met gebalde vuist tegen de kaak. Vink duizelde, viel neer, maar richtte zich snel weer op. Hij keek Venkel vals aan en gromde: „Ik wil mijn handen niet ver der vuil maken aan jou, maar ik krijg je nog wel eens". „Goed, dat doe je maar, en nu ga je weg. Je blijft geen tel meer hier". Scheldend vertrok Vink en keerde na enige tijd met een bundeltje kleren terug. „Nou jon gens, ik gaan. We spreken me kaar nog wel eens. Veel pleizier met je nieuwe baas". Sjokkend en fluitend verwij derde hij zich. Venkel lette niet op hem en zei tot de twee andere knechts: „Ik ben niet van plan een lange toespraak te houden. Alleen dit. We gaan nu het werk doen, zoals het behoort gedaan te worden. Er is heel veel te doen, dat be hoef ik jullie niet te zeggen en om de achterstand in te halen moeten we hard en zeer hard aan het werk. Daarom beginnen we voorlopig 's morgens om 6 uur, er is 's middags een uur rust en dan weer werken tot 6 uur. Wie dat niet bevalt kan ook heen gaan." (Wordt vervolgd.) richting, trappers en één of meer zadels van voor een normale fiets beschikbare vorm en afme ting. Deze delen moeten zodanig zijn aangebracht, dat het rijwiel ook met blijvend uitgeschakelde hulp motor gedurende langere tijd en met een redelijke krachtsinspan ning zowel door een op het zadel gezeten bestuurder door middel van de trappers als door een voetganger aan de hand kan worden voortbewogen. Voorts moet de middellijn van de velg van de wielen met lucht banden ten minste 50 cm bedra gen. Hieruit blijkt duidelijk, zo meent de A.N.W.B., dat het in de bedoeling van de minister ligt alle bromfietsen gelijk te stellen met een normale rijwiel. In de staatscourant worden de merken genoemd van de brom fietsen, die als rijwiel moeten worden beschouwd en dus op het rijwielpad thuishoren. Dit zijn et- slechts 13. Er komen echter on geveer 50 merken voor deze re geling in aanmerking. Deze val len nu echter onder geen enkele bepaling. Ze mogen niet op het fietspad rijden. De bezitter van zo'n fiets met hulpmotor, ook al heeft hij een rijbewijs, kan niet op de weg rijden zonder in over treding te zijn, want zijn voer tuig heeft geen nummerbord. De A.N.W.B. acht het betreurens waardig, dat de lijst niet com pleet is. Vele bromfietsers, die in hun vacantie met hun rijwiel erop uit wilden trekken, weten niet wat ze moeten doen. De in de staatscourant genoem de merken, die wel onder de re geling vallen zijn: Peugeot, Mobv- lette, Boy, Mosquito, Fuchs, Foxi- nette, V.A.P., Berini, Cyclestar, Cyclemaster, Pluvier, Magneet en Cucciolo. Eén der eerste bromfietsen, de Solex, is er niet bij. „Het prototype van de brom fiets", aldus de A.N.W.B. „komt niet in de lijst voor. Tenzij er morgen of overmorgen nog nieu we beschikkingen komen, waarin de overige merken worden ge noemd, zullen dus vele bromfiet sers, juist nu de vacantiemaand begint, in een moeilijke situatie raken". Van de zijde van de A.N.W.B. deelde men mede, dat zij aan de politieautoriteiten in ons land 't verzoek zal doen geen sancties toe te passen ten aanzien van die merken, die niet in de ministe riële beschikking zijn vermeld, totdat alle problemen in de brom fietswereld zqn opgelost.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2