Vi jf Augustus begin repatriëring communistische van krijgsgevangenen Nota van Nederland aan Westduitse regering over Rijnscheepvaart Dulles naar Korea Een spreekkamer aan 't Korea-front DE UITLEVERING VAN POLAK Alles rustig aan het front Omwenteling in de keuken Wordt acte van Mannheim niet nageleefd Dokter Goutvechtjas tegen de dood WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN FRANSE AANVAL IN INDO-CHINA WOENSDAG 29 JULI 1953- 8e Jaargang No. 2905. Verklaring van Rhee Malenkof stuurt telegram aan Kim il Soeng De invloed van de wapenstilstand op de effectenmarkt De verliezen van België en Luxemburg Transportvliegtuig neergeschoten Engeland staat grotere invoer van tomaten toe Wondermiddel zorgt voor de vaat en voor Uw handen GelukwensteSegram van Molotof Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1.80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De stafofficieren van beide partijen, die gisteren te Pan- mcendjon over de uitwisseling der krijgsgevangenen spraken, zijn overeengekomen, dat men 5 Augustus zal beginnen met de uitwisseling. Kolonel Friendersdorff, een hoge geallieerde stafoffficier, verklaarde dat de Noordelijken dagelijks 400 gevangenen zullen overdragen en de Verbondenen ruim 2400 plus de zieken en ge. wonden. Radio-Peking meldt dat N. Korea en China de vijf neutrale landen voor toezicht op het be stand hebben bericht, dat zij de Zuidkoreaanse weigering om vertegenwoordigers van India, Polen en Tsjecho-Slowakije, als- President Syngman Rhee van 'Zuid-Korea heeft in een bood schap aan zijn volk verklaard, garanties te hebben gekregen, dat als de politieke conferentie na de wapenstilstand mislukt, „de 16 landen der V. N., die aan de oorlog op Korea hebben deel genomen, vastbesloten zijn, zij aan zij met ons te strijden met hetzelfde doel voor ogen". President Rhee heeft een ver klaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de landen met strijd krachten in Korea hadden be sloten Zuid-Korea te hulp te komen, indien het „opnieuw het slachtoffer van communistische agressie zou worden". In de verklaring zette hij de bevolking van zijn land uiteen, waarom Zuid-Korea wat de wa penstilstand betreft met de V. N. samenwerkt. Een woordvoerder van Rhee sprak tegen, dat de president een dergelijke verklaring had afgelegd of af zou leggen. De Sowjetrussische premier, Malenkof, heeft de premier van Noord-Korea, Kim il Soeng, te legrafisch gelukgewenst met de succesvolle afloop van de wa penstilstandsonderhandelingen, aldus heeft radio.Moskou mee gedeeld. In het telegram wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie bereid is „alle mogelijke hulp te bieden aan het lijdende volk van Korea, bij 't opbouwen van een vreed zaam leven en bij het helen van de diepe wonden, die door de oorlog voor vrijheid en onaf hankelijkheid aan het land zijn toegebracht". De Sowjet-Unie beschouwde het besluit van de wapenstil standsonderhandelingen als een „grote overwinning voor de Ko- reanen en de Chinese vrijwilli gers". mede personeel van het Indi sche Roode Kruis in Z.-Korea toe te laten in verband met de uitwisseling van krijgsgevange nen, niet erkennen, daar zij in strijd is met de reeds getekende overeenkomsten. De sluiting van een wapen stilstand in Korea had een lichte invloed op de effecten- markten. De wapenstilstand werd reeds lange tijd verwacht en het effect op de markt is grotendeels reeds tot uiting ge komen in verkopen, welke ge durende de afgelopen weken werden verricht. Het sterkst was de reactie op de vrije goudmarkt. Op de markt te Parijs daalde de goud prijs, welke 475.000 frs. bedroeg, tot 473.000 frs. De effectenbeurs te Londen was kalm. Chinese staatsobliga ties noteerden één punt hoger, doch de belangstelling was uit sluitend van speculatieve aard. Ook de effectenmarkt te New York ondervond weinig invloed van de wapenstilstand. Sommi ge waarnemers spraken de vrees uit, dat het bestand een toeneming van het aanbod zal veroorzaken, doch andere waar nemers verklaarden het waar schijnlijk te achten, dat de markt thans kan reageren op de gunstige resultaten van het bedrijfsleven, nu deze bron van onzekerheid is verdwenen. De productenmarkten bleken gevoeliger te zijn voor de gang van zaken in Korea. De tinprijs te Singapore bijv. daalde met ongeveer 180 per ton. Bepaalde aandelen daalden 1 tot 3 punten, waarbij vlieg tuigwaarden de eerste tekenen van zwakte vertoonden. Andere effecten, die het juist in vredestijd goed doen, stegen. Deze stijging werd tot het slui ten der beurs gehandhaafd. De markt sloot rustig. De geallieerde krijgsgevange nen in Noord-Korea zullen voor hun reis naar Panmoendjon on der meer brood, cake, ongeveer vijf pond vlees in blik, een nieu we deken, schoenen, sigaretten en bonbons ontvangen, aldus heeft het Chinese persbureau „Nieuw China" meegedeeld. De krijgsgevangenen zullen met vrachtauto's en ambulance wagens worden vervoerd. Langs de wegen naar Panmoendjon worden eerste hulp-posten opge richt, aldus „Nieuw China". Gedurende de oorlog in Korea zijn 94 Belgen en 2 Luxembur gers gesneuveld. De Luxembur gers maakten deel uit van het Belgische bataljon. Zes vrijwil ligers worden vermist. Het aan tal gewonden bedraagt 349. In totaal hebben 2750 vrijwilligers, onder wie 89 Luxemburgers, aan de strijd deelgenomen. Boven Noord-Korea is in de omgeving van een vliegveld, een in Rusland vervaardigd trans portvliegtuig omlaag geschoten. Het toestel vloog, toen dit ge schiedde, in Oostelijke richting. Het Engelse ministerie van Handel heeft het contingent voor de invoer van tomaten in de maand Juli verhoogd van 5.000 tot 6.000 ton. Deze maatregel is genomen wegens de marktsitua tie in Engeland. (Advertentie) De huisvrouw, die zucht: „Wat heb ik een berg werk!", denkt er vaak niet aan, wat de moderne tecnniek al voor haar heeft ge daan. Wie verlangt nog terug naar stoffer of kolenfornuis? En nu komt een nieuwe vinding van de Castella-fabrieken opnieuw verlichting brengen in het huis houdelijk werk. De afwas kan nu letterlijk zingend worden ge daan. Castella Vaatwas, een fantastisch nieuw product, in troduceert een geheel nieuwe methode. Een lepel Castella Vaat was levert teilen vol actiefschuim op, waarin vuil, vet en aanslag direct verdwijnen. Men behoeft zelfs niet af te drogenVaatwerk lepels, borden, vorken't blinkt en flonkert U tegen. En eindelijk is ook dat euvel van ruwe „af- washanden" verdwenen. Cas tella Vaatwas zorgt voor flu weelzachte handen. Al met al valt de opgang, die dit wonder middel (25 ct. per pak), alom maakt, best te begrijpen! De Nederlandse ambassadeur te Bonn heeft aan de Westduitse regering een nota van de Neder landse regering overhandigd, waarin deze uiting geeft aan haar ernstige ongerustheid over het door de Duitse autoriteiten betreffende de Rijnscheepvaart gevoerde beleid. Inzake deze nota is geen over leg gepleegd met de regeringen van andere bij de Rijnscheep vaart geïnteresseerde landen. Nederland kan er niet in be rusten, dat de Ned. Rijnvloot wordt behandeld en beschouwd dat he als een vervoersreserve en aan de Duitse vloot een schermde en overheersende posi tie wordt verleend. Voorts acht de Nederlandse regering het on juist, dat de verhouding tussen de verschillende vervoerstakken in Duitsland alleen volgens Duit se inzichten wordt bezien, zon der rekening te houden met de beginselen, neergelegd in de Rijnvaartacte. Een regeling van de Rijnscheepvaart, geba seerd op een Europese vervoers- visie, wordt hierdoor onmogelijk gemaakt. In de nota wordt ge pleit tegen een Duits-nationale De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft meegedeeld, dat hij voor nemens is Zondag uit Washing ton naar Korea te vertrekken voor politieke besprekingen met de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee. De minster, die sprak op een persconferentie, zei dat hij onge veer een week zou blijven. Repu- Tass meldt, dat de Sowjetrus sische minister van Buitenland se Zaken Molotof, een bood schap aan het Koreaanse volk heeft gezonden, waarin hij dit verzekert van „de daadwerkelij ke hulp en steun der Sowjet- Unie en van de andere (volks- democratische) landen". Enige weken geleden heeft dokter C. H. Gout uit Ede zijn „spreekkamer" aan het front, een in de grond gegraven en met zandzakken versterkte bunker in Korea verlaten, en is hij de weg terug naar het vaderland inge slagen. Onder een gloeiende zon, die zelfs de regen niet toeliet enige verfrissing te brengen, reed hij over de roodgeblakerde wegen naar Seoel, waar hij onder een temperatuur van 30 graden Celsius in het vliegtuig stapte. Het laatste wat hij van Korea, waar hij van 12 December van het vorige jaar tot 18 Juli van dit jaar heeft doorgebracht, zag, was een geteisterd land, dat verpul verd en verlaten onder een wit- brandende zon scheen te verdrin ken in de warme regen. Zondag avond stapte dokter Gout, batal jons-arts in Korea, uit het vlieg tuig op Schiphol, met een enorme dosis kennis en ervaring van het leven van een frontsoldaat. Het leven van een bataljons arts in Korea gaat niet over ro zen, maar over modder, sneeuw en ijs. Zijn „spreekkamer" is een geheel of gedeeltelijk in de grond gegraven bunker, versterkt met zandzakken. In de winter wordt deze „kamer" verwarmd door een benzinekachel. Het electrische PROBLEMEN medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Overwegend matige wind tussen Z.W. en W. Weinig verandering in tempera tuur. DONDERDAG 30 JULI. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 4.21 4.56 5.46 n.m. 4.40 5.15 6.05 ZON Juli. 29 4.56 30 4.58 31 4.59 MAAN 20.35 20.34 20.32 21.35 21.50 22.07 8.57 10.25 11.52 NA HET BESTAND IN KOREA SOWjti U NIE 1 HERSTEL VAN KOREA OREA INDIA WORDT ROOD'CHINA TOEGELATEN TOT DE U NO ^VOLKSREPUBLIEK Waarschijnlijk plaats der vredesconferentie VERHOUDING SOW JET UNIE JAPAN FORMOSA THAILAN INDO-CHINA— FORMOSA CEYLO PHI LIPPIJNEN Saigon BEËINDIGING DER ZG "KLEINE OORLOGEN MALAKKA oeala Lp«mpo«r N£0 NE SE Na de ondertekening van de wapenstilstand in Korea rijst onmiddellijk de vraag wat nu verder gaat gebeuren in Zuid- Oost-Azië. Na de komende po litieke conferentie, zal ook in dien men over Korea tot een volledige overeenstemming komt, een aantal problemen de aandacht vragen waarvan wij als eerste willen stellen, het her stel van Korea dat na de oor log van drie jaar een langduri ge en kostbare zaak zal zijn. Een andere kwestie is of de Chinese volksrepubliek al dan niet tot de Ver. Naties zal worden toe gelaten, terwijl het voor het di plomatieke verkeer van belang is, dat de vrede tussen Japan en de Sowjet-Unie ook zal wor den getekend. Zogenaamde „kleine oorlogen" in Indo-China en op Malakka zullen eveneens beëindigd moe ten worden, terwijl tevens de Chinese nationalisten een po sitie in het bestel van Azië zul len moeten verkrijgen. licht, dat altijd aan moet zijn, straalt over een plaatijzeren doos met instrumenten, die in winter tijd bijna in de kachel staat, want bij een temperatuur van 45 graden onder nul bevriest alles en gaan bij onzorgvuldige voor bereidingen kostbare instrumen ten verloren. Moeilijkheden legio. Dokter Gout kwam midden in de verschrikkelijke winter in Ko rea aan. Hij betrok zijn „spreek kamer", die ongeveer een kilo meter achter de frontlijn lag met het optimisme van elke nieuwe ling. Al spoedig bemerkte hij echter, dat juist de nietsontzien de winter zijn hevigste vijand zou worden. Voor de gezonde man is de winter te verkiezen boven de gloeiende zomer, maar de zieke soldaat ondervindt er de nadeligste gevolgen van. Op de eerste plaats kan het gebeuren, dat zijn ledematen bevriezen als hij te lang op de steenkoude grond ligt. Verder treedt veel sneller een shocktoestand in en dan is er verder nog de moeilijk heid van het behandelen van de patiënt. Deze moet zich namelijk uitkleden om verbonden te wor den en hier zit nu juist het pro bleem. Direct vat de kou hem dan in haar ijskoude greep en hieraan is eenvoudig niets te doen, omdat het in zo'n bunker met alle kleren aan amper warm genoeg is. Een zoveelste moei lijkheid is, dat steriel water di rect bevriest als het bij de kachel vandaan komt en met moet dit na gebruik dan ook onmiddellijk opbergen. Verder krijgt elke ge wonde een kop warme koffie, maar ook deze moet direct ge schonken worden, want zet men de ketel maar een paar minuten in een hoek, dan vindt men al leen nog maar een blok ijs terug. Als dit nu maar de enige moei lijkheden waren waarmee een bataljonsarst in Korea te kampen had, dan ging het nogal, maar de natuur stapelt ze zó hoog op, dat de dokter er amper overheen kan kijken. Vooreerst dan het vervoer. Elke frontdokter weet, dat gewonden in zo'n strenge wintre en ook in de zomer onmiddellijk afgevoerd moeten worden, omdat zij uiter mate bevreesd zijn, dat een nieu we scherf, of een tweede kogel hen op een nog kwetsbaarder plaats kan treffen. De auto's zijn dan reddende engelen, maar of de winter dit weet, gaat hij de hospitaalwagens met kracht te lijf. Daarom moeten deze auto's om de twee of drie uur warmge- draaid worden, want het water in de radiator is een gemakke lijke prooi en de olie in de ver snellingsbak wordt zó dik, dat men moeilijk kan schakelen. Om dit te voorkomen klimmen de chauffeurs dan maar regelmatig uit hun winterslaapzakken en midden in de troosteloze nacht hoort men het eentonige gedreun van de motoren. Opereren doet men aan het front niet en chirurgen zitten dan ook niet in de eerste linies. Klei ne spoedoperaties worden wel uitgevoerd, echter alleen als het rustig is aan het front. Zelfs da kleinste operatie heeft maar een geringe kans van slagen, als de dokter en de patiënt boven zich de dood fluitend horen gieren. Een bataljonsarts heeft bij een aanval van Chinezen dan ook maar één woord met brandende letters voor de geest: afvoeren. afvoerenafvoeren Vechtjas tegen problemen. Dcor al deze tegenwerkingen van de natuur wordt de front dokter een vechtjas, een vechtjas tegen problemen, een vechtjas tegen de dood. Dokter Gout heeft zijn strijd tegen de dood met suc ces gestreden. Hij kon ons geluk kig vertellen, dat in de tijd toen het Nederlands detachement in de eerste linies lag, slechts één procent van zijn mannen is ge sneuveld. Er vielen twaalf doden en vijftig werden er gewond. Van deze vijftig stierven er slechts twee, dei echter zó zwaar gewond waren, dat niemand ze meer kon redden Deze „succesvolle strijd tegen de dood" werd onder uiterst on gunstige omstandigheden ge voerd. Men verkreeg echter dit resultaat, omdat elke verwon ding, hoe klein ook, onmiddellijk met een penicelline- en anti- tetanus-injectie werd behandeld. De eerste injectie wordt gegeven tegen eventueel optredende in fectie en de tweede om de zozeer gevreesde „klem" te voorkomen, een kramptoestand, die reeds na enkele minuten dodelijk kan zijn. Er zijn twee plaatsen waar de soldaat aan het front telkens weer zijn „morele opdoffer" komt halen: bij de geestelijke verzor ger van de troep en bij de dok ter. En elke soldaat op Korea weet dat de „spreekkamer" van de dokter altijd open staat en velen zullen er zijn, die zich heel hun leven het gesprek zullen herinneren, dat ze eens op een donkere vriesnacht of een helle zonnedag in een bunker aan het front met dokter Gout hebben gehad. blikeinse en democratische con gresleden zouden hem vergezel len. Hij zou met Rhee o.m. spreken over de politieke conferentie met de Noordelijken, de economische hulpverlening aan Zuid-Korea en een veiligheidspact tussen Zuid- Korea en Amerika. Dulles zei nog, dat hij zich zou verzetten tegen toelating van communistische China tot de V. N. als de prijs voor de eenheid van Korea. Amerika had naar zijn mening genoeg invloed bij de V. N. om China er uit te hou den. Een groot aantal landen deelde het Amerikaanse stand punt ten aanzien van China. Dulles zei in antwoord op een vraag, dat zijn regering zeer ver ontrust ls over de toenemende activiteit van de illegale commu nistische partij in Perzië en over het feit, dat de Perzische rege ring daar niets tegen doet. De minister bevestigde, dat Amerika zich tegenover Rhee be reid heeft verklaard de politieke conferentie te verlaten, als na 90 dagen zou blijken, dat de com munisten te kwader trouw zijn. Amerika wil echter zich niet ver plichten de vijandelijkheden au tomatisch te hervatten, als de conferentie mislukt. Over het veiligheidsverdrag met Zuid-Korea zei Dulles, dat Rhee vermoedelijk een verdrag op het oog heeft, zoals het vei ligheidsverdrag tussen Japan en Amerika, dat Amerika het recht geeft troepen in Japan te station neren. Volgens Dulles zal 'n der gelijke bepaling niet onverenig baar zijn met één der oogmerken van een politieke regeling met de Noordelijken, n.l. terugtrek king van alle buitenlandse troe pen uit Korea. Rijnvaartpolitiek en vóór een Europese vervoers- en Rijnvaart- politiek. De directeur-generaal van scheepvaart, de heer W. C. de Vries, belichtte de achtergrond, waartegen deze stap van de Ne derlandse regering moet worden bezien. Vóór de oorlog heeft de Ned, binnenvloot steeds zonder ver- keerspolitieke en deviezenbelem- meringen de Rijn en de West duitse kanalen kunnen bevaren. Na de oorlog bepaalden de bezet tingsautoriteiten op grond van de ontredderde financiële en eco nomische positie van West-Duits- land, dat buitenlandse vloten voor het bevaren van de Rijn en de kanalen toestemming moesten hebben. Deze was o.m. afhan kelijk van de vraag, of er al dan niet Duitse schepen beschikbaar waren voor het vervoer. Hiermee werd aan alle schepen onder bui tenlandse vlag in strijd met de in de acte van Mannheim toege zegde billijkheid en vrijheid van behandeling, het vrije verkeer oj> de Rijn ontzegd. Van Nederlandse zijde is aan gedrongen op een zo spoedig mo gelijk herzien van het ingenomen standpunt. Herinnerd werd aan een schrijven van Adenauer van 5 April 1950, waarin wordt ge zegd, dat West-Duitsland bereid is alle rechten en verplichtingen, voortvloeiend uit de acte van Mannheim, op zich te nemen. Voorts verklaarde de Duitse dele gatie op de Rijnvaartconferentie van 1952, dat de toen voor bui tenlandse schepen geldende be perkingen nog slechts uit devie- zentechnisch oogpunt noodzake lijk waren. Weliswaar waren de Rijnoeverstaten en België het daarmee niet eens, maar voor dat ogenblik heeft men zich bij dir situatie neergelegd. Daarop te 9 December 1952 een uitspraak gevolgd van de OEEC, waarin verklaard werd, dat de toestand in West-Duitsland een zo groot mogelijke liberalisatie van het Rijnverkeer mogelijk maakte. De Duitse regering heeft m een en ander geen aanleiding kunnen vinden de bestaande be perkingen op te heffen. Men heeft zich niet kunnen onttrekken aan de indruk, dar uiteindelijk intern-Duitse Ver- keerspolitieke overwegingen het Duitse standpunt bepalen. De tarieven worden zo gesteld, dat deze voor de Duitse schepen bijzonder aantrekkelijk zijn. Voorts wordt de aanbouw van schepen door het verlenen van belastingfaciliteiten gestimuleerd. Tengevolge van deze maat regelen en de bestaande beper kingen wordt niet voldoende ge profiteerd van de buitenlandse capaciteit, hetgeen van West europees standpunt bekeken ver werpelijk moet worden geacht. De lei-ding van het Ameri kaanse leger in Korea heeft meegedeeld dat het in de nacht van Maandag op Dinsdag rus tig was aan het gehele Kore aanse front. Er zijn geen schendingen van de wapenstilstand voorgeko men. Verbindingsofficieren van de Noordelijken en de V. N. hebben te Panmoendjon de bestandsdo cumenten, die door hun respec tieve bevelhebbers zijn getekend, ter contrasignering uitgewisseld. De geallieerde opperbevelhebber generaal Mark Clarck, heeft ten tweede male getekend. Het Amerikaanse leger deelde mede, dat de communistische kanonnen in de laatste 4 uur vóór de order „staakt het vu ren" van kracht werd, 44.000 granaten hebben afgevuurd. De communistische batterijen had den alle geallieerde eenheden aan het front bestookt met uit- Het „Oberlandesgericht" te Celle heeft besloten het West duitse staatsgerechtshof om uit spraak te verzoeken in de zaak tegen de Amsterdammer Polak, een der gevangenen, die in De cember j.l. uit de gevangenis te Breda wist te ontsnappen. Het staatsgerechtshof zal moe ten beslissen of Polak de Duitse nationaliteit bezit; of hij een vluchteling is, zoals omschreven in artikel 16 van de Westduitse grondwet, en daarom niet mag zondering van de Britse geme nebestdivisie. Volgens het hoofdkwartier van de Ver. Naties verloor de Britse gemenebestdivisie sinds Augus tus 1951 7052 man aan doden, gewonden en vermisten. Het hoofdkwartier van de vloot van de Verbondenen maakte bekend, dat vóór de or der „staakt het vuren" van kracht werd, geallieerde oor logschepen en communistische kustbatterijen hun laatste artil lerie duel hadden. Vliegtuigen van vliegkamp schepen vielen voor het laatst Noordkcreaanse vliegvelden, spoorlijnen en wegen aan. worden uitgeleverd; en of tussen de bondsrepubliek en Nederland minh zijn 45 Km ten Noordwesten van de Indo-Chinese havenstad Hue zijn de Fransen Dinsdag met 10.000 man een aanval tegen ós Vietminh begonnen. Het doel van de aanval zou de vernietiging van een 2000 man sterke strijdmacht van de Viet- wederkerigheid bij uitleveringen gewaarborgd is. In art. 16 van de Westduitse grondwet wordt o.m. bepaald: „Geen Duitser mag aan het bui tenland worden uitgeleverd. Po litieke vluchtelingen genieten 't recht van asyl". In afwachting van de beslissing van het staatsgerechtshof is de hechtenis van Polak verlengd. De Fransen vallen van 4 zij den aan. Van het Oosten nit v,orden de twee bataljons, die de Fransen proberen uit te schakelen, aangevallen door speciale troepen en tanks. De aanval wordt gesteund door luchtstrijdkrachten. Om kwart vóór tien werden met ruim 30 Dakota's in het aange vallen gebied parachutisten af gezet.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1