Algemene Vergadering JEUK der V.N.op 17 Aug. bijeen VERKLARING VAN EISENHOWER Rhee over de wapenstilstand WEERSVERWACHTING KOOGWATER De tankschepenvloot van de Ver. Staten SANDERS Nederlandse landbouwers in Frankrijk Clark biedt communis tische vliegers geld aan Duiües over de wapenstilstand Hei Nederl. detachement Verenigde Naties De economische gevolgen van de wapenstilstand ZON- en MAANSTANDEN Minister Kernkamp over zijn bezoek aan NieuwGutnea Verklaring van Minister Luns De boodschap van Dulles aan Rhee De bestandslijn Dagorder van Generaal Clark Militaire wapen stilstandscommissie heden bijeen Zuid-Korea zal deze niet verstoren Repatriëring van krijgsgevangenen Reacties op de wapenstilstand Dagorder aan Noord-Koreaanse strijdkrachten A. Roland Holst aangereden en in ziekenhuis opgenomen Wat komt er na de complimentjes? Communistische aanvallers hebben verschrikkelijke afstraffing" gekregen Frankering bij A^cnnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 28 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2904. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceoS; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uor Er is een vergadering uitge schreven van de algemene ver gadering der V. N. in New-York op 17 Augustus ter bespreking van de Koreaanse kwestie. De voorzitter van de assem- blée, Lester Pearson, belegde de vergadering onmiddellijk nadat hij op de hoogte was gesteld van de ondertekening van de be standsovereenkomst. ,,De onder tekening van de wapenstilstand is het besluit van een hoofdstuk van bloedvergieten en strijd. Het is echter slechts het begin van een nieuw en moeilijk hoofdstuk: het vestigen van de vrede", aldus verklaarde Pearson. Pearson zeide verder, dat de V. N. thans de weg door de poli tieke conferentie zouden moeten bereiden. De vrede in Korea zou slechts tot stand gebracht kun nen worden als de voorwaarden van de wapenstilstand nauwgezet door alle betrokkenen nageko men zouden worden. Indien dit geschiedde, zou de volgende stap gedaan kunnen worden naar een politieke oplossing en wederop bouw „in een vrij, democratisch en verenigd Korea een doel waarvoor het Koreaanse volk zo heldhaftig heeft gestreden". Een dergelijke oplossing zou weer kunnen leiden naar een regeling Naar aanleidng van de wa penstilstand heeft minister Luns de volgende verklaring af gelegd: „Deze wapenstilstand, die voorlopig het einde heeft ge bracht van een tragische oorlog, stemt tot grote voldoening, al mag niet vergeten worden, dat het streven van de Ver. Naties, het tot stand brengen van een verenigd Korea, nog geenszins is bereikt. Ik acht het van groot belang, dat de V. N. in staat zijn ge weest door vastberaden solida riteit de agressie tot staan te brengen en een opeenschuiven van het ijzeren gordijn in Azië te voorkomen. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat de wereld geen herhaling heeft gezien van het falen van de Volkenbond om agressie door gezamenlijke actie te beteugelen. Op deze dag wil ik eerbiedig gedenken, die met hun leven het hoogste offer voor onze gemeenschappelijke zaak hebben gebracht". De Nederlandse regering heeft aan haar vertegenwoordiger de opdracht gegeven in Poesan een bloemenhulde te brengen bij de graven van onze landgenoten, die in Korea zijn gesneuveld. van hangende vraagstukken in het gehele Verre Oosten. Secretaris-generaal Hamars- kjoeld, verklaarde o.m., dat de thans bereikte overeenkomst de weg opent voor het versterken van collectieve actie voor hulp verlening aan het Koreaanse volk. „De V. N. zullen al haar krachten wijden aan de grote taak van verzoening en weder opbouw". De Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck verklaarde, dat de militaire doelen, die door de Vei ligheidsraad in een resolutie van 27 Juni 1950 waren gesteld, be reikt waren. „Dit is een reden voor trots en voldoening wat de V. N. betreft". Pearson verklaarde te hopen, dat de algemene vergadering niet langer dan een week bijeen zal behoeven te zijn. Waarnemers geloven, iat Pearson te optknitisch is. Uit betrouwbare bron te Wash ington zijn bijzonderheden verno men over de boodschap, die de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, aan pre sident Rhee heeft gezonden. Hieruit blijkt, dat Dulles ver scheidene eisen, die president Rhee had gesteld als voorwaarde voor de belofte, dat Zuid-Korea het bestand niet zal belemmeren, heeft afgewezen. Verworpen waren de eisen, dat de Verenigde Staten de politieke conferentie zouden verlaten, in dien Zuid-Korea hiertoe besloot; voorts dat zij de oorlog automa tisch zouden hervatten, als de conferentie er niet in slaagde tot een vreedzame regeling voor het Koreaanse geschil te komen en dat Amerika militaire hulp aan Zuid-Korea zal verstrekken om een eventuele actie van Rhee om Noord- en Zuid-Korea door ge weld te herenigen, te ondersteu nen. Binnen een uur na de onder tekening van de wapenstilstand in Panmoendjon heeft presi dent Eisenhower in een korte rede het Amerikaanse volk over Volgens ambtenaren van het Amerikaanse departement van Defensie krijgt ZuidrKorea door het verloop van de bestandslijn een netto terreinwinst van 3800 vierkante km, vergeleken bij de oude toestand, toen de 38ste breedtegraad nog de grens tus sen Noord en Zuid was. De militaire wapenstilstands commissie, die moet toezien op naleving van het bestand, zal heden voor het eerst te Pan moendjon bijeenkomen. De wapenstilstandsovereen komst voorziet onder meer in terugtrekking binnen 72 uur van de strijdkrachten van beide zij den over een afstand van 2 km. De neutrale strook is hierdoor 4 km breed. De militaire wapen stilstandscommissie zal hier toezicht houden, geholpen door groepen van neutrale waarne mers van Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Zweden en Zwitserland. De commissie zelf bestaat uit ver tegenwoordigers van de beide partijen. President Syngman Rhee heeft Maandag beloofd, dat Z. Korea de wapenstilstand niet zal verstoren, „terwijl de politie ke conferentie binnen een be perkte tijd zich bezig houdt met het zoeken naar een vreedzame oplossing van het probleem der bevrijding en vereniging van Korea". Rhee voegde er aan toe, dat later een nadere uiteenzetting gegeven zal worden van de re denen, die Zuid-Korea er toe hebben gebracht „deze veran dering in politiek om de wapen stilstand niet te verstoren" te aanvaarden. Hij zeide, dat hij zich tegen ondertekening van het bestand had verzet, omdat dit „een voorspel tot nog meer in plaats van minder oorlog zou blijken te zijn, tot nog meer lijden en verwoesting, tot verdere com munistische vorderingen door oorlog en opstand". De Noordelijken hebben de Verbondenen medegedeeld dat zij 12.736 krijgsgevangenen zullen terug zenden. 4577 Gevangenen zullen niet-Koreanen zijn. De Verbondenen deelden de Noordelijken mede, dat zij direct ongeveer vijf duizend Chinezen en 60.000 Nordkoreanen zullen repa triëren. De cijfers zijn vervat in de notulen van geheime zittingen te Panmoendjon, welke Maandag gepubliceerd werden. De Noor delijken, aldus blijkt uit de notu len, verzochten herhaaldelijk om nauwkeuriger getallen. Het opperbevel der V. N. heeft beloofd dagelijks 1800 Noorde lijke gevangenen vrij te laten plus 360 zieken en gewonden. De Noordelijken zullen dage lijks 300 gevangenen overgedra gen. Zij specificeerden de aantallen niet-Koreaanse gevangenen, die zullen worden teruggezonden, als volgt: 3313 Amerikanen, 922 Britten, 12 Fransen, 228 Turken, 15 Australiërs, 40 Philippijnse soldaten, 14 Canadezen, 2 Colum- bianen, 6 Zuidafrikanen, 1 Griek, 1 Belg en drie Japanners. Men gelooft, dat de drie laatsten be dienden zijn van Amerikanen, die vroeger in Japan waren ge- stationneerd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Koel weer. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, voorna melijk landinwaarts, waarvan sommige met onweer. Matige, tij delijk krachtige wind tussen zuid west en west. Weinig verande ring in temperatuur. WOENSDAG 29 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.38 4.13 4.53 5.03 Hij verklaarde te bidden, dat zijn mening over de gevolgen van het bestand verkeerd zou blijken te zijn. In een later uitgegeten verkla ring van dr Rhee zegt de presi dent, dat de Zuidkoreaans-Ame- rikaanse verstandhouding „de doelmatige samenwerking tussen beide landen bij het handhaven van de veiligheid op het terrein van ons wederzijds belang verze kert". „Zuid-Korea zal vlug en op doelmatige manier weer op de been worden gebracht", aldus Rhee. Het voornaamste doel van Zuid-Korea blijft, aldus de ver klaring, het herwinnen van de provincies in het noorden. In een desbetreffende verkla ring van de Verenigde Naties was steun voor de verwerkelijking van dit doel toegezegd. Volgens mededeling van de Nationaal Federation of Ameri can Shipping hadden de Ver. Staten op 1 Juli j.l. met 445 sche pen van tezamen 6.898.14 ton D.W. de grootste tankschepen- vloot ter wereld. De meest opvallende wijziging in vergelijking met vóór de oor log is, dat thans 546.000 ton va ren op de routes tussen buiten landse havens, terwijl vóór de oorlog geen enkel Amerikaans schip op buitenlandse routes voer. Het grootste deel van de vloot namelijk 3.928.000 ton is echter n.m. 3.56 4.31 5.11 5.21 in dienst. Volgens Reuters correspondent Peter Robinson, die bij de divisie van het Britse gemenebest aan het Westelijke front is, vertoon den de meeste soldaten minder opwinding dan toen het er twee maanden geleden naar uitzag, dat een bestand zou worden gesloten. De wapenstilstand heeft geen krachtige reactie van de bevol king van de V.S. uitgelokt als ge volg van het feit, dat de onder handelingen te lang hebben ge duurd en te veel zijn uitgesteld. In Kopenhagen is van alle offi ciële gebouwen en uit duizenden huizen van particulieren de vlag uitgehangen ter ere van de wa penstilstand. Radio-Peking deelde het volk mee, dat de wapenstilstand bete kent, dat de communisten hun missie in Korea met de overwin ning hebben bekroond. Haar correspondent te Kaesong aanhalend, zei de radio, dat deze wapenstilstand bewijst, dat elk internnationaal geschil vreed zaam kan worden opgelost. de betekenis van het bestand ge sproken. De oorlog in Korea had bewezen, „dat slechts moed en offers de vrede op aarde kunnen behouden". Eisenhower bracht in het bijzonder hulde aan „het dappere leger van Zuid-Korea". Mannen van het Westen en man nen van het Oosten hadden sa men kunnen strijden en werken voor een nobel doel. De president van de V. S. sprak de hoop uit, dat men niet langer zijn toevlucht zou nemen tot „nutteloze strijd om geschillen te beslechten. Eisenhower waar schuwde, dat de V. S. en hun bondgenoten in de komende maanden waakzaam zouden moe ten zijn met het oog op mogelijke ongunstige ontwikkelingen. Hij begon zijn toespraak met de Generaal Mark Clark, de op-woorden: „Wij begroeten met perbevelhebber van de strijd- e^n bede van dank het officiële krachten der V. N. heeft in een nieuws, dat de wapenstilstand op dagorder aan alle troepen ver-K°rea is getekend tt klaard, dat de strijdmacht der V. I -Het afslaan van de agressie N. gehandhaafd zal blijven om de had zware offers gekost. »yij tegenstander te kennen te geven zullen er vurig naar streven, dat „dat onze macht achter de belof- de vrije volken een stap dichter ten staat van de V. N. om de re- j bij hun doel: „e vrede, gebracht publiek Korea (Zuid-Korea) zullen worden zo besloot Eisen- tegen een aanvaller te verdedi- hower. gen". Generaal Clark spoorde de geallieerde troepen aan juist nu dubbel op hun hoede te zijn. „Wij moeten onze sterkte handhaven". In het verleden aldus generaal Clark, was het Voorgekomen, dat de V. N. haar militaire pa raatheid verslapten, „omdat wij teveel vertrouwen stelden in be loften, die later niets waard ble ken te zijn". „Wij zullen deze fout niet meer herhalen", aldus Clark. De Noordkoreaanse radio-om roep Pjongjang heeft Maandag morgen een dagorder uitgezon den aan alle Chinese en Noord koreaanse strijdkrachten om de wapenstilstand stipt na te leven en voorbereidingen te treffen voor ontruiming van de gedemili tariseerde zone. De dagorder is uitgegaan van de Noordkoreaan se premier en opperbevelhebber, Kim li Soeng, en de Chinese be velhebber, generaal' Peng teh- Hoeai. Kim II Soeng waarschuwde de communistische troepen, op hun hoede te zijn voor een mogelijke schending van de wapenstil standsovereenkomst door de ge allieerden, infiltratie in de noor delijke linies of andere activiteit van die aard. KIM IL SOENG TEKENT. Radio-Pjongjang meldt, dat maarschalk Kim 11 Soeng, de Noordkoreaanse opperbevelheb ber en minister-president, Maan dagavond, te tien uur plaatselijke tijd (d.i. twee uur 's middags Ne derlandse tijd), de wapenstil standsdocumenten met zijn hand tekening heeft bekrachtigd. FEESTELIJK VUURWERK. Zowel de geallieerde als de noordelijke troepen aan het wes telijke front hebben het staken van het vuren met een geïmpro viseerd vuurwerk gevierd. Hon derden groene, gele en blauwe lichtkogels werden op het ogen blik, dat het bevel werd gegeven tot staken van het vuren, de lucht ingeschoten, en wierpen een helder schijnsel over de tussen de verbondenen en noordelijken ge legen vallei. De dichter A. Roland Holst is opgenomen in het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar na een onge val dat hem Zaterdag is overko men. Bij het oversteken van de rijweg tussen Bergen en Egmond Zaterdag j.l. is hij door een auto aangereden. Zijn toestand is geenszins zorg wekkend. Engeland heeft op 17 Juli Hon garije nog eens verzocht de Britse zakenman Edgar Sanders vrij te laten. Naar thans is meegedeeld heeft Hongarije te kennen gegeven, dat het bereid is de zaak opnieuw te bezien. WT' (Advertentie). Modem middel voor de moderne iijd De huisvrouw mag trots zijn op de complimentjes, die zij voor haar maaltijd krijgtmaar daarna staat zij toch maar weer voor de afwas. Dit probleem hield de Castella-fabrieken be zig en in haar laboratoria werd het middel gevonden, dat in onze moderne tijd thuishoort. Castella Vaatwas: een enkele eetlepel geeft een overdaad van actief schuim, dat vet en vuil in zich opneemt, aanslag doet verdwijnen. Het schuim is blij vend werkzaamzo groot kan de stapel borden, vorken en lepels niet zijn, of ook het laatste bord komt flonkerend, volkomen ge reinigd uit het parelend Castel- la-schuim te voorschijn. Het is werkelijk een wonder om te zien! En een tweede wonder is Castella's beschermende wer king cp de handen. Fluweel zachte handen, in plaats van die gevreesde ruwe „afwashanden"! Een pak Castella, waarmee men een hele week doet, kost slechts 25 ct. Het nemen van een proef kan men dan ook iedere huis vrouw van harte aanraden! Naar de commissaris voor de emigratie mededeelt heeft de Franse nationale vergadering zonder debat het wetsontwerp aangenomen, houdende machti ging tot de ratificatie van het verdrag met bijlagen, die betrek king hebben op de meest begun stigingsclausule bij vestiging van Nederlandse landbouwers in Frankrijk. Door toepassing van dit ver drag komen de Nederlandse landbouwers in Frankrijk in de zelfde positie als de Franse pachters, behoudens het recht van voorkoop. De radiozender van de Ver. Na ties in Korea heeft de oproep van generaal Clarck, waarbij aan com munistische vliegers, die met hu® straalvliegtuig naar een geallieer- de luchtbasis uitwijken, een be- meert de jeuk in enkele drag van 50.000 dollar wordt aan- seconden, doodt de ziektekiemen en ge- geboden herhaald h"idP°r^n_ De eerste piloot zou bovendien ïjjHj yPgri een extra premie van 50.000 dol- iSLv'.MJr* jar ontvangen. Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kal- neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Ce Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft er voor gewaarschuwd, dat de Koreaanse wapenstilstand „in geen geval gelijk is te stellen met een verzekerde vrede". De minister, die een verkla ring uitsprak naar aanleiding van het ondertekenen van het bestand, zeide, dat „alle vrije landen" zich vrijer konden voe len, omdat de communistische aanvallers een „verschrikkelijke afstraffing" was toegediend. Hij verklaarde, dat het Noordkore aanse leger „vrijwel uitgeroeid" was, en dat de Chinese en Ko reaanse legers ongeveer twee millioen slachtoffers telde. Voorts waren van de 10 milli oen inwoners van N.-Korea 3 op 10 personen omgekomen door de oorlog en door de „onmenselijke veronachtzaming" van hun lei ders, aldus Dulles. Dulles verklaarde de wapen stilstand toe te juichen. Hij hoopte, dat de communistische leiders hun goede wil zullen blijven tonen. Maar tot dat zij dit hebben getoond, zal de waakzaamheid niet verslappen en „wij zullen onze kracht in Korea niet verzwakken, voordat de ontwikkelingen aantonen, Volgens financiële deskundigen is er geen reden om te ver onderstellen, dat de wapenstil stand op Korea een inzinking in de economische toestand der we reld met zich zal medebrengen. De markten hebben zich reeds sedert enige maanden kunnen aanpassen in verband met de vooruitzichten voor deze wapen stilstand en het is mogelijk, dat deze aanpassing de laatste dagen haar einde heeft bereikt met de prijsdalingen voor producten zo als tin, rubber en copra. De Amerikaanse uitgaven voor defensie zullen in het komende jaar waarschijnlijk even hoog zijn als in het afgelopen jaar en het bedrijfsleven zal uit dien hoofde evenveel steun ondervin den als tot dusverre. De Ameri kaanse geldpolitiek biedt de laat ste tijd een meer bemoedigend beeld en de economische bedrij vigheid in Amerika blijft zich over het geheel genomen op een zeer hoog en stabiel niveau hand haven. Ter compensatie voor een eventuele daling elders bestaan er mogelijkheden voor meer han del met de landen van het Sow- jet-blok, vooral China. Er zijn duidelijke aanwijzingen, dat de Sow jet-Unie handel met het Wes ten wil drijven en mogelijk Wes telijke hulp behoeft voor de in dustrialisatie van China en de Oost-Europese landen, en moge lijk ook voor Rusland zelf. De landen van het Westen kunnen thans vermoedelijk hun aandacht gaan besteden aan con structieve nieuwe ontwikkelin gen. Zo zal b.v. de inwisselbaar heid van sterling vermoedelijk officieel of niet officieel worden besproken. In een verbeterde dereldatmosfeer zou het moge lijk voor de Amerikanen aan trekkelijk kunnen zijn als een mogelijke methode voor het uit de weg ruimen Van de bestaande belemmeringen op valuta en we reldhandel. Van het Nederlandse deta chement Ver. Naties in Korea worden, volgens voorlopige in lichtingen, 4 leden vermist. De familieleden zijn daarvan op de hoogte gesteld. In totaal zijn in Korea 111 Ne derlandse militairen omgeko men. Daarvan zijn er 106 ge sneuveld, vijf zijn door andere oorzaken overleden. 3188 Nederlandse militairen zijn sinds 26 October 1950 naar Korea gegaan. Op 6 Juli j.l. warpn er nog 1106. Naar Neder land teruggekeerd zijn er 1936. 35 Militairen zijn in Japan ge demobiliseerd en vandaar uit geëmigreerd. In de strijd, die ruim drie jaren op Korea heeft gewoed, hebben de Nederlandse vrijwilligers, zo is de algemene opinie van de V.N.- legerleiding, een eervol aandeel gehad. Het Van Heutszbataljon, dat op 26 October 1950 onder commando van de later gesneu velde luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden naar Korea vertrok, bestond uit goede soldaten, 650 man, gekozen uit ruim 2000 vrij willigers die aan de 'oproep van de regering gehoor hadden gege ven. Op 25 Juni 1950 trokken de Nrd-Koreanen over de 38e breed tegraad. Reeds op 4 Juli daarna vertrok het oorlogsschip „Evert- sen" naar de Koreaanse wateren om deel te nemen met de Ver enigde Naties in de strijd tegen de Chinese legers. Het Nederlandse detachement dat werd ingedeeld bij het 38ste regiment van de 2e Amerikaanse infanteriedivisie, heeft in de af gelopen jaren voor hete vuren gestaan. Het heeft harde en zwa re gevechten moeten leveren te gen Noord-Koreanen en tegen guerillabenden. Moeilijke weken van verbitter de strijd hebben de Nederlandse vrijwilligers doorleefd in de eer ste weken van 1951. In die dagen werd er fel en meedogenloos ge vochten in de streken van Wonju. Later is het detachement onder scheiden met het „distinguished unit citation". April en Mei 1951 brachten het voorjaarsoffensief van de Noor delijke legers, die met vijf corp sen tevergeefs trachtten de twee de divisie van de V.N.-strijdkrach- ten te vernietigen. Nadat in dat jaar militairen van het Van Heutszdetachement waren gerepatrieerd en nieuwe vrijwilligers waren aangekomen, werden de Nederlanders weer in de strijd ingezet. De „ijzeren drie hoek" tussen Chorwon en Kum- hwa vormde in October 1951 de plaats waar de Nederlanders ver beten vochten. In Maart 1952 werd het batal jon met het 38e regiment naar het eiland Kojedo gezonden om het krijgsgevangenkamp aldaar te bewaken. Dit kamp, waar steeds ernstige onlusten uitbra ken, moest worden gezuiverd. In Juli 1952 trokken de Neder landers weer naar het frontge bied. Het zijn voor de soldaten op Korea harde en moeilijke tijden geweest. dat dit verantwoord is", zo zeide de minister. Volgens Dulles zal onmiddellijk na het bestand worden begon nen met de herstelwerkzaamhe den in Zuid-Korea en zelfs in geheel Korea „indien d.e her eniging kan worden tot stanc gebracht". Hij wees er op. .dat niets de overtuiging heeft kun nen veranderen, dat het schier eiland dient te worden her enigd en dat dit eerder langs politieke weg, dan door geweld dient te geschieden. Op de po litieke conferentie zal worden getracht een einde te maken aan de onnatuurlijke scheiding. Het was de eerste maal in de geschiedenis, dat een interna tionale organisatie was opgetre den tegen geweld, aldus de mi nister en de aanvaller, die aan vankelijk aan de winnende hand was, beheerste thans minder ge bied dan toen de aanval begon. ZON MAAN J uli. 28 4.55 20.37 21.20 7.28 29 4.56 20.35 21.35 8.57 30 4.58 20.34 21.50 10.25 31 4.59 20.32 22.07 11.52 Minister Kernkamp is na een reis van 2 weken door Nieuw Guinea tezamen met gouverneur Van Baal per Hr. Ms. Van Kinsbergen in Hollandia terug gekeerd. Voor radio Nieuw-Guinea ver klaarde de minister, dat de reis indrukken overweldigend waren- Het land is zo groot en groots en daarnaast zijn er zovele vraagstukken, dat het ondoen lijk is in een paar woorden een algemene indruk te geven. „De ze weken ben ik veel meer van Nieuw-Guinea gaan begrijpen dan ooit uit toch zeer omvang rijke stukken duidelijk is gewor- worden. Het is uiterst nuttig geweest door persoonlijk contact met problemen en personen dit land te leren begrijpen en zijn mogelijkheden te leren inzien. Ik heb daar veel van geleerd en hoop, dat dit ten nutte van Nieuw-Guinea en zijn bewoners zal zijn. Wat mij betreft zal ik alle krachten inzetten om ver der in bescheiden mate tot ze gen van dit land werkzaam te zijn. Overal ben ik met grote vriendelijkheid ontvangen. Ik heb er geen woorden voor. Be volking en bestuur hebben mij allerlei vriendelijkheden bewe zen, waarop ik niet het minste recht had. Met veel genoegen heb ik gezien, hoe hard in Nw.- Guinea gewerkt wordt, hoe mea zijn best doet, er iets van te ma ken. Ik geloof, dat, wanneer ons de tijd wordt gegeven aam dit land te werken en aan de ontwikkeling werkzaam te zijn ik hoop, dat wij die tijd zul len krijgen wij met ons allen er iets, van zullen maken, dat werkelijk op de duur de moeite waard zal zijn". Overal in Hollandia wapperde de driekleur. Zoals bekend, bezochten de minister en de gouverneur met hun gezelschap in de afgelopen weken, Biak, Merauke, Fakfak, waar het oliegebied van de Nw.- Guinea petroleummaatschappij werd bekeken, Sorong en Ma. nokkwari.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1