Wapenstilstandsverdrag in Korea ondertekend Overzicht van de gebeurtenissen Korea op CasteHa-Vaatwas Zuidkoreaanse premier over de economische toestand De commissies ter uitvoering van het bestand WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN biinkender vaat en zachtere handen! Dr Drees over de wapenstilstand op Korea Binnenkort staking bij Beroepsvervoer? Gebce op de Phslippijnen door brand geteisterd De sirijd der verzetsstrijders in voormalig Oost-Duitsiand Libanese oud-minister aan verwordingen bezweken Frankering bij Au/>nnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE ZEEUW MAANDAG 27 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2903. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cast; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum p«r advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uasr Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur HEDENNACHT TE 2.01 UUR NEDERLANDSE TIJD IS TE PANMOENDJON HET WAPEN STILSTANDSVERDRAG ONDER TEKEND. Hiermede is een einde gekomen aan de oorlog in Korea, die drie jaar heeft gedu«rd. De wapenstilstand zal heden middag te 2.01 uur van kracht worden. Generaal William Harrison heeft namens de Verenigde Naties en generaal Nam n (Noord-Korea) namens Noord-Korea en het com munistisch China het verdrag ondertekend. Hierna zullen de getekende do cumenten aan de wederzijdse mi litaire opperbevelhebbers worden gezonden om ook door hen onder tekend te worden. Generaal Mark Clark zal, namens de Verenigde Naties, in zijn hoofdkwartier te Moensan tekenen. De bekendmaking, dat de wa penstilstand vandaag zal worden ondertekend, kwam nadat de ge allieerde en communistische ver bindingsofficieren nog tweemaal te Panmoendjon hadden verga derd. In de mededeling der Verenig de Naties over de ondertekening wordt gezegd dat de wederzijse onderhandelaars Zondag te 14.05 uur plaatselijke tijd (d.i. 6.05 uur Nederlandse tijd), overeenstem ming bereikten over de wapen stilstandsvoorwaarden. In de tekst der verklaring, waarin generaal Mark Clark, op perbevelhebber der Verbonden strijdkrachten in Korea, namens de Verenigde Naties mededeling deed van het sluiten van een be stand, wordt o.m. gezegd: ,,Met het doel het sluiten van een wapenstilstand te bespoedi gen en daardoor het vallen van nog meer slachtoffers van de Ko reaanse oorlog te voorkomen en mede met het oog op de onaan vaardbare beperkende bepalin gen, door de communisten ver bonden aan een verschijning te Panmoendjon van hun opperbe velhebbers, is besloten dat geen der hoogste commandanten de wapenstilstandsovereenkomst te Panmoendjon zal tekenen. De wederzijdse opperbevelheb bers hebben thans de hoofden hunner respectieve onderhande lingsdelegatie gemachtigd een wapenstilstandsovereenkomst te ondertekenen. Radio-Peking heeft de tekst omgeroepen der Zondag te Pan moendjon door de Noordkoreaan- se en Chinees-communistische on derhandelaars uitgegeven be kendmaking. Hierin wordt o.m. verklaard: „Beide partijen heb ben volledige overeenstemming bereikt over het sluiten van een wapenstilstand". Radio-Peking haalt een verkla ring aan van zijn correspondent te Kaesong, die o.m. zegt dat de wapenstilstand „door de volkeren der wereld met hoop en waak zaamheid zal worden begroet". ,,De door de Verenigde Staten gegeven verzekeringen moeten nog worden uitgevoerd. Of dit ten volle zal geschieden, zal er uit blijken ol de geallieerde strijd krachten, de Zuidkoreaanse inbe grepen, het vuren twaalf uur na het van kracht worden van een bestand zullen staken en of de Verbondenen zich 72 uur na de van krachtwording van de be standslijn zullen hebben terugge trokken", aldus radio-Peking, dat besluit met: „De communisten hebben zich verbonden de voor waarden van een wapenstilstand te zullen naleven, doch zij hebben zich, in overeenstemming met de desbetreffende bestandsbepaling, het recht voorbehouden in geval van een aanval in zelfverdediging tot actie over te gaan, ter hand having van het bestand". De opperbevelhebber van het Achtste Amerikaanse leger in Korea, luitenant-generaal Max well Taylor, heeft president Syngman Rhee van Zuid-Korea 24- minuten vóór de publieke be kendmaking op de hoogte gesteld van het feit, dat de Verenigde Naties en Noord-Korea en eom- nunistisch China heden een wa penstilstand zullen sluiten. DE DE3I ARC ATIELÏ JN De Zuidkoreaanse minister van defensie, viee-admiraal Sohn Won II, heeft Zondagavond bekendge maakt, dat alle commandanten der geallieerde troepen langs de frontlinie geheime orders betref fende de demarcatielijn hebben ontvangen van het opperbevel der Verenigde Naties. De verze gelde orders mogen eerst heden worden geopend, waarschijnlijk op het ogenblik dat de overeen komst wordt ondertekend. Onbekenden hebben brand ge sticht in de stad Ceboe op de Philippijnen, waardoor elf perso nen om het leven zijn gekomen en vier worden vermist. De scha de wordt geschat op vier millioen gulden. De politie vermoedt dat de daders verzetsstrijders zijn. Het is de tweede maal in twee dagen, dat een zakenwijk van Ceboe door brand wordt geteis terd. Bij de eerste brand, op Donderdag J.L, werd een schade aangericht van ongeveer 100.000 gulden. Volgens latere berichten zijn 17 personen omgekomen en wor den nog drie personen vermist. Duizend personen zijn dakloos. De schade wordt geschat op 5,5 millioen gulden. De politie heeft inmiddels 12 Philippino's en Chinezen* voor ondervraging aangehouden. Zij worden er van verdacht, de brand te hebben gesticht. Te Seoel is een verklaring van premier Taik Too Sjin gepubli ceerd over de economische toe stand van Zuid-Korea. Na er de nadruk op te hebben gelegd, dat de waarde van de hwan 60 hwan tegen één dollar) zal worden ge handhaafd, zegt de eerste minis ter dat het hulpprogram voor Korea, opgesteld door de Ameri kaanse econoom dr Tascas, dat voorziet in een uitgave van een milliard dollar in drie jaar, een minimum is, waarmee slechts in de eerste behoeften van de bevol king wordt Voorzien. Zuid-Korea, zo verklaart de premier, heeft een millioen men sen verloren. Bovendien zijn 600.000 woningen vernield en vijf millioen personen dakloos. De Zuidkoreaanse regering zal voortgaan met het verstrekken De bestandsovereenkomst in Ko rea zal door drie commissies ten uitvoer worden gelegd, n.l. 1. De militaire bestandscom missie, bestaande uit leden van de legerleiding van de V.N. en de Noordelijken, die militaire groepen zullen zenden naar de gedemilita riseerde zone om te controleren of het vüren inderdaad wordt ge staakt en om eventuele schendin gen van het bestand te melden. 2. De neutrale commissie van toezicht, bestaande uit vertegen woordigers van Polen, Tsjecho-Slo- wakije, Zweden en Zwitserland. Zjj moet in het algemeen toezicht er op uitoefenen, dat het bestand medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Koel weer. Wisselende bewolking met ver spreid optredende buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Koel weer. DINSDAG 28 JULI. v.m. n.m. Breskens 2.57 3.13 Terneuzen 3.32 3.48 Hansweert 4.12 4.28 Walsoorden 4.22 4.38 ZON MAAN Juli. 27 4.53 20.39 21.03 5.58 28 4.55 20.37 21.20 7.28 29 4.56 20.35 21.35 R.57 30 4.58 20.34 21.50 10.25 31 4.59 20.32 22.07 11.52 wordt nageleefd, en er in het bij zonder voor waken, dat geen van beide partijen achter de linies haar militaire macht uitbreidt. 3. De commissie voor de repa triëring van krijgsgevangenen, be staande uit vertegenwoordigers van bovengenoemde vier landen, onder voorzitterschap van India. Deze commissie zal zich bezig hou den met de repatriëring van krijgs gevangenen, die niet naar hun (communistische) land willen te rugkeren. Vertegenwoordigers van de be trokken communistische landen krijgen gedurende 90 dagen de ge legenheid om hun landgenoten tot andere gedachten te brengen. De gevangenen, die dan alsnog naar huis willen, zullen dat kunnen doen. Over het lot van hen, die bij hun weigering blijven, zal worden beslist op een politieke conferentie van „betrokken landen". Indien de conferentie evenwel na dertig da gen over deze kwestie niet tot overeenstemming is gekomen, wor. den de gevangenen als burgers be schouwd. Zij zullen dan met hulp van de commissies kunnen gaan naar het neutrale land van hun keuze. Terwijl genoemde commissies met haar werk beginnen, zal de al gemene vergadering der V.N. bij een worden geroepen waar schijnlijk tegen 12 Augustus om de nieuwe toestand te bespreken en plannen op te stellen voor de politieke conferentie, welke binnen 90 dagen na de wapenstilstand moet beginnen. Tijd en plaats van deze conferentie zijn nog niet vast gesteld. Als eventuele plaats is Co lombo, de hoofdstad van Ceylon, genoemd. Het is evenmin bekend, welke landen aan de conferentie moeten deelnemen. De voornaam ste Westelijke mogendheden zou den gaarne zien, dat de Sowjet- Unie de besprekingen bijwoont, om dat men van oordeel is, dat even- tuële besluiten door alle grote mo gendheden moeten worden ge steund. van leningen in dollars, maar alleen op voorwaarde dat voor dit geld de voor het land onmis bare goederen worden ingevoerd. Taik Too Sjin keert zich hierbij tegen hen, die in plaats van deze leningen voor dit doel te gebrui ken het geld op buitenlandse banken deponeren. DE ZUIDKOREAANSE NA TIONALE VERGADERING EN HET BESTAND. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft Zaterdag haar officiële pogingen om het sluiten van een bestand te voorkomen gestaakt. Zij ontbond n.l. een spe ciale commissie, welke voor dit doel was gevormd. In een ge meenschappelijke verklaring zei den de leden dier commissie, dat zij geen succes hadden bereikt en dat het geen zin had de pogingen voort te zetten. ZUID KOREA EN DE AAN STAANDE WAPENSTIL STAND. De Zuid-Koreaanse minister van Landsverdediging, vice-admiraal Sohn Won II, heeft Zondag te Se oel verklaard, dat de Zuid-Kore aanse strijdkrachten zich, na het ondertekenen van een wapenstil stand, 2 km van de huidige front linie zullen terugtrekken, zulks in overeenstemming met de des betreffende bepaling in het te sluiten bestand. Hij voegde hieraan toe, dat de Zuid Koreaanse commissie voor de landsverdediging heeft bepaald dat Zuid-Korea „gedurende 180 dagen na de van krachtwording niets zal doen om een wapenstil stand te doen mislukken." GENERAAL MARK CLARK TE SEOEL. De opperbevelhebber der ver bonden strijdkrachten in Korea, de Amerikaanse generaal Mark Clark, is gisteren per vliegtuig uit Tokio te Seoel aangekomen. „Wij moeten in Korea nog een lange en moeilijke weg afleggen," verklaarde de generaal bij zijn aankomst. AUSTRALIË WIL DEELNE MEN AAN POLITIEKE CONFERENTIE. De Australische minister van buitenlandse zaken Casye heeft Zondag te Canberra verklaard dat Australië krachtig zal aan dringen op vertegenwoordiging op de politieke conferentie, welke na het ondertekenen van de wa penstilstand zal wórden gehou den. Hij verklaarde dat Australië, op grond van zijn bijdrage aan de strijd in Korea tegen de commu nisten en zijn rechtstreeks en vi taal belang bij een regeling van vraagstukken in dit gedeelte van het Stille-Oceaangebied, aan deze besprekingen wil deelnemen. Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Het Westberlijnse blad „Der Telegraf" meldt dat de verzets strijders in het gedeelte van het vroegere Oost-Duitsland, dat thans onder Pools beheer staat, er in zijn geslaagd tussen zeven en twaalf Juli j.l. vier belangrij ke bruggen in de lucht te laten springen. Zij hebben hiermede 'n belangrijke vertraging bereikt in de aanvoer van Poolse en Russi sche versterkingen voor de troe pen, die hen thans bestrijden." terwijl ook het spoorwegverkeer gedurende geruime tijd is ver lamd. Volgens „Der Telegraf" zijn 5 treinen met herstellingsmateri aal uit de Sowjet-zone naar het gebied, waar de bruggen werden opgeblazen, vertrokken. Het Westberlijnse blad meldt voorts dat de uit Oost-Duitsland naar Sowjet-Rusland vertrekken de treinen met Russische mili taire verlofgangers sinds enige tijd een wagon, waarop lucht doelgeschut is gemonteerd, mee voeren, dit i.v.m. de overvallen door verzetsstrijders. Voorts maken Sowjetrussische pantserauto's patrouilletochten in het gebied, waar gevochten wordt. Volgens „Der Telegraf" heeft de leiding der Sowjetrussische bezettingstroepen aan het Krem lin gemeld, dat aan Russische zijde in de strijd tegen verzets strijders in voormalige Oostduit- se gebieden 345 man zijn gesneu veld. In Goerlitz zijn in de laatste tijd herhaaldelijk transporten van gewonden waargenomen. Hieronder volgt een overzicht van het voorspel van de Koreaanse oorlog en het verloop der pogingen om tot beëindiging ervan te komen. 1 December 1943. Cairo. Ver tegenwoordigers van China, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk komen overeen, dat Ko rea te zijner tijd een vrije en onaf hankelijke staat zal worden. 26 Juli 1945 Potsdam. De over eenkomst van Cairo wordt door de drie zelfde mogendheden in de z.g. verklaring van Potsdam vastge legd. Overeengekomen werd, dat de voorwaarden van de overeen komst van Cairo ten uitvoer zou den worden gelegd. 8 Augustus 1945 De Sowjet- Unie verklaart zich na het openen der vijandelijkheden tegen Japan accoord met de door de V.S., Groot Brittannië en China opgestelde verklaring van Potsdam. 27 December 1945 Moskou. De verklaring van Potsdam geratifi ceerd. De ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en de Sowjet-Unie kwamen overeen, dat voor het gehele Koreaanse grondgebied een voorlopige Kore aanse democratische regering dien de te worden ingesteld met de be doeling Korea wederom zijn plaats als onafhankelijke staat te doen innemen. Overeengekomen werd dat Korea verenigd, onafhankelijk en vrij zou zijn. De 38-ste breedte graad vormde slechts de scheiding tussen de gebieden waarin de ver slagen Japanse legers zich aan de verschillende bondgenoten zouden overgeven. Januari 1946 Conferentie van de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. De V.S. stelden een aantal maatregelen voor om geheel Korea op economisch en bestuursgebied tot samenwerking te brengen. Al deze voorstellen werden door de Sowjet-Unie van de hand gewezen op grond van het feit dat hiermede „inbreuk zou worden gemaakt op het absolute gezag van de Sowjet- Unie ten noorden van de 38-ste breedtegraad". Maart 1946 Tweede conferen tie eveneens zonder succes. Deze had ten doel van gedachten te wis selen over verschillende problemen in verband met de instelling van een Koreaanse democratische rege ring. Er werd 24 maal vergaderd. 26 Augustus 1947 Een Ameri kaans voorstel tot het houden van een viermogendhedenconferentie Verenigd Koninkrijk, China, Sowjet-Unie en Verenigde Staten om van gedachten te wisselen over een snelle tenuitvoerlegging van de overeenkomst van Moskou in Korea, werd door de Sowjet- Ur.ie van de hand gewezen. 14 November 1947 De V.S. stellen de kwestie tijdens de twee de zitting van de algemene verga dering in handen van de Verenigde Naties. De algemene vergadering keurt daarop met 43 tegen 0 stem men de resolutie goed waarin Wordt voorgesteld een uit negen naties bestaande tijdelijke commis- de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwenjstr. 9 terneuzen moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dus.... de mooiste permanent, betere toiletartikelen. Naar aanleiding van de heden- te tekenen wapenstilstand op Ko rea heeft minister-president dr. Drees verklaard, dat hij zeer ver heugd was, dat er eindelijk een mogelijkheid was gekomen om deze oorlog te beëindigen. Dr Drees zeide te hopen dat de ondertekening ook in andere op zichten tot betere betrekkingen in de wereld zou mogen leiden en dat de vrede op Korea van blij vende aard mocht zijn. HAAGSE KRINGEN: VOORZICHTIG. Met het oog op de heden in Ko rea te tekenen wapenstilstand is men in Haagse kringen voorzich tig met het aan de dag leggen van te veel enthousiasme. In de zelfde kringen is men van me ning dat de slepende wapenstil standsonderhandelingen zijn ge paard gegaan met zoveel tegen slagen en desillusies, dat het raadzamer geacht moet worden de uitwerking van de wapenstil stand af te wachten alvorens on voorwaardelijk voldoening uit te spreken. Men onderschreef de verklaring van dr Drees, „dat er eindelijk een mogelijkheid was gekomen om deze oorlog te be ëindigen". De reeds anderhalf jaar lopen de onderhandelingen over de her ziening van de loonvoorwaarden voor het beroepsvervoer over de weg dreigen vast te lopen. Zaterdagmorgen hebben de hierbij betrokken bedrijfsunies overleg gepleegd en de ontstane situatie onder het oog gezien. Dit heeft er toe geleid, dat als uiter ste poging om tot overeenstem ming te komen een laatste bemid delingsvoorstel aan de werkge vers is voorgesteld, waarop uiter lijk 1 Augustus antwoord is ge vraagd. Bij niet aanvaarding van deze voorstellen wordt „versto ring van de arbeidsvrede niet on mogelijk geacht". sie i.z. Korea in te stellen, tenein de te tenuitvoerlegging van de door de V.N. voorgestelde maatre gelen te vergemakkelijken en te bespoedigen. 10 Mei 1948 Onder auspiciën van de commissie worden de eerste verkiezingen op democratische grondslag gehouden op Koreaans grondgebied. De commissie wordt echter niet in het noorden van Ko rea toegelaten. Vijfenzeventig pro cent van de kiesgerechtigden ten zuiden van de 38-ste breedtegraad bracht zijn stem uit. 25 Augustus 1948 Regering van de Koreaanse republiek geïn stalleerd. Door de Verenigde Sta ten werd onmiddellijk begonnen het gezag aan de nieuwe regering over te dragen. Op 11 September 1948 bevond zich alle gezag in han den van de regering. Op 29 Juni 1949 werden de laatste Amerikaan se troepen teruggetrokken. 25 Juni 1950 Uitbreken van de vijandelijkheden tussen Noord- en Zuid-Korea. De Veiligheidsraad komt nog dezelfde dag bijeen en stelt vast, dat de Noord-Koreanen tot een gewapende aanval op de Koreaanse republiek zijn overge gaan. Tot de Noordkoreanen wordt de eis gericht de vijandelijkheden onmiddellijk te staken en hun troepen terug te trekken. 27 Juni 1950 De Veiligheids raad richt tot de leden van de V.N. de aanbeveling, de Zuidkoreaanse republiek steun te verlenen om de vrede te herstellen. Drie-en-vijftig leden van de V.N. steunen de reso lutie; drie verklaren zich er tegen, n.l. Tsjecho-Slowakije, Polen en de Sowjet-Unie. 23 Juni 1951 Na diverse pogin gen van de V.N. om tot onderhan delingen over een wapenstilstand te komen, doet Jacob A. Malik, waarnemend minister van buiten landse zaken van de Sowjete-Unie over de radiozender van de V.N. een voorstel tot staken van het vuren. 10 Juli 1951 Kaesong. Begin van wapenstilstandsbesprekingen. Vice-admiraal Turnerjoy brengt het standpunt van de V.N. naar voren, dat beoogt een eind aan de strijd te maken en een waarborg gesteld wil zien tegen hervatting van de vijandelijkheden. Generaal Nam II, het hoofd van de commu nistische delegatie, stelt beëindi ging van de vijandelijkheden voor, terugtrekking van de troepen van beide zijden tot 10 km van de 38ste breedtegraad, het wegvoeren van alle troepen uit Korea, het instel len van niet-militaire commissies om toezicht uit te oefenen in de ge- evacueerde gebieden, uitwisselen van krijgsgevangenen en beëindi ging van de blokkade der kustge bieden en het doen van verkennin gen uit de lucht. 7 Mei 1952 Radio Peking uit de beschuldiging, dat uit vliegtui gen van de Verenigde Naties langs de Mandsjoerijse grens bommen met ziektekiemen zijn uitgeworpen. Vervolgens werden V.N.-vliegtui- gen ervan beschuldigd te hebben geschoten op de communistische gedelegeerden ter wapenstilstands besprekingen en met gifgas gevul de projectielen te hebben gebruikt. Al deze beschuldigingen werden door het opperbevel van de V.N. van de hand gewezen. Laatste maanden van 1952 Bij de onderhandelingen over een wa penstilstand was men het over alle belangrijke kwesties eens gewor den, behalve over de vrijwillige re patriëring der krijgsgevangenen. De communisten weigerden er op in te gaan om in ruil voor de 12.100 geallieerde krijgsgevangenen ge noegen te nemen met de repatrië ring van minder dan 110.000 krijgsgevangenen. Generaal Nam II verklaarde dat er van een wa penstilstand geen sprake kon zijn als de Verenigde Naties er niet in toestemden hun gevangenen aan de communisten uit te leveren. 28 September 1952 Lt gene raal William K. Harrison Jr, die vice-admiraal C. Turner Joy als hoofd van de geallieerde delegatie bij de wapenstilstandsbesprekingen opvolgde, doet een drieledig voor stel: 1. Overbrenging van alle gevan genen naar een gedemilitariseerd gebied waar een neutrale commis sie een onderzoek zou doen naar de wensen van iedere gevangene en die hem dan zou doorzenden naar het land van zijn keuze; 2. Terugzending van alle gevan genen, die de wens te kennen had den gegeven om te worden uitge wisseld; overbrenging van hen, die zich tegen repatriëring verzetten, naar een gedemilitariseerde zone, waar nader gehandeld zal worden in overeenstemming met de wens van de gevangene; 3. Alle krijgsgevangenen over brengen naar een neutrale zone en hen laten gaan waarheen zij wil len. De communisten wezen deze voorstellen van de hand en de on derhandelingen werden op 8 Octo ber 1952 voor onbepaalde tijd uit gesteld. November 1952 Nadat de voorstellen van Mexico en Peru door de Sowjet-Unie van de hand waren gewezen, diende India een voorstel in om alle Koreaanse krijgsgevangenen na het sluiten van een wapenstilstand te repatrië ren onder auspiciën van een uit 4 landen samengestelde commissie (twee communistische en twee niet-communistische landen). Bg het staken der stemmen zou een door de algemene vergadering be noemd vijfde lid de beslissing moe ten brengen. In de politieke en de fensie-commissie van de algemene vergadering werd de resolutie van India met 53 tegen 5 stemmen aangenomen. De Sowjet-Unie en de met haar verbonden staten ver zetten zich tegen dit voorstel. 7 Maart 1953 Henry Cabot Lodge Jr, het hoofd van de Ameri kaanse delegatie bij de V.N., zegt ten overstaan van de politieke commissie het volgende: „Het staat als een paal boven water dat eT morgen vfede in Korea zou kunnen zijn als de communisten hun tegen stand tegen de Indiase resolutie wilden laten varen. De vrije wereld is vastbesloten alle steun te geven aan de Indiase resolutie en trouw te blijven aan het beginsel dat geen enkele krijgsgevangene tegen zijn wil mag worden gerepatrieerd", 2830 Maart 1953 De commu nisten doen het aanbod onmiddel lijk over te gaan tot de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevan genen, zoals reeds eerder voorge steld door de Verenigde Naties, en de terugzending aan te houden van de gevangenen die niet wensen te rug te keren. 11 April 1953 Geallieerde en communistische gedelegeerden ko men tot overeenstemming met be trekking tot de zieke en geWonde gevangenen. 20 April 1953 De uitwisseling te Panmoendjon van 605 geallieer de en 6.030 communistische gevan genen neemt een aanvang. 8 Juni 1953 De onderhande laars der V.N. en der communisten bereiken na geheime besprekingen, overeenkomst over de kwestie van de repatriëring der krijgsgevange nen. Degenen, die niet terug willen naar hun gebied van herkomst, zul len volgens deze regeling in totaal niet langer dan een half jaar na sluiting van een bestand vastge houden kunnen worden. De Zuid-Koreanen verzetten zich tegen deze regeling. Zij willen vrij lating der niet voor repatriëring voelende krijgsgevangenen ter stond na het bestand, en geen be stand, zo men niet tot hereniging van Korea zou komen. 18 Juni 1958 De Zuidkoreanen openen de poorten van de krijgsge vangenenkampen, waardoor onge veer 27.000 anti-communistische Noordkoreaanse gevangenen op vrije voeten komen; President Rhee, die deze vrijlating heeft ge last, wordt er van verscheidene kanten van beschuldigd de be standsonderhandelingen te hebben gesaboteerd. De Noordelijken Stel len op hun beurt de eis, dat de vrij gelatenen weer worden gevangen genomen. Zij verlangen voorts vac de Verbondenen de verzekering, dat Zuid-Korea zich aan een be stand zal houden. President Eisenhower zendt on der-minister van buitenlandse za ken Walter Robertson als zijn spe ciale afgezant naar Zuid-Korea om president Rhee te bewegen zijn ver zet tegen het bestand op te geven. De V.S. beloven de Zuid-Koreanen economische steun en een verdrag van wederzijdse veiligheid en belo ven te ijveren voor de hereniging van Korea. De besprekingen tussen Rhee en Robertson duren van 25 Juni tot 11 Juli. Robertson maakt dan be kend, dat overeenstemming is be reikt. Er worden geen bijzonderhe den bekendgemaakt. Op 21 Juli deelt de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, echter mee, dat Rhee geen tijdslimiet heeft gesteld voor de na het sluiten van een bestand te houden politie ke conferentie. 19 Juli 1953 De Noordelijken verklaren zich bereid, te spreke» over voorbereidingen voor de on dertekening van het bestand. Zg zeggen van de Verenigde Naties «5? verzekering te hebben gekregen, dat Zuid-Korea het bestand zal eer biedigen en dat de Verbondenen Zuid-Korea niet met voorraden of gewapenderhand zullen steunen, indien dit land in strijd met het be stand de oorlog hervat. De Zuid-Koreanen verklaren ech ter zich bereid, te spreken over voorbereidingen voor de onderteke ning van het bestand. Zij zeggen van de Verenigde Naties de verze kering te hebben gekregen, dat Zuid-Korea het bestand zal eerbie digen en dat de Verbondenen Zuid- Korea niet met voorraden of gewa- pender hand zullen steunen, indien dit land in strjjd met het bestand de oorlog hervat. De Zuid-Koreanen verklaren echter, dat de bestandsdelegatie der V.N. de Noordelijken toezeggingen heeft gedaan, welke in strijd zijn met hetgeen tussen Rhee en Ro bertson was overeengekomen. Zij vragen de V.S. nieuwe garanties. De Libanese oud-minister van financiën Mohammed el Abbaed. op wie Donderdag een aanslag' werd gepleegd, is Zaterdag aan ziin verwondingen bezweken. Zoals gemeld is de dader van de aanslag aangehouden, even als de oud-minister van economi sche zaken en landbouw Soelei- man el Ali, de tegenstander van El Abboed in de verkiezingen voor het parlement, welke Zon dag in Noord-Libanon zijn gehou den.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1