De Benelux-conferentie in den Haag De E.V.G. en de Duitse eenheid Gat in veerhaven Kruiningen gedicht 51 Ondertekening bestand niet I ver meer! Adenauers moeilijkheden vóór de verkiezingen Operatie „Klapdeur" succesvol verlopen Verklaring van Rhee WEERSVERWACHTING KOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Coördinatie van economische en sociale politiek 4 SLUITING VAN DE DIJK BIJ KRUININGEN Hevige Chinese aanvallen in oostelijk gedeelte van centrale frontsector Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nil 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 25 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2902. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ubt Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 iter De regeringen van de drie lan den zijn overeengekomen tijdelij ke veiligheidsmaatregelen te De ministeriële Benelux-confe rentie nam Vrijdagmorgen om 11 uur een aanvang in de Treves- zaai te 's Gravenhage. Van Nederlandse zijde waren aanwezig de minister-president dr W. Drees en de ministers Zijl stra, Van de Kieft, Luns en Mansholt. Voor België waren aanwezig de minister-president Van Houtte en de ministers Van Zeeland, Janssen, Heger en Duvieusart. Voor Luxemburg werd de con ferentie bijgewoond door de eer ste minister Dupong. Aan de Nederlandse en Belgi sche delegaties waren tal van ambtenaren toegevoegd. Voorts waren aanwezig de Bel gische ambassadeur in Den Haag, de Nederlandse ambassa deur in Brussel en de Luxem burgse gezant in Brussel. Het wachten was om half elf het vastgestelde aanvangsuur op de ministers Van Zeeland, Du vieusart en Janssen, die per vliegtuig op Valkenburg arri veerden en werden afgehaald door de Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, de ambassa deraad de heer L. Couvreur en de handelsraad der Belgische am bassade, de heer J. Smets. De ministers zijn tot ongeveer kwart over een bijeen gebleven, waarna de besprekingen voor een korte lunchpauze werden onder broken. In de namiddag zijn zij weer teruggekeerd ter voortzet ting van de om 11 uur aangevan gen besprekingen over de wijze waarop men de moeilijkheden, welke bepaalde Belgische be drijfstakken hebben, zal kunnen oplossen. Gisteravond om kwart over zes duurde de ministeriële Benelux- conferentie nog voort. Alleen de Belgische ministers Van Houtte en Heger hebben de conferentie verlaten, daar zij tijdig te Brussel moesten zijn voor een ontvangst ter gelegenheid van het bezoek van de Japanse kroonprins. Deskundigen maken uit de lan gere duur der conferentie op, dat de besprekingen stroever gaan, dan aanvankelijk werd verwacht. Overigens kan worden opge- merkt, dat een meer gedetailleer de uitwerking der maatregelen, ter bescherming van bepaalde- Belgische bedrijfstakken, waar over de besprekingen worden ge houden, ook van de deskundigen veel tijd vraagt. Het communiqué. Na afloop van de conferentie werd het volgende communiqué verstrekt: De ministers van België, Lu xemburg en Nederland, in verga dering bijeen te Den Haag, heb ben een accoord bereikt over een protocol betreffende de coördi natie van de economische en so ciale politiek, waarin beginselen worden vastgesteld, waardoor hun actie op deze terreinen vol doende op elkaar kan worden af gestemd. treffen wanneer ernstige indu striële moeilijkheden oprijzen. Deze moeilijkheden worden vastgelegd aan de hand van cri teria, en wel, hetzij dat de pro ductie in één van de deelnemen de staten in bepaalde mate zou zijn gedaald ingevolge de concur rentie van 'n andere deelnemen de staat; hetzij dat de invoer van één van de deelnemende staten in de andere merkbaar zijn gestegen; hetzij tenslotte, dat in een sector van één der deelnemende landen een ernstige crisis aan 't licht is getreden, wanneer bo venvermelde voorwaarden niet zouden vervuld zijn. De bepalingen van dit proto col dragen een wederkerig ka rakter. De veiligheidsmaatregelen wor den normaal in gemeenschappe lijk overleg getroffen en bij ge breke van een accoord binnen een bepaalde termijn, kan tot een ar bitrageprocedure worden overge gaan. In uitvoering van deze beslis sing zijn voorlopige veiligheids maatregelen getroffen, die in be paalde sectoren onmiddellijk toe passelijk zijn. Het in het landbouw-procotol van 1950 voorgeschreven arbitra gestelsel zal parallel met het bo venvermelde arbitragestelsel wor den toegepast. Ten slotte hebben de ministers een protocol opgesteld tot in stelling van een adviserende in terparlementaire Beneluxraad, waarvan de leden door de parle menten der drie landen zullen worden benoemd. De regeringen zullen het advies van deze raad kunnen en, in bepaalde gevallen, moeten inwinnen. De drie regeringen zijn over eengekomen in het begin van de maand October bijeen te komen, om hun economische politiek op een aantal terreinen te coördine ren. Op enkele dagen na een half jaar na de rampnacht is Vrijdag ochtend liet stroomgat op Zuid- Beveland met een 7500 ton metend, uit Engeland afkomstig, caisson, gedicht. Om precies kwart voor negen kondigden de stoomfluiten van meer dan 15 sleepboten aan, dat de trossen met het 62 m lange, 1S.9 m brede en 18.25 m hoge ge vaarte waren losgegooid, nadat het als laatste in de rij van klei nere caissons in de veerhaven van Kruiningen was gemanoeu vreerd en het geïnundeerde wa terschap Kruiningen (1468 ha) van het water afgesloten. 'De slotphase van de operatie ..klapdeur" was allerminst sensa tioneel. Van het moment af, dat 7 sleepboten de caisson om 10 minuten voor half 7 door de nauwe ingang van de veerhaven van Kruiningen manoeuvreerden, to'dat 2 uur later de eerste kan- telbak zijn lading stortsteen in a, water had doen verdwijnen, deed het bijna onwerkelijk aan, dat hier een uiterst moeilijk werk werd voltooid. Zo zeker werd de betonnen reus naar zijn plaats gedreven, dat geen mo ment ook maar de gedachte aan een mislukking bij de honderden -• -v EEN HELE VRACHT, DIE PRINSES MARIJKE! „Kom Marijke", zei de Konin-1 ven op de trap beter kon bekijken gin Donderdagmiddag tijdens 't dan beneden bij haar moeder, en défilé van de ouden van dagen zij installeerde zich dus daar. op paleis Soestdijk, „kom eens naast me staan", dan kun je alles veel beter zien". Marijke vond echter, dat ze het défilé bo- Maar dat kon H. M. niet toestaan en zélf ging zij haar jongste dochter halen. toeschouwers opkwam. Op zich zelf een bewijs, zo noemde ir A. G. Maris, directeur-generaal van rijkswaterstaat, het, hoe deskun dig en grondig de voorbereiding voor deze slotphase in uitsteken de samenwerking door water staat en aannemers was verricht. Bijna 450 m van de veerhaven- dijken werden bij de stormvloed van 1 Februari weggeslagen. Be sloten werd tot de blokkering van de veerhaven, nadat twee andere stroomgaten waren ge sloten, om het ondergelopen wa terschap Kruiningen van de Wes- ter-Schelde af te sluiten en daar na de vernielde dijk daarachter te kunnen herstellen. Vóór met het inbrengen van caissons kon worden begonnen, werd de ha veningang uitgebaggerd. Daarna werd met 32.000 m2 zinkstukken en 50.000 ton stortsteen verdere uitschuring voorkomen en een drempel gebouwd, waarop de caissons konden worden ge plaatst. „EEN VIERDAAGSE". Donderdagavond enkele uren voor de sluiting van de bres bij Kruiningen heeft ir Maris het werk in het rampgebied verge leken met de „vierdaagse". De eerste dag is iedereen vol energie, de ongemakken worden niet geteld en de inspanningen gaan het normale verre te boven. De tweede dag wordt „op de bla ren doorgelopen". Lieden langs de kant maken opmerkingen die er op neer komen: „Hij haalt het nooit". De derde dag komen de resultaten in het zicht, en deze derde dag. aldus ir Maris, 'gaan wij hopelijk afsluiten met de dichting van het stroomgat bij Kruiningen. Het einde komt in zicht. De vierde en laatste dag worden de vermoeienissen weder om niet geteld, „en deze vierde dag zal. naar wij vertrouwen, in September zijn", aldus ir Maris. DE SPOORBAAN KOMT DROOG. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, wanneer kan worden begonnen met het droogmalen van het waterschap Kruiningen; het kan enkele dagen, maar ook enkele weken zijn. De sluiting van het stroomgat met caissons moet worden afgewerkt met zinkstukken, kleileem en stort steen om „onderloopsheid" het doorstromen van het water on der en tussen de caissons tot stilstand te brengen. Met de ont watering zal niet eerder kunnen worden begonnen, dan nadat de afsluiting van het buitenwater volkomen is. Pompen en een sluis ziin gereed om eik gewenst ogenblik aan het werk te gaan. De nieuwe dijk achter de cais sons zal op enkele plaatsen af wijken van de loop van de oude dijk, waar hier en daar stroom gaten van 30 m diep zijn ont staan. Over anderhalf a twee maan den zal de nieuwe dijk gereed zijn, waarna de caissons zullen werden verwijderd. Daar de slui ting bij laag water is geschied, zal de spoorbaan tussen Krab- bendijke en Goes nu droog blij ven, evenals de rijksverkeers weg. Deze is echter zwaar be schadigd, en met het herstel zal nog enige tijd gemoeid zijn. Ytrseke KANAAL DOOR ZUID BEVEL AND EB-EN VLOED SPOORWEG GEBIED DAT BU VLOED ONDER LOOPT ruining^n OOSTDIJK Krabbendijkc WAARDE DE VEERHAVEN VAN KRUININGEN WEGGESLAGEN HAVENDIJK SLUITING BIJ EBSTROOM DRAAIENDE CAISSONS VERANKERD CAISSON SLUITING BIJ VLOEDSTROOM ?3314l VPE- In de bondskar.selarii in Bonn hoort men bijzondere voldoening uitspreken over de voortvarend heid, die de Nederlandse Tweede Kamer met de ratificatie van liet verdrag der Europese verde digingsgemeenschap heeft be tracht. In deze weken vóór de West- duitse verkiezingen beijvert de officiële informatiedienst der re- gering-Adenauer zich de door de oppositie gecolporteerde opvat ting als zou het verdrag reeds „dood" zijn te weerleggen. Het feit, dat de ratificatie nu in Ne derland ter hand wordt genomen, komt daarbij natuurlijk zeer te pas. Tot elke prijs wil men ken nelijk vermijden, dat de Duitse kiezer onder de indruk zou ge raken, dat het verdrag waaraan dr. Adenauer zijn conceptie zo zeer heeft verbonden, niet te ver wezenlijken zou zijn. Uiteraard zou daardoor het vertrouwen in de juistheid van de door de bondskanselier gevolgde politieke lijn ernstig geschokt kunnen wor den. Het is daarom begrijpelijk, dat de bondsregering alles in het werk stelt om te voorkomen, dat de laatste hindernis, die het ver drag in Duitsland nog zal moe ten nemen, nog vóór de verkie zingen een hernieuwde activiteit zou krijgen. Het constitutionele hof in Karlsruhe heeft weliswaar blijk gegeven zijn uitspraak over de vraag, of het verdrag een meerderheid van tweederde in de bondsdag zou moeten verkrijgen, tot na de verkiezingen te willen uitstellen, maar de oppositie blijft aandringen op een spoedig begin van de openbare behande ling. Zij heeft het hof verzocht, deze midden Augustus te openen teneinde daarmee de vertragings- taktiek der regering perken te stellen. De regering had het hof name lijk doen weten, dat zij haar schriftelijke motivering eerst eind Augustus zou kunnen indie nen, daar haar juridische des kundige, prof. Kaufmann, met vacantie is. De in Nederland te geven impuls aan het verdrag komt de Duitse regering des te meer gelegen, nu het communi qué van Washington de overtui ging heeft versterkt, dat het ver drag in elk geval niet van kracht zal worden, voor contact met Moskou zal hebben plaats gehad. Politieke waarnemers blijven hierin een ernstige teleurstelling zien voor dr. Adenauer. Al heeft deze zijn voldoening uitgespro ken over het westelijke aanbod van een conferentie, toch geloven waarnemers te Bonn niet, dat hieruit de overtuiging kan wor den gelezen, dat het tijdstip voor vruchtbaar beraad met de Sow- jet-Unie gekomen zou zijn. Veel eer meent men, dat dr. Adenauer een conferentie ziet als een be wijs van het tegendeel en als het opruimen van een hindernis voor het voortzetten van de West- europese eenheidsplannen. Meer en meer dringt in de open bare mening de overtuiging door, dat een spoedige vereniging van Duitsland en voortzetting van de E. V. G. in de huidige vorm niet met elkaar te verenigen zijn. Dr. Adenauer heeft onlangs in een interview nog eens zijn visie op een normalisering van de be trekkingen tussen de Sowjet- Unie en Duitsland ontvouwd. Zij berust op een vrijheid van hande len voor een toekomstige Duitse regering en „een afzien door de Sowjet-tJnie van inmenging in binnenlandse Duitse aangelegen heden, duidelijker uitgedrukt: een afzien van de bolsjewisering van Midden- en Oost-Duitsland". Onder Oost-Duitsland verstaat men in het spraakgebruik der bondsregering niet de huidige Sowjetzöne, maar het op grond van de overeenkomst van Pots dam onder Poolse administratie gestelde land ten O. van Oder en Neisse. Een herenigd met Rus land verzoend en met Europa ge ïntegreerd Duitsland zou naar de mening van dr. Adenauer „een vitaal verlangen der Russische politiek" moeten zijn, vooral om de handelsbetrekkingen, die de Sowjet-Unie met zulk een Euro pees blok zou kunnen onderhou den. „De Duitse en de Russische economie hebben elkaar eens op grootse wijze aangevuld. De eco nomie van een verenigd Europa met inbegrip van Duitsland zou nog meer kunnen bieden", zo zeide hij. Ernstige Duitse bladen hebben de visie van dr. Adenauer naar aanleiding van het resultaat van Washington onder de loupe geno men. Zij hebben dwars tegen de officiële en tot op zekere hoogte ook door de oppositie geuite vol doening uiting gegeven aan de vrees, dat men op de ingeslagen weg niet verder komt. Men constateert, dat het onder handelingsaanbod aan de Sowjet- Unie in wezen n ie teveel anders inhoudt dan voorwaarden, die reeds vroeger door Moskou in- discutabel werden geacht. Een opmerkelijk scherpe critiek op de door dr. Adenauer gevolgde poli tiek heeft de gezaghebbende en de regering overigens welgezinde „De ondertekening van een wa penstilstand in Korea kan binnen enkele dagen worden verwacht", verklaarde Lester Pearson, Ca nadees minister van buitenland se zaken en voorzitter der alge mene vergadering van de Ver enigde Naties. Hij voegde hieraan toe: „De onderhandelingen voor een defi nitieve vrede in Korea zullen waarschijnlijk niet gemakkelijker verlopen dan de besprekingen om tot 'n wapenstilstand te komen". President Rhee van Zuid-Korea heeft verklaard, dat volgens de communisten, de leider van de geallieerde onderhandelaars, ge neraal Harison, beloften heeft gedaan „die enkele van onze be langrijkste overeenkomsten met Robertson onmogelijk maken." Rhee zeide, dat hij met Robert son uitdrukkelijk had afgespro ken, dat geen Indische of andere vreemde troepen in Zuid-Korea zouden landen om krijgsgevange nen te bewaken. Toch, aldus Rhee, hadden de communisten te Panmoendjon beweerd, dat Har rison er in had toegestemd, dat dergelijke troepen aan land zou den gaan en politiebescherming zouden krijgen. „Het Koreaanse volk zal niet toestaan dat dit ge beurt", zo verzekerde Rhee. Volgens berichten uit Pan moendjon zouden krijgsgevange nen, die niet meer tot het com munisme willen terugkeren, naar een neutraal land worden gezon den om niet aan intimidatie van de communisten blootge steld te worden, aldus Rhee, die er aan toevoegde dat hij met Ro bertson was overeengekomen, dat Koreanen in Zuid-Korea zou den worden vrijgelaten en Chine zen naar het land van hun eigen keuze zouden kunnen gaan. Naar Rhee zeide, heeft hij een ontwerp voor een verdrag van wederzijdse veiligheid aan de V. S. overhandigd, doch geen ge specificeerd antwoord ontvan gen. Hij meende te hebben begre pen, dat geen poging zou worden gedaan om vrijgelaten krijgsge vangenen opnieuw gevangen te nemen. Maar te Panmoendjon schijnen de V. N. de communis tische eis dat de kwestie van het weer gevangen nemen van vrij gelaten krijgsgevangenen op de politieke conferentie behandeld zal worden, niet te hebben afge wezen. Hij zou ook begrepen hebben, dat de V. S. met Zuid-Korea een tijdslimiet zouden bepalen voor de politieke conferentie, indien deze onvruchtbaar zou blijken. Daarna zouden wij volledige vrij heid hebben om onze pogingen, de indringers van ons grondge bied te verdrijven, voort te zet ten, aldus president Rhee. Frankfurter Allgemeine Zeitung laten horen. Onder het hoofd: „Zullen wij eindelijk kleur bekennen?" heeft dit blad betoogd, dat de stelling der bondsregering, dat men zo wel de Duitse hereniging als de aansluiting van Duitsland bjj de militaire eenheid van het westen moet verkrijgen, practisch niet te verwezenlijke is. „De onbarm hartige waarheid, die wij niet zien willen, is dat wij te kiezen hebben tussen wapenbroeder schap met de Amerikanen en her eniging. Ofwel wij blijven in het gevoel der geborgenheid, daargelaten of dat al dan niet bedrieglijk is en dan moeten wij er genoegen mee nemen, dat achttien millioen Duitsers verder onder tyrannie leven tot in een verre toekotnst, waarin het bolsjewisme in Rus land vernietigd zal zijn, óf wij be vrijden de Duitsers in de Sowjer- zone. In dat geval moeten wij af stand doen van de troostrijke- aanblik van Amerikaanse solda ten in onze straten. Onze politici verzekeren ons weliswaar .tel kens weer, dat wij beide tegelijk kunnen hebben, maar daarin zit juist het zelfbedrog". Ook de onafhankelijke ,3ud- deutscher Zeitung" in München heeft de vraag gesteld, hoe men denkt „het vaste besluit der Sow jet-Unie te overwinnen, slechts dan een hereniging toe te laten indien die eenheid geen militair verbond met het westen insluit". Tal van andere perscommenta ren hebben getuigd van een krachtig veldwinnen van de over tuiging, dat men voor het ogen blik niet de keuze kan ontgaan tussen een militaire neutralise ring van geheel Duitsland en een behoud van het ijzeren gordijn dwars door het land voor een on bepaalde periode. Dr. Adenauer heeft herhaalde lijk verklaard zulk een neutrali satie tot geen enkele prijs te willen. Ook de oppositie sehuwi het woord „neutralisatie", maan haar vage voorstellingen van eer- westelijke samenwerking met ge heel Duitsland laten ruimte voor een militaire uitzonderingspositie van het land. Men leest dan ook in de pers, dat er in het gezicht van een mogelijke conferanfif een dichte nevel hangt over vvaa het westen en wat de Duitsers eigenlijk willen. Overigens wordt het betwijfeld, of de Russen op een bespreking op een zo cod- creet plan als dat van Washing ton zullen ingaan. Het aanbod van besprekingen tussen Ade nauer en Grotewohl met het dcid een Duitse hereniging voor ie bereiden kan er op duiden, daf de Russen op hun beurt vooralsnog aan hun oude en starre conceptie willen vasthouden. De promotie van de als meedogenloze commu niste bekend staande dr Hilde Benjamin tot minister van justi tie in de Sowjetzone wijst er naar veler oordeel op, dat de Rus sen eerst liever hun orde met harde hand hersteld wensen te zien. Waarnemers menen echter aan Grotewohls verzoek geen vergaande conclusies te moeten vastknopen. Zij beschouwen dit verzoek, dat bij voorbaat op af wijzing kon rekenen, eerder als een propagandistische tegenzet tegen het aanbod van Ameri kaanse levensmiddelen voor Oost- Duitsland. Klaarblijkelijk zijn de commu nisten nog steeds van mening, dat zij dr Adenauers positie kan nen ondermijnen door hem op nieuw „het aiduitse beraad" te doen afwijzen. Chinees-communistische troe pen hebben Vrijdagochtend vroeg, terwijl via luidsprekers voor de geallieerden bestemde vredesleuzen ten gehore werden gebracht, hevige aanvallen uitge voerd in het oostelijke gedeelte van de centrale frontsector. De aanvallen vonden plaats in de sector nabij de rivier de Koem- song. In dit gebied hebben de communisten kortgeleden even eens krachtige aanvallen uitge voerd. De verbondenen hebben alle communistische aanvallen op de voornaamste stellingen afgesla gen. Bij de rivier de Kimsong wis ten de communisten in gevech ten op kleine schaal twee buiten posten te veroveren. Veertig geallieerde jachtbom menwerpers hebben een hevige aanval uitgevoerd op verbin dingslijnen der communisten. Andere Amerikaanse en Zuid-Ko- reaanse toestellen hebben front stellingen der communisten ge bombardeerd en gemitrailleerd. Elf vliegende reuzenforten heb ben een vliegveld der noordelij ken nabij Taetsjon, in N.W. Korea, aangevallen, waarbij zij 110 ton bommen hebben uitge worpen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Warmer. Aanvankelijk opklaringen, la ter op de dag kans op enkele ver spreid optredende onweersbuien. Overwegend matige wind, tijde lijk krimpend naar zuid tot zuid oost. Hogere middagtemperalu- ren. ZONDAG 26 JULI. v.m. T1.TTI. Breskens 1.22 1.45 Terneuzen 1.57 2.28 Hansweert 2.37 3.00 Walsoorden 2.47 31B MAANDAG 27 JULI. v.m. •n.-m. Breskens 2.10 '2.29 Terneuzen 2.45 3.04 Hansweert 3.25 '3.44 Walsoorden 3.35 354 ZON MAAN Juli. 26 4.52 20.40 20.43 4.28 27 4.53 20.39 21.03 5.58 28 4.55 20.37 21.20 7.25 29 4.56 20.35 21.35 8.57

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1