Minister Luns terug in Nederland De Sowjet-Unie en West-Europa De verwikkelingen in Korea Opnieuw relletjes en stakingen in Oost-Duitsland Het regentschap in Engeland MULDER, m Het Engelse Lagerhuis Korea over Ik had geen audiëntie bij Soekarno aangevraagd Hoofdverkeersweg onveilig BIJEN IN DE JAM Opzienbarend artikel in Duits blad WEERSVERWACHTING ZUID-KOREA EN DE VER. STATEN Zweden en Zwitsers in Zuid-Korea aangekomen Aanslag in Libanon De immigratie in Australië Demonstraties te Teheran De Pravda over de voorgestelde vier mogendhedenbespreking HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Modern middel maakt enorme opgang Geen verbetering, maar geheel nieuwe vondst! JULL v.m. n:m. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 24 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2901. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceo£; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum par advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uwr Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 utK' „Mijn reis van meer dan vijf weken naar Z.O. Azië, Indonesië, Australië en Nieuw-Guinea, heeft over het algemeen aan de ver wachtingen beantwoord", zo zei de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns, toen hij met de K. L. M.-Consteilation „Enschedé" uit Karatsji op Schiphol arriveerde. „Die verwachtingen waren, voor zover het Indonesië betreft, door 't ontbreken van een rege ring aldaar, niet op concrete resultaten gericht, maar ik ben bijzonder vriendelijk ontvangen en heb met vele leidende figuren lange gesprekken gevoerd. Met mijn Indonesische collega Mu- karto heb ik zelfs vrij diepgaand van gedachten gewisseld. Vele problemen en mogelijkheden, dit grote land betreffende, zijn mij nu veel duidelijker geworden", aldus minister Luns, die vervolg de: ,,Ook mijn bezoek aan Australië mag succesvol worden genoemd binnen het beperkte doel, dat ik mij had gesteld, t.w. besprekingen over technische en administratieve samenwerking tussen de twee delen van Nieuw- Guinea. Met nadruk sprak minister Luns 'n aantal geruchten tegen, die over zijn reis de ronde heb ben gedaan. „Zij waren zo hard nekkig, dat ik ze bijna zelf ging geloven", zeide hij geamuseerd. „Daar was in de eerste plaats de uit de lucht gegrepen toespeling op besprekingen van militaire aard met Australië of over het Anzus Australië-Nieuw Zeeland- United States)-pact. Een audiëntie bij president Su karno had ik niet aangevraagd. Mijn bezoek was daarvoor tekort en het is ook geenszins een recht, dat een bezoekende minis ter van buitenlandse zaken door het staatshoofd wordt ontvan gen. Dit is in Birma en op de Phi- lippijnen, waar de ontvangst zeer hartelijk was, ook niet het geval geweest. De koning van Siam heeft mij bij wijze van tegen- beleefdheid voor zijn recent be zoek aan Nederland wel ontvan gen. In India logeerde ik in het paleis van de president, waar ik begrijpelijkerwijs ook mijn op wachting heb gemaakt, en in Karatsji bij de gouverneur-gene raal. Er waren weinig ontvang sten zo hoffelijk als die in Indo nesië. Aan alle vliegvelden ben ik door Indonesische officiële per sonen begroet. Ik bewaar aan Indonesië voortreffelijke herin neringen en heb daar meer kun nen confereren dan in de andere landen. Vóór mijn vertrek naar Australië heb ik het met de In donesiërs, eerder nog dan met de Australische ambassadeur, uitvoerig gehad over de bespre kingen, die ik daar zou gaan voeren. In persoonlijk contact heb ik ook de uit de lucht gegre pen beschuldiging kunnen weer leggen, als zou ik vóór mijn ver trek uit Singapore een slecht ge kozen opmerking over Nieuw- Guinea hebben gemaakt, aldus de minister. Een datum voor een conferen tie in Den Haag is niet aan de orde geweest." Minister Luns vertelde, dat hij anderhalve dag op Australisch en 3Vz dag op Nederlands Nieuw-Guinea had doorgebracht. Hij liet zich prij zend uit over de stad Hollandia, al gaf hij toe, dat de Australiërs in Nw-Guinea vooralsnog meer hebben bereikt dan de Nederlan ders. „Als u mij vraagt naar de politieke tenóenzen in de landen, die ik heb bezocht, dan moet :k zeggen: het is onmogelijk te spreken van „Azië denkt aldus". Het verschil tussen Birma en Thailand is in dit opzicht groter dan tussen Spanje en Nederland. Pakistan heeft bijv. geheel an dere denkbeelden over de ver dediging van het Midden-Oosten dan India, maar het is zonder twijfel belangrijk door persoon lijk contact een inzicht in dit werelddeel te verwerven. Ik hoop dat mijn reis op dit punt voor Nederland vruchten zal kunnen afwerpen". INDONESIË Op de hoofdverkeersweg van Buitenzorg naar Soekaboemi hebben benden op 10 km van Buitenzorg 3 auto's aangehouden De inzittenden werden beroofd. Eén van hen werd doodgescho ten. De weg van Bogor over Poen- t jak-bergpas via Tjiandjoer naar Bandoeng is veilig, doch de laatste dagen kan de weg van Buitenzorg naar Soekaboemi ook overdag niet meer zonder gevaar worden bereden. In een jamfabriek te St. Trui den heeft men het werk moeten staken tengevolge van een inval van ontelbare bijen. De nijvere insecten deden zich zó gulzig aan de zoete lek kernij te goed, dat enkele uren later duizenden hunner dood op de grond lagen. Toen de arbeiders hun werk. zaamheden eindelijk konden hervatten moest men vast stellen dat ongeveer 10.000 pot jes jam onbruikbaar waren ge worden. milder zachter voller smaak De Noordkoreaanse radio- Pjongjang heeft verklaard, dat de wapenstilstandsovereen komst „vóór of na de onderte kening" geblokkeerd of vernie tigd zou kunnen worden. De Noordelijken zouden zich hou den aan hun verbintenissen, Volgens de radio hangt de wa penstilstand af van de vraag of de Amerikanen hun beloften ge stand zullen doen. President Rhee van Z.-Korea heeft de Amerikaanse ambassa deur Ellis Briggs meegedeeld, „niet beschikbaar" te zijn voor een conferentie over de houding van Zuid-Korea tegenover de wapenstilstand, aldus is van Zuidkoreaanse zijde verklaard. Wel was Rhee met de bevelheb ber van het 8e leger generaal Taylor voor een inspectie van fronttroepen vertrokken. In gezaghebbende geallieerde kringen te Seoel is meegedeeld, dat de Amerikaanse ambassade verwonderd was over de door Rhee afgelegde verklaring, dat hij nog steeds op bevestiging uit Washington wacht van zijn met Robertson, Eisenhowers speciale afgezant, gesloten overeenkomst. Amerikaanse on derhandelaars meenden te we ten, dat Robertson de overeen komst vóór zijn vertrek uit Seoel had bezegeld. Paik Toe Tsjin, de Zuidko reaanse eerste minister, heeft de Ver. Staten er van beschul digd, dat zij zouden dreigen Zuid-Korea economische steun te onthouden als het zich op het punt van een wapenstil stand niet achter de Ver. Staten schaart. Van Zuidkoreaanse zijde is meegedeeld, dat Briggs een be zoek zou brengen aan Rhee om hem een boodschap van Dulles, te overhandigen. Hierin zou Dulles mededelen, dat hij het plan heeft tot een samenkomst met Rhee zodra de wapenstil stand is getekend. De waarnemende premier van Engeland, Butler, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij geen bijzonderheden mag be kendmaken over de verzekerin gen, die Rhee aan Eisenhower heeft gegeven betreffende een wapenstilstandsovereenkomst, daar deze geheim zijn. Hij zeide echter dat de Ver. Naties door de toezeggingen van Rhee in staat waren gesteld de Noordelijken definitieve ant woorden te geven op hun vra gen. De Noordelijken hebben in die antwoorden voldoende waarborg gezien om voort te gaan met de voorbereidingen voor het ondertekenen van een wapenstilstand. Butler voegde hier echter aan toe, dat hij, kort voordat hij zich naar het Lagerhuis begaf, de verklaring had gelezen, waarin de Zuidko reaanse minister van Buiten landse Zaken zegt, dat Zuid- Korea een bestand niet zal na komen. De leider van de oppositie, Attlee, vroeg minister Butler of „dit betreurenswaardige nieuws" niet de noodzakelijkheid aan toonde voor een spoedig bijeen roepen van de algemene verga dering van de Ver. Naties. But ler antwoordde hierop, dat hij in generlei wijze de ernst van zijn mededeling onderschat. Hij zei, dat de regering alle moge lijke gevolgen, de suggestie van Attlee inbegrepen, moet onder zoeken en dat het Lagerhuis op de hoogte zal worden gehouden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. IETS WARMER. Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien, maar ook flinke opklaringen. Ma tige, nu en dan vrij krachtige wind tussen W. en Z. W. Iets warmer. DE SITUATIE AAN HET FRONT. Een formatie geallieerde oor logsschepen, bestaande uit een pantserschip, verscheidene krui sers en torpedoboot jagers, heeft langs de Koreaanse Oostkust gelegen opslagplaatsen en artil leriestellingen der communisten intensief beschoten. Voorts vielen 120 van ge allieerde vliegdekschepen af komstige vliegtuigen frontstel lingen der communisten aan. Reuter meldt nog dat het in de nacht van Woensdag op Donderdag rustig aan het front was. De communisten voerden in de centrale frontsector twee onbetekenende aanvallen uit, waarbij resp. 200 en 300 man be trokken waren. Negen vliegende reuzenforten hebben in de nacht van Woens dag op Donderdag 180 ton bom men uitgeworpen op de vlieg velden van Sinoeidoe en Namjsi. Straaljagers der communisten poogden vergeefs de vliegende forten te onderscheppen. De bevelhebber van het Ame rikaanse 8e leger, generaal Tay lor, heeft Donderdag officieel meegedeeld, dat het jongste Noordelijke offensief thans ge ëindigd was. In het communiqué van het opperbevel der V. N. wordt ge zegd, dat in de saillant van Koemsong, het toneel van de jongste Chinese aanvallen, nog wel gestreden wordt, maar dat de omvang der gevechten ge ring is. Het officiële Chinees-commu nistische persbureau „Nieuw- China" heeft verklaard dat de eis van de Zuidkoreaanse presi dent Syngman Rhee, dat de Chinese „vrijwilligers" uit Ko. rea zullen worden teruggetrok ken, „een voorwendsel is, om in feite het tot stand komen van een wapenstilstand te kunnen verhinderen". „Rhee wil dat de Chinese vrij willigers worden teruggetrok ken, doch hij spreekt niet over de andere buitenlandse strijd krachten in Korea. Hij heeft daar een reden voor: een terug trekken der Chinese vrijwilli gers zou hem in staat stellen de strijd weer op te vatten, om gewapenderhand een hereni ging van Korea te bewerkstel ligen", aldus het persbureau. Dit persbureau is voorts van mening dat de Ver. Staten oog luikend Rhee's verzet tegen het sluiten van een bestand en zijn dreigement, dat Zuid-Korea het niet zal naleven, toelaten. „Rhee ontvangt vooral aan moediging van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Foster Dulles. Deze heeft op zijn jongste persconferentie te Washington gepoogd een geest van pessimisme met be trekking tot de kansen op het sluiten van een wapenstilstand te verwekken. Foster Dulles las terde, toen hij de Chinezen en Noordkoreanen er van beschul digde niet daadwerkelijk naar een bestand te streven. Hij heeft ook verklaard dat de Ver. Staten zouden optreden, (Advertentie.) De meeste hulpmiddelen, die de moderne vrouw ten dienste staan, zijn langzamerhand tot perfectie gekomen. Zij zijn tel kens weer verbeterd. Maar af en toe verschijnt een volslagen nieu we vinding. Zulk een vinding is Castella Vaatwas, het middel, dat in één slag de afwas moderni seert. Een enkele eetlepel Castel la Vaatwas, met water overgo ten, doet teilen vol actief sop ontstaan, waarin men borden, vorken, lepels etc. slechts be hoeft te dompelen, en alle vet, vuil en aanslag verdwijnt ter stond. Blinkend, flonkerend, door en door helder, lacht alles U weer tegen! Dit fantastisch middel reinigt bovendien alles in huis: hout, sanitair, tegels, ja ook de fiets of de auto! Er is buitendien één eigenschap van Castella, die de vrouwen speciaal in verruk king brengt. Castella Vaatwas is fluweelzacht voor de handen geen ruwe „afwashanden" meer! Voeg daarbij, dat zo'n pak Cas tella Vaatwas slechts 25 cent kost (men doet met een" pak een hele week) en men heeft de verkla ring van de enorme opgang, dia dit moderne middel thans maakt. Er zullen wel heel weinig vrou wen zijn, die niet door een proef overtuigd worden! indien zich een nieuw geval van agressie in Korea zou voordoen. In feite betekent dit een aan moediging van Syngman Rhee om de oorlog, onder het voor wendsel van nieuwe agressie, te hervatten en het is tevens een aanwijzing, dat de Ver. Staten hem dan zullen steunen", aldus het persbureau. Een eerste groep van vier Zweedse en vier Zwitserse af gevaardigden in de commissie van toezicht op het bestand zijn in het hoofdkwartier der V. N. voor de wapenstilstandsonder handelingen te Moensan aange komen. Dezer dagen werd gemeld, dat de Poolse en Tsjechoslowaakse afgevaardigden in de commissie in Peking aangekomen waren. De volken van het westen heb ben op het ogenblik de kans om eerv kwalitatieve verandering van de situatie in Europa te bewer ken, zonder dat zij een aanval uit het oosten behoeven te vre zen, zo schrijft een „kenner der Russische overwegingen" in het officiële mededelingenblad van tie Westduitse bondsregering. Deze kans zal echter, naar hij meent, binnen enkele jaren voor bij zijn, „daar met iedere stap op de weg naar een stabilisatie van de Russische binnenlandse poli tiek de betekenis van het Sowjet- leger als een factor in de buiten landse politiek zal toenemen". De schrijver baseert zijn mening op de veronderstelling, dat de Sowjet-Unie thans „een dictatuur zonder dictator" zou zijn en dat zij daarom op het ogenblik niet in staat is tot enig avontuur in de buitenlandse politiek. Bij de Russische vredesgestes moet men er volgens hem steeds aan den ken, dat de Russen de wens naar vrede slechts misbruiken om een voor hen voordelige oorlog voor te bereiden. In het artikel in het regerings bulletin wordt een uitvoerige analyse gegeven van de Sojwet- politiek sedert het congres der- Russische communistische partij in October 1952. Stalins voorspelling van een verenigd Duitsland, dat zich tegen het westen zou keren, wordt in het artikel opgevat als een op dracht aan de Sowjet-regering om op een hereniging van Duits land aan te sturen. „Kernpunt van de gehele voorspelling van Stalin is het plan om de Sowjet- zöne te ontruimen op voor het westen aannemelijke voorwaar den", zo schrijft het bulletin. Het meent, dat zulk een stap voor de Russen bijzonder moeilijk moet zijn, aangezien zij geen absolute zekerheid kunnen hebben, dat een verenigd Duitsland zich ten slotte toch niet tegen het oosten zou keren. Het bezit der Sowjet-zóne wordt de enige afdoende garan tie tegen zulk een ontwikkeling genoemd en eigenlijk zou dus volgens het artikel het verhinde ren van de Duitse eenheid voor de Russen een ideale oplossing moeten zijn. „De gedachte aan een ontruiming van de Sowjet- zóne is bij de Sowjet-leiders ont staan, toen zij geloofden een nog veel groter gevaar te moeten voorkomen, namelijk de vereni ging van Europa. Het blad vervolgt: „Het gevaar van de vereniging van Europa bestaat, uit Sowjet-oogpunt be zien, niet in een agressie van het Europese leger. Dit gevaar zou veel groter zijn van de kant van een versterkt nationaal Duits land- Een afzonderlijke Duitse actie zou bij het Europese leger onmogelijk worden. Vanzelfsprekend zullen de Sow- jetleiders nooit toegeven, dat de vorming van een Europees leger in zekere zin een beveiliging der Russische grenzen is, maar het zou onjuist zijn ervan uit te gaan dat zij zich bij hun beslissingen hierop zouden baseren. Een fou tieve schatting van Europa zou de verdere verbreiding van het communisme principieel onmo gelijk maken. Dat is de ware grond voor de houding der Sow- jets tegenover Europa. Daardoor staat de ontruiming van Oost- Duitsland in een bepaalde ver houding tot bemoeiingen om Europa te verenigen. Zolang de Russen de indruk hebben, dat de vereniging van Europa zal mis lukken, zonder dat zij hun hoog ste troef behoeven uit te spelen, zolang zal de ontruiming van de Sowjet-zóne een volledig indus- cutabele zaak zijn. Omgekeerd moeten zij, zodra zij de indruk krijgen dat de vereniging van Europa concrete vormen aan neemt, trachten Europa te laten uiteenspringen door de ontrui ming der Sowjet-zóne. Volgens het artikel zou het lo gisch zijn, dat de Russen zouden trachten een verenigd Duitsland op hun hand te krijgen door een voorstel om Duitsland voor zijn gehiedsverlies in het oosten scha deloos te stellen ten koste van Frankrijk en de Beneluxlanden- Volgens uitingen van gevluchte functionarissen der C.D.U. uit de Sowjet-zóne hebben de Sowjets reeds in 1950 aan vertegenwoor- gers van partijen in Oost-Duits- land te kennen gegeven, dal Duitsland op de instemming der Sowjet-Unie zou kunnen rekenen indien het zou trachten zich door middel van de Benelux-landen. Elzas-Lotharingen en het Saar- gebied schadeloos te stellen voor de verloren oostelijke gebieden'' aldus het artikel. Het knoopt hieraan de opmer king vast: „De profetiën van Sta lin zijn dus in het geheel geen hersenschim; zij houden 'n zekere waarschijnlijkheid in voor het geval de vereniging van Europa zou mislukken". De Libanese oud-minister van Financiën, Moh. el Abboed is Donderdagmorgen het slacht offer geworden van een aanslag. Hij heeft 4 schoten in de buik gekregen. De dader is gearre steerd. Vermoed wordt, dat hij een aanhanger is van de tegen stander van de oud-minister in de verkiezingen voor het par- ment, die Zondag in N.-Libanon worden gehouden. Zondag is ook een aanslag op El Abboe ge pleegd. De Australische minister van Immigratie Harold Holt, heeft te San Francisco problemen be treffende de toeneming van het aantal immigranten besproken- Hij zeide, dat de immigratie voor onbepaalde tijd zal worden aangemoedigd. Australië had nog ruimte voor vele millioener mensen meer. Het grootste pro bleem was om deze mensen na hun aankomst in te voegen m de sociale en economische structuur van het land. De Noordwest-Duitse radio meldt, dat de noodtoestand weer is afgekondigd in de Oostduitse districten Goerlitz en Zwickau, resp. bij de Poolse en bij de Tsjechische grens. Russische troepen zouden de wacht aan deze grenzen houden wegens relletjes in Polen en Tsjecho-Slowakije, die kort ge leden zouden zijn voorgekomen. Duitse burgers zouden 1 km van de grens verwijderd moeten blijven. Ook zou een uitgaans verbod zijn afgekondigd. Ruim 200 mijnwerkers zijn, volgens een bericht van het Amerikaanse blad „Neue Zei- tung', sedert het begin van deze week in het gebied van de Sak sische uraniummijnen in Oost- Duitsland in hechtenis geno men. Als reden voor deze arrestatie zou „openlijk oproer en het op zetten tot provocaties" worden gegeven. Volgens het blad was het in het gebied van de uraniummij nen wederem tot demonstraties tegen de socialistische eenheids partij en hevige botsingen tus sen arbeiders en de volkspolitie gekomen. De arbeiders zouden vrijlating van de na 17 Juni ge arresteerde collega's hebben ge- eist. Volgens een te West-Berlijn ontvangen bericht hebben te Maagdenburg duizend huisvrou wen een hongerdemonstratie ge houden, terwijl zij in optocht naar het stadhuis gingen. Andere berichten zeggen, dat mijnwerkers in het uraniumge- bied van Aué in Saksen weer hebben geprotesteerd tegen het voedseltekort en het vasthouden van vele stakers, die na de relle tjes van 17 Juni zijn gearresteerd. Ter gelegenheid van het feit, dat dr Mossadeq een jaar gele den de macht weer overnam, zijn te Teheran twee grote af zonderlijke demonstraties ge houden, namelijk van de com munisten en van regeringsge- zinden. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. besprekingen te Washington, 'n communiqué uitgegeven, waarin zij opnieuw verzekeren te zullen pogen de hoop hunner regering en volken voor vrede, vrijheid en gerechtigheid te verwezenlij ken. Doch het resultaat der bespre kingen toont aan, dat hier de woorden „vrede, vrijheid en ge rechtigheid" in een betekenis worden gebruikt, welke niets van doen heeft met de eigenlijke zin er van". De „Pravda", het officiële dagblad der Sowjetrussische partij, heeft in een hoofdarti kel verklaard dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten een conferentie met Rusland willen „uit beweegredenen, die niets te maken hebben met het krachti ger vestigen van de vrede, of het teweeg brengen van ont spanning in de internationale betrekkingen". Volgens het blad heeft de kortgeleden te Washington ge houden bijeenkomst der Franse, Britse en Amerikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken „het bewijs geleverd, dat thans niemand meer de dringende noodzaak van een oplossing dei- grote internationale vraagstuk ken door onderhandelingen, kan ontkennen". De inleiding van het „Pravda"- artikel was als volgt: „De Franse, Britse en Ame rikaanse ministers van Buiten landse Zaken hebben, na hun De Engelse waarnemende pre mier Butler, heeft bekendge maakt, dat de regering voorne mens is een amendement op de wet betreffende het regentschap in te dienen, voordat de konin gin haar voorgenomen reis door het gemenebest begint. Desgevraagd zeide Butler, dat de inhoud van het wetsontwerp absoluut aanvaardbaar zal zijn voor alle leden van het konink lijke huis. De minister deelde niet mede, welke veranderingen in de wet zullen worden aangebracht. Vol gens eerdere berichten zou ko ningin Elizabeth hebben voor gesteld, dat de hertog van Edin burgh als regent zou worden aangewezen in plaats van prin ses Margaret. ewendbent ZATERDAG 25 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.36 1.00 1.11 1.35 1.51 2.15 2.01 225 ZON Juli. 25 4.51 20.41 26 4.52 20.40 27 4.53 20.39 28 4.55 20.37 29 4.56 20.35 MAAN 20.16 20.43 21.03 21.20 21.35 3.02 4.28 5.58 7.28 8.57

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1