Geslaagde Zuidkoreaanse aanvaisen Gevaar dreigt op Malakka! Het stroomgat gaat dicht „Stevensluis" Russische nota aan Turkije Watersnood in Japan Lagerhuisdebat over de buitenlandse politiek Persconferentie van minister Luns De bestandsbesprekingen Wederom grote demonstratie tegen de Darul Islam ALPINIST GERED Probleem der arme boeren neemt ontstellende vormen aan Wapens voor de Japanse veiligheidsstrijdkrachten De komende besprekingen Amerikaanse Onderminister in Nederland WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DE STRIJD IN KOREA Oveival in West Nepal Komende aloomproeven Australië in Frankering bi] Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 22 JULI 1953- 8e Jaargang No. 2899. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cect; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het hoofdkwartier van het 8e Het hoofdkwartier van de Amerikaanse leger heeft mee- Amerikaanse luchtmacht in het gedeeld dat Zuidkoreaanse troe- j Verre Oosten heeft meegedeeld pen Dinsdagochtend vroeg in de dat de vliegvelden van de centrale frontsector 6 aanvallen Noordkoreaanse plaatsen Si- op stellingen der Chinese com munisten hebben uitgevoerd, waarvan er vijf succes oplever den. De Zuidkoreanen vielen onder meer een strategisch belangrijke heuvelrug in het midden van de geallieerde Saillant nabij Koem- song aan. Deze heuvelrug was 2 dagen geleden, na een aanval door 3000 man Chinees.commu. nistische infanterie, verloren gegaan. Chinese infanterie viel twee frontstellingen ten Oosten van dat gedeelte van de centrale frontsector, waar in de laatste tijd is gevochten, aan. De Zuid koreanen sloegen de aanvallers na een handgemeen, dat drie en een half uur duurde, terug. Een geallieerde woordvoerder heeft meegedeeld dat de Chine zen de Maandag j.l. op Ameri kaanse mariniers veroverde vooruitgeschoven stelling „Ber lijn" en „Oost-Berlijn" nog in handen hebben. noeidjoe en Djijoe in de nacht van Maandag op Dinsdag zijn gebombardeerd. Het bombarde ment werd uitgevoerd door 37 vliegende reuzenforten, die 27 ton bommen uitwierpen. Tevoren was het vliegveld van Sinoeidjoe door Ameri kaanse „Sabre"-straalj agers aangevallen, waarbij twee hef- schroefvliegtuigen der commu nisten op de grond werden ver nietigd. De luchtmacht deelde verder mede, dat Noordelijke straalja gers 2 Amerikaanse „Sabres" boven de rivier de Jaloe hebben neergeschoten. Ook werden twee Noordelijke Migs in een lucht gevecht vernietigd. Dit was voor de eerste maal sedert 17 Mei dat in luchtge vechten Sabres zijn neergescho ten. De Amerikanen deelden mede na 17 Mei 131 Migs te heb ben vernietigd. Op een Maandag gehouden persconferentie te Karatsji heeft de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. Luns zijn grote erkentelijkheid uitgesproken voor de buitenge woon hartelijke ontvangst, die hem zowel van officiële als niet- officiële zijde in Pakistan was bereid. Sprekende over de kwes tie Kasjmir zeide minister Luns, dat er enige kans scheen te zijn op een vredelievende oplossing in de naaste toekomst. Een recht vaardige oplossing van de kwes tie zou door Nederland zeer toe gejuicht worden. Nederland, al dus de minister, had economisch en politieke belangen in het Oos ten De strijd tussen het commu nisme en de democratie was zo gelijkopgaand, dat de opvattin gen van de landen in de gordel van de Philippijnen tot Egypte uiterst belangrijk waren. De weg, die deze landen zouden kiezen, zou in feite de toekomst van de wereld, bepalen. Het doel van zijn reis was ge weest, de verschillende schake ringen in de openbare mening van deze landen te leren kennen, zo zeide minister Luns. Twee groepen van geallieerde en communistische stafofficie ren hebben Dinsdag te Pan- moendjon vergaderd, ter voort zetting van hun werk van het bespreken der bijzonderheden van een te sluiten wapenstil stand. De twee groepen verbindings officieren van de V. N. en de Noordelijken hebben haar be- sprekingen verdaagd. De ene groep komt heden weer bijeen, de andere heeft nog geen datum vastgesteld voor een volgende bespreking. Men meent te weten, dat de groepen van gedachten hebben gewisseld over respectievelijk de functies van de neutrale com missie, die moet toezien op ae naleving van het te sluiten be stand, en de nieuwe vaststel ling van de demarcatielijn. Er is geen datum voor de vol gende ontmoeting vastgesteld. Radio-Pjongjang heeft ver klaard, dat de plotseling toege nomen activiteit rondom Pan- moendjon er op wijst, dat de ondertekening van het bestand nabij is. Volgens de radio was de ver zekering van de Ver. Naties, dat president Rhee zich zal houden aan een bestandsovereenkomst, was gevolgd door een golf van optimisme en een plotseling toe nemende activiteit te Panmoen- djon. Werklieden zijn bezig met de fundamenten van het gebouw, waarin de wapenstilstand zal worden ondertekend. Het ge bouw krijgt een oppervlakte van 900 vierkante meter. De „Badan Kontak Nasional", het contactlichaam van enige politieke partijen en organisa ties, waarbij de Masjumi en de Partai Sosialis Indonesia niet zijn aangesloten, heeft in Ban dung wederom een grote de monstratie georganiseerd tegen de Darul Islam en andere rust verstoorders. Duizenden demon stranten, voorzien van vlaggen en spandoeken, overhandigden burgemeester Enoch van Ban dung een open brief voor pre sident Soekarno, waarin maat regelen tegen de benden worden gevraagd. De leiding van de demonstra tie beruste in hoofdzaak bij de Partai Kommunis Indonesia, de P.N.I. en de Partai Baruh (ar beiderspartij Op het congres, dat in Ban dung wordt gehouden door de Sundanese vereniging „Daja Sunda", waarvan o.a. het hoofd van de voormalige staat Pa- sundan R. A. Wiranatakoesoe. ma en mr Koesna Poeradiredja lid zijn, is het onjuist verklaard door middel van massabijeen komsten en resoluties en moties over het veiligheidsprobleem in West-Java bij de overheid in te dienen. Men moet naar de me ning van het congres voorstel len aan de overheid doen over werkwijze, die leidt tot een be vredigende oplossing van de veiligheidsproblemen. George Barbacki, één der twee vermiste alpinisten is door gid sen gevonden, hangend aan een touw tegen de steile wand van de „Aiguille du Fou" in het Mont Blanc-massief, aan welk touw hij reeds twee dagen hing. De gidsen konden hem echter niet bereiken. Hij riep hen toe, dat hij het nog een dag zou kunnen uithouden. Zijn metgezel de Franse alpi nist Cherteat is Zaterdag dood gevallen. Het is de gidsen gelukt Bar backi, die gewond is, uit zijn be narde positie te bevrijden. Barbacki werd Dinsdag tegen de middag uit zijn benarde po sitie bevrijd. Op een andere plaats bij de Tournette, hebben gidsen op 4.650 meter hoogte de lijken gevonden van vier Spaanse Alpinisten, die, naar men gelooft, van kou en vermoeidheid zijn omgekomen. Zij waren sedert Zaterdag ver mist. In de Italiaanse Dolomieten vonden gidsen de lijken van drie Italianen, een vrouw en twee mannen, die een val van 300 m. hadden gemaakt. 80 METER BREED EN 13 METER DIEP. Van de drie grote stroomgaten, die op Schouwen-Duiveland nog resten, zal het gat bij Stevensluis De Amerikaanse regering heeft besloten de Japanse rege ring voor millioenen dollars aan wapenen voor de uitrusting van de veiligheidsstrijdkrachten te schenken, aldus werd in ge woonlijk betrouwbare kringen te Washington vernomen. Dit is nog aan goedkeuring door het Amerikaanse congres onderworpen. Het bedrag voor de wapenen is reeds aan de Ja panse regering geleend. BEZOEKEN VAN BRITSE EN AMERIKAANSE OORLOGS SCHEPEN AAN ISTANBOEL. „Tass" meldt, dat L. Zorin, de Sowjetrussische onderminister van Buitenlandse Zaken, de Turkse ambassadeur te Moskou een nota heeft overhandigd be treffende de „veelvuldige be zoeken van de Zwarte-Zeeha- vens door buitenlandse oorlogs schepen". „De Sowjetrussische regering hoopt hieromtrent van de Turk se regering nauwkeuriger in lichtingen te ontvangen", ver volgt de nota. De Russische nota is een ant woord op mededelingen van 't Turkse ministerie van Buiten landse Zaken over bezoeken van buitenlandse oorlogsschepen aan Istanboel in de perioden van 22 tot 27 Juli en 27 Juli tot 3 Aug. aanstaande. TOkdsaki «o*ot Yohoh Toffori Manera Humen srwuoha Suhuiama I wd noem jikokoe Kumimoro zwaarst getrof FEN GEBIEDEN loesnoe Oceaan 25ukrti In de nota wordt verklaard dat het „de Russische regering, gezien de haar door de Turkse regering gegeven inlichtingen, onmogelijk is geen acht te slaan op het feit, dat in de laatste tijd grote buitenlandse oorlogssche pen meer dan ooit van tevoren bezoeken hebben gebracht aan Turkse havens aan de Darda- nellen en de Zwarte Zee". Hier aan wordt toegevoegd dat de aangekondigde bezoeken door 10 Amerikaanse en 22 Britse oor logsschepen „de indruk kunnen vestigen van een soort militaire demonstratie". De Turkse ambassadeur bij het Kremlin, Hozar, zegde toe de nota ter kennis van zijn re gering te brengen. De tekst der ncta is in alle Moskouse dagbladen gepubli ceerd. In de in 1936 gesloten over eenkomst van Montreux, welke voorzag in het wederom onder Turks militair toezicht plaatsen van de Dardanellen, is bepaald dat Turkije, wanneer het in een oorlog is betrokken of door een aanval wordt bedreigd, 't recht heeft deze zeestraat voor alle buitenlandse oorlogsschepen te sluiten. Mogendheden, die niet aan de Zwarte Zee grenzen, mo gen in de Dardanellen geen' oor logsschepen samentrekken wier gezamenlijke inhoud de 45.000 ton te boven gaat. Aan Rusland werd het recht verleend in vredestijd zijn vloot door de Dardanellen naar de Middellandse Zee te zenden. Het Zuidelijk deel van Japan, vooral ten Zuiden van Osaka en grote delen van het eiland Kioesjioe zijn geteisterd door zelfs voor deze streken onge kend hevige overstromingen. Door de aanhoudende regens zijn de rivieren ver buiten hun oevers getreden en werden hon derden mensen en enkele dor pen geheel weggevaagd. Het aantal vermisten loopt in de duizenden. Nauwkeurige berich ten over de juiste omvang van de ramp mankeren nog. Onze kaart geeft een overzicht van het Zuiden van Japan, waarbij de getroffen gebieden zijn ge markeerd. vermoedelijk over enkele dagen gedicht worden. In het dijkvak bij Sirjansland waren tijdens de watersnood 2 gaten geslagen. Met Pinksteren slaagde men er in een daarvan te dichten. Thans is men bij het gat van Stevensluis, dat enkele honderden meters noordelijker ligt, zover gevorderd, dat het aan het eind van deze week gesloten kan worden. Mocht alles naar wens verlopen, dan zal de noord zijde van Schouwen-Duiveland weer dicht zijn en heeft de dienst „dijkherstel" weer een overwin ning geboekt op zijn eeuwige vij and, het water. Het gat bij Stevensluis had een breedte van 80 meter en een diep te van 13 meter. Per tij stroomt 6 millioen kubieke meter water de 2500 ha grote Vierbannenpol- der binnen. Door de diepte van het gat heeft men er van afge zien de dijk op de oude plaats te herstellen. Het thans uitgevoer de plan voorzag in het aanleggen van een tweetal dammen landin waarts, één aan de kant van Ste vensluis, de ander aan de zijde van Sirjansland. Het opengeble ven gat zal nu met behulp van caissons worden gedicht. Bij Stevensluis werken 350 ar beiders. Daar het vervoer van materieel over land onmogelijk was, heeft men een klein haven tje gebaggerd. Tussen dit haven tje en de dijk is een kunstmatig strandje gemaakt, waar de zink- stukken van 1600 «vierkante meter worden gevlochten. Er is een vloer aangelegd van zinkstukken, in totaal 12.200 vierkante meter, waarop thans de dammen en in de loop van deze week de 5 cais sons zullen rusten, die het gat de finitief zullen sluiten. Aan de kop van de dam, zijde Sirjansland, is een viertal aan slagcaissons geplaatst, waarte gen men de caissons, die het gat moeten dichten, zal doen aan sluiten. Aan de kant van Steven sluis gebruikt men een stalen damwand, een z.g. guillotine, die een onverbreekbare, waterkeren- de verbinding zal vormen tussen dam en caisson. Het invaren van de betonnen bakken zal met kentering van hoog water geschieden. Wanneer de caissons, 11 m. lang, 7 m. breed en 6 m. hoog, de juiste plaats hebben ingenomen, zullen zij met behulp van 'n perszuiger met zand worden volgespoten. Tevens zal men de caissons ver zwaren met stortsteen. Bovendien heeft men de beschikking over 'n baggermolen en twee draglines die direct na de dichting tegen de caissons klei en zand zullen aan brengen. Indien het weer meewerkt, zal „Dijkherstel Zeeland" er deze week in slagen 't laatste stroom gat aan de noordzijde van Schou wen-Duiveland te dichten. De bevolking van Malakka bestaat ongeveer uit vijf mil lioen zielen, waarvan de helft Maleiers zijn. Negen van de tien Maleiers zijn boeren. De be wering der economen, dat het probleem van Malakka's land- bouw-economie voor het grootste deel zuiver een probleem van Malakka zelf is, wordt verder nog gesteund door de schatting, dat de Maleiers ongeveer 60 pro cent van de landbouwbevolking van Malakka vormen. Voor de rest zijn er 30 procent Chinezen en 10 procent Ind.iërs. Het is wel bijzonder ongelukkig, zo schrijft het blad verder, dat deze voor 't grootste gedeelte ongeletterde boeren in de kleine, wrakke dorpjes, levend in deN ellendigste omstandigheden, practisch zon der leider zijn. De droeve waar heid is, dat niemand totnutoe de plaats heeft ingenomen van de omgekomen Mohammed Arisbin Fathil, wiens dood de Maleise boeren van hun sterkste voor vechter heeft beroofd. Het pro bleem van Malakka's binnen landse, economische situatie, sluit automatisch het communis tische gevaar in. De demobilisatie van ongeveer 200.000 Maleise leden van de spe ciale politie en hun weder-opne- ming in de landbouweconomie, heeft er alleen maar weer het nodige toe bijgedragen om het potentiële gevaar van de sociale ontevredenheid te doen toene men. Het is n.l. niet voldoende om deze mannen, die de afgelo pen vijf jaar gewend zijn geraakt aan weinig werk en regelmatige rantsoenen, een stuk land te geven om er rubber of rijst op te telen. Waarom zijn de boeren van Malakka zo arm? In de eerste plaats zijn de meesten van hen rijst-verbouwers ongev. 400.000 van Malakka's 460.000 rijstver- bouwers zijn Maleiers) en de rijstteelt is wel de minst-opleve rende tak van de landbouw. En verder is de productie van de rijst laag, gezien de ouderwetse techniek, ziekte en ondervoeding onder de boeren, versnippering van het land. En dan is er de uitbuiting van de handelaars van wie zij kopen en aan wie zij verkopen. Er is een klein, maar groeiend aantal mensen, dat de mening is toegedaan, dat het antwoord op deze problemen het volgende is Wijziging van Malakka's eco nomie (of het aantal rijstverbou- wers verminderen of hen organi seren tot combinaties, die één enorme oogst kunnen binnen halen. Een nieuwe grondpolitiek in voeren, die de prijzen van de pacht onder controle houdt en die maatregelen neemt tegen versnippering van de grond. Een staatsbeurs invoeren en Staatslandbouwbanken, die in de plaats moeten komen van de uit buitende handelaars. Op het ogenblik schat men, dat de Maleise boer maar één derde ontvangt van hetgeen hg produceert; de rest gaat naar de landheer en de handelaar. Volgens berekeningen, gemaakt door professor Silcock en ProL Ungku Aziz van de universiteit van Malakka, gaat van Malak ka's nationale inkomen ongeveer 500 millioen dollar naar de Ma leiers en 1000 millioen naar de Chinezen. Het is dus nodig, dat de Maleise economie opgevijzeld wordt tot het peil der Chinezen. Het is zeker, dat, tenzij de hui dige zeer slechte positie der Ma leiers heel spoedig verbetert, men nauwelijks kan verwachten, dat het Maleise nationalisme en de Maleise natie in leven kunnen blijven Volgens berichten, die in New Delhi zijn binnengekomen, heb ben ongeveer 700 mensen, waar van men vermoedt, dat zij com munistisch zijn, het handelscen trum Billauri in W,. Nepal aan gevallen en veroverd. Er wordt gemeld, dat het politiebureau aangevallen werd, dat twee poli tiemannen gedood werden en dar er wapens en munitie veroverd werden. Tal van rijke kooplieden zijn voorts aangevallen en be roofd. Kort na half drie Dinsdagmid dag is met het lijntoestel van de BEA uit Londen op Schiphol aan gekomen de Amerikaanse onder minister van Landbouw, True. D. Morse, de rechterhand van, de minister van landbouw, Ezra Taft Benson. Hij werd op het vliegveld be groet door mr W. Bray, „econo mie counsellor" van de Ameri kaanse ambassade te Den Haag en door mr Robert A. Brand, die als tweede secretaris en land bouwdeskundige aan deze ambas sade is verbonden. Onmiddellijk na zijn aankomst vertrok de hoge Amerikaanse gast, vergezeld van de heren Bray en Brand, naar een model boerderij en een groot landbouw bedrijf in de omstreken van Am sterdam, die hij bezichtigde. Gisteravond zat onderminister Morse aan aan een diner, dat hem door ambassadeur Selden Chapin in zijn ambtswoning wordt aangeboden. Heden zal hij in gezelschap van de heer Brand per auto naar Brussel reizen, via de polder van Kruiningen op Zuid-Beveland, een van de overstroomde gebie den. De waarnemende Britse eerste minister, Butler, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat er alle reden bestaat om te hopen, dat in Korea zonder verder verwijl 'n wapenstilstandsovereenkomst kan worden getekend. Butler, die minister van Finan ciën is en thans tevens premier Churchill vervangt, die op dok tersadvies rust moet houden, opende een debat over de buiten landse politiek, dat op verzoek van de oppositie wordt gehouden en twee dagen zal duren. Ten aanzien van de handel op communistisch China zei Butler, dat Engeland de resolutie der V. N. van Mei 1951 inzake de uit voer van strategische goederen metterdaad steunt. De politiek van de Britse regering is er te vens op gericht de handel in goederen, die buiten de bepalin gen van deze resolutie vallen, te ontwikkelen, omdat zij dit ziet als een voordeel voor „de vrije wereld". Sprekend over Indo-China ver klaarde Butler, dat nu de weg voor de Franse regering schijnt open te staan, al het mogelijke te doen om aan de verlangens naar onafhankelijkheid van de verbonden staten te voldoen. De waarnemende premier deel de vervolgens mee, dat de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, lord Salis bury, te Washington uitvoerig met minister Dulles had- gespro ken over de Egyptische kwestie, waarbij in grote mate overeen stemming was bereikt. In het bijzonder was gebleken, dat En geland en de V. S. het er over eens zijn, dat „de handhaving van een doeltreffende basis in het gebied van het Suezkanaal van groot belang voor de wereld vrede is". „Zij zijn bereid de on derhandelingen te hervatten, wanneer de Egyptische regering dit wil. Inmiddels blijven wij vastberaden en geduldig", aldus spreker. Over de Noordatlantische ver dragsorganisatie en de Europese politieke gemeenschap zei But ler, dat deze instellingen „niet slechts een bolwerk tegen de Sowjet-dreiging zijn". „Zij be antwoorden ook aan de verlan gens van de moderne wereld naar een nauwere samenwerking van grote en kleine volkeren in het belang van vrede, veiligheid en voorspoed". Spr. was van me ning, dat genoemde organisaties moeten blijven bestaan, ook al zou een accoord met de Sow je t- Unie worden bereikt. De bedoeling van de voorge stelde conferentie van Bermuda was geweest, dat de drie bezet tende mogendheden in Duits land en Oostenrijk eerst overleg pleegden, voordat besprekingen met de Sowjet-Unie zouden wor den gehouden. Ten aanzien van de uitnodiging aan Rusland om in September deel te nemen aan viermogend- hedenbesprekingen over Duits land en Oostenrijk verklaarde Butler te hopen, dat deze confe rentie zal leiden tot „onbeperkte besprekingen op hoog niveau" zoals voorgesteld door ChurchilL „Het eerste essentiële vraagstuk, dat met de Russen moet worden besproken, is dat van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland en de vorming van een vrije Duitse regering. Wij hopen dat de Sowjet-regering op deze basis met de Westelijke mogend heden wil onderhandelen". Butler besloot zijn rede als volgt: „Als de internationale toestand thans beter is, zoals wij allen hopen, dan is dat in grote mate te danken aan het succes van de Navo-landen. Wij moeten echter naast deze inspanningen voor de gemeenschappelijke ver dediging nog meer samenwerken op economisch en financieel ge bied, omdat dit verdedigingsstel sel op 'n stevige basis moet wer den gebouwd, wil het kunne® standhouden". De Australische minister van Bevoorrading, Beale, heeft mee gedeeld dat de voorbereidingen voor de komende Britse atoom- proeven reeds enige maanden „op grote schaal" aan de gang zijn. De proeven zullen worden geno men in de woestijn van Midden- Australië, waar reeds een groot gebied tot verboden terrein is verklaard met het oog op proef nemingen met ander oorlogsma teriaal. In dit gebied wonen geen inheemsen, aldus minister Beale. medegedeeld door het K.N.M.L te De Blit, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. KOELER. Veel bewolking met plaatselijk enkele buien en kans op onweer. Matige, nu en dan vrij krachtige Z. W. wind. Belangrijk lagere middagtemperaturen. DONDERDAG 23 JULI v.m. nms. Breskens 11.13 1115 Terneuzen 11.48 Hansweert 0.2S 12.40 Walsoorden 0.38 12.50 ZON MAAN Juli. 23 4.48 20.44 18.51 0.4S 24 4.49 20.43 19.40 1.47 25 4.51 20.41 20.16 3.02 26 4.52 20.40 20.43 4.28 27 4.53 20.39 21.03 5.53

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1