Landbouw-herstelcommissie over Wetsontwerp Watersnoodschade Gemeenteraad van Slu Uit de Provincie Eric de Noorman en Bor Khan 1 is Kei Russische leger Uitslaande brand in de nieuwe Alexanderkazerne te 's-Gravenhage Financiële maatregelen in Finland INDONESIË Franse marine-eenheden doen overval m midden-Vietnam dE "«vMl' mm Westduitser gearresteerd wegens spionnage TERNEUZEN. SLUIS. AXEL. HULST. IJZENDIJKE. Aftietikasns voedsel zal door Westduitse regering worden verdeeld Hel beste bed ooit gemaakt! 99 ff Het ontwerp van wet op de wa tersnoodschade is reeds enkele malen besproken in de herstel commissie van de stichting voor de landbouw. De commissie be treurt het, dat de wettelijke voor ziening zo lang uitblijft. Deze commissie van de stich ting van de landbouw heeft een vergadering gehouden, waar een vertegenwordiger van het minis terie van Wederopbouw aanwe zig was ter bespreking van de vraagstukken der gebouwenscha- de. Ook werd een bespreking ge houden met de directie van de rijksdienst voor landbouwherstel aangaande de overige landbouw- schade. Bij de behandeling van de ge- bouwenschade legde het hoofd van de afdeling boerderijenbouw van de centrale directie van de Wederopbouw en Volkshuisves ting de nadruk op de wenselijk heid, dat de getroffenen zo spoe dig mogelijk voorbereidingen treffen voor de bouw van een vervangende boerderij, resp. het herstel van de oude boerderij voorzover vallende onder dit ont werp bijdrageregeling waters noodschade boerderijen 1953. In gevallen, waarbij voorshands alleen tot herstel van een bescha digd pand wordt overgegaan en eerst later aan de vervanging van onherstelbaar beschadigde pan den, behorende tot dezelfde boer derij, zal worden begonnen, kan voor dit herstel een voorschot worden verleend van 2/3 van de goedgekeurde herstelkosten. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar te komen tot een groot deel der aanbestedingen van boerderij en, met name in Zuid-Holland en Noord-Brabant en voor zover de omstandigheden dit mogelijk ma ken ook in Zeeland. De commissie heeft zich afge vraagd, of er geen mogelijkheid zou zijn de voorschotverstrekking tot bijv. 70 pCt van de vermoede lijke bijdrage een automatisch ka rakter te geven, zoals dit inder tijd bij de oorlogsschaderegeling is gedaan. De commissie heeft zich ermee verenigd, dat voorlopig het hui dige voorschotsysteem zal wor den gehandhaafd. De ontwikke ling in de noodgebieden zal nauw keurig worden gevolgd. Het landbouweconomisch insti tuut werkt aan het opstellen van normen voor de diverse vergoe dingen. De normen voor de zaak- schade (gewassen te velde) zijn in concept gereed. Indien bepaalde cultures (bijv. gerst) deel uitmaken van het 'herstel, worden de kosten daar van vergoed, voorzover zij niet worden gedekt door de opbreng sten der gewassen. De normen voor deze z.g. kalekostenregeling zijn nog in voorbereiding. De op stelling van kosten bij deze her stelcultures blijkt niet afgeleid te kunnen worden van de normale kosten, zodat een afzonderlijk kostenonderzoek in de natte ge bieden moet worden gehouden. Deze kalekostenregeling geldt ook voor grasland en voor de tuinbouw. Voor de tuinbouwsector ligt het niet in de bedoeling gewas voor gewas te becijferen, maar een vergoeding toe te kennen naar 'n bedrijfsindeling van intensieve en extensieve bedrijven. Buiten de genoemde zaakscha- de en kale-kostennormen zullen nog meerdere vergoedingsnor men moeten worden opgesteld voor de schade aan de werktui gen, vee en boomgaarden. Ten aanzien van de boomgaarden wordt medegedeeld, dat in geval len waarin de deskundigen me nen, dat de boomgaarden kunnen herleven, de werkelijke kosten van de toegepaste bevloeiing vol gens normen zullen worden ver goed. De herstelcommissie heeft zich ermee verenigd, dat de taxatie der gewassen voor de kalekosten regeling in het algemeen polders- gewijs zal geschieden met de mo gelijkheid hierbij uitzondering te maken voor die gevallen, waar een individuele taxatie nodig blijkt. De rijksdienst bindt zich niet bij voorbaat aan de plaatselijk uitgevoerde taxaties van de waar de van overgedragen vee; bij dergelijke taxaties is niet bekend, welk niveau is aangehouden. Men zal ook voor dit vee dus tot normatieve vergoeding overgaan. Voor na de ramp gestorven vee zal van geval tot geval worden nagegaan, of het vee inderdaad tengevolge van de ramp is ge storven. Vee, dat tijdens de evacuatie be langrijke schade heeft opgelopen, kon tot omstreeks Mei worden overgedragen aan de overheid. Deze stelt zich nu op het stand punt, dat degene, die hiervan geen gebruik heeft gemaakt, geen schade had. De herstelcom missie heeft er op gewezen, dat velen met dit standpunt onbe kend zijn gebleven. Hoeveelheden zaaizaad eh poot- goed, die tengevolge van de ramp onbereikbaar waren en daardoor waardeloos werden aangetroffen, vallen binnen de wettelijke scha deregeling. De nieuwe Finse coalitie-rege ring heeft bij president Paasi- kivi een wetsontwerp ingediend, waarbij de belastingen met in totaal 10 milliard Finse marken worden verlaagd. Het wetsontwerp zal later aan het parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. De inkom stenbelasting en de belasting op winsten van vennootschappen zullen met 12,5 procent worden verlaagd. De omzetbelasting zal voor een aantal onmisbare ar tikelen geheel afgeschaft wor den, maar op andere goederen, hoofdzakelijk auto's en goud en zilverwerken, die tot nu toe van deze belasting vrij waren gesteld, geheven worden. De staatsuitgaven zullen met 21 milliard marken worden ver minderd door verlaging van de kindertoeslag en anderszins. De regering tracht tevens de loontrekkers er toe te brengen een vrijwillige loonsverlaging van 10 procent te aanvaarden en de regering heeft besprekin gen gevoerd met vakvereni gingsleiders. De maatregelen hebben tèn doel de Finse export te vergro ten door het totstandbrengen van een algemene verlaging der prijzen van de Finse producten. Een ambtenaar van het West- duitse commissariaat voor de veiligheid is Maandag gearres teerd wegens spionnage, aldus heeft een woordvoerder van het commissariaat bekendgemaakt. De ambtenaar was pas sedert 1 Juli j.l. werkzaam bij het com missariaat. Volgens de woord voerder was de man gearres teerd, „vóórdat hij kans heeft ge had veel aan zijn werkgevers door te geven". De woordvoerder weigerde mede te delen, voor welk land de ambtenaar had ge- spionneerd. IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN WORDT DE MELK 1 CENT DUURDER. Door het bestuur van de Zeeuw se Melkfederatie is besloten de prijs voor losse consumptiemelk in Zeeland, met uitzondering van Zeeuwsch-Vlaanderen, voorlopig niet te verhogen. In Zeeuwsch-Vlaanderen zal deze melk met ingang van 26 Juli a.s. één cent per liter duurder worden, hetgeen betekent, dat de consument 24 cent zal moeten betalen. Deze beslissing is genomen, om dat de aanvoer-vrachtkosten in dit gebied, volgens genoemde fe deratie, hoger zijn dan elders in Zeeland en omdat de z.g. melk- dichtheid per ha cultuurgrond hier geringer is. De heer A. C. L. Weijnen ter aarde besteld. Zaterdagmiddag werd op de R. K. begraafplaats te Terneu- zen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer A. C. L. Weijnen, in leven bevrach tingscommissaris voor Zeeland. Uit kringen van handel, indu strie en scheepvaart waren velen naar Terneuzen gekomen om de overledene de laatste eer te bewijzen. Na de plechtige uitvaartdienst in de kerk, sprak aan de groeve de heer H. van Galen Last als vertegenwoordiger van de minis ter en van de secretaris-generaal. Spr. schetste de verdiensten van de heer Weijnen voor de binnen scheepvaart. De burgemeester van Terneuzen, die namens het gemeentebestuur en het Onder wijsfonds voor de scheepvaart 't woord voerde, stelde de toewij ding van de heer Weijnen ten voorbeeld, die hij een voortreffe lijk burger noemde. De heer H. A. M. A. de Meijer, voorzitter van de Zeeuwse ver eniging van makelaars in scheepsvrachten, herdacht de overledene als een vriend van de bevrachters èn van de schip pers. Namens de familie dankte de heer W. A. Galle voor de van zo vele zijden betoonde belangstel ling en deelneming. te Domburg en de bossen te Oost- kapelle als hoogtepunt. De hoogste klassen trokken naar het natuurpark „De Efte- ling" bij Kaatsheuvel. Met zijn mechanische sprookjestuin en vele andere attracties is het daar een ideaal recreatieoord voor de jeugd. Geslaagd. Bij de te Rotterdam gehouden staatsexamens slaagde voor de akte nuttige handwerken mej. A. M. de Feijter te Terneuzen. PERSCOMMENTAAR OVER HET BEZOEK VAN GRAAF VAN BYLANDT AAN OOST-JAVA. In hoofdartikelen over het jongste bezoek van de Neder landse hoge commissaris m Djakarta, mr W. F. L. Graaf van Bylandt, aan Oost-Java wordt dit bezoek eenparig „een succes in alle opzichten" genoemd. Het meest wordt in de hoofdartike len, op prijs gesteld, dat de hoge commissaris de verschillende problemen van de Nederlanders in Indonesië en in het bijzonder in de Oosthoek rechtstreeks bij de naam noemde en de wijze, waarop hij dit deed doet de ver wachtingen versterken, dat de hoogste Nederlandse belangen in Indonesië naar zijn beste vermogen zal behartigen en te vens de goede verstandhouding tussen beide landen zal vergro ten, zoals het „Nieuw Soera- bajaans Handelblad" schreef. Onder het hoofd „eresaluut" schreef „De Vrije Pers": „Wij geloven de plank niet ver mis te slaan wanneer wij zeggen dat ook de Indonesirs getroffen zijn door de hoffelijke en oprechte benadering van de problemen door de hoge commissaris". Het Indonesische blad „Sua- ra Rakjat" legt de nadruk op de verklaring van Graaf van By- land, dat de Oosthoek een vei lig gebied. Niet alleen de Ne derlandse bedrijven, maar ook het gewone volk kan daardoor in rust werken, aldus het blad. De Hervormde school op reis. Het personeel van bovenge noemde school had voor de afge lopen week 3 reisjes georgani seerd. De laagste klassen be zochten de speeltuin te Hulst, terwijl de middelklassen een tochtje maakten rond Walcheren met een bezoek aan de speeltuin Diamanten Bruiloft. Gisteren herdacht het echtpaar W. VercauterenSmies zijn 60- jarig huwelijksfeest.. Ofschoon men aan dit zeldzaam huwelijksfeest zo min mogelijk ruchtbaarheid had gegeven, was dit toch niet helemaal onbekend gebleven en wapperde de drie kleur van de woningen in de Pr; Hendrikstraat en Stationsstraat! waar de beide nog zeer krasse echtelieden hun zaak in comesti bles en fijne vleeswaren drijven. In de loop van de dag kwamen zeer velen hun gelukwensen aan bieden en werd het echtpaar da nig in de bloemetjes gezet. Notariëel examen. Voor het 2e gedeelte van he.f notariëel examen is geslaagd dë heer G. F. Giele te Hulst. 00 •;v ut Schoolreis. De leerlingen van de openbare1 school maakten een schoolreis naar Walcheren en bezochten daar „Klein Blij dorp" en de speeltuin in Middelburg. Daarna maakten ze een rondrit over het eiland, waarbij een bezoek werd gebracht aan Veere, Domburg en Westkapelle. Brand spoedig geblust. In de meubelfabriek van de heer J. du Fossé alhier ontstond in het spuithuis door kortsluiting in de electrische leiding brand. De brand, die spoedig werd ontdekt, kon door de fabrieks- brandweer in korte tijd met snel- blusapparaten worden geblust. Zwemvereniging overweegt exploitatie zwembad te sta ken. Naar wij van de zijde van het bestuur der Sluisse zwemclub ,,'t Vrije" vernemen, overweegt men naar aanleiding van het door de gemeenteraad genomen besluit om gemengd; zwemmen Iniet toe te laten, de exploitatie van het aan de gemeente in ei gendom behorende zwembad te staken. Men wil eerst nog onderzoeken, of de door de raad gegeven in terpretatie van het omstreden artikel in de plaatselijke politie verordening juist is. Thans is echter al besloten het zwembad s Zbndags gesloten te hóuden. Ongelukkige val. Bij het spelen op de muziek- kiosk kwam het 9-jarig zoontje van de heer A. L. zo ongelukkig te vallen, dat de ontboden ge neesheer opname in het zieken huis te Oostburg nodig oordeel de. Bij onderzoek bleek dat de jongen zijn linker-elleboog had gebroken. Bevordering. De besteller bij de P.T.T., de heet J. de Lessine, is bevorderd tot^besteller eerste klass£. Vier Franse marine-eenheden hebben Zondag een landing uit gevoerd ten Westen van Quang Ngai (midden-Vietnam),. De eenheden, die ieder 100 m^p sterk waren, kwapien te staan tegenover Vietminh-troe- pen) ter sterkte van een batal jon? Ongeveer 50 Vietminh-mili- tainen werden gedood en 11 ge vangen genomen. Een grote mtffiitie-opslagplaats werd ver nietigd, evenals een aantal jonken. Yuang Ngai ligt onge- veef 200 km ten Zuidwesten van Hue. Op 9 km van laatstgenoemde plaats werd Zondag een Frans- Vietnamese groep door een gro te Vietminhstrijdmacht aange vallen. Na versterking van een bataljon te hebben gekregen, wis\; de groep de aanval af te sla.gn, waarbij 13 tegenstanders wedden gedood en 63 gevangen genomen. Volgens ee;n Franse militaire woordvoerder te Saigon moet de overval bij Quang Ngai gezien worden als een tweede stap in het meer offensief optreden, dat ce 'opperbevelhebber in Ïndo-Chi- na, generaal Navarre, had aan gekondigd, toen hij een maand geleden zijn post aanvaardde. De eerste actie in deze reeks was de aanval van parachutisten op het gebied van Langson, waar een groot aantal opslagplaatsen der opstandelingen werd vernietigd. De gemeenteraad van Sluis kwam Vrijdagavond onder voor zitterschap van burgemeester Van Hootegem in openbare ver gadering bijeen. Voor deze ver gadering bestond van de zijde van het publiek grote belangstel ling. Een commissie, bestaande uit de heren P. F. van Daalen, S. A. van Hal en A. J. A. Groosman, onderzocht de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, die in orde werden bevonden. In de nieuwe raad zullen zitting nemen de heren: C. F. A. Dek kers, S. A. van Hal, A. C. v. d. Horst, P. F. yan Daalen, L. A. v. d. Vijver, J. P. J. Wage en M. R. J. van Winsberghe. Bij het verzoek van J. Coppens om verlenging van de kermis op St. Anna ter Muiden zeide de voorzitter dat B. en W. van oor deel zijn dat één persoon geen tolk kan zijn van de algemene mening. De heer Van Daalen vond, dat wanneer de verlenging niet no dig zou zijn, deze ook niet ge vraagd zou worden en stelde voor het verzoek in te willigen, waartoe de raad met algemene stemmen besloot. Aan het waterschap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg werden diverse percelen grond langs het z.g. afwateringskanaal verkocht voor 0,20 per m2. De gezinszorg der Ned. Herv. kerk in West Zeeuws-Vlaanderen kreeg voor 1952 een subsidie van 21,96. Op de verzoeken om subsidie van de katholieke militaire te huizen en de stichting „De Ne derlandse Soldaat" werd afwij zend beschikt. In verband met de aflossing van een renteloze kasgeldlening met de provincie werd besloten tot het aangaan van een kasgeld lening tot 'n bedrag van 80.000. Aan het bestuur van de meis jesschool werd medewerking toe gezegd voor de aanschaffing van schoolbanken. Bij het voorstel tot het doen uitvoeren van onderhoudswerk zaamheden aan de weg Aarden burgMiddelburg (B.) zei de heer Van Daalen niet tevreden te zijn over de door de centrale dienst bijgevoegde rapporten. De werkzaamheden, die in sa menwerking met Aardenburg ge schieden, zouden volgens de heer Van Daalen, gezien de slechte toestand waarin het weggedeelte van de gemeente Aardenburg verkeert, veel voordeliger voor Sluis uitkomen, wanneer dit apart wordt besteed. Na enige discussie wordt be sloten eerst te onderzoeken wat de kosten zullen zijn. Een voorstel van de heer Van Daalen om in de verordening op de reinigingsrechten een bepa ling op te nemen, dat ontheffing van deze belasting door de raad zou worden verleend, werd ver worpen. Bij de behandeling van de ver zoeken van J. Matthijs, wed. E. van Laecke en C. Almekinders om toewijzing van een perceel grond in de Kapellestraat voor de bouw van een poort werd na een langdurige discussie op voorstel van de heer Van Dongen beslo ten hierop niet in te gaan. Bij de behandeling van het laatste punt van de agenda, of in Sluis al dan niet gemengd zwem men zal worden toegestaan, zei de voorzitter dat verschil van mening is ontstaan tussen B. en W. en het bestuur van de plaatse lijke zwemclub over de uitleg van een bepaling in de politiever ordening. Deze bepaling luidt: „Het is verboden te zwemmen en te baden op andere dan de dpor B. en W. vastgestelde uren en enz. stelt zich op het standpunt dat deze bepaling inhoudt, dat B. en W. zullen beslissen over de uren waarop gezwommen wordt, doch niet hoe deze verdeeld zullen worden en over al of niet ge mengd zwemmen. Over dit punt ontstond een verwarde discussie. De heer Wage lichtte toe, dat het bestuur van de zwemvereniging het be treurt dat dit punt thans zo scherp wordt gesteld en zei dat bij dit bestuur verzoeken van mensen van verschillende gezind ten zijn ingekomen om de moge lijkheid van gemengd zwemmen in de avonduren te openen. Bij de stemming over het toe-_ staan van het al of niet gemengd' zwemmen bleek, dat 4 leden hier tegen waren. Vóór stemden de heren: P. F. van Daalen, S. A. van Hal en J. P. J. Wage. Tegen de heren: A. J. A. Groosman, L. A. J. van Don gen, L. A. v. d. Vijver en M. R. J. van Winsberghe. Bij de rondvraag vroegen ver schillende leden om verbetering van de bestrating op verschillen de punten in Sluis, welke ver betering werd toegezegd. Op verzoek van de heer Groos man zal nogmaals de mogelijk heid worden onderzocht om rond de Kaai een afrastering aan te brengen. TEMPLER OVER DE NOODTOESTAND OP MALAKKA. De Britse hoge commissaris in Malakka, gen. Templer, heeft Maandag te Koeala Loempoer medegedeeld, dat, volgens hem, het einde van de noodtoestand in Malakka, die vijf jaar geleden werd ingevoerd, nog niet in zicht is. Hoeveel succes de veiligheids- strijdkrachten ook hebben, zij zouden altijd een kleine groep blijven, die de strijd nooit zal sta ken-zonder opdracht van buiten, aldus Templer. Volgens Templer zijn er nu waarschijnlijk ruim 5000 op standelingen in het oerwoud. Het is ook mogelijk dat er 6000 zijn. De veiligheidsstrijdkrachten be perkten de activiteit van de op standelingen tot een minimum, omdat laatstgenoemde 't groot ste deel van de tijd moeten be steden aan het voorzien in hun levensonderhoud en het ontwij ken van de veiligheidsstrijd krachten. President Eisenhower heeft de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, medegedeeld, dat het voor Oost-Duitsland bestemde voedsel ter waarde van 15 mil- lioen dollar ter beschikking van zijn regering zal worden gesteld. Het voedsel zou de Oostduitse bevolking aldus op de best mo gelijke manier bereiken. Adenauer had, aldus meldt thans het Witte Huis, 3 Juli in een boodschap aan Eisenhower verzocht het voedsel aan zijn re gering te doen toekomen. Deze zou zich dan met de verdeling belasten. Robert Allen, de Washington- se correspondent van de „New York Post", schrijft dat generaal Gruenther, de opperbevelhebber van de Navo, heeft verklaard dat het recente verschijnen van vier Russische divisies in Oost- Duitsland ter onderdrukking van de relletjes, had getoond dat de militaire kracht van de Sowjet- Unie groter was dan men in het Westen verwacht had. Zo was gebleken, dat de divi sies op volle oorlogssterkte wa ren en niet op 80 pCt of minder, zoals men had gemeend te mo gen aannemen. Bewapening en uitrusting waren uitstekend en geheel modern. Generaal Gruenther, die vol gens Allen deze mededelingen aan enkele congresleiders ge daan heeft, zou de vorming van een Europese strijdmacht in gro te mate afhankelijk zijn van de legers, die in de drie „critieke landen" Italië, Duitsland en Joego-Slavië konden worden opgebouwd. Deze landen hadden daartoe dringend Amerikaanse steun nodig. Maandagavond omstreeks half 11 is er een uitslaande brand uit gebroken in de nieuwe Alexan derkazerne aan de Van Alkema- delaan te Den Haag. De garageloods is geheel ver woest. Ongeveer 20 auto's zijn verbrand. Kort na het avondappèl om tien uur zagen verschillende militairen vlammen slaan uit de in het grote kazernecomplex ge legen garage. Vele militairen be vonden zich op dat ogenblik reeds op de slaapzalen. Onmiddellijk renden zij naar de garage een gebouw van on geveer 70 bij 35 meter die evenwel gesloten was. Ruiten werden ingeslagen en nadat de garage was geopend werd nog getracht wagens uit de garage te halen, hetgeen niet gelukte. Onmiddellijk werd met eigen materieel getracht de brand te bedwingen, terwijl de Haagse brandweer werd geallarmeerd., De druk op de waterleiding Het bestuur van de zwemclub-was evenwel niet van dien aard MAZEL BEDOEN. EN STAAlWARENFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Deel III: HET LOKKENDE ZWAARD. 144. Het is reeds sche merig als Eric zijn ver moeide paardjes tot staan brengt nabij het zelfde meertje waar Tsacha dien middag op uitkijk heeft ge staan. „Ik heb pijn in m'n eh... in m'n, ik heb ergens pijn!," klaagt Orm, terwijl hij het zweet van zijn gelaat veegt. „Laten we hier maar voor anker gaan liggen!" De ongelukkige roer ganger hangt buiten adem in het zadel en houdt zich krampach tig vast aan de manen van zijn paardje. Eric beseft dat hij nu niet meer van mens en dier kan vergen en be veelt af te stijgen. De begroeide oever van het smal le riviertje biedt een goede kamp plaats en voor de paarden is er ge legenheid om hun dorst te lessen. Orm glijdt stuntelig van zijn ros. „Geef mij maar een schip,«des noods een roeibootje," mompelt hij. Wijdbeens, zover mogelijk van zijn paardje, gespt hij de zadelriem NfeUtfJJ los en slaagt er eindelijk in het hoofdstel af te nemen. „Je weet nooit, wat er in zo'n beest z'n kop omgaat! Straks bijt hij mij nog in m'n..., nou ja, dat blijft tenslotte het zelfde," pruttelt hij, steeds argwanend het paard bespiedend. Als het paard met een plotselinge ruk de kop wendt om zijn zonder linge ruiter eens van nabij te i]pe- kijken, waggelt Orm verschrikt achteruit. Na zijn paard verzorgd te hebben op de wijze, die hij tersluiks van de anderen heeft afgekeken, zet hij zich met omslachtige zorg bij het vuur neer... In overleg met Kohorr besluit Eric enkele krijgers op verkenning uit te sturen en na een korte rust bij het kleine vuur, verdwijnen de verkenners zwijgend in de duister nis van de nacht. Elk in eigen gedachten verdfëpt turen Eric en zijn ruiter? in de vlammen. Juist wil Kohorr het vuür nog wat oprakelen, als hij de tak weer langzaam laat zakken. Ook Eric heft het hoofd met een ruk omhoog. Een vreemde spook achtige roep klinkt van ver over de rivier... nog eens... en nog eens daarna stilte... Kohorr neemt zijn tak weer op en pookt in het vuur... „Een nacht vogel," zegt hij. Orm snuift veelbetekenend en schudt triestig het hoofd. Weer klinkt de vreemde roep... Ditmaal horen allen de hoefslag van een naderend paard... Kohorrs hand glijdt naar zijn mes als de gestalte van een nachtelijke ruiter tussen de struiken opdoemt Een brede lanspunt flikkert in het licht van het kampvuur. „Hèhèhè! Daar ben ik weer mijn vrienden, mag ik er ook bij komen zitten? Het is een beetje kil van avond... hèhèhè!" „Wel verdraaid, dat is die onge kookte dwarskrab weer," stoot Orm wel enigszins opgelucht uit. „Die Alhabar!" dat men enige kans had het vuur meester te worden. De vlammen sloegen aan alle zijden door het dak en in de garage zelf was het spoedig één grote vuurzee. De Haagse brandweer, die spoe dig ter plaatse was, heeft zich met groot materieel in de strijd geworpen. Zes motorspuiten, 2 ladderwagens en een materiaal- wagen waren naar de nieuwe Alexanderkazerne gedirigeerd'. De grote uitslaande brand was op verre afstand te zien. De Zuid- Westenwind deed de vonken neer dalen op de zich achter de garage bevindende gebouwen, die even wel verspreid staan en gelukkig geen schade ondervonden. Vrij kort achter de garage is een gebouw gelegen, dat voor een deel als eetzaal wordt gebruikt en waar een bordje „Verboden te roken" hel door het schijnsel van de brand werd verlicht. In de brandende garage bevond zich een 20-tal wagens van aller lei soort. Een gloednieuwe bull dozer, een grote highspeed (een artillerietrekker), tal van drïe- tons vrachtauto's, twee corbitts, een radiowagen, jeeps en andere. Nog om half tien werd gister avond de laatste wagen in de ga rage gereden. Aan twee zijden werden met de ladderwagens stralen water op het fel brandende dak geworpen, terwijl met de motorspuiten het middengedeelte van het dak en de brandende wagens in de ga rage onder water werden gezeL Om half twaalf kon men zeg gen, dat men het vuur meester was, al werd te kwart over twaalf het vuur langs de dakranden en in het gebouw zelf nog geblust. Gezegd kan worden, dat alle wagens als geheel verloren kun nen worden beschouwd. Van het gebouw is het dak vrijwel ge heel vernield. De oorzaak van de brand is on bekend. FRANSE TEGENSPRAAK INZAKE AMERIKAANSE HULP IN INDO-CHINA. Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Maandag met kiem een bericht van het onafhankelijk blad „Le Monde" tegengesproken, dat de Ameri kaanse regering Frankrijk extra hulp ten bedrage van 200 millioen dollar in Indo-China had aange boden. In het artikel van ,,Le Monde" werd gezegd, dat dit aanbod was gedaan op voorwaarde dat Frank rijk een plan opstelt voor een be slissende militaire overwinning in Indo-China en de Amerikaan se regering direct met de rege ring van Vietnam zou kunnen on derhandelen over economische en militaire kwesties. Het ministerie noemt het be richt gedeeltelijk „leugenachtig" en spreekt in het bijzonder tegen, dat nieuws over de jongste be sprekingen te Washington ach tergehouden zou zijn voor de Franse regering.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3