Is het einde van de Mau-Mau in zicht? Binnenlands Nieuws Beregening in landbouw de f) Beslissende fase bereikt Een urgent probleem STORMSCHADE Nederlandse vlieger in Canada verongelukt ZEEPOST Nieuw vrachtschip voor de „Nederland" Castella beschermt Uw frisse teint Prinsesjes zijn overgegaan De zoetwatervoorziening van Zeeuws-Viaanderen a Nieuwe Bleemenzeep slechts 20 cent! Nu keus uit drie heerlijke soorten Zicid-Slavië vraagt graan Toen de Engelse minister van koloniën, Lyttelton, van een be zoek aan Kenya terugkeerde, zei faij. dat de „beslissingsfase" in de strijd tegen de Mau-31au was be reikt. Drie maanden geleden zag het «r nog somber uit. De terroris ten, die zover teruggedrongen en verspreid waren, dat ze niet meer tot grote georganiseerde acties in staat werden geacht, overvielen op wrede wfóze het dorp Lari. De aanvallen op verschillende veiligheidsposten en tal van an dere incidenten duidden voorts eerder op een krachtstoename dan op een verzwakking in de terroristische gelederen. Het zag er toen somber uit, niet alleen door het verlies aan levens, maar vooral omdat men verwachtte, dat de vrees onder de inheemsen weer zou toenemen en dit noodlottige gevolgen zou kunnen hebben. Wat ongetwij feld als een plaatselijke uitbar sting begonnen was, zou zich snel kunnen verspreiden onder het mom van een „nationale bewe ging", die zich wel eens ver bui- xen de grenzen van het land van de Kikoejoes kon uitbreiden. HET OMGEKEERDE BEREIKT. Op het ogenblik tonen de fei ten, dat wij hiervoor niet meer bang behoeven te zijn. Na het bloedbad van Lari was er een pe riode van spanning. Het doel van de terroristen, n.l. door vrees de hele Kikoejoe-stam naar 't kamp van de Mau-Mau te drijven, was bijna bereikt. De gevolgen zou den niet te overzien zijn geweest. De terroristen wisten dit zeer goed en trachtten de schaal door allerlei afschuwwekkende daden in hun voordeel te laten door slaan. Het kwam echter anders ait. De terroristen kregen een ernstige klap toen duizenden trouwe Kikoejoes, inplaats van zich te laten intimideren, zich in hun woede tegen deze moorden sp hun eigen volk tegen hen keerden en zich bij de veiligheids troepen aansloten. Meer en meer Kikoejoes verbraken hun belofte tot zwijgen en een stroom van waardevolle inlichtingen kwam los. Dit was het grote keerpunt in de strijd tegen de Mau-Mau. De betekenis ervan was tweeledig. Niet alleen bleek, dat de terroris ten hun doel om door vreesaan- jaging al de Kikoejoes aan hun kant te krijgen niet konden be reiken, doch ook, dat de organi satie niet gebaseerd was op een z.g. nationalisme. De terroristen gaven weliswaar blijk van een wilde haat tegen de Europeanen doch de uitbarsting was meer gericht tegen alles, wat maar enigszins op beschaving leek. Er is nooit een opstand in Ke nya van Afrikaners tegen Euro peanen geweest. Dit bewijzen ook wel de vele Kikoejoes, die zich bij de Europeanen voegden om tezamen met hen het kwaad dat door mensen van hun eigen r,as werd veroorzaakt, te bestrij den. Dit is ook één van de meest hoopvolle tekenen van deze strijd. bleken. Van verdediging is men nu overgegaan tot de aanval. De nadruk ligt nu op de snelheid bij „het beëindigen van het karwei", en een bewijs van de voortgang, die hierin gemaakt wordt is te vinden in wat generaal Erskine, hoofd van het speciale nieuwe Oost-Afrikaanse commando, op 19 Juni in Nairobi hierover zei. Hij hoopt in drie campagnes de betrokken gebieden één voor één schoon te vegen en ze aan de burgerlijke autoriteiten terug te geven. Van militair standpunt uit, ver trouwt men dus, dat het einde van de terreur van de Mau-Mau in zicht is. Een politieke rehabi litatie moet dan nog komen, doch eerst moet er een einde aan het vechten en de vrees voor geweld worden gemaakt. Nu voor het eerst sinds in Oct. 1952 de noodtoestand werd afge kondigd, kunnen wij hopen bin nenkort het bericht te lezen: „terreur van de Mau-Mau is be dwongen." Een ambtenaar van de Beierse regering heeft Maandag te Din- golfing medegedeeld, dat de door de stormen in het weekeinde aan gerichte schade in Neder-Beie- ren werd geschat op ongeveer 55 millioen gulden. Alleen reeds in het district Dingolfing werd de schade ge raamd op zeven tot negen mil lioen gulden. Te Rimbach zijn 600.000 nieuwe dakpannen nodig. Volgens de functionaris wer den vijftig personen in het dis trict Dingolfing gewond. Op Donderdag 16 Juli j.l. is in Canada bij een vliegongeval met zijn instructeur om het le ven gekomen de derde sergeant vlieger A. J. H. van der Haar. Tijdens een duik bij een bom bardementsoefening is het toe. stel neergestort nabij het vlieg, veld Mac-Donald van de Royal Canadian Airforce, gelegen in Manitoba. Sergeant Van der Haar uit Veenendaal was 22 jaar en ongehuwd. DE BRAAKMAN KAN EEN OPLOSSING BRENGEN. MEER ZWARTE SLACHT OFFERS. Wanneer er verder nog twijfel mocht bestaan, of deze strijd er één is tussen het zwarte en het blanke ras, dan tonen de volgen de cijfers wel duidelijk aan, dat de Mau-Mau zijn eigen stamge noten nog harder heeft getroffen, dan de blanke bevolking. Tot midden April waren er 255 Afri kaners vermoord, 3 Aziaten en 12 Europeanen. Tegen het mid-, den van Juni 17 Europeanen, 4 Ter gelegenheid van het be Aziaten en 411 Afrikaners. zoek van minister Zijlstra heeft Het is ook geen opstand van de de waterleidingmaatschappij Kikoëjoes tegen de Britse rege- „Zeeuwsch-Vlaanderen de mi- ring. Het opperhoofd, dat van de nister een rapport overhandigd kroningsfeesten in Londen terug kwam om meteen zijn mannen in de strijd tegen de terroristen te voeren, typeert dit evenzeer als de moed van die andere opper hoofden, die door hun eigen l jyje(. de volgende schepen kan stamgenoten vermoord werden. zeepost WOrden verzonden. De De rol, die de Kikoejoes in de d£da; Waarop de correspondentie binnenlandse beyeiligingstroepen uiterlijk; ter post moet zijn be- vervullen, is niet langer alleen zorg(ji staan, tussen haakjes, ach- die van bewakers op de beveili- ter de naam van het schip ver- gingsposten. Zij trekken er met mejd. de niet-Afrikaanse troepen op Incjoenesië: m.s. „Mataram" (30 uit om hun land van de vijand te jujj). zuiveren. Nederl. Nieuw Guinea: m.s. DE LAATSTE FASE. j <U Nederl. Antillen: m.s. De laatste paar weken zijn in-1 da" (25 Juli), derdaad een „beslissingsfase" ge-1 Suriname: s.s. „Cottica" Aug.) .Norin- (5 over de waterwinning in Zeeuws- Vlaanderen. Aan dit rapport ontlenen wij het volgende: In verband met de voortgaan de vervuiling van het water in het wingebied langs de grens rijst de vraag, hoeveel zoet water de Zeeuws-Vlaamse industrie no dig heeft. Recente ramingen tonen aan, dat bij een redelijke industriële ontwikkeling de waterbehoefte der streek 5 a 8 millioen kubieke meter per jaar zal bedragen. Een deel hiervan, circa 3 mil lioen, wordt te St. Jansteen en Clinge gewonnen, doch is voor namelijk bestemd voor drinkwa tervoorziening en de voorziening der z.g. verzorgende bedrijven. Een relatief deel van de- water voorraad kan dienstbaar worden gemaakt aan de grote en middel grote bedrijven. I k De Braakman als opjossing. De commissie voor boeren- vraagstukken van de Stichting voor de Landbouw heeft onlangs een bezoek gebracht aan de proef boerderij „Hoosterhof" te Beesel, en aan enkele voorbeeld bedrijven in Zuid-Limburg. Het voornaamste doel van het bezoek aan „Hoosterhof was kennisnemen van de ervaringen, die ir. Hellings daar heeft opge daan met de beregening. Sinds 1952 worden daar beregenings- proeven gedaan als onderdeel van de werkzaamheden van de pro vinciale commissie voor het on derzoek naar de verdroging en verstuiving in Midden- en Noord- Limburg. Deze beregening is vooral van Belang voor de hoge zandgronden omdat deze niet voldoende water vasthouden. Over het algemeen valt in Nederland per jaar vol doende regen voor de gewassen. De meeste neerslag komt ech ter in de periode, waarin de planten niet groeien. Nu kan de kleigrond ongeveer 200 mm regen vasthouden in de wortelzone en dit is als regel voldoende om de zomer door te komen. In Lim burg houdt de hoge zandgrond over het algemeen slechts 100 mm; voor grasland van ongeveer *200 mm. Het aantal beregeningsinstal- laües op landbouwbedrijven in Limburg en Brabant neemt nog steeds toe. In 1950 waren er 10, eind 1951, 31; eind 1952, 75. In deze installaties is ongeveer een half millioen gulden _geïn- vesteerd. Ze kunnen plm. 750 ha besproeien. De investering per ha ligt dus gemiddeld tussen de 650 en 675, De meeste van deze installaties worden aange dreven door dieselmotoren, daar dit het goedkoopste is. Er zijn vijf installaties met een benzine motor, 18 zijn aangesloten op de motor van een trekker, 12 lopen op een elctromotor. De overige 40 hebben een dieselmotor. De opbrengst van het grasland neemt door de beregening aan zienlijk toe. Zonder eerste snede was de opbrengst van 'n perceel met 10 mm per week beregening 1400 kg zetmeel per ha. Bij een perceel met 40 mm per week be regening was de opbrengst 3950 kg. Wel moet hierbij worden ver meldt, dat de sterk beregende veldjes een extra stikstofgift krijgen. TARWE-REGELING OOGST 1953. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zich de vraag gesteld of het ge wenst en noodzakelijk is de leve ringsverplichting voor tarwe te handhaven. De hoofdafdeling ak kerbouw had zich op het stand punt gesteld, dat het nakomen van de leveringsverplichting voor wegende bezwaren oplevert. In overeenstemming met de mening van de hoofdafdeling akkerbouw achtte het hoofdbestuur geen aanleiding aanwezig om ophef fing van de leveringsplicht te bepleiten. Wel moet men er voor waken ,dat geen al te intensieve controle wordt uitgeoefend. Vanzelfsprekend moeten Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Oranjefonfein" (23 Juli). a Canada: m.s. „Prins Maurits" (27 Juli). Zuid-Amerika: tubre" (25 Juli). Brazilië: m.s. „Eemland" (27 Juli); m.s. „Tara" (29 Juli). Australië: via Engeland (25 Juli). Nieuw Zeeland: via Engeland (25 Juli). DE REPATRIËRING VAN NEDERLANDERS UIT RUSLAND. Het ministerie van buiten landse zaken deelt mede, dat de groep personen van Nederlandse herkomst, welke aanvankelijk 10 Juli uit de Sowjet-Unie zou terugkeren, thans begin Augus tus in Berlijn zal aankomen. Behalve de reeds eerder ge noemde 34 personen zal even eens Lambertus Jansen, geboren 6 October 1920, terugkeren. ONTPLOFFING IN KETEL HUIS VAN DRUKKERIJ. Maandagavond om acht uur is Wageningen opgeschrikt door 'n hevige knal. Gebleken is dat zich in het ketelhuis van de drukkerij „Vada" van Zomer en Keunig 'n ontploffing heeft voorgedaan, die een enorme ravage heeft aangericht. Het ketelhuis is ge heel in elkaar gestort. De enige op dat ogenblik aanwezige man in het ketelhuis, de stoker S. uit Bennekom, is in levengevaarlij- ke toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De vijf stoomketels in het ke telhuis zijn intact gebleven. Het werk in de drukkerij men was nog bezig in de koperdiepdruk- afdeling is direct na het on geluk stilgelegd. Het ketelhuis bevond zich in de nieuwe vleugel van het gebouw. TIJDENS KANOTOCHT VERDRONKEN. Gisteren is de heer D. F. van As, 25 jaar oud, gehuwd en zon der kinderen, bankwerker te Rotterdam, verdronken tijdens een tochtje met een kano op het Hollands Diep voor Willemstad. In de kano bevonden zich be halve het slachtoffer mevr. van As en haar zwager L. van Veen. Zij konden tzwemmend de wal bereiken.. Het slachtoffer werd onmiddellijk, nadat de boot om geslagen was, vermist en is tot nu toe nog niet gevonden. De nog benodigde 5 millioen kubieke meter kan men—vinden door de aanleg van spaarbek kens, die als grote reservoirs dienen, waardoor grote opper- s.s. „17de Oc- vlakten afstromend oppervlakte water zou kunnen worden benut. Opnieuw is een vrachtschip de I aan de vloot van de stoomvaart voorschriften worden nagekomen maatschappij Nederland toege1 doch omdat er wrijwel geen nei- voegd. Het is het bij de Rotter- ging meer bestaat om tarwe damse droogdokmaatschappij achter te houden, zal de bedrijfs- gebouwde motorschip „Kari- controle in de huidige omstan- mum.", een zusterschip van het digheden tot het strikt noodza- onlangs in de vaart gekomen kelijke beperkt moeten worden, motorschip „Karimata". Uit door het L.E.I. verzamelde de overdracht op de gegevens is gebleken, dat ge- Noordzee hebben de oudste di- middeld over het gehele land recteur van de maatschappij de voor tarwe van de oogst 1952 ^Nederland", en de directeur in uitzicht gestelde prijs wel be- van de Rotterdamse droogdok- haald is, echter met uitzondering maatschappij, de beste wensen van sommige gebieden, met yoor een voorspoedige vaart van name Zeeuws-Viaanderen. I het nieuwe schip uitgesproken. Teneinde een regelmatige ef- De „Karimum" meet 10.800 brt. fectuering van de richtprijs voor en heeft accomodatie voor 12 tarwe te waarborgen, bepleit het passagiers en een dienstsnel- hoofdbestuur een regeling, waar- ^eid van ruim 16 mijl. bij de handel in staat wordt ge-1 C- De ingepolderde Braakman opent hiertoe de gelegenheid, om dat hier jaarlijks 27 70 millioen m-x regenwater naar de Schelde wordt afgevoerd. 1 Op technisch-eenvoudige wijze is hier zeker 5 millioen m3 te benutten voor de industrie-voor ziening. De verwezenlijking van dit project zal een zeer voorname factor zijn voor een verdere in dustrialisatie van Zeeuw.s-Vlaan- deren. In samenwerking met betrok ken instanties is dit project te verwezenlijken op eengezonde financiële basis. Voor de.aanloop- jaren zal echter financiële hulp evenwel onontbeerlijk zijn. Ook zal het nodig zijn, dat voor de bescherming van het bestaan de waterwingebied te St. Jan steen en Clinge maatregelen wor den genomen, daar in dit voor de drinkwatervoorziening van heel Zeeuws-Vlaandereri zo be langrijk gebied ernstig gevaar dreigt door vervuiling met afval water. Door samenwerking is ook hier een oplossing mogelijk, doch men bedenke, dat de tijd dringt. CONTRóLE OP BROMFIETS BRACHT DIEFSTAL AAN HET LICHT. Toen twee jeepagenten Zondag een rijwiel met hulpmotor con troleerden, bleek hun dat de nummers van de bromfiets niet klopten met die van de belas- tingkaart van de berijder. Ge vraagd naar de oorzaak hiervan, zeide de berijder, dat hij de bromfiets op advertentie gekocht had van een 31-jarige bankwer ker A. M. geheten wonende te Den Haag. De politie verzocht de berijder om in gezelschap van 'n recher cheur naar de verkoper te gaan voor nader onderzoek. Bij M. gekomen, bleek, dat deze de bromfiets gestolen had. De verkoper had de nummers uit de fiets gevijld en deze door andere vervangen. Te zijnen huize werd nog een andere bromfiets in beslag geno men, die ook van diefstal af komstig was. M. is in verzeke ring gesteld. De koper van de bromfiets is volkomen te goeder trouw gebleken. INVAL IN SPEELHUIS TE AMSTERDAM. Zondagmorgen in alle vroegte heeft de recherche van het poli tiebureau Overtoom te Amster dam een inval gedaan in een pen sion in Amsterdam-Z, vermoe dend dat hier roulette werd ge speeld. In de kamer van de pen sionhoudster werd inderdaad een twaaltal personen spelende aan getroffen. Geen van allen behoor den tot de gasten van het pen sion. Men kende elkander uit speelkringen, o.a. van de inmid dels ontbonden „Eureka Club". Alleen de bankhouder bevindt zich nog in arrest. De politie heeft de roulette, fiches en het geld van de bank, 370 gulden, in beslag genomen. Tegen de pen sionhoudster is proces-verbaal opgemaakt terzake van mede plichtigheid, n.l. het geven van gelegenheid tot hazardspel. VERKOCHTEN DIENSTER EN CANTINEHOUDER SCHADELIJKE STOFFEN? Wegens de „verkoop van voor de gezondheid mogelijk schade lijke stoffen, waarvan zij kennis droegen en dit verzwegen" heeft de Hilversumse recherche pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 35-jarige Hilversumse vrouw en een cantinehouder van het kamp Laren, wonende te Bussum. Dit tweetal hield zich bezig met de handel van ampullen met een sterk stimulerend middel, dat heeft gezeten, heeft een bekente nis afgelegd. De vrouw, die enige tijd een bar in Amsterdam had geëxploiteerd, had bij verkoop als waarborg voor ontbrekend geldsbedrag een partij van deze ampullen ontvangen. Een groot deel daarvan verkocht zij in Am sterdam, dit in de veronderstel ling, dat de ampullen een middel bevatten, dat meer in sommige buurten van de hoofdstad clan destien wordt verhandeld. Toen zij daarna als dienster in een theehuis vlak bij het militai re kamp Laren werken ging, deed zij successievelijk enige am pullen van de hand, ook aan de cantinehouder, die ze weer door verkocht. Deze laatste is op staande voet door de militaire autoriteiten ontslagen, de dien ster onderging eenzelfde lot in het theehuis. Naar mogelijke schadelijke gevolgen voor be trokkenen stelt de politie nog een onderzoek in. Deze zaak werd door de Hilversumse recherche behandeld, omdat het hier nog grondgebied dezer gemeente be treft. PERSONENAUTO REED TE WATER. Zondagavond is een personen auto, die volgens getuigenver klaringen een snelheid van wel 70 km had, in het water van het Nieuwe-Diep bij Amsterdam ge reden. De auto kantelde en verdween bijna helemaal in het circa an derhalve meter diepe water. De zeven inzittenden konden zich, geholpen door twee militairen, redden. Twee personen werden naar een ziekenhuis gebracht, maar konden later op de avond huiswaarts keren. ALS HET BIER IS IN DE MANEN DE MAN IN DE AUTO VAN ZIJN BROER Een 28-jarige textielhandelaar had Maandagmorgen in Amster dam Noord met zijn auto reeds twee vluchtheuvels „genomen" zonder enige averij op te lopen, toen een verkeerszuil hem nood lottig werd. De zuil sneuvelde, de linkervoorband van de wagen sprong en het rechter voorspat bord werd zwaar gedeukt, clandestien voor een bedrag van p>e textielhandelaar verklaar 1,50 aan militairen werd ver- de tegenover de politie, de vorige kocht. Sommige soldaten ge bruikten dit om in de consumptie van een meisje te doen, als zij een avondje uit waren. Het twee tal, dat enkele dagen in arrest (Advertentie). Castella heeft de fijnste bloe mengeuren en de mooiste tinten uitgekozen voor de nieuwe, on verpakte Bloemenzeep, een echte merkzeep voor slechts20 ct. per stuk! Daarmede brengt Cas tella een echte merkzeep binnen ieders bereik. Thans kan waarlijk IEDERE ge, fisse teint hebben. Overtuig U zelf, hoe gemakkelijk U dank zij Castella ook in de warme zomerdagen Uw huid heerlijk fris kunt houden. U hebt immers keus uit drie voortreffelijke Cas- tella-soorten! Voor een huid, die véél schuim nodig heeft, geeft Castella Spécial (32 ct.) een over vloed van heilzaam schuim. Voor de liefhebster van de van ouds bekende Castella blijft natuurlijk tegenover de politie, de vorige avond ongeveer 20 glazen bier te hebben gedronken. Omdat de man noch een nummerbewijs, noch een wegenbelastingkaart bleek te bezitten, informeerde men op het hoofdbureau of aan gifte was gedaan van een auto diefstal. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. De broer van le aangehoudene miste zijn wagen. ANDERHALF-JARIG KIND DOOR WAGEN OVERREDEN. Gistermiddag omstreeks half vijf is het ander half-jarige zoon tje van de graanhandelaar S. aan de Woenselsestraat door een met zakken graan beladen wagen overreden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op de plaats achter de woning van S., waar het ventje aan het spelen was. Juist op het moment, dat het paard aantrok, viel het jon getje voor één van de wielen, dat over zijn hoofdje ging, met het noodlottige gevolg. CAFEHOUDSTER MET LEGERPISTOOL BEDREIGD. In een café aan de Zeedijk te de heerlijke Castella Schoon- Amsterdam is Zondagavond te- vrouw in Nederland een jeugdi- de rozen. heidszeep (32 ct.) ter beschikking. Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken voor 50 cent! Maak met spoed gebruik van dit bijzondere aanbod! Wilt U zich voor een bescheiden prijs toch het genot van een echte merkzeep verschaffen, neem dan voor slechts 20 ct. per stuk de nieuwe Castella Bloemenzeep met de tinten en geuren van ontluiken- steld op vooraf vastgestelde tijd stippen tarwe aan het AVA aan j te bieden. BEGRENZING PLUIMVEESTAPEL Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zich overeenkomstig het advies van de pluimveecommissie en de commissie voor kleine boeren- vraagstukken uitgesproken voor het reserveren van de pluimvee- houderij voor de bedrijven bene- Men zag Marien en Dora samen den 20 ha. Dit betekent niet, dat wandelen en fietsen en hij werd de kippenstapel moet worden be- een trouwe gast bij de dokter, perkt. Het betekent alleen, dat Ren vriend van Mariens vader men een uitbreiding van de kip- kwam deze bezoeken en vroeg penhouderij buiten de landbouw na een inleidend gesprek over en op grote landbouwbedrijven weer en de belasting: Door W. KERREMANS 70) (Nadruk verboden). Dit gebeurde en niet alleen dat. wil voorkomen. Het hoofdbestuur zal daarom aan het bestuur van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren voorstellen, dat een be drijf beneden 20 ha, 200 kippen per ha kan aanhouden met een maximum van 600 stuks per be drijf De grotere bedrijven kun nen in totaal 100 kippen houden. Tot 50 stuks is iedereen vrij, dus ook degene die buiten de land- bouw staat. Bij dit alles zal een uitzondering worden gemaakt voor de reeds bestaande kippen- stapels. Dit geldt in het bijzonder voor z.g. hoenderparken of kip penfarms. Blijkens de promotielijst van de dependance van het Baarns- lyceum is Beatrix van Oranje bevorderd tot de vierde klasse gymnasium en Irene van Oranje tot de tweede klasse gymna sium. Deze dependance telt nu 23 leerlingen, verdeeld over vier klassen van wie 2 leerlingen niet tarwe in 't algemeen geen over-werden bevorderd. „Het je zoon Marien zo gezeid verkering met die juffrouw van de dokter?" „Verkering is zo het woord niet". „Ik zie ze veul samen". „Ja ja, dat kan wel". „Marien zoekt 't erg hoog. Bij gravinnen en zulk soort van men sen hebben ze me wel verteld". „Daar heb ik zo nie van geho- ren. Hij gaat de weg, die de Here hem wijst". „De Here? De Here? Weet jij dat wel zeker, Kees Venkel? Het zou ook wel de duivel van de hovaardij kunnen zijn". „Neen, Janus, dat mot je nou nie zegge. Nee, hovaardij ligt 'm nie". ,,'t Ben mijn zaken nie, maar ik mot je toch waarschouwen want je zal toch ook wel weten dat er geschreven staat: „Als de hoogmoed komt zal ook de schan de komen, maar met de ootmoe digheid is wijsheid". „Ja Janus, dat weet ik en ik lees ook in het Woord. Gij vaders tergt uwe kinderen niet, opdat zij niet moedeloos worden, 't Zijn mijn zaken niet, weet je. De dwaasheid is in het hart des jon gen gebonden, Janus, en die juf frouw van de dokter, die blijft niet hier en Marien ook nie en die gaat zijns weegs, zoals de Here hem leiden zal." „Of zoals satan ze zal verzoe ken". „Marien is nie hovaardig Ja nus. Nee, dat kan ik nie zeggen". Neen, hovaardig was Marien niet, hij vereerde Dora, hij zag met grote eerbied naar haar op en herinnerde zich de titel van een boek „La Princesse lointai- ne", waaruit hij met meester Schippers had gelezen. Een prin ses, een ver van hem verwijderde prinses, bleef zij voor Marien, zo ver dat hij zich zelfs nooit had durven afvragen, of hij liefde voor haar gevoelde. Dora had smaak in de eenvoudige, blijmoe dige man, die haar de afleiding en de geestelijke opwekking bracht, welke zij zo zeer behoef de, met wie zij gaarne sprak en wandelde, maar wiens gedach- tensfeer toch wel zeer beperkt bleek. Buiten paarden, rijden, diensttijd en landbouw waren er geen onderwerpen, waarover zij met hem kon spreken. Zodra zij een ander gebied van kunst, lite ratuur, muziek, levensbeschou wing, zelfs van grote wereldge beurtenissen aanroerde, werd hij een geduldig toehoorder, maar kon niet op de besprekingen in-' gaan. Het werd moeilijk een gesprek gaande te houden. Dora had voor paarden niet de minste belang stelling, wist er ook niets van en Venkel viel het zwaar over ande re onderwerpen te praten. Dat had hij bij zijn autodidactische opleiding verwaarloosd, niet er aan gedacht, dat het nodig zou zijn, zich van al die dingen op de hoogte te stellen, te lezen, veel te lezen, inzicht te verwerven over de waarde van boeken, zich begrip te vormen van literatuur, kunst, politiek en al zulke din gen meer, waarover Dora en de dokter met zijn vrouw zo geïnte resseerd konden praten en discu- siëren. Dan zat hij er wat verle gen met zijn figuur bij en wist dat hij door te zwijgen verkon digde: van al deze onderwerpen weet ik niets, daarover kan ik niet meepraten. Hij nam zich wel voor, daarin verandering te bren gen en zijn lectuur niet langer te beperken tot de paarden- wereld, maar op het ogenblik had hij daar niets aan. Op één der laatste wandelin gen, die hij met Dora zou maken, kwamen zij over de Achterweg en daar zei Venkel, op een be paalde plaats wijzend: „Hier was het, dat u mij toen de weg vroeg". Dora keek hem aan en zag dat hij kleurde. Hij had, gevoelde hij, zich vergaloppeerd, hij had dat niet mogen zeggen en hoopte dat zijn gezellin er niet op zou in gaan. Dora echter zocht juist een aanleiding om hem daarover aan het spreken te krijgen, zij wilde weten of het was, zoals zij dacht, dat zij oorzaak en aanleiding was geweest voor zijn studie en op zo gewoon mogelijke en vlakke toon vroeg zij: „Ben je daarna direct aan het studeren gegaan?" Marien kreeg nu plotseling de aandrift haar alles te zeggen en bruusk en snel sprekend zei hij: „Ja, dezelfde avond. Toen ik u daar had gezien wilde ik ook zo worden als u. Ik bedoel iemand, die met zulke meisjes en heren zou kunnen omgaan. Ik wilde niet langer een boer blijven in een vies modderpak, maar een heer worden, die in ander gezel schap kon verkeren". „Het is voor mij een strelend gevoel", zei Dora zacht, „te horen dat ik zo'n macht over u heb ge had en een eer om te zien wat u bereikt hebt. U had een moeilijk wérk op u genomen en u hebt het volbracht ook. Nu wandelt u met hetzelfde meisje op dezelfde weg en u bent heel wat anders geworden dan 'n boerenjongen". Zij wist nu dat het juist was wat zij vermoed had en wilde het onderwerp niet verder aanroeren, vrezend dat het Marien tot uitla tingen zou brengen, die zij ver mijden wilde en om dat afdoende te bewerkstelligen, zei ze: „We zijn hier dicht bij je huis, niet waar. Laat ons eens daarheen gaan, ik wil graag, voor ik weer vertrek, kennis maken met je ouders en eens zien waar je vroeger hebt gewoond". Marien bracht haar naar zijn woning, waar zijn moeder me vrouw met ontzag ontving. Zijn vader gaf haar knorrig en kort bescheid op haar begroeting en verliet het vertrek. (Wordt vervolgd). gen middernacht tussen de eige nares en een klant ruzie ont staan, omdat de laatste 'n plaat van de wand had gescheurd. De caféhoudster uitte hierover haar Verontwaardiging hetgeen door de klant, een 19-jarige jongeman niet Amsterdammer, werd be antwoord met door uit de ach terzak van zijn pantalon een heel zwaar legerpistool te trekken en dit op de vrouw te richten. Toen een ijlings gealarmeerde politie agent verscheen gooide de jonge man het wapen, dat later bleek met twee scherpe patronen gela den te zijn, over een tafel heen in de hoek van het café. In die hoek zat een man, die aanvan kelijk weigerde van zijn plaats op te staan. Toen de agent hem beetpakte stond hij op. Het pi stool werd aan zijn voeten ge vonden. Deze man, een 33-jarige Ihandelsöorrespondiefit uit Am sterdam, een oppervlakkige ken nis van de 19-jarige jongeman, bracht tezamen met hem een be zoek aan het café. Op het politiebureau gaf de Engels sprekende jongeman op dat hij 20 jaar en Amerikaans soldaat was. Op hem werd echter een Nederlands paspoort gevon den en bij de ontdekking hiervan begon hij zich van zijn moeder taal te bedienen. Bij nader onderzoek bleek hij in het bezit van verscheidene Amerikaanse papieren met ver schillende namen. Op zijn vriend (de handelscor respondent) werd een patroon gevonden van het zelfde kaliber als de twee waarmede het pistool was geladen. De recherche zoekt thans uit op welke wijze de jongeman aan het legerpistool en aan de Ame rikaanse papieren is gekomen. De Zuidslavische ambassadeur te Washington, Popovic, heeft de Amerikaanse regering verzocht 430.000 ton graan naar zijn land te sturen. De schaarste zou te wijten zijn aan de droogte van de afgelopen twee jaar.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2