Beria greep naar de macht! Het Oosten in opschudding Vereenvoudiging van de gasvoorzienmg Avifauna failliet Eric de Noorman en Bor Khan 9 w Oostenrijkse smokkelaars koning in Bolivia neergeschoten Reeds vóór Stalins dood trof hij maatregelen DE AMERIKAANSE ATOOMKANONNEN FrieJrich Wühl ontliep zijn noodlot niet Drong Oostherlijnse opstand door tot in het Kremlin? De Europese hetalings-unie Malakka wordt rustiger Liquidatie volgt in October a.s. 99 h Britse politie-patrouille m Serawak verdwenen? TWEEDE BLAD Zaterdag 18 Juli 1953 8* Jaargang Mo. 2396 Duivel van de N.K.D.W. verstrikt in eigen netten BUITENLANDS OVERZICHT A 99 DE VRIJE ZEEUW In een cel ergens in de Sowjet- Unie wacht de grote tweede man van het arbeidersparadijs op zijn berechting. Het is Lawrentie Beria, het hoofd van de staats veiligheidsdienst en minister van Binnenlandse Zaken van de Sow jet-Unie, die nu zelf beschuldigd wordt van de ergste dingen die men zich in Rusland op de hals kan halen, namelijk: 1. een huur ling van buitenlandse imperialis tische krachten te zijn; 2. hande lingen te hebben gepleegd om de macht in handen te krijgen; 3. gepoogd te hebben het ministerie van Binnenlandse Zaken (zijn ministerie) boven de partij en de regering te plaatsen, kortom een revolutie te hebben voorbereid en sabotage en landverraad te hebben gepleegd. In weerwil van het zoete ge zang van de officiële publicaties van het Kremlin over de homo gene samenwerking tussen de „grote drie" van de Söwjet-Unie had men alom in de wereld reeds een dergelijke gang van zaken verwacht, zij het dat men nog niet wist wie van de drie aan het langste eind zou trekken. Dat het tussen Malenkow en Beria tot strijd zou komen, was te voor zien. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft meege deeld, dat het Amerikaanse le ger over voldoende atoomkanon, nen beschikt om de eenheden van het 8e leger in Korea er mede uit te rusten. De woordvoerder deelde ver. der in antwoord op een vraag op een persconferentie mede, dat geen enkel atoomkanon op het ogenblik overzee is. Daar waar machtige personen samen het bewind voeren, is een botsing onvermijdelijk. Laten wi;' hierbij niet vergeten, dat zij bei den in hart en nieren revolution nair zijn en de neiging tot om wenteling in ieder van deze man last van Beria vrijgelaten. Wie was dus de man achter de scher men van dit complot? Niemand minder dan Beria zelf. Ongetwij feld heeft deze vrijlating Malen kow de ogen geopend, voorzover deze al niet open waren. Beria ging nog verder en legde nog meer kaarten op tafel en wel in de vorm van de ingrijpende wijzigingen, die hij aanbracht Als Malenkow niet had toe geslagen zou de massa- lin de enige erfgenaam zijn geworden van Stalin. nen aanwezig is. Het ging er moordenaar van het Krem- slechts om, wie door intriges en afbraak van de reputatie van een ander het zo wist te leiden, dat de partner onmogelijk werd. Zo op het oog stonden de kan sen van Beria in deze strijd niet slecht. Hij was de man die het .r kort na Stalins dood naar Geor- nodig gebruik van kon maken. gië reisde en daar verschillende ties plaatste. Het was met alleen S.' SS hier dat h« dit te*; „v.r.lel- ders in de Sowjet-Unie plaatste mier Malenkow ook heeft gezeten. i Goede opmerkers hebben ge- de strijd achter de schermen van zien hoe in de laatste maanden het Kremlin zich steeds meer toespitste en haar hoogtepunt naderde. Het was Beria die han delde en acties ondernam, terwijl Malenkow gespannen toekeek en op zijn kans wachtte. Door deze acties heeft de tweede man van de Sowjet-Unie zich blootge geven. HOE BERIA WROETTE. Achteraf is gebleken, dat hij zijn greep naar de macht reeds tijdens het leven van Stalin voor bereidde. Het beruchte „artsen complot", dat door een toeval werd ontdekt en waarvoor Beria als hoofd van de staatsveiligheid een reprimande kreeg, levert hiervan het bewijs. In de Sowjet-Unie gebeurde onder het alziend oog van Beria niets onopgemerkt. Hoe kon het dan dat hij het artsencomplot niet bemerkte? Na Stalins dood gaf hij zelf het antwoord. De ge arresteerde artsen werden op Volgens mededelingen van de Oostenrijkse consul te La Paz in Bolivia heeft de politie aldaar het doorgeschoten lichaam gevonden van de Oostenrijker Friedrich Wühl, oud 44 jaar en ongehuwd. De politie ontdekte het stoffelijk overschot in de struiken aan de rand van een uitgestrekt oer woud in de omgeving van La Paz. Van de dader ontbreekt elk spoor. Wie was deze Wühl? In Aug. 1947 noemde men in Oostenrijk zijn naam slechts fluisterend. Wühl stond toen reeds bekend als de Weense smokkelkoning. Hij stond aan het hoofd van een niets en niemand ontziende ben de van smokkelaars. Bij haar smokkeltochten maakte deze bende gebruik van een zwaar ge pantserde vijftons vrachtwagen. Wühl en zijn bendeleden waren met machinepistolen gewapend en zij ontzagen zich niet hiervan gebruik te maken en douane beambten en politiemannen neer te schieten. De bende had haar hoofdkwar tier in de Russische zone van Wenen. Er werd vooral gesmok keld op Hongarije. De leider werkte in zijn Weense tijd samen met de misdadiger Benno Blum, eveneens een Oostenrijker. De mannen smokkelden voorname lijk Amerikaanse sigaretten. Blum kwam later in dienst der Russen als spion en trad voor hen op als mensenvanger bij uit nemendheid: zéér veel onschul- digen verdwenen zodoende in de Russische kerkers. Jarenlang kon deze bende ge zamenlijk met de bende van Wühl straffeloos in Oostenrijk opereren, totdat de Amerikaanse militaire politie daar een einde aan maakte en ingreep, een aan tal arrestaties verrichtte en de bendeleden voor het gerecht bracht. Benno Blum wist aan de greep der politie te ontkomen en hij dook onder in de Russische zone van Wenen, waar hij geruime tijd onvindbaar bleef. In een monster proces te Salzburg werden de bendeleden allen tot levenslang veroordeeld, na verraden te zijn door Wühl. Wühl wist in het midden van het jaar 1950 uit de gevangenis te ontsnappen en de nasporingen naar zijn persoon bleven vruchte loos. De politie gaf echter de moed niet op, temeer daar zij ook aanwijzingen had ontvangen be treffende de verblijfplaats van Benno Blum, die zich nu in de Amerikaanse zone van Wenen zou ophouden. Begin April 1950 wilde men Blum arresteren. Het kwam tot een vuurgevecht tus sen hem en de leden van de mili taire politie en Blum liet daarbij het 'leven. Zijn kameraad Wühl begreep toen wel, dat hem eenzelfde lot te wachten stond en hij week uit naar Bolivia. Vandaar stuurde hij aan de politiepresident van Wenen een brief, vermeldende dat hij veilig en wel in Amerika was aangekomen; dat hij het overigens goed maakte en de hartelijke en beste wensen aan de Weense politie deed toekomen. Volgens mededelingen van de Oostenrijkse consul te La Paz bleek, dat Wühl daar eveneens een smokkelaarsbende had sa mengesteld. Het vermoeden is gerechtvaardigd, dat hij in con flict is gekomen met zijn Boli viaanse bendeleden met het voor noemde gevolg. hij vertrouwden op de hoogste posten en bereidde zijn greep naar de macht voor. Het wekt alleen verwondering, dat een zo geslepen figuur als Beria deze maatregelen openlijk nam en zich hierdoor in de kaart liet kijken. In het buitenland kreeg men hierdoor de indruk, dat Beria reeds de eerste man in de Sowjet-Unie en Malenkow al geruisloos opzij geschoven was. HET EINDE. Niets blijkt minder waar te zijn. Malenkow zat als een spin in zijn web en liet Beria rustig zijn gang gaan, tot de voorberei dingen van deze revolutionnair zover gevorderd waren dat ingrij pen noodzakelijk werd. Voor Beria is het spel ten ein de; hem wacht nu een zekere dood en hij zal zich enigszins kunnen voorstellen, hoe het met hem gaan zal, want hij kent de methoden van onderzoek als geen ander. Deze Russische Himmler, de man die ontelbare doodvonnissen ondertekende, die grootscheepse zuiveringen leidde, waarbij zijn beste vrienden onder zijn handen vielen; hij die mil- lioenen mensenlevens op zijn ge weten heeft, zal nu verhoord en berecht worden op de manier die hij zelf heeft ingevoerd in het „sowjetrecht". Malenkow en Molotow hebben hun gevaarlijkste tegenstander uit de weg geruimd. Zij blijven nu samen over om het Sowjet- schip te besturen. Er kan echter maar één kapitein op een schip zijn. Wie zal het volgende slacht offer zijn, die blijkt geen goed communist te zijn, Malenkow of Molotow? Het is nog niet met zekerheid bekend in hoeverre de verwijde ring van Beria uit het Russische driemanschap een direct of in direct gevolg is van de ongere geldheden in het Oosten. Ook de onverwachte terugkeer van Sem- jonov te Berlijn met nieuwe poli tieke richtlijnen van het Krem lin (waar de hoogste Sowjetlei- ders - met de ambassadeurs te Washington, Londen en Parijs hebben vergaderd) kan verras singen medebrengen. De „Juni-dagen" in Oost-Ber- lijn en in de Sowjet-zone van Duitsland hebben het gehele beeld van midden- en West- Europa veranderd. Het blijkt nu wel duidelijk, dat de Oostduitse regering een marionet is, die door buitenlandse troepen tegen haar eigen ongewapende onderdanen beschermd moest worden. De satellietstaten hebben inmiddels ook hun ware gedaante laten zien. Een eenvoudige installatie, die het mogelijk maakt propaangas met lucht in zo gunstige verhou ding te mengen, dat lichtgas kan worden vervangen of aangevuld is door het Haagse ingenieurs bureau T. A. Blomsma gecon strueerd. Propaangas (kraakgas), dat in grote hoeveelheden kan worden geleverd door de raffinaderijen van de petroleumindustrie, kon tot nu toe slechts tot drie per cent worden bijgemengd. Dit hangt samen met de chemische structuur van dit gas, dat een laag kookpunt heeft. Indien men het giftvrije pro paangas eerst met lucht mengt (1 op 4,5) en nadien aan lichtgas toevoegt, dan kan tot 30 procent bijmenging komen. Het ingenieursbureau is er in geslaagd een zodanig veilige automaat te construeren, dat dit mengsel inderdaad te verwezen lijken is. Op deze manier kan het lichtgas van de bestaande pro- ductieapparaturen worden „gevi- taminiseerd". Aangezien echter deze automa tische lucht-propaanmenger 55 procent propaan en 45 procent lucht aflevert, kan dit product ook lichtgas vervangen of aan vullen. Blijkens door de organisatie voor Europese economische sa menwerking gepubliceerde cij fers was het tekort van Frank rijk in de Europese betalings unie in Juni het grootst van al le. Het nadelige saldo beliep 56,8 millioen dollar. Ook nu weer was West.Duitsland de grootste cre diteur met 52,9 millioen dollar. Het Engelse voordelige saldo was met 4,2 millioen het kleinst sedert verscheidene maanden. Deze tweeledige aanvullings mogelijkheid en vervangings mogelijkheid opent ook een breed perspectief voor die gemeenten waar men aardgas levert of gaat leveren. Immers, is de aardgasaanvoer onvoldoende, of zou deze ophou den, dan kan deze installatie in springen. De eerste automatische lucht- propaangasmenger wordt voor plaatsing te Elburg geleverd aan het Zwolse gasbedrijf. Voor Elburg behoeft dit apparaat slechts twee uur per dag te wer ken. Het reageert dadalijk als de gasdruk te laag wordt en scha kelt bij voldoende druk automa tisch weer uit. Tal van andere gemeenten heb ben het voornemen het Zwolse voorbeeld te volgen, omdat deze oplossing goedkoop en, blijkens de gasstichting, uitstekend is. Het apparaat brengt de tem peratuur van vloeibaar propaan op 4 graden Celsius. Aangezogen lucht krijgt dezelfde temperatuur en verliest daardoor vocht. Aan de vereiste om het propaangas nauwkeurig op dezelfde druk te houden, voordat het de mengka mer in gaat (door temperatuur wisselingen kan deze druk hevig schommelen), wordt met behulp van een automatische druk-af- sluiter voldaan. Na het mengen var lucht en propaangas wordt doorlopende automatische con trole gehandhaafd. De constructeurs menen, dat zij met deze apparatuur een waardevolle bijdrage tot verdere modernisering van de Neder landse gasvoorzieningsbedrijven hebben geleverd. Constructie en bouw zijn beide van Nederlandse oorsprong. Reeds eerder heeft het bureau van ing. Blomsma apparaturen geconstrueerd, die tal van in- industrieën een oplossing van het gasaanvoer-vraagstuk brachten. Hij heeft zich op de techniek van butagas en propaangas gespeci aliseerd. Zo werden bijvoorbeeld grote bedrijven, dit gebak en suiker- kerwerk produceren, voor de ovens rechtstreeks of via gasbe drijven van propaan-gasinstalla- ties en koel-elementen voorzien. Een groot motorrevisiebedrijf laat de motoren inlopen op pro paangas, dat schoon en droog is en de metalen niet aantast. Proeven worden genomen om ook automotoren in het verkeer op propaangas te laten lopen. Het vraagstuk is hier om het vloeibare propaan in gasvormige toestand onder het goede lueht- mengsel in de cylinders tot ex plosie te krijgen. In de Verenigde Staten neemt men proeven met het inspuiten in de motoren met vloeibaar propaan. Het vraagstuk van de tempe ratuur werpt daar echter tame lijk grote moeilijkheden op. Een oplossing met propaan in gas vorm lijkt gunstiger. De gebeurtenissen moeten wel invloed hebben op alle toekom stige ontwikkelingen van de „Duitse kwestie", hetzij bij een eventuele viermogendhedenconfe- rentie of op andere wijze. Doch ze zullen ook van invloed zijn op toekomstige ontwikkelingen in het gehele gebied „achter het ijzeren gordijn". Er zijn verbeteringen beloofd.. Het communistische blad „Neues Deutschland" zegt hierover, dat „er een nieuw tijdperk is aange broken, dat gekenmerkt zal wor den door een grotere belangstel ling van de staat voor de arbei dende klasse...." De minister van de Spoorwegen kondigde aan: „Onze spoorwegarbeiders hadden reden tot ontevredenheid. Aan hun eisen zal tegemoet ge komen worden." Onder de beloofde hervormin gen zijn voorts het intrekken van alle orders om harder te werken; 75 °/o korting op de spoorwegtarieven voor de arbei ders; verhoging van ouderdoms- en weduwenpensioenen; meer en betere werkkleding; meer arbei derswoningen, enz. Hoe dit alle maal bereikt moet worden m het kader van een reeds geschokte economie wordt er niet bij ver teld. EEN DUBBELE TONG. De Sowjet-autoriteiten spreken met twee stemmen. In de hoop de arbeiders te sussen, geven ze de grieven uit het verleden toe en beloven hervormingen voor de toekomst. En te zelf der tijd trachten zij wanhopig de arbei ders ervan te overtuigen, dat de relletjes geheel door Westerse agenten op touw zijn gezet. Zij kunnen echter niet ver wachten, dat dit verhaaltje in Duitsland wordt geloofd. Het is in de eerste plaats bestemd voor de Sowjet-Unie en de andere satellietstaten. Toch bleven daar de reacties evenmin uit. Overal heeft de Sowjetregering met openlijke ontevredenheids betuigingen en onrust onder de arbeiders te kampen. Vóór de uitbarsting te Berlijn vonden reeds onlusten in de Tsjechoslo- waakse staal- en bewapenings industrieën in Pilsen en in het mijncentrum van Moravska Os trava plaats. En de onrust in Tsjechoslowakije wordt niet docr verzoeningsmaatregelen bedwon gen, doch door onderdrukking. Op sabotage een elastische term in communistische kringes staan strenge straffen. En Óe vakvereniging is niet alleen ver antwoordelijk voor het uitvoe ren van het vijfjarenplan doch ook van de „orders, door de Sowjet-Unie geplaatst". Nu is in Moskou zelf de machtige Beria gevallen Het algemeen beeld in het door de Sowjets bestuurde centrale Europa geeft dus onrust onder de bevolking te zien en onzekerheid onder de leiders over hoe deze toestand het hoofd te bieden. Gebeurtenissen in elk land heb ben onvermijdelijk hun terugslag op andere landen. Om bijv. het voedseltekort in Oost-Duitsland op te heffen, is door de Sowjets aan Hongarije bevolen om grote hoeveelheden vlees, eieren en vet naar die zone te zenden. Dit is gebeurd en het onmiddellijke ge volg hiervan was een sterke ach teruitgang van de voedselpositie in Hongarije zelf. En zo gaat het maar door. Uit de laatste berichten over Malakka blijkt, dat men daar de toestand weer onder controle heeft. De hoge commissaris, Sir Gerald Templer, zei onlangs op een persconferentie, dat de com munisten, ofschoon ze nog een gevaarlijk gewapend potentiaal hebben, overal tot diep in de rim boe teruggedreven waren en elk contact met gouvernementstroe pen en politie vermeden. De cijfers spreken voor zich zelf. Twee jaar geleden vonden er per maand een 200 ernstige in- Alphen aan de Rijn zal zijn grootste attractie over enkele maanden kwijt raken. Vrijdagochtend heeft de ci viele kamer van de Amsterdam se rechtbank onder presidium van mr E. de Gay Fortman het uitstel van betaling ingetrok ken, dat tot volgend jaar Mei verleend was aan de N.V. Briti- maatschappij Vogelpark Avifau na en deze maatschappij in staat van failissement ver. klaard. i Dit zal het laatste seizoen zijn, waarin het publiek het vogel park, dat deze zomer nog nor maal geopend zal blijven, zal kunnen bewonderen. Het zal wegens een schuld, die op het ogenblik 750.000 bedraagt, in October a.s. worden geliqui deerd. Naar wij vernemen zal de di rectie van Avifauna tegen de beschikking van de rechtbank appèl aantekenen bij het Am sterdams gerechtshof. De curatoren tekenen daarbij echter aan, dat de liquidatie niettemin zeker is. Ook al zou het hof ceslissen, dat de surce- ance van betaling niet onmid dellijk zal worden ingetrokken. Deel in: HET LOKKENDE ZWAARD. cidenten plaats meestal aan vallen op geïsoleerde boerderijen en plantages. In het eerste kwar taal van dit jaar waren het er slechts 18. Voorts zijn er steeds meer terroristen, die zich over geven en zij, die zich niet in de jungle hebben teruggetrokken, opereren nu nog slechts in kleine groepjes van 3 tot hoogstens 12 man. Ze zijn moeilijk op te spo ren, doch betrekkelijk onschade lijk. Zo is dus de poging, die in 1948 begonnen werd om het gezag op Malakka omver te werpen en ix, een deel van het land een com munistische regering te stellen, volgens het voorbeeld van de Vietminh, bezig te mislukken. Van het begin af aan moeten de organisatoren en leiders var de opstand de toestand volkomen verkeerd beoordeeld hebben. Door hun eigen theorieën misleiö schijnen ze werkelijk geloofd te hebben, dat, zodra ze een ge wapende opstand begonnen, ze zeker zouden zijn van de steun van de massa van het volk, waartegen de regering onmoge lijk opgewassen zou zijn. Die steun hebben ze echter nooit ge kregen. De moeilijkheden, waar mede de regering te kampen had, lagen op een ander terrein. Van uit schuilplaatsen in de rimboe konden de terroristen gemakke lijk rooftochten ondernemen on der de verspreide bevolking in de nabijliggende gebieden en ben door geweld dwingen hen te pro vianderen. Door de bevolking uit deze gebieden op grote schaal te evaeuëren, door de troepen te trainen voor een rimboe-oorlog en door de oprichting van bin nenlandse beveiligingstroepen, heeft men echter aan deze ter reur het hoofd kunnen bieden ers de terroristen tot ver in de rim boe kunnen terugdrijven. 142. Hoewel hfj beseft, dat iedere minuut uit stel de ontvoerders ten goede komt, spoedt de Noorman zich toch het eerst naar de tent, waarin men Wolf ge legd heeft. De hond kwispelt zwakjes, wanneer hij zijn meester ziet, doch als Eric de wonde wil onderzoeken, trekt het trouwe dier toch zijn bovenlip op en gromt zachtjes. Blijkbaar hebben de nomaden meer gevoel voor diéren, dan men zou vermoeden, want men heeft het gewonde dier op zachte kussens gelegd en het eten en drinken verstrekt... doch het vlees zowel als het water staan on aangeroerd naast Wolf. De ongeduldige stem van Bor Khan roept Eric tot de werkelijk heid terug en na een paar vriende lijke woorden tot de hond, verlaat hfj zachtjes de tent. De mannen staan reeds gereed ivilV om de achtervolging te beginnen. In korte, afgebeten zinnen deelt de oude steppenhoofdman Eric mede, dat hijzelf niet aan de achtervol ging kan deelnemen wegens de op handen zijnde komst van de ande re stamhoofden. „Ik zal U echter iemand medegeven wiens haat je gens Tsacha de mijne evenaart, Noorman," besluit de grijze hoofd man, Hij knipt met de vingers en als Eric zich half omwendt staart hij recht in het ondoorgrondelijke brede gelaat van... Kohorr...! „Ik ben uw dienaar, gij beveelt," mompelt Kohorr buigend. „En toch o Khan, zijn wij zonen van de haat gij en ik..." Eric geeft geen antwoord, want het staat hem maar matig aan de man, die hem reeds zoveel leed heeft berokkend, nu als bondge- noot te moeten aanvaarden hoewel over Kohorr denkt, hfj van onschatbare waarde zal zijn in de strijd tegen Tsacha... Eric knikt kortaf en even vliegt er een verheugde grijns over het gele gelaat van Kohorr. „Gij hebt uw wrok vergeten, o Khan, thans zult ge mijn toewijding proeven..." Onder het onverstaanbaar ge mompel van Orm, wiens blikken maar al te duidelijk tonen hoe hij stijgen de man nen in het zadel en in galop gaat het naar de overzijde van de rivier. De aanwijzingen van Alhabar vol gende, valt het Kohorr niet moei lijk de nog verse sporen der ont voerders te vinden en in een wolk van stof snelt de kleine verbeten ruiterschaar vooruit langs het spoor van Tsacha en zijn bende... Het ochtendblad „Pedoman" zegt uit welingelichte bron ver nomen te hebben, dat het bin nenlands bestuur van W.-Bor- neo een expeditie heeft gezon den naar de grens van Serawak (Brits-Borneo) teneinde rapport ,uit te brengen over een Britse politie-patrouille, die in dat ge bied zou zijn verdwenen. Dt In donesische politie expeditie is 2 weken geleden uit BancTierma- sin vertrokken. Verwacht wordt, dat de vx- peditie, mede in verband met slechte verbindingen, 2 maan den onderweg zal zijn. D.e2e „welingelichte bronnen" deelden aan het blad mede, dat het ver dwijnen van de Britse expeditie vermoedelijk in verband staat met het aanleggen van een vliegveld in het dorp Bari.e in Serawak. Zij weigerden mede te delen, wat de bedoeling van de Engel sen is om een vliegveld in de nabijheid van de Indonesische grens aan te leggen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5