Zuidkoreanen blijven opdringen Ml De strijd in Indo-China De Egyptische kwestie Hevige gevechten van man tegen man Pijnlijke verkiezingscampagne op de Philippijnen Overvallen in de Oosthoek HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN w Cu cUU Wees voorzichtig bij doodsproeien aardappelloof Prinses Margaret en haar moeder weer te Londen PRINSES MARGARET STAKINGEN TE OOST-DUITSLAND WEERSVERWACHTING In Pendsjaab verdronken 60 mensen vcvt Ex-nazi's eisen schadevergoeding Biankenhorn in De ontsnapping van W -Duitsland teruggekeerd jeugdige delinquenten te Vught Churchill wordt weer sterker Nieuw Russisch ministerie Egyptisch communiqué over incidenten in Suez-kanaalzone Snelheidsrecord voor vliegtuigen Noordoostpolder kreeg 15.000ste inwoner Zal Denemarken tweede tankschip aan de Sowjet-Unle afleveren 1 De lijn der Sowi et-politiek x Indonesië Want m iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele "S10W-SM0KE"VIRGINIA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON-SALEM FIELDS USA In West-Duitsland klinkt dreigende taal Frankering bij ALcnnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 18 JULI 1953. 8e Jaargang No. 28%. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceat; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adre» Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Een Zuidkoreaanse woord voerder heeft Vrijdag medege deeld, dat Zuidkoreaanse troe pen over een frontbreedte van 29 kilometer minstens anderhal ve kilometer zijn opgerukt. De tweede dag van het geal lieerde tegenoffensief begon met zonnig weer, waardoor de geallieerde luchtstrijdkrachten in staat waren de wijkende com munisten te bestoken. De aanvallende Zuidkoreanen worden voorafgegaan door Ame rikaanse tanks en vlammenwer pers. De geallieerde luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat Don derdagavond 23 reuzenforten van bases in Japan hun zwaarste aanval in elf maanden hebben ondernomen. Zij wierpen 230 ton De koningin-moeder van En. geland en prinses Margaret zijn te Londen teruggekeerd na hun bezoek van 16 dagen aan Zuid- Rhodesia. springstof uit op de gevechtslijn, voornamelijk op de dommunis' tische divisies die trachten de op rukkende Zuidkoreanen tegen te houden. Een waarnemer zeide, dat een bom van 1814 kilo zestien zware ontploffingen in een kettingre actie teweeg bracht. Een woordvoerder van het achtste Amerikaanse leger heeft medegedeeld, dat volgens 'n ma tige schatting de Chinezen van Dinsdag 7 Juli tot Dinsdag 14 Juli 21.000 man aan doden en gewonden hebben verloren. Sedert twee jaar leden de Chi nezen in een week tijds niet zul ke zware verliezen. Een Chinese divisie ondernam Donderdagavond een aanval op geallieerde stellingen bij de ijze ren driehoek. Volgens een Zuid koreaanse officier was de aanval „niet ernstig". De Zuidkoreanen werden bij hun opmars in het ruwe bergland in felle gevechten gewikkeld. Ook vliegtuigen van Ameri kaanse vliegkampschepen namen deel aan operaties boven het to neel van de strijd aan het front. Een munitie-opslagplaats is in de lucht gevlogen, aldus de marine. Geallieerde jachtbommenwer pers hebben Donderdag bijna 903.800 kilo bommen op de com munisten uitgeworpen. Aan de Westkust van Korea hebben een Brits en een Austra lisch fregat communistische stel lingen en troepen beschoten. De Zuidkoreanen hebben Vrij dag hun tegenoffensief voort gezet en veertien strategische heuvels heroverd. Op verschei dene punten drongen zij hun te genstanders twee kilometer ach teruit. Uit frontberichten blijkt echter, dat zij de Chinezen nog niet hebben teruggeworpen op de stellingen van waaruit dezen Maandag hun grote offensief waren begonnen. President Rhee van Z.-Korea heeft Vrijdag 'n bezoek gebracht aan het oostelijk en westelijk deel van het centrale front en Zuidkoreaanse korpscommandan ten opgeroepen ,,geen duimbreed Koreaanse grond aan de Chine zen af te staan". Vrijdag waren langs het gehe le dertig kilometer lange front, dat zich uitstrekt van de sluip schuttersbergrug in het westen tot de rivier de Poekhan in het oosten, hevige gevechten van man tegen man aan de gang. Beide partijen trachtten met hevig artillerievuur aanvoer van troepen en voorraden van de tegenpartij te verhinderen. Het door de „Daily Mirror" gelanceerde referendum over de vraag, of het prinses Margaret eventueel zou moeten worden toegestaan te huwen met kapi tein Peter Townsend, die ge. scheiden is en 2 dochters heeft leverde het volgende resultaat op: vóór 67.907 stemmen, tegen 2.235 stemmen, aldus meldt het blad zelf. Verscheidene bataljons para chutisten zijn Vrijdagmorgen vroeg bij Langson, 150 km ten N.-O. van Hanoi, uitgeworpen om vernielingen aan te richten in de opslagplaatsen van de Viet- minh alhier. Langson is 'n kruis punt van aanvoerwegen uit Chi na. Deze stad is einde 1950 door De Philippijnen leveren van daag ten dag een merkwaardig schouwspel. De campagne voor de presidentsverkiezingen is reeds enige tijd geleden begon nen. Niettegenstaande dit feit moet president Quirino, die voor zijn herverkiezing staat, naar de V.S. vertrekken, aangezien hij zich daar onder medische behan deling moet stellen. Het is mogelijk, zo schrijft het Britse blad „Manchester Guar dian" verder, dat inderdaad no dig is, want men zegt, dat hij lijdt aan malaria, nerveuze uit putting, nier- en hartcomplica- ties en maagzwerenHet lijkt alles meer op de fysieke toestand De onder Amerikaans beheer staande Berlijnse radio-station ,.Rias" heeft gemeld, dat 14.000 arbeiders van de Buna-fabriek bij Merseburg in O.-Duitsland in staking zijn gegaan om de vrij lating af te dwingen van 17- Juni-betogers en andere politie ke gevangenen. De arbeiders zouden ook vrije verkiezingen en het aftreden van de regering-Grotewohl eisen. De volkspolitie zou er niet in geslaagd zijn de staking te breken. In welingelichte Oostduitse kringen werd in de vroege uren van Vrijdag meegedeeld, dat ar beiders in vele andere fabrieken in Oost-Duitsland en O.-Berlijn ook met staking dreigen. Het partijloze Egyptische blad „Al Aharm" schrijft, dat in 'n be langrijke Amerikaanse nota die door de Egyptische rege ring is ontvangen, „Amerika ten volle het standpunt van Egypte in het geschil met Engeland over de kanaalzone steunt". Volgens het Wafdistische blad „Al Misri" staat er in de nota, dat Engeland Egyptes volledige souvereinlteh over het gehele Egyptische grondgebied moet e"liennen, dat alle buitenlandse deskundigen onder Egyptisch toezicht moeten komen, dat er moderne wapens en militaire Uit het Oostelijke deel van de Oosthoek zijn de laatste tijd enkele roofovervallen op onder nemingen gemeld. Op 19 Juni werd een overval gepleegd op de onderneming Djatiroto in het Banjuwangische waarbij een beurag van rp. 10.000 en enige persoonlijke bezittingen van de employé's werden meegenomen. Op 21 Juni moest de onderne ming Tanah Manis het ontgel den. Hier werden eveneens kas. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. IETS KOELER. Wisselende bewolking met en kele verspreide buien en een kans op onweer. Overwegend matige Z.-W. wind. Iets lagere middagtemperaturen dan Vrijdag. ZONDAG 19 JULI. v.m. n.m. Breskens 6.55 7.11 Terneuzen 7.30 7.46 Hansweert 8.10 8.26 Walsoorden 8.20 8.36 MAANDAG 20 JULI. v.m. n.m. Breskens 7.46 8.08 Terneuzen 8.21 8.43 Hansweert 9.01 9.23 Walsoorden 9.11 9.33 geld en persoonlijke eigendom men van de employé's meegeno men. Op 26 Juni was de onaer- nem'ng Soengei Lemboe aan de beurt. Soengei Lemboe ligt in de buurt van Kesilir. De juist uit Djember teruggekeerde admini strateur van Soengei Lemboe, de heer G. H. Vlierboom, die daar een bedrag van rp. 79.000 had gehaald werd in zijn woning otervallen door enkele gev.'a- pende mannen. Zij dwongen hem het geld af te geven. Daar na werd hij naar de keuken van zijn huis overgebracht, waar zich het huispersoneel bevond, dat door een van de rampokkers werd bewaakt. Na uit het huis een en ander te hebben wegge nomen, gingen de rovers er van door. Er kon niet direct alarm worden gemaakt, daar de tele foon ouiten werking was ge steld. Toen tenslotte de politie was gewaarschuwd, waren de rampokkers niet meer te beken nen. Ook van de andere over vallen heeft men de daders nog niet kunnen achterhalen. Het vermoeden bestaat, dat alle overvallen door één groep zijn gepleegd. uitrusting aan de Arabische landen moeten worden gegeven en dat Egypte, dat een leidende plaats inneemt onder de Arabi sche landen, voldoende econo mische steun van Amerika moet ontvangen opdat het communis me kan worden bestreden en de levensstandaard kan worden verhoogd. Het partijloze blad „Al Ach- bar" tenslotte zegt, dat Ameri ka zich bereid heeft verklaard deel te nemen aan de opleiding van Egyptenaren ter vervanging van de buitenlandse specialis ten op de kanaalbasis. Egypte zou met het Westelijke blok moeten samenwerken bij de be veiliging van het Midden-Oos ten ingeval van oorlog. „Engeland zal binnen een week zijn definitieve standpunt over de Amerikaanse voorstellen be kend maken", aldus het blad, „en het antwoord zal gunstig zijn". Het standpunt van Egypte ten aanzien van de voorstellen is nog niet bekendgemaakt, aldus het blad. ZON MAAN Juli. 18 4.41 20.51 12.57 19 4.42 20.49 14.09 20 4.44 20.48 15.23 21 4.45 20.47 16.38 22.58 23.14 23.36 Op de rivier de Soetlej nabij Piratpoer in Oost-Pendsjaab is een veerboot omgeslagen, waar door ongeveer 60 mensen ver dronken. van een achttiende-eeuwse mo narch dan die van een president uit de twintigste eeuw. Hoewel bergen en zeeën Quiri no in zijn ziekenhuis van Manilla zullen scheiden, is hij toch van plan zijn land per telefoon te re geren. Vanuit zijn bed in Balti more zal hij de lakens blijven uit delen. Het feit ligt er n.l., dat, als hij niet in staat is zijn plich ten waar te nemen, de Grondwet gebiedt, dat zijn taak wordt over genomen door de vice-president. Ongelukkig genoeg voor Qui rino is deze vice-president hoewel aanvankelijk één van zijn eigen supporters omgezwaaid en maakt thans deel uit van de oppositie en heeft zich daarvoor candidaat gesteld. Als hij dus het regeringsapparaat nu in han den zou krijgen, zouden de kan sen voor Quirino wel eens kun nen kerenEr worden heel wat bittere woorden gesproken tijdens deze campagne. Tijdens een bijeenkomst van de pas opgerichte democratische partij, zei een senator: „Ons volk kan het huidige leiderschap niet langer verdragen, dat fysiek zo zwak is, moreel zo ongevoelig, zo vervallen en zo reactionnair." President Quirino heeft daarop als antwoord gezegd, dat zijn vijanden het herstel van zijn ge zondheid stimuleren. Schandalen worden aan alle kanten openbaar gemaakt. Het financieringscomité van de se naat onderzoekt rapporten, vol gens welke voor een waarde van 30 millioen dollar aan toekom stige importvergunningen ver kocht is aan buitenlandse han delslui. Volgens de beschuldiging zijn deze gelden gebruikt voor de betaling der verkiezingskosten van de regeringspartij. Voorts is er een geheimzinnige moord gepleegd. Het slachtoffer was de kroongetuige in een cor ruptiezaak tussen de huidige minister van defensie, die in de plaats van Magsaysay gekomen is. Ondertussen zijn de commu nistische Huks ook weer op het tapijt verschenen. Men zegt, dat zij vorige maand gedurende en kele uren een stad bezet hebben gehouden, die 22 mijl van Manil la verwijderd ligt en dat ze later een overval op een dorp hebben gedaan, dat slechts enkele mijlen van het centrum van Manilla verwijderd ligtKortom, het is verkiezingstijd op de Phi lippijnen De dir.-generaal van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Biankenhorn, is per vliegtuig uit de Ver. Sta ten in West-Duitsland terugge keerd. Op het vliegveld van Frank fort, waar hij o.m. werd begroet door staatssecretaris Hallstein, verklaarde Biankenhorn, dat de ministers van Buitenlandse Za ken van de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk te Washing ton de wensen van bondskanse lier Adenauer met betrekking tot het vraagstuk van de her eniging van Duitsland „in grote trekken" hebben ingewilligd. Premier Churchill die thans rust houdt, wordt weer iets ster ker. Hij zal indirect deelnemen aan het parlementaire debat over buitenlandse zaken, dat de volgende week zal worden ge houden. De waarnemende pre mier Butler, zal met hem over leggen voor het debat. Het officiële blad van de Rus sische communstiische partij de „Prawda", heeft Vrijdag be kendgemaakt, dat er een nieuw Sowj et-ministerie is ingesteld, het ministerie van Middelzware Industrie. Malysjef is van zijn pose als minister van Vervoer en Zware Industrie ontheven om de lei ding van het nieuwe ministerie op zich te kunnen nemen. Nosenko zal Malysjef als mi nister van Vervoer opvolgen. „Le Monde schrijft: Ongeveer 3500 ex-nazis, die na de oorlog geïnterneerd zijn ge weest door de Engelsen, hebben dezer dagen tijdens een bijeen komst dezelfde „schadevergoe dingen" geëist, die de Joden en de andere slachtoffers van het nazi-regime hebben ontvangen voor de tijd, die zij in concentra tiekampen doorbrachten. Tijdens gènoemde bijeenkomst die gehouden werd op de plek, waar het oude Britse interne ringskamp was bij Oerbke in Neder-Saksen, zeiden tal van sprekers, dat honderdduizenden nazis „onrechtvaardig en in strijd met de conventies van Den Haag en Genève waren vastge houden". Een gelijksoortige vergadering werd gehouden in Schwarzen- born bij Kassei. Een voormalig predikant van de nationale pro testante kerk, die gesticht werd onder auspiciën van de nazis, heeft ca ar de loftrompet gesto ken van de nazis, die in de ge vangenis zijn gestorven. „De leden van de nazi-bewe ging", zo zei hij, „zijn de eersten geweest, die de erfvijand hebben herkend. Deze mannen waren de eersten, die stierven voor de beveiliging van het blanke ras. Maar alles is niet verdwenen. Kostbare zaden zijn uitgezaaid en zij zullen rijpen. Hij die ogen en oren heeft, ziet en hoort hoe zij in het geheim groeien. De dag zal komen, waarop de oogst wordt binnengehaald. Het onderzoek, dat de recher che van de gemeentepolitie te Vught heeft ingesteld naar de toedracht van de ontsnapping van 4 jeugdige gevangenen uit de strafgevangenis „Nieuw Vos- seveld" te Vught in de avond van 14 Juli, heeft tot de con clusie geleid, dat de ontvluch tingspoging mogelijk was door nalatigheid van enige bewakers. Tegen de betrokkenen zal proces-verbaal worden opge maakt. Te zijner tijd zullen zij zich voor de justitie hebben te verantwoorden. de Fransen verlaten. Naar gemeld wordt, blijven nog steeds groepen „Khmeren", die ter beschikking van de Fran se uniestrijdkrachten in Cam bodja waren gesteld, deserteren. Een woordvoerder van bet Franse opperbevel verklaarde, dat volgens de eerste berichten weinig tegenstand van opstande lingen was ontmoet en vele mu nitieopslagplaatsen waren opge blazen. Dit is de eerste grootscheepse Franse aanval sedert eind 195L De valschermtroepen zullen zich, na volbrenging van de opdracht, over een afstand van 100 km een; weg moeten banen door bergach tig terrein naar door de Fransen bezet gebied. Men verwacht, dat de overval een zware slag voor de opstan delingen zal betekenen, aange zien dezen in plaatsen als Lang son voorraden hadden opgesla gen met het oog op de strijd na het einde van de regentijd is October. De bevelvoerende kolonel sein de, dat enkele schermutselingen werden geleverd aan de ingan gen van de grotten, waarin de opstandelingen hun voorraden hadden opgeslagen. Later werd gemeld, dat 5000 ton materiaal, waaronder 1000 automatische ge weren, was vernietigd. Aan de operaties, die begun stigd werden door uitzonderlijk goed weer, werd deelgenomen door meer dan honderd Dakota's, jachtvliegtuigen, bommenwer pers en „vliegende verhuiswa gens". Radio-Cairo heeft in een Vrij dagochtend uitgezonden com muniqué over incidenten te Is- mailia meegedeeld, dat Britse militairen drie Egyptische beiders hebben mishandeld en diefstallen hebben gepleegd. Ook hadden Britten 3 Egyptenaren m in totaal 500 beroofd. Over de gedeeltelijke ophef fing van de Britse beperkende maatregelen te Ismaiüa zeide majoor Salem, minister van Na tionale Voorlichting te Caira, dat het voor Egypte geen ver schil maakt of de Britten één ol duizend controleposten in Egypte hebben. Kolonel William Bams van de Amerikaanse luchtmacht heeft het snelheidsrecord voor vlieg tuigen gebroken. Hij bereikte met een Sabre-straaljager van het type F.86D een gemiddelde snelheid van 1151 km per uur. De Noordoostpolder heeft zijn 15.000ste inwoner gekregen in de persoon van Petronella Johanna Maria Kwakman, dochter van de heer en mevrouw A. Kwak man uit Emmeloord. Dit is hun derde kind. De vader kreeg een spaarbankboekje voor de jong geborene. De Deense minister van Bui tenlandse Zaken Kraft, heeft er op gezinspeeld, dat zijn regering geen redenen ziet om een twee de tankschip, dat in Denemar ken voor Russische rekening wordt gebouwd, niet af te leve ren. Verleden jaar werd het eerste in Denemarken gebouwde tankschip voor Russische reke ning afgeleverd ondanks Ame rikaanse protesten. Dit tweede schip moet in het laatste kwartaal van dit jaar worden opgeleverd. Kraft verklaarde, dat van de Deense ambassadeur in Was hington een verslag over een nieuw Amerikaans protest was ontvangen. Dit verslag zal worden bestu deerd, zo zei hij. Denemarken had zorgvuldig het verbod van levering van strategische goederen aan com munistische landen nagestreefd. Dit tweede tankschip wordt echter gebouwd volgens een in 1948 getekende overeenkomst en in Westeuropese landen meent men algemeen, dat het verbod geen betrekking heeft op uit voering van overeenkomsten, die reeds waren afgesloten, al dus Kraft. Het loof van talrijke percelen aardappelen wordt thans, niet zoals gebruikelijk was getrok ken, waarbij vele jongelui een aardig zakcentje verdienden, maar met toestemming doodge- sproeid met arsenieten, tenein de te voorkomen, dat met het zieke loof, ook de knollen zullen worden aangetast. Deze arsenieten (aamorta, cuphar, loofverbrander, far ming loofdoder, lirolofex en loof dood) zijn sterk arsenicum- houdend en daarom waarschuwt de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst de gebruikers van deze arsenieten een aantal voor zorgsmaatregelen te nemen, daar reeds een geringe hoeveel heid van deze stoffen dodelijk kan zijn. De bewaring dient te geschie den in een afzonderlijke ruimte, welke afgesloten kan worden. Het middel mag niet in neus, NEGENTIG JAAR EN WITTEBROODSWEKEN. Vorige week arriveerden in Eastbourn( Engeland) om de wittebroodsweken door te brengen: Christopher Cheel negentig jaar oud en Alice James, zes en zestig jaar. Het paar had elkaar in de bioscoop leren kennen mond of op de huid komen van mens of dier, zodat dus met de wind mee moet worden gespo ten. Het invetten van de huid is zeer aan te bevelen en zo mo gelijk dient men rubberhand schoenen te dragen, niet te ro ken noch te eten tijdens het werk en een masker voor het gezicht te dragen. De ledige bus sen leveren gevaar op voor kin deren en daarom dienen deze goed diep in de grond te worden begraven. Westduitse functionarissen zeggen spoedig een of andere stap van O.-Duitsland te ver wachten, waaruit de lijn van de Sowj et-politiek ten opzichte van het Westen na de val van Beria zal blijken. Zij gronden deze verwachting op de berichten, volgens welke de Sowjetrussische hcge-com- missaris in O.-Duitsland, Sens, jonof, na een verblijf van twee weken in Moskou te Berlijn Ik teruggekeerd. Eerder werd reeds gezegd, dat Semjonof wegge zuiverd zou zijn. In West-Berlijn maakt mes verder melding van de aanwe zigheid van vele Oostduitse spoorwagons voor goederenver voer aan de grens met West- Duitsland. Men uit de veronder stelling, dat deze wagons zou den moeten dienen voor het wegvoeren van de 15.000 grens wachten aan de Oostduitse zijde.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1