Teleurstelling bij Kamerleden Rampschaderegeling over Binnenlands Nieuws VOERMAN-de PAUW «D Cij fers zeggen niets Uitreiking diploma's Landbouwhuishoudschool te Schoondijke Nepalese stad door opstandelingen bezet Vonnis van Kenjatta c.s. vernietigd Dropping van Belgische parachutisten Wetsontwerp Watersnoodschade 1953' Verwaarloosde dijken oorzaak der overstroming Chinese nationalisten veroveren eiland Afscheid van de directrice mej. J Verhage Het beste bed ooit gemaakt! Verschenen is het voorlopige verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet op de waters, noodschade 1953. Algemeen kon men instemmen «net de uitspraak in de memorie wan toelichting, dat van stonde af aan bij de gehele bevolking de overtuiging heeft post gevat, dat de gevolgen van een ramp van zó ernstige omvang als de onder havige slechts door het gezamen lijke Nederlandse volk kunnen worden gedragen en dat de rege ring dit gevoelen heeft. Vele leden achtten het evenwel teleurstellend, dat deze uitspraak wordt voorafgegaan door een zin snede, waarin wordt gesteld, dat in het algemeen niet het rechtsgevoe len bestaat, dat schade ten gevolge *an overstromingen, stormen e.d. door de gemeenschap moet worden gedragen, maar dat het risico hier van voor rekening van de bezitters zelf dient te komen. Deze leden waren van oordeel, dat de motivering van de verlening van financiële hulp van overheids wege voor herstel en wederop- ibouw, welke de regering in de der de alinea van de memorie van toe lichting geeft, n.l. dat slechts hier door ernstige economische ont wrichting en sociale repercussies in de geteisterde gebieden voor- xomen kunnen worden, verre van volledig is. Deze motivering geeft immers als rechtsgrond alleen de schade aan, welke de gemeenschap als zodanig door het niet verlenen van financiële hulp zou lijden. Zij gaat er aan voorbij, dat ook het feit, dat de getroffenen zelf in aood verkeren, voor de gemeen schap verplichtingen schept Zo zou ook gewezen kunnen wor den op de plicht der gemeenschap, voortvloeiende uit de onderlinge solidariteit, om daar, waar haar !eden schade lijden tengevolge van -icioo dat zij mede in het alge meen belang hebben gelopen, deze schade indien ze althans van Mtekenis is zoveel redelijker wijs mogelijk en verantwoord is iver allen om te slaan. Dit is een .cChtsgrond, .welke, de regering bij de regeling van de oorlogsschade gok uitdrukkelijk heeft gesteld. Vele leden waren van mening dat de regering een onderscheid maakt tussen „persoonlijke sfeer gn „andere sectoren". Dit onder scheid was de leden niet duidelijk Bet kwam hun vrij gewrongen voor en zij zagen niet in, waarom misraad meer in de persoonlijke sfeer zou liggen dan b.v. het eigen huis, het vee, het eigen gereed- schap, enz. Is het misschien de be doeling van de regering geweest zo'vroegen zij zich af, dat het Kijk in beginsel alleen die schade zal vergoeden, waardoor de gemeen schap als zodanig in moeilijkheden kan komen, maar niet de schade, welke uitsluitend persoonlijke nood af vermogensverlies veroorzaakt INTEGRALE SCHADE VERGOEDING? Sommige leden vingen hun op merkingen over het uitgangspunt der regering aan met er op te wijzen, dat dit wetsontwerp door de talrijke getroffenen niet met rroot enthousiasme is ontvangen en dat hun teleurstelling nog gro ter is geworden bij nauwkeurige bestudering van de inhoud. Men had anders verwacht. Algemeen was men er van overtuigd, dat, uit een oogpunt van gerechtigheid, de schade, veroorzaakt door een ramp ran deze omvang, slechts door het gehele volk kan worden gedragen. Die gezindheid bleek wel uit de spontane wijze, waarop talrijke grote en kleine giften aan het Fampenfonds werden geschonken om de zwaar getroffen streken hulp te verschaffen. Al heeft de regering in de me morie Van toelichting verklaard, dat zij de gevoelens van het Neder landse volk deelt, in het ontwerp zelf gaat zij uit van een systeem, dat naar de mening van deze leden volkomen in strijd is met de op vatting van ons volk. Door tal van leden werd aange drongen op het verlenen van een Integrale schadevergoeding, /.ij waren zeer teleurgesteld, dat het wetsontwerp niet van de noodzake lijkheid hiervan uitgaat. De regering, zo betoogde men, heeft niet gesteld, dat een alge hele schadevergoeding om finan ciële of technische redenen onmo gelijk is. Haar voornaamste argu ment tegen een volledige vergoe ding is, dat het tegenover de oor logsslachtoffers niet te verdedigen zou zijn, indien men de door de watersnood getroffenen principieel beter zou behandelen dan hen. De juistheid van dit argument werd van vele zijden bestreden. Vele leden konden de gedachten- gang van de regering wel volgen, voor zover zij daarmede bedoelt, dat er tussen beide rampen ver band bestaat door het feit, dat nog gedurende vele jaren de kosten van de vergoeding der oorlogs schade op het jaarlijkse budget van het Rijk blijven drukken, zodat bij het bepalen van de financiële mo gelijkheden t.a.v. de watersnood- schade met deze factor rekening moet worden gehouden. Overigens meenden zij echter, dat elke ramp afzonderlijk moet worden be schouwd en dat de mogelijkheden t.a.v. de vergoedingen bekeken moeten worden op het moment, dat de regelingen worden getrof fen. De gedupeerden, wier recht op vergoeding is ontstaan in een tijd, waarin 's lands financien zeer zorglijk waren, mogen zich met ten achter- gesteld voelen als de getroffenen bij een andere ramp grotere vergoedingen ontvangen, omdat de financiële toestand of andere omstandigheden dit moge lijk maken. Verscheidene andere leden wil den geheel in het midden laten, of het beginsel, waarvan de wet op de materiële oorlogsschaden uitging, heersend verschil bestaat. Bjj de oorlogsschade was het motief voor de afwijzing van de integrale scha devergoeding niet, dat zulk een vergoeding onredelijk of op zich zelf ongewenst zou zijn, doch uit sluitend, dat het financieel en eco nomisch niet kon. Dit argument geldt naar de mening van deze leden thans zeker niet. Men kan niet zeggen, dat de Nederlandse gemeenschap thans een volledige vergoeding van de materiële scha de niet zou kunnen dragen. Trou wens ook nu moet men er van uit gaan, dat de schade geleden is en dus gedragen moet worden. De vraag is, door wie die schade het best kan worden gedragen, door de gehele Nederlandse volks gemeenschap of door de in verhou ding tot het Nederlandse volk klei ne groep getroffenen in het Zuid- Westen van ons land. Het ant woord op deze vraag kan niet twij felachtig zijn: de Nederlandse ge meenschap is hiertoe veel beter in VERWAARLOZING DER DIJKEN. De opmerking, dat de regering wèl aansprakelijk zou zijn voor oorlogsschade, doch niet voor wa tersnoodschade, gaf enkele leden aanleiding als hun oordeel uit te spreken, dat men eerder het om gekeerde kan betogen. Men kan de regering niet verwijten, dat Duits land ons in 1940 overvallen heeft, doch zij gaat naar het oordeel van deze leden niet geheel vrijuit ten aanzien van de hoogte en het on derhoud van onze dijken. Dit laat ste blijkt reeds uit de omstandig heid, dat alle nieuwe dijken, de af sluitdijk, de dijk in de Brielse Maas en die in de Braakman b.v. het water gekeerd hebben, terwijl honderden kilometers oude dijken bezweken zijn, voornamelijk om dat ze niet hoog genoeg waren. Reeds uit dezen hoofde achtten deze leden het noodzakelijk, dat de schade ten gevolge van de waters nood volledig vergoed wordt. Ook sommige andere leden meenden, dat de regering verant woordelijk is voor de watersnood- schade. Zij gingen in dit opzicht verder dan degenen, die in de vorige alinea aan het woord wa ren. Huns inziens is de watersnood in hoofdzaak het gevolg van ver waarlozing der dijken. Dit is, zo meenden zij, sedert Februari wel gebleken en het is van allerlei kanten door deskundigen beves tigd. Tegen het betoog, dat verwaar lozing van onze dijken de hoofd oorzaak zou zijn geweest, van de watersnood, kwam men van an dere zijden krachtig op. Daarbij wordt blijkbaar vergeten, dat de waterstand in de nacht van 31 Januari op 1 Februari j.l. op tal van plaatsen 60, 70 en zelfs meer centimeter hoger is geweest dan ooit eerder was voorgekomen en dat de dijken niet zijn doorgebro ken, omdat ze te zwak waren, doch omdat het water over de kruin heenliep, hetgeen op grond van er varingen gedurende verscheidene eeuwen niet te verwachten was geweest. De hoogte, waartoe de schade vergoeding zal worden verleend, is echter mede afhankelijk van de al gemene economische toestand van ons land en van de draagkracht der bewoners. Ongetwijfeld zijn deze aanzienlijk gunstiger dan on middellijk na de bevrijding. De vraag, of deze verbetering echter reeds van die aard is, dat de schadevergoeding algemeen in tegraal kan worden geboden, wil den de hier aan het woord zijnde leden in eerste aanleg aan de rege ring voorleggen. Zij zouden hier omtrent een duidelijk en met redenen omkleed antwoord van de regering op prijs stellen. Gaarne zqüden zij o.m. daarbij een over zicht ontvangen van de kosten, wMke integrale vergoeding over de gehele linie met zich mee zou brengen. Ook zouden zij gaarne vernemen, op welk bedrag de re gering de gehele rampschade raamt. Het van verschillende zijden ge voerde betoog, dat de oorlogs slachtoffers geen bezwaar zouden mogen maken tegen de toekenning van een hogere vergoeding aan de watersnoodslachtoffers, vond niet bij alle leden instemming. Er wa ren ook leden, die de redenering der regering konden delen. Bijna algemeen verklaarde men er ernstige bezwaren tegen te heb ben, dat het wetsontwerp geen regeling bevat betreffende de ver goeding van huisraadschade, doch deze geheel overlaat aan het na tionaal rampenfonds. Dat de regering in principe heèft gebroken met het beginsel Van de vergoeding naar draag kracht, juichte men vrij algemeen toe. Van verschillende zijden werd er echter de aandacht op geves tigd, dat dit beginsel op verschil lende punten toch weer is binnen geslopen. Hieruit blijkt een twee slachtigheid welke men niet juist achtte. Sommige leden meenden, dat de totale duur van de afwikkeling van de schadegevallen geschat wordt op twee jaar. Indien dit juist mocht zijn, achtten zij dit veel te lang. Door zo min mogelijk bureaucratisch te werk te gaan en zoveel mogelijk het volk zelf in te schakelen bij de werkzaamheden moet het mogelijk zijn de afwik keling te bespoedigen. K. V. P. VOERDE BESPREKINGEN MET BELGISCHE ZUSTERPARTIJ. Deze week hebben de partij leiding van de christelijke volks partij uit België en die der katholieke volkspartij, in Den Haag besprekingen gevoerd. Behalve de algemene politieke situatie in de beide landen is tij dens deze besprekingen bijzon dere aandacht gewijd aan de Europese vraagstukken, die mo menteel in West-Europa in het middelpunt der belangstelling staan. Uit nationalistische bron te Tai- peh (Formosa) is Donderdag vernomen, dat Chinese nationalis tische guerilla's het eiland Toeng- sjan hebben veroverd in een on verwachte aanval van het eiland Quemoy uit. Quemoy ligt 3 mijl uit de kust van Foekien en is in handen van de nationalisten. Toengsjan, dat na uren van verbitterde gevechten zou zijn veroverd, bevindt zich ongeveer 80 mijl ten zuiden van Quemoy en 35 mijl ten noorden van Swatow. POLITIEMAN VIEL UIT AUTO De Apeldoronse politieman H. J. Rutgers is gisteren op de Brouwersmolenweg achterover uit een rijdende politie-bestel- auto gevallen. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Juliana ziekenhuis overgebracht. Het slachtoffer is waarschijn lijk door een samenloop van om standigheden tegen de, blijkbaar niet goed gesloten achterdeur ge vallen, die het op dat moment begaf. SCHIETPARTIJ IN OUD-IJMUIDEN. In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft zich in het oud ste gedeelte van IJmuiden een incident voorgedaan waarbij de 40-jarige monteur J. M. tot drie maal toe door een brigadier van politie in de benen is geschoten. De man kwam onder de in vloed van sterke drank thuis en bedreigde zowel zijn vrouw als zijn dochter met moord en dood slag. De dochter riep om hulp en de politieman die daarop ver scheen probeerde het huis bin nen te dringen. Dit werd hem belet door M. die boven aan de trap met zwaar meubilair stond te zwaaien. Toen de brigadier de trap wilde bestormen werd hij door een stoel geraakt. Hij zag geen andere oplossing dan drie schoten te lossen op de woeste ling. Daarna kon hij de monteur overmeesteren, met hulp van een toegeschoten marechaussee. Blijkbaar had de beschonken IJmuidenaar er nog niet genoeg van. De strijd laaide opnieuw op. De vechtende kluwen is van de trap gerold teneinde de strijd in het portaal voort te zetten. Daar is ten slotte de vechtersbaas de finitief ingetoomd, op een draag baar bevestigd en naar het An- tonius ziekenhuis overgebracht. De vrouw had inmiddels de vlucht genomen. De dochter had zichzelf in een kamer opgesloten. KORPORAAL BESTAL DRONKEN ZAKENMAN. In de nacht van Zaterdag op Zondag j.l., omstreeks 4 uur „leverde" een taxichauffeur aan het politiebureau Huygenspark te 's-Gravenhage een dronken man af, die de prijs van de rit niet had kunnen betalen. De man werd in een cel ondergebracht om zijn roes uit te slapen. In de loop van de Zondag ochtend was de man weer nuch ter en zou hij kunnen vertrekken. Tot zijn grote schrik bleek toen dat hij zijn portefeuille met 2200 en autopapieren kwijt was. De man was, terugkomende van zaken uit Zeeland, in Den Haag en Scheveningen ,,aan de haar 200 had gegeven. Zij was naar een schoonheidsinstituut gegaan en had nu nog ongeveer 150 over. Haar vriend was de 31-jarige beroepsmilitair, korporaal S. K„ gelegerd in Ede. K. werd naar Den Haag gebracht. Hij bleek nog ongeveer 1700 en de auto papieren te bezitten. De taxichauffeur met wie de militair was meegereden, had hem naar Ede gebracht en een vorstelijke fooi gekregen. De tip werd tot normaal bedrag terug gevoerd en de gedupeerde feest vierder, 'n zakenman uit Noord- Holland kreeg het overgebleven geld, ruim 1700 terug. K. bevindt zich thans in mili tair arrest. wanneer U niet tegelijkertijd de kwaliteit tussen Uw vingers voelt en het model kunt be oordelen. Komt ze gerust bekijken en betasten, onze kwaliteits-opruimingsartikelen in Mantels, Japonnen, Toppers, Regenkleding, Mantel-costuums in Yersey 64.90), Heren-costuums vanaf 49, en U zult CONSTATEREN dat de prijzen nu, belachelijk laag zijn. U kunt er nu nog van profiteren. Komt U maar 'ns kijken. Noordstraat 5153 Terneuzen HAGENAAR VOOR 40.000 OPGELICHT. De Haagse recherche heeft de 48-jarige koopman F. E. van der B„ uit Amsterdam aangehouden, omdat hij, zoals hij naderhand tijdens het verhoor bekende, een Hagenaar, de heer G. V. K„ had opgelicht voor 40.000. Van der B. 'had verklaard grote zaken in papier en olie te doen, voor welke transacties hij de Hagenaar had weten te inte resseren. In de periode van Mei 1952 tot Juli 1953 ontving hij daarvoor ƒ40.000, van welk be drag hij op grote voet leefde. Toen hij weer geld nodig had, vertelde hij de Hagenaar dat hij de opbrengst van zijn zaken had belegd in tapijten, welke in Mar seille opgeslagen waren. Hij had nu nog 10.000 nodig om deze te vervoeren, e.d. De Hagenaar vertrouwde het niet meer en deed aangifte bij de politie. De oplichter is opgesloten en voorgeleid voor de officier van justitie. HET TOEVAL HIELP OPLICHTER. De recherche te 's-Gravenhage heeft de 32-jarige chauffeur W P. G. in verzekerde bewaring ge steld omdat hij ervan verdacht wordt een bandenfirma te heb ben opgelicht voor veertien auto banden. Er werden vijf banden achterhaald. De chauffeur bleek reeds negen banden te hebben verkocht, die tezamen ongeveer 1600 waard waren. G. was chauffeur bij een am bassade, maar werd ontslagen omdat hij plezierritjes met de auto van zijn werkgeefster maak te. Hij kreeg onaangenaamheden thuis omdat hij geen geld ver diende. Hij ging in de handel. Hij kocht autobanden en verkocht deze beneden de door hem be taalde prijs. Namens de .ambassade kocht hij banden, welke bestelling door de bandenfirma werd gecontro leerd. Het toeval wilde echter dat de ambassade de bestelling bevestigde, want deze had even eens te zelfder tijd banden ge kocht. Naderhand kwam uiter aard uit, dat de chauffeur de fir ma had opgelicht. TWEE ERNSTIG GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur is door onbekende oorzaak een Ford-personenauto, komen de uit de richting Den Haag op de rijksweg nabij Sassenheim door de heg gereden, die de ver- keersbanen voor de verschillende verkeersrichtingen op deze druk ke weg van elkaar scheidt. De auto reed met een grote snel heid op een uit de richting Am sterdam komende personenauto, die met een snelheid van onge veer 120 km per uur reed. De auto's werden volkomen verpletterd. De twee inzittenden van de Ford-auto liepen beiden zeer ernstige verwondingen op zij werden naar het academisch ziekenhuis te Leiden overge bracht. Deze twee inzittenden waren de heer J. Fontein uit Zaandam en de heer C. J. Epen huizen Uit Middelburg, die als lifter meereed. De bestuurder van de andere auto, de heer D. Hoenger uit Velsen, kreeg geen enkele verwonding, maar liep alleen een shock op. In het verenigingsgebouw al hier vond de uitreiking plaats van de diploma's aan de geslaag de cursisten der landbouwhuis houdschool. Het was burgemeester F. A. van Rosevelt, die als voorzitter van de commissie van toezicht de bijeenkomst opende, en harte lijke welkomstwoorden sprak tot ouders, leerlingen en genodig den. Hieronder bemerkten we o.m. mej. G. Sikkens, de consu lente der Z. L. M„ mr J. F. C. Schlingemann, algemeen secre taris der Z. L. M„ de directrice der landbouwhuishoudschool te Terneuzen mej. De Vries, alsme de de ouders der scheidende di rectrice mej. J. Verhage. Mej. Van Oeveren, die de leiding der school in handen is gegeven, werd eveneens hartelijk welkom geheten. Mej. Sikkens reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit aan de geslaagden en wees de meisjes er op, dat dit diplo ma voor hen grote waarde heeft. Nu ook zij haar werk gaat ver laten om in het huwelijksbootje te stappen, verklapte mej. Sik kens, dat Schoondijke, waar zij zelf eens directrice is geweest, nog altijd een warm plekje in haar hart heeft. Mej. Verhage bracht zij oprechte dank voor 't vele werk, dat zij steeds met zo veel plezier voor de Schoondijk- se school heeft gedaan. Mr Schlingemann herinnerde er aan, hoe mej. Verhage in 1946 is begonnen zonder schoolgebouw en dat zij het landbouwhuishoud- onderwijs weer geheel opnieuw heeft moeten opbouwen. Spr. bracht dank voor de goéde sa menwerking en wenste mej. Ver hage veel goeds in haar nieuwe werkkring. Mevr. Ramondt sprak namens de commissie van toezicht enkele woorden en sloot zich aan bij de vorige sprekers wat betreft de vele lof, die mej. Verhage werd toegezwaaid. Zij overhandigde mej. Verhage een blijvende her innering aan haar Schoondijkse tijd. Hiervoor was een bedrag uit het Ouderfonds geput, zodat de gehele streek daarin bijgedragen had. Op haar verzoek reikte mej. Verhage het Marijkebekertje uit aan de beste leerlinge van het aar. Rina Hennekeij uit Schoon dijke was dolgelukkig, toen zij 't bekertje in ontvangst mocht ne men. De heer J. J. Rosseel uit Aar denburg bood voor de school een foto aan van de eerste landbouw- huishoudcursus, die o.l.v. mej. Van Prooije gehouden was. Hier werd al in de grijze oudheid het fundament gelegd voor het land- bouwhuishoudonderwijs in Wes telijk Zeeuws-Vlaanderen. Namens de leerkrachten bracht ds Schopenhauer mej. Verhage hartelijk dank voor de goede sa menwerking. Een voorbeeld van deze samenwerking is wei dat mevr. Schijve geen afscheids woord durfde spreken uit angst dat zij haar speech door haar ont roering niet zou kunnen voltooi en. Mej. Verhage heeft zich met haar gehele hart ingezet voor het onderwijs en zal ook een warm plaatsje blijven innemen in de harten van hen, die met haar sa menwerkten. Ook namens de leerkrachten mocht mej. Verhage een cadeau in ontvangst nemen. Burgemeester F. A. van Rose velt tenslotte wenste ouders en leerlingen geluk met de behaalde resultaten en nam op zijn beurt met enkele hartelijke woorden afscheid van de directrice. Hierna sprak de scheidende di rectrice voor de laatste maal haar gediplomeerde leerlingen toe. Zij hoopte dat de geslaagden het huishoudelijk werk ook met ple zier zullen doen, zodat zij een prettige en gelukkige tijd tege moet gaan. Voorts sprak de directrice woor den van dank voor het vele goede, dat over haar was gezegd en zij nam ontroerd afscheid van West Zeeuws-Vlaanderen, waar zij met plezier heeft gewerkt. De nieuwe directrice, mej. Van Oeveren, sprak nog enkele woor den. Zij hoopte dat de school on der haar leiding evengoed zou functionneren als onder haar voorgangster. Zij riep aller mede werking in om te slagen en dank te voor het vertrouwen dat men nu reeds in haar stelde. Na al deze ernstige woorden volgde een uitgebreid program ma, dat door de leerlingen der school werd verzorgd. Hieronder volgen de namen der gediplomeerde leerlingen der Twee-jarige primaire cursus: Clara van der Hooft, Lina de Ja ger en Saartje Marsilje, allen te Biervliet; Mimi van Belois, Mien Fenjjn, Corrie Fieret, Anneke de Feijter, Sarie van de Heuvel, Lies- je van den Heuvel, Maddy van de Hjke, Jo Neuféglise, Jeantje de Roojj, Ria Versprille, Jo de Visser, Nellie de Baare, Riek van Houte en Jeanet van Room, allen te Bres- kens: Jozien Brakman, Lien But ler, Tanny van Gijs, Rina Herman, Koos van der Hooft, Jozien Luteijn, en Jo Merk, allen te Groede; Ellie Vinke te Hoofdplaat; Jannie Houg, Lena Simpelaar, Rie Verhage en Suus Quaars, allen te Nieuwvliet; Levina de Marée, Hannie Risseeuw, Jannie Scheels en Mini de Wolff, allen te Oostburg; Lies Dekker, Krina Deij, Nannie de Dobbelaere, Annie Haartsen, Rina Hennekeij, Saartje de Koeijer, Annie Steijaert en Anna Verduijn, allen te Schoon dijke, Jo de Feijter en Corrie de Nood te Waterlandkerkje, en Jan- neke van de Reepe te Zuidzande. Diploma één-jarige landbouw- huishoudcursus Ellie de Smidt te Cadzand; Ina Contant te Oostburg; Jannie Dek ker. Liesbeth Meijers, Riet Meijers, Ineke Ramondt en Tanny Verduijn, allen te Schoondijke; Jans Dees te St Kruis; Annie de Rufjter te Sluiskil en Jo Martijn en Jannie Quaak, beiden te IJzendijke. Aantekening voor costuumnaaien Jannie Dieleman en Joke Faas, beiden te Biervliet; Tiny Keijmel te Breskens en Janneke Kindts te Schoondijke. Getuigschrift voor 2 jaar costuum naaien Ina Cappon te Breskens; Ria Ba- rendse, Hannie van Halst en Mies Hendriks, allen te Groede; Lien Leenhouts te Retranchement en Addy Quist en Suus van der Slik- ke, beiden te Schoondijke. EN STAALWARENFABRIEKEN 16 ZEVENBERGEN Door W. KERREMANS 67) Nadruk verbdoen. Thuis was de familie verheugd dat de knappe zoon, die zo'n groot heer was geworden, voor een poosje kwam logeren. Geert naag en was boer geworden en zijn vader rol" gegaan en had zoals bleek deed nog wat licht werk in café's nogal kwistig zijn geld ,,'t Is toch een Geert, „dat jij uitgegeven. Op een plein in Scheveningen nam hij een taxi. De chauffeur zag dat in de taxi een militair meereed. Deze stapte in 't Bezui- denhout uit. De chauffeur, niet wetende wat hij met de dronken man moest doen, bracht hem naar de politie. Later ging de chauffeur nog een kopje koffie drinken in een café in de binnenstad, waar hij de militair ook aantrof. De mi litair bleek op' zijn beurt in dit café zeer royaal te zijn. De militair verdween daarna in een andere taxi. De recherche ging op zoek naar de militair. Een agent van de jeep-patrouille herinnerde zich dat in het Bezui- denhout een meisje woonde, dat een militair tot vriend had. Het a- - - meisje werd opgespoord; en on- al of niet juist was, doch meenden, ^ervraaK<j Zij verklaarde dat fc' SfiSS&SÏÏiS?ÏÏ&IÏI haar vriend haar had bezocht en merakel", zei door een paar jaar met je snuffert in die boe ken te zitten, het zo'n eind hebt kunnen brengen, maar ik ben toch nog liever boer." „Wel, Geert, dan hebben we allebei onze zin. Beter kan het niet." „En ga jij nou met de groot heid om?" vroeg zijn moeder ver rukt. Marien begreep dat een ont kenning een teleurstelling voor haar zou zijn en daarom ant-_ woordde hij spottend: „Ja moeder, dat is om zo te' zeggen mijn dagelijkse omgang." „Met graven en baronnen en. zo?" „Ja, dat is niks bijzonders." „Ook met baronessen?" infor meerde Geert gretig. „Ja, ja, daar ben ik net mee als met jullie hier". Met verering keek zijn moeder hem aan en zei zacht: „Wat de Here toch een groot werk aan jou heb gedaan". „En hè je nou nooit nie es spijt er van gehad Marien", vroeg zijn vader, „dat je geen boer ben ge worden?" „Neen vader, geen ogenblik. Ik heb r*e in deze positie altijd heel gelukkig gevoeld en dat doe ik nog. Ik zal weer met evenveel lust en pleizier aan het werk gaan, zodra ik een plaats heb." „Da kan nog wel een hertje aanlopen, schat ik?" „Ik maak er geen haast mee, maar als ik het ernstig aanpak kan ik wel iets vinden". „Zitten ze zo gezeid verlegen om je?" vroeg hij grinnikend. „Verlegen zal ik niet zeggen, maar ze kunnen me wel gebrui ken." Het dorp was trots op zijn def tige zoon. De huzaar leefde nog en gedroeg zich alsof hij eigen lijk de man was die het veulen zo ver had gebracht. Meester Schippers was als hoofd vap een school naar elders vertrokken, maar Marien reisde er heen om hem te bezoeken. Een glorie was het voor zijn ouders, toen Marien na een be zoek bij de dokter en diens vrouw daar te dineren werd ge nodigd en Marienwerd na die onderscheiding verlegen onder de eerbied, die zijn vroegere vrien den en kennissen hem betoonden. Het diner bij de dokter was eigenlijk het eerste van die aard, dat Venkel bijwoonde. Bij Korte- bas had hij met de familie aan tafel gezeten, maar een uitnodi ging als van de dokter had hij nog niet gehad. Hij sloeg daar om zijn boek over „Vormen" nog eens op en leerde er o.a. uit dat het gebruik was om een week na zo'n diner een digestie-visite te maken en Marien hield zich aan dit voorschrift. Hij had reeds vernomen, dat er intussen een vriendin van mevrouw Van Stra ten bij haar logeerde, eigenlijk de jongere zuster van een vrien din, die onder droeve omstandig heden leefde. Zij was enige jaren gehuwd geweest en had een kindje, een onvoldragen, uiterst zwak knaapje, dat met alle zor gen omringd, moeizaam in het leven werd gehouden. Toen het kind twee jaar was, kreeg haar man een wilde passie voor een variété-ster, die hij openlijk, als of hij geen vrouw en kind had, naliep en slaafs gehoorzaamde. Ifjj drong er bij zijn vrouw op aan te scheiden. Tenslotte, hoe wel of misschien juist omdat zij hem nog liefhad, stemde zij toe en haar man huwde de ster, die hem na korte tijd brutaal be droog, maar die hij niet meer kon opgeven. Na deze bitter zware slag, die Dora van een opgewekte, levens lustige vrouw maakte tot een terneergedrukte, stille verstotene, trof haar een tweede: het kind stierf en daarna was zij onver schillig voor het leven geworden, zwaarmoedig, verouderd en een zaam. Met veel moeite had mevrouw Van Straten Dora overgehaald enige tijd bij hen te komen en zij met haar man deden wat moge lijk was om de zwaar getroffen jonge vrouw afleiding en opbeu ring te geven. De dokter en zijn vrouw wacht ten Venkel in de zitkamer en na zijn entrée en begroeting wilde hij plaats nemen, toen de deur nogmaals geopend werd en Dora binnentrad. Venkel kon een zachte uitroep niet inhouden, want daar voor hem stond het meisje-van-toen. Hij herkende haar zonder de ge ringste weifeling, al was het dan ook bijna 10 jaren geleden dat hij haar voor een kort ogenblik had gezien, als een dartel, jong ding, die vol blijde verwaqhting het leven tegemoet snelde, dat .haar zo pijnlijk teleurgesteld had. Nu was ze een door smart gebogen, door leed gemartelde vrouw met een droefgeestig afwezige blik, die zonder enige belangstelling naar hem keek. (Wordt vervolgd.) 700 Personen, naar men ge looft communistisch ge ïnspireerd, hebben de stad Bil- lauri, een handelscentrum in West-Nepal, bezet, aldus te Nw.- Delhi ontvangen berichten. De leider van de aanvallers zou een zekere Pant zijn, een volgeling van de Nepalese re bellenleider dr Singh, die ander half jaar geleden naar Tibet uitweek nadat hij uit de gevan genis van Katmandoe was ont snapt. Pant is ook onlangs uit ■een gevangenis ontvlucht. Na de verovering van Billauri maakten de opstandelingen zich gereed voor een aanval op de naburige stad Dhangari, die dicht bij de grens met India ligt. De Indische grenspolitie is in dit gebied versterkt teneinde infiltratie te voorkomen. Het hooggerechtshof van Ke nia heeft de vonnissen tegen Jomo Kenjatta en 5 andere Afrikaanse leiders, beschuldigd van hulpverlening aan de Mau Mau, vernietigd. Het hof nam de mening van de verdediger in het proces, D. N. Pritt, over dat de rechter die de vonissen heeft uitgesproken, niet bevoegd was de zaak te be handelen. Zij heeft een herbe rechting gelast. De beschuldigden waren allen tot 7 jaar gevangenisstraf ver oordeeld na een proces, dat 4 maanden heeft geduurd. Zij blijven in hechtenis. Maandagmiddag 20 Juli tus sen 15 en 15.30 uur zullen uit 2 Belgische Dakota's 30 Belgische parachutisten worden gedropt in de Ooy bij Nijmegen. De Belgische parachutisten zullen- deelnemen aan de vier daagse afstandsmarsen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2