Belgische Kamercommissie vóór E.V.G.-verdrag r Reacties op Westelijke voorstellen aan Moskou Prinsessen Beatrix en Irene te New York aangekomen Zwitserland wil Grote Vier gastvrijheid bieden Duits blad over Belgische houding t.a.v. E.V.G.-verdrag Nieuwe minister van binnenlandse zaken in Oekraïne Egypte verzoekt opheffing van Britse maatregelen Vliegboot verongelukt Nationale Vergadering over de relletjes van 14 Juli STRAALJAGER NEERGESTORT Grote brand in Djakarta Nederlanders in Luik gewond Geen Saarlanders candidaat bij West-Duitse verkiezingen Hel proces tegen de rederij van de „Faustus" Norstad heeft commands overgedragen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN FRIEDRICH EBERT MELDT VRIJLATING VAN GEVANGENEN- Hervatting van de tomateninvoer in Engeland Imiiiufr Staki Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 17 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2895. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek»Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Be bijzondere Belgische Kamer commissie voor het Europese verdedigingsverdrag heeft het verdrag met 17 tegen 7 stemmen goedgekeurd. Be socialisten stemden tegen. De socialistische leden der commissie verklaarden, dat zij geneigd geweest zouden zijn voor het verdrag te stemmen, indien niet zekere bepalingen van het verdrag in strijd met de grond wet waren. Zij menen daarom, dat een grondswetherziening voltooid moet zijn alvorens het verdrag aan het parlement wordt voorgelegd. Zij betogen dat uit het door de regering gevolgde tempo blijkt, dat hier van geen spoedgeval sprake is, en derhal ve achten zij het redelijk dat De Prinsessen Beatrix en Irene zijn Woensdag op het New Yorkse vliegveld Idlewild aangekomen, op weg naar Chat ham in de Amerikaanse staat Massachusetts, waar zij 6 weken zullen blijven. Van het vliegveld Idlewild zijn de beide Prinsessen per auto naar het hotel Waldorf-Astoria gegaan, waar zij de nacht neb ben doorgebracht. Zowel Prinses Beatrix als Prinses Irene was er enthou siast over na 8 Jaar weer eens in de Ver. Staten te zijn. Toen Prinses Beatrix Prinses Irene vroeg of zij zich nog wel iets van New York kon herinne ren, antwoordde de jongste van de beide Prinsessen: „O ja, ik zal nooit de grote valreep van de Queen Mary vergeten toen wij naar Nederland teruggin gen". Aanvankelijk was de bedoeling, dat de belde Prinsessen gisteren naar Chatham zouden doorrei zen. Met het oog op de ver. moeiende reis werd besloten, dat de reis naar Catham pas heden zal worden ondernomen. Er zullen geen uitnodigingen voor officiële gelegenheden worden aangenomen. Het is de bedoeling, dat de beide Prinses sen van hun vacantie genieten, zoals meisjes die geen prinses zijn. Na de nacht in het Waldorf-As toria hotel te hebben doorge bracht hebben de prinsessen Bea trix en Irene Donderdagochtend winkels en warenhuizen aan de Fifth Avenue bezocht, 's Middags woonden zij een voorstelling bij, waar een volgens het cinerama- systeem werd vertoond. Het was de eerste maal, dat de prinsessen een dergelijke filmvoorstelling zagen, waarbij het beeld op een groot, gebogen scherm wordt ge projecteerd en het geluid uit een aantal luidsprekers in de zaal komt. Naar men verwacht zullen de prinsessen hedenochtend doorrei zen naar Cape Cod bij Chatham in de staat Massachusetts. eerst een constituante wordt ge kozen. Van het uitstel, daardoor ver kregen, zou men gebruik kunnen maken om het ontwerp-Verdrag betreffende een Europese politie ke gemeenschap te onderzoeken, omdat zekere minder gelukkige bepalingen van het verdedigings verdrag alleen door middel van het politieke verdrag kunnen worden verbeterd. Voor elke overdracht van souvereiniteit is immers, aldus de socialistische leden, een werkelijk democrati sche contröle nodig. Uitstel achten zij tenslotte ook geboden met het oog op de be staande onzekerheid op het ge bied der internationale politiek. Zij verklaren zich voor te behou den in de constituante anders dan nu te stemmen indien aan hun voorwaarden is voldaan. Zij zeggen het te betreuren, dat „de door de regering begane vergissingen" een grote meerder heid voor goedkeuring van het E.V.G.-verdrag beletten en dat men daardoor in het buitenland een verkeerde indruk zal krijgen over de mening der Belgen op in ternationaal politiek terrein. De liberalen in de commissie, die voorstemden, verklaarden dat hun fractie bij de behande ling in de kamer alleen voor zal stemmen indien de regering haar belofte tot onverwijlde grond wetsherziening nakomt. Drie Katholieke leden zeiden dat hetzelfde resultaat ook zon der het E.V.G.-verdrag had kun nen worden bereikt. Zij waren voorstanders van een gemeen schappelijke Europese verdedi ging, doch voor het verdrag stemden zij alleen omdat hun doel niet hetzelfde was als dat van de tegenstemmende socialis ten. De Zwitserse bondsraad heeft geen bezwaar tegen een bijeen komst van Buitenlandse Zaken der Grote Vier op Zwitserse bo dem. De raad deelde dit mee na een speciale bijeenkomst, die belegd was nadat de Franse am bassadeur Chauvel het Zwit serse ministerie van Buitenland se Zaken om zijn mening hier over had gevraagd. Het onafhankelijke Westduitse blad „Frankfurter Allgemeine Zeitung" heeft een hoofdartikel gewijd aan de Belgische instel ling tegenover 't Europese leger en daarbij de mening vertolkt, dat het Belgische parlement het E.V.G.-verdrag zal aanvaarden. Volgens het blad zijn de bezwa ren van kamervoorzitter Van Cauwelaert tegen het verdrag voornamelijk gelegen in de vrees, „dat de Vlaamse divisies straks geestelijk zouden uitwijken en zich in een verbonden leger nau wer aansluiten bij de Germaanse in casu Duitse eenheden". Het blad schrijft onder meer: ,,De Belgen zijn trots op de tra ditie van hun leger. Dit heeft echter niet hun inzicht in zijn mogelijkheden vertroebeld. De kansen der kleine landen zien zij bij een militaire alliantie niet zo- Radio-Kiëf heeft Donderdag gemeld, dat T. A. Strokatsj is benoemd tot minister van bin nenlandse zaken van de Sowjet- republiek Oekraine. De radio maakte geen melding van Stro- katsje voorganger, Mesjik, die tot op heden deze post bezette. Strokatsj werd in April j.l. vervangen. In April werd tevens A. Piro- gof ontheven van zijn functie als minister van staatscontrole. In Februari was reeds V. Gar- boezof ontslagen als voorzitter van de plancommissie voor de Oekraine en in Mei werd L. G. Melnikof als secretaris van de Oekrainse communistische par tij vervangen door de onder secretaris, Diritsjenko. Dit is de derde regeringswijzi ging in 'n Sowjet-republiek sinds de val van Beria. Woensdag meldde radio-Tiflis dat de minister van binnenlandse zaken van Georgie, Dekanozof, was ontslagen als lid van het partijbestuur in Georgie en gis teren maakte het Estlandse blad „Rahva Haal" bekend, dat Oes- senko als minister van justitie in Estland was vervangen door Raudsaloe. Strokatsj werd in 1946 be noemd tot volkscommissaris voor binnenlandse zaken en in Maart 1946 toen de commissariaten De Egyptische regering heeft de Britse autoriteiten verzocht, alle door haar genomen maat regelen in de zone van het Suez- kanaal op te heffen. Minister van buitenlandse za ken Mahmoed Fawzi deed dit verzoek namens zijn regering in een onderhoud met de Britse zaakgelastigde, Robert Hankey. De minister protesteerde te vens tegen de Britse maatrege len, die hij ongerechtvaardigde represailles tegen de Egyptische burgerbevolking noemde. In het Lagerhuis hebben in tussen leden van de Labour-op- positie critiek geleverd op het Britse optreden in de Suez-ka- naalzone naar aanleiding van de verdwijning van Rigden, een lid van de Britse luchtmacht. Oud-minister Shinwell vroeg zich af, of de Britse regering niet beter onderhandelingen met c'e Egyptenaren kon openen. Op de vraag of gen. Festing te voren overleg met 't ministerie van buitenlandse zaken had ge pleegd, antwoordde minister van staat Selwyn Lloyd, dat de Britse commandanten een zekere vrij heid van handelen moesten heb ben. Overigens herinnerde Lloyd er aan, dat premier Sir Winston Churchill op 11 Mei heeft ver klaard, dat Engeland bereid is de onderhandelingen te hervat ten, zodra Egypte de wens daar toe kenbaar maakt. Naar van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, zijn verscheidene Egyptische lichte legereenheden met een totale sterkte van 3000 man gezonden naar de dorpen langs de weg Ismailia-Caïro, aan de grens van de door de Britten bezette zone. De Egyptische minister voor nationale voorlichting, majoor Salem, heeft meegedeeld, dat een Britse militair is gedeserteerd en de Egyptenaren te Ismailia asyl heeft verzocht. Salem maakte later bekend, dat de Britse deserteur is terug gezonden, na in het bijzijn van een Britse verbindingsofficier te zijn ondervraagd. De minister deelde mee, dat de Egyptische autoriteiten weige ren een onderzoek naar de ver miste Britse militair in te stellen zolang de Britten weigeren de beperkende bepalingen voor Is mailia en andere plaatsen in de kanaalzone op te heffen. werden vervangen door ministe ries, tot minister. Toen in April 1951 een nieuwe lijst van ministers werd gepubli ceerd, bleek hij nog minister van binnenlandse zaken te zijn, doch op de lijst van April j.l. werd als minister van binnenlandse zaken Mesjik genoemd. zeer in het behoud van nationale souvereiniteit, die slechts het on derhouden van dure eigen legers zou toestaan, doch in de werkelij ke slagvaardigheid van de divi sies, die men in een moderne oor log nodig heeft. De Beigen weten dat voor de Amerikanen slechts de kwaliteit overtuigend is". „Zij zien de Atlantische organi satie en de Europese verdedi gingsgemeenschap vooral uit het gezichtspunt van prestatie en tegenprestatie". Wat het Duitse probleem in het bijzonder aangaat schrijft het blad: „De Belgische militairen menen, dat het Europese leger zo snel mogelijk verwezenlijkt moet worden, omdat djm een gemeen schap kan worden aangegaan met Duitse officieren, die voor namelijk uit het Westen stam men. Deze met de Franse en Bel gische buren nauwer verwant zijnde officieren zouden dan na een Duitse hereniging invloed kunnen uitoefenen op die krach ten, die in Oost-Duitsland thuis horen en die men nog steeds grofweg als „jonkers" en „Pruis- sen" aanduidt. Politiek is deze opvatting van belang, omdat zij in een detail aantoont hoe het westelijke buitenland het pro bleem der hereniging beschouwt. Hier ligt een taak voor de Duitse militaire delegatie om in Parijs ophelderend op te treden. In Bel gië zijn krachtige aangrijpings punten voor een loyale, ja met Duitsland sympathiserende hou ding. Deze kans zou men moeten aangrijpen", aldus het blad. Het vooruitzicht van een con ferentie der grote vier in de herfst heeft in de Westduitse hoofdstad voldoening gewekt. Bondskanselier dr. Adenauer heeft het besluit der westelijke ministers als een succes der Duit se politiek bestempeld. Hij verklaarde zeer tevreden te zijn over het resultaat der be sprekingen. De nota der weste lijke mogendheden aan de Sow- jet-Unie is de uitdrukking van een vastbesloten politiek, welk doel de hereniging van Duitsland is, die door de bondsregering steeds als de meest dringende taak van elke Duitse politiek is gesteld, aldus de kanselier. Het ging er volgens dr. Ade nauer bij de komende verkiezin gen nu om, de door hem gevoer de politiek te bevestigen en een voortzetting daarvan mogelijk te maken. Gebeurde dit niet dan zou daaruit voor het Duitse volk onoverzienbare schade voort vloeien. Bondsminister Kaiser heeft als zijn mening te kenen gegeven, dat de Duitse eenheid voorop ge steld zal moeten worden. Hij waarschuwt in een artikel in het maandblad „Aussenpolitik" de vrije wereld er tegen te volharden in de hoogst gevaarlijke schijn oplossing van een stabilisering van Europa op grondslag van een verdeling van Duitsland. De Oostduitse ministerraad heeft verklaard, te willen deel nemen aan verkiezingen in ge heel Duitsland. In een door het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. gepubliceerd communi qué wordt voorgesteld vertegen woordigers van Oost- en West- Duitsland bijeen te laten komen om voorbereidingen te treffen voor deze verkiezingen. De Oost duitse regering verklaart zich ook bereid tot een bespreking van de Duitse eenheid en een vredes verdrag voor geheel Duitsland. Op een vergadering van het kabinet verklaarde premier Gro- tewohl, dat de internationale si tuatie minder gespannen was ge worden. Hij noemde de Duitse kwestie het dringendste interna tionale vraagstuk van het ogen blik. De Moskouse pers heeft Don derdag in een bericht van 200 woorden het besluit van de drie westelijke ministers van Buiten landse Zaken medegedeeld om de Sowjet-minister van Buiten landse Zaken, Molotof, uit te no digen voor een vier-mogend- hedenconferentie ter bespreking van het Duitse vraagstuk. Er werd geen commentaar op het besluit gegeven. De Oostberlijnse burgemeester, Friedrich Ebert, heeft Donderdag meegedeeld, dat 1.017 personen, die op beschuldiging van econo mische misdaden tot gevangenis straffen waren veroordeeld, zijn vrijgelaten. Hun vonnissen waren door de juridische autoriteiten herzien ingevolge de decreten, die de Oostduitse regering de vorige maand heeft afgekondigd. Hij kondigde ook maatregelen aan om de betrekkingen tussen kerk en staat in Oost-Berlijn te normaliseren en plannen voor grotere productie van verbruikt goederen. Sedert de „nieuwe koers" ïb Oost-Duitsland waren 842 vluch telingen uit West-Duitsland te ruggekeerd, zeide hij. Een vliegboot van 65 ton van een Amerikaanse vliegtuigfa briek, is Woensdag 6 mijlen uit de kust voor San Diego (Cali- fornië) in zee gestort. Van de 9 inzittenden, alle be horende tot het personeel van de fabriek, werden allen met 'n hefschroefvliegtuig gered. Het 4-motorig vliegtuig is kort nadat het in het water was neergestort gezonken. De Franse nationale vergade ring heeft Donderdag met 339 te gen 252 stemmen een voorstel verworpen om een volledig debat te houden over de straatgevech ten op de 14e Juli, waarbij zeven Noordafrikaanse betogers om het leven kwamen. De minister van Binnenlandse Zaken, Martinaud-Déplat, ver klaarde de communisten en de Algerijnse nationalistische partij M.T.L.D. verantwoordelijk voor het gebeurde. Hij zeide dat de M.T.L.D. beschikt over een orga nisatie te Parijs en voegde hier aan toe, dat de regering niet lan ger een organisatie kan dulden „die een burgeroorlog wil ontke tenen". Volgens zijn zeggen heb ben bij de ongeregeldheden 60 de monstranten en 82 politiemannen verwondingen opgelopen, van wie 20 agenten er „zeer ernstig" aan toe zijn. De communistische afgevaar digde Cogniot verklaarde, dat de politie zonder waarschuwing het 25 cenf per pak Dubbel pak 45 cenf Donderdagmorgen om half twaalf is een straaljager boven Bilthoven (gemeente de Bilt) uit een vrille neergestort. Het toestel kwam in een ver versingsvijver van de gemeente lijke zweminrichting „Branden burg" te Bilthoven terecht. Enkele wrakstukken zijn te rechtgekomen in een boom gaard nabij het station Biltho ven. De piloot is met zijn parachu te behouden op de vliegbasis Soesterberg neergekomen. De straaljager was ook van deze vliegbasis afkomstig. Nader verneemt A.N.P. dat 't verongelukte toestel een „Globe- Meteori'-straaljager was. Om streeks half twaalf stortte het neer. De piloot was de eerste luitenant-vlieger R. H. A. Smidt Crans. BRITSE MAATREGELEN IN DE KANAALZONE VERZACHT. De Britse commandant in Egypte, generaal Festing heeft de Egyptische autoriteiten mee gedeeld, dat de controle van het verkeer van en naar Ismailia zal worden verzacht, maar dat enke le van de extra controleposten, die Maandag zijn ingesteld, uit veiligheidsoverwegingen zullen worden gehandhaafd. Dezelfde Britse militaire woordvoerder, die dit meedeelde, corrigeerde later zijn verklaring in die zin, dat de verkeerscon trole niet geheel zal worden ge staakt, doch alleen maar ver zacht. De Britse militaire over heid behoudt zich het recht voor om een onderzoek naar de aanwezigheid van wapens in te stellen als dat nodig wordt ge oordeeld. De Indonesische radio-omroep heeft bekendgemaakt, dat een reusachtige brand een gehele wijk van Djakarta heeft geteis terd. Ongeveer 300 huizen zijn verwoest. De schade wordt op ongeveer 1 millioen rupiah ge schat. Bij een botsing met een vracht auto te Luik is de Nederlandse 36-jarige motorrijder Th. Hans- sen uit Maastricht licht gewond. De 55-jarige Marie Thoremont, eveneens uit Maastricht, die op de duo zat, moest met een sche delbreuk in een Luiks zieken huis worden opgenomen. Westduitse partijen hebben er van moeten afzien personen uit het Saargebied candidaat te stel len bij de komende verkiezing voor de nieuwe Westduitse bondsdag. Zowel de liberale als de sociaal-democratische partij waren van plan leiders van hun in het Saargebied verboden zus terpartijen in de bondsdag te doen kiezen. De socialisten had den de vroegere Saarlandse afge vaardigde Conrad, die vorig jaar met de officiële socialistische par tij van het Saarland brak, candi daat willen stellen in een kies kring aan de grens van het Saar gebied. De liberalen hadden een vertegenwoordiger van de verbo den „Democratische partij Saar" VERLOOP VAN DE WERKLOOSHEID IN NEDERLAND Aantal werklozen in Januari Aantal werklozen in Juni x 1000 KlOOO I, Il947l 11948 i 195 O Welk reeël probleem het werkloosheidsvraagstuk voor ons land is, laat bovenstaand beeld zien. In Januari van dit jaar stonden 143.000 werkzoe kenden ingeschreven bij de ar- beidsbureaux, in Juni onder in vloed van de seizoensarbeid minder dan de helft, n.l. 61.800. Het jongste Januaricijfer ligt iets hoger dan het cijfer van de zelfde maand van 1952, dat 139.200 was. Daartegenover ligt het Juni- cijfer van 1953 beduidend lager dan van Juni 1952 (80.900). een candidatuur willen geven. De plannen zijn evenwel afgestuit op een door de Saarlandse landdag aangenomen wet, volgens welke burgers, die zich candidaat laten stellen voor een buitenlands par lement, hun Saarlandse nationa liteit verliezen. De Nederlandse staat heeft enige tijd geleden voor de Rot terdamse rechtbank gedagvaard de rederij van de „Faustus", die door verkeerd manoeuvreren in de stormnacht van 7 November 1952 bij Heek van Holland is vergaan. De rijkswaterstaat heeft zich toen veel kosten moe ten getroosten om het wrak te bergen en de aangebrachte schade te herstellen. Van de rederij werd schade vergoeding geëist. Deze zaak zou 22 Juli voor de Rotterdamse rechtbank voorkomen. Wij vernemen, dat dit proces geen doorgang zal vinden op grond van een tussen partijen getroffen regeling. vuur had geopend. De minister antwoordde, dat de betoging on der communistische leiding stond en dat de Noordafrikanen de poli tie hadden aangevallen met ijze ren staven, stenen, caféstoelen en andere wapens. Bovendien had den de organisatoren van de op tocht twee beloften gebroken, n.L dat geen spandoeken en borden met leuzen zouden worden mee gevoerd en dat de betogers zich bij aankomst op de Place de la Nation zouden verspreiden. Het Engelse ministerie van Handel heeft na overleg met de ministeries voor Voedselvoorzie ning en Landbouw, medegedeeld, dat besloten is, dat d-e tomatenin voer uit West-Europa en bepaal de andere landen met ingang van middernacht van 17 op 18 Jufi mag worden hervat- Het besluit houdt verband met de wijziging in de aanbodpositie nadat op 7 Juli j.l. de invoer werd verboden. Het A.N.P. verneemt van offï ciële zijde in Den Haag dat de to- matenexport naar Engeland met ingang van Zaterdag a.s. kar worden hervat. Met nadruk werd erop gewezen, dat Vrijdag nog géén uitvoervergunningen zullen worden afgegeven. Op verlangen van Engelse zijde zal de tomaten- export aan een beperking onder hevig zijn, waarvan de regeling in de loop van vandaag wordt verwacht. De Britse luchtmaarschalk sir Basil Embry heeft het bevel ever de geallieerde luchtstrijd krachten in de centrale sector van West-Europa overgenomen van generaal Lauris Norstad van de Amerikaanse lucht macht. UVJUil mg in te Zeissfabrieken Jena Volgens de Westberlijnse anti communistische „organisatie van vrije juristen" worden er nog zit- en langzaam-aanstakingen ge houden in de Karl Zeissfabrieken voor optische instrumenten te Jena. De arbeiders eisten de vrijla ting van hun collega's, die na de opstand van Juni waren gear resteerd, het ontslag van de lei ders der communistische partij en vakbonden in de fabriek en te rugkeer tot de vóór de oorlog be staande voordelen voor de arbei ders van de fabriek, aldus de or ganisatie. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Vrijdagoclv tend tot Vrijdagavond. Kans op bui. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot ma tige zuidelijke wind. In het zuid oosten van het land iets warmtT, elders ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. ZATERDAG 18 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.12 6.47 7.27 7.37 rtm. 6.27 7.02 7.42 7.52 ZON MAAN Juli. 17 4.40 20.52 11.47 22.44 18 4.41 20.51 12.57 22.58 19 4.42 20.49 14.09 23.14 20 4.44 20.48 15.23 23.36 21 4.45 20.47 16.38 v

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1