Conferentie van de „Grote Vier Het offensief in Korea Rusland officieel uitgenodigd De Ver. Staten en de internationale tarwe-overeenkomst Export van snijbloemen naar België wordt beperkt Aanslag op tremen in Birma Sowjet-Unie wil meedoen aan technische bijstand Vier millioen roebel toegezegd Zuivering in Georgië na Beria's val WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN v KIOESJOE Onderzoek naar infiltratie in Nieuw-Guinea Overvallen op West-Java Het vermiste Amerikaanse vliegtuig Conferentie met Nederl. en Belgische vertegen woordigers te Washington Incidenten in Suez-kanaalzone De conferentie van Washington Beria door Molotof ten val gebracht? OOSTDUITSE MINISTER VAN JUSTITIE ONTSLAGEN. Nieuwe Italiaanse regering Dr Max Euwe Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks DONDERDAG 16 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2894. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uae Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben Woensdag de Sowjet-Unie uitgenodigd voor een conferentie van ministers van buitenlandse zaken eind van September. De drie westelijke mogendheden verklaren, dat overeenstemming van de vier mogendheden over Duitsland èn Oostenrijk „een belangrijke bij drage tot de vrede" zou zijn. In gelijkluidende nota's, die aan de vertegenwoordigers der Sow jet-Unie in Londen, Parijs en Washington zijn overhandigd, wordt voorgesteld, dat de confe rentie in een nader bij onderlinge overeenkomst te bepalen plaats zal worden gehouden. De tekst van de nota's luidt: ,,De ontwikkeling van de inter nationale toestand en de gebeur tenissen van de laatste tijd in O. Duitsland en Berlijn hebben het algemene verlangen versterkt om de vrede te verstevigen en de be staande spanningen te verminde ren op een wijze, die verenigbaai is met het fundamentele recht op vrijheid. Terwijl zij het feit erken- President Eisenhower heeft de overeenkomst betreffende deel neming van de Ver. Staten aan de nieuwe internationale tarwe, overeenkomst ondertekend. De senaat had de overeen komst reeds bekrachtigd. Het ligt in de bedoeling met ingang van Maandag a.s. de ex port van snijbloemen naar Bel gië te beperken. nen, dat een duurzame vrede ten slotte slechts verzekerd kan wor den als zekere kernvraagstukken, zoals gecontroleerde ontwape ning, kunnen Worden geregeld, willen de regeringen thans die problemen uit de weg ruimen, die spoedig opgelost kunnen worden. Het sluiten van de verdragen met Duitsland en Oostenrijk dat al lang had moeten gebeuren is duidelijk een essentieel ele ment van een Europese oplos sing, die de regeringen als een belangrijke bijdrage tot de vrede beschouwen. Een vredesverdrag met Duits land kan slechts gesloten worden met deelneming van een vrije en representatieve regering van ge heel Duitsland, die in een positie verkeert om vrijelijk over een dergelijk verdrag te onderhande len. Een dergelijke regering kan slechts voortkomen uit vrije ver kiezingen. De omstandigheden waaronder een dergelijke regering zou moe ten worden samengesteld en vol ledige vrijheid van handelen moet hebben, vormen een probleem, dat spoedig opgelost zou kunnen worden indien bij alle betrokken partijen goede wil aanwezig is. Het is eveneens duidelijk, dat geen werkelijke voortgang kan worden gemaakt in de richting van een algemene vermindering van de spanning in Europa, zo lang dit vraagstuk onopgelost blijft. In de nota's aan de Sowjetrus- si&che regering, waarvan de laatste die van 23 September '52 is en waarop tot dusver geen vrijheid van beweging, vrijheid antwoord is ontvangen, hebben van handelen voor politieke par tijen, vrijheid van pers en verze kering van de voornaamste vrij heden aan alle Duitsers vóór, tijdens en na de verkiezingen. is de regeringen constructieve voorstellen gedaan, die volledig weergegeven werden in de reso luties van de Westduitse bonds dag van 10 Juni van dit jaar. Deze voorstellen beogen, het al gemeen verlangen van het Duit se volk naar eenheid in vrijheid te bevredigen. Rekening houdend met 't feit, dat de jongste gebeurtenissen de kwestie van de Duitse een heid zelfs nog urgenter gemaakt hebben, zijn de regeringen vast besloten een nieuwe poging te doen om een einde te maken aan de abnormale toestand waarin het Duitse volk zich bevindt. Zij hebben derhalve besloten, na de Duitse bondsregering en de Duit se autoriteiten in Berlijn geraad pleegd te hebben, de Sowjetrus- sische regering een conferentie van de ministers van Buitenland se Zaken van Frankrijk, het Ver enigd Koninkrijk, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie voor te stellen. Deze conferentie wan beperkte duur zou omstreeks het einde van September kunnen beginnen op een nader overeen te komen plaats. De te bespreken onderwerpen zouden de volgende moeten zijn 1. De organisatie van vrije verkiezingen in de federale re publiek, de Oostelijke zóne van Duitsland en in Berlijn. Dit zou o.m. inhouden bespreking van de noodzakelijke waarborgen voor In Birma hebben opstandelin gen aanslagen gedaan op twee passagierstreinen, waarbij 15 personen werden gedood en 50 gewond. Honderd passagiers zijn als gijzelaars meegenomen. Een aanslag op een derde trein mis lukte. De Sowjet-Unie heeft haar be reidheid te kennen gegeven mee ten doen aan het V. N.-program voor technische bijstand aan ach tergebleven gebieden en vier mil lioen roebel voor dit werk toege zegd in 1953. Be Sowjet-afgevaardigde Aroe- tioenian heeft dit meegedeeld op een bijeenkomst van de economi sche en sociale raad van de V. N. te Genève. Aroetioenian deed zijn medede ling, toen de V. S. een resolutie indienden, welke aandrong op De minister van binnenlandse zaken van de Sowjet-republiek Georgië, Dekanozof, is ontslagen als lid van het centrale comité van de Georgische communisti sche partij. Ook een zekere Ma- moelof is ontslagen als lid van het centrale comité, aldus meldt radio-Tiflis. Dit is de tweede zuivering in. Georgië, het geboorteland van Stalin en Beria, sedert Stalins overlijden. In April werd Roek- hadze ontslagen als minister van staatsveiligheid en tezamen met twee medewerkers Mgeladze en Tsjarkmiani gearresteerd wegens medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Iets warmer. Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Óverwegend matige zuidwestelij ke wind. Iets hogere temperatu ren dan gisteren. VRIJDAG 17 JULI. v.m. n.m. Breskens 5.35 5.48 Terneuzen 610 6.23 Hansweert 6.50 7.03 Walsoorden 7,00 7,13 „valse" beschuldiging van andere partijfunctionarissen. Eerder weggezuiverde ministers werden toen in ere hersteld en maatrege len werden genomen om „de ge volgen van de handelingen der gearresteerden ongedaan te ma ken". Radio-Tiflis meldde, dat op een gezamenlijke vergadering van het centrale comité van de Geor gische communistische partij en het partijbestuur van de afdeling Tiflis premier Bakradze Beria er van beschuldigde vrienden en aanhangers op hoge posten in Georgië te hebben genoemd. Hij stelde de in April gearresteerde functionarissen verantwoordelijk voor tekortkomingen in Georgië, op vier na de grootste Sowjet-re publiek met een bevolking van 3,5 millioen zielen. Op de gezamenlijke vergade ring werd het afzetten van Beria toegejuicht en een beroep gedaan om de „broederlijke vriendschap" met de volken van de Sowjet- Unie te verstevigen. Verscheide ne sprekers wezen op „ernstige tekortkomingen" in de plaatselij ke afdelingen, de regering en de economische organisaties. Ge zegd werd, dat bij het uitkiezen van leiders voor de partij en plaatselijke organisaties dikwijls partijbeginselen werden geschon den. Dekanozof was vóór de tweede wereldoorlog ambassadeur in Duitsland. Van 1939 tot 1947 was hij onderminister van buitenland se zaken. Minister van Binnenlandse uitvoering van president Eisen howers oproep tot vorming van een internationaal fonds voor de ontwikkeling van economisch ten achter gebleven landen. Dit fonds zou zijn gelden moeten krijgen door besparing op bewapening in de gehele wereld onder interna tionaal toezicht. John Baker, de Amerikaanse afgevaardigde, .zeide dat in de ontwerp-resolutie alle landen der y. N. worden uitgenodigd zich aan te sluiten bij een ver klaring over bet onderwerp op de volgende algemene vergade ring. In het debat over economische ontwikkeling zeide de Sowjet- afgevaardigde: ,De Sowjet-Unie heeft altijd het program voor technische bijstand voor econo misch ten achter gebleven lan den gesteund. Maar wij zijn van mening, dat dit program zodanig moet worden georganiseerd, dat de uitbreiding van de binnen landse hulpbronnen dezer landen wordt bevorderd en bun econo mische onafhankelijkheid daar door versterkt" „Er moeten geen voorwaarden worden gesteld ten gunste van enig land, dat hulp verleent", zeide hij. „Onder deze omstandigheden is de Sowjet-Unie bereid deel te nemen aan de technische bij stand van de V. N. aan achterge bleven landen en zegt zij vier millioen roebel (ongeveer 3V2 millioen gulden) toe voor het pro gram van 1953". Sprekend over de Amerikaan se ontwerp-resolutie zeide Aroe tioenian: „Waarom al dit gepraat over een internationaal fonds?" De Amerikaanse afgevaardigde zeide, dat het fonds moet worden gevormd, wanneer er „waarach tige vorderingen" zijn gemaakt op het gebied der ontwapening. Hij verklaarde, dat president Eisenhower enige tijd geleden een plan had uiteengezet, vol gens hetwelk besparingen als ge volg van ontwapening gestort zouden worden in een fonds voor hulp en wederopbouw in de we reld. 2. Voorwaarden voor de vor ming van een vrije regering voor geheel Duitsland met vrijheid van handelen in binnenlandse- en bui tenlandse aangelegenheden. Dit zijn de voornaamste stap pen, die vooraf moeten gaan aan het openen van besprekingen met de Sowjetrussische regering over een Duits vredesverdrag, op zich zelf een belangrijk element van een. algemene regeling. De regeringen zijn ook mening, dat op deze eerste bij eenkomst tenslotte een overeen komst moet worden bereikt over het Oostenrijkse verdrag". PARIJSE MENINGEN. De besluiten van de drie-mo- gendhedenconferentie in Wash ington zijn in Parijs met ge mengde gevoelens ontvangen. Bevoegde functionarissen en commentators zijn het er over eens, dat het Europese standpunt heeft gezegevierd en Amerika toegaf op het punt van vier-mo- gendhedenbesprekingen. Men be treurt het echter, dat geen be sluiten zijn genomen over aan vullende hulp aan de Fransen in Indo-China, zo schrijft Reuters correspondent Harold King uit Parijs. Uit te Parijs ontvangen berich ten zou voorts blijken, dat lord Salisbury de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, krachtig steunde in diens opvatting, dat vóór het be gin van een vier-mogendheden- conferentie het Europese leger- verdrag diende te worden gerati ficeerd. Deze Britse houding heeft in Parijs een zekere wrevel verwekt. Sommige functionaris sen gaven zelfs te verstaan, dat Engeland Frankrijk „in de steek had gelaten" om Amerikaanse steun in het Nabije Oosten en in het bijzonder in Egypte te ver werven. Men verwacht ook, dat de lan ge vertogen in het communiqué over de wenselijkheid van rati ficatie van het Europese leger Otto Grotewohl, de Oostduitse eerste minister, heeft MaxFech- ner, de minister van Justitie, van zijn ambt ontheven wegens „staatsvijandige activiteit". Het officiële Oostduitse pers bureau A. D. N., dat dit heelt ge meld, bericht verder, dat mevr. Hilde Benjamin, de huidige vice- presidente van het Oostduitse hooggerechtshof, in de plaats van Fechner is benoemd. Hevige gevechten. De hevige strijd aan het Ko reaanse front duurde Woens dagochtend voort. Ondanks de stromende regen werden ook in de voorafgaande nacht gevech ten geleverd. Op berichten over troepenbe wegingen is censuur ingesteld. De Chinese communisten wis ten in de nacht nieuwe terrein- De dysenterie-epidemie op het door overstromingen geteisterde Japanse eiland Kioesjoe breidt zich snel uit. Er zijn op het Verdrag moeilijkheden voor de ogenblik ruim 2000 gevallen regering-Laniel zaken. kunnen veroor- 117 Personen zijn al aan de ziekte bezweken. Officieel wordt uit Hollandia gemeld: Enige tijd geleden zijn er in Ajamoera geruchten ontvangen, volgens welke in de omgeving van Inanwatan een groep per sonen is gesignaleerd, die niet afkomstig zijn uit deze streek. Het zou ongeveer 20 man be treffen, die in 't groen gekleed waren en van wie er 1 een ge weer droeg. Naar aanleiding van deze ge ruchten is een onderzoek inge steld, waartoe een politiepa trouille derwaarts is gezonden en voorts Maandag j.l. een pa trouille van de mobiele brigade van de politie uit Sorong aldaar is aangekomen. De overbren ging van deze manschappen ge schiedde door de Koninklijke Marine. Uit de thans ontvangen rap porten van de commandant van de patrouille blijkt, dat het zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat hier sprake is van infiltratie. De oorspronkelijke berichten zijn alle afkomstig van een zegsman, wiens bewe ringen echter in tegenspraak zijn met die van zijn echtgeno te, die hem voortdurend verge zelde en die verklaarde geen vreemde personen ontmoet te ZON MAAN Zaken van Georgië ont Juli. slagen. 16 4.39 20.53 10.38 22.32 17 4.40 20.52 11.47 22.44 Radio-Tiflis deelt mede, dat de 18 4.41 20.51 12.57 22.58 minister van Binnenlandse Za 19 4.42 20.49 14.09 23.14 ken van de Sowjet-republiek 20 4.44 20.48 15.23 23.36 Georgië, De Kanozof, is ontsla 21 4.45 20.47 16.38 gen. Een bende, bestaande uit 100 man, heeft de tnee-onderne- ming „Pasir Jonghuhn" in het Pengalenganse aangevallen. Dit is de tweede overval op deze onderneming binnen een half jaar. Er zijn geen slachtoffers. Uit de personeelwoning haalde de bende wat van haar gading was. Ook het ziekenhuis in Pen- galengan werd door de bende bezocht. De zieken werden on gemoeid gelaten, maar de medi cijnen werden door de bende meegenomen. Zondagavond is de onderne ming Tjisaroeni in het Garoetse aangevallen. De aanval werd door de politiewacht afgeslagen. A.F.P. meldt, dat een bende van de Darul Islam, bestaande uit 300 gewapende personen, een overval heeft gepleegd op Ga- rut. Volgens de laatste in Dja karta ontvangen berichten zijn hierbij 3 personen gedood en 7 anderen gewond. Voorts zijn er verschillende huizen, nadar, zij geplunderd waren, verbrand. De bende heeft driemaal een aanval gedaan en er is tussen de bende en de politie een ge vecht geleverd, dat tot Dinsdag ochtend heeft geduurd. hebben. Het gerucht moet dan ook vermoedelijk worden be schouwd als nawerking van de onlangs verijdelde poging tot infiltratie in de nabijheid van Fak Fak. Het Amerikaanse hoofdkwar tier van de marine op Hawaii, heeft het zoeken naar de 53 in zittenden van het Amerikaanse passagiersvliegtuig van de Transocean Airlines gestaakt. Het toestel was in het afge lopen weekeinde in de Stille Oceaan gestort. Veertien lijken werden geborgen. Van gezaghebbende zijde te New York verneemt Belga, dat de Belgische ambassadeur en de Nederlandse zaakgelastigde te Washington op het State De partment vertrouwelijke be sprekingen hebben gehad met Dulles, Bidault en Salisbury. De besprekingen hadden be trekking op internationale vraagstukken waarbij België en Nederland belang hebben. Men meent te weten, dat vooral ge sproken is over het Europese verdedigingsverdrag en over de hereniging van Duitsland. Het Egyptische ministerie van Voorlichting heeft een lijst met een 20-tal incidenten gepubli ceerd, die in de Suezkanaalzone zouden zijn voorgevallen en die worden toegeschreven aan de Britten. Volgens de lijst zijn twee per sonen gedood en twee zwaar ge wond. winst te boeken. De aanvallende Chinezen werden aangevallen door lichte geallieerde bommen werpers, uitgerust met een ge heim radarbommenvizier. Later deelde een officier van de Ver. Naties mede te geloven, dat de Chinezen zo dadelijk „beteugeld" zullen zijn. De ge allieerde linies werden rechtge trokken. De gevechten stonden Woens dag onder persoonlijke leiding van generaal Taylor, de bevel hebber van het 8e leger. Een dichte mist hing Woens dag over het gevechtsterrein. De censuur werd ingesteld onmiddellijk nadat bekend wa2 gemaakt, dat de communisten nieuwe diepe wiggen in de ge allieerde linie hadden kunnen vormen. De hoogstgeplaatste officier van de voorlichtingsdienst deel de Woensdag mede, dat de toe. stand beter werd, maar dat de zware gevechten nog voortdu ren. Volgens een communiqué van Woensdagochtend hadden de Chinezen nog het initiatief. Noordelijke aanval tot staan gebracht. De Verbondenen hebben het Noordelijke offensief in Korea Woensdagmiddag tot staan ge bracht. De geallieerde strijdkrachten zijn thans bezig met het con solideren van haar posities. Doordat het weer opklaarde konden geallieerde bommen werpers het werk van de artil lerie overnemen. Volgens berichten van het front bestoken talrijke vliegtui gen de Noordelijke stellingen met brisant- en napalbommen. Officieren aan het front zeg gen, dat de strijd aan het cen trale front nog niet voorbij is. Naar hun mening is het Noor, delijke offensief slechts igtöe- lijk gestaakt. Otficieren van de verboodet troepen aan het centrale front in Korea hebben Woensdagavond gemeld, dat drie duizend Chine zen in het gebied ten zuiden van Koemsong nieuwe geallieerde po sities aanvallen. De Bestands-besprekingen. De onderhandelaars van de communisten en de Ver- Naties zijn Woensdagochtend te 'Pan- moendjon 21 minuten bijeenge weest. Zij verdaagden de vergadering tot heden. In een te Kaesong uitgegevên communiqué dat is omgeroepar door radio-Peking, word? ge zegd dat de geallieerden van de bestandsconferentie zijn wegge lopen. „De Verbondenen hebben de vergadering op eigen houtje verdaagd", aldus de radio. COMMENTAREN. Vele waarnemers te Londen waren na de publicatie van het communiqué van de conferentie van de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken van oordeel, dat het besluit om in de herfst een conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk, Engeland, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten te houden, in feite de verwer ping inhoudt van de wens van Churchill naar een spoedige bij eenkomst van de Grote Vier op het hoogste niveau. Churchill bedoelde met zijn voorstel een strikt geheime con ferentie met Malenkof op korte termijn. In politieke kringen te Parijs werd de beslissing van de drie ministers van Buitenlandse Za ken tot het houden van een 4- mogendhedenconferentie in de herfst toegejuicht. Het besluit werd gezien als een bewijs van het Amerikaanse be grip voor de Europese verlan gens. Het rechtse onafhankelijke Westduitse blad „Frankfurter Allgemeine Zeitung" schreef in zijn editie van Woensdag, dat lord Salisbury zich op een groot succes kan beroemen, omdat hij klaarblijkelijk Amerika heeft overgehaald tot het standpunt van Churchill, dat een vier-mo- gendhedenconferentie noodza kelijk is. President Eisenhower wilde zich, anders dan zijn minister van Buitenlandse Zaken, Dul les, wel laten overhalen, aldus het blad. Alcide de Gasperi heeft Woens dagavond zijn achtste achtereen volgende regering gevormd. Zij bestaat geheel uit leden van zijn eigen Christen-democratiscne partij en zal de eerste regering van leden van één partij zijn se dert de oorlog. De nieuwe regering zal geen meerderheid in het parlement hebben en afhankelijk zijn van het onthouden of de steun van andere groepen, zelfs voor een eerste vertrouwensstemming. In de handelingen van het Amerikaanse congres is aante kening gedaan van de mening van een Slavisch deskundige, dr Robert Kerner, die als pTofes- sor verbonden is aan de univer siteit van Californië, over de ontwikkeling in het regiem van de Sowjet-Unie. Volgens dr Kerner, die nog onlangs een tocht langs het „ijzeren gordijn" heeft gemaakt, vormt de ontwikkeling in de Sowjet-Unie een aanwijzing, dat de „oude garde", (Molotof, Wo- rosjilof, Kaganowitsj en Miko- jan), waarbij zich mogelijk Kroetsjef en Boelganin zouden, hebben gevoegd, de boventoon is gaan voeren in het presidium van 10 leden. De aanklacht tegen de later in ere herstelde dokters zon aanvankelijk hebben moeten dienen om zowel Beria als Ma lenkof weg te zuiveren. Volgens Kerner zou men uiteindelijk een botsing tussen de oude garde en Malenkof kunnen verwachten. Dr. M. Euwe heeft van de uni versiteit te Yellow Springs in de staat Ohio de uitnodiging onS- vangen om daar een jaar college in de wiskunde te geven. Daar het onmogelijk is in een kort tijdbestek een plaatsvervanger te vinden, heeft de heer Euwe deze benoeming voor het cursus jaar 1953/54 niet kunnen aan vaarden. Wel bestaat nog de mo gelijkheid, dat de uitnodiging voor het volgend jaar wordt her haald. De Egyptische regering heeft de Britse autoriteiten verzocht, alle door haar genomen maatre gelen in de zóne van het Suez- kanaal op te heffen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1