Binnenlands nieuws D Financiering stormvloedschade publiekrechtelijke lichamen Na de arrestatie van Beria Hoessein Maki gemolesteerd Salarissen van Overheidspersoneel öe helicopterlijn naar Utrecht De pseüdo-vogelpest Critiek op oogstwerkzaam heden in de Sowjet-Unie Japan en de Ver. Staten Het vermiste Amerikaanse passagiersvliegtuig Groep jongens in de Andes omgekomen Oostduitsers opgeroepen voor hulp bij de oogst TWEEDE KAMER De Provinciale Bibliotheek van Zeeland door dr. B. D. H Tellegen Gevaarlijke kruispunten te Rotterdam Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland Vervoer eerste kwartaal 1953 1938 41.305 16.952 16.558 9.218 28.184 4.032 1950 200.000 38.136 227.448 25.163 58.340 10.965 1951 251.931 55.829 254.216 27.422 62.187 12.911 1925 279.039 55.437 250.486 25.380 61.876 11.715 1953 412.062 69.362 15.325 55.075 16.832 7.198 Amerikaans schip gezonken De Tweede Kamer heeft giste ren in behandeling genomen het wetsontwerp tot regeling van de vergoedingen aan publiekrechte lijke en met een publiekrechtelijk lichaam gelijkgestelde lichamen wegens schade tengevolge van de op 1 Februari 1953 plaats ge had hebbende stormvloed. De heer Den Hartog (V:V.D.) betuigt zijn instemming met het ontwerp. Hij is van mening, dat over het algemeen goed wordt gezorgd voor de watersnood slachtoffers. De vrees, dat de ramp voor velen voordelig zal blijken te zijn, acht hij geenszins gewettigd. Spr. betoogt, dat de indirecte gevolgen van de ramp groter zullen blijken te zijn dan de directe. Hij dringt aan op snelle afwik keling van de stormvloedschade en wering van het streven naar perfectionisme. Z.i. dient de regering haar hou ding betreffende de vergoeding der immateriële schade, waar zij tegen is, te herzien. De heer C. van den Heuvel «A.R.1 betoogt, dat de immate riële schade voor vele gemeenten belangrijk hoger is dan de mate riële schade. Overigens had men beter kunnen spreken van indi recte en directe schade. Sprekers fractie staat op het rtandpunt, dat de schade zoveel ais maar doenlijk is moet wor den vergoed. Het betrof een na tionale ramp. Hij vraagt o.a. hoe de finan ciële regeling voor de opruiming van krotten is. De regering be hoort de kosten daarvan op zich te nemen. De heer Van der Feltz (C.H.) acht het gewénst dat scherp wordt gedefinieerd wat onder „stormvloedschade" wordt ver staan en dat de ambtenaren dien overeenkomstig worden geïnstru eerd. Hij hoopt, dat de geadopteerde gemeenten mogen rekenen op een welwillender behandeling dan volgens de bedoeling zou De heer Hommer (Arb.) had aanvankelijk op onderdelen be zwaren, maar deze zijn door de nota van wijzigingen ondervan gen. Alleen bevredigt de regeling hem niet ten aanzien van de im materiële schade. Hij dringt aan op een ruim en soepel gebruik van de mogelijkheden, die de wet tfedt, met name van de voorfi nanciering. De heer Gortzak (C.P.N.) is van oordeel, dat de mogelijkheid moet worden opengelaten om verbeteringen, die bij het herstel worden aangebracht, voor ver goeding in aanmerking te bren- trpjj Sprl is voorts o.a. van oordeel dat de immateriële schade ver goed moet worden. De heer Van Vliet (K.V.P.) ziet geen enkele reden, waarom geen regeling van de immate riële schade zou worden opgeno men. Het is gewenst, dat de mi nister zich terzake nader uit spreekt. Het in mindering brengen van geld en goederen, ontvangen van adopterende gemeenten, acht spr. niet redelijk. De minster van financiën, de heer Van de Kieft, acht het moei lijk de immateriële schaden in de wet op te sommen. Er zijn al voorschotten verleend, waaruit men kan afleiden, dat de rege ring reeds verscheidene indirecte schaden heeft erkend. Die imma teriële schaden zijn eenvoudig niet in een wet te omschrijven. De houding der regering is deze geweest, dat als er hulp nodig was, zij deze onmiddellijk heeft verleend. De schade wegens exploitatie kosten van openbare wetsbedrij- ven valt onder de uitkering, wel ke het rijk geeft aan gemeenten op grond van de financiële ver houding tussen rijk en gemeen ten. De kwestie der adoptie wordt alleen in aanmerking genomen, indien het totaal van wat een gemeente ontvangt de integrale schade te boven gaat. Aan de gemeentebesturen is een circulaire medegedeeld, dat bij de opruiming van herstelbare krotten', die een waarde van 1500 niet te boven gaan, 50 pro cent vergoed zal worden. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. perking tot giften aan deze bei de lichamen. Hij informeert naar de moge lijkheid van belastingvrijstelling voor bepaalde slachtoffers, die goederen hebben verloren. De staatssecretaris van finan ciën, de heer Van den Berge, verklaart, dat het niet mogelijk is voor alle giften faciliteiten te verlenen. De moeilijkheid is de vraag waar de grens zou moeten liggen. Het zou te ingewikkeld worden. Een amendement om ook giften aan publiekrechtelijke lichamen onder de faciliteiten te brengen zal spr. met gelatenheid aanvaarden. De heer C. van den Heuvel (A.R.) dient een amendement in om giften aan publiekrechtelijke lichamen te doen vallen onder de belanstingfaciliteiten. Het amendement wordt z.h.s. aangenomen. Het wetsontwerp wordt even eens goedgekeurd. DE WERKGELEGENHEID AUSTRALIË. IN De Australische bladen van midden Juni publiceren een over zicht van de werkgelegenheid waaruit blijkt, dat deze constant, in vele gevallen toenemend was met een lichte daling in de staat Victoria, welke was toe te schrij ven aan seizoensinvloeden. De onder-minister van arbeid, Sir Philip McBride, gaf hier 'n toelichting «p en verklaarde dat het aantal personen dat werklo zensteun ontvangt, blijft dalen, eind Mei weer 507 minder dan op 2 Mei. Het goede verloop van de oogst doet in landbouwstreken de werkloosheid snel teruglopen. Het aantal vacatures, geregi streerd bij de arbeidsbureaux, was in Mei groter dan in April. Bij de stijging van de werkge legenheid in vele industrietak ken trok vooral de sterke stij ging de aandacht in de textiel industrie, de schoeiselindustrie, de auto-industrie, de rubberin dustrie en de electriciteits-in- dustriën. De werkgelegenheid in de bouw nijverheid is constant. Het aantal vacatures, waarin gedurende een maand lang niet werd voorzien, bedroeg 5165 voor mannen en 3883 voor vrouwen. Fiscale tegemoetkomingen in verband met de watersnood. Vervolgens zijn nog aan de or de gekomen de fiscale tegemoet komingen in verband met de wa tersnood. De strekking van het ontwerp is om aan die fiscale tegemoetkomingen, welke onmid dellijk na de catastrophe door de regering zijn toegestaan en voor welke een basis in de wet ont breekt, een wettelijke grondslag te geven. De heer C. van den Heuvel (A.R.) bepleit de wenselijkheid bij de giften aan Rode Kruis of nationaal rampenfonds waarvoor de belastingfaciliteiten zullen gelden, ook te betrekken giften aan publiekrechtelijke lichamen. De heer Lucas (K.V.P.) merkt op, dat alle suggesties in het voorlopig verslag in feite zijn af gewezen. Hij had meer soepel heid tegenover de wensen der Kamer verwacht. Spr. vreest, dat de slachtoffers slachtoffers zul len blijven; men moet hun zoveel mogelijk tegemoet komen. De heer Ritmeester (V.V.D.) zegt, dat het teleurstelling heeft gewekt, dat belastingfaciliteiten alleen van toepassing zullen zijn op giften aan Rode Kruis en rampenfonds. De heer Gortzak (C.P.N.) heeft eveneens bezwaar tegen de be- De „Izwestia", het Russische regeringsblad, heeft Dinsdag de val van Beria in verband ge bracht met de gebeurtenissen in Berlijn en Korea. Het blad drong aan op het vergroten van „de revolutionnaire waakzaamheid". „Het avontuur in Berlijn, de provocerende activiteit van Syng- man Rhee in Korea tonen weer aan, dat de imperialsiten, in de eerste plaats de imperialisten van de Verenigde Sttaen, hun ondermijnende activiteit tegen De Perzische afgevaardigde Hoessein Maki, die de laatste tijd stelling tegen premier Mos- sadeq heeft genomen, is door 'n groep leden van "de Pan-Iraanse beweging gemolesteerd. Hij kreeg een aantal oorvijgen en stokslagen. Voorts wordt uit Teheran ge meld, dat één van de leiders der Perzische arbeiderspartij, Amir Noboer, is gearresteerd. In de heilige stad Khoem, 140 km ten Zuiden van de hoofd stad, zullen, naar men verwacht, alle arbeiders staken, zulks met het oogmerk, de politiek van dr Mossadeq te steunen. de landen uit het democratische kamp verhogen". De feiten tonen, volgens het blad aan, dat „de agenten van de internationale reactie" in de landen uit het democratische kamp actief zullen zijn. „Het geval van de verachte ge degenereerde en overloper, de vijand van partij en volk, de agent van het internationale im perialisme Beria getuigt hier van", aldus het blad. De „Prawda", de „Iswestia" en andere Sowjet-bladen, wijdden Dinsdag de gehele derde pagina aan de reacties in de buitenland se pers op het ontslag van Be ria. Commentaren van de Britse, Amerikaanse, Franse, Italiaanse, Indische, Zweedse, Oostenrijkse, Deense en Finse pers besloegen de helft van de pagina. De an dere helft bevatte de reacties uit China en de volksdemocratieën. Op vragen van het Tweede standpunt ten aanzien van de n i ii— - «.am V*rlni7a f O B. W. van Utrecht hebben met de Belgische N.V. ter ex ploitatie van het luchtverkeer Sabena overleg doen plegen over de mogelijkheid de helicopter lijn Brussel-Rotterdam door te trekken naar Utrecht. De Sabena deelde mee, dat het wegens het intensieve ge bruik van het materieel onmo gelijk is nog in het jaar 1953 de luchtlijn door te trekken, maar dat in 1954 een uitbreiding van het. net tot Utrecht in overwe ging zal worden genomen. Het overleg met de jaarbeurs en de Kamer van Koophandel heeft inmiddels voortgang. De pseudo-vogelpest breidt zich in Gelderland tussen Rijn Waal en Maas uit. Werden al gevallen bestreden in Eist, Gendt en Bemmel, thans bleek pluimvee besmet te Druten. Bestrijdingsmaatregelen zijn genomen. Prawda, het blad van de com munistische partij, in de Sow jet-Unie, schrijft dat het begin van de oogst vele tekortkomin gen bij de tractorstations aan het licht heeft gebracht, aldus radio-Moskou. In vele streken was de productie te laag. Prawda zoekt de oorzaak in het slechte onderhoud van de landbouwmachines, slechte or ganisatie van herstelwerkzaam heden tijdens de oogst en slech te brandstofvoorziening. „De regering heeft alles ge daan om machines te verschaf fen en personeel op te leiden. De resultaten hangen nu af van de provinciale Sowjets (raden) en de partij-comité's". Kamerlid de heer Beernink be treffende de verbetering van de salarissen van het overheids personeel, het z.g. classificatie- vraagstuk en verhoging van pen sioenen, heeft de heer Beel, mi nister van Binnenlandse Zaken, het volgende geantwoord; Met de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is overeen stemming bereikt over een com plex van maatregelen tot ver betering van de financiële po sitie van het burgerlijk rijks personeel en van het personeel van de onderwijsinrichtingen, waarvan de bezoldiging van rijkswege wordt geregeld. Het kabinet is voornemens de ver wezenlijking van deze maatrege len welke consequenties zal moeten hebben voor andere groepen van overheidspersoneel, te bevorderen. Een met bedoelde maatregelen samenhangend ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk V der rijksbegroting 1953 is inmid dels bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. In dit stadium moge worden vol staan met een verwijzing naar dat wetsontwerp en de bijbeho rende memorie van toelichting. Aannemend, dat de geachte afgevaardigde met het z.g. clas sificatie-vraagstuk bedoelt het \raagstuk der gemeente-classi ficatie, kan worden meegedeeld, dat het kabinet zich dienaan gaande heeft beraden aan de hand van de verschillende rap porten, welke over dit vraag stuk zijn uitgebracht en zijn hoofdlijnen van het ten deze te volgen beleid in algemene zin heeft bepaald. Het is te ver wachten, dat de uitwerking hiervan ten aanzien van het lOWerheidsperteoneel tlhans bin nen afzienbare tijd aan de cen trale commissie voor georgani- serd overleg in ambtenarenza ken zal kunnen worden voorge legd. Een voorontwerp van wet tot wijziging van de pensioenwet 1922, de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren en een aantal militaire pensioenwetten, welk ontwerp o.m. inhoudt een voorstel tot verhoging van de maxima der pensioenen, alsme de een tijdelijke aanvullmg van het invaliditeitspensioen, is inmiddels toegezonden aan de voorzitter van de centrale com missie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken. „De Ver. Staten overwegen het op de been brengen van Ja panse veiligheidstroepen, die tenslotte 350.000 man zouden kunnen tellen", aldus heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, verklaard. Zijn verklaring is door een woordvoerder van zijn ministe rie aan de pers meegedeeld. Dulles legde er evenwel de na druk op, dat in deze kwestie de Japanse regering en het Japan se volk moet beslissen. Indien een besluit in genoemde zin zou genomen worden, zouden de Ver. Statten bereid zijn, „in het belang van de collectieve veilig heid van de vrije wereld, tot de uitrusting van dergelijke troe pen bij te dragen". Ter gelegenheid van de lier- opening der provinciale biblio theek te Middelburg heeft dr. B. D. H. Teilegen, oud-griffier der staten van Zeeland, in opdracht van G. S. een alleszins lezens waardig boekje geschreven over heden en verleden van de provin ciale bibliotheek. Het boekwerkje, dat voorzien is van tal van heldere foto's, is geheel gedrukt op kunstdrukpa pier. Het telt 36 bladzijden en maakt een buitengewoon ver zorgde indruk. „Op 17 Mei 19401', zo leidt dr. Tellegen zijn gedocumenteerde verhandeling in, „ging een groot en goed deel van Middelburg in de vlammen op. Het raadhuis, een deel van het abdijcomplex, de beide hoofdkerken, tal van openbare en bijzondere gebou wen gingen geheel of gedeelte lijk verloren. Zeelands hoofdstad had de eerste kennismaking on dergaan met de „Kultur" uit het oostpn". Deze goed gekozen inleiding plaatst de lezer aanstonds mid den in de te behandelen stof en doet hem met meer dan gewone belangstelling uitzien naar de verdere inhoud van dit van grote liefde voor Zeeland getuigende geschrift, waarmee de oud-grif fier zijn en onze provincie een grote dienst heeft bewezen. „Tot de gebouwen, waarvan na de brand slechts de puinhopen over waren", aldus dr. Tellegen, „behoorde het statige gebouw in de Lange Delft, waar sedert 1 Juli 1899 de provinciale biblio theek was ondergebracht. Met het gebouw was een kostelijk be zit aan boeken vernietigd of ern stig beschadigd. Geheel verloren gingen rond 100.000 boeken in ongeveer 160.000 banden. Van het restant der vóór de brand aan wezige 125.000 boeken in 180.000 banden was het grootste deel door vuur of water beschadigd". In een eenvoudige, maar glas heldere stijl voert de schrijver zijn lezers vervolgens in vogel vlucht door de geschiedenis der bibliotheek, die boeit van het be gin tot het eind. Bij het lezen der hoogst belangwekkende beschou wingen bekroop ons hier en daar de lust bepaalde passages in hun geheel in ons blad over te nemen. Wij hebben ervan afgezien, om dat de plaatsruimte ons beper kingen oplegt en wij binnen het kader van een boekbespreking moeten blijven. Maar een iegelijk die van boeken houdt en die zijn mooie provincie liefheeft, raden wij dringend aan kennis te ne men van dit interessante ge schrift. Dr. Tellegen, wij herha len het met nadruk, heeft er ons Zeeland waarlijk een dienst mee bewezen De A.N.W.B. heeft er bij de gemeente Rotterdam op aange drongen de kruispunten van de Koninginneweg en de Boven straat met de rijksweg Rotter dam—Dordrecht van een goede verlichting te voorzien. Naar de mening van de bond dreigen er zowel voor het verkeer op de rijksweg als voor het plaatselijk verkeer grote gevaren door het ontbreken van een afdoende ver lichting. Op één der kruispunten wordt bovendien de zwakke ver lichting volkomen overstraald door* de lampen van de daarach- tergelegen benzinestations. De A.N.W.B. heeft van de ge meente bericht ontvangen, dat cup de door de bond genoemde punten een moderne verlichting zal worden aangebracht. Daar de rijksweg gescheiden rijbanen heeft, acht de gemeente het niet nodig tot verlichting van het tus senliggende wegvak over te gaan waarop de bond eveneens had aangedrongen. Het transportschip „Barrett" van de Amerikaanse marine heeft gemeld, dat het op de plaats, waar het Amerikaanse passagiersvliegtuig van het ty pe D C-3 met 58 personen ver dwenen is, verscheidene lijken heeft gevonden. Ook zijn een defect rubbervlot en kussens uit het toestel ontdekt. Het vliegtuig, behorend aan de „Transocean Airlines", ver dween op een vlucht van Goeam naar Oakland ten Oosten van het eiland Wake. De Amerikaanse marine maakte bekend, dat er weinig hoop is, dat nog overlevenden worden gevonden. Er zijn echter nog twee reddingsvlotten niet gevonden. Men vreest dat de 21 school jongens en hun leider, een R. K. geestelijke, die naar gemeld op een tocht door de Chileense An des vermist zijn geraakt, allen zijn omgekomen. Zij schijnen in de buurt van Santiago door een sneeuwstorm te zijn overvallen, aldus meldt de „Times". Bij naspeuringen met behulp van een hefschroef- vliegtuig zijn bij de plaats van een vluchthut 3 lijken gevonden. De berghut zelf was onder een lawine bedolven. DODELIJK ONGELUK. Op de grote weg Breda-Tilburg nabij het gehucht Hulpen is Maandagavond een ernstig onge luk gebeurd, dat aan de eerste luitenant van de Kon. Lucht macht, Muste uit Den Haag het leven kostte, terwijl zijn collega, tweede luitenant Felken uit Gro ningen ernstig werd gewond. Voor zijn leven wordt gevreesd. Beiden reden op een motor in de richting Tilburg, toen een trai ler met oplegger, die op een par keerplaats had gestaan, begon te rijden. Daarop is de motor waar schijnlijk bij het passeren op de trailer ingereden. Zij kwam tus sen trailer en oplegger terecht en zo geweldig was de kracht, waarmee de botsing aankwam, dat de wielen onder de motor werden uitgeslagen. Eén der of- Het Oostduitse kabinet heeft een beroep op de bevolking ge daan om te helpen bij het bin nenhalen van de oogst, aldus 'n bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N., waarin wordt gezegd dat er in verscheidene districten een ernstig tekort is aan landarbeiders. „De oogst moet de gehele be volking ter harte gaan. Alle be schikbare arbeiders, jongeren, vrouwen en kantoormensen moeten er toe worden gebracht, mee te helpen", aldus de op roep. In de vervoerscijfers van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland over het eerste kwartaal 1953 komen de gevolgen van de ramp uiteraard duidelijk tot uiting. Zo daalde het aantal vervoerde passagiers tegenover het eerste kwartaal van 1952 met meer dan 100.000. Het aantal vervoerde auto's daalde van ruim 122.000 tot 104.000 Hierbij dient te worden opgemerkt, dat door het wegspoe len van het dienstgebouw te Kruiningen-Veerhaven de gegevens over Januari verloren zijn gegaan. De stijging van het vervoer op de lijnen VlissingenBreskens en TerneuzenHoedekenskerke spreekt voor zichzelf. Op de laatste dienst is het aantal vaarten na 4 Maart practisch verdubbeld door het inleggen van een tweede boot. Hier volgen de gedetailleerde cijfers. Passagiers le kwartaal. Vliss.—Breskens Tern.Hoedekensk. Kruin.Perkp. Z.zeeKatseveer KortgeneW.dijk VeereKamperl. K. VeerDordrecht Totaal 116.249 560.052 664.496 683.933 575.854 Vervoerde auto's le kwartaal. Vliss.Breskens 8.095 40.338 34.033 36.890 59.471 Tern.Hoedekensk. 1.470 2.311 3.136 3.309 9.286 Kruin.Perk. 3564 55.692 59.367 61.601 18.900 Z.zeeKatseveer 1.043 4.263 4.715 5.331 1.984 KortgeneW.dijk 4.864 11.847 14.223 15.184 14.573 Totaal 19.036 114.451 115.474 122.315 104.214 Door W. KERREMANS 65) Nadruk verboden. Het Amerikaanse vrachtschip „Jacob Luekenbach" (7869 ton) is Dinsdag gezonken op een af stand van 11 mijl van de „Golden Gate"-brug bij San Francisco, na in aanvaring te zijn geweest met het Amerikaanse schip „Hawaiian Pilot" (8445 ton). Alle opvaren den van de „Jacob Luekenbach" konden worden gered. Op het ogenblik van de aanva ring was het zicht beperkt door zware mist. De „Jacob Luekenbach" was op weg van San Francisco naar het Verre Oosten; de „Hawaiian Pi- lot" van Hawaii naar San Fran cisco. Daarna volgde de proef met een ruiter, waarvoor Venkel een met zand gevulde zak met twee benen had laten maken. Die pop werd op het zadel gebonden, maar daarvan wilde Hinde niet weten. Het duurde weer enige weken voor het zich in de nieuwe opdracht moest schikken en toen het eindelijk zo ver was en Ven kel op zekere ochtend ten aan- schouwe van de drie knechts, Kortebas en Mien, zelf Hinde be steeg, gebeurde het wonder dat het paard geen ogenblik tegen stribbelde, maar de ruiter rustig bleef dragen. Kortebas was buiten zichzelf en sloeg Venkel telkens weer op de schouder. „Je hebt het onmogelijke ge daan, kerel. Nog geen 4 maan den en je hebt van een bucker een gewillig paard gemaakt. Nie mand zal 't geloven. Kijk eens naar Piet, die zet een gezicht als een slimme moeder-geit en Dirk danst als een jubilerend nijl paard. Kom jongens, allemaal een borrel op dit feest. Dat moet gevierd worden." „Venkel", zei hij onder het naar huis gaan, „dat paard dat ik voor een dikke 200 heb gekocht is nu net zoals je zei zeker het drie voudige en het viervoudige waard. Het is een juweel van een paard, een knol voor een renstal Daar staat waarachtig mijn vrouw ook te kijken en ze richt een alleenspraak tot de atmos pheer. Moeder, wat zeg je ervan? Heb je het mirakel zien gebeu ren? Een bucker getemd en ge dresseerd." „Neen meneer, zover zijn we nog niet", wierp Marien tegen „gedresseerd en ingereden is Hinde nog niet, maar dat zal wel gaan. Alleen ben ik bang dat ie weer opnieuw zal beginnen als er een ander op gaat zitten." ,,Ja, ja, dat kan je hebben. Dat zullen we morgen proberen". De voorspelling van Venkel bleek juist. Zodra een ander dan hijzelf met of op het paard wil de rijden, begon, zoals Piet zei, de aardbeving van voren af aan en ook de dressuur moest daar voor opnieuw beginnen, maar dat duurde veel minder lang dan de voorafgaande opvoeding en onderwijl zette Venkel het dres seren, het inrijden, met zijn on eindige moeilijkheden voort. Inderdaad was binnen het half jaar Hinde een vinnig, maar ge willig paard geworden en Korte bas verkocht het'voor ƒ1500, Venkels naam werd bekend in de paardenwereld en nog voor de terugkeer .van Gerrit kreeg hij aanbiedingen van andere paar denhandelaars. Toen hij bijna een jaar bij Kor tebas in dienst was geweest, kwam Gerrit thuis. De jonge man maakte een onpleizierige in druk op Venkel. Hij was lang en mager en met een humeurige trek op zijn gezicht. Hij reikte Venkel flauwtjes de hand en zei op een gemaakt vermoeide toon: ,,Zo, bent u die meneer Venkel over wie vader me geschreven heeft en die zulke wonderen doet." „Neen mijnheer Kortebas, dat is een vergissing van uw vader, wonderen heb ik nooit gedaan". „Nou ja, buckers temmen en zo. Och, dat heb ik wel meer ge zien." „Het is ook niet zo buitenge woon." „Er wordt hier teveel ophef van gemaakt". „Dat ben ik geheel met u eens." „Dat is dat dan. Als u aan uw werk wilt zal ik u niet langer ophouden." „Het is uit", dacht Venkel, ter wijl hij zich verwijderde en de zelfde dag sprak hij met Korte bas over zijn vertrek. Deze wilde daar niet van horen en zei dat Venkel zijn zoon moest inleiden in het bedrijf. „Ik vermoed, dat mijnheer Gerrit dat liever zelf zal doen". Kortebas zweeg, zuchtte eens en ging toen als een afgeschoten torpedo naar huis. Het duurde nog een week voor Gerrit op het terrein verscheen. Hij hing wat thuis rond, liep wel eens door de stal en was ver schillende malen afwezig, maar op zekere morgen kwam hij bij Venkel en zei dat hij nu het be heer van het bedrijf op zich zou nemen en dat zijn vader zich ge leidelijk daaruit zou terugtrek ken. „Dat heb ik zo gedacht", ant woordde Venkel, „en ik zal naar een andere plats uitzien". „Och, u behoeft u niet zo te haasten, maar als u iets op het oog hebt... U begrijpt dat het verkeerd is als er twee bazen zijn." „Zeer verkeerd." Gerrit zag hem onderzoekend aan en verzocht hem toen mede te gaan voor een ronde door de stal en over het terrein. Venkel deed dat, toonde hem wat veran derd was, hoe de verzorging van de paarden was geregeld en hoe de stand van zaken was. Gerrit zei niet veel, maakte hier en daar een opmerking en vertelde hoe men in het buitenland een en an der deed en beiden waren blij dat de rondgang geëindigd was. (Wordt vervolgd.) ficieren sloeg over de motor heen. Het was luitenant Muste, die op slag werd gedood. Zijn col lege kwam midden op de weg te recht en werd later in zorgwek kende toestand opgenomen. Bei den zijn vervoerd naar het zie kenhuis te Tilburg. Naar de juis te toedracht van het ongeval is een onderzoek gaande. TERUG VAN EEN TIENTJE. Zaterdagmiddag kwam de 18- jarige A. van L„ wikkelaar van beroep en wonende te Ridder kerk, een Haagse sigarenwinkel binnen en bestelde een pakje si garetten. Toen hij dit ontvangen had deed hij het voorkomen als of hij met een briefje van tien gulden had betaald. De winke lier verzocht hem na sluitings tijd terug te komen, dan kon bij het opmaken van de kas worden vastgesteld of hij zich wellicht had vergist. De jongeman ging daarop naar een andere sigaren winkel. Toen zijn bestelling daar was uitgevoerd maakte hij tegen de winkelier de opmerking: „U betaalt een ander terug van mijn tientje". De winkelier heeft hem toen wisselgeld teruggegeven. De eerste (winkelier had het zaakje echter niet vertrouwd en was de jongeman nagegaan. Toen hij hem in de winkel zag staan vroeg hij zijn collega: „Heeft hij jou ook voor een tientje Een eerste winkelier heeft de jongeman meegenomen naar zijn zaak en de politie opge beld. De gedupeerde winkelier kreeg zijn geld terug en de jon geman is in verzekerde bewa ring gesteld. Hij bleek dergelijke practijken reeds meer te hebben uitgeoefend in Ridderkerk en Dordrecht. DOOR STROOM GETROFFEN. Op een bouwwerk op de hoek van de Weste Wagenstraat en de Hoogstraat te Rotterdam is Dinsdag de 23-jarige electriciën W. Christiaanse door electrische stroom gedood. Hij was met een boortol aan het werk. De andere arbeiders, die aan het schaften waren, hoorden plotseling een gil en zagen hem toen liggen. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Codlsingel vervoerd. ZEILBOOT OMGESLAGEN. Dinsdagmiddag is op de Mooie Nel bij Haarlem een zeilboot, waarin zich twee jongelui van 17 en 14 jaar bevonden, door een sterke windvlaag omgeslagen. De jongens klampten zich vast aan hun boot en dreven ruim een uur in het water, daar de afstand te groot was om naar de wal te zwemmen. Een sleepboot van de gemeentelijke reiniginsdienst, die het ongeluk bemerkte, heeft de jongelui, waarvan de jongste be wusteloos was, opgepikt. De mo torboot van de waterpolitie heeft later het vaartuigje geborgen. De jongens waren dit jaar voor het eerst gaan zeilen. PORTEFEUILLE MET 1050 KWIJTGERAAKT. Een 40-jarige textielhandelaar uit Woerden, die Maandag met zijn wagen naar Amsterdam reed om daar zakenrelaties te bezoe ken, is in de hoofdstad uit zijn achterzak zijn portefeuille, in houdende 1050 plus rijbewijs kwijt geraakt. De gedupeerde deed daarvan bij het bureau Overtoom der Amsterdamse politie aangifte. Hij beweerde met grote stel ligheid, dat de portefeuille hem moet zijn ontrold, aangezien hij het uitgesloten achtte deze er gens te hebben laten liggen of te zijn verloren. Hij had enkele zakenrelaties bezocht, daarna in een restau rant een kopje koffie gedronken, zijn auto voor een kleine repa ratie naar een garage gebracht en was tenslotte in een waren huis tot de ontdekking gekomen, dat zijn portefeuille was ver dwenen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2